IlifArlitii SCHAKEL Economische politiek maakt de tongen los. Erres Radio „TAMMER" BEZUINIGING IN P MIMI'S V| NIEUWS IN 'T KORT. RADIO BUREAU pQNDER DAG 16 NOVEMBER 1939 HAARDE M'S D A G B E A D 3 Vermindering van pensioen van oud-Kamerleden. Indien andere inkomsten uit de openbare kas worden getrokken. De minister van Binnenlandsche Zaken. 1 H. van Boeyen. heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat spoedig kan worden te gemoet gezien de indiening van een wets ontwerp tot vermindering van het pensioen van oudleden der Tweede Kamer, zoo naast dit pensioen middellijk of onmiddellijk andere inkomsten uit de openbare kas wor den getrokken. Zooals men weet bedraagt het pensioen van afgetreden leden der Tweede Kamer f 120 voor elk jaar, gedurende hetwelk zij lid der Kamer waren, tot een maximum van f 2800. Volgens de grondwet wordt dit pensioen reeds thans niet genoten, zoolang het afgetreden lid het ambt van minister bekleedt of. na herkiezing, de ge wone jaarlijksche schadeloosstelling van f 4500 ontvangt. Gevaarlijk wegens verduisteringsoefening in de Haarlemmermeer. De burgemeester der gemeente Haarlemmer meer maakt bekend, dat op Donderdag 16 en Vrij. dag 17 November a.s. verduisteringsoefeningen zullen worden gehouden, als gevolg waarvan het voor autosnelverkeer tusschen de brug over de ring- voor atuo-snelverkeer tusschen de brug over Ring vaart bij Sassenheim en de brug over de Ring vaart bij het dorp Sloten met auto's en motorrij wielen te berijden, tenzij de lichten op behoorlijke wijze zijn afgeschermd. Aangezien het rijden op dezen grooten verkeers weg dan zeer gevaarlijk is wordt men aangeraden dezen weg op de beide avonden tusschen 8.30 en 10 uur niet te berijden. Wijziging van de Bioscoop- en Begrafeniswet op komst. Minister van Boeyen heeft aan de Tweede Ka mer meegedeeld, dat binnenkort voorstellen tot wijziging van de bioscoop- en begrafeniswet bij de Kamer zullen worden ingediend. Bescherming tegen luchtaanvallen. Evacuatie wordt voorbereid. De regeering blijft vasthouden aan het stand punt, dat de luchtbescherming in de eerste plaats een gemeentelijke aangelegenheid is. De minister van Binnenlandsche Zaken neemt •met betrekking tot de beoordeeling van de posten welke ten behoeve der luchtbescherming op de begrooting van financieelen steun behoevende ge meenten zijn gebracht, het standpunt in, dat al leen die uitgaven worden toegelaten, welke naar zijn oordeel als redelijk noodzakelijk zijn te be schouwen. De voorbereiding van de geneeskundige verzor ging van patiënten tengevolge van luchtaanvallen wordt thans overal in den lande intercommunaal geregeld. De onderscheidene gemeenten zijn tot dit doel in kringen samengebracht. Daarbij wordt bijzondere aandacht besteed aan de zorg voor chi rurgische patiënten en voor hen, die een langdu- dige verpleging moeten ondergaan. Met betrekking tot de beschikbaarstelling van gasmaskers voor de burgerbevolking kan de mi nister niet inzien, dat de daartoe getroffen maat regelen onvoldoende en verwarring stichtend zou den zijn. Zoolang van de zijde der burgerij de aandrang zich van een gasmasker te voorzien, niet grooter wordt, zullen geen maatregelen worden getroffen om de industrieele capaciteit voor den aanmaak van gasmaskers te verhoogen. In antwoord op vragen van Kamerleden, gesteld in verband met eventueele evacuatie van burger bevolking, kan de minister mededeelen, dat de betreffende planneri zich thans in een zoodanig stadium bevinden, dat verwacht mag worden, dat zeer binnenkort aan de gemeenten, die eventueel voor een ontruiming in aanmerking komen, kan worden medegedeeld naar welke vluchtoorden de bevolking in dit geval zal worden afgevoerd. De onlangs ingestelde commissie burgerbevol king, is belast met de algemeene voorbereiding en zoo noodig met de algemeene leiding van de huis vesting en de verzorging van de afgevoerde bur gerbevolking. Aan deze commissie is een „bureau afvoer bur gerbevolking" toegevoegd. Bovendien heeft de mi nister voor de provincies Noord-Holland en Lim burg twee en voor de overige gewesten een com missaris afvoer burgerbevolking benoemd, die on der leiding van de meerbedoelde commissie, ieder in een door deze vastgesteld gebied belast zijn met het geven van aanwijzingen aan de burgemeesters inzake de huisvesting en de verzorging van de ge- evacueerde bevolking. Bovendien heeft de minister onlangs aan de commissie burgerbevolking een sub-commissie toe gevoegd ter voorlichting van de commissie inzake aangelegenheden betreffende de volksgezondheid. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat zeer binnenkort aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden een wetsontwerp, houdende suppletoire verhooging van hoofdstuk V der rijksbegrooing 1939, o.m. ter bestrijding vaji de uitgaven, welke uit een eventueele huisvesting en verzorging van de afgevoerde bevolking zullen voortvloeien. Bijna 1.400.000 radioluisteraars in ons land. Het aantal radioluisteraars, dat blijkens'aangiften' eigen ontvangtoestel bezit, bedroeg 30 September j.1. 954.443. Het aantal aangeslotenen op radio- distributie-inrichtingen bedroeg op dienzelfden datum 382.778. zoodat een totaal aantal van 1.337.221 radioluisteraars, of 152 op 1000 inwoners is geregistreerd. OPROEP VAN GEMOBILISEERDE STUDENTEN RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN De 'rector magnificus der Rijksuniversiteit te Leiden verzoekt den gemobiliseerden studenten dezer universiteit ten spoedigste aan de universi teitsadministratie. afdeeling „Inlichtingen en in schrijving" schriftelijk opgave te doen van hun geradres, veldpostadres, militairen rang, faculteit, studie-inrichting en studiejaar. ONDANKS VERBOD TOCH ZONDAGS GEREDEN. ASSEN, 15 November. De politierechter al hier heeft vandaag uits-praak gedaan in de zaak tegen den rijkspluimveeconsulent te Meppel, die op Zondag 8 October j.l. ondanks het verbod met zijn auto van Gasselt'ernijveen naar Borger was gereden om daar in een hotel te eten. De officier van Justitie eischte een geldboete van f 250 subs, een hechten isstraf voor den tijd van zes maanden. De politierechter veroordeelde hem vandaag tot honderd gulden boete, subs, vijftig dagen hechtenis De organisatie van den Vrijwilligen Burgerlijken Dienst. B Neemt Philips a b „Bi-ArlitcTlam* M m pen! De zuini- 11 ge kwaliteits- m p|| lamp met het Kjl P| blijvend-hei- ral mm dere licht Tot ff| BÜB twintig pro- cent stroom- M| I besparing! IHB De beste en |ra fr'li de zuinigste f;p;| «S lamp.dieooif Sffil jSfi door Philips J||l| Él is vervaar- i fel WÊ digd! In ieder middenlicht UMt&uA 150 dekalumen! (Adv. ingez. Med.) Pleegde sleelits één man den moord op den veekoopman? Politie acht het steeds waarschijnlijker. In de moordzaak van Leidschendam zijn thans aanwijzingen aan het licht gekomen, waardoor de stelling dat de gearresteerde R. A. den moord aleen zou hebben gepleegd, iets aan waarschijn lijkheid wint. De sluismeester en de sluiswachter te Leidschen dam hebben n.L aan de politie verklaard, dat zij, toen zij de bewuste auto bij de sluizen hebben ge zien, slechts één persoon zagen, die den wagen be stuurde en gekleed was in korporaalsuniform. Diens handen en gezicht, aldus verklaarden zij, waren met bloed bemorst. Hieruit volgt nog niet beslist, dat er in den wagen slechts één persoon is geweest, daar, zooals reeds eerder gemeld, de eventueele tweede persoon zich onder een plaid in een achtergedeelte van den wagen kan hebben bevonden. Deze mogelijkheid wordt echter niet groot geacht. A. zelf blijft nog steeds beweren, slechts medeplichtig te zijn geweest. Dc politie blijft nog steeds zoeken naar het spoor van den eventueelen tweeden dader. STERK GESTEGEN OMZETTEN IN TABAKSPRODUCTEN. Prijsdaling van sigaretten. PRIJSSTIJGING VOOR SIGAREN EN TABAK. VADER DOOR ZIJN EIGEN ZOON OPGELICHT. Onaangename zaak voor de rechtbank. EEN JAAR EN NEGEN MAANDEN GEëlSCHT. „Dit is een van de ernstigste en onaangenaam ste zaken, die ik ooit behandeld heb", zeide de president van de Amsterdamsche rechtbank, mr. J. Boon. tijdens de behandeling van de zaak tegen een 29-jarigen vertegenwoordiger, die terecht stond omdat hij zijn vader voor een bedrag van f 500 had opgelicht Herhaaldelijk had de jongeman zijn vader geld afgetroggeld en op zekeren dag had deze hem gewaarschuwd, dat hij nu niets meer bezat om weg te geven. Deze man dreef een incas sobureautje, en trad op als tusschenpersoon vóór het innen van belastinggelden. De zoon wist dus dat zijn vader wel over een tamelijk groot bedrag kon beschikken. De zoon paste, om nog meer geld los te krijgen, de volgende truc toe. Bij een kleine drukkerij te Amsterdam bestelde hij briefpapier van een bekend deurwaarderskantoor in de hoofd stad. Behalve de naam van de beide deurwaar ders zette hij op 't briefpapier nog een derden, een gefingeerden naam. Hij schreef aan zichzelve eeni- ge brieven, waarin het deurwaarderskantoor zoo genaamd mededeelde dat de ontvanger van den brief spoedig door zijn debiteuren zou worden vol daan en hij 1200 gulden zou ontvangen. Met deze brieven ging hij saar zijn vader en aangezien zijn zoon toch spoedig 1200 gulden zou ontvangen leen de hij hem 500 gulden van het door hem geïncas seerde belastinggeld. De vader zag het geld echter nooit terug en werd zelf wegens verduistering vervolgd en veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden. Bij het onder zoek kwam aan het licht op welke wijze de zoon den vader had opgelicht. Ter zitting legde de zoon thans een volledige bekentenis af en de Officier van Justitie vorderde één jaar en negen maanden gevangenisstraf. Geneesheer bij auto-ongeluk om het leven gekomen. Auto door glad wegdek geslipt. Woensdagmiddag is een personenauto, bestuurd door den gemeente-arts dr. De Konink uit De Wijk (Dr.) tengevolge van het gladde wegdek, even voorbij de kom van het dorp De Wijk, geslipt. De auto sloeg tegen de langs den betonweg staande boomen, waarop dr. De K. uit de auto werd ge slingerd en in bewusteloozen toestand op den weg bleef liggen. De wagen kwam in de aan de andere zijde van den weg grenzende bermsloot terecht. In zorgwekkenden toestand is dr. De Konink, die alleen in den wagen zat, per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Meppel vervoerd, waar hij la ter op den dag is overleden. BEGRAFENIS DS. A. B. TE WINKEL. Nadat ds. Is. Voorsteegh ten huize van den ont slapene een rouwdienst had geleid, heeft onder buitengewoon groote belangstelling, voornamelijk uit kerkelijke kringen, op Oud-Eik en Duinen te 's-Gravenhage de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den Haagschen predikant ds. A. B. Te Winkel. Van hun belangstelling gaven o.a. blijk de mi nister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeyen en de hofprediker ds. Weiter. Cadeaustelsel bezig te verdwijnen. Onder den invloed der omstandigheden. De bestrijders van het cadeaustelsel samenwer kend in het „Nationaal Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel" waarbij ruim 3300 organisaties en instellingen zijn aangesloten, hebben, naar het comité schrijft, sinds de laatste weken een onver- wachten helper gekregen bij hun strijd. Door de tijdsomstandigheden is het cadeaustelsel thans n.l. zoowel overbodig als onbruikbaar ge worden. Het comité heeft er bij den minister van econo mische zaken op aangedrongen, thans zoodanige stappen te willen nemen, dat spoedig wettelijke bepalingen aanhangig kunnen worden gemaakt. Uitvoerverbod voor eieren en pluimvee. De lijst van uitvoerverboden is thans ook uit gebreid met een uitvoerverbod voor eieren en pluimvee. Onder het verbod voor eieren vallen kippen- en eendeneieren in schaal, bevroren eieren zonder schaal, bevroren eidooiers, bevroren eiwit, ge droogde eieren, gedroogden eidooier, gedroogd eiwit, vloeibare, eieren, vloeibaar eidooier, vloei baar eiwit, bewerkt of onbewerkt, terwijl het ver bod voor pluimvee geldt voor kippen, eenden, kal koenen, duiven en ganzen, levend of geslacht, be werkt of onbewerkt, verwerkt of onverwerkt. Het verbod is echter niet van toepassing op levende duiven, welke voorzien zijn van een ge- nummerden, vasten voetring aan een der pooten, alsmede op ganzenlever en ganzenleverpastei. Al deze producten vallen reeds onder een mono polieregeling krachtens de landbouw-crïsiswet, zoodat belanghebbenden zich voor het verkrijgen van uitvoervergunningen slechts behoeven te wen den tot de voor deze producten aangewezen centrales. De bedoeling van het betrekken van deze crisis- pioducten^ onder de uitvoerverboden is het schep pen van cle mogelijkheid de algemeen geldende regelen voor het transito- en entrepotverkeer, welke in verband met de uitvoerverboden worden ges.teld, ook voor deze crisisproducten te doen gelden. Joodschc vluchtelingen passeerden ons land. Woensdagavond zijn met den trein uit Duitsch- land circa 150 Joodsche vluchtelingen mannen, vrouwen en kinderen de meesten afkomstig uit verschillende deelen van Duitschland, enkelen uit Tsjecho Slowakije, op het station Oldenzaal aan gekomen. Met den trein van half tien hebben zij de reis naar hun bestemming, Amerika, voortgezet. Dr. D. J. Hissink, de oud-directeur van het bo- demkundig instituut te Groningen, is door de Ko ningin benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Tegen een bouwkundige uit Leeuwarden, die brand zou hebben gesticht in een aan zijn broer toebehoorend perceel, is zes jaar gevangenisstraf geëischt. De Utrechtsche Vereeniging tot veredeling van pluimgedierte .Ornitophilia" zal op 15, 16 en 17 Dec. a.s. een nationale tentoonstelling van pluimvee, konijnen, duiven enz. houden. De heer H. G. van Os, die 40 jaar burgemees ter van Dieren is geweest, heeft zijn functie neer gelegd en heeft Woensdag afscheid genomen van den raad en andere belangstellenden. De Amsterdamsche hortulanus A. J. van La ren zal de volgende week wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn functie neerleggen. TWEEDE KAMER £anqe rif spiekers; ueel la(. ümw minister Steenberghe. lAnll-Rer. Partjj) DEN HAAG Woensdag. De belangstelling der Kamerleden voor de conomische vraagstukken van den dag en him lefde voor den landbouw sommigen gaven, zoo- b.v. Dr. Vos (lib.) en de heer Stump el R,K.) ook zeer minzame lonkjes aan den Midden- land kent geen grenzen meer. Reeds trokken G spreker te velde en nog is de heele oogst aan edevoeringen niet binnen. Waarlijk, de bewind- jan achter de groene tafel, die dit alles moet aan- ooren zou ons medelijden kunnen opwekken, rare het niet, dat hij er duidelijk zichtbaar den in blijft houden en dat men soms inderdaad kan meenen, dat daar een politieke Hercules troont. Zoo zag hem b.v. de heer v. d. Heuvel (a.r.), die in dit verband de hoop uitsprak, dat deze krachtfiguur in staat zal wezen de zware economi sche lasten, waaronder het Nederlandsche volk thans ge bukt gaat, van deszelfs schou ders te nemen. Minister Steenberghe lachte minzaam, nadat hij eerst al van dezen spreker vernomen had, dat een afzonderlijk Departement jn landbouw toch wel aanbeveling verdiende, dat i landbouw een plaatsje moet krijgen in den conomische Raad, dat groote waakzaamheid in ske renten, pachten en huren geboden is. Verder sees de heer v. d. Heuvel het in de Regeering, dat ij anders dan eertijds, toen men .zich tevreden lelde met het in stand houden van het agrarisch (drijf het standpunt inneemt, dat de landbouw en redelijke belooning moet ontvangen. Volgens [en nat. soc. Dieters doet zij dit echter geenszins n z.i. zou de Regeering veel te weinig voor de ceren doen, opvatting eveneens verkondigd door len heer Wijnkoop (commun.), die heelemaal liet blij was Mr. Steenberghe weer in een Minis- ;rs-zetel te begroeten en o.m. vond, dat er met het ög op de belangen van arbeiders en boeren geen lanleiding bestond tot de „redelijke" prijsstijging relke Mr. Steenberghe wilde toelaten. De commu- listische afgevaardigde kwam met twee moties oor den dag, maar al kreeg hij zelfs voor die, i'elke premievrij staatspensioen voor de 60-jarige loeren en middenstanders bepleitte, steun uit den cat. soc. hoek, de matige opkomst der beide frac- les bleek de verkrijging van 5 ondersteuners in den ieg te staan. Motie nummer twee, die zich tegen imsteren enz. richtte en verder de vakorganisa- ies bij distributie ingeschakeld wilde zien, veroor- aakte nog eenige emotie. Toen n.l. dit voorstel liet eens de nat. soc. ondersteuning kon verwerven de sociaal democraten de nat. socialisten hier- jee plaagden, ging Mr. Rost v. Tonningen zich aan en onparlementaire qualifcatie van de vakorgani- aties te buiten, wat hem een voorzitterlijke erechtwijzing berokkende, terwijl de communist ie Visser een minder vriendelijke oplossing van letter N. S. B. bedacht. Als we verder nagaan wat de scjiare van sprekers llemaal betoogd heeft, komen we tot de conclusie, lat het verreweg het beste is ons daarin niet te erdiepen, doch de hoofdzaken van 's Ministers londerdag uit te spreken antwoord weer te geven, lechts zij nog aangestipt, dat de heer W e i t- a m p (c.h.) de hoop kenbaar maakte, dat de irdening den landbouw zou voeren „uit het dienst luis van de maatschappij"; dat Mr. v. d. Goes v. ters (s.d.) de ordeningsvlag verhief met als vimpel het Grondwetsartikel ,dat het scheppen van in dere organen met wetgevende bevoegdheid Wederom aan de spits in klank en selectiviteit Elke bezitter is er enthousiast over Vraagt nog heden demon stratie en inlichtingen. Wij ruilen elk oud app. in. BETALINC NAAR KEUZE KLEVERLAAN 176-178 HAARLEM - Tel. 14753 Bekend om zijn 100procent., service (Adv ingez. Med.) mogelijk maakt; dat de heer Schil thuis (v.d.) een lofzang ten beste gaf over de voorraadvorming en verder zijn liefde voor eenige prijsverhooging alsmede voor benadering van de vervangingswaarde openbaarde om tenslotte het belang van voldoende scheepsruimte in het licht te stellen. Ter afwisse ling kwam de heer Loerakker (R.K.) voor betere belooning van het werk der landarbeiders pleiten en deed de heer Alge ra (a.r.) hetzelfde voor de vrije zuivelfabrieken, wat een te hunnen behoeve tot stand te brengen gunstigere regeling inzake consenten betreft. Tenslotte sprak de heer Ruyter (R.K.) volgens wie het met het lot van de boeren in Noord-Brabant heel wat beter gesteld zou zijn dan de heer Rost v. Tonningen had willen doen gelooven. E. v. R. ONDERZOEK NAAR HET VERGAAN VAN DE „MARK". Niet ver genoeg buiten het mijnenveld gegaan? ZAAK VOOR DEN RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart behandelde in zijn zitting van Dinsdagmiddag den tragischen ondergang van het 1513 bruto register ton meten de houtschip „Mark", toebehoorende aan de N.V. Houtvaart Vinke en Co. te Rotterdam, dat op 9 September j.l., thuiskomende van Finland, op de Noordzee in botsing kwam met een mijn en spoedig door de bemanning verlaten moest wor den. De kapitein van de „Mark", geheel hersteld van zijn verwondingen, was de eenige die als getuige (niet onder eede) werd gehoord. Op den eersten September was de „Mark" met een lading hout en deklast uit Ulea'oorg (Fin land) vertrokken. De reis was aanvankelijk vol komen normaal, al was men door een Zweedschen torpedajoger gewaarschuwd voor mijnen. Bij het Aalandsch vuurschip werd aan de reederij om instructies gevraagd. Hierop was geantwoord, dat te Trelleborg op instructies gewacht moest wor den. Later kwamen deze instructies en die hielden in. dat de reis naar Rotterdam via de Noordzee moest worden voortgezet. Toen het schip zich op de Noordzee bevond Zaterdagmorgen 9 September om ongeveer 12 uur zag men aan bakboordzijde onder de kim een waterzuil omhoog vliegen, vermoedelijk een ont plofte mijn, waarna de koers werd gewijzigd. Om één uur liep de „Mark" op een mijn, welke het schip aan de ondervoorzijde raakte, zoodat het geheel uit de golven werd getild. De eerste stuurman sloeg over boord, doch kon spoedig vei lig opgepikt worden. Het schip maakte direct he vig slagzij, zoodat de kapitein bevel gaf in de boo ten te gaan. Niets kon worden meegenomen. De kapitein is met nog vier man eerst aan boord ge bleven, doch het schip was aan de voorzijde vol komen opengescheurd en kon onmogelijk behou den blijven. De kapitein besloot toen van boord te gaan en omdat een tweede mijn werd gecon stateerd en het schip met den Westenwind naar het mijnenveld dreef, is men vertrokken om te trachten de Deensche, kust te bereiken, hetgeen Maandagmorgen om zeven uur te Vöropor geluk te. Zondagsavonds, in het slechte weer, was de tweede boot zoek geraakt, doch deze kon latei- door een reddingboot worden opgepikt. De „Mark" was, zooals met zekerheid kan wor den aangenomen, toen reeds gezonken en als eer ste Nederlandsche slachtoffer van de mijnenvel den op de Noordzee vergaan. Op een vraag van den voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne, kon getuige niet verklaren of het een drijvende of een verankerde mijn was geweest, waarmede de „Mark" in botsing was gekomen. Er werd op dat oogenblik op gegist bestek gevaren. De voorzitter sprak als zijn meening uic, dat het door hem niet met zekerheid gezegd kon worden of de gezagvoerder wel ruim genoeg om het hem bekende mijnenveld was heengevaren. De kapitein verklaarde geen route te hebben gekozen door het Kaiser Wilhelmkanaal, "undat de instructies van de reederij voorschreven, dat de reis via de Noordzee moest worden gemaakt. Tijdens de reis waren alle veiligheidsmaatregelen genomen. Alvorens het woord te verleenen aan den in specteur-generaal voor de Scheepvaart, den heer P. S. van 't Haaff, trok de raad zich in raadska mer terug, om te overleggen of het verdere on derzoek ook zou moeten loopen over de vraag of, en zoo ja in hoeverre, de ramp te wijten is aan nalatigheid van den kapitein. De voorzitter deelde na heropening van de zitting mede, dat hiervoor geen aanleiding was gevonden. De inspecteur-generaal, hierna het woord ne mend, zeide van meening te zijn, dat den kapi tein geen strafbare nalatigheid verweten kan worden. Toch was hij wel van meening. dat de kapitein een koers heeft gekozen, die niet alle zekerheid bood, dat geen gevaar aanwezig was. Het ware voorzichtigergeweest als de kapitein een koers had genomen, die meer buiten het hem opgegeven mijnenveld viel. Aan boord waren alle maatregelen genomen, die noodig waren om de gevolgen van een eventueel ongeluk zoo gering mogelijk te doen zijn. Vermijdt beden- en morgenavond den Rijksweg Amsterdam— Sassenheim. En de taak der burgenvachten. Het op de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor de vrijwillige hulpverleening uitgetrokken be drag betreft in wezen geen nieuwe uitgaaf. Met de bedoelde crediet-aanvrage wordt slechts beoogd aan een gedeelte van de gelden, welke tot dusver voor bepaalde instellingen van vrijwilliger, dienst, de burgerwachten en den bijzonderen vrijwilligen landstorm, werden uitgetrokken, een meer cen trale bestemming te geven. Om hiertoe te geraken is in de eerste plaats noodig, dat meer eenheid gebracht wordt in het rijkstoezicht op deze instellingen en dat dit toe zicht zich over alle onderdeelen van den vrijwilli gen dienst uitstrekt. Een stap in deze richting is gedaan door de instelling van het regeeringscom- missariaat voor den vrijwilligen burgerlijken dienst. In niet mindere mate bestaat behoefte aan coör dinatie in plaatselijk verband. Daar de hulpver leening hoofdzakelijk een plaatselijk karakter draagt, moet de organisatie in de eerste plaats locaal worden opgebouwd. De algemeene leiding dient uiteraard bij den burgemeester te berusten, die daarbij, althans in de grootere gemeenten, zal worden bijgestaan door een administratieve in stantie. De bijzondere vrijwillige landstorm neemt, wat het niet-militaire gedeelte betreft onder de orga nisaties van vrijwillige hulpverleenig een vooraan staande plaats in. Haar taak ligt echter niet op het gebied der locale hulpverleening. Wel is dit het géval met de burgerwachten. Vrijwillige burgerwachten. Naar aanleiding van den wensch, dat de taak van de vrijwillige burgerwachten beter zal wor den omschreven, merkt de minister van Binnen landsche Zaken in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op, dat ter uitvoering van de wet op de weerkorpsen de onderscheidene burger wachten tot vaststelling of wijziging van hare sta tuten moeten overgaan. Ook dient de taak van deze instellingen nauwkeurig te worden omschre ven. Voor vele burgerwachten is de vaststelling of herziening der statuten reeds een feit geworden. Ten aanzien van de overige kan zulks spoedig wor den verwacht. Bovendien zal binnen het kader van de organisatie van den vrijwilligen burgerlij ken dienst de taak van de burgerwacht als samen stellend onderdeel van dien dienst nader worden bepaald. Men schrijft ons van bevoegde zijde, dat dezer dagen de cijfers verschenen zijn omtrent de hoeveelheden banderolles, die door de fabrikanten van tabaksproducten in de maand October 1939 betrokken zijn. De cijfers zijn voor de sigaretten wederom aanzienlijk hooger dan in September 1939, voor sigaren en tabak liggen zij verre boven het gemiddelde van de eerste acht maanden van 1939, doch lager dan in September 1939. Hieruit kan voorshands alleen vastgesteld worden, dat de omzetten in alle tabaksproduc ten gestegen zijn. Het is trouwens een algemeen bekend verschijnsel, dat de gemobiliseerde sol daat meer pleegt te rooken, dan hij vroeger deed in zijn burgerbetrekking. Als merkwaardig feit kan ook nog geconstateerd worden, dat ditmaal in tegenstelling met 1914 van een verhoogden afzet in de grensgebieden geen sprake is. De verhoogde omzetten worden geheel binnen de waterlinie gemaakt. Sigaretten. Er werden banderolles afgegeven voor 565.6 millioen sigaretten, dit cijfer is 67 millioen meer dan in September en 148 millioen meer dan het gemiddelde der eerste acht maanden van dit jaar. Ook in vergelijking met de maand Oc tober 1938 valt een stijging met 159 millioen stuks waar te nemen Sigaren. In October 1939 werden banderolles afgegeven voor 161 millioen sigaren of voor 14 millioen stuks minder dan in September van dit jaar; doch nog 28 millioen stuks meer dan het ge middelde van de eerste 8 maanden van 1939. Het verdient de aandacht, dat de verschuiving in den omzet van de 3 cents naar de 3^ cents prijsklasse steeds duidelijker tot uitdrukking komt. Gemiddelde prijzen. De gemiddelde prijs per 1000 sigaretten be droeg in October 1939 9.97, in September 1939 10.19 en gedurende de eerste acht maanden van 1939 10.28. Het verloop van den gemiddelden prijs per 1000 sigaren vertoont het volgende beeld: October 1939 43.55, September 41.50, Jan.- Aug. 1939 41.51 en per KG. tabak: October 1939 1.91, September 1.82 en Jan.-Aug. 1939 1.77.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5