Finland kan aan langdurige crisis het hoofd bieden. Actie van Russische vloot tegen Finschen handel niet verwacht ,Mijnhardtje Ai Capoae iwf. Een gebroken man keert terug in de maatschappij. Waarom Nederland mosselen moet eten KALI® ÜLMtöl pQNDERDAG 16 NOVEMBER 1939 H X X REE M'S D X G B E A D Paasikivi: Paasikivi. de leider der Finsche bespre kingen met Rusland, heeft in een interview verklaard dat Finland goed gewapend is en dat het ook in financieel opzicht aan een langdurige crisis het -hoofd kan bieden, zoo meldt United Press uit Helsinki. Hij wees erop dat de handel met Rusland maar een a twee procent van den geheelen Finschen handel bedraagt en nam niet aan dat de Russische vloot zou optreden tegen den Fin schen handel. Verwacht wordt dat het volledige kabinet vandaag bijeen zal komen om het rapport aan te hooren. Paasikivi vergeleek de Rus- sisch-Finsche situatie met die van Rusland Turkije en zeide: „De omstandigheden zullen moeten beslissen welk land het initiatief zal nemen, wanneer dit al mocht geschieden, voor verdere discussies of diplomatieke on derhandelingen". Hij verklaarde dat er acht besprekingen hadden plaats gevonden. Bij zeven daarvan was Stalin tegenwoordig, die een levendig aandeel nam aan de discussies. Weliswaar was op vele punten overeenstem ming bereikt maar beide partijen waren overeengekomen het probleem als een geheel te beschouwen. Minister Tanner, die eveneens deel uitmaakt Van de delegatie, heeft over de economische po sitie van Finland het volgende verklaard: „De huidige gebeurtenissen zullen een zekere spanning veroorzaken in de financieele positie van het land, maar het is buiten twijfel, dat de Finsche financiën hieraan zullen weerstaan, zoo lang de toestand blijft als op het oogenblik". Als bewijs daarvoor haalde Tanner aan, dat de staatsschuld per Inwoner duizend Finsche mark bedraagt, een getal, waarop geen ander land kan bogen. President Kallio heeft gisteren Paasikivi en Tanner, alsmede den ministerpresident Caj an der en den minister van buitenlandsche zaken Erkko ontvangen. De bespreking duurde 2>/2 uur. De president ontving hierbij verslag van het verloop der onderhandelingen te Moskou. Havas meldt nog, dat de giften voor de natio nale verdediging van Finland niet slechts uit lilt het land zelf komen, doch ook uit de Scan dinavische landen. Uit Zweden werd een bedrag ontvangen van 1.5 millioen Finsche mark, uit Noorwegen van 1.6 millioen en uit Denemarken van 1.1 millioen Finsche mark. De totale bijdra gen zijn thans gestegen tot boven honderd mil lioen Finsche mark. Moskou versus Helsinki. Eenige uren na den terugkeer van de Finsche delegatie te Helsinki, heeft de Moskousche radio een feilen aanval op de Finsche regeering ge opend en o.a. gezegd, dat zij door Engeland ge steund wordt. Het Russische telegraafagentschap Tass pu bliceert een lang telegram uit Helsinki, waarin gezegd wordt dat leidende kringen in Finland voortgaan met aanmoediging van de anti-Sovjet- propaganda en dat de pers daarbij een bijzon deren ijver toont. „Het wordt als een recht- streeksche plicht beschouwd om voortdurend en stelselmatig allerlei leugens te schrijven over de Sovjet Unie en haar staatsorganen te belee- digen. De meest reactionnaire elementen, die droomen van een uitbreiding der grenzen van Finland tot aan den Oeral, zijn de eersten in deze leugenachtige anti-Sovjetcampagne Het telegram spreekt verder van buitenland- schen,, Engelschen invloed, waarna het als volgt eindigt: „De bladen trachten reeds van tevoren de zaak zoo voor te stellen, alsof de Sovjet-Unie de schuld draagt van de onderbreking der bespre kingen, aangezien zij „onmogelijke eischen" stelde. Zij twijfelen er reeds aan of men de be sprekingen kan voortzetten. Weliswaar herhalen Finsche officieele kringen nu nog. dat zij stre ven naar een accoord met Rusland en dat de De controle door de geallieerden. In negen weken 623.297 ton goederen aangehouden. Onder voorzitterschap van Jean Mistier heeft Woensdag de Fransche buitenlandsche Kamercom missie vergaderd. De minister voor de blokkade, Pernot, gaf hierin een uiteenzetting over „de wet tigheid van den economischen ooi-log". De door de geallieerden uitgeoefende controle ter zee, aldus Pernot, is overeenkomstig de beginselen van het internationale recht en vormt het traditioneele wapen van oorlogvoerende landen. De hiermede verkregen resultaten kunnen als volgt worden samengevat. In de eerste negen weken van den oorlog heeft de Britsche marine ruim 400.000 ton goederen aan gehouden. De Fransche marine heeft tot 10 Novem ber aangehouden 223.297 ton goederen. De minister besloot zijn uiteenzetting met te zeggen dat de economische oorlog, welke het bloed' van den sol daat spaart en het uur der overwinning verhaast, krachtig moet worden voortgezet. Reuter meldt dat de Britsche contrabandecom- missie in de afgeloopen week 6500 ton goederen, waarvan men vermoedde, dat zij voor Duitschland bestemd waren, in beslag heeft genomen. Tot deze goederen behoorden 2200 ton copra, 3500 ton kof fie en verder katoen, vezel, huiden en vellen, ertsen, rubber, petroleumproducten en vetten. Ook is een bedrag van ongeveer 500 pond sterling in contant geld in beslag genomen. Doorzochte schepen. Naar het Engelsche ministerie voor den econo mischen oorlog mededeelt heeft de commissie voor d» contrabande in de week, eindigende op 11 No vember, 108 nieuwe en 86 van de vorige week aan gehouden gevallen onderzocht. In totaal had het onderzoek betrekking op de lading van 32 Brit sche, 29 Italiaansche, 27 Nederlandsche, 21 Noor- sche, 12 Zweedsche, 12 Grieksche, 11 Belgische, 11 Deensche, 10 Amerikaansche, 6 Japansche en 6 Finsche schepen. Twee ladingen zijn geheel in be slag genomen, 88 geheel vrijgelaten. In 43 geval len is een deel van de lading vastgehouden. Op 14 November bevonden zich 94 neutrale sche pen in de drie contrölebases van het Vereenigd Koninkrijk, 58 dezer schepen waren er korter dan een week geweest. Bij deze schepen waren 24 Nederlandsche (16 korter dan een week), 17 Noorsche, 13 Zweedsche, 11 Grieksche, 9 Belgische, 7 Deensche, 3 Finsche, 3 Spaansche, 3 Ameri kaansche. onderbreking van de besprekingen in het Kremlin van tijdelijken aard zal zijn, maar dat is niets anders dan een truc, die ten doel heeft de open bare meening in de wereld te misleiden". Het is duidelijk, dat de leidende kringen van Finland geen accoord met Rusland wensohen, dat zij zich houden aan hun anti-Sovjebpolitiek. De groote massa's der bevolking willen oprecht vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet Unie vestigen. De vijandige anti Sovjetpolitiek heeft zich niet gerechtvaardigd. Die politiek is mislukt en het Finsche volk steunt haar niet. Studentenbetoogingen te Praag. Politie en S.S. kwamen er aan te pas. Woensdag zijn in Praag opnieuw incidenten voor gevallen bij de begrafenis van een student die ge storven is aan de verwondingen, welke hij bij de incidenten van 28 October jl. had opgeloopen. Voor het graf van den Tsjecho-Slowaakschen onbeken den soldaat zoo meldt Havas verzamelden zich c.a. 200 studenten, die een betooging hielden en „vrijheid" riepen. Nadat zij door de Tsjechische politie in de zij straten gedreven waren, groepten zij iets verder voor het parlementsgebouw opnieuw samen, waar zij door afdeelingen der S.S., die ijlings per auto waren opgeroepen, werden uiteengejaagd. Eenige studenten werden gewond en eenige anderen in hechtenis genomen. De Universiteitswijk wordt thans door gewapende S.S.-mannen bewaakt. Eerste schip van de expeditie- Byrd naar de Zuidpool vertrokken. Reuter meldt uit Boston 15 November: Hedenmorgen is het motorschip „North Star", het eerste voor de Zuidpool bestemde vaartuig van den Amerikaanschen ontdek kingsreiziger admiraal Byrd, uit Boston ver trokken. Het tweede vaartuig, de „Barquen- tine Bear" vertrekt de volgende week. Ver wacht wordt, dat beide schepen elkaar in het poolgebied omstreeks 1 Januari zullen ontmoe ten. Byrd zal zich later bij de expeditie aan sluiten. Dit wordt de eerste expeditie in honderd jaren, welke de Amerikaansche regeering financiert. Zij zal voor de Vereenigde Staten de gebieden aan de Zuidpool opeischen, welke Byrd reeds ontdekt heeft Aan boord van de „North Star" bevinden zich voorraden, uitrustingsstukken, honden en ook een voertuig, dat 27 ton weegt en genoemd wordt „sneeuwmobiel". Beperkt telefoonverkeer met Engeland. LONDEN. Er is thans een beperkte telefoon dienst, naar goedvinden van de censuur-auCori- teiten, beschikbaar naar België, Frankrijk, Neder land, Italië, Luxemburg en Zwitserland. De ge sprekken zullen echter alleen worden toegestaan voor dringende zakelijke aangelegenheden en moe ten in het Engelsch of Fransch gevoerd worden. In aansluiting hierop wordt uit Den Haag het volgende gemeld: Gesprekken worden alleen verleend op naam en telefoonnummer van den aanvrager en onder opgave van het onderwerp van het gesprek. Aangezien de gesprekken die uitsluitend van zakelijken aard mogen zijn, onder censuur staan, kunnen zij zonder opgave van redenen geweigerd worden. „Zeker eiland" door de Japanners bezet. Bombardement ging aan de landing vooraf. TOKIO, 16 November (Domei). De vloot- afdeeling van het keizerlijk hoofdkwartier heeft vanochtend om kwart voor twaalf in verband met de bij Pakhoi ingezette ope raties medegedeeld, dat de Japanners een eiland hebben bezet, welks naam niet wordt bekend gemaakt. Het communiqué vermeldt: Een Japansche militaire af deeling geëscorteerd door oorlogs schepen, heeft gistermiddag haar basis verlaten en denzelfden avond een „zeker eiland" bezet. De Japansche oorlogsschepen hebben de lan- ling van de militaire afdeeling gedekt door bom bardeering van de Chineesche militaire stel lingen op het eiland. De legerafdeeling van het keizerlijke hoofd kwartier deelt mede, dat de Japansche legeraf deeling tien uren noodig had om over de woelige zee het eiland te bereiken, waar de troepen aan land gingen, nadat de tegenstand der Chinee- zen was gebroken. Het communiqué verklaart dat de landings operaties bij Pakhoi gisteren omstreeks het middaguur vrijwel voltooid waren en dat de hoofdmacht der Japansche troepen binnen schotsafstand van zekere stad was genaderd. Vogens een telegram van het leger te velde heeft een Japansche militaire afdeeling gisteravond om acht uur een strategisch belangrijke stad in het zuidelijk deel der province Kwantoeng bezet. De naam van de stad wordt niet onthuld. Van Chineesche zijde wordt tegengespro ken dat Pakhoi door de Japanners zou zijn in genomen. MIJNHARDTJES HELPEN! Nietstraks,niethalf,moardirect. Hevige pijnen worden in korten tijd verdreven door de bijzon dere combinatie van genees middelen in een Ze zijn niet rond, doch hartvormig. (Adv- Ingez. Med.) Al Capone, de beruchte Amerikaansche gangster, is vrijgelaten. Hij heeft een losgeld van qngeveer 10.000 dollar moeten betalen, waarmee dan zijn straf van elf jaar afgesloten is. Ver wacht wordt dat hij met zijn vrouw en zoon in Florida zal gaan wonen. Hij is ten deele verlamd en leeft voort durend in angst dat een of andere vroegere vijandelijke gangster hem zal vermoorden. TOT zoover die persbericht, dat weel de herinnering te voorschijn roept aan de man, die eens de eerste Amerikaansche „Public Enemy No. 1" (staatsvijand No. 1) was. Dat was in den tijd dat de Amerikaansche jeugd nog groote bewondering voelde voor de „gangsters" en sommigen het als hun ideaal beschouwden eens zélf aan het hoofd van een gangster-bende te staan. Vele jaren zijn er verloopen tusschen het tijdstip, waarop Al Capone door de rechtbank van Chicago werd veroordeeld en thans en nog meer is er veranderd in die tus— schenliggende jaren. Het ideaal van de Amerikaan sche jeugd is thans niet meer „gangster" te worden, doch „G"-man. „G" is een afkorting van „Govern ment", zoodat „G"-man eenvoudig beteekent: een man van de regeering. Het tanen van de bewonderende gevoelens voor de „gangsters" en „bootleggers" is misschien ook eenigszins te danken aan het feit dat de prohibitie in Amerika werd opgeheven, waardoor de bootleg gers geen reden van bestaan meer hadden. Maar in de allereerste plaats is het te danken aan de houding en het optreden van, de „G"-men, welk politie-corps door den chef, Edgar Hoover en zijn „G"-men bij het uitroeien van misdadigersbenden ligt in het feit dat zij absoluut geen vrees, ja zelfs groote minachting gevoelens voor het misdadi- gersgilde. De „G"-men hebben de jeugd leeren inzien dat bewondering voor een misdaad, dus voor een mis dadiger. volstrekt misplaatst is, omdat de misdadi ger zijn daden slechts bedrijft, geleid door lage in stincten en nooit door heldhaftigheid. Het volko men gemis aan helfhaftigheid blijkt zoodra zij tot het besef zijn gekomen, niet oppermachtig meer te zijn Dan beginnen zij spoedig te lijden aan een soort vervolgingswaanzin. Zij durven de straat niet meer op zonder door een lijfwacht te zijn omringd en zij kunnen den slaap niet vatten zonder een sterk slaappoeder te hebben ingenomen. Kijken wij bijvoorbeeld naar Al Capone. Vroe ger hadden duizenden Amerikaansche jongens de zen gevreesden bende-leider en bootlegger tot hun held gemaakt. Maar zij wisten niet, dat deze „held" zich ondanks of misschien juist door - zijn rijkdom, nooit veilig voelde, zelfs niet op het hoogtepunt van zijn „roem". Vaak werd immers ook de meening geuit dat Al Capone zich opzette lijk had laten gevangen nemen (hij werd wonder lijk genoeg niet veroordeeld wegens smokkelhandel of medeplichtigheid 8an moord, doch wegens het ontduiken van de belasting), omdat hij zich bin nen de muren van de gevangenis veiliger zou voe len dan daartmiten. Doch wanneer dit het geval zou zijn geweest, dan heeft Al Capone zijn doel nl. om bevrijd te worden van zijn onrust niet be reikt. Gehaat, ook in de gevangenis. DE millionnair-misdadiger, die heel Chicago ja renlang met zijn benden terroriseerde, moest ondervinden dat hij niet alleen in het burgerlijke leven, maar ook in de gevangenis een gehaat menseh was. Onder de gevangenen was er niemand, die eenige sympathie voor hem koesterde. Er wa ren er namelijk talrijken, die hij eens bedrogen en verraden had en wier kennissen of familieleden hij koelbloedig had laten neerschieten. Zijn medege vangenen en bitterste vijanden bewaakten hem bijna nog beter dan de strengste cipiers. Aan dit feit is het waarschijnlijk ook te danken geweest dat Al Capone er niettegenstaande hij ongetwijfeld vele plannen met zijn vroegere bende er voor heeft ontworpen nooit in kon slagen, een ontsnapping te ensceneeren. Al Capone. Capone's geestkracht werd geheel gebroken in de gevangenis op het eiland Aleatraz, waar hij in 1934 werd gedetineerd, nadat hij eerst eenigen tijd had gezeten in een gevangenis op het vasteland. In 1938 vreesde men zelf ernstig voor zijn geest vermogens. Korten tijd daarna kreeg hij een be roerte, waaruit hij een gedeeltelijke verlamming overhield. Wanneer Capone zich inderdaad opzettelijk heeft laten betrappen op een in zijn oogen zeer klein vergrijp, waardoor hij dacht korten tijd achter de veilige gevangenismuren te zullen doorbrengen, dan vergiste hij zich in twee dingen: ten eerste bleken de autoriteiten het vergrijp van belasting ontduiking lang niet zoo klein te vinden als Al Capone zelf vond en ten tweede bleken de gevan genismuren onvoldoende om Capone te bevrijden van zijn vrees. De Al Capone die thans uit de gevan genis wordt ontslagen, is wel een geheel ander mensch dan de Al Capone die ongeveer tien jaar geleden de gevangenis binnentrad. Zijn geheele bravoure is verdwenen. Hij heeft ervaren dat nie mand voor hem iets anders voelt dan haat, min achting en op zijn hoogst medelijden, behalve mis schien zijn vrouw die hem gedurende al die jaren trouw is gebleven L. B. .(Nadruk verboden^ Naast een uitnemend, bovendien een zeer goedkoop voedingsmiddel. het vischgewicht der mosselen de laatste jaren stijgende is. Allemaal kunstige factoren om een grooteren afzet te verkrijgen! Wat geschiedt er nu met de voor den handel minder-gewenschtie mosselen, die er toch óók zijn, zal men wellicht vragen. Hiervoor is ook een be stemming gevonden, namelijk de chemische in dustrie. „ONBEKEND MAAKT ONBEMIND". Vilt JiUogxam TJlosseletv- Vijf kilogram mosselen tegen den prijs van 10 cent per kilogram bevatten: 155 gram eiwitten; 35 gram vet; 36 gram koolhydraten; 6000 internationale eenheden vitamine A. Er wordt den laatsten tijd in ons land de aan dacht gevestigd op de mosselen en er wordt aan gedrongen op een grooter gebruik er van. Wij zijn naar Bergen op Zoom gegaan, waar gevestigd is het Centraal Verkoopkantoor van Mosselen, waarvan de heer J. C. Heimerikx direc teur is. Met hem hadden wij een onderhoud, waardoor ons duidelijk is geworden, dat mosselen een uitstekend voedingsmiddel zijn! Er moet onderscheid gemaakt worden tusschen gekweekte en wilde mosselen. Bij de laatsten, een onregelmatig product, dat men in de Waddenzee aantreft, zijn ook wel mooie partijtjes, die ook voor de consumptie gebruikt worden. Een beperk te hoeveelheid dezer mosselen wordt in het bin nenland verkocht (hoofdzakelijk in het noorden des lands); het overige gaat naar Engeland en Duitschland. Een kleine groep van Nederlandsche visschers hebben door deze visscherij een bestaan. In hoofd zaak worden de mosselen gebruikt voor eenden- voer, vooral in Noord-Holland. Het Centraal Verkoopkantoor van Mosselen is op 24 Juni 1935 opgericht. De heer Heimerikx is sinds einde 1936 directeur. Vóór dien tijd kende men in de mosselbranche den vrijen handel, waarin een moordende con currentie voorkwam, welke uitsluitend ren laste der kweekers kwam, en welke o.m. tot gevolg had dat slechts zelden een goede prijs gemaakt kon worden. Een en ander was aanleiding tot een ,meer georganiseerd optreden van de kweekers, hetgeen weer geleid heeft tot stichting van het Verkoopkantoor. Het doel is de mosselcultuur in haar geheel te verbeteren. En uit hetgeen de di recteur ons mededeelde mag de conclusie getrok ken worden, dat men daarin ongetwijfeld ge slaagd is. Zoo zijn en dit is toch wel een zeer belangrijk iets de prijzen verbeterd. Betaalde men vroeger gemiddeld 80 cent tot 1.50 per ton 4-100 kilo), thans komt men regelmatig boven de twee gulden en de omzet der gekweekte mosselen ging niet achteruit. Alle mosselen-inkoopen van den groothandel geschieden over het Kantoor te Bergen op Zoom (ook die van het buitenland). Alléén die mosselen worden ge- en verkocht, welke zijn gecontroleerd op soort en kwaliteit en die blijken te voldoen aan de gestelde eischen. De gekweekte mosselen zijn het voedingsmiddel voor ons volk, waarvoor thans de aandacht gevraagd wordt. De groothandelaren ontvangen de door hen ge kochte mosselen op de z.g. verwaterplaatsen, eigenlijk een soort „voorraadschuur". De mosselen worden er schoongespoeld, komen dus frisch uit 't water, spuwen het zand uit en worden er ge regeld voor directe aflevering aan den kleinhan del in voorraad gehouden. Elke parij, die van de kweekplaats op deze verwaterplaatsen wordt aan gevoerd. wordt door de agenten van het kantoor gecontroleerd. Alleen de geschiktste mosselen ko men voor de consumptie in aanmerking. Mosselen worden op twee wijzen in den handel gebracht: le. „ruw", d. w. z. zooals ze aan trossen op de verwaterplaatsen worden gevischt; 2e. „ge knipt", dat is stuk voor stuk losgemaakt van de trossen en ontdaan van onnoodige aanhangsels en tarra. Hierdoor kunnen ze direct gekookt wor den, hetgeen ook een verdere verbetering der kwaliteit ten gevolge heeft. Uit den aard der zaak zet zich aan het spinsel, dat de mosselen onderling verbindt, allerhande vuil vast als kleine schelpjes, groen enz. Dit is ook de reden, dat mosselen er soms zoo onsma kelijk uitzien. Men heeft in de afgeloopen jaren echter nog meer gedaan om tot verbetering der kwaliteit te geraken. De kweek werd namelijk beperkt, ter wijl een standaardcapaciteit werd vastgesteld. Van niet te onderschatten belang is voorts, dat Mussolini spreekt tot de studenten van Rome. „De Italiaansche vrede geen lafhartige vrede." Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: Nadat Woensdagmiddag de plechtige opening had plaats gevonden van het nieuwe studiejaar, begaven de studenten zich onder het zingen van fascistische liederen naar het Venetlaansche plein, waar weldra een groote oploop van imen- schen ontstond. De menigte improviseerde een enthousiaste betooging tot Mussolini. Toen de Duce tenslotte op het balkon ver scheen, werd hij ruim tien minuten lang toege juicht. Daarna richtte Mussolini het woord tot de studenten en zeide hij: „Vrienden en studenten van Rome, ik dank u voor uw geestdriftigen groet. Thans, nu de universiteit haar zalen weer heeft opengesteld, moet gij u in alle rust en orde aan de studie zetten. Doch zooals altijd, volgens de fascistische gewoonte en bij wijze van voorzorg, moet gij uw geweer goed zichtbaar vlak bij uw boeken plaatsen. De vrede van het fascistische Italië Is geen lafhartige vrede: het is een gewapende vrede". Op deze woorden volgden luide bijvalsbetui gingen. De kreet „Corsica" niet gewaardeerd. De correspondent van het Alg. Handelsblad schrijft dat Mussolini na den zin over het ge reedhouden van het geweer, aanstalten maakte zich weer in zijn werkkamer terug te trekken Tijdens de ovatie, die nu volgde, klonk uit een groep der studenten de kreet „Tunesië", waarop de Duce een geruststel lend, ietwat vaderlijk gebaar maakte, zoo in den geest van: „Wees maar niet ongedul dig, brave jongens, dat komt wel terecht". Toen mend daarna ook nog „Corsica" riep kon men zien, dat Mussolini en de mi nisters,, die uit de andere vensters van het paleis de manifestatie volgden, dit aller minst waardeerden. Onder deze autoritei ten, die uit de vensters op de volkmenigte neerzagen, werd een gebaar gemaakt, dat men dezen kreet niet zou herhalen. Mussolini voltooide daarop zijn toespraak met den zin over den „gewapenden vrede", Laat ons thans de cardinale kwestie, eens na der beschouwen: zijn mosselen werkelijk zoo'n goedkoop voedingsmiddel? Om op deze vraag een antwoord te kunnen ge ven, dient men uit den aard vergelijkingen te maken. Dat mosselen hooge voedingswaarde heb ben, moge uit het volgende blijken; zij bevatten 15 1/2 pCt. eiwit, 3,6 pCt. koolhydraten, 3 1/2 pCt. vetten en vitaminen A, B, C, en G. Neemt men nu 5 kilogram geknipte mosselen (de hoogste prijs is thans daarvoor wel een dub beltje, maar niet meer, per kilo), die ongeveer 10 minuten gekookt moeten worden. Deze bevatten dus 155 gram eiwitten, 35 gram vet en 36 gram koolhydraten. Bovendien 6000 internationale een heden vitamine A. Aangenomen mag worden dat er 1000 gram vleesch uit komt. De conclusie is dat de voedingswaarde van de mosselen dus wel zéér groot is. De handelaren zijn er op ingericht om de mos selen vakkundig schoon te maken. Zij verwijde ren leege schelpen, spinsel en vuil, zonder ae mosselen te beschadigen. Vanzelfsprekend zijn deze „geknipte" mosselen iets hooger in prijs, doch zij besparen de huisvrouw een massa on aangenaam werk en tijd. Het verdient dus aan beveling, bij voorkeur „geknipte" mosselen te koo- pen, want deze zijn praktisch gesproken „gereed voor het gebruik". Alles goed en wel, zal deze of gene misschien zeggen. Maar hoe eet ik mosselen? Hoe smaken ze? Over den smaak valt niet te twisten. Laat ons eerlijk zijn: is hier zeer dikwijls geen sprake van een zeker vooroordeel? Is het niet in vele ge vallen: onbekend maakt onbemind? Ten einde aan dat „onbekende" Le ontkomen, is vanwege het Verkoopkantoor een klein boekje, handleiding, uitgegeven, waarin smakelijke ge rechten van mosselen opgenomen zijn. Dit boekje wordt tegen een zéér minimalen prijs aan den groothandel geleverd, die ze op zijn beurt weer aan den winkelier verstrekt, die ze gratis aan den consument geeft. Een productl van Nederlandsche cultuur vraagt aandacht. Zullen wij mosselen gaan eten? (De tijd er voor is hier te lande van 1 Augustus tot 1 Mei) PRCEEAMMA VRIJDAG 17 NOVEMBER HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.— Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, medita tie. 8.20 Gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwen- schen. 10.30 Morgendienst 11.Gramofoonmuziek 11.15 Zang en piano. 12.Berichten 12.15 Gra mofoonmuziek (Om 12.30 Toespraak „Een woord voor U" en om 12.45 Berichten ANP) 1.Quinlo- ia en gramofoonmuziek 2.25—2.55 Christ lectuur. 3.Viool, piano en cello en gramofoonmuziek 4.30 Gramofoonmuziek 5.Declamatie en de Arnhem- sche Orkestvereeniging. In de pauze: Gramofoon muziek. 6.30 Causerie „De beste pruim- en kers soorten voor de liefhebberstuin in verband met be- stuivingseischen" 7.Berichten 7.15 Literair half uur. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Arnhemsche Orkestvereeniging en soliste. 9.15 Koninklijke Christ. Oratoriumvoreeniging, solisten en het Concertgebouw-orkest (opn.) 9.30 Actueel halfuur. 10.Berichten ANP 19.05 Causerie „Ons gezin in de crisis" 10.35 Orgelconcert 11.20 Gramo foonmuziek ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM n. 301,5 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA 8.Berichten ANP Gramofoonmuziek. 10.Mor genwijding 10.20 Declamatie 10.40 Utrechtsch Strijkkwartet. 11.10 Declamatie 11.30 Orgelspel 12.— De Palladians 12.45 Berichten ANP, gramofoonmu ziek 1.15 AVRO-Amusementsorkest 2.Voor de vrouw 2.10 Gramofoonmuziek 3.10 Causerie „Vrou wenarbeid in Nederland" 3.39 AVRO-Dansorkest 4.Gramofoonmuziek met toelichting 4.30 Zang met pianobegeleiding 5.Voor de kinderen 5.30 Gramofoonmuziek 6.006.25 De Ramblers 6.30 Letterkundig overzicht 6.50 Zang met pianobege leiding. 7.Causerie „De grondslagen van het De mocratische Socialisme: De groote cursus" 7.18 Be richten ANP. 7.30 Berichten 7.35 Cyclus „De hoe ken van den Bijbel". 8.Cello en piano 8.30 Cau serie „Het ontwaken van het platteland" 9.Gra mofoonmuziek 9.30 Radiotooneel met muziek 10.Of Puzzle-club 10.15 Zang met orgelbegeleiding 10.4\ Avondwijding 11.Berichten ANP (11.10 Jazzmu ziek (gr.pl.) 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 11.35Dansmuziek 12.20 Berichten 12.30 Optreden van een solist(e). 1.051.20 Liedjes bij de piano. 1.502.00 Volgens aankondiging 2.20—2.55 Uit Ne derland: Lichte muziek 3.29 Berichten 3.35 Orgel-/ spel 3.50 Radiotooneel 4.20 Kinderhalfuur 4.50 Or kestconcert 5.20 Berichten 5.35 Actueele uitzonding 6.05 Variété 6.50 Mededeelingen 7.20 Volgens aan kondiging 7.35 Orkestconcert 8.20 Berichten 8.35 Radiotooneel 9.50 Dansmuziek 10.20 Declamatie 10.40 Het Tudor-sextet en soliste. 11.20—11.35 Be richten. RADIO-PARIS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN. 456 M. 5.59 en 7.408.50 Gramofoonmuziek 9.3010.00 Populair programma. 10.50 Gramofoonmuziek 11.20 Populair concert 12 20 Omroeporkest en -koor 1.35 Populair concert. 2.20 Zang. 2.35 Radiotooneel 3.20 Leo Eysoldt's kleinorkest 4.30 Vroolijk programma 5.Gramofoonmuziek en boekbespreking 5.20 Otto Dobrindt's orkest. 7.3512.20 Zie Deutschland- sender. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.50 Omroep- dansorkest 12.50—1.20 Gramofoonmuziek 4.29 Zang en gramofoonmuziek 4.50; 5.50; 6.20 en 6.45 Gra mofoonmuziek 7.20 „Monika", operette. 9.30—10.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Radio-or kest 12.501.20 Gramofoonmuziek 4.29 Radio-or kest. 5.35 Gramofoonmuziek 7.20 Uitzending voor soldaten 7.5010.20 „Don Quichotte", opera. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Folkloristisch programma. 8.05 Orgelspel 8.20 Omroepkleinorkest en vroolijke voordracht. 9.20 Berichten 9.40 Omroeporkest 10.35 Populair con cert. 11.20 Berichten Hierna tot 12.20 Nachtconceü,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9