Haarlem's Dagblad Rijksmiddelen aten de schatkist niet in den steek. Over Ons. 5 December. Opbrengst over October zeer bevredigend Pleidooi voor billijke vredesvoorwaarden. VAN HET FRONT „Oorlog tot de Britsche heerschappij bezwijkt" Normaliseering Zandvoorter- weg te Bloemendaal. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17306 Uitgave Lourens Costet, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38310. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 17 NovemEer 1939 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, loss* nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Een der belangrijkste Engelsche dagbladen, de Manchester Guardian, heeft dezer dagen een hoofdartikel aan ons, het Nederlandsche volk, gewijd waarin werd betoogd dat ons onafhanke lijk volksbestaan van groote waarde voor Europa en zelfs voor de geheele wereld is, Het is altijd de moeite waard te lezen \Vat anderen over ons zeggen, en niet alleen als het minder prettige dingen zijn. Zelfkennis is zoowel voor den enke len mensch als voor de natie een moeilijke zaak, waarbij de vaststelling van waarden niet minder zorg baart dan die van tekortkomingen. En Klei ne naties lijden als regel aan hetgeen men bij den enkelen mensch een „minderwaardigheids complex" noemt. Dat betreft dan althans in ons geval wel niet het volkskarakter, maar wel de beteekenis en invloed die de natie in de wereld heeft. En het is makkelijk genoeg te ver klaren als men ziet hoe in die wereld macht en geweld zich als overheerschende factoren doen gelden. Vaak schijnt het alsof alleen groote be volkingstotalen met de daaraan verbonden groote legers, vloten en geldmiddelen van beslissende beteekenis zijn. En in dezen tijd wordt wel heel sterk de indruk gewekt alsof de kleine naties eigenlijk alleen maar bij de gratie van de groote hun onafhankelijk volksbestaan zouden kunnen voortzetten. Hetgeen wellicht waar zou wezen als niet een Hoogere Macht dan die van staatslieden over het menschenlot beschikte. Er bestaat buitendien nog verschil tusschen kleine naties. Er zijn er die in een eeuwenlang onafhankelijk volksbestaan haar innerlijke kracht en ook haar waarde voor de volkenge- meenschap hebben bewezen. En daartoe behoort onze natie. Nu is het belangwekkende van het hoofdartikel in het Engelsche blad, dat het juist op deze waarde voor de- volkengemeenschap, op onze in ternationale beteekenis dus, zoo sterk het licht laat vallen na in groote trekken een zeer knap résumé van onze historie te hebben gegeven. Pas hebben alle oorlogvoerenden nog verklaard dat zij onze neutraliteit zullen eerbiedigen en dat is een goed ding. Maar die verzekeringen winnen aan waarde als erbij uitgeweid wordt over de be teekenis die onze onafhankelijkheid niet alleen voor onszelf maar ook voor de wereld heeft. De hoofdredacteur van de Manchester Guardian (de bekende Engelsche journalist A. P. Crozier) ziet die beteekenis in een verdraagzamen geest tegen over de andere volken, in de waardigheid en het vertrouwen verworven door eeuwenlang zelfbe stuur en in vrijheidslievendheid. Hij citeert een kernwoord van Burke: „De moeilijkheid is niet een regeering te maken, maar een vrije regee- I ring" en verklaart, daarin ook België betrekkend: „dat het lot van deze kleine staten de diepste mo- reele interessen van de geheele wereld raakt". Hij komt tot de slotsom dat alleen door de construc- tieve medewerking van de .volken, die nog hun groote tradities eeren, Europa op een gemeen schappelijk stelsel van vrijheid zal kunnen hopen". De tegenstelling tusschen de Britsche en de totalitaire legeeringsstelsels, die Crozier er na tuurlijk bijhaalt, laat ik hier buiten beschouwing. Het belangrijke is dat een leidend dagblad in een der groote oorlogvoerende landen de internatio nale beteekenis erkent van een kleine natie als de onze een besef dat naar ik meen overal be staat, ook in Frankrijk en Duitschland en te vens al voorspelt dat Nederland en België on misbare medewerkers zullen zijn om een nieuw stelsel van Europeesche samenwerking te scheppen. Er is al heel vaak gebleken dat men onze knapste mensehen noodig had om internatio naal iets te kunnen bereiken. Niet alleen in onderhandelingen tusschen vertegenwoordigers van regeeringen maar op velerlei gebieden in tallooze internationale bonden, vereenigingen, federaties. En het was niet alleen hun persoon lijke begaafdheid die hen daarvoor aanwees: het waren juist, en misschien wel in de eerste plaats ,de eigenschappen die Crozier als Neder landsche waarden naar voren brengt. Ook die verdraagzaamheid jegens andere vol ken en vooral dat gevoel van waardigheid en vrij heid, dat den Nederlander op een onpartijdig standpunt in conferenties plaatste en hem deed streven naar oplossingen in het gemeenschappe lijk belang. Ik heb daar jaren geleden ook al eens over geschreven en er toen al groote waarde aan gehecht. Mijn buitenlandsche ervaringen hadden mij geleerd hoeveel beteekenis dat werk van al die landgenooten eigenlijk wel als gehéél inhield. Een artikel als dit Engelsche bevestigt dat ken merkend. Toen onze minister-president Maandag zijn radiorede gehouden had bleek dat die overal in het buitenland diepen indruk had gemaakt. Mis schien waren vele Hollanders daar een beetje over verwonderd, omdat zij vonden dat de dingen die hij zeide vanzelf sprakenal erkenden zij den voornamen vorm. Welnu: dat is het juist. En dat bevestigt een artikel als dat van Crozier. Pas in dezen tijd er vooral voor op dat wij ons zelf niet gaan onderschatten. Er is geen reden toe. R. P. Luchtalarm nabij Lyon. LYON 17 November (Havas). Vanochtend om half tien werd in de buurt van Lyon luchtalarm gemaakt. Om tien minuten over elven volgde het signaal, dat het gevaar geweken was. Duitsche vliegtuigen boven Belgisch gebied verjaagd. BRUSSEL 16 November (Havas). Twee Duit sche vliegtuigen zijn vanmorgen verschenen op Belgisch grondgebied in de buurt van Luik. Belgi- - sche jachtvliegtuigen hebben de Duitschers tot den terugkeer genoodzaakt. Nu verschijnt aan alle kanten, In de winkels en de kranten, Weer het beeld van Sinterklaas En zijn zwarten Pieterbaas. Kleuters liggen 's nachts te droomen Van den Sint, die weer zal komen Met zijn volgeladen zak En zijn schimmel, op het dak. Groote menschen, vol van zorgen, Zien in kommer voor den morgen, In het huidig bang getij, Licht den goeden Sint voorbij. Want hun droomen en hun denken, Richten zich niet op geschenken En het is niet een festijn, Waarop zij gespannen zijn. Maar gezegend zijn de kindren, Wien de zorgen nog niet hindren En wier speling van den geest. Naar den Sint gaat en zijn feest. Zij gevoelen zich geborgen, En de ouderlijke zorgen. Tobberij om het verschiet Drukt gelukkig hen nog niet. Maar dan moet men 't feest ook vieren, Onzen kindren ten pleziere, 't Heerlijk avondje komt weer, Zooals ieder vorig keer. En geen stervling zal het wraken, Als w'onszelf daarmee vermaken. Dus de leus voor mij en u Zij: Vier Sinterklaas juist nu! P. GASUS. Zoodra er iets beiers is IN BRILLEN levert KEIP hei KEIP RAMINGEN OVERSCHREDEN. GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. ingez. Med.) Aan het overzicht over den stand der Rijks middelen per ultimo October j.l. wordt het vol gende ontleend. De directe belastingen, waarvoor de jaar- lijksche raming op f 126.704.000 was gesteld, hebben tot dusver deze raming reeds be langrijk overschreden, want het zuiver be drag van de kohieren bedroeg eind October f 129.335.035,31 hetgeen op het oogenblik al een hoogere opbrengst van ruim 2,63 mil- lioen beteekent. En in vergelijking met het vorig jaar is het tot nu toe bereikte resultaat nog meer bevredigend te noemen, aangezien het thans ten kohiere gebrachte bedrag dat van ultimo October 1938 met ruim 14 millioen overtreft. Het leeuwenaandeel van dezen vooruitgang moet worden geboekt op den past inkomsten belasting, welke van f 74.992,003,91 is geklom men tot f 88.454.490.60 hetgeen een hoogere op brengst beteekent van f 13.462,476.69. De Grondbelasting ging vooruit met f 190.860, de vermogensbelasthing met f 349.139 en de be lasting van de doode hand met f 78.900. Alleen de verdedigingsbelasting heeft zich niet kunnen handhaven, want de opbrengst hiervan bleef f 398.438, beneden die van het vorig jaar, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat de raming voor dit middel als ge volg van het gunstig verloop in het vorig jaar thans met V/2 millioen was verhoogd. De overige middelen. Ook de overige middelen hebben over Octo ber een prachtig resultaat opgeleverd. Want bij een maandeüjksche raming van f 36.810.416, bedroeg de opbrengst in Octo ber f 47.006.969, dus f 10.196.553 meer en f 10.866.496 hooger dan in October van het vorig jaar. Een roeiwedstrijd tusschen burgers en militairen luisterde het programma op tijdens de najaars wedstrijden van „Triton", welke Donderdag te Utrecht zijn gehouden. De burger-acht (voor grond) won het pleit. Warme hulde voor hel aanbod van goede diensten in het Hoogerhuis. In het debat over het wekelijksche oor logsoverzicht heeft Snell, de leider van de Labour-oppositie in het Britsche Hooger huis, den raad gegeven, „billijke voorwaar den" aan het Duitsche volk aan te bieden. Wij dienen in staat te zijn, aldus Snell, het Duitsche volk ervan te verzekeren, dat hun ge bied geëerbiedigd zal worden, dat de blokkade zoo spoedig mogelijk zal worden opgeheven en dat, zoodra het den weg des vredes in plaats van dien van oorlog kiest, onze volledige medewer king gegeven zal worden om zijn uiteengeslagen leven te herstellen en op te bouwen. Persoonlijk geloof ik, dat indien dit aan het Duitsche volk kon worden duidelijk gemaakt, het antwoord onmiddellijk zou volgen en verrassend zou zijn Het geheele land, zoo vervolgde Snell. dient dankbaar te zijn jegens Koningin Wil- helmina en Koning Leopold voor hun initia tief. Zij hebben onzen hartgrondigen dank voor hun voorstellen. De kleine landen heb ben altijd een groote bijdrage geleverd aan het internationale welzijn. Indien door de goede diensten van de heerschers van Ne derland en België deze oorlog zou kunnen worden verkort of beëindigd, zouden de klei ne landen opnieuw een zeer grooten dienst aan de menschheid bewezen hebben. (Toe juichingen). De hooge staat en de persoonlijke eigen schappen van deze twee doorluchtige monarchen verdienden, dat deze voorstellen op de meest ernstigste wijze werden beschouwd. Het ant woord van Z. M. den Koning ging misschien zoo ver als hij in een formeele mededeeling van dit soort kon gaan. De beginselen werden ver meld, waarop, naar zijn oordeel de vrede tot stand zou kunnen komen. In wezen en in be ginsel, waren zij duidelijk en essentieel. Indien Duitschland dezè beginselen had kunnen aan vaarden, zou het pad naar den vrede zijn ge- De meening van Lord Snell. opend. Tenslotte zeide Snell dat de definitie van de vredesdoeleinden in de eerste plaats de taak is van het Duitsche volk en in de tweede plaats van de mannen van Engeland en het Britsche Rijk, die thans strijden voor de beschaving. Samuel, van de liberale oppositie, zeide, dat al len zich het initiatief herinneren van Ko ningin Wilhelmina en Koning Leopold voordat de oorlog begon, en waarop Dutschland niet geantwoord heeft. Ook op het nieuwe initiatief heeft Duitschland niet geantwoord. Engeland enFrankrijk hebben het eenig mogelijke ant woord gegeven door te herinneren aan de doel einden waarvoor zij oorlog voeren. Ik geloof dat deze doeleinden door Z.M.'s regeering zijn uiteen gezet met zooveel nauwgezetheid als in de hui dige omstandigheden mogelijk is. Laat de open baren meening zelf zich uitspreken over de oor logsdoeleinden, maar ik twijfel of Engeland. Frankrijk of de dominions dezen tot in bijzon derheden kunnen formuleeren. Het Hoogerhuis heeft tenslotte de nationale ieeningswet in laatste lezing aangenomen. De wet heeft de koninklijke goedkeuring verkre gen. Ook de wet betreffende de goederenprij- zij, bestemd om oorlogswinsten tegen te gaan, is bekrachtigd. Kalme nacht. Het Fransche legerbericht meldde hedenmor gen dat de nacht aan het geheele front kalm was verloopen. Gisteravond werd gemeld: „Plaatselijke activiteit van patrouilles". Een Duitsch bombardementsvliegtuig heeft volgens Havas gistermiddag gevlogen boven het dal van de Romanche en het gebied van Trièves. Het Duitsche legerbericht. BERLIJN, 17 November (D.N.B.i het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het westen bij zwak plaatselijk artillerie vuur geen noemenswaardige gevechtshandelin gen". En wat de opbrengst over de eerste tien maan den van het loopende jaar betreft, kan met vol doening worden gezegd, dat in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar een voor uitgang kan worden geboekt van f 29.524.000 (de opbrengsten zijn respect, f 396.221.130. en f 366,697,118), terwijl de raming met f 28,116.964 werd overschreden, waarbij bovendien niet mag worden vergeten, dat de raming voor het gehee le loopende jaar 13 millioen hooger was gesteld dan die over 1938. Een opmerkelijken vooruitgang toonen de rechten op den invoer waarvoor de maandeüjk sche raming 8 millioen bedraagt, in October j.l. werd deze raming met f 3.531,676 overschreden en kwam de opbrengst f 1,569,168 boven die van October 1938. En over de eerste tien maanden van het loo-, pende jaar werd in vergelijking met 1938, toen de opbrengst f 82,448,526 was, een accres be reikt van f 16.234.112, waardoor de raming thans met f 18,682.639 is overschreden. Ook de omzetbelasting heeft in belang rijke mate bijgedragen tot het bovenver meld gunstig resultaat dezer middelen. Bij een maandeüjksche raming van f 6.833.333. bedroeg de opbrengst over October liefst f 13,118,509 (vorig jaar f 5.594.105), terwijl de raming over de eerste tien maanden met f 7.482.034 werd overschreden, hetgeen In vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar een vooruitgang beteekent van f 13.252.946. Haarlemsche Gemeeiitebegrooting over 1938. Een nadeelig saldo van 16.627. Ongeveer 6 weken geleden deelden wij mede dat op dat moment een inzicht verkregen was over den stand van de gemeenterekening van Haarlem over 1938. Wij voegden er aan toe dat de uitgaven on geveer gelijk waren aan de inkomsten. Dit was van belang daar de jaren 1936 en 1937 tekorten hadden opgeleverd van ruim f 700.000. Thans bieden B. en W. de rekening-over 1938 aan. Er blijkt uit dat het nadeelig saldo in werkelijkheid f 16.627 is. Wel is het tekort op f 843.797 gesteld, maar dit komt omdat de extra en de belastingbü- drage uit het Wcrkloosheidssubsidiefonds, die op de begrooting die door Ged. Staten is goed gekeurd uitgetrokken zijn op f 827.170, nog niet waren ontvangen. De eindcijfers van de rekening zijn nu: uitgaven f 22.371.147, inkomsten f 21.527.350. Doordat vrijwel alle afwijkingen van de oor spronkelijke begroolingsposten reeds verwerkt zijn in suppletoire begrootingen, die wij in den loop der laatste maanden breedvoerig bespraken, be hoeven wij thans de verschillen tusschen begroo ting en rekening niet meer nader aan te geven. Een Economische Raad der geallieerden. Beschikking over elkanders grondstoffen en producten. LONDEN, 16 November. De buitenlandsche ambassades vernamen hedenavond dat Enge land en Frankrijk besloten hebben tot het in stellen van een gemeenschappeüjken economi se hen Raad. Men neemt aan dat dit besluit zal inhouden dat de twee landen op gunstige voor waarden zullen kunnen beschikken over de grondstoffen, die beiden afzonderlijk opbrengen. Frankrijk zal op deze wijze graan kunnen leve ren en fruit uit Algiers, terwijl Engeland grond stoffen uit de Dominions en de koloniën ter be schikking van Frankrijk zal stellen. In goed in gelichte kringen is men van meening dat een economische staf der geallieerden zal worden benoemd, die vermoedelijk in Londen zal zetelen. Engeland kan verder Frankrijk's positie verge makkelijken door het uitbreiden van credieten. (United Press) Reynaud pleitbezorger voor nieuwe Europeesche orde. LONDEN, 16 November. Volgens betrouw bare Fransche diplomatieke kringen hebben de besprekingen, welke minister Reynaud te Lon den heeft gevoerd, tot een belangrijke overeen komst over zekere concrete maatregelen ge leid. Daarenboven heeft Reynaud in gesprekken met vooraanstaande Britsche politici denkbeel den ter sprake gebracht, die. wanneer zij ooit verwezenlijkt worden, van groote beteekenis zul len zijn. Toepassing zou. naar neutrale diplo maten hier aannemen, het oorlogsdoel der ge allieerden om uit de oorlogstragedie een nieuwe orde in Europa te doen herrijzen, tot werkelijk heid kunnen maken. Reynaud's plannen houden in een economische federatie tusschen Engeland en Frankrijk, als de eerste stap naar de vorming van de Vereenigde Staten van Europa. Naar verklaard wordt, zou Reynaud gesproken hebben over de voorbereiding van een Engelsch- Fransche tol-unie met een gemeenschappelijke munteenheid voor beide landen en vereeniging van de groote economische bronnen der beide naties (United Press) Japanners bezetten Fangtsjeng. TOKIO, 17 November (Domei-A.NP.) in een telegram van het leger te velde wordt mede gedeeld. dat de Japanners Donderdagavond de stad Fangtsjeng hebben bezet, een strategisch belangrijke grensstad tusschen de provincies Kwangtoeng en Kwangsi. De stad is dicht bij de grens van Fransch Indo China gelegen. Ook Yamsja aan de rivier Yam gelegen op 60 K.M. ten N.O. van Fangtsjeng is bezet. Het woord is aan Inayaf Khan: Als de edelmoedigheid afwezig is zijn de deuren van het hart gesloten; niets kan van binnen naar buiten komen en niets kati van buiten naar binnen dringen. Vondel: Een edelmoedige aert kati qualick zich verbergen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: „De Duitsche minister van buitenlandsche zaken heeft, zooals i-eeds medegedeeld is, den Belgischen ambassadeur en den Nederlandschen gezant mede gedeeld, dat na de bruuske afwijzing van het Belgisch-Nederlandsche initiatief door de regee ringen van Engeland en Frankrijk deze actie als afgedaan moet worden beschouwd. De reactie op deze mededeeling te Londen en Parijs heeft den vorm gekregen, dien Duitschland verwachtte, d. w. z. men heeft gereageerd met de poging de waarheid op plompe wijze te verdraaien. Door hun persagentschappen, door radio-omroep en pers trachten de regeeringen der Westelijke mogend heden het antwoord van Duitschland voor te stel len als een manoeuvre, die slechts ten doel had de verantwoordelijkheid voor den oorlog op Engeland en Frankrijk te schuiven. Van Duitsche zijde merkt men in dit verband op dat een dergelijke z.g. manoeuvre niet beschouwd wordt als een middel, dat vaststelling der histori sche waarheid zou kunnen bevorderen, noch als een taak van het oogenbük. Hoe staat vast, wie den oorlog heeft voorbereid, ontketend en voortgezet? Voor een verweer tegen de verdraaiïngspogingen der Britsche propaganda, heeft men in het geheel geen behoefte aan een on derzoek van de voorgeschiedenis van den oorlog, die, zooals bekend, wordt gekenmerkt door de Britsche omsingelïngspolitiek en de Engelsche steunverleening aan Polen. Men behoeft hier slechts de aandacht te vestigen op het feit, dat Engeland den bemiddelingsstap, in begin September door Mussolni gedaan, getorpe deerd heeft en toen het na 6 October nogmaals de gelegenheid kreeg Europa den vrede te hergeven, de door den Führer toegestoken hand bruusk atwees. In den zin van hun optreden tot dusverre hebben Engeland en Frankrijk dus slechts conse quent gehandeld, toen zij ook het Belgisch-Neder landsche initiatief reeds in het stadium van zijn ontstaan torpedeerden. Men herinnert zich, dat te- zelfder tijd, dat in Den Haag het appel aan de drie oorlogvorende staten onderteekend werd, de Engel sche minister van buitenlandsche zaken, door de vernietiging van het Duitsche volk, opnieuw als Engelsch oorlogsdoel ie proclameeren, den stap der beide vorsten bij voorbaat iedere kans op succes ontnam. Men herinnert zich verder, hoe deze stap in de Britsche en Fransche pers onmiddellijk op de scherpste wijze werd afgewezen en hoe de Brit sche minister van marine die afwijzing bevestigde door een bijzonder haatdragende ophitsende rede tegen Duitschland. Tenslotte herinnert men zich de officieele Engelsche en Fransche antwoorden aan de beide vorsten, ook van Fransche zijde werden daarbij de verdeeüng van het Groot Duitsche rijk en de vernedering van het Duitsche volk als oor logsdoel gesteld. Doch niet alleen deze duidelijke feiten, al dus merkt men hier verder op, maken het stellen van de vraag, wie het Belgisch-Neder landsche initiatief heeft vernield, overbodig. Op den voorgrond staat thans niet een vraag van dien aard, doch uitsluitend het feit, dat Duitschland den oorlog voert tot de Britsche heerschappij bezwijkt." Werk verschaffingsobject voor eenige jaren De Raad van Bloemendaal nam in zün zitting van Donderdagmiddag het besluit, dat zal worden overgegaan tot normaüseering van den Zantvoorter weg in die gemeente. Dit werk zal f 225.000 kosten, waarin f 50.000 voor loon begrepen is en zal in werkverschaffing worden uitgevoerd. Vermoedelijk zal de geheele ncrmaliseering een paar jaar duren. Eenige honderden oude boomen zullen er voor geveld moeten worden. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. Het tekort op de Haarlemsche rekening over 1938 is f 16.627. 1] De Raad van Bloemendaal besluit tot moderni seering van den Zand voor terweg. 4 BINNENLAND De medewerking van den heer Kupers aan het I.V.V.-manifest wordt minder juist geacht. 3 De rijksmiddelen laten de Schatkist niet in den steek. 3 BUITENLAND Sir John Simon verklaarde in het Lagerhuis dat Engeland de neutraliteit van België en Neder land zal blijven eerbiedigen. 5 Eelt Engelsch schip is in de Portugeesche terri toriale wateren tot zinken gebracht* 5 Het aantal dooden te Lagunillas is veel minder dan aanvankelijk werd opgegeven. ARTIKELEN, enz. R. P.: Over ons. J IVIr. E. Elias: Prijsopdrijving in Amerika. g Van onzen correspondent te Genève: De Zwit- sersche voetbaloverwinning op Italië 8 J. H. de Bois: Tentoonstelling schilderijen J. A. Schrijnder. g J. B. Schuil over „Allerzielen". Q Voor de Jeugd jij De Burgerlijke Stand van Haarlem Is opgc- i nomen op jg

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1