Duitsche vliegtuigen AGENDA. Echte WALES-Anthraciet WITTOP KONING Nieuwe Uitgaven. MSA N D A G 20 NOVEMBER 1939 HS'AEEEM'S D'AGBEAD boven ons rechtsgebied. Protest bij de Duitsche regeering. De Regeeringspersdienst meldt: Zaterdagochtend is nabij Vlieland od korten afstand van de kust (zonder eenigen twijfel bin nen de territoriale wateren) een Duitsche vlieg- boot. ontdekt (type Blohm und Voss). Een Ne- derlandsch jachtvliegtuig nam de vüegboot on der vuur, waarop het Duitsche toestel de Neder- landsche territoriale wateren verliet, doch daar bij met zijn achtermitrailleur het vuur beant woordde, voor zoover thans bekend zonder te treffen. Vervolgens ontmoette het Nederland- sche toestel nog twee Duitsche vliegbooten, die eveneens, na te zijn beschoten, ons rechtsge bied hebben verlaten. De Nederlandsche regeering heeft bij de Duit sche regeering geprotesteerd tegen de hierbo ven vermelde neutraliteitsschendingen, alsmede tegen de beantwoording van het vuur door een in overtreding zijnde vüegboot. Zaterdagochtend te half elf heeft zich bij Schiermonnikoog, honderd meter uit de kust. een Duitsch landvliegtuig een Heinke] vermoe delijk type lll-K, een twee-motorigen bommen werper. op ongeveer vijftig meter hoogte ver toond, hetwelk in Noord-Oostelijke richting koerste. Een Nederlandsche patrouille is er heengezonden en heeft het Duitsche vliegtuig, terwijl het zich boven land bevond, onder vuur genomen. Dit beantwoordde het vuur en ver dween naar het Oosten boven de Waddenzee in de wolken, waar het nog eenigen tijd werd na gezet. De Nederlandsche regeering heeft bij de Duit sche regeering geprotesteerd tegen bovenge noemde neutraliteitsschending alsmede tegen de beantwoording van het vuur door een in over treding zijnd vliegtuig. PROT. CHR. JEUGDWERK. Zaterdagmiddag werd in de ruime Marnix- school aan de Van Egmondstraat te Haarlem een wereldbondsamenkomst voor Jongeren ge houden. Het aantrekkelijke programma bood aan de ruim 300 meisjes van de N. M. C. en het Ver bond. uit geheel Haarlem en omstreken opge komen een prettige middag vol afwisseling. Na een kort openingswoord door mej. H. Liene- man, bracht het zingen der clubliederen reeds dadelijk de goede stemming. Aandachtig werd geluisterd naar het Wereld- bondverhaal van mevr. M. Poley-Wessels. Deze vertelde de meisjes van verschillende landen over de heele wereld, waar clubgenoot)es wonen die in deze uitgeschreven Gebedsweek van den We reldbond, den band met. elkander zoo hecht voelen. De jeugdclub van Haarlem-Noord gaf daarna een zangstukje; de prijsuitdeeling der boeken- wedstrijd, de pantomine: „Bij den tandarts", het lintenspel door de Jeugdgroep van Rijk, Haar lemmermeer, het werd alles vlot en keurig afge werkt en viel zeer in den smaak. Het vertoonen van lantaarnplaatjes, die alle betrekking hadden op den wereldbond, was aan het slot van dezen middag een buitengewone attractie, terwijl het Wereldbondtableau, de één heid wel zeer duidelijk deed uitkomen. Opgewekt en zeer voldaan trokken de meisjes, in keurige groepen weer huiswaarts. F. J. F. VAN HASSELT t Zaterdag is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer F. J. F. van Hasselt, te Haarlem, oud-zende.- ling van Nieuw Guinea, geestelijk verzorger van het Haarl. Diaconessenhuis, ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer van Hasselt was sedert 1 Juli 1935 als geestelijk verzorger aan het Diaconessenhuis ver bonden. Met groote trouw en toewijding verricht te hij zijn werk onder de patiënten en de zusters. Zijn arbeid zal in het Diaconessenhuis steeds in dankbare herinnering blijven. De heer van Hasselt werd 10 Juli 1870 te Ter- nate (N. O.-Indië) geboren. Na het Zendingshuis te Utrecht bezocht te heb ben werd hij in 1394 geordend tot zendeling der Utrechtsche Zendingsvereeniging. bestemd voor Nieuw Guinea, waar hij arbeidde tot 1931, behou dens een verlof van 19041906 en van 19141926. Hij schreef o.a. een Spraakkunst van het Nu- foorsch (1905) en „Fabels en vertellingen in het Nufoorsch". In opdracht van het Ned. Bijbel-Ge nootschap vertaalde hij gedeelten van den Bijbel in het Noemfoorsch (1933). Voorts leverde hij tal van artikelen en bijdragen voor verschillende tijdschriften. De begrafenis zal Woensdag 22 November a.s. plaats hebben te ongeveer 12 uur op de begraaf plaats der Ned. Herv. Gemeente te Soest. NEDERLAND S ONZIJDIGHEID IN 1914 EN 1939. Voor de Liberale Staatspartij, afdeeüngen Bloemendaal, Haarlem en Heemstele zal op Donderdagavond 30 November in hotel De Leeu werik te Haarlem, de voorzitter der partij, prof. mr. B. M. Telders. uit Leiden spreken over het onderwerD: „Nederland's onzijdigheid in 1914 en 1939." BRANDJE IN AUTOBUS. Zondagavond even over half acht is op de Gr. Markt te Haarlem tengevolge van kortsluiting een brand ontstaan in een Brockway-bus van lijn 2. Dc brand beperkte zich tot de accu-kabels en het onderstel van de bus en werd door de Haarlem- sche brandweer met een slang op de waterleiding gc-bluscht. Heden: MAANDAG 20 NOVEMBER Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette met „Bel Ami", 8.15 uur. Palace Familie Cinema: „Wie is de vader??' en „Doctor Sijn", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Juarez" geprolongeerd. Op het tooneel: de zanger Bob Scholte, 2 30, 7 en 9.15 u. Frans Hals Theater: „Rue Michel No. 8, het huis der geheimen", geprolongeerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Tarzan's verbanning" gepro longeerd, 2.39, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Jubileumfilm der Spoorwegen. 2.30 en doorloopend na 7.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdag eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. Heemstede: Vergadering van den gemeen teraad, 8 uur. V eisen: Vergadering van den gemeenteraad, 2 uur. DINSDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Ruys' Ensemble met „Tour de France". 8.15 uur. Wilhclminastraat 22: Voordracht Dr. phil. H. •Leiste, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdag eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. B e v e r w ij k: Vergadering van den gemeente raad, 7.30 uur. Moeder en dochter door kolendamp vergiftigd. Zinken pijp was op den schoorsteen gevallen. Zondagavond omstreeks 9 uur bemerkten de 44- jarige vrouw P. en haar negenjarig dochtertje, die in de Glasblazerstraat te Haarlem wonen, dat er in de huiskamer met de kachel iets niet in orde was. Ze wilden naar buiten gaan om de buren te waarschuwen, doch bij de voordeur zak ten beiden bewusteloos ineen. Waarschijnlijk heb ben de buren echter toch gemerkt, dat er iets aan de hand was want de politie werd gewaarschuwd en toen kon men al spoedig constateeren, dat moeder en dochter door kolendamp vergiftigd waren. Na door O. D. en een dokter te zijn behandeld zijn zij bij buren ondergebracht. Levensgevaar is niet aanwezig. De kolendamp is ontstaan door dat de schoorsteen niet trok daar een zinken pijp tengevolge van den storm boven op den schoor steen was gevallen. NTGOLAAS BEETS EN DE CAMERA OBSCURA. Voor de afdeeling Haarlem van het Algemeen Nederlanüsch Verbond wordt een lezing met lichtbeelden gehouden op Maandagavond 27 November 1939 in café Brinkmann Groote Mafkt door dr. P. H. Ritter Jr. uit Utrecht over: Nico- laas Beets en de Camera Obscura. DE BOUW VAN PIIILOIMEASCHOOL. Door den architect Jacques van Velsen is op gedragen aan de firma De Korte en Waleveld het bouwen van de St.-Philomeaschool te Haar lem-N. EXAMENS. Notarieel examen. Geslaagd voor het derde deel de heeren J. Dasberg en J. A. V e r s t e e g h, te Haarlem. KUNSTKRING HEEMSTEDE: Op de eerste uitvoering van den Kunstkring Heemstede, Woensdagavond 22 November in het gebouw van den Protestantenband, zullen Simon Goldberg (viool) en Felix de Nobel (piano) op treden. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Schiedam geeft belanghebbenden, die kapitaal willen investeeren in den voederhandel VEKA, gevestigd te Schie dam, Achter de Teerstoof 10, beheerder M. Tuyt, wonende te Scheveningen, Westduinweg 44a, han del drijvende onder den naam „Mickey Mousekat- tenbroodfabriek", in overweging, alvorens hiertoe over te gaan. zich om inlichtingen tot hem te wenden. VOORBEURSOVERZICHT. Waar de overgang van de oude week naar de nieuwe geen nieuwe gezichtspunten op politiek, economisch- of monetair gebied had geopend, werd ten opzichte van de wisselmarkt een af wachtende houding aangenomen. Voor zoover zaken werden gedaan, werden alleen zuivere handelstransacties afgesloten en de omrvang hiervan was klein, zoodat de markt een stil voorkomen had. Het meest opmerkelijke ver schijnsel was de gedrukte houding van het pond sterling. De koersverschilde.wel ïjiet yeej. .bjj. dien van Zaterdag, doch er viel een achteruit gang waar te nemen en daarbij werd heden morgen .voornamelijk gehandeld tegen prijzen loopende van 7.34 tot 7.35. Rekening houdende met de noteering van den gulden te Londen, kan dus weer een vrij groot ecart worden waargeno men. De st.roomingen, welke bij voortduring een druk op het Britsche ruilmiddel uitoefenen, kun nen door de Britsche autoriteiten weliswaar worden geneutraliseerd, doch niet worden uitge schakeld. De Fransche francs waren in overeen stemming met het pond sterling iets lager en golden 4.15% a 4.161.2, waarbij de affaire echter onbeteekenend was. Dollars waren omstreeks 1.88 5,'16 en er was ln de openmarkt tot een fractlonele hoogeren prijs voldoende materiaal in de markt om aan de vraag te kunnen voldoen, zoodat het Nederlandsche egalisatiefonds naar het scheen geheel afzijdig bleef. Belga's waren 30.88 a 30.92, Zwitsersche francs 42.23 a 42.27, Duitsche marken 75.30 a 75.70. De Scandina vische deviezen werden als volgt geadviseerd: Oslo 42.80, Kopenhagen 36.40, Stockholm 44.88. Van de termijnmarkt viel weinig te vermelden. De innerlijk minder aangename stemming voor het pond sterling kwam echter tot uitdrukking in het grooter worden van het disagio voor dit ruilmiddel. Nadat aanvankelijk in de ochtend uren een disagio werd vernomen van 1 7 8 voor 1 maand en 4 7 8 voor 3 maanden, werden later in den ochtend prijzen genoemd van 2 3,'8 cents en 5Vo cents voor resp. 1 maand en 3 maanden. De niet-officieele effectenhandel droeg een stil karakter. De stemming was overigens goed prijshoudend. De locale aandeelen werden meerendeels iets hooger geadviseerd, eveneens was dit het geval met de Amerikaansche fond sen. Gelieele post van de „Simon Bolivar" als verloren beschouwd. 'S-GRAVENHAGE, 20 November 1939. Aan boord van het s.s. Simon Bolivar" bevond zich een aanzienlijke hoeveelheid briefpost, nl. alle poststukken voor Suriname, welke op 16 Novem ber ter post werd bezorgd, alle poststukken voor ■ie andere Nederlandsche gebïedsdeelen in de West. welke van 11 t.m. 16 November ter post werden bezorgd, alle poststukken voor Barbados en Trinidad, welke op 16 November ter post werden bezorged en alle poststukken voor Venezuela, wel ke van 30 ©ctober t.m. 16 November ter post wer den bezorgd. In totaal waren er voor Nederlandsch West-Indië 4 zakken briefpost en bijna 50 zakken drukwerk, voor Trinidad 1 zak brieven en 10 zak ken drukwerk, voor Bai'bados 2 zakken brieven en 3 zakken drukwerk en voor Venezuela 1 zak brieven en 14 zakken drukwerk aan boord. Aangenomen moet worden, dat deze post ge heel verloren is gegaan. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. De rector, magnificus der universiteit van Am- sterdam verzoek de gemobiliseerde studenten der universiteit van Amsterdam, in hun persoon lijk belang zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 25 November a.s. aan den pedel der universiteit, adres Oudemanhuispoort 4—6, schriftelijk opgave te willen verstrekken van hun burgeradres, velid- postadres, (indienbekend)militaire rang, fa culteit, studierichting en stundiejaar. Voor de adsp. reserve officieren van gezondheid is deze oproeping niet bestemd. GIFT VAN PRINSES JULIANA VOOR HET ALGEMEEN STEUNCOMITÉ 1939. Het dagelijksch bestuur van het algemeen steuncomité deelt mede, dat Prinses Juliana het steuncomité met een ruime gift heeft bedacht. 0,a" a f 1.85, afm. 8-15 m.m. 2.45, afm. 15-22 m.m. 2.80, afm. 22-35 m.m. FRANCO HUIS PER 70 K.G. H ARMENIANS WEG 67 a TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer ld uur: Koude nacht, plaatselijk ochtendmist, overdag gedeeltelijk bewolkt, geen regen van beteekenis. Zwakke tot matige meest noord-oostelijke wind. De depressie, die gisteren hier te lande zwaren storm veroorzaakte, is in zuidoostelijke richting weggetrokken en ligt hedenmorgen over de oost kust van de Adriatische Zee. Onder haar invloed daalde de luchtdruk in den nacht van Zaterdag ongeveer 35 mbar, terwijl de stijging gisteren en vannacht eveneens ongeveer 35 mbar bedroeg. Vooral in het zuiden van ons land was de wind snelheid groot. Vlissingen meldde gisterenmorgen een zeer zwaren storm uit wnw. van 110 k.m. per uur met orkaanstooten. Ook de regenval was bui tengewoon zwaar. Den Helder tapte 41 en de Bilt 35 mm. af. Gisteren werden ook hagelbuien ge meld en hier en daar onweer. Thans schijnt zich over de Britsche eilanden een rug van hoogen luchtdruk te hebben ontwikkeld, die verbonden is met den hoogen druk van 1035 mbar over Noord- Spanje. Op IJsland is de luchtdruk gedaald tot 998 mbar in het noordwesten onder invloed van de oceaandepressie. In het hooge noorden, bij de zuidpunt vain Spitsbergen, ligt een depressie, die barometerstanden, onder 990 mbar vertoont. Over Finland en noordwest Rusland is nog een depres sie gelegen van 1000 mbar, die opvult. Verder naar het oosten in de omgeving van het Oeral is de luchtdruk hoog, en boven 1030 mbar. Om de Adriatische Zee in Italië is het weer slecht. Op vele plaatsen is de wind stormachtig en er is veel regen gevallen. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Dinsdag v.m .10.36 uur; n.m. 23.11 uur. Strand berijdbaar van 15.30—21.00 uur. Duitscliers zullen de Westelijke Oekraïne en Wit Rusland verlaten. En Russen een deel van het nieuwe Duitsche gebied. MOSKOU, 20 November (D.N.B.) Tusschen Sovjet-Rusland en Duitschland is op 18 Novem ber een overeenkomst gesloten over de evacuatie van personen van Duitsche nationaliteit uit de gebieden der Westelijke Oekraïne en Westelijk Wit-Rusland en van personen van Oekraïnsche, Wit-Russische en Russische nationaliteit in het vroegere Poolsche gebied; dat tot de belangen sfeer van den Duitsclien staat behoort. De ver huizing betreft slechts personen der genoemde nationaliteiten, die den.wensch uitspreken op het gebied van de andere zijde over te komen. Al« le de ontruiming betreffende practische kwesties v/erden door beide partijen in een geest van vriendschap geregeld, overeenkomstig de goede betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en Duitschland. ZIEKENFONDS „ZIEKENZORG". Aan het jaarverslag van het Ziekenfonds „Zie kenzorg" te Haarlem (over het boekjaar 1 Juli 1938 tot 30 Juni 1939) is het volgende ontleend. Het aantal werkloozen; is nog groot maar er is toch efcn keerpunt ten goede in gekomen. On danks de groote crisislasten was het fonds toch gelukkig in staat de hulpverleening in haar ge- heelen omvang onverkort te blijven handhaven. Met de gemeente Haarlem kwam men tot over eenstemming omtrent eenige wijzigingen in de bepalingen der Crisisregeling, waardoor voor on derscheidene leden de nog bestaande bezwaren voor opneming in die regeling werden opgeheven. Een belangrijk besluit, n.l. een aanvullende ver zekering. in te voeren ten bate van die leden, welke bij het Onderling Fonds voor Ziekenhuis- verpleging van „Ziekenzorg" zijn aangesloten, werd in het afgeloopen jaar genomen en reeds in werking gesteld. Met het bestuur der Haarlemsche Specialisten- vereeniging werd een regeling getroffipn inzake vergoeding voor klinische hulp voor wat betreft opneming in een der ziekenhuizen van leden, die niet bij de Gemeentelijke Ziekenhuisverzekering zijn aangesloten. In de afd. A. werden ingeschreven 3324 leden, terwijl 2560 personen als leden moesten worden afgevoerd; een vooruitgang dus in deze afdeeling van 764 leden, waardoor het ledental kwam op 20959 (vooruitgang vorig jaar 927). De afd. B. telde op het eind van het vorig jaar 258 leden, met de kinderen samen 338 verzekerden. Gedu rende het boekjaar is deze afdeeling gegroeid tot 308 leden, met de kinderen samen 401 verzekerden In totaal telde het fonds op 30 Juni 1939: Haar lem afdeeiingen A. en B. met de afd. Zandvoort die met 69 leden vooruitging) 22584 leden. Meermalen werd restitutie op de contributie verleend of uitstel van betaling. Het gederfde contributiebedrag beliep f 202.90, tegen f 226.53 in het vorig jaar. Dc -tandheelkundige inrichting verschaft tand heelkundige hulp ten behoeve van de 5 alhier samenwerkende ziekenfondsen. Over het alge meen wordt tijdlger dan vroeger de hulp van den tandarts ingeroepen. De exploitatierekening va!n het Pensioenfonds wijst een batig saldo aan van f4592.76 (v. j. f 2623.07) welk bedrag aan het bezit van het fonds werd toegevoegd. Afgegeven werden 178.345 recepten (v. j. 175.231). De gemiddelde prijs per recept was 14 cent (v. j. 13.60 cent). Jaarvergadering. De jaarvergadering zal worden gehouden Vrij dagavond 8 December a.s. in hotel „De Leeuwe rik". BOUW VAN EEN AARDAPPELVLOKKEN- FABRIFK. 's GRAVENHAGE 20 November. Van officieele zijde vernemen wij dat de minister van economische zaken zich, ter versterking van de vee voederpositie in ons land. in beginsel bereid heeft verklaard, de oprichting van een aardappelvlokken- fabriek mogelijk te maken door het geven van een nader te formuleeren gerantie. De verbreeding van den weg Haarlem—Zandvoort. Waarom het niet mogelijk wordt geacht de mooie boomen te sparen. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft zoo als wij reeds medegedeeld hebben besloten den weg HaarlemZandvoort, voor zoover die in de gemeente Bloemendaal ligt, te verbreeden. Het ge deelte dat onder Zandvoort ressorteert is reeds verbreed, zoodat in de toekomst, als de plannen van Bloemendaal zijn uitgevoerd, een geheel ver kregen zal worden. De weg krijgt dus een breedte van 21.6 Meter. De kosten van het werk onder de gemeente Bloe mendaal zijn op f225.000 geraamd. Het object zal als werkverschaffing worden uitgevoerd. Thans komt er verzet tegen het voornemen van de gemeente Bloemendaal de mooie dubbele rij eiken en iepen nabij den viersprong te Aerdenhout om te hakken. In dit nummer publiceeren wij daarover een ingezonden stuk van Dr. J. D. Bierens de Haan, terwijl een andere lezer ons schreef of het niet mo gelijk was een oplossing te zoeken waarbij de boomenrij gespaard wordt. Hij dacht er aan een nieuwen weg naast den bestaanden weg te maken, \vaardoor de oude weg dus zijn boomen zou kun nen behouden. Wij hebben bij het gemeentebestuur van Bloe mendaal geïnformeerd. Ons werd daarbij medege deeld, dat zoo'n plan om technische redenen niet uitvoerbaar wordt geacht, omdat de verbreeding aan twee kanten van den bestaanden weg moet komen. Wat het behoud van het natuurschoon be treft, heeft het gemeentebestuur geheel het advies van den bekenden natuurbeschermer Dr. Jac. P. Thijsse gevolgd. De verbreeding van den weg zoo werd ons ver der medegedeeld is dringend noodzakelijk, want de weg zooals die nu is kan het verkeer op geen stukken na meer aan. Dr. Thijsse schreef in zijn advies aan het Bloe- mendaalsche gemeentebestuur o.a.: „Wanneer ter wille van het veilig verkeer de Zandvoortsche straatweg in de gemeente Bloemen daal gebracht moet worden op een breedte van 21.6 meter, met een dubbele rijbaan voor automobielen en aan weerszijden een rijwielpad en een pad voor voetgangers, dan valt daaraan de huidige be groeiing met boomen geheel ten offer. Voor een groot deel komt dat er weinig op aan, maar de val van de zware eiken en iepen nabij den viersprong zal wel algemeen betreurd worden, zelfs veront waardiging wekken. Deze verontwaardiging dient echter niet te tref fen de huidige Overheid, maar die van zestig jaar geleden. En deze mogen wij ook alweer niet te hard vallen, want wie had kunnen voorzien hoe Bloemendaal en Zandvoort zich zoo zouden ontwik kelen, dat op één zomerschen dag aan den vier sprong een verkeer zou ontstaan van honderden automobielen en duizenden rijwielen en voetgengers. De intrinsieke fout, destijds begaan is, dat men villabouw toeliet in het prachtig Aerdenhoutsche bosch zelve, in plaats van dat onovertreffelijk park woud te reserveeren en de bebouwing te ontwerpen op de minder aanzienlijke terreinen in de omgeving. Dan zou er winst aan natuurschoon zijn bereikt in stede van vernietiging. Wie op den viersprong aandachtig in het rond ziet, krijgt nu nog wel een duidelijk besef van het prachtige landschap van voorheen en ervaart met zorg, dat binnen nog niet eens zoo langen tijd nog meer van het eerwaardig en waardevol geboomte zal moeten vallen, eeuwen voordat de natuur dat geëischt zou hebben. Deze droeve gedachte moge bij de huidige Overheid het besluit vestigen de thans nog in de gemeente aanwezige schatten aan bosch en andere boomgroei met bijzondere en vooruitziende zorg te behandelen en bij het ontwerpen van uitbreidings plannen en streekplannen overheerschende waarde tóe té kennén aari dé houtopstanden ui-en langs den 'binnenrand van het duin en op de oudé'binnenduï- 'rièri'. Er valt hier geweldig veel goed te maken, want niet alleen in Aei'denhout is gezondigd. Uit het verdere rapport blijkt dat Dr. Thijsse adviseerde langs de nieuwen weg tusschen de grens der gemeente Heemstede en de viersprong den esch wil planten. Het stuk weg Westelijk van den Viersprong, waar nu oude zware boomen staan, zou dr. Thijsse kaal willen laten,' maar dan met de eigenaars van den belendende perceelen in overleg treden om op hun terrein langs den weg den groei te bevorderen van hoog geboomte. Hier zou dr. Thijsse den eik als hoofdfiguur willen nemen, maar ook plaats gunnen aan kurkiep, zwarte populier, abeel, wilg. berk en zelfs aan exoten, wanneer de eigenaars er op zouden staan. Autoweg, rijwielpad en voetpaden worden ge scheiden door groene strooken. Deze kunnen een lage en verstrooide beplanting hebben met allerlei strukgewas en middelsoort bloem, niet tot hagen vereenigd. Een Tillema-bank te Semarang onthuld. De heer Tillema te Bloemendaal heeft een tele gram ontvangen van den burgemeester van Se marang, den heer Boissevain, dat op het Tillema- plein op het heuvelterrein aldaar een Tillema- bank is onthuld als bewijs van waardeering voor zijn streven om het gezonde en frissche heuvelter rein Tjandi, in de onmiddellijke nabijheid van Semarang, tot woonwijk te bestemmen. De heer Tillema deelde ons nog mede dat het initiatief hiertoe, al wordt het hem toegeschre ven, niet van hem was. Dit kwam, juist 25 jaar geleden van dr. De Vogel te Semarang. De heer Tillema heeft „slechts'' (zooals hij het zelf uit drukte) een krachtig epropaganda gevoerd. Ten overvloede zij vermeld dat dit slechts één der voorbeelden was voor zijn prijzenswaardige activiteit. De heer Tillema is namelijk nog steeds 'n volijverig voorvechter geweest voor hygiënischen zorg in Ned.-Indië. En nu tseeds zet hij dezen baanbrekenden arbeid voort. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Het nieuwe Zoeklicht Bij N.V. van Loghum Slaterus' Uitgeversmij te Arnhem is het tweede deel van de Nederlandsche encyclopaedie voor allen „Het nieuwe Zoeklicht" onder redactie van Dr. T. P. Sevensma verschenen. Dit deel gaat van „Cesti" tot „Ganglion". Buiten de tekst bevat dit deel 45 pagina's platen. Bij de Uitgeversmij Scheltens en Giltay te Am sterdam is verschenen „De geschiedenis van Euro-, pa" door Prof. Dr. H. A. L. Fisher, voor Nederland door Dr. F. Szper bewerkt onder toezicht van Prof. Dr. H. Brugmans. Als no. 39 van de Uilenreeks zag bij de N.V. Bi got en van Rossum in Amsterdam het licht „Ge loof, hoop en liefde" door Mien Labberton. Deel II van „Ontwerpen, aanleggen en beplan ten van tuinen" door G. J. Pannekoek en J. J.' Schipper, getiteld „Toegepaste beplantingsleer" isi thans bij de N.V. Uitgeversmij „Kosmos" te Amster dam verschenen. Dit deel is verlucht door 24 foto's, 125 teekeningen en 8 platen. Het woord was Vrijdagavond aanIn^j Khan DE GAY AN, geb. 1.50, verkrijgbaar ay het secretariaat van de SOEFIBEWEGING, ORANJE NASSAULAAN 75, O VERVE EN. Hedenavond in het Nutsgeb., L. Veerstraat l| Lezing Mevr. v. INGENJELGERSMA „Is MENSCH GOED?" (Adv. Ingez. Mei.) JONGENSBOEKEN. In de serie „De vier Jaargetijden" ls verschf nen: „Met nieuwe moed", door C. Wllkcshuis Geïllustreerd door Pol Dom. Uitgegeven do® Gebr. Kluitman te Alkmaar. Jan Verburg, de hoofdpersoon ln dit boe> ondervindt heel wat moeilijkheden in zijn jon? leven, zóó zelfs, dat hij aanvankelijk door z:; egoïsme enz. zijn kameraden tegen zich in hi harnas jaagt en gedeeltelijk geschiedt dit doo zijn eigen schuld. Maar aan het slót van fc boek leert Jan toch inzien dat hij moet vera» deren en hij wordt voor zijn vrienden een goeo kameraad. Een boek met een zekere tenden maar toch echt voor kinderen gescïireven. Ge schikt voor jongens van 3 tot 12 jaar. Eveneens bij Kluitman te Alkmaar ver scheen: „In de kleine berghut bij de rendieren door Rosa Fitinghoff. Uit het Zweedsch vertaal! door J. M. MolanusStamperius. Geïiiustreeri door Pol Dom. Dit verhaal speelt zich af in LaplanxS en wi maken kennis met de eenvoudige Lappen- kinderen, die een zijn met de natuur en di dierenwereld in de Midzomer-hoogvlakte. Aran en Sacka, (twee meisjes van 9 en 8 jaar) Anh en Thomas (2 jongens van 7 jaar) gaan me de groote mcnschen mee 'n zomerreisje naar d: bergen maken en we deelen daar hun lief e: leed. Een alleraardigst boek voor jongens en meisje van 710 jaar. In de serie „De wijde wereld" verscheen „Vliegen en fladderen" door C. van Steendercg Jr. en W. N. van der Sluys Jr. Geïllustreerd door Hans Borrébach. Alkmaar, Gebr. Kluit man. Jan Waterman, nu zestien jaar, is de hoofd persoon van dit boek. Hij is ons wel bekend ui! de boeken „1000 KM. op een Groene Jumbo' en uit „Hier Holland Radio". Jan wil nu zeil verkeerspiloot bij de K1.M. worden, maar er moet nog heel wat gebeuren, voordat hij na zei jaar van hard werken als tweeden bestuurde: zijn eerste Indië vlucht mag maken. Veel heefi hij daarbij te danken aan den invlieger va: Vliet. Het boek is boeiend en vlot geschreven en jongens tusschen 10 en 14 jaar, die van di vliegsport houden, zullen er zeker van. genie ten. Bij de Gebr. Kluitman te Alkmaar verschenen] de volgende boeken: In de serie „De nieuwe Leeskring" verscheen „De IJshockeyclub", een spannend verhaal doon Guus Betlem Jr. Geïllustreerd door Pol Dom. 1 Een vlot en boeiend geschreven boek voor joii-J gens van 1014 jaar. Hoewel het boek natuur lijk, zooals de titel ook aangeeft in de eerste plaats over ijshockey handelt, komt er ook een juweelendiefstal in voor die door toedoen van Menno ter Borgh en Frans. Beiden, adspiranw leden der club, wordt opgelost. I „Het goud van den Amerikaan", door Dicg Laan. Geïllustreerd door Pol Dom. EelY boek vol spanning en avonturen waarvan jongens tusschen 1416 jaar zullen genieten Een rijke Amerikaansche jongen, Edward Smith wórdt op vijftien-jarigen leeftijd naar Holland gestuurd voor zijn opvoeding. Zijn vader, dié geoloog is, gaat op reis, maar kan zijn zoon niet vertellen waarheen. Het blijkt tenslotte dat Ed'3 vader goud had ontdekt op een klein eilandje in den Stillen Oceaan en nu wil hij daar weef naar toe. Ed's moeder is overleden. Na zes jaat vrijwel niets van zijn vader te hebben verno men besluit Ed met zijn kameraden zijn vade? te gaan zoeken. Hoe een en ander verder af loopt en welke avonturen de jongens tezamen beleven, worde in dit spannende boek heel goed beschreven. De illustraties van Pol Dom zijn zeer sug gestief. In de serie „Paedagogische Boeken", even eens bij Kluitman, verscheen: „De oude boerderij" door Jac. van der Klei. Geïllustreerd door Nancy Schotel. Lodiman, de huiskabouter en bewoner van den hooiberg, waakt over het wel en wee van de bewoners der oude boerderij in Friesland. Deze Lodiman speelt een belangrijke rol in dit sprookjesachtig aandoend verhaal en de ge sprekken, die hij met de dieren houdt, alsook de gesprekken der dieren onderling, zijn heel aardig gevonden. Na tal van wederwaardigheden blijven allen, zoowel menschen als dieren en na tuurlijk ook de kabouter de oude boederij. voor taan Barberhof geheeten (naar de oude koop vrouw Barbara) bewonen. Een aardig boek, geschikt voor jongens en meiriess van 712 jaar. „Kardon. een moderne Robinson Crusoe", een boek voor jongens door J. P V a 1 k e m a Blouw, Met teekeningen van Hugo Polderman. W. L. E. J. Brusse's Uitgeversmaatschappij te Rotterdam. Dit boek is het dagboek-van den heer Kardon, die zich aan boord van een Fransch schip bevin dende, door de bemanning van een Duitsche duik boot wordt gevangen genomen en op een eenzaam eiland aan de Afrikaansche kust wordt achter ge laten. Twee jaar geleden nam de heer Kardon deel aan een expeditie maar bij een overhaaste vlucht van het eiland, gingen de bewijsstukken verloren. De heer Kardon wil nu dien tocht herhalen en- daarvan geeft dit boek op boeiende wijze het relaas. „Averij" door Marie C. van Zeggelen, ge ïllustreerd door Rie Reinderhoff, 3e druk. Uitgave van Holkema en Warendorf N.V. te Am sterdam. Van dit aardige jongensboek van onze bekende schrijfster, Marie van Zeggelen, is nu een derde 'druk verschenen. Ru Verhey gaat na zijn eindexamen naar Indië, naar zijn ouders terug. Zijn broer Kees, die erg den steun van zijn ouderen broer noodig heeft, gaat als blinden passagier mee op de boot. Het schip krijgt op de hoogte van Southampton averij door een aanvaring met de „Swïft". Kees, die intusschen al foor de mand gevallen is, weet zijn broer al zwemmende te redden. De jongens brengen nu hun vacantie verder in Enge land door en beleven tal van wederwaardigheden, in dit boek verteld. Ru gaat daarna toch naar Indië en Kees keert behouden bij zijn pleegouders m Holland terug. Het boek is op prettige, vlotte wijze geschreven en zal jongesn van 1214 jaar zeker boeien. Dit boek verscheen in dee bekende „Knal"- serie. „De avonturen van Pinkeltje" door Dick Laan. Geïllustreerd door Dokie van Amstel. Amsterdam, van Holkema en Warendorf N.V. Pinkeltje, de kleine kabouter, beleeft tal van wonderlfike avonturen in dit boek. De Pinkeltjes- verhalen zijn in den loop der jaren verzameld en nu in boekvorm verschenen. Deze verhalen zijn uitermate geschikt om aan onze kleintjes voor te lezen of te vertellen. De sprookjesachtige sfeer is goed getroffen en de il lustraties van Dokie van Amstel zyn aüeraardigstj

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2