„2Je QHQeCuksuogeC" Makelaarskantoor J. P. VAN VELSEN <(JN/T EN IETÏEREN Eetlust FRANKEN'S BROODFABRIEKEN Hansje's kou is vandaag over X/ICKS T AAN D A G 20 N O V E M BEK 1939 H A ASEE M'S D A G BEAD' Storm richtte te Haarlem weinig schade aan. Treinvertraging werd spoedig verholpen. Een hevige Noord-Wester-storm heeft zoowel Zaterdag- als Zondagnacht over geheel Neder land gewoed. Tallooze mijnen zijn daarbij losge slagen en het mijnengevaar is daardoor aanzien lijk vergroot. De bulderende wind, die nu en dan bijna tot een orkaan aanzwol heeft in Haarlem weinig schade aangericht en bleef over het algemeen beperkt tol vele takken en twijgen, die vooral in den Hout in grooten getale verspreid lagen. Alleen op de Spanjaardslaan bij het fietspaadje, dat naar het Emauslaantje gaat had een zware boom het moeten ontgelden en was dwars over het pad gevallen. Ook de treinenloop heeft tengevolge van den storm, vertraging ondervonden. Een voedings draad van de electrische bovenleiding te Amster dam raakte onklaar, waardoor het verkeer tus- schen Haarlem en Amsterdam in beide rich tin gen werd gestagneerd. Men heeft Diesel rijtuigen ingelegd, zoodat de reizigers uit Den Haag in Haarlem konden overstappen. Ook van Amster dam uit reden de Diesels. Dit heeft ongeveer van half een tot half drie Zondagmiddag geduurd. Daarna verliep de dienst weer normaal. De storm te Zandvoort. De storm, die Zaterdagnacht en Zondagmorgen vergezeld ging van heftige regenvlagen, heeft te Zandvoort betrekkelijk weinig schade aangericht Slechts hier en daar werden enkele pannen los gerukt. Aan de Dr. Mezgerstraat moest een deel van een schutting en aan de Brederodestraat een hek het tegen de kracht van den storm opgeven. Verder veroorzaakte het regenwater, dat door de kracht van den wind naar binnen drong veel on gerief. Doordat de wind aan de Noordzijde bleef, werd het zeewater niet hoog opgejaagd. Zelfs Zondagavond bij den hoogsten waterstand be reikte het den duinvoet niet. Wel leverde de schuimende zee een prachtig gezicht op, vooral toen Zondagmiddag tusschen de buien door het zonnetje van tijd tot tijd weer doorbrak. Vele wandelaars trotseerden toen den storm en maak ten een wandeling over het effen en vrij breede strand. In dit verband lijkt het ons niet overbodig nog eens op het mijnengevaar te wijzen. Een mijn, die dicht bij de kust op een bank stoot of dooi de golven op het strand wordt geworpen kan ge makkelijk tot ontploffing komen. Het is daarom aan te bevelen zich zoo spoedig mogelijk uit het. gevaarlijke gebied te verwijderen, zoodra men een mijn ziet drijven. Men doet het beste direct de autoriteiten te waarschuwen Heemstede. De storm heeft ook in Heemstede eenige scha de aangebracht. Aan de Prinsenlaan is' een boom omgewaaid, staande op de buitenplaats Dennen heuvel. Met behulp van eenige militairen werd de weg spoedig vrijgemaakt. Vérder werd van het „Molentje" in Groenendaal een wiek afgeslagen. (Adv. Ingez. Med.) wegenaanleg in noord-holland. Aan de Memorie van Antwoord op het alge meen verslag van de afdeelingen der Prov. Sta ten betreffende de Rekening van het Wegen fonds over 1938 en de Begrooting voor 1940 van dat fonds is het volgende ontleend: Ged. Staten merken op. dat van het traject Hil versum—Uithoorn—Haarlem op Noordhoilandsch gebied zoowel het gedeelte Hilversum—Vreeland als het vak Uithoorn—Haarlem geheel voltooid zijn. Van het traject Haarlem-Schiphol-Diemen ont breekt nog het gedeelte tusschen de kruising van den Spieringweg en den Spaarnwouderweg in den Haarlemmermeerpolder en de (ontworpen) we gen in het uitbreidingsplan van Haarlem. Voor dit wegvak is intusschen reeds een belangrijk gedeelte van de benoodigde terreinen aangekocht, terwijl de plannen voor de brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder gereed zijn. Het valt te verwachten, dat de werken aan dit ruim 3 km. lange wegvak het volgende jaar ten volle ln uitvoering zullen zijn. Pogingen om tot den aanleg van een rijwiel pad langs de kust tusschen Zandvoort en de grens met Zuid-Holland te geraken, stuitten af op ernstige bezwaren van de gemeente Amster dam in verband met de duinwater-wïnplaats. Te meer zal dit gelden, wanneer een rijweg door dit duingebied zou worden geprojecteerd. het mooie eiland texel. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op 21 November een vergadering in hotel Lion d'Or. Er wordt een vordracht gehouden met gekleurde lichtbeelden over: „Het mooie eiland Texel". programma van de haarlemsche radio centrale op dinsdag 21 november 1939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II Hilversum TL Progr. III: Keulen 8.—, Pauze of diversen 10.- Keulen 11.20, Ned Brussel 12.20. Keulen 2.20, Pauze of diversen 4.50, Ned. Brussel 5.20, Boeda pest 6.50, Ned. Brussel 7.20 Bre^lau (Deutsch- landsender) 11.20 Progr. TV: Brussel 8.— Engeland" 9.20 Dan- marks Radio 11.20, Engeland 12.20, Fransch Brus sel 1.30, Danmarks Radio 1.50, Engeland 3.20, Fr. Brussel 5.20, Engeland 5.50. Fr. Brussel 6.35 Keulen 7.20. Beromünster of diversen pl.m 7.30 Engeland 9.20. Boedapest pl.m. 9.35. Breslau 10.20 Boedapest pl.m. 10.40, Engeland 11.25. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 5.00^—5.09 Berichten van het departement van Justitie. 5.09—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klassiek. 1. Eine kleine Nachtmusik van Mozart, Sachsische Stataskapelle. 2. 2e Hongaarsche Rhapsody van Liszt, Staatskapel van Berlijn. 3. Perpetuum Mibile v. J. Strauss, Concèrtgebouw orkest o.l.v- W. Mengelberg. 4. Bolero van Ravel, Harold Ramsay. 5. Polonaise no. 1 in A dur v. Chopin, Staatskapel van Berlijn 6. Suite Oriëntale van Popy. Staatsopera-orkest van Berlijn. 7. Rondo van Mozart, Tossy Spiwakowsky. 8.00—12.00 Diversen. 8.00—12.00 Diversen. Kleverlaan 174 Haarlem - Telefoon 12840 (Adv Ingez. Med.) Opening speciaalliuis voor heeren- kleeding „Esquire". Zaterdagmiddag is het „speciaalhuis" voor moderne heerenkleeding „Esquire", Groote Hout straat 61 te Haarlem officieel geopend. Namens den Raad van commissarissesn heeft de heer J. P. J. A. P. Marks een kort openingswoord ge sproken, waarin hij het initiatief en de echt- Hollandsche koopmansgeest, die ook in dezen tijd niet mogen verslappen en die tot de oprich ting van deze nieuwe zaak hebben geleid, prees. De directeur de heer L. Pastoor bedankte voor deze waardeerenöe woorden en hoopte, dat het initiatief van de firma met succes zou worden bekroond. De verbouwing van de zaak was in handen van de aannemers Bakker en Helling man, zich op uitstekende wijze van hun taak hebben gekweten. Zoo zijn er niet minder dan drie overzichtelijke étalages ontstaan, die even als het g-eheele interieur werden ontworpen door de firma N.V. Michel te Amsterdam. Het interieur doet zeer modem aan en is geheel in blauwe en crème kleuren gehouden. Op de eerste verdiepingen bevinden zich eenige paskamers. Natuurlijk kan men in het betere genre heeren kleeding van een rokcostuum tot een spor tieve plus-fours alles bij „Esquire" vinden. onderlinge brand wa arborg- vereeniging. Zaterdag hield de Onderlinge Brandwaarborg- Vereeniging voor de gemeente Haarlem haar al- gemeene vergadering in café-restaurant Brink- mann. Groote Markt. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. Risse- lada en in de bestuursvacatures A. H. Garrer en J. P. de Klerk werden gekozen de heeren M. A. Reinalda en S. Kales. Het voorstel van het bestuur tot wijziging van het Reglement werd aangenomen behoudens eenige kleine wijzigingen, voorgesteld door den heer F. E. Paesi. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Woensdagavond 22 November houdt dr. B. K. Boom uit Boskoop in Brinkmann Groote Markt, voor de afd. Haarlem Ned. Natuur-historische Vereeniging een lezing over: Naar de oerwou den en de dadelplantages van Noord-Afrika. Twee soldaten stalen leeren over jassen. Evenals de heler in arrest gesteld. De politie te Eindhoven heeft twee soldaten in arrest gesteld, die leeren overjassen, voorzien var de onderscheidingsteekenen der militaire luchtvaart afdeeling, hadden verduisterd. Zij hadden deze goe deren verkocht aan een schoenmaker, die wegens heling eveneens in arrest is gesteld. Het geval houd' geen verband met de uniformsmokkelarij. Sportvliegtnig bij Soerabaja neergestort. Echtpaar gedood. SOERABAJA 19 November (Aneta/A. N. P.) Zondagmorgen om ongeveer 10 uur is op het vlieg veld Darmo een sportvliegtuig, bestuurd door den officier-vlieger van den marineluchtvaartdienst J B Sanders, neergestort. De heer Sanders en zijn echtgenoote, die meevloog, werden gedood. Hei ongeluk geschiedde onmiddellijk na het opstijgen van het toestel. Het vliegtuig is verbrand. Aange nomen wordt dat beide slachtoffers op slag zijn gedood. „Binnendijk" door een mijn vergaan. Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart. De raad voor de scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het stoomschip „Binnendijk", dat 7 October 1939 onder de Zuidkust van Enge land nabij het lichtschip „Shambles" door een ontploffing werd getroffen. De raad is van oordeel, dat het stoomschip .Rinnendijk" is verloren gegaan tengevolge van een voorval komende van buiten boord. Dat de ontploffing niet haar oorzaak heeft gevonden in de lading, wordt reeds door den aard der lading door den kapitein uitgesloten geacht. De raad neemt dan ook als vaststaand aan, dat zich bij de lading geen ontplofbare stoffen bevonden. Echter ook een andere ontploffing van binnen uit, bijv. door de werking van een helsche machine, kan hier worden uitgesloten. De raad is voorts van oordeel, dat hier met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid moeten worden aangenomen, dat de eerste ont ploffing is veroorzaakt door een mijn. Dat het gebied bezuiden het lichtschip „Shambles" gevaarlijk was wegens aanwezigheid van mijnen, was, gelijk den gezagvoerder werd medegedeeld, den EngeLschen autoriteiten on bekend. Hoewel absolute zekerheid niet te verkrijgen is, meent de raad dat elke aanwijzing de overigens ook elke waarschijnlijkheid ont breekt, dat het stoomschip „Binnendijk" door een torpedo zou zijn getroffen. De vraag is nu, of er, uit een oogpunt van navigatie, aan de „Binnendijk" eenig verwijt van kan worden gemaakt, dat zij zich in dit gebied heeft begeven. Deze vraag beantwoordt de raad ontkennend daar het aan den kapitein niet bekend was en niet bekend kon zijn, dat bij de „Shambles" mijnengevaar aanwezig was. De maatregelen, na de ontploffing getroffen moeten ten zeerste geroemd worden. Grieperig Neem AKKERTJE (Adv. Ingez. Medj HET TOONEEL. Zij die voedsel soms moeilijk verdragen, Moeten FRANKEN'S Allinson vragen. Een aparte kwaliteit Wetenschappelijk bereid, Het brood dat menige onderscheiding mag dragen HAARLEM - HEEMSTEDE BLOEMENDAAL (Adv. Ingez. Med.j DE HAARLEMSCHE TOONEELCLUB. „KOMEDIESPELEN". Uit het vlot gesproken openingswoord van mej. Annie Serphos, die den gemobilseerden voor zitter verving, hoorden wij, dat de H.T.C. door verschillende omstandigheden gedwongen was geweest voor haar eerste voorstelling in dit seizoen een klein bezet stuk te kiezen. Artistiek beteekent dat allerminst een verlies, althans, wanneer de drie rollen zoo bezet kunnen wor den als bij deze club. De opvoering is dan als geheel al gauw gaver en van een grootere een heid dan bij een uigebreide bezetting Al was het voor vele werkende leden misschien een teleurstelling er niet aan te pas te komen, het publiek was toch uiterst tevreden zooals wel duidelijk blegk uit de reacties van de zaal zoowel gedurende het spel als aan het slot. „Komediespelen", dat in het begin van 1936 met Fie Carelsen. Dirk Verbeek en Paul Steen bergen hier voor het eerst werd gespeeld, is wel een der beste blijspelen van Broedelet. Broede- let laat zijn personen die tooneelartisten zijn alle drie, telkens precies op de grens van rea liteit en komediespel bewegen en hij doet dat op bijzonder knappe wijze. Hier zien wij voortdu rend een schrijver aan het werk, die het tooneel en de acteurs door en door kent. Hij jongleert als het ware met zijn menschen. gooit ze nu eens aan den eenen kant dan weer aan de andere zijde van de grens en aldoor zoo, dat de zaal en ook de personen uit het stuk zelf niet meer pre cies weten in welke zóne ze zijn. Soms herinnert dit blijspel even aan Het Euwige Trio, van Sufcro, in welken door Nolst Trenité zoo knap in het Hollandsch bewerkten eenacter de schrijver drie menschen in een zelfde driehoeks verhouding tegen over elkander plaatst en de hachelijke situatie, waarin deze personen zijn geraakt, plotseling redt door van de werkelijkheid spel te maken. Broedelet doet dit telkens door, drie bedrijven lang en het zou bij die vele herhalingen eentonig hebben kun nen worden, wanneer hij het niet op zoo virtuoze en amusante wijze had gedaan. Alleen het slot bevredigt niet geheel. Broedelet wist blijkbaar zooals dikwijls in zijn stukken geen eind aan zijn comedie te maken en forceerde daarom het geval door al te merkbaar als schrijver zelf aan de touwtjes te gaan trekken. Maar als ge heel is het een van geest tintelend blijspel, dat aldoor licht tooneel blijft, zeifs in de scènes zooals in III die dramatisch schijnen. Het stuk eischt deze uitstekende spelers en •ik geloof dan ook niet, dat er vele dilettanten clubs in ons land bestaan, die een trio bezitten als de T.T.C., dat deze comedie in den juisten ton kan spelen. Mevrouw Tijsseling en de heeren Mr. Hyt en van der Mandele hebben in een licht en artistiek aangekleed decor een uitste kende en geestige vertooning van Broedelet's „Komediespelen" gegeven. Vooral I en ID den heel knap en levendig gespeeld en hierin was ook de wisseling van spel en realiteit steeds goed en amusant gemarkeerd. In het tweede bedrijf was dat niet altijd het geval en bleef 't teveel van allen spel. Oe over gangen waren dan niet altijd scherp genoeg en de comedie dreigde daardoor in deze acte even monotoon te worden, wat zooals wij ons van de opvoering van Het Rotterdamsch Hofstad Tooneel herinnerden bij gevarieerder spel vermeden had kunnen worden. Maar overigens niets dan lof. Allen zullen het wel met mij eens zijn. dat de heer Wijt deze op voering beheerschte. Vooral in I, toen hij de languissante lord mocht zijn, vond ik hem voor treffelijk. Dit had nauwelijks beter gekund. Nu lag de rol dezen speler in dat gedeelte wel uit stekend, en ik vroeg mij met eenige spanning af, hoe hij het er af zou brengen als Loward den heer Brown met het Spaansche temperament zou worden. In dat gedeelte heeft de heer Wijt me bepaald verrast. Er was een merkbaar verschil tusschen n en III, wat ook moest, omdat ook George Loward langzamerhand in zijn rol „groeide". De heer Wijt speelde Mr. Brown met een vaart en brio, zooals ipen van een dilettant slechts zelden zal zien. Op mevrouw Tijsseling als speelster kan een tooneelclub altijd vertrouwen. Zij heeft een zeer mooi getimbreerd geluid en beweegt zich met een benijdenswaardige gemakkelijkheid op het tooneel. Zij heeft niets „dilettantisch" in haar spel. Wanneer zij dit wel had, zou het in een stuk met zoo kleine bezetting en in zoo'n rol onmiddellijk opvallen. Mevrouw Tijsseling speelde als Jane meer de vrouw dan de actrice uit. Wan neer zij het omgekeerd had gedaan, zou zij mis schien nog meer succes hebben gehad, hoewel erkend moet worden, dat de schrijver het vrou welijke in Jane ook het meest accentueert. De partij van de tweede jonge rol is zooals ook in het stuk wordt gezegd altijd het minst dankbaar. Van het trio blijft Francis aldoor op het tweede plan en hij wordt door de andere twee min of meer weggespeeld. Dat was indertijd zoo met Paul Steenbergen en ook Zaterdag met den heer Van der Mandele. Dat hij de eenheid van het trio ondanks dat niet verbrak beteekent reeds heel wat. Natuurlijk zou een speler met grooter routine nog meer van deze rol hebben ge maakt vooral in de scènes, wanneer Francis zich meer mag laten gaan maar de heer Van der Mandele toonde ook in deze moeilijke en minst dankbare rol weer een waardevolle kracht voor de H. T. C. te zijn. Aan mevrouw Tijsseling werd zoowel na n als na III een schat van bloemen aangeboden. Het succes, waarin aan het slot ook de regisseur, de heer Wim Paauw, terecht deelde, was zeer groot. J. B. SCHUIL AERDENHOUT'S KINDERTOONEEL. ASSCHEPOES. Daar heb ik zoo waar het oude „Asschepoes", het kindertooneelstuk, waarin ik als ukkepuk van 'n jaar of 10 zelf heb meegespeeld, nog eens weer gezien. Het is dus reeds meer dan 50 jaar geleden en toch herinnerde ik het mij alles. Ik hoor en zie mij zelf nog met een piepstem zingen: „Freule, ik bid u, och, doe mij de eer. En dans deze wals met mij dezen keer." En hoe bekend was mij het: Asschepoes, Asschepoes, wou jij gaan dansen? Asschepoes, Asschepoes, wou jij naar 't bal? Met welk 'n pleizier heb ik dat alles weer terug gezien, na een halve eeuw. En de kinderen? Zij vonden het prachtig, even als wij in onze jeugd. De smaak van de kinderen is in die vijftig jaar niets veranderd. Het blijft trouwens altijd een aardig sprookje. Wie zou As schepoes niet haar rijken prins gunnen? Aerdenhout's Kindertooneel. dat onder leiding staat van mevrouw J. van Kampenvan den Brink heeft er een lieve, kleurige vertooning van gegeven. De opvoering won het verre van die. welke wij in het vorige seizoen van het zelfde clubje hebben gezien, wat voor een groot deel ook te danken zal zijn geweest aan de medewer king van mevrouw Ruth Tobi, die de dansen zoowel van de elfen in I als die op het hofbal in n had ingestudeerd. Verstijfd van schrik zag Dinges den grond onder zich wegzinken. Daér lag het veld met de juichende menschen. O, o, wat had hij zich nu onsterfelijk be lachelijk gemaakt. Mijnheer Dinges sloot van angst en schaamte de oogen, hij wist niet, wat hij doen moest. De ballonvaarder, die merkte, dat er iets niet in orde was, keek over den rand van Me mand. Hij zag den vreemden man hangen, greep direct zijn dreg, haakte deze aan de jas van Dinges en trok dezen met inspanning van al zijn krachten aan boord. Dinges sidderde van angst: hij bevond zich nu heel alleen met den gevaarlijken inbreker, die hem lachend aankeek. „Gaot het oe al wat beter, menneke?" vroeg deze toen. Mijnheer Dinges werd kwaad om dat „menneke" van den Belg en sprong op hem toe. tri tud-. iCtiyen borst, t i tcn I Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct doot de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden in geademd. Door de urenlang aanhoudende, dub bele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en zich prettig voelend, valt het kind spoedig in een verkwikkenden slaap. 's Morgens is de ergste kou I meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ct. w VapoRub (Adv. Ingez. Met Maar ook het spel en vooral de uitspraak v»i nu veel beter. Hoe goed gearticuleerd sprakei zongen deze kleintjes, zóó goed zelfs, dat ml mijn loge geen woord ontging. En dat bij z ukkepukkies! Ruth Tobi verbeterde den mij onbeker auteur van dit kindertooneelstukje en liet de' vervangen door het menuet van Mozart. En verder waren de dansen met zorg ingestudeer maakten een goeden indruk. De stampvolle zaal genoot merkbaar van al moois, dat het daar op het tooneel zag en g en klein had zichtbaar pleizier, soms nog meest, als er eens een fout gebeurde, zooal klaroen, die al ging blazen, voordat ze nog den mond van den heraut was gezet. De he schrok er zelf het meest van. Voor de pauze trad de heer John Vogels - de kinderen meer bekend als „Oom Jan" O] goochelaar en ook zijn succes was heel groot Het was een prettige middag van aardig kin tooneel. j. b. schu: „CHRISTIANUS SEXTUS - NAAR BERGS! door Johan Falkberget. Deze schrijver wordt momenteel in Noorw voorgedragen voor den Nobelprijs en brengt in zijn nieuwen diep-psychologischen romai het leven van den mensch op zoek naar g de kracht van een diep verankerd gelooi literatuur van de beste soort de moed om ons door het leven te slaar Een boek voor dezen tijd, een waarachtig l ZORGT VOOR UW GEESTELIJK VOEDS (Adv. Ingez. Mei MUZl Haarlem's Posfaal Mannenka en Muziekver. Harmonie Crescen Het „Vocaal en Instrumentaal Concert" dat P M. en M. H. C. Zaterdagavond gaven, br; zooals we konden verwachten, bij afwisseling klankmassa's van onderling zeer verschillend! daardoor contrasteerende intensiteit tot werl H. P. M. is een mannenkoor van middelmatige talsterkte en de dirigent P. M. Germes bleek terecht over 't algemeen de voorkeur aan rr klankontwikkeling boven sterke stemuitzettin geven, zoodat het klankvolume binnen betrel lijk bescheiden grenzen gehandhaafd bleef. M. daarentegen is een sterk bezet harmoniecorps daar nu de klanksterkte van een harmonie-ens ble speciaal voor uitvoeringen in de openlucht rekend is, was het niet verwonderlijk, dat die Harmonie Crescendo in een besloten ruimte, was het in dit geval de zeker niet kleine Gem telijke Concertzaal, meerendeels wat al te gewt scheen. Harmonie Crescendo opende het concert. Ik over de verrichtingen van dit ensemble kort 1 nen zijn, want wel ieder Haarlemmer kent dit pulaire muziekgezelschap, welks medewerking geen enkele feestelijke gelegenheid vergeefs vraagd wordt. Maar het zou onbillijk zijn, wan: ik niet melding maakte van de uitvoering een werken, die men buiten de zaal nu niet zoo hoort; werken die aan techniek en volgzaam' der executanten hooge eisehen stellen. Dat wa vóór de pauze Rossini's „Tancred"-Ouverture, een suite uit hei mij onbekende ..Ballet d Source" van Delibes, wiens „Sylvia" en „Coj lia" een groote populariteit verworven hebben de in 3/4 maat geschreven door rythmischen harrrfbnischen rijkdom en door breede meloi uitmunde marsch „Fête aux Flambeaux" Wettge. Voorts, na de pauze: de met Liszt's Hong: sche Rhapsodieën nauw verwante Czardas Geist der Woiwoden" van Grosszmann en Sv« sen's „Norwegischer Kiinsllercarnaval". Het menspel was in deze werken zoowel bij de sr figuren als bij de tempowisselingen uitstekend ook het klankgehalte gaf een hoogen dunk het peil dat. H. C. ondei Hofmeester's toegew leiding bereikt heeft. De zang van Haarlem's Postaal Mannenkoor deed het beste, zoolang de zachte nuanceerin de overhand hadden, en dit was meerendeels geval. Het forte vereischt nog grootere sterrn tuur, wil de mooie klank behouden blijven. 1 de door P. M. uitgevoerde werken konden eiger alleen die van M. Neumann, vooral diens „In I phania Domina". dat zelfs een tweetal fugato's vat, aan serieuze muzikale eisehen voldoen. K reweer's „Israël" vertegenwoordigt den onv valschten liedertafelstijï: het schijneontrapunt het schap-schap van „ballingschap" behooren de eigenaardigheden die Wagenaar in zijn aan de Vriendschap zoo geestig geparodieerd he „Oogst" van Boedijn is vrij banaal, maar x toont tenminste geen pretenties van iets meer zijn. De „Hymne aan den Vrede" van Nieuw hoven is grootendeels een opvolging van sei menteele zoetigheden en Kools' „Klompenda zou misschien aardig kunnen zijn, als de com sitie niet telkens afbrak. Haarlem's Postaal M, nenkoor is de laatste jaren zeer vooruitgegaan kan genoeg om nok degelijke comoosities r succes fe vertolken. De dirigent Germes wil dat ook wel; we hoi dus dat zijn koor eenzelfden weg zal kiezen. K. DE JONG,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6