Hit de Omstieken Opcenten personeele belasting. Het gasvraagstuk. BURGERLIJKE STAND MA'ANDA'G 20' NOVEMBER '1939 H rA A R E F, M'S D' A 'G B V. A 9 HEEMSTEDE B. en W. ontraden aanneming van het voorstel der S. D. A. P. Thans geen tijd voor eenzijdige belastingverlaging. Zooals bekend, hebben de leden van den Raad, de heeren Disselkoen en de Tello, het voorstel ge daan, in de hefifing van opcenten op de personeele belasting eenige progressie te brengen door het aantal opcenten voor woningen met een huurwaar de van ten hoogste f 300 per jaar te verlagen tot 50 en voor woningen met een huurwaarde van f 301 tot f 400 per jaar tot 80. (Woningen met een huurwaarde van f 400 en meer zouden belast blij ven met het hoogste aantal opcenten, thans 120). De Financieele Commissie was niet overtuigd dat dit voorstel het eenig juiste middel zou zijn om de onbillijkheid op te heffen en vroeg nader advies van B. en W. (in de vergadering van 6 Januari 1939 was feeds het oorspronkelijk advies van B. en W. besproken). In het thans door B. en W uitgebrachte advies zeggen zij o.a.: De voorstellers willen in de bespreking van het voorstel i.z. de opcentenregeling voor de Perso neele belasting betrekken het gemeentelijk beleid betreffende de woningpolitiek als zou deze politiek oorzaak zijn van te hooge huren van particuliere woningen en dientengevolge van te hooge lasten voor de minder bedeelden. Wij verwerpen den samenhang van de opcen tenregeling en de woningpolitiek zooals die door de voorstellers in beeld is gebracht. Evenmin als de bouw van bijna 400 arbeiderswoningen met rijks- en gemeentesteun invloed heeft gehad op df huurprijzen van particuliere arbeiderswoningen, evenmin zou men bij een onbeperkten bouw van gemeentewege van arbeiderswoningen in staat zijn, de huren van de particuliere woningen te drukken, zulks tengevolge van de ligging onzer gemeente ten opzichte van de nabij gelegen steden, zoodat men bij toepassing van dat middel (dat naar onze meening voor de gemeente funest zou zijn) voor precies hetzelfde vraagstuk zou staan als thans, nl. dat de arbeiderswoningen in particulier bezit belangrijk hoogere huren zouden opbrengen dan de gemeente- en vereenigingswoningen. Wat hu de hoogere aanslagen voor de gemeen telijke- en vereenigingswoningen betreft, zij op gemerkt dat naar de bepalingen van de artikelen 9 en 10 der wet op de Personeele belasting en de daarop gevestigde jurisprudentie de rijksinspectie voor de belastingen niet anders kan doen dan de huren van gemeente- en vereenigingswoningen vergelijken met de onder normale omstandighe den gehuurde particuliere perceelen van dezelfde of meest nabijkomende soort Wij betreuren het met de voorstellers, dat in een gemeente waar met rijks- en/of gemeentesteun woningen zijn gebouwd, de huren van deze woningen niet als maatgevend voor de belasting zijn aangewezen. Een radicale oplossing van het vraagstuk, dat zich algemeen in de grootere gemeenten voordoet, zou worden ver kregen indien de wet op de Personeele belasting in dien geest zou worden gewijzigd. Hetzelfde zou worden bereikt, indien in de opvattingen van den Hoogen Raad 'een totale verandering zou ont staan. Het ligt dus niet in onze macht om een techni sche wijziging in de bestaande belastingwetgeving itot stand te brengen. Dat echter de bewoners van gemeente- en ver eenigingswoningen bijzonder gedupeerd zouden zijn in hun belastingaanslagen omdat voor particu liere arbeiderswoningen een hoogere huur wordt bedongen, ontkennen wij. Indien er geen gemeen telijke- en rijksbemoeiing zou zijn geweest, zouden de eerstgenoemde groepen van woningen niet be staan' of zouden degenen, die deze woningen thans bewonen, de hoogere huren van huizen van parti culieren moeten opbrengen. Zij genieten dus in bijzondere mate van deze bemoeiingen en de hu ren wettigen o.i. niet voor hen de invoering van een progressie in de opcenten voor de Personeele Belasting te bevorderen. Het goedkoopere wonen is belangrijk meer waard dan het bedrag van het meerdere dat thans aan belasting moet worden betaald. Belasting-technisch is het onmogelijk uit sluitend voor de particuliere arbeiderswoningen een progressie vast te stellen. Tenslotte rijst de vraag of een goed gemeentelijk belastingbeleid er toe moet leiden, de lasten, voort vloeiende uit de wet op de Personeele Belasting voor de minder draagkrachtigen te verlichten. In de raadsvergadering van 6 Januari 1939 werd door de voorstellers verwezen naar tal van gemeenten waar progressie was ingevoerd zonder vermelding van de klasse waarin die gemeenten waren ge plaatst en zonder het aantal opcenten te noemen, dat die gemeenten hieven. Vergelijking met andere gemeenten is uiterst moeilijk: men moet zich dan verdiepen in de vol ledige huishouding van die gemeenten. Om een voorbeeld te noemen: van de 1054 gemeenten is onze gemeente met 12 anderen in de eerste klasse voor de gemeentefondsbelasting gerangschikt. Rangschikking in de 2e óf 3e klasse zou voldoende middelen geven om de opcenten op de Personeele Belasting te verlagen, maar dan zouden velen van de minst draagkrachtigen in de gemeentefondsbe lasting worden betrokken en kleine inkomens zou den in verhouding zwaarder worden belast dan de hoogere inkomens. Bijna algemeen zijn de in de bovenvermelde raadsvergadering genoemde ge- meenten in een hoogere klasse voor de gemeente fondsbelasting gerangschikt. Wij wijzen dus de vergelijking met die gemeen ten van de hand. Indien het mogelijk zou zijn geweest de een of andere belasting te verlagen, dan zou onze aan dacht "net eerst gevestigd zijn geweest op de ver mindering van de Personeele belasting. Nu echter door de gewijzigde omstandigheden daarvan geen sprake kan zijn en bij voortduring van de tegen woordige crisis eerder te verwachten is, dat te eenïger tijd het peil der belastingen zal moeten worden verhoogd, kunnen wij geen vrijheid vinden om eenige belasting eenzijdig te verlagen. Tenslotte adviseeren B. en W. de voorstellen tot invoering eener progressie voor pers. bel. te ver werpen. ONDERHANDSCHE VERPACHTING WEILAND. B. en W. stellen den Raad voor, hen te mach tigen voor het jaar 1940 te verpachten aan A. Milatz aldaar: enkele perceelen weiland, ter oppervlakte van 5.79.05 H.A. nabij de Molen werf sla an, voor een pachtsom van f 412 en het weiland, gelegen tusschen de bocht van de Wip pervaart en het Heemrte^dsche kanaal ter op pervlakte van ongeveer 1.6 H.A., voor een pacht som van f 125. De meening van de raadscommissies toegelicht. Het standpunt van de fracties bleef ongewijzigd. Hedenavond, zal de gemeenteraad van Heemstede nader zijn standpunt bepalen ten opzichte van het al of niet betrekken van gas van Haarlem. In de laatste dagen van de vorige week hebben zoowel de Bedrijvencommissie als de commissie voor de Gemeente-financiën over den bekenden brief van Gedeputeerde Staten vergaderd. In beide commissies heeft het verzoek van Gedeputeerde Staten géén wijziging kunnen brengen in de opvatting der leden. De Bedrij vencommissie heeft opnieuw met meer derheid van stemmen besloten te adviseeren tot de voortzetting en dus ook tot de gedeeltelijke ver nieuwing van de Heemsteedsche gasfabriek. Deze meerderheid bestaat uit drie leden tegenover een minderheid van één lid. Dit eene lid stond reeds bij de vorige behandeling der quaestie op het standpunt dat het voor Heemstede gewenscht is gas van Haarlem te betrekken en wel op dezelfde over wegingen, die ook het college van B. en W. tot hun voorstel hebben gebracht. De meerderheid van de commissie kant zich te gen de opvatting, dat de Heemsteedsche gasfabriek als „verouderd" moet worden beschouwd. De uit gaven, die thans noodig zijn, (f 170.000,betreffen volkomen normale vernieuwingen van objecten, die reeds jaren geleden geheel waren afgeschreven. Dergelijke vernieuwingen, met name die van de ovenblokken, waarvoor alleen reeds f 100.000, noodig zijn, komen bij alle gasfabrieken periodiek voor. Bijzondere aandacht heeft de Bedrijvencommis- sie voorts geschonken aan de vraag of een beslissing van den gemeenteraad in strijd met de wenschen van Gedeputeerde Staten de gasvoorziening in Heemstede in gevaar zou kunnen brengen. Bij hand having van het raadsbesluit van 19 October dient namelijk rekening gehouden te worden met de mogelijkheid, dat Gedeputeerde Staten daaraan hun goedkeuring zullen onthouden Daarmede is de zaak dan niet beslist, omdat hierna een uitspraak van de Kroon kan worden uitgelokt. Ofschoon de meerderheid van de Bedrijvencommissie er niet aan twijfelt, of de Kroon zal in dat geval de raad van Heemstede in het gelijk stellen, moet er toch mede gerekend worden, dat de hieruit voortvloeiende procedure een geruimen tijd in beslag zal nemen. In dit verband is de vraag gerezen of de oude oven- blokken, welker vernieuwing toch reeds vele maan den zal vereischen, dit langere uitstel wel zullen gedoogen. Teneinde zich over een en ander een zelfstandig oordeel te kunnen vormen, hebben de commissie leden onder deskundige leiding de geheele fabrieks- installatie, voorzoover deze bij de vernieuwingen betrokken is, aan een nauwgezette inspectie onder worpen. Het resultaat daarvan heeft den leden de overtuiging geschonken dat, ofschoon een spoedige vernieuwing van de ovenblokken wel gewenscht is, er niet gevreesd behoeft te worden, dat de gaspro ductie gevaar zou loopen indien de bouw van de nieuwe ovens nog wat vertraging zou hebben. Wat de meening van de commissie voor de Ge meente-financiën betreft, is mede te deelen, dat twee der leden zich verklaarden vóór het aangaan van een contract met Haarlem, terwijl de beide andere leden aan de voortzetting van de Heem steedsche gasproductie de voorkeur blijven geven. Eerstgenoemde leden verwachten, evenals bur gemeester en wethouders, van de omvorming der gasfabriek tot een distributiebedrijf betere finan cieele bedrijfsuitkomsten. De beide andere leden kunnen deze verwachting niet deelen omdat zij de calculaties van den kostenden prijs voor de zelf- fabricage te somber opgezet achten, maar zij zijn bovendien van meening, dat de gemeentekas uit anderen hoofde zooveel zwaarder zal worden be last, dat elk eventueel voordeel voor het gasbedrijf indirect toch weer verloren zal gaan. Daarnaast vreezen zij, dan nog financieel nadeel voor de ver bruikers en voor den cokeshandel in de gemeente. Behalve in de raadscommissies heeft de brief van Gedeputeerde Staten ook in verschillende raads fracties een punt van overweging uitgemaakt, maar ook daar heeft het schrijven niet tot verandering van zienswijze geleid. De R.K. fractie besloot ook nu nog haar stem aan de overeenkomst met Haar lem te onthouden. De liberaal-vrijzinnig-democra tische fractie is verdeeld gebleven. De S. D. fractie staat afwijzend tegenover de overeenkomst met Haarlem, terwijl de Chr. Hist, fractie deze overeenkomst wenscht te aanvaarden. Adressen uit de burgerij. Naar ons wordt medegedeeld zal heden door Middenstanders uit Heemstede, georganiseerd in de Heemsteedsche winkelierscombinatie „Centrum", een adres tot B. en W. en den Raad gericht worden met het verzoek om niet over te gaan tot het be trekken van gas uit Haarlem. In dit adres zal gewezen worden op het gevaar dat kan liggen in het opgeven van een deel der zelfstandigheid van Heemstede, waarmede een mo gelijke annexatiegedachte door Haarlem versterkt zou kunnen worden. Verder wordt betoogd dat er geen financieel voordeel voor Heemstede is te ver wachten van het koopen van gas van Haarlem. Bij het aannemen van het voorstel van B. en W. zal in de toekomst van een mogelijke tariefsverlaging geen sprake kunnen zijn, en bovendien gaat dan een bron van arbeid in de gemeente verloren, zeker ten na- deele van den middenstand. Het adres besluit met de leuze „Houdt Heemstede hoog en onafhankelijk". Het adres is ook geteekend door middenstanders dit niet bjj de bovengenoemde organisatie zijn aan gesloten. WIJZIGING JAARWEDDEREGELING AMBTENAREN. Bij Raadsbesluit van 15 November 1934 werd de functie „Inspectrice bij Maatschappelijk Hulp betoon en Woningtoezicht" ingedeeld in klasse IV der salarisschaal (salaris f 17002400). Ge bleken is dat een samenvoeging van deze func ties in één persoon minder gewenscht moet worden geacht en voorziening in de vacature van Inspectrice bij het Woningtoezicht niet noodzakelijk is zoodat volstaan kan worden met in de vacature van Inspectrice bij Maatschappelijk Hulpbetoon te voorzien, zoo schrijven B. en W aan den Raad. Door beperking van den aard der te verrichten werkzaamheden kan laatstbedoelde functie in gedeeld worden in salarisklasse m (salaris f 1400 tot f 1900) B. en W. stellen den Raad voor, hiertoe over te gaan. KASGELDLEENING 1940. B. en W. stellen den Raad voor. in den loop van 1940 promessen of andere schuldbrieven uit tb geven om te voorzien in kasgeld voor den dienst 1940 tot een zoodanig bedrag dat een bedrag van één millioen gulden op geen enkel tijdstip van het jaar zal worden overschreden. COMMISSIE VAN TOEZICHT L. O. B. en W. hebben, Ier voorziening in de vaca ture J. P. A. Wiegman (aftr.) in de Commis sie van Toezicht op het L. O. de volgende aan beveling opgemaakt: 1. J. P. A. Wiegman, 2. K. Goudzwaard. MUZIKALE MARSCH VAN DE MILITAIREN. Begunstigd door vrij goed weer maakte het muziekcorps van de militairen Zaterdagavond een muzikale omwandeling door een groot deel der gemeente. Het uit circa 50 muzikanten bestaande corps maakte een kranigen indruk. Een groot aantal ingezetenen volgde de stoet terwijl velen langs den weg stonden om het corps te zien passeeren. LOOS BRANDALARM. Zaterdagavond werd een deel van het perso neel der brandweer opgeschrikt door het aan houdend rinkelen der brandschellen. Men spoed de zich naar de garage der brandauto, doch daar was aan het alarmsysteem in het oostelijk deel der gemeente. De spoedig ter plaatse zijnde brandweermannen konden onverrichter zake huiswaarts keeren. BLOEMEN DAAL DE VERDUISTERINGSPROEF Dank van den burgemeester. De Burgemeester van Bloemendaal bericht ons. dat de op 17 dezer gehouden verduiste ringsproef als goed geslaagd kan worden be schouwd, waarover hij zijn tevredenheid betuigt. De burgemeester dankt allen die hun hulp ver lenden en de ingezetenen voor hun goede me- derwerking. DE STORM. De storm heeft alleen in de buitenplaatsen eenige schade aangericht; zoo viel een zware beukenboom in Elswout aJs slachtoffer. HAARLEMMERMEER Kabelballon in de Haarlemmermeer gedaald. Zondagmorgen werd in de omgeving van Hil- legom een dalende kabel-ballon opgemerkt, die in de richting dreef van den Haarlemmermeer polder. Spoedig daarna werd vernomen, dat hij op een stuk land in Nieuwvennep gedaald was, zonder ongelukken met de uithangende lange kabels te hebben veroorzaakt, waarvoor met het oog op de vele electrische- en telefoonge leidingen wel eenige vrees bestond. Ook de politie uit Hoofddorp begaf er zich direct heen, doch men kon het gevaarte dat niet bemand en vermoedelijk uit Engeland afkomstig was alleen niet baas. zoodat in Hillegom om hulp gevraagd werd. Deze werd spoedig verleend door eenige militairen, die den ballon weldra in hun macht hadden. Hij werd in een wagen geladen en naar Schiphol overgebracht. Het gebeurde had veel bekijks. AUTO-ONGELUK. 'Op den Hoofdweg raakte Zaterdagavond de bestuurder van een personen-auto, de heer K., uit IJmuiden, vermoedelijk door het loswerken van een der onderdeden, de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat de auto naar den slootkant reed en kantelde. De heer K. bleek door de scherven van een gebroken ruit zoodanig aan de handen en het gelaat verwond te zijn, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen.De auto werd met takels weder overeind getrok ken. PERSONALIA. Tot commies-redacteur ter secretarie der gemeente Haarlemmermeer is benoemd de heer Mr. Knape uit Beverwijk. GEVONDEN. Ten raadhuize te Hoofddorp is aangifte ge daan, dat in deze gemeente is gevonden een armband met steen. Loodsdienst was een deel van den dag gestaakt. Tengevolge van den hevlgen storm zijn Zondag enkele booten in IJmuiden binnengeloopen. Hier onder bevonden zich twee Zweedsche schepen en een Noorsche tankboot. De bemanningen verklaar den veel mijnen op de Noordzee te hebben ge signaleerd. De loodsdienst was gedurende een deel van den dag gestaakt, doch werd in den laten middag hervat. Marktprijzen en Besommingen. IJmuiden. 20 Nov. 1939 (A.N.P.). Versche visch: Tarbot 175170 ct. per k.g. Tong 180—88 ct. per k.g. Heilbot 126125 ct. per k.g. Griet f 45—30 p. 50 k.g. Groote schol f 4230 idem. Middel schol f 4426 idem. Zetschol f 3627 idem. Kleinschol f 3020 idem. Schar f 14.505 idem. Tongschar f 3420 idem. Poontjes f 8.508 idem. Groote schelvisch 2820 idem. Middel schelvisch f 2419 idem. Kleinmiddel schelvisch f 1912 idem. Kleine schelvisch 128.30 idem. Groote gul f 15.5013 idem. Wijting f 8.50—1.90 idem. Makreel f 23.50—4.90 idem. Versche haring f 11.506.30 idem. Kabeljauw f 68—32 p. 125 k.g. Vleet f4.10—1.10 per stuk. Koolvisch f 0.830.50 per stuk. Rog f 129.50 per koop. BESOMMINGEN IJMUIDEN. Aangevoerd aan den afslag: 4884 k.g. gecon signeerde snoekbaars 26—21 ct. per k.g. Manden Trawlers: 795 Dirkje RO 53f 6460.— 1300 Caroline IJM 26 ƒ8650.— 665 Protinus IJM 35 ƒ4970.— 505 Knikker IJM 4f 4800.— Deensche kotters: E 19 f1500, E-419 f 1780. Loggers met versche visch: KW 35 f 1930. Loggers met versche haring: KW 159 f 4410. KW 167 f 4370, KW 65 f 660. KW 2 f 1460, SCH 3 f 880. KORDAAT OPTREDEN VAN EEN SCHILDWACHT. Zaterdagavond bemerkte een schildwacht, die op post stond bij de Telefoon Centrale in de Dirk Hartoghstraat dat in een daartegenover gelegen woonhuis een theelichtje brand had doen ont staan. Voordat de vlammen echter te ver om zich heen konden grijpen, sloeg hij met de kolf van zijn geweer kordaat een ruit in en wist met be hulp van toegesnelde assistentie den brand te blusschen. De bewoners waren afwezig. De ontboden mo torspuit behoefde geen dienst te doen HILLEGOM GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Schniedewind, Pr. Hen drikstraat 18, muts; J. Kunst, Leidschevaart 40, rijwielbelastingmerk; De Ruiter, Pr. Hendrik straat, muntstuk; Van Riek, Hoofdstraat 85, pak je breinaalden; Kranenburg, Talmastraat 4, muts; Gebr. Van Zijverden, Weeresteinstraat, handwarmer van fiets; Dubbis, Hoofdstraat 152 portemonnaie met inhoud; Nederstigt, Looster- weg III 38. ceintuur; Pieters, 2e Amerifcastraat 17, heerenriem; Aangeenbrug, Wilhelminalaan, kat; Cozijn, Haven 93, portemonnaie met Inhoud. Bij de politie: sjaal, 2 ceintuurs, portemonnaie met sleuteltje, heerenrijwiel. ZANDVOORT J. G. O. B. Zaterdagavond vergaderde de J.G.O.B. in Ons Gebouw in de Brugstraat. Nadat mejuffrouw D, Zeepvat de vergadeing op de gebruikelijke wijze had geopend, werd medegedeeld, dat de heer Broertjes, die op dezen avond een inleiding zou houden, plotseling verhinderd was te komen. Daar het voor de vereeniging momenteel z> moeilijk is een geschikte vergaderzaal te krijgen, hield men zich geruimen tijd bezig met de be spreking van de verschillende mogelijkheden op dit gebied. Tot slot declameerde W. Slootjes enkele aar dige verzen en een stukje proza, hetgeen zeer in den smaak van de aanwezigen viel. MUZIKALE RONDGANG. De muziekkapel Zandvoort verleende Zater dagavond haar medewerking aan de collecte voor bijzondere nooden, door een rondgang door het dorp tes maken. Op verschillende punten in het dorp werd even halt gehouden om enkele nummers ten beste te geven.. Ondanks het min der gunstige weer had de muziekkapel niet over gebrek aan belangstelling te klagen. ZANDYOORTSCHE OPVARENDEN VAN DE „SIMON BOLIVAR". Bij groote rampen, zooals het vergaan van de Simon Bolivar, leeft zeker geheel Nederland mede. en in plaatsen waar verschillende inwo ners rechtstreeks bij de ramp betrokken zijn is dit medeleven wel zeer intens. Er waren niet minder dan zes inwoners van Zandvoort op de Simon Bolivar en in angstige spanning vroeg men zich af wat er van hen geworden was. Het eerste radiobericht, waarbij gemeld werd dat de heeren Adler en van Eunen die kortelings naar Amsterdam verhuisde tot de geredden behoorden, verhoogde zoo mo gelijk de spanning nog, omdat van de vijf ande ren geen bericht kwam. Later op den dag kwa men de officieuze berichten binnen, dat de ge broeders Kervezee en Engel Koper eveneens tot de geredden behoorden. Als bijzonderheden kunnen we nog melden dat Engel Koper juist de vorige week in het huwelijk trad. terwijl één der gebroeders Kervezee die op de Bloemfontein voer. na vrij veel moeite overplaatsing op de Simon Bolivar wist te verkrijgen Van Haneveld en Halderman. die naar men ons mededeelde ook op het rampzalige schip waren uitgevaren, zijn tot heden geen berichten binnen gekomen. IJMUIDEN De tentoonstelling „Onze kunst vani heden" geopend. Twee en dertig honderd Inzendingen. HAARLEM Zaterdag Onder zeer groote belangstelling van autori teiten, kunstenaars en kunstliefhebbers is heden middag in het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling „Onze kunst van heden" door den minister van onderwijs, Z. Exc. G. Bolkesteln, geopend. De inrichting van de expositie. In een voorbezoek aan de tentoonstelliing ln het Rijksmuseum heeft dr. F. Schmidt Degener ons het een en ander verteld over de moeilijk heden. welke men moest overwinnen bij het voorbereiden en inrichten van de grootste ten toonstelling. die ooit in ons land is gehouden. Het aantal Inzendingen van 902 Inzenders be draagt. 3200 schilderstukken, beeldhouwwerken enz. en beslaat 74 zalen van het Rijksmuseum, dat thans door de tijdsomstandigheden van zijn oude luister is beroofd en dient tot het toonen van de werken van nog levende kunstenaars. De heer Schmidt Degener merkte op, dat men wel ruim van opvatting is geweest bij het in richten van deze tentoonstelling, maar dat men toch moest waken tegen een te groot aantal inzendingen, omdat daardoor de overzichtelijkheid geschaad zou worden. VELSEN Afsluiting Duin- en Kruidbergerweg B. en W. brengen ter openbare kennis, dat de Duin en Kruidbergerweg, van den Drie huizerkerkweg te Driehuis tot den Midden duiinerweg te Santpoort, van Maandag 20 November a.s. af tot nader order, vor 't door gaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. SANTPOORT AANRIJDING. Zaterdagmiddag reed op den hoek Wiistelaan- Clarionlaan een personenauto bestuurd door iemand uit Wormerveer, een te Santpoort gele- gerden militair, die daar fietste, aan. De wielrij der werd ernstig gewond en zijn rijwiel^ geheel vernield. De auto, die door de politie in beslag is genomen, werd aanzienlijk beschadigd. De gewone is per ziekenauto vervoerd naar het ziekenhuis Sint Johannes de Deo te Haarlem. (Is reeds tn een deei eener vorige oplage opgenomen.) Leerlinpenschaal en spelling trekken de aandaeht. Tweede Kamer over de begrooting van Onderwijs. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Ka mer over het 6e hoofdstuk (onderwijs) der rijks- begrooting voor 1940 is het volgende ontleend Vele leden koesterden van het optreden van den mihister goede verwachtingen op grond van diens veeljarige persoonlijke ervaring, waarbij hij er onder meer blijk van heeft gegeven de be hoefte aan vernieuwing van het onderwijs te verstaan. Het had verscheidene leden teleurgesteld, dat de millioenen-nota en deze begrooting geen voor stellen bevatten tot verbetering van het onder wijs. Vooral het feit. dat op deze begrooting geen gelden zijn uitgetrokken voor herziening van de leerlingenschalen, betreurden zij ernstig. Vele leden sloten zich bij den hooger weer gegeven aandrang tot herziening van de teer- lingenschalen aan. Verscheidene leden meenden, dat de militaire en economische maatregelen, welke de regeering moet treffen om ons volksbestaan te verzekeren zoo groote kosten meebrengen, dat aan allerlei andere verlangens voorloopig het zwijgen moet worden opgelegd. Van verschillende zijden werd de meening uit gesproken, dat de resultaten van ons onderwijs niet onbevredigend zijn. Dit zou voor een groot deel moeten worden toegeschreven aan de in richting van het schoolwezen, welke dringend herziening behoeft. Vele leden zagen in de tever doorgevoerde dif ferentiatie een ernstig gevaar voor de ontwikke ling van het onderwijs. Verscheidene leden drongen er op aan, dat de aansluiting van het lager en het middelbaar en voorbereidend h'ooger onderwijs eerst na het door loopen van het zevende leerjaar der lagere school zal geschieden. Algemeen werd aangedrongen op een spoedige en definitieve oplossing van het spellingsvraag- stuk. Sommige leden achtten een wettelijke rege ling van de spelling noodzakelijk Zij vroegen of een dergelijke regeling reeds in voorbereiding is en zoo ja, in welk stadium deze voorbereiding verkeert. Verboden zone bij militaire terreinen. De commandant der vesting Holland heeft een verordening ingesteld (algemeene bekendmaking no. 2), die in werking treedt onmiddellijk na afkon diging door de burgemeesters in de gemeenten, die in zijn ambtsgebied zijn gelegen. Blijkens artikel 1 van deze verordening is aan een ieder verboden zich op militaire terreinen te be vinden of binnen een afstand van 300 meter van zoo danige terreinen dan wel van plaatsen, waar mili taire werkzaamheden worden verricht of militaire oefeningen worden gehouden, stil te staan, te zitten, te liggen of zich aldaar op andere wyze op te houden. Dit verbod geldt blijkens artikel 2 niet voor hen, die uit den aard van zijn beroep, bedrijf of be trekking daartoe geroepen is, evenmin voor hen, die een persoonlijke geldende whriftelijke vergunning heeft verkregen en ook niet voor de(n) gebrui- ker(s) van bewoonde perceelen. afgesloten tuinen en/of erven, welke met bewoonde perceelen een geheel vormen en gelegen zijn binnen een afstand van 300 meter van de terreinen of plaatsen, bedoeld in artikel 1 van deze vrordening. Zulk een vergunning moet bij den burgemeester van den woonplaats van den aanvrager worden aan gevraagd op nader omschreven wijze. Deze verordening verbiedt ook het maken van afbeeldingen van eenig militair terrein, militair werk, militaire werkzaamheid of oefening. Van dit verbod kan eveneens ontheffing worden verleend en wel door den desbetreffenden frontcommandant of door den commandant der vesting Holland. Artikel 9 bepaalt, dat een ieder verplicht is op eerste aanmaning van hen, die met de naleving van deze verordening zijn belast, door te loopen en zich terstond in de richting, welke hem wordt aangewe zen, te verwijderen Overtreding van deze verordening wordt ge straft met een hechtenis van ten hoogste een maand ot een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Weenseh politie-agent vermoord. Verband met den aanslag te München. Volgens een in Maribor (Joego Slavië) ontvangen bericht is Vrijdag een politie-ambtenaar te Wee- nen vermoord. De aanslag zou verband houden met talrijke arrestaties, welke dagelijks in Oostenrijk verricht worden sedert den bomaanslag te Mün chen. Aangezien, naar de Gestapo beweert, de moordenaar in de richting van de Joego-Slavisclïe grens is gevlucht, is deze grens Donderdag den gè- heelen dag hermetisch gesloten geweest. Te Spiel- feld werd de sneltrein WeenenTriest verschei dene uren opgehouden. De reizigers moesten uit stappen en werden door de S.S. nauwlettend ge fouilleerd. Drie gestolen haarden gevonden. Dezer dagen werd een smid te Hilversum bij drie, elkaar niet kennende ingezetenen geroepen, om schoorsteenplaten voor hun haarden te leveren, die zij kort geleden gekocht hadden. Daar de haarden van een merk waren, dat te Hilversum wordt gefa briceerd, vond de smid het 't beste, om eerst te in- formeeren of de platen daar in voorraad waren. De fabrikant verklaarde volgens de Tel., dat het on mogelijk was, dat er fabrikaat van hem zonder pla ten in omloop is, daar de haarden steeds met schoor steenplaat worden geleverd. Wel waren er eenige maanden geleden vijf haarden gestolen, welke nog niet van een plaat waren voorzien. De recherche werd in de zaak gemengd en het spoor leidde naar Bussum, waar de verkooper der drie haarden bleek te wonen. Deze had ze goedkoop gekocht van iemand, dien hij niet kende. De man, die destijds van de inbraak in de fabriek verdacht was geworden, zit inmiddels in de gevangenis, daar de bewyzen, ondanks zijn ontkenning, te sterk waren. De Bussumsche kooper zal nu met hem worden ?econfronteerd. ZWEMMEN. LEDENVERGADERING VAN „HAARLEM". Vrijdagavond hield de zwemclub „Haarlem" haar najaarsvergadering. De bijeenkomst was goed bezocht en had een vlot verloop. De twee kampioensploegen van deze club van het afge- loopen zomerseizoen werden gehuldigd; de voor zitter, de heer J. M. Broekmeyer. sprak de spelers toe en overhandigde aan die van het eer ste team een klein model beker met Inscriptie; de spelers van de adspirantenploeg A ontvingen een medaille met opschrift. Vervolgens was aan de orde de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden; gekozen werden de dames C. J. M. van Daatselaar en M. Steenhuy- sen. De voorzitter van de zwemcommlssle, de heer J. C. Veldhof f. besprak het winterseizoen, o.m. de meer intensieve training van een Jeugdploeg van .Haarlem". Na een geanimeerde rondvraag werd de ver gadering gesloten. HAARLEM. Bevallen: 17 November L. RaveslootHuls bosch, d.. 18 Nov. G. de Vries—Zoeteman d„ 17 Nov H. J Stroes—Gommer d„ 16 November H. M. KatsKeijzer z., J. Breed—Schutte d. Overleden: 17 Nov C. M. M. Doff—Kroon- stulver, 28 j. Rechthutsstraat; 16 Nov. G W. La- •'agen—Kleef stra 85 j.. Janstsraat. Ondertrouwd: 18 November H. G. VV. J. van Noesel en H. A. P. Keesstra. - w

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7