Démarches van Italië en Spanje ook te Londen en Parijs? Standrecht in het Protectoraat. Mijnlmrdtjes Engelsche luchtaanval op Wilhelmshaven? Schatten van Schoonheid HAANDAG 20 NOVEMBER 1939 HS'AEL'E M'S DAGBE X D Ondersteuning van het aanbod van goede diensten". In het buitenland heeft verluid, dat de re geeringen van Italië en Spanje dezer dagen stappen zouden hebben ondernomen in Berlijn om te verklaren, dat zij groot belang hechten san de handhaving der onschendbaarheid van België en Nederland, aldus een bericht van gelga uit Brussel. Gezaghebbende kringen te Brussel weigeren hierover eemge mededeeling te doen en zeggen :een inlichtingen te bezitten, waardoor zij het iericht kunnen bevestigen of ontkennen. Nu zegt het Belgische telegraaf-agent- schap evenwel uiti parlementaire bron ver nomen te hebben, dat hiervan j.l. Donderdag in de vergadering van de Kamercommissie voor Buitenlandsche Zaken, welke door den heer Spaak werd bijgewoond, sprake zou zijn gëweest. Hieruit zou men de gevolg trekking kunnen maken, dat het gerucht niet van eiken grond is ontbloot. Het Fransche agentschap Havas heeft een bericht uit Madrid gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat ook ge'zaghebbende Spannsche krin gen het bericht noch bevestiden, noch ont- •ennen. Het verzekert evenwel dat het volgens de eigen inlichtingen van dit agentschap mo gelijk is het bericht te bevestigen. Het zou, volgens Havas, een gezamenlijken stap betreffen van de regeeringen van Rome en. Madrid, in bovenaangehaalden zin. De door ons ingewonnen inlichtingen, zoo zegt het Belgisch telegraaf agentschap ver der, doen ons gelooven, dat er geen gezamen lijke stap, maar twee afzonderlijke stap pen ondernomen zijn, hoewel waarschijnlijk in samenwerking. Over hun nauwkeurige draagwijdte heb ben wij geen nadere mededeelingen kunnen verkrijgen. Alles duidt er echter op, dat deze stappen ten doel hadden het aanbod van goede diensten van Koning Leopold en Koningin Wilhelmina te steunen. De bedoelde démarches, die zouden dateeren van Zaterdag den llden November zouden overigens zoowel in Londen en Parijs als in Berlijn zijn ondernomen. Volgens inlichtingen, die ons bereiken uit Lon den, zouden de regeeringen van Italië en Spanje bij de Britsche regeering tevens hebben aan drongen op het verkrijgen van een gelijke be- ïandeling voor alle neutralen, wat het scheep vaartverkeer betreft. Een Italiaansche tegenspraak. Rome. 19 November (Stefani). Het bericht, dat door eenige Engelsche dagbladen was ge publiceerd, welke op grond van een radiobericht Uit Parijs meldden, dat Italië aan de Duitsche [Werd de „Africa Shell" door de Admiral Scheer" in den grond gehoord? Kapitein werd meegevoerd. Leden der bemanning van de „Africa Shell" fiebben aan Reuter het volgende relaas over den Ondergang van hun schip verteld: De kapitein zag het oorlogsschip Woensdag morgen 11.20 uur met groote snelheid in zuide lijke richting opstoomen. Het lag spoedig langs- zij de „Africa Shell", dat den steven naar de kust gewend had. Nadat het oorlogsschip een schot gelost had, draaide de „Africa Shell" bij. Een Duitsche officier en negen manschappen met revolvers gewapend kwamen aan boord. Toen pas heesch het oorlogsschip de Duitsche j. De voorraden van de „Africa Shell" werden ln een Duitsche barkas geplaatst, terwijl de ge wapende lieden de bemanning bewaakten. Na dat de kapitein van zijn mannen afscheid had genomen, werd hij aan boord van het oorlogs schip genomen, dat in Noordelijke richting weg voer. Aan de bemanning was last gegeven het vaartuig te verlaten en toen zij ongeveer een mijl weg verwijderd waren, hoorden zij twee ontploffingen. De „Africa Shell" helde over en zonk. De bemanning roeide naar de kust en bracht den nacht door op het strand. Blijkens een bericht uit Lourenco Marques heeft de bemanning van de „Africa Shell" na de foto's van oorlogsschepen te hebben bestudeerd, den aanvaller geïdentificeerd als de vestzak- kruiser „Admiral Scheer". regeering zou hebben meegedeeld geïnteresseerd te zijn bij een eerbiediging van de territoriale onaantastbaarheid van Nederland en België, is ongegrond. Weer drie executies. De regeering van het Protectoraat Bohemen en Moravië heeft naar het D. N. B. meldt over de districten Groot-Praag, Praag-land, Kladno, Beraun en Horchowitz het stand recht afgekondigd. Deze maatregel geldt niet voor Duitsche staatsburgers. Het D. N. B. bericht voorts dat Zaterdag wegens een gewelddadigen overval op een Duitscher drie Tsjechen doodgeschoten zijn. Onder de gefusilleerden bevinden zich twee politie-beambten. Havas verneemt van de Oostenrijksche grens, dat Von Neurath en Frank sinds eenigen tijd be sprekingen voeren met verschillende fascistische Tsjechische groepen om te komen tot de vorming van een nieuwe regeering in het protectoraat. De Duitsche autoriteiten treden systematisch op te gen de Tsjechische studenten. Dezer dagen heeft de S. S. een inval gedaan in twee colleges en de studenten onder bedreiging met revolvers wegge voerd. Alle gearresteerde studenten zouden wor den overgebracht naar het concentratiekamp Buchenwalde bij Weimar. Voorts voeren de Duit- schers een „zuiveringsactie" onder de z.g. sokols, leden van de bekende sportorganisatie. Het totale aantal gearresteerden wordt geschat op ongeveer 50.000. Tot hen zou ook behooren generaal Nejtek. De Duitschers hebben nieuwe onderdrukkings maatregelen aangekondigd, teneinde „elk gevaar van onrust in het protectoraat weg te nemen". Sedert de sluiting der universiteit worden de Duitsche regeeringsgebouwen bewaakt. Gemoto riseerde afdeelingen S.S. met gevechtswagens rij den door de straten van Praag. De gewezen president van Tsjecho Slowakije, dr. Benesj, heeft Zaterdag in een te Londen af gelegde verklaring gesproken over „ondraaglijke terreur" in Tsjecho Slowakije. Hij zeide: „Daar de internationale positie van Duitschland moeilij ker wordt en in dezen oorlog meer achteruit gaat, wordt dit regime van terreur bruter en verschrik kelijker. De Tsjecho Slowaaksche natie heeft nimmer toegegeven aan een regiem van terreur en zal dat zelfs nu niet doen". Sprekende over de Duitsche mededeeling dat negen Tsjechische studenten zijn doodgeschoten, zeide Benesj„Dit is een moord, welke ons herin nert aan feiten, welke zich tijdens den laatsten oorlog in België hebben voorgedaan. Deze mis daad zal in de Tsjechische openbare meening de zelfde rol spelen als de moord op Miss Cavell in de Engelsche openbare meening heeft gespeeld". Jan Masaryk, de vroegere Tsjechische gezant in Londen, zeide: „Er is nog geen groote opstand tegen de nazi's. Zoo iets zou thans voorbarig en dwaas zijn. De tijd is er nog niet rijp voor, maar die tijd zal later komen. Tenslotte zullen Hitier en zijn nazi's verdwijnen". Betreffende president Hacha zeide hij verno men te hebben, dat deze beperkt is in zijn bewe gingsvrijheid tot een dorp en hetzelfde huis, waar wijlen president Masaryk heeft gewoond en is ge storven. Hacha maant tot kalmte. Het D. N. B. meldt uit Praag dat president Hacha Zaterdagmiddag een radiotoespraak tot het Tsjechische volk heeft gehouden. Hij zeide dat zich de laatste dagen gebeurtenissen hebben voorgedaan, die den op 16 Maart door den Führer verleenden status zeer ernstig in gevaar brengen. Het Tsjechische volk, aldus Hacha, dat door een voorbeeldige houding sedert het uitbre ken van den oorlog getoond heeft zijn positie te midden van de gebeurtenissen van wereldbetee- kenis ten volle te begrijpen, heeft zich helaas door kleine groepen van onverantwoordelijke lie den laten verleiden tot daden, die zeer betreu renswaardig zijn. Die verblinde elementen staan onder den invloed van de vijandelijke propagan da en de ophitsing der emigranten, wier in menging in Tsjechische aangelegenheden princi pieel moet worden afgewezen. tegen Gevatte koude, Koorts, Griep (Adv. ingez. Medj Duitscli scliip naar Schotland opgebracht. Ander Duitsch vaartuig door eigen bemanning tot zinken gebracht. Het Duitsche stoomschip „Gloria" is met een prijsbemanning aan boord naar een Schotsche haven opgebracht. Het schip had een lading tarwe aan boord. De Duitsche bemanning is geïnterneerd. Vooral was het schip onderzocht aan een der contrabandepost. Voorts is een Duitsch schip, dat door een Britsch patrouillevaartuig werd aangehouden,, door de bemanning zelve tot zinken gebracht. 57 opvarenden werden gevangen genomen en in een haven in Schotland aan land gebracht. Duitschers brengen twee Zweedsche schepen op. Twee Zweedsche schepen, de „Oscar" en de Torkei" zijn door de Duitschers aangehouden en naar Swinemünde opgebracht. Zij hadden geen lading aan boord. Eden over zijn bezoek aan Frankrijk Vastberadenheid in de Maginotlinie. Sleepbooten in de haven van Antwerpenn gezonken. De Noordwester storm heeft talrijke mijnen op de Belgische kust gedreven. Twee spoelden aan bij Wenduinen, twee ter hoogte van Vosse- slag, een, bij Middelkerke, een bij Breedene en twee bij Oostende op het strand ten oosten van het kanaal bij het militaire hospitaal. Verschei dene dezer mijnen zijn verankerd zoodra hun aanwezigheid gemeld was. verscheidene andere zijn tot ontploffing gebracht. Er zijn voorzorgs maatregelen genomen door de autoriteiten. De explosies hebben slechts materieele schade aan gericht. Een vischtrawler, die gistermiddag te Oostende binnenvoer, heeft gemeld een mijn te hebben gezien op de reede. Het betreden van den dijk is op grond daarvan verboden. De Schelde was Zondag bijzonder woelig en de vrees bestond, dat het water de kaden van Antwerpen zou overstroomen. Ook in de verschil lende havens was de toestand bijzonder hache lijk. Schepen, graanelevators, pontons en drij vende kranen braken van de kabels los en sloe- op drift. Zij zijn later alle weer vastgelegd. Twee sleepbooten zijn gezonken. In de stad zelf heeft de storm belangrijke schade aangericht. „Het Duitsche bedrijfsleven loopt weer normaal," zegt dr. Ley. „Duitschland stond er nimmer zoo goed voor." De leider van het Duitsche arbeidsfront, dr. Ley, heeft tot de arbeiders van Groot-Duitsch- land een oproep gericht, waarin hij o.a. zegt: „Ons onveranderlijk doel is de overwinning, de overwinning en nogmaals de overwinning en daarmede de definitieve vernietiging van En geland en van de heerschappij van zijn geldzak over de overige volken van den aardbol. Elke oorlog beteekent een volledige verande ring van het leven. Alle nooden en wenschen der menschen moeten achterblijven bij het eenige doel: versterking van de militaire kracht der natie. De Engelsche omsingeling is gebroken. Na tien weken oorlog constateeren wij met ge noegen, dat onze porties vleesch, vet, brood enz., verhoogd zijn. Van 1914—1918 was het jammer genoeg, omgekeerd. De Engelsche blokkade schrikt ons niet meer af. Reeds heden loopt 't bedrijfsleven weer nor maal. De werkloozen zijn verdwenen. De grootste lasten en offers hebben wij gelegd aan het begin van den oorlog. De 8-urige werkdag zal veran derd worden in een maximum-arbeidstijd van tien uren per dag. Hierbij zullen de bedrijven in staat worden gesteld warme maaltijden te ver schaffen. Vrouwen zullen geen nachtelijken arbeid meer mogen verrichten. Met ingang van het volgend Jaar wordt weer verlof gegeven. Ook zullen Kerst gratificaties verstrekt worden. De voor sommige bedrijven ontstane oorlogsschade zal gedragen worden door de opgerichte „Notgemeinschaft" van het bedrijfsleven. Duitschland stond er nog nooit zoo goed voor en Engeland nog nooit zoo slecht. Engeland zal verslagen worden en Duitschland wordt vrij". Emil Hacha. Het Tsjechische volk is opgenomen in de levens ruimte van het Duitsche volk en moet begrijpen, wat daaruit voortvloeit. Hacha maande de bevolking aan zich van alle ordeverstoring te onthouden. Ieder verzet tegen de openbare macht en ieder vergrijp tegen de in het Protectoraat bestaande orde zouden groote nadeelen voor den individu en voor het geheele volk tot gevolg kunnen hebben. Het zou zinne loos zijn nieuwe slachtoffers te maken. De be volking moet zich niet laten misleiden, zoo be sloot hij. Aanslagen in Engeland. Geen gewonden. Reuter meldt dat Zaterdagavond in het dis trict Piccadilly Circus drie ontploffingen zijn gehoord. De voorbijgangers ijlden opgewonden naar een bioscooptheater in de nabijheid, waar eenige ruiten waren vernield. Men gelooft dat bommen tot ontploffing zijn gekomen. De brandweer werd ontboden. Er schijnen geen gewonden te zijn. In Parklane heeft de politie nog juist op tijd een bom onschadelijk gemaakt. Men vermoedt, dat terroristen van het „Iersche Republikein- sche Leger" aansprakelijk zijn voor den aan slag die de ernstigste sedert de verduistering van Londen is. Duitschers uit intorneeringskamp ontvlucht. Nog demzelfden dag aangehouden. Zaterdag zijn drie Duitsche krijgsgevangenen ontsnapt uit een interneeringskamp in Oost- Schotland. Het waren leden der bemanning van een duikboot. Zij wisten door de prikkel draadversperring heen te komen. De vluchte lingen hadden geld noch voedsel bij zich. De po- litiebureaux in geheel Schotland werden gealar meerd om naar hen uit te kijken. Des avonds slaagde de politie er in hen in het zuiden van Schotland op te vangen. Geen Zwitsersclie troepen naar huis. Mededeeling van generaal Guisan. De kwestie van het „afzwaaien" der Zwitser- sche troepen, welke in verscheidene klingen be sproken wordt, vormt het onderwerp van een af- ficieel communiqué van' den opperbevelhebber van het Zwitsersche leger, generaal Guisan, die hierin laat weten dat de beslisssende factor de algemeene militaire situatie is. Er kan geen sprake zijn van het naar huis sturen van troe pen zoo zegt hjj 'zoolang de onzekerheid voortduurt over de gebeurtenissen, welke zich in West-Europa kunnen afspelen. Onder de wapenen blijven tot allen gereed zijn, is een opoffering, maar deze opoffering beteekent niets in vergelijking imieit wat ons een invasie zou kosten, indien Zwitserland het tooneel van den oorlog werd. Men dient zich hiervan duidelijk rekenschap te geven. Ons volk moet begrijpen, dat het gevaar niet is ge weken, integeendeel, en dat het afdanken van troepen op het oogenblik dit gevaar slechts zou kunnen verscherpen, aldus de generaal. IN GEVANGENSCHAP GESTORVEN. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft de namen bekend gemaakt van negen Duitsche krijgsgevangenen, die overleden zijn. De namen zijn reeds in de Duitsche nieuwsuitzendingen van de B.B.C. aan Duitschland overgebracht. Fotografeeren van oorlogsgebied verboden. Bepaling van de Luxemburgsche regeering. De regeering van het Groot Hertogdom Luxemburg heeft een decreet gepubliceerd, waarbij het fotografeeren van grondgebied van oorlogvoerenden en het gebruik maken van optische vergrootingsapparaten voor de waarne ming dezer gebieden wordt verboden. „Vereenigde centrale regeering" in liet bezette Cliina. Wang Tsing Wei aan het hoofd. De Japansche minister president, Abe, heeft verklaard dat Wang Tsjing Wei, ge steund door de voorloopige regeeringen van Peking en Nanking, eerlang de „Vereenigde centrale regeering van China" zal vormen. China zal een eigen, onafhankelijke politiek voeren en gelijk gerechtigd deelgenoot van Japan worden bij het herstel en de nieuwe ordening van Oost-Azië. Het is te hopen, aldus Abe, dat dan ook derde mogendheden de feiten op hun juiste waarde zullen schat ten en met Japan zullen samenwerken. Scliip op de reede van Zeebrugge gezonken. Matroos omgekomen. De Britsche minister voor de Dominions, Eden, heeft gisteravond een radiorede gehouden naar aanleiding van het bezoek van de ministers der Dominions aan het front in Frankrijk. Waar wij ook kwamen, zoo sprak Eden, werden wij getroffen door de kalmte en vastbex-adenheid. Dit is in gelijke mate van toepassing op de bur gers en de soldaten, op mannen en vrouwen, op jong en oud. Er heerscht vandaag wellicht minder een geest van avontuur dan het geval was in het begin van den oorlog van 1914. Er zijn geen de monstraties en er worden geen vlaggen vertoond. Dit kan geen verbazing wekken, want onze volken weten thans uit ervaring wat een oorlog betee kent. Doch er is overal een vaste richtlijn en een vastberadenheid, welke wil zeggen dat wij dezen keer een eind zullen maken aan de terugkeerende oorlogen van agressie. Niemand twijfelt aan de overwinning, maar met die overwinning moeten wij komen voor een nieuwe bladzijde in de geschiedenis. In den sec tor, -welke door de Britsche troepen is ingenomen, vonden wij een uitstekende stemming welke zelfs het gedrukte weer niet kon wegnemen. De gezond heid van de troepen is uitstekend. Him aantal neemt gestadig toe. Inmiddels, vervolgde Eden, worden snelle vor deringen gemaakt met het versterken en verdie pen van den Britschen sector en de perfectionee ring van de opleiding en de uitrusting op alle pun ten. Verder zuidwaarts kregen wij een eersten blik op de beroemde Maginotlinie, welke bemand is met een leger dat wat kalmte, moed, opleiding en doel treffendheid betreft zijn weerga ter wereld niet kent Storm drijft mijnen op de Belgische kust. Poging verijdeld, meldt het Duitsche opperbevel. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: „In het Westen geringe plaatselijke activi teit van verkenners. Een poging van drie Britsche vliegtuigen Wilhelmshaven aan te val len werd door het tijdig in actie brengen van den afweer verijdeld. Er werden geen bommen geworpen. Eigen vliegtuigen hebben boven ge heel Frankrijk verkenningen uitgevoerd. Zondag werd gemeld: „Aan het front aan den Boven Rijn op een plaats aan beide zijden levendig machinegeweervuur en geweervuur, op de overige punten van het front rust. Slechts plaatselijke activiteit van artillerie. Het luchtwapen heeft zijn verkenningen boven Frankrijk voortgezet." Hedenmorgen meldde het Duitsche opperbevel dat geen bijzondere gebeurtenissen mede te deelen waren. Het Fransche lcgerbcricht. Het Fransche oppercommando verstrekte de vol gende legerberichten: Zaterdagavond: „Bedrijvigheid van patrouilles en artillerie op verschillende punten aan het front". Zondagmorgen: „In den loop van den nacht viel niets belangrijks te melden". Zondagavond: „Een kalme dag. Plaatselijke acti viteit der artillerie. In de vier laatste weken van den oorlog bedroeg de tonnage der Duitsche koopvaardijschepen, die ter zee door onze patrouilles genomen werden, ver scheidene duizenden tonnen meer dan de tonnage der Fransche koopvaardijschepen, die door het op treden van den vijand verloren gingen". Maandagmorgen: „In den loop van den nacht viel niets belangrijks te melden." De correspondent van Havas aan het front meldt dat de Britsche minister van Oorlog. Hore Belisha, in gezelschap van den bevelhebber van het Britsche expedïtieleger, generaal Gort, Zondagmorgen een bezoek heeft gebracht aan den Franschen sector naast den Engelschen. Hij vertrok vervolgens per auto naar Parijs waar Daladier en generaal Gamelin hem wachtten. Luchtalarm in Engeland. Reuter meldt dat wegens aanwezigheid van niet geïdentificeerde vliegtuigen Zaterdagavond aan de oostkust van Engeland luchtalarm is gemaakt. Na een half uur volgde het signaal, dat het gevaar ge weken was. Zondagmorgen heeft aan de noordoostkust van Schotland het luchalarm weerklonken. Kort daarop kwam het signaal dat alles weer veilig was. De vijandelijke vliegtuigen, die opgemerkt werden, vlogen zeer hoog en konden van den grond af niet worden geïdentificeex-d. Zij wierpen geen bommen uit. Havas verneemt uit Epinal, dat Duitsche vliegtui gen boven de Vogezen gevlogen hebben. Een toestel werd gedwongen te dalen. De bemanning werd ge vangen genomen. i Roosevelt legt den eersten steen voor een „vredesbibliotlieek''. President Roosevelt heeft den eersten steen gelegd voor de „Bibliotheek Franklin Roosevelt", welkegewijd aan den vrede. De bibliotheek is gelegen op enkele minuten afstand van de bezitting van den president en zal het eigendom worden van de regeering der Vereenigde Staten in Juli 1940, op welken datum de werkzaamheden voltooid zullen zijn. Na steenlegging verricht te hebben, verklaar de Roosevelt: o.m.: ..Nu de oorlog woedt lijkt het passend deze bibliotheek te wijden aan den geest van den vrede, vrede voro de Vereenigde Staten en weldra, laat ons dat hopen, vrede voor den wereld". NOODWEER IN MIDDEN ZWITSERLAND. Groote schade tengevolge van overstroomingen AARDSCHOK IN HET NOORDEN GEVOELD. ZURICH, 19 November. Groote overstroo- mingen hebben Zondag Centraal Zwitserland geteisterd. De grootste schade werd aangericht in kanton Sax, dat gedeeltelijk werd verwoest en nu zonder waterleiding en electriciteit zit. De schade bedragat meer dan een millioen Zwitser sche francs. Överstroomingen hadden ook plaats in Kanton Schwyz waar ae Muota buiten haar oevers trad en in het kanton Glares, waar een dorp door aardverschuivingen werd geïsoleerd. Hetzelfde geschiedde in het kanton Prattigau, waar de verbindingen met Davos werden ver broken. Ook in Egadin hadden overstroomingen plaats, soldaten boden hulp. In den morgen werd in verschillende deelen van Noord-Zwitserland een aardschok gevoeld, voornamelijk in het kan ton Aargau waar de huizen trilden en meubels omver werden geworpen. (United Press). Ernstig treinongeluk in Duitschland. Negen dooden, 20 gewonden. Bij Spandau, zoo meldt het Duitsche Nieuws bureau, is Zondagavond een ernstig spoorweg ongeluk gebeurd. De trein Berlijn—Hamburg reed den voorstadtrein SpandauNauen in den flank. Een wagon viel van de helling, een tweede vloog in brand. Het ongeluk eischte 9 dooden 20 gewonden. sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Doos 30 en 60 ct. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA DINSDAG 21 NOVEMBER 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. K.R.O.-uitzending. 4.005.10 HIRO. 8.Berichten A. N. P„ 8.059.15 en 10.— Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A.N.P. gramofoonmuziek. 1.10 Rococo- octet. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.Vrouwenuurtje 3.Modecursus. 4.Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie „De economische ontwikkeling van de laatste 10 jaren en de reactie daarop van de wetenschap". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.25 „Iedere weg leidt tot het doel", causerie. 4.40 Gramo foonmuziek. 4.45 Berichten. 4.50 Gramofoonmu ziek. 4.55 Causerie „Zij, die roepen". 5.10 Kro- Melodisten en solist. 5.45—6.45 Felicitaties). 6.35 Sporthalfuur. 7.Berichten. 7.15 Causerie „De actie naar de nieuwe Gemeenschap thans meer dan ooit noodzaak". 7.35 Reportage. 8.— Berich ten A.N.P., mededeelingen. 8.15 KRO-Kamer- orkest. 10.Gramofoonmuziek. 10.10 Bertus van Dinteren en zijn Tzigane-orkest 10.30 Be richten A.N.P. 10.40 KRO-Boys en solist. In de pauze: Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. AVR.O.-uitzending. 6.307.00 RVU. 8.Berichten A.N.P. gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.— Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.Huishoudelijke wenken. 11.30 Orgelconcert en zang. 12.15 Puszta- orkest. 12,45 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek 1.Omroeporkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Om roeporkest. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Het Lyra-trio. 4.30 Kinderkoor. 5.Kinderhalfuur. 5.306.27 Omroeporkest. 6.30 Cyclus „Waar moet ik het zoeken?" 7.Voor de kinderen. 7.05 Piano vordracht. 7.30 Engelsche les 8.Berichten A.NP., mededeelingen. Hierna: causerie „De bewegelijke wereld". 8.30 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gramo foonmuziek. 10.35 Fllmpraatje. 11.Berichten A.N.P. Hierna: Jetty Cantoris Eesnmble. 11.40— 12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 12.20 Orkestconcert. 12.50 De strijkers van het Televisie-orkest en solisten. 1.20 Berichten. 1.30 Filmpraatje 1.452.20 Koor en orkest m. m. v. solisten. 3 20 Orkesi van de Luchtmacht. 4. Vioolvoordracht. 4.20 Berichten. 4.35 De Casino Players. 5.— Radiotooneel. 5.20 Kindereurtje. 5.50 BBC-Zangers 6.20 Berichten. 6.35 Journa listiek overzicht. 6.50 Orgelspel. 7.10 Orkest concert m.m.v. soliste. 7.50 Dansmuziek. 8.20 Revue-programma. 8.50 Radiotoone'.e. 9.20 Be richten. 9.35 Actueele causerie. 9.550 Radiotooneel met muziek. 10.35 Avondwijding. 10.50 Het Reg. Paul-kwartet en solist. 11.25 Dansmuziek. 12.— Declamatie. 12.2012.35 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziea. 7.40—5.50 Leo Eysoldt's orkest. 11.20 Omroeporkest en -koor en solist. 1.35 Populair concert. 2.55 Programma ten bate van het Oorlogs-WHW. 4.30 Jeugdconcert. 5. Folkloristisch programma. 5.20 Otto Dobrindt's orkest. 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofonomuzlek. 12.50 en 1.30 Omroep- dansorkest en gramofoonmuziek. 1.50—2.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Ontspannings programma voor soldaten. 8.50 Radiotooneel met muziek. 10.3011.20 Gramofonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Rardio-orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orgelspel. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Cellovoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzending voor soldatne 8.50 Radiotooneel 10.50—11.20 Gramofonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Folkloristisch programma. 8.05 Populair concert. 9.20 Berichten. 9.50 Kamermuziek. 10.20 Concert. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nacht concert. De ..Libre Belgique" meldt dat een Letsch vrachtschip, dat ter reede van Zeebrugge voor anker lag, in aanraking is gekomen met een mijn en binnen eenige minuten is gezonken. Tengevolge van de ontploffing werd een matroos gedood. De 16 andere leden van de bemanning werden gered door een stoom trawler. Zes dooden bij vliegtuigbotsing. Bij een botsing tusschen twee vliegtuigen, die op het punt stonden te landen op het vliegveld van Sydney, zijn zes personen om het leven gekomen. Vliegtuigen tegen Engelsche pantser schepen. Passagiers van de Deensche mailboot „Disko", welke uit Groenland te Kopenhagen is teruggekeerd, vertellen hoe zij op 10 October tijdens de heenreis getuigen zijn geweest van een hevig gevecht tus schen vier Engelsche pantserschepen en tien groote Duitsche bommenwerpei-s, die minstens honderd bommen uitwierpen. De Engelsche schepen werden niet getroffen, doch een Duitsch toestel werd neer gehaald. Op den terugweg waren dezelfde passa giers getuigen van een gevecht tusschen een Engel schen tordojager en een Duitsche mailboot, vermoe- delijk de „Mecklenburg" van de HamburgAmerika Lijn, die noodseinen had uitgezonden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9