VEILIG TERUG IN HET VADERLAND. INUNDATIE-MAATREGELEN IN NEDERLAND. Hatson brengt den steen aan rt rollen Generaal Sikorski, de Poolsche premier, in gezelschap yan den Hertog van Kent tijdens zijn bezoek aan een Schotsche haven, waar hij verschillende Poolsche officieren en manschappen decoreerde, die zich onderscheiden hadden Na bange uren behouden op vaderlandschen bodem terug. Mr. S. F. L. Vaz Dias, die tot de geredden van de .Simon Bolivar" behoort, arriveerde Dinsdag per vliegtuig op Schiphol, waar hij door zijn gelukkige ouders verwelkomd werd Jhr. C W Stem, aan wien op zijn Waar de inundatie voor de veiligheid van het vaderland wordt voltrokken, brengen verzoek eervol ontslag verleend is als boeren hun vee en veldvruchten naar hooger gelegen plaatsen burgemeester der gemeente Voorburg Sir Kingsley Wood, de Engelsche minister van Luchtvaart en Sir John Simon, die een inspectietocht naar een der militaire vliegvelden maakten, in gesprek met leden van den Vrouwelijken Hulpdienst bij de Engelsche luchtmacht Waar de .ooren" van het leger worden gemaakt De laatste hand wordt ge legd aan een der groote luisterappa raten ten dienste van de Engelsche luchtafweer Daladier, de Fransche minister-president, in gesprek met militaire piloten tijdens het bezoek, dat hij dezer dagen aan het front bracht De Bataviasche Studentenvereniging vierde op 12 November haar derde lustrum, bij welke gelegenheid de Bandoengsche gasten per auto van het station werden gehaald en op een rijtoer door de stad werden vergast In een Berlijnsch ziekenhuis deelt een verpleegster boeken uit aan de gewonde Duitsche soldaten, die daar zijn onder gebracht door H. Wandt 30 Plapman had een, zonder twijfel minder voor komende gewoonte. Hij schraapte, als hij onder het schrijven nadacht, met uen nagel van zijn duim den firmanaam weg. Dat op zichzelf zou geen opzienbarende ontdekking geweest zijn, wan neer ik niet eenigen tijd later, toen ik in het ge val van den butler Claiton in het kasteel van Winningham eenige nasporingen moest verrich ten, op de schrijftafel van Mr. Moorman een pot lood had ontdekt, dat precies dezelfde eigenaar digheid vertoonde als dat van Plapman. U zult U zich misschien nog herinneren, Mr. Moorman, dat ik, toen ik met dat potlood een paar aantee- keningen gemaakt had, het in myn zak wou ste ken. Ik deed dat zoo opzettelijk, dat U het moest merken. U protesteerde dan ook dadelijk en wees mij er op, dat het van zijn lordschap was. Het kan nu natuurlijk mogelijk zijn. dat twee men- schen er dezelfde gewoonte op na hielden, maar mijn verdenking was gewekt. Aanvankelijk dacht ik, dat Plapman Winning ham of U, Mr. Moorman, bezocht zonder dat aan Iemand te vertellen. Ik bestudeerde Plapman's doen en laten en kwam tot de slotsom, dat hy bijna dagelijks, laat in den avond het kasteel in Park Lane door een anders altijd gesloten zij-in gang, waarvan hij den sleutel scheen te hebben, binnenging. Ik engageerde zelfs een beroepsin breker om de situaties in het kasteel te laten on derzoeken. De arme kerel O'Connor was zijn naam werd den volgenden dag met een kogel door zyn hoofd uit de Theems opgevischt. Het was mij nu duidelijk, dat het feudale kasteel het centrum van een gevaarlijke misdadigersorgani- satie was. Na mijn uitstapje naar Amsterdam, waar ik den ouden Salo Levy om den tuin leidde, doordat ik myn gezichtshuid in haar normalen toestand bracht en bovendien nog een klein snorretje op mijn bovenlip plakte, besloot ik voor Plapman een val open te stellen en ik noodigde hem uit de ar restatie van een juweelendief by te wonen. Hij liep in den val. maar hij zag zijn fout aanstonds in en verdween van het tooneel, door een moord op zichzelf te ensceneeren. Het lyk was dat van een oude vagebond, dat uit de morgou in White- chapel was weggehaald, waarna zy het een kogel door het hoofd joegen, Plapman's kleeren aan trokken met een paar bybehoorenden papieren in den zak, om tenslotte het gezicht door middel van de schroef van een motorboot zoo toe te take len, dat het onmogelijk meer te herkennen was. De gebeurtenissen in de Flamingo Bar had ik mij intusschen niet zoo tragisch voorgesteld. Ik had slechts verwacht, dat Bobby Keston op de een of andere manier zou worden gewaar schuwd. Dat zelfs zou voor my al genoeg bewijs tegen Plapman geweest zijn, omdat ik niemand anders dan hem iets van de arrestatie had ver teld. Zelfs hoofdinspecteur Hardy hoorde er pas van tien minuten van tevoren. Overigens wa ren de aanslagen op ons maar een voorspel om den dood van Plapman geloofwaardiger te maken, en verder niet zoo ernstig te nemen, aangezien de goede lieden van de waarheid der zegswyze over tuigd waren: „Je weet wel wat je hebt, maar niet wat je krygt!" Zij hielden ons in elk opzicht voor volkomen on wetend en onkundig, wat zy van onze eventueele opvolgers nog moesten afwachten", Green-Simpson onderbrak hier voor een oogen- blik zijn uiteenzetting aangezien hoofd-inspecteur Mac Hardy een hevige hoestbui had gekregen. „Toen kwam de inbraak by de Deptford-Maat- schappij. Ik had de brandkast wel willen omarmen, toen ik Jack Lodsy's werk herkende. Eindelijk zou hij in mijn handen vallen. Zijn medeplichtigen vend ik uit één verdacht ik namelijk al dadelijk erin betrokken te zyn geweest doordat ik in Mum- per Street een oud. vuil huis huurde, twee straat- roovers en een inbreker neersloeg en den laatste in die woning liet komen. John Class, bijgenaamd Trompetter-Johnny zit reeds over zyn zonden na te denken, maar Carlo Zamboni, bijgenaamd Rigoletto, Lodsy's tweede helper bij den inbraakhm die is me helaas ontkomen". Het was weer het oude Greengezicht toen hy treurig verontschuldigend bijna, eraan toevoegde: „Maar dat is dan ook de eenige fout in de heele zaak!" Mac Hardy schraapte zich de keel: „Wat be doelt U met fout? U hebt den hoofdpersoon nog niet, rechercheur... ik wil zeggen Captain Simp son!" „U bedoelt Jack Lodsy, inspecteur? Ja dien heb ik ook, al heb ik hem tot nog toe ook niet gearresteerd en hij weet zelf ook, dat ik hem heb. Hy zit hier namelijk bij ons en al gedurende langen tijd houdt hij zijn handen als een brave school jongen op tafel, omdat hy gemerkt heeft, dat Cleenharp's paraplu-geweer op hem gericht is, en Little Edy zijn vinger aan den trekker heelt. Daar tegen helpt zelfs uw stalen vest niet, wel, Maestro Alladini? En als U U omdraait, zeer vereerde Te- lemachus Clump, dan kijkt U in vier re vol verloop er die behooren bij de mannen van „Afdeeling V". De Gentlemen zijn vijf minuten geleden al binnenge komen". Maestro Alladini keek niet meer schee] toen hy zei: „U hebt ditmaal gewonnen, Captain. Het was dom van me, dat ik niet dadelijk bij het begin met U heb afgerekend. Ook Little Edy heb ik te laat herkend en het was ook fout om by de inbraak btj de Deptford Maatsphappy de verdenking op hem te laten vallen door een soortgelijke paraplu als de zyne in de kast te leggen. Die zaak met het Boeddhabeeld was overigens te wijten aan mijn domme ijdelheid. Ik wou met be hulp van mijn organisatie mijn vriend Labory erin laten loopen. om hem achteraf eens goed voor den gek te kunnen houden. De twee vervalschingen liet ik aan de hand van foto's bij een specialist in Parys maken Kortom U blijft op alle fronten overwinnaar, Captain Simpson, maar het geld krijgt U toch niet Wanneer U een aandenken van my wilt hebben geef ik myn zilveren dasspeld cadeau!" Hij tastte op zijn borst. De politie-mannen van „Afdeeling V" sprongen toe. Maar het was te laat, Bliksemsnel had Jack Lodsy zich met de punt van de naald in de hand gestoken en hy viel op den grond neer. Met hetzelfde gif waarmee hy anderen gedood had, berechtte hij zich zelf. In het bureau van hoofdinspecteur Hardy zat een gentleman van voor in de dertig jaar met een welgevormd, markant, jong gezicht. Het was de gewezen rechercheur Green. „Plapman was toch ook een creatie van den too- neelspeler Lodsy, evenals lord Winningham en Teiemachus Clump. Hij-zelf was Plapman. Sir Fre deric was zijn eerste creatie, maar hy rekende op de mogelijkheid dat het mis zou kunnen gaan en schiep zich een tweede persoonlijkheid, zoodat iiij voor het geval, hij als lord zou hebben afgedaan, onmiddellijk in een andere rol kon treden. Hetzelf de deed hij met de figuur van den goochelaar toen het met Plapman was afgeloopen, en hy dus een dekfiguur verspeeld had. Hij zorgde er eenvoudig voor altijd een tweede-ik te hebben. Als lord wa.< hy de voorname gentleman, als Plapman een on schuldige drinkebroer met burgerlijken inslag, een opvallend rooden neus en nog opvallender gouden tanden in zijn bovenkaak Als Maestro Alladini liet hij de tanden heelemaal weg. plakte een wipneus aan, keek scheel en stak zich in een schun nig pak kleeren. Natuurlijk was ook zijn po ging tot zelfmoord maai comedie. Hij had buiten gewoon veel plezier in de merkwaardige dubbel rol met de Asters. Toen ik als monsieur Ranchelle de kamers van zyn kasteel doorzocht, vond ik zijn heele neuzenverzameling De roode van Plapman was erbij en het wippertje van Clump. Ook vond ik het zwarte pak van den goochelaar. Ik wist toen wie Plapman was, maar nog niet by wien die oud® jas hoorde. Toen ik deze later bij Clump vond en me* een pakje niespoeder de proef op de som am was ik zeker van mijn zaak. Een goochelaar, iie bij het insnuiven van een dergelijk preparaat niet niezen moet, is hoe dan ook een unicum, of hy heeft een wassen neus. Welnu, dit laatste was het geval en dus wist ik meteen, waar ik met hem aan toe was." „Er werd geklopt. „Binnen!" riep Mac Hardy. „In de deuropening stond Dorothy Jones. „Neemt U me niet kwalyk als ik stoor, meneer de hoofdinspecteur, maar ik wou vragen of U mis schien wist waar Hardy stond op en wees op zyn bezoeker: „Mag ik U voorstellen, Miss Jones, Captain Patrik Simp son uit Chicago Miss Dorothy Jones!" Dorothy had met haai hoofd geknikt en toen pas opgekeken. Zij zag in een paar groote oogen d!e blauw waren als het water van een bergmeer. „Thomas „Dorothy! Mijn kind! En vertel het me nu eens, wil je liever mevrouw Green of mevrouw Simpson worden?" Toen sloot zij hem den mond met een kus. En niet lettend op zijn nieuwe, keurig geperste pak, hief hij haar in zijn armen en danste met haar een wilde can-can om de groote schrijf tafel van den inspecteur, die met oogen, groot -an verbazing, het zich voor hem afspelende tafe reel bekeek. D&t had hij nu toch heelemaal niet van Green gedacht. Die en verliefd worden of trouwen... Neen, Hardy kon dat maar moeilyk verwerken. En bescheiden dacht Hardy bij zichzelf: „Al Jm hy dan niet de idiote rechercheur Thomas Gr©ea van Lotje getikt is hij toch!" EINDS

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10