Haarlem's Dagblad Smaken- Naam van den dader bekend gemaakt Een Slag voor onze Scheepvaart. Herstel van verlof. Nieuwe Engelsche maatregel tegen Duitschen handel. St. Nicolaas inkoopen Beverwijk verkoopt 10 H.A. grond aan Beijnes. Ceorg Eiser uit München legde een bekentenis af. „Onbegrijpelijke Duitsche verklaring". Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17310 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 22 November 1939 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek De Britsche premier heeft gisteren in het La gerhuis een mededeeiing gedaan die onze scheep vaart en daarmee onze nationale welvaart, reeds zoo verminderd en ondermijnd door-den oorlog, zwaar treft. Zij is een herhaling van hetgeen in den wereldoorlog is gebeurd. Opnieuw heeft de Engelsche regeering besloten, exportgoederen van Duitschen oorsprong, die natuurlijk door neutrale schepen vervoerd plegen te worden, in volle zee in beslag te nemen. Zij is tot dezen maatregel gekomen als een représaille tegen Duitschland: een vergeldingsmaatregel dus, tegen „de Duit- sche oorlogvoering, waarbij schepen tot zinken gebracht worden door mijnen, zonder onder scheid te maken tusschen neutralen en oorlog voerenden". Dat dit gebeurt hebben de Engel- schen al eerder verklaard en met volle kracht is de beschuldiging losgekomen na het vergaan, op Zaterdag 1.1., van het Nederlandsche schip Simon Bolivar. Van Engelsche zijde werd onmiddellijk betoogd dat dit schip op een Duitsche mijn ge- loopen moest zijn, dat Duitsche duikbooten mij nen gelegd hadden in het voor de neutrale scheepvaart vrijgehouden „kanaal" tusschen de Engelsche kust en de mijnenvelden. Niet alleen de Simon Bolivar was het, die in dit kanaal ver ging. Tijdens het weekend liepen minstens tien schepen buiten de officiëel-aangegeven „velden" op mijnen en daar waren vijf neutrale bij, van verschillende nationaliteit, o.a. ook het vrij groote Italiaansche schip „Grazia". De Duitschers hebben ontkend dat al die sche pen op Duitsche mijnen waren geloopen. Volgens hen waren het Engelsche. Onmiddellijk na het vergaan van de Simon Bolivar, waarbij zooveel onschuldigen wreedelijk omkwamen, ontstond de venijnige polemiek die in de betrokken neutrale landen en ook bij ons zulk een onverkwikkelijken indruk maakte. Men wierp de schuld op elkaar, zooals het voortdurend, tot in het eindelooze, in oorlogstijd gaat. De Engelsche regeering stelt zich nu op het standpunt dat zij, omdat de Duitschers naar haar overtuiging de Haagsche conventie inzake de oorlogvoering ter zee geschonden hebben, gerech tigd is tot het nemen van de hierboven genoem de vergeldingsmaatregelen. Dat zullen velen een rare rechtsopvatting vinden. Zij zullen vergelij kingen maken met de in binnenlandsche aange legenheden of tusschen menschen die tot het zelfde volk behooren bestaande rechtsregelen en ontdekken dat dit niet klopt. Ahmaar dan vergeten zij dat rechtsverhoudingen tusschen vol ken, voorzoover zij bestaan, een zeer wankele zaak zijn en in oorlogstijd heelemaal op losse schroeven komen te staan.. In internationalen zin bestaat er voor een zeer groot deel geen recht, maar slechts anarchie. Vandaar dat de men schen, die dit beseffen, na de gruwelijke slach ting van den wereldoorlog zoo onvermoeid ge ijverd hebben voor een betere internationale ge meenschap. Zij hebben dezen oorlog met hun allen niet kunnen voorkomen. Waarom niet? Door het ongeloof, het scepticisme en vooral de matelooze domheid van zoovelen, die niet hebben willen helpen, die er niet alleen geen roode cent maar zelfs geen grein belangstelling, zelfs geen handteekeningonder een of ander adres voor over hadden. Als diegenen er nu de ellende van ondervinden laten zij dan tenminste begrijpen dat zij er zelf toe hebben meegewerkt door hun laksheid en domheid, en zich voornemen een andere houding in de toekomst aan te nemen. Dan komt er tenminste uitzicht op een betere samenleving. De Engelsche represaille treft niet alleen Duitschland maar tevens de neutralen, die aldus gestraft worden voor het vergaan van hun eigen schepen en het dooden van hun eigen landgenoo- ten. Zij treft vooral Nederland en België, beide landen die het grootste belang bij den transito handel,' bij den doorvoer van goederen hebben. Reeds had de blokkade den doorvoer naar Duitschland verlamd; nu zal ook de doorvoer uit Duitschland vrijwel worden stilgelegd. Dit geldt natuurlijk vooral Rotterdam. Maar een dergelijke slag voor Rotterdam beperkt zich heusch niet tot die stad. Zij doet haar uitwerking op de geheele samenleving in ons land indirect gevoelen. In velerlei zin. Het eenvoudigste voorbeeld is wel dat zij opnieuw tot toeneming van de rampzalige werkloosheid, daarmee tot verhooging van de staatsuitgaven op dit chapiter en daarmee weer tot aandraaien van de belastlngschroef zal leiden. Duitsche goederen van velerlei aard werden tot nu toe nog onbelemmerd via ons land door Ne derlandsche schepen uitgevoerd naar vele deelen der wereld zooals Italië, Spanje, Portugal, de Scandinavische landen, Azië, Afrika en Amerika. Mocht de maatregel ook Duitsche grondstoffen gelden, die in ons land tot producten „verwerkt" zijn en die in het algemeen dan niet meer als goederen van Duitschen oorsprong beschouwd worden, dan zou het transito-verkeer in Weste lijke richting geheel verlamd worden. Maar dit is uit de verklaring van Chamberlain nog niet dui delijk gebleken. Wel is reeds duidelijk dat den neutralen hier mee opnieuw een verschrikkelijk onrecht wordt aangedaan. Zij kunnen natuurlijk protesteeren. Gemeenschappelijk kunnen zij protesteeren. Dat is in den vorigen oorlog ook gebeurd. Het heeft niet gebaat. Overigens werd de maatregel toen pas na een paar jaar genomen en waren wij toen economisch veel sterker dan nu. Ditmaal komt hij reeds na drie maanden oorlog. De neutrale mogendheden zouden met ieder recht aan hun zijde kunnen vragen, welke schadeloossteüinj Engeland hun voor deze belemmering van hun handelsvrijheid met het buitenland denkt te ge ven, als zij den maatregel niet wenschen in te trekken. Zullen zij dat doen? Het zal spoedig ge noeg blijken. Het schijnt logisch en noodig. R. P. Zooals al eerder is gemeld, Zijn de verloven weer hersteld, Voor de soldaten en matrozen; Zij krijgen weer gelegenheid, Elk op zijn beurt en op zijn tijd. Zich burgerlijk wat te verpoozen. De tijding, en dat snapt men goed, Is overal met vreugd begroet, Door al die vele jonge mannen; En men begrijpt ook, niet slechts zij, Him ouders voelen zich daarbij Door hun ontspanning ook ontspannen. 't Verlof dat weer gegeven wordt, Is weliswaar noodzaaklijk kort, Men droomt wel hooger idealen; Maar wetend dat dit nog niet gaat, Zijn de matroos en de soldaat Al blij, dat dit weer viel te halen. Nu de verloven zijn hersteld. Wordt overal weer vreugd gemeld, Na de kortstondige berooving; Tenslotte is het ook een bof Voor tal van plaatsen met verlof En tal van menschen met verloving. Urker botter aan groot gevaar ontsnapt. Mijn ontplofte op 40 meter afstand. De botter U.K. 1, die vannacht, even bui ten de lichtbrulboei van IJmuiden, aan het visschen was, is aan een groot gevaar ont snapt. Een mijn, die vermoedelijk in het net te recht gekomen was, ontplofte op een afstand van circa 40 meter achter den botter. Door de zware explosie, die een geweldige waterzuil omhoog deed spuiten, werd het scheepje ruim 3 meter uit het water gelicht. Door den hevigen schok van het terugvallen ge raakte het zwaar lek en is te IJmuiden in de binnenhaven aan den grond gezet. Net en lij nen is het door het avontuur kwijtgeraakt. Er werd niemand gewond. Beslag op zee op export van Duitschen oorsprong In het Lagerhuis heeft Chamber lain gisteren medegedeeld dat Enge land als „represaille voor de Duitsche methoden van oorlogvoering" er toe zal overgaan exporten van Duitschen oorsprong of van Duitsche eigenaars op zee in beslag te nemen. Deze maatregel zal binnenkort in een Ko ninklijk Besluit vervat worden. (Men zie ook pag. 5.) Een Duitsche „tegenactie"? LONDEN 22 November. Nu de Britsche regeering besloten heeft de controle op contra bande te verscherpen, verwacht men dat Hitier een tegenactie zal ondernemen. In sommige kringen vraagt men zich, mede in verband met de toeneming der Duitsche verkenningsvluchten boven Engeland af, of de volgende stap van Hitier niet zal zijn een massaal bombarde ment van Engeland (United Press). Het woord is aan Abbé Roux: Laat ons voorkeur geven maar niet uitsluiten. verschillen wel maar de mooiste cadeautjes zien anderen ook. Wacht daarom niette lang metuw De gemeenteraad van Beverwijk heeft gister avond met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. tot verkoop van 10 HA. grond aan de N.V. Kon. Fabriek voor Rijtuigen en Spoorweg wagens J. J. Beijnes te Haarlem aangenomen, mits de hoogere instanties ook hun goedkeuring aan dit besluit hechten. De bestemming van den grond, gelegen aan den Pruimendijk, tot industrieterrein zal o.a. ook door de Streekplancommissie voor IJmuiden- Noord moeten worden goedgekeurd. Activiteit van de luchtmacht aan liet front. Het Fransche legerbericht van Dinsdagavond luidt: „De dag werd heden gekenmerkt door artillerie vuur ten oosten van de Saar, alsook ten oosten van de Vogezen. Aan beide zijden was de lucht macht actief. Een vijandelijk verkenningsvliegtuig werd bin nen de Fransche linies omlaag gehaald, twee jachtvliegtuigen werden boven de vijandelijke li nies in brand geschoten. Alle eigen vliegtuigen zijn naar hun bases te ruggekeerd". „In den nacht niets belangrijks". PARIJS, 22 November (Havash Het legerbe richt van den ochtend van den 22sten November luidt: „In den loop van den nacht viel niets be langrijks te melden". De zusters Dominicanessen, die behoorden tot de geredden van de „Simon Bolivar" en die de schipbreukelingen met raad en daad ter zijde stonden, arriveerden Dinsdag per vliegtuig uit Engeland op Schiphol. Oude vrouw verbrand 3taai tifk due dagen latei pas gewaden- Dinsdag heeft de politie op de bovenverdieping van een woning aan de Passeerdersgracht te Am sterdam een afschuwelijke vondst gedaan. Een door een buurvrouw te hulp geroepen agent van po litie vond daar, nadat hij de deur had opengebroken, de tachtig jarige bewoonster geheel ver koold naast een omgevallen petroleumstel op den grond. Men is tot de volgende re constructie van het geval geko men: Op de bovenverdieping woonde in een klein primitief in gericht kamertje alleen de tachtigjarige mejuffrouw M. C. J. Auerbach. In het kamertje kon men zich bijna niet bewegen of men stootte tegen een meubel of voorwerp aan, zóó dicht stond alles in de kleine woonruimte opeen Op een wankele sinaas- appelkist was een petroleumstel geplaatst. Vermoedelijk is het oudje, toen zij bezig was haar potje te koken tegen de kist ge struikeld. zoodat het brandende stel op den grond is gevallen en de vrouw in brand is geraakt. Wanneer net ongeluk precies is gebeurd is niet meer na te gaan: doch het moet in ieder ge val op een tijdstip tusschen Za terdag en Maandag zijn ge beurd. Een buurvrouw van de derde verdieping, die met de oude vrouw bevriend was, had haar sins Zaterdag niet meer gezien. Toen zij ook Dinsdag weer na herhaalde malen kloppen op de deur geen gehoor kreeg, had zij een agent van politie gewaar schuwd. De aanslag in den ^Büxgex&mukellet. SCinunlee noemt Engeland den apdcacPitgeuec. De rijksleider der S.S. en chef der Duitsche politie, Heinrich Himmlcr maakt, naar het D. X. B. meldt, bekend: „Onmiddellijk na den snooden aanslag in den „Bürgerbraukeller" op 8 November zijn maatregelen getroffen, welke voor de ophel dering van het misdrijf noodig leken en konden leiden tot arrestatie van dader of daders. Bij deze opsporingsmaatregelen ging men onver wijld over tot sluiting van de geheele Duitsche grens en een verscherpte grenscontrole. Onder de nog in dienzelfden nacht gearres teerden bevond zich een man, die trachtte langs illegalen weg naar Zwitserland te vluch ten. Het was de 36-jarige Georg Eiser, laatstelijk wonende te München. De inmiddels bereikte resultaten van de speciale commissie, die door de veiligheidspolitie naar München was gezonden, verschaften talrijke aan wijzingen betreffende voorbereiding en ten uitvoer legging van de daad. Als dader scheen iemand in aanmerking te komen, van wien reeds op 12 No vember een nauwkeurig signalement gepubliceerd kon worden. Nieuwe ontdekkingen versterkten de verdenking, dat Georg Eiser ten minste in eenig verband met den aanslag moest staan. Onder den last van het bewijsmateriaal, dat de speciale commissie op de 'plaats van de mis daad en in de intusschen bekend geworden schuilplaatsen van Eiser verzameld had, als mede na verscheidene confrontaties legde Eiser, die eerst hardnekkig ontkende, op 14 November een volledige bekentenis af. Op een wijze, die in de geschiedenis der crimi nologie eenig is, had hij in een arbeid, die weken lang duurde, in een der pilaren van den Bürger braukeller een tijdbom aangebracht, waarvan het uurwerk op 6 dagen of 144 uur was gesteld. Het ont werpen van de misdaad gaat terug tot September resp. October 1938. In Augustus 1939 werd de ruimte voor de helsche machine gereed gemaakt. De lading bracht Eiser op den zevenden dag voor de bijeenkomst in den Bürgerbraukeller aan. Zes dagen tevoren be proefde hij voor het eerst, de op tijd gestelde bom in de aangebrachte holte te plaatsen. Dit mislukte Ook de vijfde nacht voor den aanslag was hem ongunstig gezind. In den daarop volgenden nacht echter kreeg Eiser gelegenheid zijn helsche machine te plaatsen. Hij vertrok daarna onmiddellijk om zich over Stuttgart naar Zwitserland te begeven, waar zijn opdrachtgevers reeds op hem wachtten. Om zekere redenen keerde hij in den middag van den zevenden dag nog eens naar München terug Hij slaagde er in in den nacht van 7 op 8 November opnieuw in den Bürgerbraukeller binnen te dringen om zich nogmaals van het tikken van het uurwerk te overtuigen. De misdadiger had niet verzuimd er voor te zorgen, dat het geluid van het uurwerk ge dempt werd. Hij herhaalde zijn contróle eenige malen in dienzelfden nacht. Des morgens ontbee: hij in een koffiehuis te München om vervolgens per spoor over Ulm naar de grens te reizen. In den nacht van 8 op 9 November trachtte hij in de na bijheid van Konstantz over de Zwitsersche grens te komen. Het algemeene alarm, dat intusschen gemaakt was, verijdelde deze poging echter en leidde tot de arrestatie van Eiser. Opdrachtgever, respectievelijk financier voor de daad, was de Britsche Intelligence Service, organisator van het misdrijf Otto Strasser (de uitgeweken leider van het vroegere Zwarte Front"). Het onderzoek naar opdrachtgevers en medeplichtigen heeft mededeelingen daar over nog niet gewenscht doen voorkomen. Een deel van de individuen, die met de misdaad in verband staan, is echter reeds gearresteerd. De chef der Duitsche politie roept de be volking daarna op, alles mede te deelen, wat men van Eiser weet." De opsporing van Eiser. De „Deutscher Dienst" bericht nader: „Onmiddellijk na den aanslag op den avond van 8 November kwamen op bevel van den rijksleider der S.S. alle deelen der Duitsche po litie in „hoogsten alarmtoestand" in actie. Er be gon reeds in het uur van de misdaad van bui ten naar binnen als het ware een omsingeling van den dader. Alle grensovergangen werden ge sloten, open grenssectoren bijzonder scherp be waakt.. In uiterst korten tijd waren daamede dus de deuren die den toegang naar het buitenland konden geven, hermetisch gesloten. Tegelijker tijd begaf zich een speciale commissie der cri- mineele politie naar München, waar eveneens onmiddellijk na het vervoer van de dooden en gewonden de plaats van het misdrijf volledig werd afgezet. Er begon toen hier nog in de nachtelijke uren van Dinsdag op Woensdag een bijzonder moeilijk werk. Alle puin werd zorgvuldig gezift en systema tisch doorzocht en geordend. Na methodisch zoe ken gedurende dagen en nachten en met de meest nauwkeurige drukberekening, waarbij aan dacht geschonken werd aan den aard der ont ploffing. kwam de politie in het bezit van enkele, deels onbelangrijk schijnende splinters, schroef jes en deeler. van een veer, die de voorwaarde vormde voor de eerste reconstructie van het ob jectieve feitenmateriaal. Er kon thans een eerste duidelijk beeld verkregen worden omtrent het uurwerk, dat de ontploffing tot stand bracht, van den aard en ongeveer van den omvang van het springstofmateriaal, evenals van de vermoe- delenke plaats, waar 'de hedsche machine was aangebracht en de eigenlijke constructie van de bcm. Gevonden deelen van een speciaal uur werk maakten het mogelijk belangrijke conclu sies te trekken ten opzichte van de firma's die het vervaardigd hadden en gaven daarmede zeer bijzonder waardevolle vingerwijzingen voor de opsporing van den dader. Op dezen grondslag bouwde de commissie der veiligheidspolitie, bestaande uit ambtenaren van de Geheime Staatspolitie, haar verdere werk zaamheden op en nu konden de duizenden mede- deeligen uit 't geheele Duitsche volk nagegaan worden. De omsingeling van den misdadiger werd steeds nauwer. Toen de kring van verden kingen om Eiser gesloten was. toen alle per soonlijke contacten zijn levensweg en zijn milieux nauwkeurig vastgesteld konden worden kon weer in nieuwe herhaalde verhooren en confrontaties de overtuiging verkregen worden, dat men den werkelijken dader in handen had.On- der den druk van het bewijsmateriaal en de in tusschen op de plaatsen, waar de dader een toevlucht gezocht had vastgestelde bijzonder heden kon de bekentenis van den misdadiger nog slechts een bevestiging geven van het re sultaat van het onderzoek. Heinrich Ilimmler. Hoe nauwkeurig en systematisch Eiser gewerkt heeft, blijkt uit de volgende bijzonderheid die in den loop van het verhoor aan het licht is gekomen. Na zijn eigenlijke bekentenis zou Eiser ter opheldering van eenige kwes ties naar den Bürgerbraukeller in München gebracht worden. Èlser verklaarde dat dit overbodig was, en vervaardigde ten bewijze daarvan in het lokaal waar hij verhoord werd uit de vrije hand en uit het hoofd een tot in de kleinste bijzonderheden nauwkeurige schets van de plaats waar de daad ge pleegd is en die het geheele technisch ge compliceerde moordplan nauwkeurig en waarheidsgetrouw inhield. Het was de politie in den loop van de opspo ring een raadsel gebleven waarom de dader met het oog op den langen loopiijd van het uurwerk in zijn helsche machine onderweg naar het bui tenland nog eens terugkeerde. De dader heeft dit punt opgehelderd. De eerste openbare bekendmaking van het af zeggen van de plechtigheid in den Bürgerbrau keller en de latere verandering van den termijn voor de redevoering van Hitier op den avond van 8 November had hem ertoe gebracht zich nog maals naar de plaats van de misdaad te bege ven. De gelukkige omstandigheid, zoo besluit de „Deutscher Dienst" „die den Führer en daar mede ons allen behoed heeft voor een ontzet- tenden rampspoed werd den misdadiger nood lottig. Hij kon gegrepen worden voor hij. zich in het buitenland aan een arrestatie kon onttrek ken. Wij allen moeten deze omstandigheid dub bel dankbaar zijn want de arrestatie van dezen man heeft in ai zijn consequenties een be- teekenis welke strekking in het geheel niet te schatten is". Londen Het Britsche departement van buitenland- sche zaken publiceert een mededeeiing be treffende het bericht over de arrestatie van een Duitscher in verband met de bomont ploffing in München. Gezegd wordt: „Offi- cieele kringen beschouwen de verklaring van de Duitsche regeering als volkomen onbe grijpelijk. Noch de Britsche regeering noch eenig agent van de Britsche regeering wist iets van den gearresteerden Duitschen on derdaan. Het publiek zal in staat zijn, zijn eigen conclusies te trekken uit zijn lang durig verhoor door de Duitsche politie". HEDEN: 10 PAGINA'S. BINNENLAND pag. De ,.Bolivar"-ramp eischte 86 slachtoffers. 1 Te Maartensdijk zijn twee menschen door een vrachtauto gedood. 3 Een Duitsche mededeeiing over het incident bü Venlo 9 Sommige bestellingen van paravanen kwamen te laat. 9 BUITENLAND Een inwoner van München heeft bekend den aanslag in den Bürgerbraukeller te hebben ge pleegd. 1 De Britsche autoriteiten zullen allen export van Duitschen oorsprong voortaan op zee in be slag nemen. 1 en 5 Engeland voert ook voor den handel met de neutralen een z.g. navicert-systeem in. 5 In het Protectoraat is het Standrecht opge heven. 5 Dinsdag zün een Japansch schip en drie En gelsche trawlers vergaan. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Een slag voor onze scheepvaart. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. 3 K. de Jong: Gecombineerd concert. 4 Van onzen Boedapester correspondent: Honga rije waakt voor zijn veiligheid. 5 Van onzen defensie-medewerker: De oorlog te land. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 7;

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1