DINGERS TYPEN 0e Öatloq te £aad. v. Duivenboden Opnieuw de sterkteverhoudingen. Twee meisjes te Amsterdam verdwenen. Duitsche mededeeling over het incident bij Venlo: ENGELSCH Gevraa^ö en aangeboden FRANSCH 2e Verkoopster stillen of medew. vennoot OPMAKEN MATRASSEN in 1 DAG retour! „TOEN WIJ TROUWDEN" "n Kostelijk geschenk Uo&i ilh. stmooA em èuuzh „TOUR OE FRANCE" NOORD-ZUID HOLLANDSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ N.V. Tweede Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij WÖËNSDA'G 22 NOVEMBER' 1939' H A A" R' E E M'S 'A' 'G B C A' C PHASEN BIJ DEN STRIJD |N HET WESTEN. HET GEBREK AAN OPERATIERUIMTES. Onze defensie-medewerker schrijft ons; Het is reeds weer eenige weken geleden, dat de operaties te land, en wel in het bijzonder die op het Westfront, onze aandacht vroegen. En hoewel zich sinds dat oogenblik geen wereldschokkende gebeurtenissen op de gevechtsterreinen voltrokken doen zich niettemin factoren gelden van voldoen de belang om opnieuw de machtsverhoudingen in oogenschouw te nemen. Wat Duitschland betreft, is het beeld volkomen klaar. Zooals werd verwacht, heeft de hergroepee ring zich van Oost naar West voltrokken. Brengen in herinnering, dat wij aanvankelijk uitgingen van een sterkte van de Duitsche weermacht van ruim honderd divisies waarvan bij het uitbreken van het conflict een 70 a 80 tegen Polen opmar cheerden, terwijl de verdediging van de Westgrens san het resteerende gedeelte werd overgelaten. Nu ligt de figuur geheel anders. Behalve de hoogst noodzakelijke krachten in het Oosten en het Zuiden om de gedachte te bepalen een 20-tal divisies staat het totaal der Duitsche weermacht thans 2an de grenzen tegenover Frankrijk. Doch dit is nog niet alles. De drie maanden oorlogvoeren heb ben de Duitsche depóts doen volstroomen Een ge deelte van de groote menschenreserve, waarover Duitschland beschikt, heeft aan de legerleiding de gelegenheid geboden om nieuwe eenheden te vor men. Hoewel geen gegevens daaromtrent bekend lijkt het allerminst overdreven om te onder- siellen, dat in de drie maanden, dat de oorlog nu bijna geduurd heeft, :n het binnenland een 40-tal nieuwe divisies gevormd is. Wanneer ook deze macht naar het Westen verplaatst is of wordt zou Duitschland in staat zijn om nog vóór den winter een operatieve macht van pl.m. 120 divisies tegenover de Westelijke geallieerden op te stellen: een macht, aanzienlijk grooter, dan waarmee in 1914 de opmarsch naar Parijs werd aangevangen. In de tweede plaats gaat onze aandacht naar Italië. Meer en meer wordt het duidelijk, dat deze staat voorshands niet van zins is om de neutraliteit op te geven. Weliswaar is een aanzienlijk gedeelte van de Italiaansche weermacht „op versterkten vredes- voet gebracht" een zacht woord voor een ge deeltelijke mobilisatie en is niet zonder de noodi_ ge fanfares een leger tegenover de Fransche Z.D.- grens opgemarcheerd, doch nog geen enkele aan wijzing deed zich voor, dat men aan Italiaansche zijde van zins was om deze macht ook werkelijk in te zetten. Nu moet hierbij niet uit het oog worden verlo ren, dat de kansen voor Italië, om met succes een offensief tegen het Fransche Alpenfront te ont ketenen, ook wel zeer gering moeten worden ge acht. Dooh afgezien van deze omstandigheid ont komt men toch niet aan den indruk, dat Italië zijn macht ongeschonden op den achtergrond houdt, gereed om daarvan gebruik te maken op een wijze, welke het beste met de belangen van Italië op dat oogenblik strookt. Toch zou het onjuist zijn om in de voorloopige onzijdigheid van Italië voor Duitschland alleen maar een nadeel te willen zien. Zeker de Italiaan sche luchtstrijdkrachten zouden in samenwerking mét de Duitsche nog meer dan tot dusverre de overmacht in de lueht hebben kunnen doen ge voelen. Doch, zooals reeds meermalen werd be toogd, luchtstrijdkrachten alléén zullen nimmer in staat zijn om een beslissing te brengen. Voorts zou een sterke Italiaansche dreiging waarschijnlijk meer Fransche troepen in Z.O.-Frankrijk gebon den hebben als thans het geval is. Doch daar staat tegenover dat aan een daadwerkelijk meedoen' van Italië voor Duitschland ook nadeelen verbonden zouden zijn. Zoo zouden: a. de geallieerden de mogelijkheid krijgen om de as op het zwakste punt de lange, onverdedig bare kusten van Italië en de koloniale gebieden aan te vallen en gevoelige verliezen toe te bren gen; b.de verbondenen de gelegenheid krijgen om de blokkade in het Zuiden absoluut te maken, waar door één van de lekken in het afsluitende blokka de-cordon zou worden gestopt. Zooals reeds werd opgemerkt, plukt Frankrijk uit het feit, dat op Italië voorshands als neutrale kan worden gerekend, militair eenig voordeel. Het feit toch, dat de dreiging in Afrika en in Z.O. Frankrijk zich als weinig reëel toont om van Spanje niet eens meer te spreken zal het aan de Fransche legerleiding mogelijk maken, in deze phase welhaast het totaal der Fransche krachten tegenover Duitschland te verzamelen. Men mag aannemen, dat met de Engelsche strijdkrachten er bij gerekend in N.O.- en Noord-Frankrijk een macht van pl.m. 80 divisies gereed zal zijn. Inmiddels is van Engelsche zijde natuurlijk een leger, hetwelk ook in continentale verhoudingen beteekenis kan hebben, in opbouw. Het is in dit op zicht de tijd, welke, juist als in den wereldoorlog, voor de geallieerden werkt. Het gevolg zal zijn, dat in 1940 opnieuw met een wijziging van de machts verhoudingen moet worden gerekend, met name dat in genoemd jaar de sterkte-weegschaal wellicht naar de zijde van de geallieerden zal gaan door slaan. Sterker nog dan voor het personeel spreekt dit voor het materieel. Het feit, dat Amerika het embargo op wapens heeft opgeheven een om standigheid, welke voor 100 pet. in het voordeel van de geallieerden werkt zal deze laatste groep mogendheden in staat stellen de materieele over macht, in het bijzonder in de lucht, geleidelijk aan te verkrijgen en op den duur steeds te doen toe nemen. Alzoo zouden wij den oorlog in het Westen als het ware in drie phasen kunnen verdeelen: le phase: van het uitbreken van den oorlog tot pl.m. half October. Gedurende deze phase zijn Frankrijk en Engeland overmachtig aan troepen op den grond en in min dere mate ook in de lucht; 2e phase: van half October tot omstreeks het voor jaar van 1940. De overmacht ten aanzien van strijdkrachten op den grond en in de lucht is aan Duitsche zijde; 3e phase: te beginnen ongeveer in het voorjaar Van 1940. De overmacht aan Duitsche zijde van landstrijd krachten en luchtvaarttroepen neemt geleidelijk af, zoodat tenslotte de weegschaal op beide terreinen naar de zijde van de geallieerden zal doorslaan. Hoe hebben de legerafdeelingen nu van de voor hen bestaande omstandigheden partij getrokken? Voor de eerste phase is dit geen vraagstuk meer: deze phase is reeds geschiedenis. En wij zien daarbij, dat de Fransch-Engelsche leiding van de gunstige omstandigheden, in welke zij gedurende de eerste phase verkeerde, géén profijt heeft kunnen trekken. Een met eenig vertoon ondernomen opmarsch naai den Westwall is gevolgd door een terugtocht wel haast zonder strijd. Het scherm van dit tooneel is gezakt, voor het goed was opgetrokken. Zooals reeds vroeger werd opgemerkt, zou het onbillijk zijn om dit optreden van de leiding als minder juist te be schouwen. Een aanval in front op den Westwall zou wellicht eenige honderdduizenden menschen- levens hebben gekost met weinig kans op succes: een optreden op de vleugels i.e. door Zwitserland of door België was politiek onaanvaardbaar, ter- j wiji het succes eveneens twijfelachtig geweest zou 1 zijn. Minder verklaarbaar lijkt het uitblijven van wel haast elke luchtactie gedurende deze phase. De tweede phase is thans in vollen gang. Het Duitsche millioenenleger staat klaar en evenals de geallieerde legerleiding voor twee maanden, is thans dc Duitsche legerleiding voor het moeilijke vraag stuk gesteld op welke wijze de bestaande over macht tot gelding te brengen. Een stoot in front op de Maginotlinie wij spraken daar reeds vroeger over belooft weinig succes en veel verliezen. De vleugels: Zwitserland of België en Nederland? Het is buiten eenigen twijfel, dat de mogelijk heden in de studeerkamers van den generalen staf zijn overwogen. Mag men de berichten over Duitsche troepen- opeenhoopingen aan de NederlandschBelgisch Luxemburgsche grenzen gelooven dan is een zoo danige opstelling ingenomen, dat een evcntueele uitvoering van de operatie op korten termijn moge lijk zou zijn. Zulks behoeft allerminst te beteekenen, dat de uitvoering ook werkelijk zal volgen. De troepen, de reserves, zij moeten ergens blijven. Een diep masseeren achter den Westwall, een gedeelte waar men niet van zins is een groot offensief in te zetten, heeft geen zin. De logische plaats is dan op de vleugels: een plaats waar vandaan zich althans operatieve mogelijkheden voordoen. Niettemin gelooven wij, dat voor de uitvoering van een stoot door België en c.q. ook door Neder land niet veel gevaar bestaat. Afgezien van de daar omtrent niet te misduiden meermalen gegeven ver zekeringen zou het politiek een onvergeeflijke fout zijn. Men denke hierbij aan den indruk, welke een zoodanige handeling op de andere neutrale landen, in het bijzonder Amerika en Italië zou maken, als mede aan de uitwerking op de Engelsche dominions. Politiek kon Duitschland niet beter in de kaart van de geallieerden spelen dan door een agressie tegen België en Nederland. Doch buiten de politiek zijn er de strategische factoren. Het is n.l. mogelijk, dat een middel politiek fout is, doch dat het strategisch zooveel succes be looft, dat over alle nadeelen, welke overigens aan de uitvoering verbonden zijn, wordt heengestapt. Dit geval deed zich in 1914 voor. Ook toen was de schending van het Belgische grondgebied politiek oor Duitschland een nadeel: strategisch echter be loofde de handeling zooveel succes, dat de leger leiding er toch toe besloot. Thans echter is de toestand geheel anders. Niét alleen zou een schen ding van het Belgische c.q. Nederlandsche grondge bied politiek een onvergeeflijke domheid zijn, doch bovendien zou deze schending in strategisch op zicht op geen enkele wijze verantwoord zijn. In het kort mogen hieronder de factoren genoemd worden, welke aan Duitschland een schending van Belgisch en Nederlandsch grondgebied uit militair oogpunt weinig aanlokkelijk maken. Als eerste moet dan vermeld worden, dat twee nieuwe volken, tezamen 16.000.009 inwoners tellen de, zich bij de tegenpartij zouden scharen. Dit be- teekent een toename van de vijandelijke strijd kracht met pl.m. 1.000.000 soldaten (ruw geschat een 30-tal divisies). Een tweede ongunstige omstandigheid zou zijn, dat tegenover de nieuwe tegenstanders geen enkel voordeel bestaat ten aanzien van de eerdere pa raatheid. In het begin van een oorlog kan een groote mogendheid nog hopen, dat, gebruik ma kende van de grootere vredessterkte (Luik 1914) óf inzet van motor- en pantserformaties, kleinere te genstanders in enkele dagen onder den voet wor den geloopen. Zooals "de zalten nu staan is dit an ders. België en Nederland hebben niet alleen in vol komen rust kunnen mobiliseeren en concentreeren zij hebben bovendien bijna drie maanden gelegen heid gehad om de geoefendheid van de troepen op te voeren en de verdediging van belangrijke ter reinen tot de hoogste kracht.op te voeren. Van een omverloopen kan minder dan ooit sprake zijn. Ook is een ongunstige factor? voor een evon- tueelen aanvaller dat reeds in het tijdperk vóór den oorlog, op meerdere plaatsen permanente ver dedigingswerken zijn gebouwd. Men denke hierbij in het bijzonder aan de belangrijke waterlijnen, welke in België en in Nederland een voor de lands verdediging veelal gunstig verloop hebben. En tenslotte wordt voor elke operatie een zekere mate van verrassing vereischt. De geallieerde leger leiding zou al zeer naief moeten zijn, wanneer niet met een mogelijken opmarsch door Nederland en België,was rekening gehouden. Zoo zijn ook aan die zijde de reserves niet opgehoopt achter de Maginot linie, doch staan deze eveneens achter en buiten den open vleugel, i.e. nabij de Zuid-grens van België, gereed om, zoodra onzijdig gebied zou worden ge schonden en de betrokken regeeringen hulp van de andere zijde zouden inroepen, deze hulp te ver leen en. De Duitsche generale staf is sedert de vrijheids ooi-logen nimmer in kundigheid tekort geschoten: er behoeft dan ook geen oogenblik aan getwijfeld te worden, dat al deze omstandigheden aan haar be kend zijn. Het is om déze redenen, dat ik tenzij als wanhoopsdaad niet aan een agressie tegen België en Nederland kan gelooven. Gezien de nade rende winter doet elite dag, dat deze uitblijft, de kans erop bovendien verminderen. Zoo geeft West-Europa het beeld 'van twee ver starde fronten met op de open West-vleugels, ter weerszijden van de onzijdige gebieden van België en Nederland, diepe manoeuvreermassa's: massa's, welke niet tot inzet gebracht kunnen worden. West-Europa is te klein geworden voor de mil- lioenenlegers. Zal de onmogelijkheid om de machts middelen in te zetten het einde van den oorlog brengen? Wij mogen het slechts hopen: de krijgs kunde zou de menschheid daarmee het beste hebben gediend. Zoo lang de phalanxen aan de grenzen van de onzijdige mogendheden echter blijven opgesteld zal het voor deze laatste zaak zijn om het hoofd koel. het zwaard scherp en het kruit bijzonder droog te houden. Politie onderzoekt geheimzinnige zaken. In een deel onzer vorige oplage hebben wij ge- meldt dat sinds Zaterdag te Amsterdam de 19- jarige Johanna Elisabeth de Nigtere wordt vermist. Het meisje had van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs in de Tesselschadestraat een adres aan den Singel opgekregen, waar een vrouwelijke kantoorbedien de werd gezocht. Dit was aan den Singel, naar ge zegd was bij een confectiefabriek. Bij onderzoek is gebleken, dat thans echter op het opgegeven adres geen confectiefabriek meer gevestigd is. De ar beidsbeurs had er drie meisjes heen gestuurd, die alle drie om half vijf moesten komen. Eén der meisjes die 's morgens ontdekt had, dat er geen confectiefabriek op het aangegeven adres, no. 25 gevestigd was, is 's middags niet ge komen. Een ander meisje heeft aangebeld op no. 23, doch geen gehoor gekregen. Een man, die vlakbij stond te wachten, zeide nog tegen haar: ..Ze zijn zeker niet thuis". Of deze man Johanna de Nigtere heeft opgewacht, wordt onderzocht. Het door den man aan de Arbeidsbeurs verstrekte adres en telefoonnummer blijken gefingeerd te zijn. Onder ongeveer dezelfde omstandigheden is te Amsterdam nog een tweede meisje verdwenen nl. de 17-jarige dochter van de familie M. uit de Egelantierstraat. Dit meisje deelde Dinsdagmor gen aan haar ouders mede. dat zy naar de Gemeen telijke Arbeidsbeurs aan de Passeerdersgracht wil de gaan, om een betrekking te vinden. Zij ver trok opgewekt uit huis, doch was Dinsdagavond nog niet thuis teruggekeerd. 482e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 22 November 1939 Hooge Prijzen f 1000.— 10157 13220 f 400.— 15969 f 100.— 17746 Prijzen van 20. 1123 1276 2000 2016 2155 2686 2848 3149 3455 3717 3743 4042 4861 5485 5810 5893 5935 6039 6248 6328 6508 8281 8468 8491 8497 8656 8700 8935 9777 9787 9863 9877 10021 10251 10305 10536 10649 11024 11071 11119 11200 11239 11515 12229 12471 12612 12635 13236 13582 14123 14580 14582 14660 14770 14951 15072 15243 15649 15673 15932 16265 16360 16496 16753 16896 16913 16915 17024 17105 17117 17200 17426 17726 17901 18200 183Ó7 18377 18423 18562 18691 :9152 19601 19675 19834 20097 20099 20330 20353 20531 20687 20701 20727 20770 21037 21578 21719 Verbet-, le klasse, le lijst: 16533 m. z. 1C532. Verbet, le klasse, 2e lijst; 14880 m. z. 14840. Sommige bestellingen van paravanes kwamen te laat. Met levering is geruimen tijd gemoeid. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende omtrent de aanschaffing van paravanes voor de zelfbeveiliging van onze koopvaardijschepen. In het begin van 1938 is de marinestaf door bemidde ling van den inspecteur-generaal van de scheep vaart in verbinding getreden met de stoomvaart maatschappijen om de aandacht te vestigen op het belang van de aanschaffing van paravanes voor dit doel. Daarbij is het standpunt ingenomen, dat. waar het hier een maatregel van zelfbeveiliging be trof, de Uosten van aanschafing voor rekening van de betrokken maatschappij zouden komen, terwijl de marine de aanschaffing, de opberging en het onderhoud zou verzorgen. Het duurde tot de maand December 1938 voordat tot een bestelling kon wor den overgegaan van 61 stellen paravanes voor dit doel en wel voor de Nederlandsch-Indische Tank Stoomboot Maatschappij, voor de Rotterdamsche Lloyd en voor de Maatschappij Nederland. Deze bestelling was in September 1939 geheel afgeleverd. Teneinde de belangstelling voor dezen maatregel van zelfbeveiliging te stimuleeren, is in de maand Juni van dit jaar wederom een demonstratie met paravanes gehouden, zonder dat dit nochtans verdere bestellingen tot gevolg had. Eerst toen de oorlog was' uitgebroken, is ook door andere maat schappijen tot het aanvrager, van paravanes over gegaan. Waar uiteraard onder de huidige omstan digheden geruime tijd met de aflevering ls ge moeid, kan wel gezegd worden, dat de na het uit breken van den oorlog gedane aanvragen te laat zijn gekomen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Donker heeft over de paravanes-kwestie vragen gesteld aan de ministers van defensie, van waterstaat en econo mische zaken, waarin hij vraagt of de verklaring der K. N .S. M. inzake reeds bestelde maar nog niet ontvangen paravanes juist is, of er nog andere wegen zijn dan die via defensie om paravanes te bestellen en of een voorschrift inzake een verplicht gebruik van paravanes is te wachten. Twee leden van den Britschen Geheimen Dienst gearresteerd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat officieel het volgende te Berlijn bekend wordt gemaakt: „De in Den Haag aanwezige centrale van de Britsche Intelligence Service voor West-Europa heeft sinds geruimen tijd getracht in Duitsch land complotten te doen smeden en aanslagen te organiseeren, resp. contact tot stand te brengen met- door haar vermoede revolutionnaire organi saties. Op grond van een even misdadige als on- noozele inlichting door Duitsche emigranten leef de men bij de Britsche regeering en de onder haar staande Intelligence Service in de meening, dat zich in den staat, in de partij en bij de weermacht een oppositie bevond, die het doel had in het Rijk een revolutie te doen ontstaan. Onder deze om standigheden werden ambtenaren van den vei ligheidsdienst der S. S. er mede belast contact te zoeken met deze Britsche terreur- en revolutie centrale in Den Haag. In de meening werkelijk te onderhandelen met revolutionnaire Duitsche officieren onthulden de vertegenwoordigers van de Britsche Intelligence Service den Duitschen ambtenaren hun voornemens en plannen, ja. om een duurzaam contact met deze vermeende Duit sche officieren te kunnen onderhouden leverden zij hun bovendien een bepaald draadloos zend- en ontvangtoestel, waarmede de Duitsche Geheime Staatspolitie tot op den dag van vandaag het contact met de Britsche regeering in stand heeft gehouden. Op 9 November nu trachtten de leiders van deze Britsche Intelligence Service voor Europa, de heeren Best en kapt. Stevens, de Nederlandsche grens bij Venlo naar Duitsch land te overschrijden. Zij werden daarbij door de hen bewakende Duitsche organen overweldigd en als gevangenen der staats politie afgeleverd. De met elkander ln strijd zijnde mededee- lingen betreffende hun gevangenneming, of deze nog op Nederlandsch gebied, dan wel op Duitsch gebied geschied is, worden op het oogenblik onderzocht. Heden overleed, geheel onverwacht, zacht en kalm, tot onze diepe droef heid, onze lieve Man, Va der, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Jacobus Zwaan, in den ouderdom van 78 jaar. Uit aller naam: A. ZWAAN-HULSBOS Haarlem, 21 Nov. 1939 Floresstraat 83 De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 24 November a.s. te 2.30 uur op de Noorderbegraaf plaats. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed zacht en kalm in de Ziekenverple ging Kenaupark 33 mijne vroegere Huisgenoote, Me juffrouw Suzanna Clasina Leih Oud-Klerke bij den Voogdijraad, in den ouderdom van 63 jaar. T. DE JONG Haarlem, 21 Nov. 1939 Gaelstraat 25 De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 24 November a.s. om 1 uur op de Noorder Begraafplaats aan den Vergierdeweg te Haarlem. Leert nu billijk (Examen opleiding) MOORE'S SCHOOL Fr. Halsstraat 1, Tel. 14624 LEER VOORDELIG Eng. - Frans - Duits pract., grond., snel. KI. clubs v. 4 pers. 2 p. pers. p. m. 2 pers. 3 p. pers. p. m. Spec, middag clubs v. dames. Privéles (Ber litz Meth.) 4.50 p. m. NELLY H. GROOTENBOER Riviervischmarkt 11 r. Opl. Mercurius Diploma. W. C. DREES Verspronckweg 32 vr. Dienstpersoneel o.m, Keu ken-werkmeisjes, 2de, alleen en dagmeisjes v. g. g. v. BOOGAARD's PLAATSINGBUR. Jansstraat 56, Tel. 14170. NET MEISJE gevraagd van 8.30—4 uur in gez. van 2 pers. Aanm. tussc'nen 8 en 9 uur Iepenlaan 43, Bloemend. club- en orivélesseu BERLITZ SCHOOL Wilhelmmastr. 40 Tel. 11294 De eenige school met een wereld-reputatie 1 Corsetten, Kousen, Tricotages. Gevraagd te Haarlem: Bekendheid met een der boven genoemde vakken vereischt. Sa laris naar bekwaamheid. Eigen handig geschreven brieven met opg. v. leeft. no. 2728 bur. v.d. bl. Voor direct FIETS JONGEN GEVRAAGD Loon 6. Bloemend.weg 123 b, Bloemendaal Jongen gevraagd voor kweekerij en winkelwerk, niet ouder dan 16 jaar. Adres J. M. Barnhoorn, Zijlweg 7, Overveen. VERLOREN: GOUDEN MANCHETKNOOP. Teg. bel. ter. te bez. Adr. Pauw laan 23, Heemstede: 400— gevraagd voor zakendoeleinden. Event, zekerheid gewaarborgd. Br. no. 2730 bur. van dit blad in bez. 1750.—. Gegar. winst f 75 per week. Risico uitgesloten Br. no. 2729 bur. van dit- blad Uw zaak verkoopen? MAKELAAR H. SNOECK Gr. Houtstraat 127 Tol. 18226 van desgewenschi WONINGINRICHTING. Vertrouwd adres! Ged. Oude Gracht 108lid Telefoon 17165. Voor Koop en Verkoop Huur en Verhuur van Onroerende Goederen Wendt U tot H. SNOECK, Makelaar - Architect Gr.Houtstr. 127 tel.18226 Voor direct gevraagd Leerling-Naaister Kleverlaan 30, Haarlem Voor direct gevraagd eenige aankomende Metaalbewerkers goed kunnende electrisch en/of autogenisch lasschen. Persoon lijk aanmeld, bij fa. C. A. Ruig- rok, Leidschevaart, Vogelenzang Maand. 27 Nov. 3.15 Het Ned. Tooneel Abonnement 2de serie Blijspel v. J. B. Priestley 'N ECHT VROOLIJK STUK UITSTEKEND GESPEELD. Norm; pr. Coupons geldig. Pl.bespr. v.a. Zat. 25 Nov. van 10—3 uur tel. 10189 van de edelste grondstoffen vervaar digd, dat is zoo'n letter van heerlijke Ringers' Chocolade. Spaart plaatjes voor het prachtige RINGERS' ALBUM Zond. 26 Nov. Het Ruys' Ensemble Het fijne blijspel van André Birabeau. POPULAIRE VOORSTELLING riet COR RUTS, TILLY LUS, TILLY RUYS, BEN AERDEN, e.o. Zeer popul. pr. alles inbegr.: 1.70-/ 0.70 pl bespr. va. Vrijd. 24 Nov. v. 10—3 uur. te Haarlem Ingevolge art. 1 van de „Wet op de Vergadering van Houders van Schuldbrieven aan Toon der" roept de NOORD-ZUID- HOLLANDSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ N.V. «N. Z. H. T. M.). daartoe gemachtigd door den EA. Heer President van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, op de houders van de schuldbrieven aan toonder, deel uitmakende van een in 1919 uit gegeven leening. tot. bijwoning eener VERGADERING op Don derdag 7 December 1939. des na middags om twee uur in een der zalen van het Café-Restaurant BRINKMANN, Groote Mark: te Haarlem, ter behandeling van het voorstel tot omwisseling van de ten laste der N. Z. H. T. M. loopende leening. t w. die van pro resto 1.985.000— (1985 schuldbrieven aan toonder ad f 10CO.deel uitmakende van een in 1919 uitgegeven leening van 3.250.000 tegen 3' '2 pCt. preferente aandeelen in de N.V. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ (E. S. Mj in dier voege, dat tegen inlevering en overdracht van eiken schuld brief ad 1000.— als. hiervoor bedoeld ten laste van de N. Z. H. T. M.. een 3 Vb pCt. preferent aandeel E. S. M. wordt uitge reikt plus een restant bewijs, hetwelk zal deelen in de winst van de E. S. M.. echter in totaal tot een maximum van 500 op elk restant bewijs, er. op voorwaarden als in het hieron der bedoelde voorstel vermeld. Obligatiehouders hebben recht van toegang tot de vergadering en stemrecht op vertoon van een bewijs, waaruit blijkt, dat hun stukken uiterlijk drie da gen voor den dag der vergade ring zijn gedeponeerd bij één der volgende kantoren: ASSO- CIATIECASSA te Amsterdam, Heerengracht 179 en Mr. J. DEENIK te Haarlem, Kenau park 30. op welke kantoren van 22 November 1939 af het volle dige voorstel met toelichting voor obligatiehouders ter inzage ligt. De Directie: W. J. BURGERSDIJK N.V. gevestigd te Amsterdam. Ingevolge de ,,^et op de Ver gadering van Houders van Schuldbrieven aan Toonder", roept de N.V, TWEEDE NOORD- HOLLANDSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ (2de N, H. T.), daartoe gemachtigd door den E.A. Heer President van de Ar rondissements-Rechtbank te Amsterdam, op de houders van schuldbrieven der leeningen 1893, 1896 en 1907 tot bijwoning eener vergadering op Donder dag. 7 December 1939, des na middags om twee uur, ln één der zalen van Café-Restaurant BRINKMANN. Groote Markt te Haarlem, ter behandeling van het voorstel tot omwisseling van de ten laste van de 2e N.H.T. te Amsterdam, loopende lee ningen, t.w.: 1.312 schuldbrieven elk groot 1000.—, deel uitmakende van eene ln 1893 uitgegeven leening van 500.000-, waar van tot op héden zijn afgelost 188 schuldbrieven ad loOO.-. 2.66 schuldbrieven elk groot 1000.-, deel uitmakende van een in 1896 uitgegeven leening van 100.000.-, waar van tot op heden zijn afgelost 34 schuldbrieven van f 1000.-. 3.200 schuldbrieven elk groot 1000—, deel uitmakende van eene in 1907 uitgegeven leening van 250.000.-, waar van tot op heden zijn afgelost 50 schuldbrieven ad 1000.-. tegen 3 Vb pCt. preferente aan deelen in de N.V. ELECTRI SCHE SPOORWEG MAAT SCHAPPIJ (E. S. M.) in dier voege, dat tegen inlevering en overdracht van eiken schuld brief ad 1000.- als hiervoor bedoeld ten laste van de 2de N. H. T. een 3Vb pCt. preferent aandeel E. S. M. wordt uitge reikt plus een restant bewys, hetwelk zal deelen in de winst van de E. S. M., echter in to taal tot een maximum van f 500.— op elk restant, en op voorwaarden als in het hieron der bedoelde voorstel vermeld. Obligatiehouders hebben rechfc van toegang tot de vergadering cn stemrecht op vertoon van een bewijs, waaruit blijkt, dat hun stukken uiterlijk drie da gen voor den dag der vergade ring zijn gedeponeerd ten kan tore van de N.V. ASSOCLATIE- CASSA te Amsterdam. Heeren gracht 179, op welk kantoor van 22 November 1939 af het volle dige voorstel met toelichting voor obligatiehouders ter inzage ligt. De Directeur; W. A. E. VAN GEUNS

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3