Jiunstr Velerlei wenschen betreffende Binnenlandsche Zaken. Maggi* (e0ulet-s0ep i Bloemkool-soep „Bolivar"-ramp eischte 86 slachtoffers. Aspirin® óchpMItf öchpMIef WEK UW LEVER-GALOP WOENSDAG 22 NOVEMBER 1939 H X AKEE M'S D A' GB'EAD Zeven en zestig passagiers, negentien leden der bemanning. De K.N.S.M. heeft uit Londen bericht ontvan gen, dat ook de volgende personen, waarvan de namen niet op de lijst der geredden voorkwamen, veilig aan land zijn gebracht. Deze zijn: mr. E. M. Chenery, mej. F. Cohen, jiej. S. D. Martin, de heer L. C. A. Lepelaars, miss Orosvitz (een veertienjarig meisje), allen passa giers der eerste klasse. Voorts nog drie passagiers der tweede klasse n.l. mevr. E. S. Unterberger, de heer A. Vonckheimer en de heer Wensing. In aanvulling op de laatste gegevens geeft de directie van de K.N.S.M. thans het vol gende overzicht: Eerste klasse: aantal passagiers 93 gered 65 nog vermist 28 Tweede klasse: aantal passagiers 100 gered 76 nog vermist 24 Derde klasse: aantal passagiers 72 gered 57 nog vermist 15 Van de bemanning zouden volgens de laatst Ingekomen berichten in totaal met inbegrip van den gezagvoerder negentien man worden vermist en wel van den dekdienst 3, machine- dienst 4, civielen dienst 11. Volgens opgave van de K.N.S.M. komen de vol gende passagiers en leden der bemanning van de „Simon Bolivar" hedenmiddag met de „Oranje Nassau" te Vlissingen aan: Passagiers: mevr. A. Hoorn, de heer en mevr. Veltman en drie kinderen, mej. B. Gentilomo, de heer en mevrouw Groot, mej. K. Kouwer, de heer en mej. van Onzenoort, mevr. de Ries, de heeren S. en G. Velleman, en de heer Wensing en twee kinderen. Leden der bemanning: J. J. van Pelt. bediende, A. J. Medici, stoker. A. van Westen, bakker, M. Anches, stoker, W. Vis. koksmaat, A. Schutte, be diende, J. Lindeman, eerste marconist, F. Jolmers, tweede marconist, W. A. Hallie, leerling machi nist, J. H. Hakvoort, scheepsklerk, R. Hanrath, assistent machinist, J. S. Muller, assistent ma chinist. H. R. A. van der Hoek. bediende, G. Schel- levis. waschbaas, F. P. Zwep. barbier, R. P. de Haan. stuurmansleerling, F. W. Smals, patissier, J. H. Wristers, bediende. C. G. Jonker, stokers jongen, K. Klaassen, koksmaat, W. F. Monnee, wasscher, N. de Vrij, koksmaat, B. Stork, bedien de. P. C. Stolk, magazijnmeester, J. Hulskemper, hofmeester, W. J. Hart, bediende, A. Pasman, be diende, W. A. Adler, barman, M. A. de Ruyter, be diende, W. E. A. Veen, C. de Jong, J. Bal, E. Keus, A. Pronk. A. de Jong en A. Zwart, allen matroos, H. School, matrozen jongen, L. J. den Duik, lam penist, J. P. M. Vilters, bediende, P. Gielbert, ma troos, G. J. Blekking, electricien, C. Koorstra, Aufo raasde mef dollemans- sneiheid door de bocht. ,Wielrijder en voetgangster gedood. Dinsdagavond om half elf is onder Hol- Iandsche Rading bij Maartensdijk (Utr.) een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee jonge menschenlevens heeft gekost. Het ongeluk !s veroorzaakt door een vrachtauto, die uit de richting Hilversum kwam, op weg naar Utrecht en met zulk een snelheid door de bocht reeid, dat de wagen op de linker helft van den weg raakte en daar een wiel rijder en een voetgangster greep. Beiden kwamen onder de vrachtauto terecht en waren op slag dood. De wielrijder was de 22-jarige heer Langelaar Uit Bussum, die juist afscheid van zijn verloof de had genomen en zich op weg naar huis had begeven. De voetgangster was een 32-jarige ingezetene van Hollandsche Rading, die van de spoorweg halte naar huis liep. Later op den avond, is de vrachtauto, die in een heg was gereden en daar zwaar beschadigd was blijven staan, door een takelwagen op den weg gebracht. De bestuurder van de vrachtauto, welke wagen aan de Ned. Seintoestellenfabriek behoorde, is bij het ongeluk ernstig gewond. Duitsche toestellen boven Nederlandscli gebied. BRUSSEL, 21 November (Havas) Nadat de 'Nederlandsche zaakgelastigde te Berlijn gisteren de Wilhelanstrasse schriftelijk in kennis had gesteld van klachten der Nederlandsche regeering over het overvliegen door Duitsche vliegtuigen van Nederlandsch grondgebied, heeft de Duit sche gezant in Den Haag van zijn kant tegen over de Nederlandsche regeering uiteengezet, dat [Nederlandsche vliegtuigen herhaaldelijk over [Dudtsch territoir hebben gevlogen. Beide regeeringen hebben toegezegd de weder- klachten te onderzoeken. (zijdsche 1 Bij navraag te bevoegder plaatse werd ons medegedeeld, dat men dit bericht volkomen onbegrijpelijk vond. Aansteken van petroleumlamp had onverwachte gevolgen. Drie man te water. Dinsdagmiddag is in een pothuis op den hoek van de Nieuwe Keizersgracht en Weesperstraat te Amsterdam een petroleumlamp, welke de 23- jarige schoenmaker, die zijn werkplaats in het pothuis heeft ingericht, wilde ontsteken, in 'brand geraakt. Het gevolg was, dat de kleeren van den man vlam vatten. Hij verloor evenwel geen moment zijntegenwoordigheid van geest en snelde naai den wallekant om vervolgens in het koude grachtwater te springen. De schoenmaker kon evenwel niet zwemmen, zoodat al spoedig voor bijgangers er aan te pas moesten komen. Twee personen begaven zich te water, doch nadat zij den schoenmaker te pakken hadden gekregen, wisten zij niet aan wal te komen. Daarop werd de brandweer gealarmeerd, die na weinig oogen- blikken ter plaatse verscheen en de drie dren kelingen op het droge bracht. De brandwon den van den schoenmaker waren evenwel van dien aard dat de man in een ziekenhuis moest worden opgenomen. In het pothuis had het vuur geen schade veroorzaakt. vierde stuurman, A. van Steten van der Meer, assistent machinist, C. Bimmel, stuurmansleer ling, P. Webeling, olieman, P. K. Bessem, foto graaf, E. Groen, matroos, C. P. van Eunen, bell boy, J. M. Schnabel, C. van Hees, A. van Hilst, en H. J. Bousema, allen bediende, H. P. Wiels, olie man, P. H. den Hartog, bediende, L. Vlaanderen Oldenzeel, pantryman, G. J. Jacobs, 2de machi nist, H. J. de Hamer, derde machinist. D. Ema nuel. derde machinist. J. M. Suurendonk, derde machinist, S. B. Piek, olieman, P. W. Verloop, H. J. Kasper, E. N. Lenting, K. K. Jansma, J. C. Mal- gra, P. M. Borg, A. P. Schilt, en A. L. Geene, allen bediende, F. B. de Swart, kok. Mr. Crena de Iongh gaat in Indië besprekingen voeren. Over K. N. I. L. M.-zaken. De oud-president der Ned. Handel Maatschap pij, mr. D. Crena de Iongh, zal zich binnenkort naar Nederlandsch-Indië begeven om met de Indische regeering en de K.N.I.L.M. besprekin gen te voeren omtrent de verschillende hangen de aangelegenheden betreffende de positie van die maatschappij, waaronder die van de over brenging van den bestuurszetel naar Neder landsch-Indië. Deze reis van den heer Crena de Iongh naar Indië geschiedt in volkomen overeenstemming met de wenschen van den gouverneur-generaal. Chr. Nat. Vakverbond overschrijdt het maximum van 1933. Het Christelijk nationaal vakverbond meldt, dat het sinds' 1933 geen der vakcentralen in Nederland gelukt is, het in dat jaar bereikte hoogste ledental hetwelk op 1 April 1933 voor de Christelijke vakbeweging 118.817 bedroeg, op nieuw te noteeren. Thans heeft het C.N.V. zijn topcijfer echter overschreden: op 1 October 1939 bedroeg het ledental der Christelijke vakbewe ging 118.821. Het C^N.V. is daarmede de eerste vakcentrale die tot boven het hoogste, vroeger ooit be reikte ledental is gestegen. zeg HuWL&nr« Liever dadelijk een paar Aspirintjes dan een paar dagen onder de wol. Geen beter middel tegen verkoud heid dan HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! (Adv. Ingez. Med.) Eerste Maastunnelstuk zal waar schijnlijk volgende week zinken. Tunnelbouw vordert goed. Geleidelijk begint er teekening te komen in het werk aan de Rotterdamsche Maastunnel. De ventilatiegebouwen aan werszijden van de rivier rijzen hoog op de oevers en geven reeds een in teressant karakter aan het rivierbeeld ter plaatse. In het inwendige van deze gebouwen is het bovengronds nog een gewirwar van houten en ijzeren getimmerten, maar onder gronds is het werk reeds zoover gevorderd, dat een duidelijk beeld wordt verkregen van de wijze waarop de groote luchtkanalen systematisch gerangschit naar beneden loopen om de enorme hoeveelheden lucht, die straks in de timnel noodig zijn, daarin te pompen en de veront reinigde lucht weg te zuigen. Zelfs kan men daar al afdalen in een gedeelte van de auto tunnel, die 13 meter onder den waterspiegel ligt. Alles wijst er dan ook op, dat men weldra het eerste tunnelstuk zal laten zinken. Dit zal naar alle waarschijnlijkheid volgende week reeds geschieden, zoodat thans hard wordt aan gepakt om de voorbereidende maatregelen tegen dien tijd klaar te hebben. (Adv- ingez. Med.) De „Rotterdam" naar de Nieuwe Wereld onderweg. Met elfhonderd passagiers. Dinsdagavond hebben de ongeveer 1100 pas sagiers, die met het s.s. „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn naar New York zouden vertrekken, zich te Rotterdam ingescheept. De meeste vertrekkenden n.l. ongeveer 900 personen waren Duitsche vluchtelingen. Verder gingen er Duitsche Amerikaanen mede. Het aantal Nederlandsche passagiers is zeer gering. Zooals te verwachten was, was de stemming in de passagehal vrij gedrukt. Bij de droefheid om een afscheid, dat geruimen tijd zal duren, kwam nog de vrees voor hetgeen op zee zou kunnen gebeuren. De „Rotterdam" is hedenmorgen omstreeks half vier van de Wilhelminakade vertrokken om bij daglicht in open zee te komen. TWEEDE KAMER DEN HAAG. Dinsdag De financieele en politieele gemeentelijke zelf standigheid, samenvoeging van gemeenten, burger wacht en vrijwillige burgerlijke dienst, Zondags rust, zietdaar een reeks van binnenlandsche zaken, aangeroerd door de 24 sprekers welke algemeene beschouwingen over de begrooting van Minister v. Boeyen ten beste gaven. Mr. Wendelaar (lib.) toonde zin voor actualiteit te hebben toen hij het kersversche ar rest van den Hoogen Raad, naar aanleiding van de voetbalvereeniging Zwaagwesteinde, die de Zon dagswet overtreden heeft, tot uitgangspunt nam voor een betoog, waarin hij den Minister het ad vies gaf nu niet de richting van een verbod van voetbalwedstrijden op Zondag in te slaan. Hij zou door een dergelijk beleid en dat gold meteen voor een eventueele wijziging van de Zondagswet in eenzelfde strenge richting ook heel wat ge- loovigen tegen zich in 't harnas jagen. De liberale spreker, die gaarne aan de „lariefarie" in vreemde opschriften op Nederlandsche win kels een eind gemaakt zou zien, pleitte vervolgens voor handhaving van de gemeente-politie, tweeden pijler van de gemeentelijke zelfstandigheid, terwijl hij in verband met den eersten pijler (de finan cieele zelfstandigheid) o.m. de bange vraag op perde hoe het 't volgend jaar met gemeentelijke fi nanciën moet en kan gaan, als de nieuwe wette lijke regeling betreffende financieele verhoudingen tusschen Rijk en Gemeenten pas op 1 Januari 1941 in werking zal treden. Ook Mr. Diepenhorst (a. r.) maakte kenbaar, dat bedoelde wet veel eer der gereed moet komen (zij hoort z.i. voor 1 Mei a.s. in het Staatsblad te staan), opdat de gemeen ten er tijdig mee kunnen rekenen bij de opsteling hunner volgende begrooting. De heer S w e e n s (R.K.) bleek op dit punt heel wat minder ongerust te zijn, al beti-eurde hij het dat de Regeering ten minste niet vast enkele groote richtlijnen had aan gegeven van wat ze nu beoogt. De afgevaardigde vond, dat de werkloosheidsuitgaven niet ten laste van de individueele gemeenten mogen worden ge bracht, noemde uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied niet wenschelijk, merkte op, dat men sneller moet opschieten met de goedkeuring van de gemeentebegrootingen en zette voorts uiteen hoe gemeenten, waaraan het Rijk tegenwoordig extra-groote lasten oplegt, een extra-bijdrage hoo- ren te krijgen. Een ander geluid liet de heer Wagenaar (a.r.) hooren, toen hij te kennen gaf, dat de Regeering de moeilijkheden heusch niet zal kunnen oplossen met behulp van het stelsel van uïtkeeringen aan noodlijdende gemeenten. De gemeenten moeten haat- eigen verantwoordelijkheid t.a.v. het financieel be heer terugkrijgen. Dat is beter aldus spr. dan het hedendaagsche verschijnsel van tal van ge meentebesturen, die zich in den Raad hoe langer hoe meer op afwijzingen door de heeren in den Haag beroepen. Had de vorige week de heer Krijger (c. h.) voor de stichting van een havenschap Rotterdam gepleit, de Rotterdammer de heer v. d. Brule (i\k.) moest daarvan niets weten. Hij pleitte echter voor grenswijziging tusschen Rotterdam en Schie dam. Het bonte gezelschap de Visser (commun.) Groen (r.k.)v. Houten (chr. dem.) hief een stemmig een koorzang aan ter eere van hun ideaal „samenvoeging van gemeenten", waartegen Ds. ,Zandt (St. Ger.) zijn somber stemgeluid verhief. Had de heer Drees (s. d.) om 'n ander con trast te vennelden uiting gegeven aan zijn ma tige liefde voor het burgerwachten-instituut, Dr. Vos (lib.) roemde die organisatie juist, ook al in verband met haar preventieve werking tegen revo lutie-gevaar. De zooeven genoemde s. d. spreker bleek op zichzelf wel wat te zien in de „ordening", de centralisatie van den vrijwilhgen burgerdienst, welke de Regeering hoopt te bereiken, al vond hij de in de stukken hiervan gegeven omschrijving wel wat vaag. Om der wille dier coördinatie wordt het subsidie voor de burgerwachten en den B. V. L. in 940 met 65.000 gulden verminderd. Kan en moet dat zoo maar, vroeg Mr. de Wilde (a.r.) zich af, om feitelijk te eindigen met het advies niet verder in die richting te gaan en liever zelfs het al inge stelde commissariaat voor vry willigen burgerdienst op te heffen. Woensdag dient de Minister op dit alles van ant woord. E. v. R. (Adv. Ingez. Med.) in Haarlem en daarbuiten. Jan Vermeer van Delft. In de Bibliotheek der Nederlandsche Kunst, een nieuwe onderneming van de firma J. M. Meulen- hoff te Amsterdam, die zij onder leiding van Prof. Martin en Prof. Vermeylen heelt gesteld, is zoo juist een zeer interessante monografie over Jan Vermeer van Delft verschenen. Ze is geschreven door Dr. A. B. de Vries, wetenschappelijk assistent bij het Rijksmuseum en bevat buiten den uitste kenden tekstinhoud ongeveer zeventig zeer goede reproducties waarin het completle. thans bekende werk van Vermeer gereproduceerd wondt, benevens een aantal werken van andere schilders die met Vermeer in verband gebracht kunnen worden. Uit dit degelijk uitgevoerde werk, dat niet mere dan een kunsthistorische studie wil zijn, doch on danks dat, geschreven is op een manier, die ook den serieuzen leek kan boeien, zouden we het een en ander willen overnemen, teneinde het bij onze lezers in te leiden. Na de ontdekking van „De Emmaüsgangers" en den aankoop van dat doek voor het Boymans-museum is de belangstelling voor Vermeer zoo mogelijk, nog toegenomen. Toch is de kennis van zijn persoon, zijn gedachten en zijn levensomstandigheden nog even beperkt als vroeger. „De schilder zelf, zijn karakter en zijn neigin gen zijn in duister gehuld, en een kijk op den man is ons niet vergund. Hij heeft langzaam gewerkt, hij schijnt weinig of niet gereisd te hebben. Zijn materieele beslommeringen zijn die van vele kun stenaars, nu eens bezit hij eenig geld, dan weer steekt hij zich in schulden. Eenige uiterlijke le vensomstandigheden zijn bekend, maar tevergeefs zoeken wij naar een persoonlijke uitlating" (pag 68). Ir» verband daarmede s-aat wel dat de ontdCK- king van Vermeer als hoogstbelangrijk artist in de Nederlandsche kunst eigenlijk eerst in het midden der vorige eeuw plaats vond. Oudere schrijvers over onze schilders als Houbraken, Campo Weyer- man en Van Gooi schijnen nooit van hem gehoord te hebben of weten niets over hem te vertellen. In de geschiedenis dei- Vaderlandsche Schilder kunst van de Haarlemmers Van Eynden en Van der Willigen, die in 1816 verscheen wordt Vermeer met eenigen nadruk genoemd, maar noch Thijm, noch Potgieter, noch Busken Huet, die toch allen veel over onze zeventiende eeuwsche schilders ge schreven hebben, noemen ergens zijn naam. Het is de Fransche kunstkenner en schrijver Thoré (wiens pseudoniem W. Burger misschien beter bekend is) die als eerste door Vermeer's werk bij een bezoek aan Holland gegrepen wordt en niet nalaat daarvan te getuigen en hij krijgt vele, door Dr. De Vries opgenoemde volgers, waar onder wij ook de gebroeders De Goncourt aan treffen, die in 1861 ons land bezochten. Dit thema wordt uitvoerig door den schrijver uitgewerkt om tenslotte te geraken bij de bewondering, die om streeks 1890 ook bij de Hollandsche kunstenaars voor den Delftschen schilder ontstaan was. Wel haalt hij hier Jan Veth's verhaal aan, die vertelt (in Portretstudies en silhouetten) dat de oude Israels voor Vermeer slechts matige belangstelling toonde, doch het zal den schrijvers evenals ons, bekend zijn dat een Jaap Maris voor het gezicht ep Den Haag, (in het Mauritshuis) een innige be wondering koesterde en er in zijn werk de sporen van naliet. De litteraire tachtigers (als de door Dr. De Vries geciteerde Frans Erens) hebben hun Vermeer bewondering aan Maris' bewondering die, zooals terecht wordt opgemerkt, tot in Breitner doorwerkt, te danken. Het is verleidelijk uit de vele uitstekende dingen, die de schrijver over Vermeer's kunst zegt, te ci- teeren, Een vreemd verwijt van gemis aan fanta sie. dat Vermeer gedaan zou kunnen worden, een meer juiste opmerking, dat in zijn kunst, ook in de figuren, een hoogtepunt der stillevenkunst is beieikt geworden, beantwoordt Dr. De Vries op alles verklarende, alles afdoende wijze. .Vermeer heeft niets anders noodig gehad dan zijn Schilderstaal. wars van opsmuk, eenvoudig en zeldzaam zuiver. Zoo heeft hij zich ook uitgedrukt in een groep van kleinere schilderijen, waarin de jonge vrouw het hoofdmotief is. Zij het, dat zij paarlen weegt, of zich met paarlen tooit, de bezig heid is slechts excuus voor het spel der kleuren, dat steeds aan subtiliteit wint.Het realisme maakt plaats voor een abstracter schoonheid, die poëtisch van stemming is.... Vermeer koos zijn modellen, om de schilderijen die hij wel van te voren in zijn hoofd had uitgedacht, het accent van een menschelijken ademtocht te verleenen, nauwe lijks merkbaar en slechts even bewogen tegenover het stilleven. Figuur en voorwerpen zijn equiva lent, beide zijn als kleur begrepen. De Paarlen- weegster en de Jonge vrouw met paarlsnoer, het laatste stuk één der hoogtepunten in het oeuvre van den kunstenaar, zijn opgebouwd uit tegenstel lingen van geel. blauw en bruin". (pag. 46) Wij reproduceeren bij deze aankondiging van een hoogst sympathieke schildersstudie het „Sla pende vrouwtje" uit het Metropolitan museum te New-York. Het behoort tot de periode van vóór 1660, en Dr. De Vries beschouwt en behandelt het kunstwerk met de zekerheid van inzicht waartoe een langdurige studie van Vermeer's werk hem het recht geeft. Toch verzwijgt hij in zijn aantee- keningen niet, dat nog pas in 1936 door een buiten- landsch kunstgeleerde, Dr. Vitale Block, ditzelfde schilderij niet als een Vermeer erkend is en aan Caesar van Everdingen is toegeschreven. Waar deze schilderij in het jaar 1696 in Amsterdam (als een Vermeer vermoedelijk) in veiling kwam en toen voor 62 gulden verkocht werd, daarna pas in 1881 in de Parijsche veiling-John Wilson weer opduikt, zou men zeggen dat haar historie den twij fel van Block voldoende bestrijdt en intusschen een kijk krijgen op de enorme moeilijkheden waarvoor de kunsthistorische wetenschap zich van tijd tot tijd plaatst, of geplaatst ziet. Die moeilijkheden groeien nog als de historie der zwerftochten van zoo'n schilderij geheel ontbreekt of verzwegen wordt. Dan komen de verrassingen eerst recht uit de lucht vallen, zooals dat met de Emmaüsgangers het geval geweest is, en nu met het Mansportret (dat in dit werk voor het eerst en in kleur gereproduceerd wordt) wederom het geval schijnt te zijn. De vrienden van oude schilderkunst zullen aan den arbeid van Dr. De Vries genoegen beleven en er leering uit trekken. J. H. DE BOIS. „Filomeentje" voor de 50ste maal voorgedragen. Charlotte Kohier gehuldigd. Voor een uitverkochten Stadsschouwburg te Amsterdam, heeft Charlotte Kohier Dinsdag avond voor de vijftigste maal haar jongste voordracht Filomeentje van den Vlaamschen schrijver Marcel Matthijs uitgebeeld. Nadat zij den gelieelen avond het talrijke pubhek gevan gen had weten te houden door de suggestie van haar meesleepende voordracht uitte de spanning waarin zij de toehoorders had weten te houden, zich in een uitbundige ovatie. Zeer vele bloemstukken werd op het tooneel gedragen en de administrateur van den schouw burg, de heer Bendien. sprak namens het pu bliek woorden van sympathie en bewondering Hij herinnerde daarbij aan de vele andere wer ken die Charlotte Kohier geheel alleen tot leven heeft gebracht en verklaarde, dat het niet te veel gezegd was. dat zij in dezen vorm van kunst eenig op de wereld was. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om hergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een Uter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrü te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. ingez. Med.} Gasmaskers op afbetaling verkrijgbaar? Minister Van Boeyen is er niet tegen. In antwoord op de vragen van het Tweede Ka merlid den heer Steinmetz betreffende de ver strekking van gasmaskers aan de bevolking be vestigt de minister van binnenlandsche zaken, dat de regeering den dienst der posterijen heeft ingeschakeld voor de distributie van gasmaskers onder de bevolking en dat is bepaald, dat deze gasmaskers bij dien dienst slechts verkrijgbaar zullen zijn tegen betaling van 5.50 of 3.50, naar gelang van de gewenschte uitvoering. De ïegeering acht bij hernieuwde overweging geen voldoende termen aanwezig om van over heidswege algemeen aan de bevolking gasmas kers te verstrekken. Een zelfde standpunt moet ook worden inge nomen ten aanzien van het minder draagkrach tige deel der bevolking. Alleen is de regeering, indien daartoe de wensch wordt te kennen gegeven, bereid haar be middeling te verleenen bij aanschaffing van gasmaskers, zoolang de vrijehandel niet over een voldoende hoeveelheid beschikt om even tueele bestelling van particulieren uit te voeren. In dit licht moet de inschakeling van den dienst der P.T.T. bij den verkoop van gasmaskers aan particulieren worden bezien. Indien in de localiteit de gelegenheid zou worden geschapen om minder draagkrachtigen, die zulks wenschen, bij wijze van afbetaling in het bezit van een gasmasker te stellen, is de minister in beginsel bereid aan zulk een plan medewerking te verleenen. Sociale Zaken kondigt een reeks wetsontwerpen aan. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende de begrooting van het departe ment voor sociale zaken voor 1940 is het volgende ontleend: De minister stelt zich voor om, voor zoover dit onder de huidige omstandigheden mogelijk is en tegen toetreding geen principieele bezwaren be staan, de toetreding van Nederland tot de door de^ internationale arbeidsconferentie aangenomen ont-*~ werp-verdragen te bevorderen. Zoo kan hij mede- deelen, dat eerstdaags de bekrachtiging van het ver drag betreffende het gebruik van loodwit in verf stoffen tegemoet gezien kan worden. Wat de ratificatie van het verdrag betreffende den arbeidsduur aan boord van schepen en de be manning betreft, vestigt de minister er de aart- dacht op, dat bedoeld verdrag nog niet bekrachtigd werd door de groote zeevarende mogendheden, met name nog niet door Groot-Brittannië. Een toetre ding van Nederland onder die omstandigheden zou niet in het belang van onze scheepvaart zijn. Een voorontwerp landbouw- en arbeidswet zal binnen eenigen tijd bij den Hoogen Raad van Ar beid aanhangig worden gemaakt Een voorontwerp inzake wettelijke regeling der vacanties voor arbeiders in loondienst zal eveneens binnenkort aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies worden gezonden. Een wijziging van de arbeidswet is in voorberei ding. De arbeiders bij groente- fruitveilingen zullen dan tevens onder deze wet komen te vallen. Voor de arbeiders in fabrieken van gecondenseer de melk en melkpoeder zullen meer begrensde werk tijden komen te gelden door wijziging van het werktijdenbesluit. Een wetsontwerp tot regeling van de onderne mingspensioenfondsen zal binnen zeer korten tijd het departement verlaten. Een ontwerp-landbouwveiligheidsbesluit is in vergevorderden staat van voorbereiding. De voorontwerpen van het nieuwe stuwadoors veiligheidsbesluit en het scheepsbouwbesluit zijn eveneens in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Het is de bedoeling deze algemeene be stuursmaatregelen zoo spoedig mogelijk in te voeren. Een wetsontwerp tot opneming van het huisper soneel in de verplichte Ongevallen- en Ziektever zekering is in voorbereiding.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5