Nieuw Britsch economisch strijdmiddel tegen Duitschland. Hongarije waakt voor zijn veiligheid HALF TARIEF Mijnhardtjes .Mijnhardtjes .Mijnhardtjes Inbeslagneming op zee van export van Duitschen oorsprong. Standrecht WOENSDAG 22 NOVEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD In een verklaring over het Duitsche mijnenveld heeft Chamberlain Dinsdagmid dag in het Lagerhuis gezegd dat „de Brit- sche regeering niet lijdelijk zal toezien dat deze methoden van oorlogvoering voort duren. De Duitsche aanvallen op koop vaardijschepen rechtvaardigen represaille maatregelen en wel deze „dat exporten van Duitschen oorsprong op zee in beslag worden genomen". „Vele schendingen van het internationale recht", zoo voegde Cham berlain hieraan toe, „en de meedoogenlooze grofheid ran de Duitsche methoden hebben ons doen besluiten, thans zulk een koers te volgen. Binnenkort zal een koninklijk besluit verschijnen, waarbij uitvoering wordt gegeven aan dit voornemen". Chamberlain's verklaring was het antwoord op een vraag van den leider der Labour Oppositie Attleen welke luidde: „Stelt de regeering zich voor maatregelen te nemen met het oog op het feit dat het zonder waarschuwing leggen van mijnen op de scheep vaartroutes in strijd met het internationale recht is?" Attlee herinnerde daarbij aan den ondergang van de „Simon Bolivar". Chamberlain antwoorddg: „Het zal het Huis bekend zijn, dat de laatste drie dagen meer dan tien schepen, waaronder zes neutrale, door Duit sche mijnen tot zinken zijn gebracht en dat daarbij zeer ernstige verliezen aan menschen- levens zijn te betreuren. De Haagsche conventie welke door Duitschland is onderteekend Duitschland heeft nog op 17 September ver klaard deze overeenkomst te willen naleven bepaalt dat bij het gebruik van verankerde mijnen alle mogelijke voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid der vreedzame scheepvaart moeten worden genomen. Dit is juist het kardinale punt der conventie, daar de mijn geen onderscheid maakt tusschen oorlogs- en koopvaardijschepen, tusschen oorlogvoerenden en neutralen. De con ventie eischt in het bijzonder, dat wanneer de mijnen niet langer onder controle van hen, die ze gelegd hebben, staan, de gevaarlijke zone bekend gemaakt wordt, zoodra de militaire be hoeften dat toelaten. Wanneer niet-verankerde mijnen gebruikt worden, moeten zij onschadelijk gemaakt worden ten hoogste een uur, nadat degenen, die ze gelegd hebben, de controle over de mijnen verlorén hebben. Bij het leggen van de mijnen, welke de door mij genoemde verliezen veroorzaakt hebben, heeft de Duitsche regeering geen dezer bepalingen in acht genomen. Deze gewelddaad is een hoogtepunt in de reeks ver dragsschendingen waaraan Duitschland zich heeft schuldig gemaakt. Ik behoef slechts te herinneren aan het tot zinken brengen vair de „Athenia", waarbij 110 menschenlevens verloren gingen en de daarop volgende vernietiging van Britsche, geallieerde of neutrale schepen door middel van mijnen, torpedo's of kanonvuur. Deze aanvallen zijn vaak zonder waarschuwing ondernomen en in een stijgend aantal gevallen met volkomen verontachtzaming van het door Duitschland geteekende protocol over den duik bootoorlog en de meest elementaire wetten van menschel!jkheid. De Britsche regeering is met voornemens toe te laten, dat deze methodes van oorlogvoering voortduren zonder vergel dingsmaatregelen (bijval). Ik moge het Huis er aan herinneren, dat gedurenden den vongen oorlog bij wijze van gerechtvaardigde represaille voor de duikbootaan vallen op koopvaardij schepen exporten van Duitschen oorsprong of van Duitsche eigenaars op zee in beslag zijn ge nomen. De vele schendingen van het interna tionale recht en de meedoogenlooze grofheid der Duitsche methoden hebben ons er toe doen besluiten thans een dergelijken koers te volgen (luide bijval). Binnenkort zal een Koninklijk Besluit verschijnen, waarbij aan deze beslissing uitvoering zal worden gegeven". Miss Wilkinson (Arbeiderspartij) vroeg of de deskundigen van meening waren dat de schepen in kwestie door een nieuwe soort magnetische mijn tot zinken zijn gebracht. Chamberlain antwoordde dat in deze aan gelegenheid thans nog geen vaste overtui ging kan worden uitgesproken. De gevolgen voor Nederland. Welk een funeste invloed het door Chamberlain aangekondigde besluit der Engelsche regeering op den handel der neutralen moet hebben, kan men het beste zien uit onderstaande lijst, welke door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde cijfers bevat van den doorvoer van Duitschland via Amsterdam en Rotterdam gedurende de eerste negen maanden van dit jaar. Alleen die producten en artikelen zijn vermeld,waarvan meer dan 1000 ton (1 ton 1000 K.G.) werd doorgevoerd. den van dit jaar rond tien millioen ton goederen uit Duitschland via Amsterdam en Rotterdam wer den «vervoerd. „Zeeschuimerij" zegt men te Berlijn. Ten aanzien van de maatregelen tegen den Duit schen uitvoer, merkt men in Duitsche politieke kringen te Berlijn op dat de geheele Engelsche oorlogsvoering ter zee opgebouwd is op de begin selen van de zeeschuimerij, zoo zegt het D. N. B. Wanneer Engeland thans overgaat tot openlijke berooving van neutrale schepen in volle zee, is dat met het oog op de meedoogenloosheid, waarmede Engeland zich van oudsher niets heeft aangetrok ken van Volkenrechtsbepalingen en gebruik heeft gemaakt van geweld tegenover den zwakkere, niet verrassend. Onder deze Engelsche methoden zullen natuurlijk.in de eerste plaats de neutralen te lijden hebben. Protesten verwacht. Reuter meldt uit Londen dat de Britsche autori teiten verwachten dat door de neutralen protesten zullen worden ingediend tegen het aanhouden van hun schepen. Zij verklaren al het mogelijke te zul len doen om verbetering te brengen in den toestand, die gelijk zij zeggen, uitsluitend veroorzaakt is door het illegale optreden van Duitschland. De goederen zullen in beslag genomen' of verbeurd verklaard kunnen worden. Tarwe Gerst Dierlijke pro ducten Haver Erwten en boonen Zaden Veevoeder Plantaardige looistoffen Ruwe rubber Ijzererts Steenkool Cokes Briketten Petroleumcokes Kalk en cement Kunstmest Zwavel Natuursteen Oud ijzer en afval Rails etc Metalen Ruw ijzer Koper en brons Lood in blokken Plaatijzer Profieljjzer Mineralen I Meel en bloem van tarwe Meel en bloem van rogge Gepelde en ge broken rijst Gepelde granen 129.680 71.290 2.825 5C.388 9.974 1.811 11.080 8.050 1.292 18.813 .673.420 371.987 29.919 3.000 86.147 18.535 3.814 340.989 1.980 34.365 115.666 47.974 9.792 9.432 60.582 66,906 .272.619 7.117 51.031 3.214 2.484 9.905 19.196 Graanafval Meelfabrikaten Chemische producten 172.507 Verf- en kleurstoffen 55.470 Plantaardige oliën en vetten (in bulk) Stookolie Gasolie Derivaten van oliën Traan Harsen en gommen Was, glyce rine enz Hout 25.442 20.419 3.723 3.261 3.177 4.573 6.078 12.514 Mijnhout Meubelen Cellulose Huiden en vellen Garens Manufacturen Aardewerk Baksteen Glas Papier Koffie Zout Suiker Onbewerkte tabak Vischconserven Voedings- en genotmiddelen Rij- en voer tuigen Machines Diversen 4.022 4.541 38.445 8.340 1.225 2.374 3.062 25.910 6.006 44.704 2.623 2.363 48.525 2.821 1.593 2.863 23.181 5.294 De Britsche handel met de neutralen. Invoering van een „navicert-systeem". Het Engelsche ministerie voor de voorlich ting deelt mede, dat het ministerie voor den economischen oorlog een „navicert"-systeem in de nabije toekomst zal instellen om den bonafiden handel tusschen neutrale landen bij te staan, aldus meldt Reuter. Dit systeem zal in de eerste plaats beschikbaar gesteld wor den voor den handel tusschen de Vereenigde Staten en zekere neutrale landen, die aan Duitschland grenzen. Men hoopt, dat het sy steem later uitgebreid zal worden en dan een groot deel zal dekken van den handel tus schen overzeesche neutralen en aan Duitsch land grenzende neutralen. De „navicerts" kunnen omschreven worden als handelspaspoorten voor consignaties, die goed gekeurd zijn door vertegenwoordigers van de Brit sche regeering voordat zij verzonden werden uit het land van oorsprong. Dit systeem werd gedu rende den vorigen oorlog toegepast en bleek suc ces te hebben. Vele neutrale verschepers maakten gebruik van de faciliteiten van dit systeem. Goe deren die gedekt worden door navicerts zullen een begunstigde behandeling krijgen in de contra bandecontrole bases en de schepen welker geheele lading door navicerts gedekt wordt zullen een minimum vertraging ondervinden. Verschepers in de Vereenigde Staten, die van navicerts ge bruik willen maken wordt verzocht den Britschen vertegenwoordigers bijzonderheden te geven over de goederen, die zij willen uitvoeren, den aard, hun hoeveelheid, land van bestemming en naam en adres van den geconsigneerde, of, zoodra dat bekend zal zijn den naam vair het schip waarmee de goederen verscheept zullen worden benevens den datum van verscheping. Aanvraagformulieren zullen verkrijgbaar zijn bij de Britsche ambassade of de consulaten en moeten ook aan deze instanties worden voorge legd wanneer zij ingevuld zijn. Het navicert-systeem zal volgens Reuter van toepassing zijn op alle verschepingen uit de Ver eenigde Staten naar België, Denemarken, Est land, Finland, IJsland, Letland, Nederland, Noor wegen en Zweden. Het systeem zal uitgebreid worden wanneer de gelegenheid daartoe bestaat. Amerikaansch commentaar. Uit WASHINGTON, 21 November. De Brit sche ambassade heeft heden de toepassing van het navicertsysteem bekend gemaakt. Tijdens een persconferentie heeft onderstaats secretaris Summer Welles over dit systeem ge zegd, dat de regeering der Vereenigde Staten we derom Groot Brittannië ervan in kennis had ge steld dat zij zich alle rechten der regeering en der onderdanen volgens het internationale recht voorbehoudt en geen goedkeuring hecht aan eenigerlei ingrijpen in den handel tusschen de Vereenigde Staten en neutrale landen. Welles voegde hieraan toe. dat het navicert-systeem voor het oogenblik niet beschouwd zou worden als een ingrijpen. Aan de hand van deze cijfers kan men zich inden ken, wat de gevolgen van economischen oorlog moe ien zijn; waar gedurende de eerste negen maan- in het Protectoraat opgeheven. PRAAG, 21 November. Aangezien in Praag volkomen rust heerscht, is voor groot-Praag en eenige andere distriiten het standrecht opgeheven. (D.N.B.) Een nader bericht aan het D. N. B. meldt uit Praag: .,De door de autoriteiten genomen maatregelen zijn, naar het schijnt, volkomen voldoende ge weest om alle verdere pogingen van kleine groe pen aanhangers van Benesj tot verstoring van orde en rust in het protectoraat in de kiem te smoren. In verband met de laatste gebeurtenissen was bepaald dat de koffiehuizen en restaurants te Praag om 22 uur moesten sluiten Daar sedert 18 November ook te Praag geen orde verstoring is voorgekomen, kon dit voor schrift reeds weer worden ingetrokken. De bewe ring van „United Press" als zou Praag een doode stad zijn en als zouden de Tsjechen zooveel mo gelijk in hun huizen blijven en zich niet op straat begeven, is zelfs voor een enkelen dag niet juist, zij is verzonnen. Iedere bezoeker van Praag heeft zich er van kunnen overtuigen, dat het stads beeld volkomen normaal was met uitzondering van de demonstraties van Tsjechische intellec- tueelen op 28 October en 15 November, die tot. eenige straten beperkt bleven, dat het leven overal het groote stadskarakter draagt en dat schouwburgen en bioscooptheaters druk bezocht worden, evenals alle koffiehuizen en restaurants." EEN 2T.IT.teraKKET Vier oudere lichtingen onder de wapenen. Arrestafie van verspreiders". .geruchten VER20NBEN AAN HET VELB- poSTAJBRES \AN EEN MILITAIR BENEUtN DEN RANG W OFFICIER AANGEBODEN TUSSCHEN 2J EN 30, NOVEMBER, MET 2. ELKAAR £>Ny- DE-NDE LyNEN OVER HET ATSRE5», (Adv. IngezMed.) Nog meer schepen vergaan. Een Japansch vaartuig van bijna 12000 ton en drie Britsche trawlers. Voor de Oostkust van Engeland is Dins dag het Japansche schip „Terukuni Maroe" op weg van Japan naar Londen, gezonken. De ..Terukuni Maroe" mat 11,930 ton en had een bemanning van 180 koppen, terwijl zich 26 passagiers aan boord bevonden. Op het kantoor van de eigenaars te Lon den is geen bericht ontvangen over dooden. Men veronderstelt derhalve, dat alle opva renden zijn gered. Reuter voegt hieraan toe dat het schip vermoedelijk op een mijn is geloopen, welke door een Duitschen onderzeeër is gelegd. De tot zinken gebrachte „Terukuni Maroe" was het mooiste schip van de Nippon Yusen Line, dat op Europa voer. De Japansche ambas sadeur en de consulaire, ambtenaren begaven zich na het ongeluk naar de haven om een on derhoud te hebben met de opvarenden, ten einde een onderzoek in te stellen. Het schip bleef geruimen tijd nadat het op de mijn was geloopen drijven en hierdoor, alsmede door het feit, dat een kleine vloot reddende schepen snel ter plaatse was, werd een grooter onheil voorkomen. Behalve het Japansche schip en de Brit sche mijnenlegger „Mastiff" zijn drie En gelsche trawlers Dinsdag vergaan. De „Sea Sweeper" werd door een duikboot tot zinken gebracht, evenals de. „Thomas Hankins". Van laatstgenoemd schip werden alle op varenden gered. De derde trawler die ver ging was de te Fleetwood thuisbehoorende „Delphine", waarvan de bemanning even eens gered werd. Een United Press-bericht meldt: De trawler „Thomas Hankings", groot 276 ton, is voor de Noordwestkust van Ierland ge zonken, tengevolge van den aanval van een on derzeeër. De bemanning, bestaande uit 12 kop pen, is veilig in een haven in het Noorden van Groot Brittannië geland. De bemanning verhaalde hoe zij na Donder dag de haven van Fleetwood te hebben verlaten, de netten hadden uitgezet, toen zij den com mandotoren van een onderzeeër opmerkten, die zonder waarschuwing het vuur op den trawler opende Deze zonk in 15 minuten nadat de bemanning in roeibooten het schip had verlaten. Nu 10 uur geroeid te hebben werden zij door een anderen trawler opgepikt De Newcastle Line Ltd deelt mede dat men de hoop heeft opgegeven dat het stoomschip Newtonbeech, dat bijna een maand te laat is, nog in veiligheid zal zijn. De „Newtonbeech" meet 4600 ton en had een bemanning van dertig tot veertig koppen. Alle leden der bemannning van het Joego slavische stoomschip ..Carica Milica", dat Za terdag ter hoogte van de oostkust van Engeland gezonken is, zijn gered. Negentien hunner be vinden zich in Londen. (Van onzen Boedapester correspondent). De in de jaren 1901, 1902. 1903 en 1904 geboren Hongaren, vier op elkaar volgende „jaargangen" dus. waren tot dusver van militairen dienst ver schoond gebleven. In veel gevallen hebben lieden, die nog maar een paar maanden vroeger op de wereld zijn gekomen, nog net aan den grooten wereldoorlog moeten meedoen. En zij. die na den eenendertigsten December van het jaar 1904 ge boren werden, moesten ook soldaat worden. Nu komen die vier jaargangen echter ook aan de beurt. De vijf-, zes-, zeven- en achtendertigjari gen moeten zich aan een lichamelijk onderzoek onderwerpen en moeten, wanneer zij voor het leger goedgekeurd worden, voorloopig gedurende tien weken onder de wapenen komen. Maar ook veel ouderen, die al over de veertig zijn en die in den wereldoorlog meegestreden hebben, werden en worden nog steeds onder de wapenen geroepen om enkele weken of enkele maanden in het leger te dienen. Hongarije wil zich zelf zoo veel moge lijk weerbaar maken om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Niet dat men hier dadelijk aan een onmiddellijk dreigend oorlogsgevaar gelooft, maar toch: het is beter om in een gegeven geval paraat te kunnen zijn. In verband hiermede zal over enkele dagen ook een soort volkstelling worden gehouden, waar bij alle manlijke personen van 12 tot 70 jaar zich moeten aanmelden, benevens alle personen van het vrouwelijke geslacht van 16 tot 50. Van deze meisjes en vrouwen moet bovendien vermeld wor den of zij over bepaalde kwaliteiten beschikken, welke eventueel ten dienste van het vaderland gebruikt zouden kunnen worden. Of zij artsen, tandartsen en tandtechnici of verpleegsters zijn. of zij op laboratoria of bij de posterijen en tele grafie werkzaam zijn of gewerkt hebben en of zij in electriciteitsbedrïjven, ijzer- en steenbedrij- ven, smederijen en glas- en ceramiekfabrieken. leerlooierijen, boekdrukkerijen en -binderijen en pelswerkerijen werkzaam kunnen zijn. Wie on juiste opgaven geeft of in gebreke blijft deze te verstrekken, kan met een gevangenisstraf tot vijf jaar veroordeeld worden. In Hongarije bloeit, zooals trouwens in al deze streken in Middel- en Zuid-Oost Europa, het kof fiehuis- en restaurantleven. De menschen brengen hun tijd veel meer buitenshuis door dan in ons vaderland. Zij ontmoeten elkaar geregeld in verschillende lokalen, daar wordeu natuurlijk allerlei gesprekken gevoerd en het is duidelijk dat de politiek daarbij tegenwoordig een voorname plaats inneemt. Een typisch verschijnsel van on zen tijd vormen de geruchten. Geruchten over alle mogelijke dingen, die wel eens ten deeie waar zijn. maar veelal ook op onwaarheden en vermoedens berusten. Deze kunnen wel eens van een funeste uitwerking zijn. En daarom heeft de regeering al sedert geruimen tijd het verspreiden van alarmeerende geruchten verboden. Plakkaten op de straat en in de lokalen moeten de men schen steeds aan dit verbod herinneren. Maar toch denken zij er vaak niet aan. Een poos ge leden al hebben rechercheurs zich onder het publiek gemengd, dat voor bureaux van kranten de bulletins stond te lezen. Verscheidene men schen stonden in groepjes met elkaar te „politi- seeren". Een aantal hunner werd verzocht mee naar het politiebureau te gaan. Hun namen wer den den volgenden morgen voluit met hun adres sen erbij in de bladen vermeld én voor een poosje werden zij van hun dierbare vrijheid beroofd. Thans zijn politie-organen ook met open oor en oog in restaurants en koffiehuizen gaan zitten. Het gevolg daarvan was dat de kranten een lijst van circa veertig personen publiceerden, tegen wie een vervolging wordt ingesteld. Onder hen bevinden zich lieden van zeer uiteenloopende klassen der maatschappij. Men treft -1e namen aan van advocaten en handelsreizigers, inge nieurs en kellners, bankbeambten. fabrikanten en werklieden. Er werden deze maand in heel Hongarije ver duisteringsoefeningen gehouden. De politie lette er streng op dat nergens ook maar een straaltje licht uit de huizen naar buiten mocht dringen. Te Boedapest alleen werden niet minder dan 1500 personen opgeschreven, die niet voldoende voorzorgsmaatregelen hadden getroffen. Zen juwelier, verschillende winkeliers, een restaura teur en tal van andere personen werden onvoor waardelijk tot hechtenisstraffen van tien en vijf tien dagen veroordeeld, anderen hebben geld boeten van 100 en 200 pengö gekregen. W. M. BEKAAR Geen leden van liet Huis Holirnzollrrn gearresteerd. Brief van ex-kroonprins Wilhelm. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert den vol genden brief van den ex-kroonprins Wilhelm: „Den laatsten tijd zijn door de anti-Duitsche buitenlandsche pers zóó onzinnige en beleedigen- de beweringen verspreid, dat het mij tegen de borst stuit, daarvan kennis te nemen. Evenmin staat het mij aan op al deze schaamtelooze leu gens in te gaan of te trachten ze te weerleggen, omdat zij alle zonder uitzondering verzonnen en gelogen zijn. Noch ik. noch mijn broers en zoons, noch eenig ander lid van het Huis Hohenzollern of van een ander Duitsch vorstenhuis is gear resteerd of doodgeschoten. Geen van dezen is eenigermate in zijn vrijheid beperkt. De domheid der lasteraars gaat zoo ver dat zij den reeds tien jaar geleden gestorven prins Max von Baden laten herrijzen. Het is wel voldoende mede te deelen dat alle strijdbare leden der Duitsche Vorstenhuizen zich aan het front bevinden. Leu gens straft men het beste door ze aan belache lijkheid prijs te geven. De bedenkers van derge lijke leugens maken zich aan een misdaad schul dig. (w.g. Wilhelm, kroonprins)". Duitsch vliegtuig bij de Engelsche kust neergeschoten. Luchtalarm in een deel van het land. Het Engelsche ministerie van Luchtvaart meldt dat Dinsdagochtend een vijande lijk vliegtuig de Oostkust van Engeland naderde. Een gevechtsvliegtuig van de Ko ninklijke Luchtstrijdkrachten bond den strijd aan en heeft het vreemde vliegtuig omlaaggeschoten. De Britsche ministeries van oorlog en bin- nenlandsche veiligheid deelen voorts mede dat vijandelijke vliegtuigen aan de Oostkust Dins dag even over zeven uur zijn waargenomen. Ge meld werd, dat de toestellen op verschillende hoogten vlogen. Gevechtstoestellen werden de lucht in gezonden om hen op te vangen en lucht- afweerbatterijen openden het vuur. Het signaal alles veilig werd even voor half negen gegeven. Er werden geen bommen geworpen. Volgens Reuter hebben de sirenes geloeid in een stad aan de Oostkust nadat het geronk van vliegtuigen gehoord was. Boksers, die met wed strijden bezig waren, in een zaal, bleven toe kijken. Ook hebben de sirenes gisteravond weerklon ken in Oost-York. De manschappen van de luchtbescherming begaven zich naar hun pos ten. De op straat zijnde bevolking begaf zich snel naar de onderkomens. Trams en autobussen bleven rijden, tot zij bij openbare schuilgelegen- heden waren aangekomen. De meeste menschen die in bioscopen en theaters waren, bleven daar tot het signaal „alles veilig" gegeven werd. Er werd niets gezien van een vijandelijk vliegtuig en geschutvuur is niet gehoord. Het signaal „alles veilig" werd een uur na het begin van het luchtalarm gegeven. In een andere stad in Yorkshire is gisteravond met zoeklichten gewerkt. Het ronken van een vliegtuigmotor en het ratelen van machinege weervuur werd in het Zuid-Westen van de stad gehoord. Des morgens werd een Duitsche bommenwer per waargenomen boven Sutherland. Het toestel verdween in Noordelijke richting. De Duitsche kenteekenen op de machine waren duidelijk zichtbaar. Reuter meldt verder nog dat drie Duitsche vliegers drijvende zijn gevonden in een vouw boot. Zij werden gered door een Britsch schip op de Noordzee. Zij zijn in een haven aan de Oostkust aan land gezet. Ook luchtalarm in Frankrijk Dinsdagmorgen te kwart voor elf werd in het Noorden van Frankrijk luchtalarm gemaakt. De alarmtoestand duurde tot kwart voor een. SPROOKJESACHTIGE BEKORING gaat er voor kinderen uit van de PALESTINA DIORAMA'S. Eiken werkdag (beh. Vrijdag) 35 en 79 uur. SCHOTERSINGEL 117 A. Entree 10 en 15 cent. 'Adv. Ingez. Med.s Litauer» he^ft weer een regeering. Kabinet Merkys tot stand gekomen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Kaunas: De sinds eenige weken gevoerde onderhandelin gen tot vorming van een nieuwe Litausche regee ring hebben tot resultaat geleid. Dinsdag werd het volgende kabinet gevormd: Minister-president: Merkys: gevolmachtigde voor het gebied van Vilnius (Wilna): Tautininkai (eer ste burgemeester van Kaunas); vice-minister-pre sident: Bizauskas: minister van Buitenlandsche Zaken: Urbsys; minister van Oorlog: generaal Musteikis; minister van Binnenlandsche Zaken: generaal Skucas: minister van Onderwijs: professor Örjokantas, minister van Financiën: Ernest Galva- uauskas; minister van Lhndbouw: Audickas: mi nister van Verkeer: Masiliunas; minister van Justitie: professor Tamosaitis, tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine tegen Gevatte koude, Koorts, Griep 2 stuks 10 ct. - 12 stuks 50 ct. (Adv Ingez. Med.) BAEIC |<A< SS®» PROGRAMMA DONDERDAG 23 NOVEMBER. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.0Q KRO 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP 8.05—9.15 en 10.00 Gramo- foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur 12 00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berich ten ANP en gramofoonmuziek) 2.00 Handwerk- uwtje. 3.00 Pianovoardracihit cn gramofoon muziek). 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramo foonmuziek, 6.00 Orgelconcert. 7.00 Berichten. 7.15 Boekibespretotng. 7.45 Causerie: Metaalbe werking. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-be- richten. 8.15 Utr. Sled. Ork. Chr. oratoriumver - eeniging en solisten. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00. Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramo foonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM 11 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramol'oon pl. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekover zicht. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.15 AVRO- Dansorkest en solLste. 12.45 Berichten ANP, Gra mofoonmuziek. 1.00 Pianosoli. 1.15 De Twilight Serenaders. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Vioolvoor dracht met pianobegeleiding. 3.00 Brei- en bor- duurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voer zie ken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.30—6.27 AVRO- Amueementsorkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Programma voor mi litairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en solist (ca. 9 15 Causerie over Racine). 10.25 Gra mofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP, hierna: AVRO: AVRO Dansorkest. 11.4012.00 Gramo foonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 12.20 Het Rich. Crean-orkest. 1.05 Causerie „Simplefacts". 1.20 Berichten. 1.30—2.20 Orkest concert. 3.20 Geïger en zijn orkest. 3.50 Dans muziek. 4.20 Berichten. 4.35 Causerie „Talking it over". 4.50 Matinee-programma 5.20 Kinderuurl tje. 5.35 Raadseluitzending. 5.50 De Entr'acte Players. 6.20 Berichten. 6.35 Voor de boeren. 6.50 Variété-uitzending. 7 20 Radiotooneel. 7.50 BBC- Theaterorkest. 8.20 Pianovoordracht. 3.40 BBC- Revue-koor en BBC Variété orkest, 9.20 Berich ten. 9.35 Causerie „War Commentary". 9.50 BBC- orkest. 10.35 Korte Kerkdienst. 10.55 BBC-Har- monle orkest. 11.35 Dansmuziek. 12.20—12.35 Be richten. RADIO-PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M. 5.50 Omroeporkest. 7.40—8.50 en 9.30—9.50 Gra mofoonmuziek. 10.50 Harpvoordracht. 11.20 Leo Eysoldt's orkest. 1.35 Populair concert. 2.20 Cau serie over het Duitsche soldatenlied (met illustra ties). 2.40 Gramofoonmuziek. 2.50 Kinderkoor zang. 3.20 en 4.30 Gramofoonmuziek 5.00 Folklo ristisch programma. 5.20 Omroepklein orkest. 7.3512.20 Deutschlandscnder. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 cn 1.30 Omroep orkest. 1.50—2.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoon muziek. 8 20 Ontspanningsprogramma voor sol daten. 8.50 en 9.20 Omroeporkest. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.50—2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Om- roepsymphome-orkest. Omroepkoor en solisten. 10.3011,20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Folkloristisch programma. 8.05 Operacon cert. 9.20 Berichten. 9.50 Planotrio- 10.20 Con cert. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nacht concert.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7