Uit de Omstreken Voor uitstekend Accordeonles Akkertje Zt KV HNS DAG 22 NOVEMBE R 1939 H 'A A R i; E M'S DA'GBEAD 1it HEEMSTEDE De werkloozenzorg. Nieuwe regeling brandstoffentoeslag. Ingevolge een daartoe strekkend advies van de raadscommissie voor de werkloozenzorg hebben 3, en W. besloten op den brandstoffentoeslag aan Öe werkloozen geen korting meer toe te passen jegens verdiensten van den werklooze zelf of Van zijn gezinsleden. Aan ieder, die voor brand stoffentoeslag in aanmerking komt, zal dus yoortaan het volle bedrag van dezen toeslag gorden uitgekeerd. burgerlijke stand. Ondertrouwd: H. A. v. d. Hoogen en M. J. Roozen; E. Dijkstra en E. F. Ziegenhirt. Getrouwd: P. A. M. Masoini en E. M. v. d. Rijken; A. van Horick en A. M. M. Duyndam; R. Schouten en C. Kohlschein. Bevallen: M. G. TervoortSengers, d.; J. J. C. jle Vosv. d. Burg, z.; A. J. VisserBergmans, d. Overleden: J. Feitsma, 34 J., geh. tewerkstelling van werkloozen in de vier-weeksche. Door een aantal vrouwen van ondersteunde werkloozen is aan den Heemsteedschen Ge meenteraad het verzoek gericht dat een juiste rouleering plaats zal vinden bij de tewerkstelling In de zoogenaamde vierweeksche. Volgens de adressanten wordt thans een aantal werkloozen eenige malen per jaar in de werkverschaffing geplaatst, terwijl anderen slechts éénmaal per jaar geplaatst worden. Dit geeft aldus adres santen aanleiding tot onbillijkheden, waarvan gezinnen met kinderen de dupe worden jaarfeest ned. r.k. volksbond. Ook Dinsdagavond was de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw weer geheel bezet met leden en hun dames. En ook nu weer oogstten „De Vereenigde Haagsche Spelers" onder leiding van Pierre Balledux een enorm succes met „Rond een half millioen". Ook nu werd na afloop nog een uurtje gedanst, met muzikale medewerking van het ensemble Jan gibbering. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht f 18,62 op. botsing tusschen twee auto's. Dinsdagavond had op het kruispunt Raadhuis pleinCamplaanValkenburger laan een botsing plaats tusschen twee auto's. M. v. K. wonende te Heemstede wilde, komende van het Raadhuisplein, de Camplaan oprijden. Toen hij al te ver was om nog te stoppen, naderde van de Valkenburgerlaan een auto, bestuurd door den res. kapitein J. J. W. uit Rotterdam. Een botsing had plaats, gelukkig alleen met materieele schade. ontrouwe dienstbode. Door de politie alhier is aangehouden een dienst bode, verdacht van verdwijning van verschillende huiselijke gebruiksvoorwerpen. Bij verhoor beken de zij, ook wel eens eenig geld verduisterd te Rebben. HAARLEMMERMEER vijfhuizen een eigen e. h. b. o. lil de openbare school te Vijfhuizen werd Dins- 1 dagavond een vergadering gehouden, waarin be-^ ploten werd tot oprichting van een eigen afdee- ling van de Vereeniging Eerste Hulp bij Onge lukken. Dr. Nanninga zal het theorethisch deel van de fcursus op zich nemen, de heer J. v. d. Marei uit Hoofddorp het practlsch gedeelte. gouden echtvereeniging. Het echtpaar Siebolt Droogsma en Adriana van der Schel herdacht Maandag den dag. waarop het 50 jaar geleden in den echt werd verbonden. De buren boden het echtpaar gezamenlijk een enveloppe met inhoud aan. Ook de burgemeester en mevr. Slob gaven van hun belangstelling blijk en feliciteerden de oudjes persoonlijk. huis-ziekenverpleging. Bij voldoende deelname zal door het bestuur Van „Witte Kruis" te Vijfhuizen wederom een Cursus huis-ziekenverpleging worden gegeven. Liefhebbers kunnen zich melden bij de wijk zuster. j. tolenaars met pensioen. De heer J. Tolenaars, doodgraver op de al;_ meene begraafplaats in dienst van de gemeente Haarlemmermeer, heeft wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd uit deze betrekking eervol ontslag gevraagd met ingang van 1 Januari a.s. In vroeger jaren was hij enkel belast met het delven van de graven en het regelen van de be grafenissen. terwijl hem was toegestaan, de ver schillende graven te onderhouden tegen gelde lijke vergoeding door de betrokken personen. Daarna heeft de gemeente het onderhoud voor haar rekening genomen en is hij geheel in vasten dienst van deze gemeente gekomen. De heer Tolenaars, die ongeveer 34 jaren als doodgraver met groote piëteit en trouwe plichts vervulling is werkzaam geweest, heeft zich ook steeds met veel ijver en toewijding gegeven voor de verzorging van de begraafplaats, die er zoo keurig uitziet, dat het onderhoud van de beplan tingen en de grafsteenen een zekere vermaard heid heeft gekregen. Moge het Tolenaars. die de 65 jaren gepasseerd is. gegeven zijn nog vele jaren in goede gezond heid van zijn welverdiende rust te genieten. verkeersongelukken. Op den Sloterweg wilde Dinsdag de bestuur der van een motorrijwiel de heer B. uit Amster dam. een zwaar beladen vrachtauto passeeren. Vermoedelijk week hij hierbij te ver uit, met het gevolg, dat hij in den zachten grasberm terecht kwam en met motor en al over den kop sloeg. Met een gebroken arm en aan een been gewond, werd hij opgenomen en per auto naar zijn wo ning gebracht. Op den hoek van den Aalsmeerderweg en den Schipholweg kwamen Dinsdag een vracht auto en een personenauto met elkaar in botsing, doordat de chauffeur van eerstgenoemden wa gen geen voorrang verleende. Beide auto's wer den deerlijk gehavend en moesten naar een ga rage worden gesleept. De bestuurders kwamen met den schrik vrij. De politie stelde een onder- Eoek in. gearresteerd. Dinsdagavond werd door de politie in Haar lemmermeer aangehouden en naar Hoofddorp overgebracht een jonge man J., die kinderen met minder goede bedoelingen lastig viel. gevonden. Een rozenkrans, armband met steen, doosje m lnh., autoslinger, kinderjas, vulpen, kinderbril, portemonnee. COR SCHEFFER, Spaarnrijkstr. 30 - Cond. v.a. 2.50 per maand. i Adv Ingez. Med.j HILLECOM AJt. KIES VEREENIG ING. Dinsdagavond hield de AR. Kiesvereenlging „Nederland en Oranje" onder leiding van den heer Troost in gebouw Patrimonium" een open bare vergadering, waarvoor zeer groote belang stelling bestond. Als spreker trad op mr. H. Bijle- veld te Amsterdam met het onderwerp „Anti- revolultionnair in Crisistijd". Na een woord van mededoogen met de slacht offers der „Simon Bolivar" betoogde spr. dat er in de maatschappij een voortdurende geper- fectionneerd pogen is om het menschelijk leven zedelijk en natuurlijk ten onder te brengen tegenover den geestelijken herbewapeningskruis tocht der menschen van goeden wille. Hij ging na hoe in 1914 de militie-wet-Colijn van 1912 ons land bewaard heft voor de ramp spoeden van den oorlog. Reeds toen had Dr. Colijn een vooruitzienden blik, wat nog meer be waarheid werd toen in de na den oorlog komen de opleving hij ernstig waarschuwde en aan drong op versobering en verlaging van 't levens peil, omdat de tijd ziek was en het zoo niet kon blijven. De uitkomst heeft hem gelijk gegeven. Toch is deze tijd van levensvooruitgang op cultureel gebied er gelijktijdig een van levensnood, zich uitende in de gruwelijke werkloosheid en rede- looze beperking van productie. Elke vooruitgang op technisch gebied, hoe toe te juichen ook, brengt de groote vrees met zich mede voor uit breiding van levensvernietiging, zie het vlieg- wezen enz. Spr. becritiseerde dan ook fel het oorlogvoeren op grond van het bijbelsch woord. Ook de geestelijke verwording en verwarring uit zich bij de groote politieke partijen: zij ver loochenen hun meest elementaire grondslagen en spr. vergelijkt in dit verband de SD.A.P. van 1914 met die van 1939. Hij besprak achtereenvol gens het Bolsjewisme als dictatuur over het proletariaat en niet van het proletariaat, het fascisme en nationaal-socialisme, de grootheid van het leven belijdende, zooals ©én macht hebber dit ziet. En deze verwording manifesteert zich ten volle in den huidigen oorlog. BENNEBROEK OPHALEN VAN HUISVUIL. Met ingang van de volgende week zal het ophalen van vuilnis in de gemeente Bennebroek weer tweemaal per week geschieden, namelijk op Woensdagmorgen en Zaterdagmorgen. PERSONALIA. De gemeente-werkman-nachtwaker C. J. Dui venvoorden is met ingang van 1 December be noemd tot gemeente-veldwachter. Ondertrouwd: Adriaan Otte, wonende te Velsen en Maria Goverdina Harren te Bennebroek. Getrouwd: Johannes Gedefridus Hendriks, wo nende te Haarlemmermeer en Sophia Amalia Jansen, wonende te Bennebroek. Overleden: Agatha J. Raaphorst, wed. van J. Wesmaas, oud 72 jaar. IJMUIDEN Gouden echtvereeniging. MOOIE REIS VAN DE KW 43. De logger KW 43, welke te IJmuiden binnen is met 27 last en 420 kisten versche haring, heeft deze prachtige reis volbracht in een week. De versche haring bracht f 4540 op. Bij den huidigen prijs van de steurharing kan de totale opbrengst van deze reis geschat worden op f 13000 a f 14000. ZANDVOORT bazar van den kring „godsdienstig leven". Reeds enkele dagen waren vele handen druk bezig in het gebouw van den Kring Godsdienstig Leven, afd. van den Ned. Prot Bond, alles voor den bazar in gereedheid te brengen. Een prettig werk was dat wel, doch gemakkelijk was het niet. De massa binnengekomen goederen was zeer groot en elk kleedje, elk jurkje, elk paar kindersokjes en ieder sierkussen vroeg om een eigen plaatsje. Toen de voorzitter, de heer A. Elffers, Dins dagavond den bazar opende was reeds een zeer groot aantal belangstellenden aanwezig. Spreker bracht dank aan allen, die hadden meegewerkt om den opzet van den bazar te doen slagen, die gehouden wordt in een uiterst moei lijken en donkea-en tijd. Gelukkig waren juist nu velen bereid om te helpen. Spreker hoopte, dat de opbrengst zoo zal zijn, dat het doel, waarvoor de bazar werd gehouden zou worden bereikt. Onmiddellijk na de opening klonken van alle zijden de uitroepen door de zaal van hen, die de aandacht der aanwezigen voor hun stand vroe gen. De stemming in de zaal was en bleef uit stekend, vooral ook, omdat van tijd tot tijd de verkoop werd stopgezet en de aandacht werd gevraagd voor een voordracht, een tooneelstukje of een zangnummertje. Mej. Bep Otten had zich weer verdienstelijk gemaakt door het schrijven van een paar too- neelstukjes voor kinderen en voor groorteren. 't Was buitengewoon knap werk en 't viel zeer in den smaak van de aanwezigen, die vele gebeur tenissen uit het leven van den kring op het ge- improviseerde tooneel zagen herleven. Mevr. Sterrenbergv. d. Sande zong met haax mooie zuivere stem eenige bekende liederen, 't geen ook zeer werd gewaardeerd. Ververschingen waren in ruime mate te ver krijgen. Zoo wist men de goede stemming tot het sluitingsuur te bewaren. Hedenavond wordt de bazar voortgezet. ouderavond school c. Woensdag 29 November wordt in School C een ouderavond georganiseerd. Op de agenda komen o.a. voor bestuursverkiezing en een causerie van den heer W. F. Jansen uit Haarlem over de be langrijkste dingen, die bij de beroepskeuze ter komen. Maar het is sprekers meening, dat bij de aanzien lijke' toeneming der bevolking het vroeg of laat op een woningtekort moet uitloopen. De replieken. De vierde zitting, die van gisteravond is bestemd voor de replieken, Na een korte pauze is het woord weer aan het college, te beginnen met den voorzitter, die nog eens ontkent, dat hij de S. D. A. P. bij het organi- seeren van feesten en betoogingen in den weg heeft gestaan. De arrestantenwagen past in het kader van de organisatie der politie. Zedenpolitie en kin derpolitie is dringend noodig maar met de tegen woordige sterkte van het corps kan hij daarmee niet beginnen. Spreker vraagt den raad, het bedrag van f 2500 voor den assistent-arts te laten staan. Het college zal dan later zien in hoeverre aan de wenschen der le den tegemoet kan worden gekomen. burgerlijke STAND. Bevallen: M. C. van DuijnHoogzaad z.. Bie- zenweg 70. Santpoort; M. A. ThijmsVisser z.. Bik en Arnoldkade 11 rood. IJmuiden; C. P. Gie- zen—Wit d., Lumeijstraat 18 IJmuiden; A. Kraaijenoordvan der Toorn z., Annastraat 1 rood IJmuiden; A. LubHekhuis z., Kennemer- laan 131, IJmuiden; J. Kuipers—Gaastra d., Torricellistraat 11, IJmuiden. Overleden: Geen. Het aantal werkloozen daalde verder. Het aantal geheel werklooze volwassen ar beiders dat op 11 November j.l. 1397 bedroeg, was op 18 November gedaald tot 1361. Het aan tal ingeschreven werkzoekenden bedroeg 1758 tegen 1835 op 11 November. Maandag 4 December a.s. hoopt het echtpaar J. M. KeuneDrogtrop Kastanjestraat 16, den dag te herdenken waarop het voor 50 jaar in het huwelijk trad. Vijf en veertig jaar lang woonde het echtpaar in Amsterdam, waar de heer Keune 43 jaar als meesterknecht werk zaam was bij de firma van Hemsing. Hoewel beide oudjes de 70 jaar reeds gepasseerd zijn (de heer Keune is 76 en mevrouw 70 jaar') heb ben zij geen ziekte gekend. Hun huwelijk werd gezegend met 10 kinderen, welke allen ge trouwd zijn en 21 kinderen hebben. Dooi de kinderen is het huis op fraaie wijze in de bloemen gezet. Het zal den beiden oudjes in deze dagen zeker niet aan belangstelling ontbreken. Marktprijzen en Besommingen. (Versche visch). IJmuiden, 22 Nov. 1939. Tarbot 190170 ct. per K.G. Tong 190—180 ct. per K.G. Heilbot 130—116 et. per K.G. Groote schol 4237 per 50 K.G. Middel schol 42 per 50 K.G. Zetschol 37 per 50 K.G. Kleinschol 3816.50 per 50 K.G. Schar 83 per 50 K.G. Tongschar 3823 per 50 K.G. Poontjes 72.50 per 50 K.G. Groote schelviseh 2518 per 50 K.G. Middel schelviseh 2112.50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelviseh 1710.50. per 50 K.G. Kleine schelviseh 128.10 per 50 K.G. Groote gul 1614 per 50 K.G. Wijting 6.601.90 per 50 K.G. Makreel 13.50—8.70 per 50 K.G. Versche haring 118.80 per 50 K.G. Kabeljauw 62—36 per 125 K.G Vleet 32.20 per stuk Leng 1.700.90 per stuk Koolvisch 1.100.60 per stuk Rog 12.5011.50 per koop Steurharing bestemd voor export: f 18.55 per kantje. Steurharing voor het binnenland f 18.70 per kantje. Loggers met versche haring: SCH 118 f 1100 SCH 47 f 540. Logger met pekelharing KW 69 f 426. verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Haarlem IJM 9. Vangst: circa 1600 m haring Alma. IJM 44. Vangst: 115 m schelviseh. 70 m gestripte radio. 140 m. dicht radio. 20 m. gul en platvisch, 20 m. varia, 90 m. braadschelvisch Totaal 455 m. VELSEN RAADSVERGADERING. Gistermiddag 2 uur werd de Maandagavond ver daagde vergadering van den gemeenteraad voort gezet. Het woord is aan het college. De voorzitter opent de beantwoording door het college. Natuurlijk komen Uit 's voorzitters mond woorden van dank voor de waardeering. uitgesproken voor het werk van het college. Uit de woorden van vele sprekers zou men kunnen afleiden dat Velsen verkeert in een uitzonderingspositie, maar zoo is het niet. Zeker, we moeten zuinig zijn, maar zooals Velsen er voor staat, staan alle gemeen ten van importantie er voor. Natuurlijk waren er ook opmerkingen. De heer v. d. Veer bijv. heeft gesproken over de verhouding tusschen spreker en de S. D. A. P., maar spreker staat boven de partijen en hij behandelt alle partijen gelijk. Persoonlijk bereikten hem geen klachten, aldus de voorzitter, wel klachten over het optreden van het publiek tegenover de politie. Het komt voor, dat ambtenaren van de politie worden be handeld op een wijze, die de spuigaten uitloopt. Met cijfers toont spreker aan, dat de kosten van de politie blijven binnen het kader van wat in andere soortgelijke gemeenten wordt uitgegeven Over de verdeeling der wethouderszetels spreken de zegt de voorzitter dat het college geen raad van ministers is; het is in zijn geheel verantwoordelijk. Achtereenvolgens krijgt elke spreker zijn beurt. Ten slotte hekelt spreker nog een artikel van Mr. v. d. Flier in een der bladen, waarin wordt te ken nen gegeven, dat Velsen-Noord maar bij Beverwijk moest worden ingelijfd Het is onjuist, dat Velsen- Noord meer lasten dan lusten oplevert. De heer Dunnebier, wethouder van Openbar* Werken verdedigt nu voor de 21e maal de begroo ting van O. W. in den raad en hij doet dat ook nu weer met het grootste genoegen. Het verheugt spre ker, dat deze begrooting zoo goed is ontvangen Alleen de heer Van Heijst was niet tevreden. Hij wil spreker nu op stal zetten. Spreker verdedigt den aankoop van het terrein van de Kikvorsch. Aan den afrit van de Visschershaven kan de gemeente niets doen, dat is de taaak van „de Binnenlandsche". Voor afdoende verbetering van de Jan Gijsen- vaart is een plan ingediend, maar van het Werk fonds krijgen we geen steun omdat er te weinig arbeidsloon in zit. Het rioleeren van de beken kost kapitalen. De nieuwe weg van IJmuiden naar Drie huis is in bewerking en voor het slachthuis is een taxatiecommissie benoemd op welker rapport ge wacht wordt. Verder vernemen we bijzonderheden over de kwestie Böhm, over den gang van zaken bij Open bare Werken. De heer Visser wethouder van Sociale Zaken bespreekt den nieuwen toestand L a. v. de duurte van levensonderhoud. Hij doet een belangrijke mededeeling inzake de schoolvoeding, n.l. dat hei college vanmorgen besloten heeft, toestemming te vragen om een post voor schoolvoeding op de be grooting te mogen plaatsen. Spreker is vol lof voor het werk der commissie, maar E. en W. achten dit met voldoende. Hij hoopt, dat het particulier initia tiet gehandhaafd blijft. De heer Weij heeft gevraagd naar centrale keukens, maar spreker herinnert zich de agitatie van communistische zijde tegen de „centrale trog" van 19141918. Zullen we nu weer centrale keukens oprichten om een communistische agitatie uit te lokken? De kwestie van den kinder toeslag hoopt spreker den raad binnenkort te kunnen voorleggen. De heer N ij s s e n wethouder van Financiën meent, evenals de voorzitter, dat er geen enkele reden is, de gemeente Velsen te beschouwen al; een gemeente die in een bijzondere positie ver keert. Door haar vroegere zuinig beheer krijgt de gemeente slechts een uitkeering van f 400.000, Zaan dam, veel kleiner dan Velsen krijgt veel meer, zoo ook vele andere gemeenten. We moeten afwachten, of de begrooting nog wel beantwoordt aan de ver anderde omstandigheden. De heer A. J. van L e u s e n, wethouder van Onderwijs begint met den raad te bedanken voor het in hem geschonken vertrouwen door hem di rect nadat hij deze zaal binnentrad te benoemen tot wethouder. De heer Maas heeft gesproken over een woning tekort, de heer Homburg heeft er tegen gewaar schuwd, dat er na de mobilisatie veel woningen leeg komen. B. en W. moeten wikken en wegen. IN VERBAND MET DE VELE AANVRAGEN ZIJN WIJ BESLOTEN HET FRAAIE JUBILEUM-LAMPJE OOK IN DE SINT NICOLAASPERIODE AF TE GEVEN. DUS TOT EN MET 5 DECEMBER. D. S. LEEFLANG - L. Veerstraat GROOTSTE LAMPENHUIS IN HAARLEM. (Adv. Ingez. MedJ 53 keer voor een begin van brand en 28 keer voor een schoorsteenbrand. 22 keer was er loos alarm. Bij storm werden 40 gevaarlijk staande muren om gehaald. Het P.T.T.-kantoor. De omzet van het Haarlemsche P.T.T.-kantoor was in 1938 niet minder dan f 123.147.738. Het aantal uitgaande interlocale telefoongesprek ken steeg van 2.671.697 in 1937 tot 3.474.295 in 1938. Land- en tuinbouw. In Haarlem zijn nog 752,35 H.A. grasland, 148,30 H.A. tuingrond. De Stadsschouwburg. In den Stadsschouwburg werden 56 gewone voor stellingen gegeven die bezocht werden door 12456 personen, of gemiddeld 222 per voorstelling. Er waren 6 abonnementsvoorstellingen serie A en serie B. De bezoekers bedroegen 3300 en 3564 of gemiddeld 550 en 594 per voorstelling. Een volksabonnementsvoorstelling werd door 626 personen bezocht. De 7 gewone volksvoorstellingen hadden gemiddeld 243 bezoekers. 4 schoolvoorstel lingen hadden gemiddeld 670 toeschouwers. Er werden geen opera-voorstellingen gegeven, wel 3 operette-opvoeringen, die gemiddeld 479 bezoekers hadden. Het gemiddelde aantal bezoekers by 4 cabaret-voorstellingen was 215, bij 22 revue's 343 en bij 4 ballets 145. De zaal was voorts 89 maal erhuurd. BEVERWIJK RAADSVERGADERING. Wederom heeft de gemeenteraad zich bezigge houden met de benoeming van vijf leden van de Algemeene Onderstandscommissie. In de vorige vergadering kon de raad het met B. en W. niet eens worden over de voordracht. Er was een nieu we voordracht verschenen, waarin enkele wijzi gingen waren aangebracht. Na langdurige besprekingen werd het voorstel van den heer Visser tot uitbreiding der commissie met 7 tegen 9 stemmen verworpen. Tegen stemden de R.K. en de SD.A.P., wat den heer Visser in spireerde tot de opmerking: „De coalitie heeft haar werk gedaan". In de commissie werden benoemd de heeren N -J. Out (aftr.), A. Wernke (aftr.), mevr. W. J HuenderBosch, W. Niesten en Dr. A. Vis. Alarmeering. Het voorstel tot het toestaan van een crediet groot ƒ2200.— voor de aanschaffing van sirenes voor den luchtbeschermingsdienst ontmoette geen bezwaren. De begrootingen. Bij wijze van dessert werden den raad aangebo den de begrootingen, dienst 1940 van de gemeen te, het grondbedrijf, het gasbedrijf, het slacht- huisbedrijf, het bedrijf openbare werken en van den ophaai- en stortingsdienst. De voorzitter deelde mede, dat het eind bedrag van de begrooting f 1.804.678.16 bedraagt O.m. zijn geraamd bedragen van 5034.— van het Rijk als tegemoetkoming üi de aflossing van de in 1933 aan de toenmalige gemeente Wijk aan Zee en Duin verleende Rijksbedrage, 50236.— als extra bijdrage uit het Werkloosheids-subsidie- fonds en ƒ95700— als bijdrage uit do belastin gen. De onderstand van het Rijk wordt voor 1940 geraamd op 138000. SANTPOORT st. nicolaasfeest voor de militairen. Het alhier gevestigde Comité voor Ontspanning, dat dank zij den steun der ingezetenen reeds veel voor de militairen kon doen. wil trachten het S' Nicolaasfeest voor de alhier gelegerde .jongens' niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Daarvoor is echter geld noodig, weshalve het comité nog maals een beroep doet op de ingezetenen. Elke gave. hoe klein ook, is welkom en kan gestort worden op giro 255980 of afgedragen worden bij den penning meester van het plaatselijk comité: Dr. Meindert de Groot, Wijnoldy Daniëlslaan 14, Santpoort-station (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Haarlem in 1938. Heden verscheen het verslag der gemeente Haarlem over 1938. Nu de Statistische Gegevens, die elk kwartaal verschijnen, zoo uitvoerig zijn geworden, is niet veel nieuws meer uit dit offi- cieele document te halen. Jubileerende raadsleden. Uit de lijst van raadsleden blijkt dat er in 1940 eenige raadsleden zullen jubileeren. Het zijn de heeren W. J. B. van Liemt, wethouder, G. Wolzak Hzn. en M. L. A. Klein die 25 jaar lid van den raad zullen zijn. De twee eersten op 15 Juni, de laatste op 21 Juli. Mr. F. A. Bijvoet, wethouder, zal op 11 Januari a.s. 1214 jaar lid van den raad zijn. Bevolking. Dat de bevolking van Haarlem in 1938 steeg van 135.356 tot 137.576 inwoners hebben wij reeds vermeld. Er werden 2364 kinderen geboren, waar onder 41 buiten echt. Het aantal tweeling-geboor ten was 33, tegen 25 in 1937 Er werden 919 hu welijken gesloten (in 1937: 995). 69 buiten huwe lijk geboren kinderen werden erkend, 75 echtschei dingen werden ingeschreven tegen 82 in het vo rige jaar. Belastingen. De belastingen hebben in 1938 in totaal opge- oracht f 5.107.900 tegen f 4.732.300 in 1937, f 4.818.400 in 1936 en f 5.355.800 in 1935. Enkele opcenten werden in 1938 verhoogd, vandaar de verhoogde opbrengst. De opbrengst der straatbe- lasting steeg van f 559 000 in 1937 tot f 561.000 in 1938 De vermakelijkheidsbelasting gaf f 168.300 of f 7500 meer dan in het vorige jaar. De Haarlem mers zijn dus meer uitgeweest. Bedrijfswinsten, De winsten van de 4 winstgevende bedrijven der gemeente waren: electriciteit f 960.800, gas f 247.700 water f 79.600 en slachthuis f 52.200. Tezamen dus f 1.340.300 tegen f 1.278.700 in 1937, f 1.301.600 in 1936 en f 1.327.500 in 1935. Daarentegen kosten de verliesgevende bedrijven aan de gemeente in 1938 f 659.200, alleen de reiniging nam daarvan f 353.300 voor haar rekening. Schulden der gemeente. Het bedrag der uitstaande leeningen was op 1 Jan. 1938 f 44.192.035. Aan aflossing moest f 2.253.540 en aan rente f 1.655.200 betaald wor den. De schuld der gemeente was in 1939 nog slechts f 26.395.900. De brandweer. In 1938 werd de hulp van de brandweer 192 keer ingeroepen, waaronder slechts 4 keer voor een zwaren uitslaanden brand, 10 keer voor een uitslaanden brand, 13 keer voor een binnenbrand, Nieuwe meubelzaak. HAARLEM Dinsdag Hedenmiddag is op den hoek van den Kruis weg en de Kenaustraat te Haarlem het Meubel magazijn „Excelsior" geopend. De eigenaar van deze zaak. die in het perceel Nieuwe Gracht 16 de beschikking heeft over ongeveer honderd kamers, waar echter alle meubelen niet zoo tot hun recht kunnen komen, heeft nu in 't hoek huis Kruisweg 38 een negental toonkamers doen inrichten, zoodat het publiek nu goed kan zien hoe goed de meubelen het „doen" en hoe goed de kwaliteit is. De klanten kunnen er van op aan, dat zij hier goed bediend worden want de eigenaar is een vakman, die al dertig jaar in deze branche werkzaam Ls en die ons verzekerde dat voor zijn speciale huis- en slaapkamers, salons enz. alle houtsoorten gebruikt worden. Van de duurste tot de goedkoopste meubelen, maar allemaal van uitstekende kwaliteit, kan men hier koopen. De toonkamers zien er keurig uit en maken een voornamen indruk. De opening had onder veel belangstelling plaats. Jubileum bij de Posterijen. As. Donderdag 23 November hoopt de heer K. Boekelaar, Boogstraat 18 te Haarlem, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst van de Nederlandsche Posterijen is. Op 23 November 1914 kreeg hij zijn aanstelling als ..jongeling" (zooals die functie toen heette te Krommenie. Enkele jaren later werd hij als brievenbesteller overgeplaatst naar Haarlem, waar hij nog steeds werkzaam is en waar hij veel bekendheid geniet, niet alleen als postbeambte, maar ook als oud-voetballer. Hij behoorde namelijk tot het elftal van R. C. H., dat in het seizoen 1922/'23 het kampioenschap van Nederland behaalde. Hij heeft echter niet alleen de kleuren van de Racing verdedigd. Zijn voetballoopbaan begon bij W. F. C. in Wormerveer, waar men hem ook nog lang niet vergeten is. Ook is hij nog lid van Zand- voort en Stormvogels geweest. Het zal Boeke laar op zijn jubileumdag dan ook niet aan be langstelling ontbreken. woensdag avondconcert van de H.O.V. Het Woensdag concert van de H.O.V. staat on der directie van Toon Verhey, die o.a. de eerste uitvoering brengt van de „Muziek voor Klein or kest" van Rudi Stephan, welk opus in verschillen de wereldsteden ten gehoore werd gebracht; de tweede helft van het programma wordt besloten met ,.1'Apprenti sorcier" van Paul Dukas. De eerste programma-helft is aan Bach gewijd: de bekende violiste Olly Folge Fonden brengt het E dur vioolconcert van den grooten Cantor, terwijl het concert geopend wordt met de Suite in b kl. terts voor strijkorkest en fluit, waarin de fluitist Joh. Spies solistisch medewerkt DAMMEN. DE DAMWEDSTltlJDEN VOOR DE MILITAIREN. Nu er vele militairen naar elders vertrokken zijn, heeft de heer J W. van Dartelen in overleg met het Centraal Comité voor Ontwikkeling en Ont spanning besloten, de op Donderdagavond a.s. in het R.-K. Militair Tehuis te Heemstede te geven simultaan-séance voorloopig uit te stellen. Hij zal nu Donderdagavond a.s. en Donderdag 30 Novem ber simultaneeren in het Christ. Militair Tehuis aan den Binnenweg te Heemstede en op Donder- steedsche Dreef. De militairen kunnen zich zoowel voor één als voor twee of drie séances aanmelden. COMPETITIE TWEEDE KLASSE. In deze klasse wordt zeer fel gestreden om het kampioenschap. De Haarlemsche Damclub III heeft hier dr beste kansen Hedenavond zal voor een groot gedeelte de beslissing vallen. Dan ontmoet ie Damclub D.O.S. 1 de H.D.C. III. De stand is thans: H.D.C. III 3 3 0 0 6 41—19 D O.S. 3 3 0 0 6 34—26 E.M.S. 3 2 0 1 4 39—21 Oosterkwartier II 3 1 1 1 3 3030 Het Noorden 3 1 0 2 2 2426 Halfweg 3 0 1 2 1 23—27 Uk Uit 3 0 1 2 1 23—27 UPC IV 3 0 1 2 1 22—28 Hoofdpijn 'Adv Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM Dinsdag Bevallen: 18 Nov.: II. M. BaarsKok, d., K. Bijl Lassche, z., M. A. M. StegemanBoogaard, z., 19 Nov V. de VriesHendriks, d.. H. J Stevenha genKuijt, z., M. E. van der VegtVeldhuis, d., 20 Nov.: C. de JongBakker, z., N. BultersDy^ 1., C. van KampenHoorendijk, d., G. Ligthart— Slinger, d., H. Bekkersde Nieuwe, z.. 21 Nov.: RL p L. de BrufjneHensbergen, z., Overleden: 19 Nov.: P. Winkel, 39 j.. Aagje De kenstraat. H., 5 j.. d. van N. Prins, Thomsonlnan, L. Leendertse—van Damme, 50 j„ van Nesstraat; 20 Nov.: J. Smit, 73 j., Zijlweg, D. Fabel, 63 j., Ior- densstraat; A. M. van Aken, 63 j., Nieuwe Gracht,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9