Haarlem's Dagblad Het vooglenheir. Stel Uw kinderen Acht Duitsche verkenningstoestellen neergehaald Gaat Japan partij kiezen? Nederlandsche schepen niet in vreemd convooi Het Belangrijkste 57e Jaargang No, 17312 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 24 November 1939 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. M i Ui oenen. De Engelsche Kanselier van de Schakist, Sir John Simon, een van die Engelsche ministers die al vóór den vorigen oorlog regeerden en langza merhand den indruk zijn gaan wekken dat zij nooit verdwijnen zullen, heeft dezer dagen iets gezegd over de kosten van den oorlog. Het zou veel indruk gemaakt hebben, als men zich nog zwaar bekommerde om de uitgaven. Maar dat schijnt nergens het geval te zijn. Vóór deze vreemde strijd begon verkeerden alle betrokken landen plus de meeste neutralen al in zware fjnanciëele zorgen, maar het is sinds lang duide lijk dat slechte financiën de mogendheden niet van het oorlogvoeren afhouden. En men kan dit niet verklaren door te veronderstellen, dat hun leiders tengevolge van opwinding alle rekenkunde laten varen en de verantwoordelijkheid maar op het nageslacht gooien als de gedachte aan „oor- logsnoodzaak" hen bevangt. Want lang voor die noodzaak bij hen vaststond, zeven jaar geleden al, toen de Ontwapeningsconferentie definitief mislukt, begon de dolle bewapeningsrace en werden de begrootingen steeds meer ontwricht. In Frankrijk ging dit tijdelijk alle perken te bui ten omdat het Volksfront de sociale maatregelen, waarmee dat land bij de rest van de wereld ten achter was, plotseling in ongekende overdaad ging invoeren, terwijl de uitgaven voor defensie al fantastisch hoog waren. Maar later trok Frankrijk de veertigurige werkweek en andere maatregelen weer in en een jaar voor deze oorlog uitbrak werkte het weer op volle kracht en kon het, zich baseerend op den onuitputtelijken rijk dom van zijn bodem, de staatsfinanciën weer in een soortement evenwicht brengen. De Duitsche financiën vormen sinds vele ja ren het economische wonder van dezen tijd. Het land kent geen openbare staatsbegrootingen en rekeningen en sinds de financieele toovenaar Schacht verdwenen is, begrijpt het buitenland minder van de Duitsche financieele positie dan ooit. Nauwelijks minder raadselachtig zijn de geldmiddelen van Japan, dat al jaren een uit- puttenden oorlog in China voert, en die van Italië. Ook deze landen «hebben geweldige be- wapenings-uitgaven gedaan en de oorlogen in Abessynië en Spanje moeten buitendien enorme Italiaansche uitgaven meegebracht hebben. Met Spanje zelf schijnt het nog veel en veel erger ge steld. Daarbij vergeleken is de positie der kleine neutralen nog niet zoo ongunstig te achten maar herinner u onze jongste s taats be groo ting, de vooruitzichten voor 1941 die nog veel slechter zijn, het feit dat daarenboven de huidige mobi lisatie zooiets als een millioen gulden per dag kost en dat daarvoor maar weer geleend zal moe ten worden bovenop een reeds abnormaal hooge staatsschulden u xilt en ziet uw nageslacht in gedachten ais permanente slachtoffers van ongekende belastingheffingen. Welk beroep zij ook zullen uitoefenen, zeer zeker zullen zij in de eerste plaats belastingbetalers zijn. De komende Engelsche generaties zullen er, tenzij het heele wereldbestel op andere grond slagen geschoeid mocht worden en alle oörlogs- schulden zouden worden geliquideerd, niet ge makkelijker aan toe wezen. Dat blijkt wel uit de mededèeüngen van Sir John. Hij heeft gezegd dat de oorlog Engeland nu al minstens zes millioen pond per dag kost. Dat is, volgens den tegen- woordigen koers van het pond, zoowat vijfenveer tig millioen gulden. In een jaar zou dat 16425 mil lioen gulden zijn, maar zoo optimistisch kan de Kanstelier van de Schatkist niet rekenen. Want zoowel het leger als de zee- en luchtvloten nemen voortdurend in omvang toe en worden dus steeds duurder. Bovendien zou de toestand geheel ver anderen als de oorlog te land en in de lucht wer kelijk zouden losbarsten en fantastische hoeveel heden munitie en materiaal gaan verslinden. Bo vendien zouden dan groote bedragen vereiseht worden voor het herstellen van aangerichte ver woestingen. Enfin, men kan daarop voortborduren. Natuur lijk kan niemand dit berekenen, ook Sir John Simon zelf niet maar als hij er ooit over fanta seert zal hij twee milliard gulden voor het eerste oorlogsjaar aangenomen dat het huidige ka rakter van den strijd niet verandert wel als een lage schatting beschouwen. Dat komt dan, let wel, bovenop de normale begrootingsuitgaven. Het is duizelingwekkend. „De kosten van een slagschip zijn nu twee of driemaal zoo groot als in den vorigen oorlog, moderne vliegtuigen kos ten van drie tot zeven maal zooveel als de toe stellen van dien tijd", zegt de Engelsche minister. „En zelfs vei-hoogde belastingen zullen niet de helft dekken van wat dit jaar wordt uitgegeven. Zoo komen wij tot leeningen. Ieder moet zooveel mogelijk sparen om erop in te schrijven". Ik hoop dat het zonder ironie was dat hij eraan toevoegde: „Dit is een vrijwillige oproep, geen dwangbevel." De heele wereld raakt langzamerhand onder een dwangbevel. De oorlog zelf ziet eruit als een dwangbevel. En men kan optimistisch zijn ten aanzien van staatsbankroeten, bedenkend dat geld maar een ruilmiddel is en de wisselkoersen slechts een kwestie van internationale verhou dingen zijnmaar moet zich dan toch nog afvragen hoe de financieele verhoudingen tus- schen staten en staatsburgers, hoe de totaal uit het lood geslagen economie ooit weer in even wicht gebracht moeten worden. Weet Sir John Simon dat? Blijkbaar evenmin als anderen. Maar hij zal het wel beleven. Hij schijnt alles mee te beleven. R. P. W AR SCHAU'S BURGEMEESTER NAAR EEN C ONCENTR ATTEKAMP? In Poolsche kringen te Londen verneemt Reuter dat de burgemeester van Warschau, Starzynski naar het concentratiekamp in Dachau is gezonden na de recente wanordelijkheden in de stad. Verklaard wordt, dat in verband met die wanordelijkheden tien terechtstellingen en talrijke arrestaties zijn verricht. Een Fransch natuuronderzoeker heeft becijferd, dat er op aarde ongeveer 75.000 millioen vogels moeten leven Nadat ik gistren heb geschreven, Hoe talrijk wel het menschenras, Thans op dit tranendal in leven, Allen tesaamgenomen was: Krijg ik bij toeval nu te lezen, Hoevele vogels er wel zijn. Er mogen heel wat menschen wezen, Hiernaast is toch hun aantal klein. Het vooglenheir, zoo bont verscheiden, Telt in zijn machtige geheel. In deze vogelvrije tijden, Wel vijfendertig maal zooveel. Een Franschman heeft het dezer dagen, Op dit enorm getal geschat. En slechts bedeesd durf ik te vx*agen: Hoe lapt de brave man 'm dat. Bij al dat vluchtig luchtbewegen. Die schuilplaatsen in bosch en veld. Hoe heeft hij 't voor elkaar gekregen, Dat hij zelfs vaag maar heeft geteld. En alle vogels van de aarde, Enfin, ik vecht het maar niet aan. Ik wil het liever maai* aanvaarden, Dan zelf een Franschen slag te slaan. Dus met de vogels vergeleken Tellen wij nog geen drie procent, Wanneer ik naar die schatting reken, Dit feit was mij nog onbekend. Daar hebben wij dan met z'n allen, Weer iets interessants geleerd Nou, ik ben blij dat die gevallen Zoo liggen en niet omgekeerd. P. GASUS. Niet zoo maar een brill Een {0}t'd van KEIP de beste GR. HOUTSTRAAT naast Luxox (Adv. Ingez. Med.) 1U PALMBEACH HET SPECIAAL HUIS VOOR KOUSEN BARTELJORISSTR. 7 ONZE KOUSEN ZIJN VOOR IEDERE DAME EEN WELKOME VERRASSING. GRCOTE SORTEERING IN Z IJ DEN EN WOLLEN PYJAMA'S - NACHTHEMDEN EN BEDJASJES. £uxe wipakkiiup Qwtis. (Adv Ingez. Med.) niet teleur in hun vertrouwen in de mildheid van den goeden Sint. Maar wees er vlug bij vaat 't mooiste we$ is VCiegiuiyen ais nüiueitCeyyehs Geheimzinnige activiteit boven de Engelsche rivieren. In Londen wordt onthuld, zoo meldt Reu ter, dat de Duitsche vliegtuigen, welke de laat ste avonden laag boven de monding van de Theems vlogen, mijnen per valscherm hebben laten neerkomen. Deze moeten van het magne tische type zijn. Zoo hebben volgens de „Evening News" twee Duitsche watervliegtuigen, die op een hoogte van 10 tot 20 meter vlogen, Woensdagavond z.g. „bub- ble"-mijnen boven de monding van de Theems la ten vallen. Men heeft een mijn in het vaarwater zien drijven, die door geweervuur tot ontploffing werd gebracht. Het water spoot tot 30 meter op. Verder gelooft men, dat een groot Duitsch bom- bai'dementsvliegtuig, dat Dinsdagavond over de Humber vloog, twee voorwerpen, waarschijnlijk mijnen, in de rivier heeft laten vallen. De beman ning van een sleepboot heeft verteld dat de twee voorwerpen aan valschermen bevestigd schenen te zijn. Zij waren in het maanlicht duidelijk zichtbaar en daalden betrekkelijk langzaam in het water. Een bewoner aan de kust van Essex, die zich Woensdagavond aan zee bevond, heeft het volgen de verteld: Twee groote zwarte vliegtuigen vlogen laag over de stad en kwamen daarna terug boven de zee. Over den cockpit van een der toestellen was een glazen dak en we konden duidelijk het licht van binnen zien. De machines waren te vèr om door het lucht afweergeschut getroffen te kunnen worden. Wij zagen een aantal zwarte voorwerpen uit de machine vallen en elk oogenblik verwachtten we 'n ontplof fing, maar er gebeurde niets. TOKIO, 24 November ('Domei) De Britsche ambassade heeft vanmorgen het volgende ver klaard: de Britsche Admiraliteit heeft vastge steld dat Duitsche vliegtuigen op vijf verschil lende plekken aan de Oostkust van Engeland in de duisternis op de avonden van 20 en 21 November mijnen hebben neergelaten. Hiermede is het volkomen duidelijk gewor den dat de op deze wijze gelegde mijnen verantwoordelijk zijn voor de zware ver liezen van de Britsche- en neutrale scheep vaart van de laatste dagen in dit gebied. De Britsche ambassade is gemachtigd hieraan toe te voegen dat reeds lang vermoed werd dat de Duitschex-s een dergelijke methode bij het leg gen van mijnen gebruikten. Dergelijke schen dingen van het internationale recht door Duitsch- land kunnen tijdelijk schade veroorzaken a.an de neutrale scheepvaart, maar nu de methode defi nitief is geconstateerd, kunnen de geschikte maatregelen getroffen worden om dit gevaar te keeren. &instiy protest te £oadcn. Tegen Britsche represaille maatregelen. De regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsche regeering heeft officieel door Hr. Ms. gezant te Londen ernstig verzet aangeteekend tegen represaille-maatregelen, die de Britsche regeering meent te moeten nemen tegen haar tegenstanders, doch waar door de onzijdige mogendheden, zoowel zij, die Duitsche goederen plegen te ontvangen, als zij, die Duitsche goederen vervoeren, in bij zondere mate zullen worden getroffen. De aandacht is er op gevestigd, dat de voor genomen Britsche represaille-maatregelen ten aanzien van Nederland een bijzonder onaan genaam karakter dragen, aangezien zij geno men heeten te zijn naar aanleiding van eenige scheepsrampen, waarvan de ondergang van een groot Nedcrlandsch passagiersschip ver reweg de voornaamste is. Het Fransche leger bericht PARIJS, 24 November (Havas) Het leger- bericht van den ochtend van den 24sten No vember luidt: In den nacht was niets be langrijks te signaleeren. In den loop van den 23sten November werden acht Duitsche ver kenningsvliegtuigen boven ons grondgebied neergehaald, vier door de Britsche en vier door de Fransche luchtmacht. Eén onzer vliegtuigen is niet in zijn basis teruggekeerd. Het Duitsche legerbericht BERLIJN. 24 November (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: in het Westen een wat levendiger activiteit van verken ners en artillerie. Het luchtwapen heeft zijn ver kenningen boven Fransch gebied voortgezet. Tus- schen de tot steun van de verkenningsvliegtuigen en bescherming van het grensgebied ingezette Duitsche jagers en vijandelijke jachtvliegtuigen is het herhaaldelijk tot luchtgevechten gekomen. Hierbij werd een Engelsch vliegtuig bij Ver dun, een vliegtuig bij Saarbrücken en een Fransch vliegtuig bij Deuxponts door lucht doelartillerie omlaag geschoten. Het bericht van de „New York Times" inzake de ernstige beschadiging van den Britschen kruiser „.Belfast" woi-dt bevestigd door de melding van een duikboot, die een kruiser van de Southamp tor.-klasse heeft getorpedeerd in de Firth of Forth Volgens berichten van de Britsche admi raliteit liep de Britsche torpedojager „Gipsy" aan de Engelsche oostkust op een mijn en zonk. De boomen aan de Zandvoortsche- laan te Bloemendaal. Zullen zij behouden kunnen blijven? Zooals gemeld zal te Bloemendaal in werk verschaffing worden ovex-gegaan tot normalisa tie van de Zandvoortschelaan. Nu het verlies van de mooie oude boomen aldaar zeer betx-eurd wordt, vereenigde de Raad van Bloemendaal zich in zijn zitting van Don derdagmiddag met het denkbeeld van den heer Posthumus Meyjes, dat het gedeelte Viersprong Eikenlaan uit het plan zal worden gelicht en de Commissie voor publieke werken zal over wegen, of op dat gedeelte een breedere strook aangekocht kan wox-den, waardoor de boomen behouden zouden kunnen blijven. Intusschen zal met het. wei'k der normalisatie nu spoedig begonnen worden Arturo Bodanzky overleden. Vermaard Amerikaansch dirigent. NEW-YORK, 24 November Op 62-jarigen leeftijd is overleden Arturo Bodanzky, oud-diri gent van de Metropolitan Opera. Hij werd be schouwd als een van de bekwaamste dirigenten van Duitsche opera's. (United Press) tH I «nrr-fnijitari! Op verschillende plaatsen in ons land worden overstroomingen gemeld engevolge van den sterken was der rivieren. Onze fotograaf maakte bovenstaande opname op het moment, waarop het water over den dijk van den Q^idewaaipolder oij Nijmegen Kop De sterke was van de Maas en Waal is oorzaak, dat op .erschillende plaatsen overstroomingen geschieden. Hoog water in de omgeving van Nijmegen Het woord is aan Chamfort: Wie ook maar één vooroordeel heeft weggenomen is een weldoener der menschheid. Ondergang van de „Teroekoeni Maroe" wordt ernstig opgevat. TOKIO, 24 November (DomeiL „Wij kunnen niet zeggen, welke actie de Japansche regeering zal ondernemen ten aanzien van de „Teroekoeni Maroe". aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken, in antwoord op een vraag van een buitenlandschen correspondent. „De „Teroekoeni Maroe" is blijkbaar op een ver ankerde mijn geloopen. Het ongeluk gebeurde overdag,.met mooi weer. Was het een drijvende mijn geweest, dan zou deze van twee mijl afstand zijn waargenomen. Kleinere booten gingen aan de „Teroekoeni Max-oe" vooraf, maar kregen geen ongeluk, terwijl het 12.000 ton metende lijnvaar- tuig „Teroekoeni Maroe" op een mijn liep. Dit moet een verankerde mijn geweest zijn". De .Nitsji-Nitsji" verneemt, dat de regeering alle inlichtingen en gegevens met de grootste zorg verzamelt teneinde de verantwoording voor de ramp vast te stellen. Zou de regeering de schuld werpen op Duitsch- land, aldus het blad, dan zou zij Duitschland er van beschuldigen een mijnoorlog zonder onder scheid te voeren tegen de neutrale scheepvaart. Zou de regeering daarentegen Groot-Brittannië verantwoordelijk stellen, dan zou zij dit land er van beschuldigen, mijnen te leggen buiten de gekenmerkte zóne. teneinde de neutrale scheep vaart door schending van het internationale recht te hinderen. In beide gevallen, zoo vervolgt het blad, zal het resultaat van het onderzoek der regee ring neerkomen op een verklaring van vriendschap jegens den een en van tegen stand tegen den ander met de mogelijkheid dat Japan bij den Europeeschen oorlog be trokken wordt, ondanks zijn non-interventie verklaring. Het blad vermoedt derhalve, dat de vaststel ling van de schuld voor de „Teroekoeni Maroe" zal verwezen worden naar een kabinetsbijeen komst, na nauw contact met de neutrale landen, speciaal met Italië". 's-GRAVENHAGE. 24 November. Naar aanleiding van berichten omtrent het varen van neutrale schepen onder convooi van een der belligerenten, verklaart de Neder landsche Reedex-svereeniging, dat dit geen betrekking kan hebben op Nederlandsche schepen. Geen enkel Nederlandsch schip heeft aan bedoeld convooivaren deelgenomen en het ligt ook niet in de bedoeling hiertoe over te gaan. lAdv ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING Gcd. Staten hebben het raadsbesluit van Heem stede om geen gas van Haarlem te betrekken niet goedgekeurd. 11 BINNENLAND Onze regrering heeft te Londen ernstig gepro testeerd tegen de nieuwe controlemaatregelen 1 De Tweede Kamer neemt het wetsontwerp in zake de intrekking van de spoorwegpensioen- korting aan. 3 Nadere bijzonderheden over den overval bü Venlo. 3 BUITENLAND De ondergang van de „Teroekoeni Maroe" wordt in Japan ernstig opgevat. 1 Tatarcscoe is belast met de vorming van een nieuw Roemeensch kabinet. 5 Spanje gaat o.a. met Nederland ruilovereen komsten sluiten. 5 Donderdag zijn drie Engelsche schepen vergaan. 5 Sport in 't Kort. SPORT. AR1IKELEN, enz. R. P.: Millioenen. l Melis Stoke: Gewapende studie. 3 Henry A. Th. Lesturgeon: Montpellier en Parijs 5 K. dc Jong: Tweede Kamermuziekavond van Toonkunst g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op M VTMr H

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1