Instantlne I Uit de Omstie&eit 't is van «13ayeX« Doktersadvies per radio Jtet IRaade JCruisis paxaat BURGERLIJKE STAND VRTTDA'G 24 NOVEMBER 1939 HAAREEM'S D A GEE A D T3 J»"«Illllt illllliilllllllllillilllilllllllilH BLOEMEN DAAL Het streekplan voor Zuid- Kennemerland. Een brief van B. en W. aan Ged. Staten. Zooals in ons verslag van den Gemeenteraad van Bloemendaal te lezen staat, heeft de Baad in haar zitting van Donderdag B. en W. gemachtigd tot het zenden van een brief aan Ged. Staten inaake het streekplan voor Zuid-Kennemerland. (Tot 1 December is n.l. gelegenheid gegeven aan de betrokken gemeenten, bezwaren in te dienen te gen het voornemen van Ged. Staten aan die ge meenten de verplichting op te leggen, gezamenlijk tot de vaststelling van een streekplan te geraken). In hun brief zeggen B. en W. o.a. het volgende: „Wij meenen dat de Wetgever in de eerste plaats gedacht heeft aan vrijwillige samenwerking van ge meenten (art. 45 Woningwet), geheel in den geest van de analoge bepalingen der Gemeentewet. Wij leiden dit af uit de woorden, de strekking en het systeem der Wet. Eerst in de tweede plaats, meenen wij, heeft de Wetgever Gedeputeerde Staten willen inschakelen, hun de bevoegdheid gevende, aan de gemeenten de verplichting op te leggen, om tot de vaststelling van een streekplan te geraken, met overeenkomstige toepassing van art. 45. Maar eerst moet vaststaan dat een of meer der "in het plan betrokken gemeen- te(n) niet of niet voldoende medewerking ver leenden. Zeer zeker schijnt art. 46. lid 2, een bepaald ini tiatief aan Gedeputeerde Staten toe te kennen met de woorden „en geen der raden van de naai' hun oordeel tot de streek behoorende gemeenten het verzoek „bedoeld in het vorige lid. doet." Bij aan dachtige beschouwing van dit artikel echter komt men, naar onze meening, tot de conclusie, dat de woorden „bedoeld in het vorige lid" dit initia tief eerst in een zeer bepaald geval toelaat, n.l. n geval dat de Raad van een of meer gemeenten de vaststelling van een streekplan wenschelijk acht en de door hen gevraagde medewerking aan an dere gemeenten niet- of niet met het gewenschte gevolg wordt verleend. Dat geval is hier niet aan wezig en daarom vindt, naar 's Raads bescheiden meening, een initiatief geen wettelijke basis in art. 46. lid 2, der Woningwet". En voorts: „De Raad meent, dat de thans ingeslagen weg om tot een streekplan te komen, niet overeenkom stig de bedoeling van de Wet is. De Raad wil hieraan toevoegen, dat zich nim mer zoodanige geschillen met andere gemeenten hebben voorgedaan, dat de totstandkoming van een streekplan als een dringende noodzakelijkheid werd gevoeld. Dit is overigens te verklaren door de rol die de Vaste Commissie bij de vaststelling der diverse uitbreidingsplannen heeft gespeeld. De wil tot samenwerking hebben B. en W. echter meermalen te kennen gegeven. De Raad is er van overtuigd, dat uit een oogpunt van streékbelang zulle een samenwerking gewenscht kan zijn. Hij is volkomen bereid aan de totstandkoming van een streekplan zijn volle medewerking te verleenen, in dien aannemelijk is gemaakt dat supra-gemeente- lijke belangen daarbij op het spel staan en de be hartiging daarvan door het streekplan het belang der eigen gemeente niet al te zeer aantast. En nu gebleken is, dat er in deze omgeving meer feemeenten zijn, die de vaststelling van een streek plan wenschelijk achten, is de Raad van Bloemen daal zelfs bereid, samenwerking te zoeken met an dere gemeenten, met het doel, om voor het geza menlijk gebied dier gemeenten een streekplan vast te stellen. In vorenstaande regelen hebben wij 's Raads standpunt uiteengezet met betrekking tot de rechts geldigheid van het vraagstuk. Als wij niettemin nog ingaan op de reeds ont worpen gemeenschappelijke regeling, dan kunnen wij mededeelen, dat 's Raads bezwaren tegen den inhoud daarvan zich in hoofdzaak richten tot het vraagstuk van de stemmenverhouding en de samen stelling van het technisch-advies-college. In laatstgenoemd college zouden de door Ged. Sta ten aan te wijzen leden, mogelijk niet minder dan 5 in getal, naar het ons voorkomt een te overwe genden invloed hebben. Ten aanzien van de stemmenverhouding in de Commissie heeft de Raad het bezwaar, dat als aan een der gemeenten reeds 5/12 (c.q. 5/14 of 5/15) van het aantal stemmen wordt toegekend, de an dere gemeenten in de Commissie vrijwel machte loos en krachteloos zullen zijn. Machteloos tegen over de verlangens van die eene gemeente en krach teloos om de belangen der eigen gemeente vol doende te kunnen behartigen. Het is den Raad niet duidelijk waarom de gemeenten niet als gelijkge rechtigden in de Commissie zitting kunnen hebben". ZESTIG JAAR GEHUWD. Op 7 December a.s. herdenken Jan Visser en Maartje Kraaienoord den dag, dat zij 60 jaar ge leden in het huwelijk traden. BURGERLIJKE STAND Bevallen: J. M. Sondervan—van Duin, z. Ondertrouwd: W. Ph. Coolhaas en M. J. van Zalen; T. D. Kraamwinkel en H. van der Meij- den; J. Vermeulen en G. M. J. Beek. Getrouwd: C. Dirken en H. I. Waalewijn. B. Post en H. Bakker. Overleden: G. Otte, wed. van Vaessen, 77 jaar. Carpentier Alting, M. F., 11 j., overleden te 's-Gra- venhage, J. Bolk, wed. van J. Sakes, 71 jaar, over leden te Haarlem, E. D. Hibbeler, 56 jaar, over leden te Haarlem, A. M. Zimmer, 50 jaar, over leden te Haarlem. HILLECOM HUIZENVERKOOPING. Donderdagavond had in Hotel Sistermans ten overstaan van notaris D. Lodder de verkooping bij afslag plaats van de navolgende perceelen: Een dubbel woonhuis, Berkkade nosa 49-51, met houten bloembollenschuur enz. groot 3 A. 5 c.A. en in bod staande op 4000. Afgemijnd door A. Haster te Hillegom op 1.—. Drie woonhuizen met werkplaatsen, garage, schuren enz.. Meerstraat nos. 125, 127, 129, groot 3 A. 97 c.A. en in bod staande op 3300. Afge mijnd door A. Clemens te Haarlemmermeer op 250. Beide perceelen werden gegund. OPENING CITY-THEATER Het nieuwe bioscoop-theater in de Hoofdstraat zal hedenavond zijn deuren voor het publiek open stellen. Het City-theater is behagelijk. Onder een over kapping treden wij een ruime hal binnen, waar ka6sa. vestiaire enz. zijn ondergebracht, om dan door breede deuren de zaal te betreden. Deze ademt een weldadige rust omdat alle overdaad is vermeden. De muren zijn boven manshoogte be kleed met een beige-kleurig behang met goud doorweven, het onderste gedeelte evenals de gor dijnen is donkerrood. Op den achtergrond van een ruim podium verheft zich het doek, terwijl Het moderne pijnstillende middel (Adv Ingez. Med.) de voorste zitplaatsen zoodanig zijn opgesteld dat de bezoekers van de goedkoopere rangen geen last krijgen van een stijven nek, doch het beeld rustig voor zich zien. Gisteravond werd een gala-voorstelling voor genoodigden gegeven en de zaal was dan ook ge heel gevuld met belangstellenden, waaronder zeer vele autoriteiten. Op uitnoodiging van den heer J. van Til Broek huizen, die een welkomstwoord sprak, voltrok burgemeester Van Nispen tot Pannerden de offi- cieele opening. ZANDVOORT Streekplan voor Kennemerland- Zuid. Ged. Staten zullen de gemeenten verplichten een regeling te treffen. Gedeputeerde Staten van I$>ord-Holland deel den B. en W. mede. dat het wenschelijk wordt ge acht, dat voor het gebied, gevormd door de ge meenten Haarlem. Heemstede. Bennebroek, Bloemendaal. Velsen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Zandvoort een streekplan wordt tot stand gebracht. De colleges van B. en W. der verschillende gemeenten verklaarden zich wel bereid aan de tot standkoming van het streekplan medewer king te verleenen en de vertegenwoordigers dei- gemeenten hebben zelfs al overleg gepleegd met Ged. Staten omtrent de hoofdlijnen, welke bij het verwezenlijken van het beoogde doel dienen te worden gevolgd. Dit overleg heeft niet tot een resultaat geleid, omdat partijen het niet eens konden worden over het aantal stemmen dat aan elke gemeente moet worden toegekend. In verband hiermede meldden Ged. Staten, dat zij voornemens zijn de bovengenoemde ge meenten de verplichting op te leggen een ge meenschappelijke regeling aan te gaan. Indien de gemeentebesturen omtrent den in houd van de gemeenschappelijke regeling niet tot overeenstemming komen dan stellen Gede puteerde Staten de regeling vast. Tegen de rege ling zooals die door Ged. Staten wordt vastge steld, staat geen beroep open. B. en W. achter een dergelijk streekplan wen schelijk en meenen dat geen bezwaar behoort te worden gemaakt tegen het voornemen van Ged. Staten de gemeente te verplichten een gemeenschappelijke regeling tot stand te bren gen. Bij nadere overweging zijn B. en W. tot de conclusie gekomen dat aan alle betrokken gemeenten één stem behoort te worden toege kend. Het college stelt daarom voor in dezen geest aan Ged. Staten te berichten. EVACUATIE Ten einde de noodige administratieve maatre gelen te kunnen nemen voor het eventueel huis vesten van geëvacueerden stellen B. en W. den Raad voor een crediet van ten hoogte 500 toe te staan GELDLEENING Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd in de raadsvergadering van 2 Nov. 1939 besloten gebruik te maken van een aanbieding door de Rijkspostspaarbank onder voorbehoud van na dere goedkeuring van den Centralen Beleggings- raad aan de gemeente te verstrekken een 40- jarige geldleening, groot f 130.000 tegen een ren te van 4 1/4 pCt. De Centrale Beleggingsraad wenschte de lee ning echter slechts dan goed te keuren, indien het rentepercentage werd gesteld op 4 1/2. Daar B. en W. er niet in slaagden deze leening elders op aantrekkelijker voorwaarden onder te brengen, heeft het college de directie van de Rijkspostspaarbank bericht, dat B. en W. be houdens goedkeuring van den raad er mede accoord gingen, dat het rente percentage van de geldleening groot 130.000 werd verhoogd tot 4 1/2 mits de datum van storting van het lee- ningsbedrag werd bepaald op 2 Januari 1940. Het college stelt thans den raad voor het raads besluit van 2 November j.l. in dien zin te wijzi gen. PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN. In verband met het raadsbesluit tot aankoop van grond, benoodigd voor de verlenging van de Dr. Gerkestraat, is het noodig voor dat deel dei- gemeente een partieel uitbreidingsplan vast te stellen. Daar tegen het door den directeur van Publieke Werken ontworpen plan geen bezwaar schriften zijn ingediend, stellen B. en W. voor, het plan overeenkomstig het ingediende ont werp, vast te stellen. WEL STAAT VAN OORLOG. De Generaal. Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft aan den raad doen toekomen een' ontwerp van een verordening krachtens art. 12 van de'Wet op den Staat van Oorlog en Beleg, betreffende het verrichten, van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden tot het herstellen van schade aan wegen enz. Daar de verordening naar de meening van B. en W. geen aanleiding tot opmerkingen geeft, stelt het college voor in dezen geest aan den Op perbevelhebber te berichten. VERGOEDINGEN BIJZONDER ONDERWIJS. Ingevolge de wet op het Lager Onderwijs Stelt de gemeenteraad vóór 1 December het be drag vast van de vergoeding, waarop het school bestuur over het afgeloopen jaar aanspraak heeft. Voor de Wilhelminaschool was het voorschot f 193,14 hooger dan de berekende vergoeding: voor de R.K. school f 111 en voor de Christ. School aan de Brederodestraat f 53,28. KASGELDLEENINGEN. Met het oog op de huidige buitengewone om standigheden achten B. en W. het wenschelijk dat ook in 1940 evenals in 1939 zoo noo dig kasgeldleeningen tot een totaalbedrag van f 500.000 kunnen worden gesloten. TAXI-VERORDENING. Op 16 Augustus j.l. is in werking getreden de wet autovervoer personen. Deze wet maakt geen onderscheid tusschen taxi's en huurauto's. Daar het voor deze gemeente gewenscht is dit on derscheid te behouden, zoodat B. en W. voor taxi's en huurauto's afzonderlijke vergunningen kunnen afgeven, is het noodig, dat een zooge naamde taxi-verordening wordt vastgesteld. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Men kan de Nederlandsche gemeenschap een grooten dienst bewijzen door zich op te geven als „donor" voor den bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis. Men kan zich aanmelden als „donor" (bloed gever) voor vredes- of oorlogstijd of voor beide. De leeftijd voor donors voor vredestijd moet ge legen zijn tusschen 21 en 60 jaar, voor donors voor oorlogstijd is geen leeftijdsgrens vastge steld. De keuring van donors voor oorlogstijd is zeer eenvoudig en weinig tijdroovend. Voor het maken van propaganda ter werving van donors heeft de burgemeester van Zandvoort op verzoek van de Centrale bloedtransfusiecom missie van het Nederlandsche Roode Kruis on der zijn voorzitterschap een ..Werfcommissie" gevormd, waarin zitting hebben een vertegen woordiger van het Nederlandsche Roode Kruis, het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis. Verwacht wordt dat zich ook op dit terrein van menschlievend hulpbetoon niet onbetuigd zal laten. Aanmelding van donors kan geschieden bij de Zandvoortsche Apotheek, Haltestraat no. 8, op alle werkdagen van des morgens 9 uur tot des avonds 8 uur. Aldaar kunnen alle gewenschte inlichtingen worden ingewonnen. (Telefoon no 2389). Geineentcrekening levert batig saldo van 11064.67 op. B. en W. stellen voor: goed te keuren de re kening van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon over 1938, en voor- loopig vast te stellen: de rekeningen van het gas-, waterleiding-, woning- en badbedrijf en het Zui- derbad over genoemd jaar en de gemeentereke ning over het jaar 1933, sluitende met een batig slot van den gewonen dienst a 11064.67. RAADSVERGADERING Openbare vergadering van den raad der ge meente Zandvoort op Maandag 27 November 1939 des namiddags 2 uur ten raadhuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot aankoop van een strook grond, gelegen aan de Bakkerstraat. 3. Vaststelling van een uitbreidingsplan voor de Verlengde Dr. Gerkestraat. 4. Voorstel tot aankoop van grond voor de ver lenging van de Dr. Gerkestraat. 5. Voorstel tot het sluiten van een overeenkomst betreffende het verleggen van kabels. 6. Voorstel betreffende het aangaan van kas geldleeningen. 7. Voorstel tot vaststelling van een taxi-veror- dening. 8. Voorstel tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst. 9. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding voor het bijzonder onderwijs over 1938. 10. Aanbieding van de gemeente-begrooting voor 1940. 11. Prae-advies betreffende een streekplan voor Kennemerland-Zuid. 12. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor de administratieve voorbereiding van de huisvesting van elders afgevoerde burgerbevol king. 13. Voorstel tot wijziging van een raadsbesluit betreffende geldleening. 14. Voorloopige vaststelling van de gemeente- rekening over 1938 en die van de gemeentelijke instellingen en bedrijven. 15. Prae-advies betreffende een ontwerp-veror- dening ex artikel 12 van de Oorlogswet. 16. Vaststelling van de 11e suppletoire begroo ting voor 1939. 17. Voorstel betreffende het verwerken van beltvuil 18. Behandeling van belastingreclames. HAARLEMMERLIEDE OPENBARE GEBOUWEN B. en W. stellen den Raad. voor, in verband met den ingetreden toestand van onzekerheid thans aanhangige voorstellen ten aanzien van bouw en in richting van openbare gebouwen in te trekken en de destijds ingekomen adressen inzake het bouwen van een nieuwe openbare school te Halfweg voor kennisgeving aan te nemen. PONT VEER ZUID-SCHALKWIJK De heer J. van Rooyen ziet af van de pacht van het pontveer te Zuid Schalkwijk. B. en W. stellen den raad voor, het veer te verpachten aan den ge gadigde H. van Duivenvoorde voor f 300 van 1 Jan. 1940 tot 1 Jan. 1942. LUCHTBESCHERMING B. en W. stellen den Raad voor, aan het Hoofd en aan den Secretaris van den Luchtbeschermings dienst een gratificatie vari f 100 toe te kennen. GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude gehouden op Woensdag 29 November 1939. des voormiddags 10 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Verlenging termijn ontruiming onbewoon baar verklaarde woning. 3. Aankoop grond achter perceel Liewegje 7. 4 Verpachting pontveer Zuid-Schalkwijk 5. Intrekking voorstel inzake gebouwen voor den openbaxrxenx xdixentsvmgkyqpjrlglqlgkkww den openbaren dienst. 6. Voorstel tot het verleenen van een gratifi catie. 7. Vergoedingen artikel 13 L.O. Wet 1920. 8. Vergoeding bijzondere scholen 1938 9. Vergoeding vakonderwijs bijzondere scholen 1938. 10. Voorstel inzake het voornemen van Gedepu teerde Staten tot vaststelling van een streekplan. 11. Verordening persoonlijke diensten. 12. Benoeming leden van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim. 13. Aanbieding begrootingen 1940. HAARLEMMERMEER PUBLIEKE VERKOOPING. Donderdag had in de Beurs te Hoofddorp de ver kooping plaats voor de familie Smit van een per ceel bouwland, gelegen te Hoofddorp achter het fort bij de Genievaart, groot 1.49.00 H.A. Kooper werd de heer J. C. Beets te Hoofddorp voor f 2225. WEINIG HAZEN EN VEEL PATRIJZEN. Hoewel het den jagers in dezen polder niet aan uitgestrekte jachtvelden ontbreekt, hebben zij tot heden weinig hazen verschalkt. Het blijkt, dat er dit jaar in dezen polder weinig hazijn zijn, doch het aantal patrijzen is belangrijk grooter dan voorgaande jaren. GEVONDEN. Ten raadhuize te Hoofddorp werd aangifte ge daan, dat in deze gemeente zijn gevonden: een gonjezak met inhoud, een paar kousen, een bos sleutels, een veldmuts en twee zakken haver. BEVERWIJK Lezing over de internationale verwikkelingen. In het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Populierenlaan heeft ds. J. A. L. Hovy. voor leden van de Chr. Jongemannenvereeniging „Excelsior" en belangstellenden een Inleiding gehouden over het onderwerp „Actueele vragen". De trekking van de Paarden- verloting. Spanning tot het einde. Onder de gebruikelijke zeer groote belangstelling werd Donderdagavond ten overstaan van notaris mr. A. Moens in de bovenzaal var. het veilingge bouw „Kennemerland" aan de Breestraat de trek king gehouden van de achtste paaröenverloting. georganiseerd door de Beverwijksche Harddrave- rijvereeniging „Prins Bernhard". De trekking ge schiedde o.m. in tegenwoordigheid van den brigade commandant van de Rijksveldwacht, den heer B. Seldenthuis en van den majoor der gemeente politie, waarnemend corpscommandant, den heer W. J. den Otter. Het verloop van de trekking kon ook door het publiek buiten worden gevolgd, dank zij de aan gebrachte radio-installatie. Tenslotte vermelden wij hier nog de nummers, waarop de hoofdprijzen vielen: 1. Hardraver met sulkey en tuig. ter werkelijke waarde van duizend gulden no. 5198. 2. Harddraver no. 3418. 3. Veulen no. 7489. IJMUIDEN Marktprijzen en Besommingen. (Verschc visch). IJnviiden, 24 November. Tarbot 150—120 ct per K.G. Tong 18070 ct. per K.G. Zetschol f 28 per 50 K.G. Kleinschol f 20—f 11 50 per 50 K.G. Schar f 7—f 1.70 per 50 K.G. Wijting f 4.10—f 2.10 per 50 K.G. Versche haring f 11f 10 per 50 K.G. Kabeljauw f 48f 39 per 125 K.G. Besomming IJmuiden: Haringaanvoer op 23 November 3530 kisten. Haringaanvoer op 24 November: 327 kisten ver sche haring. Aangevoerd aan den afslag 1775 K.G. Geconsigneerde snoekbaars a 2521 cent per Kilogram. Besomming: Loggers met versche haring: KW 161 f 360. KW 173 f 651, SCH 16 f 2473. Kotters: TX 49 f 498. TX 4 f 726. TX 11 f 648, HD 18 f 360, HD 25 f 410, IJM 214 f 960. (Is reeds tn een deei eener vorige oplage opgenomen.) Het mysterie van de „Ark Roval" opgelost? NEW-YORK. 23 November. Sir Derwent Hall Caine, oud-parlementslid, heeft aan de „Overseas Press Club" verklaard dat een officier van het Engelsche vliegkampschip „Ark Royal" hem ver teld heeft hoe een Duitsche bommenwerper een bom van 500 pond zoo dicht bij het schip liet val len dat het omsloeg, doch zich op bijna wonder baarlijke wijze weer oprichtte. „Zes Heinkel-toe- stellen vlogen boven ons", zoo vertelde deze offi cier. „Een daarvan keerde zich naar onzen achter steven. Het vloog met groote snelheid recht over het dek en liet toen- zijn bom vallen, welke ech ter slechts een paar voet van het schip vandaan in het water terecht kwam. De „Ark Royal" kan telde, zoodat het vliegtuigendek het water raakte, maar richtte zich weer op. Schade was er niet aangericht. Niemand was gewond". Caine merkte hierbij op dat de Duitsche piloot toen hij het schip zag omslaan, dacht dat het zonk. Hij is daarop weggevlogen en vertelde thuis dat hij de „Ark Royal" tot zinken had gebracht. (United Press). Wil Engeland neutrale sclicpen charteren LONDEN. 23 November. Naar vernomen wordt willen de Britsche autoriteiten, naar aanleiding van de bezwaren tegen de verscherpte contra bande-controle, aanbieden neutrale schepen te charteren. (United Press). Zes millioen pond per dag voor den oorlog. Sir John Simon heeft gistervaond een radio rede uitgesproken, waarin hij zeide dat de oorlog Engeland minstens zes millioen pond per dag kost. Een divisie troepen te velde kost bijna twee maal zooveel in uitrusting en onderhoud als in den vorigen oorlog. De kosten van een slagschip zijn thans twee of drie maal zoo groot en moder ne vliegtuigen kosten van drie tot zeven maal zooveel als een overeenkomstig type in 1918. Zelfs de verhoogde belastingen zullen niet de helft dek ken van wat dit jaar wordt uitgegeven. Allen moeten zoo veel mogelijk sparen om te kunnen inschrijven op de leeningen. Dit is een vrijwillige oproeping, geen dwangbevel, zeide Simon. MAATSCHAPPIJ „TOT NUT VAN T ALGEMEEN". Voor de leden van het departement Haarlem van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" zal dr. P. H. Ritter Jr., te Utrecht, Maandag 27 November a.s. in de Kroonzaal van café-restau rant Brinkmann, Groote Markt, een voordracht houden over „Nicolaats Beets en de Camera Obscura". POPULAIRE VOORSTELLING „TOUR DE FRANCE". Het Ruys-Ensemble onder leiding van Anton Ruys zal in den Stadsschouwburg te Haarlem nog een extra voorstelling geven van „Tour de France", het fijne blijspel van André Birabeau, dat Dinsdagavond bij de abonnementsvoorstelling zulk een groot succes heeft gehad. De hoofd rollen worden weer gespeeld door Cor Ruys. Tilly Lus, Tilly Ruys, Ben Aerden, e.a. Deze voorstelling zal tevens de 25ste opvoering zijn van Birabeau's uitstekende stuk. ALLIANCE FRANcAISE. Voor de „Alliance Franeaise" zal prof. Leopold Levaux van de Universiteit te Luik Woensdag avond 29 November in Brinkmann, Groote Markt, een lezing houden over: Un grand homme: le cardinal Merrier. Doktersadvies per radio, 't klinkt wat vreemd en 't doet een beetje heel modern aan. Welke adviezen zijn dit en aan wie worden ze gegeven? Om hierop 'n antwoord te kunnen geven, moefc men met z'n gedachten even op zee vertoeven, b.v. ergens midden op den Allantischen Oceaan, of dichterbij op de Noordzee. Op een schip, waar geen medicus onder de passagiers of de scheeps bemanning aanwezig is. Een der opvarenden wordt plotseling ernstig ziek en men denkt aan den dokter, die.er niet is. Wat nu? Naar een haven? Alles goed en wel, maar eer men daar is, gaan er misschien een paar dagen voorbij en in dien tusschentijd kan het ergste met den pa tiënt gebeuren. Deze patiënt is alleen geholpen door spoedige hulp. Die komt er. en wel via de radio. Het zijn de radio-medische adviezen, welkq door middel van de Roode-Kruis-organisatie ver strekt worden. Ook in ons land heeft men deze, nog betrek kelijk weinig bekende organisatie, waarvan ae uitvoering berust bij den heer ar. L. S Hanne- ma. den geneesheer-directeur van het Roode Kruis Ziekenhuis aan de Segboerlaan in Den Haag. Deze organisatie is in Nederland vijf jaar ge leden gesticht. Of er veel gebruik van gemaakt wordt? In 1935 waren er 10 gevallen, in '36 zes, in 193710 en verleden jaar werd achttien malen hulp ingeroepen. Deze medische adviezendiensfc berust op een internationale regeling; ook andere landen kennen hem. In ons land was 't het Ne derlandsche Roode Kruis, dat het initiatief er toe nam. Stel nu dat een schip op zee, dat geen arts aan boord heeft, een zieke krijgt, die medische hulp behoeft. De gezagvoerder zendt een radio-telegram via Schevenïngen-Radio, dat over „IJmuiden" (tech- nlschen dienst» den medici van het Roode Kruis Ziekenhuis te 's-Gravenhage bereikt. Naar aan leiding van het medegedeelde wordt dan, zoo mogelijk, de diagnose gesteld. Het advies gaat langs denzelfden radiografischen weg naar het schip. Hier volgt een voorbeeld: De volgende vraag komt binnen: Matroos. 32 jaar, twee dagen ziek, pijn lijk in den linker-onderbuik en zijn lende nen, polsslag 70, temperatuur 36.5, geen eetlust, komen hedenavond Amsterdam. Waarop het antwoord: Patiënt rustig laten liggen, bij toenemen de pijn warme doeken op den buik, bij aankomst Amsterdam huisarts raadplegen. Een andere vraag: Lascaar, 26 jaar. hedenmorgen plotseling ziek met pijn in den buik rechts onder, pijn bij druk, temperatuur: 's ochtends 38.7, later tot 40. Hierop luidde het radio-antwoord: Ernstig geval blindedarm-ontsteking, ab solute bedrust. niets eten of drinken, alleen ij spillen. IJsblaas op den buik. Elke twee uur enkele druppels laudanum, zoo snel mogelijk naar den wal, haven opzoeken. Dr. Hannema vertelt, dat de vragen kwamen uit Straat Soenda, midden uit den Atlantischen Oceaan, van een schip op de Pacific, van één tusschen Aruba en Santos. Het zal duidelijk zijn, dat niet alleen Nederlandsche schepen advies vragen, ook buitenlandsche. De taal is dus niet uitsluitend onze moedertaal. Wordt het in een vreemde taal gevraagd, dan wordt het advies ook in de desbetreffende taal gegeven. Het komt eveneens voor, dat de doktoren, na gevraagd advies, eerst nog nadere inlichtingen moeten hebben, alvorens een goeden raad te kunnen geven. Alsdan gaat er nog een extra ge sprek over en weer. Nederlandsche schepen hebben meestal een Nederlandsche medicijnkist aan boord, waardoor in vele gevallen de „directe hulp wel aan wezig is. Vele zieken, aldus dr. Hannema, zijn in den loop der jaren door deze wijze van doktersbe handeling geholpen. Een goede en schoone zijde van de radio! „Hulpeloos dreef men op zee rond", hoe dikwijls komt men dezen zin niet in een krant tegen. Hulpeloos zou een schip zonder medicus op zee zijn, als deze dienst niet bestond. Dankbaar mag geconstateerd worden, dat ook hier het Nederlandsche Roode Kruis zich van zy'n taak kwijt. BLOEMIST-HOVENIERS. Woensdagavond hield de Bloemist-Patroonsver- eeniging voor Haarlem en omstreken een leden vergadering in Hotel „De Leeuwerik" te Haarlem onder leiding van den waarnemenden voorzitter den heer C. Sipkes. Onder de ingekomen stukken was een brief van de samenwerkende Landarbeidersorganisaties om een duurtebijslag op de loonen. Geadviseerd werd zooveel mogelijk aan gerechtvaardigde verzoeken tegemoet te komen. Uit een onderzoek is gebleken dat gedurende de laatste jaren het aantal bedrijven met niet minder dan een 50-tal toegenomen is. Onder de ingezonden cultuurproducten bevond zich een mooie collectie besdragende heestertak- ken van den heer Koper te Heemstede. Bijzonder de aandacht trokken Callicarpa, My- rica en Leycesteria. De secretaris, de heer W. Zuurendonk Lzn. bracht verslag uit over de regeling van de vuilstorting in andere gemeenten. Ook in Haarlem zal getracht worden een gunstiger regeling te verkrijgen. Als vertegenwoordigers naar de landelijke ver gadering van de groep Bloemisterij werden be noemd de heeren Sipkes en v. d. Colk. FANFARECORPS „EXCELSIOR". Het Ileemsteedsche Fanfarecorps „Excelsior", di recteur de heer J. Oomes, zal Zaterdagavond 25 November in restaurant „Dreefzicht" te Haarlem een uitvoering geven. HAARLEM. Bevallen: 22 November A. M. van Kimmenade- van der Meel d., A. M. J. EliënsHartmans z.f 21 Nov. G. C. Overtoom—Bij rij z„ A. Kooii— Koper d. Overleden: 21 Nov. St. Westenberg—de Wit, 63 j.„ Marnixstraat; P. J. A. Huijbens, 79 j„ J. Nieuwenhuijzenstraat; N. E. Noteboom—de Regfc 79 j., Spaarndammerdijk; 22 Nov. E. Blaauw— Woudstra, Kenaupark. Ondertrouwd: 22 Nov. P. Zwaanswïjk en M. A Ligtenberg; 23 Nov. A. Schrijver en T. de Vries; D. Schmid en J. W. Uithoven; J. Monfrooii en W. Poel. Gehuwd: 23 November: J. de Boer en M. Ren- tenaer, P. W. van der Meij en A. M. Blommaert. J. Venver en C. M. Roemers; F. J. Mondriaan en G. M. Ligthart; B. J. Wagenvoort en J. de Ruiter; P. B. Ockeloen en F. Zijnen; Jonkheer B. Sandberg en C. E. Brugsma.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7