Gebrek aan levensmiddelen in Weenen M" RACINE. Het Amerikaansche Huis Naar de vermisten van de Sliedrecht wordt niet meer gezocht. Ae-r.Akkertje Ochtendbeurs Amsterdam DINSDAG 28 NOVEMBER 1939 H 'A A E L' E M'S D A G B C A Toch ging de humor niet verloren. ,Liebesgaben uit Hongarije. WEENEN November. (Van een bijzonderen correspondent). |-EN kan niet bepaald zeggen dat de Wee- ners en trouwens ook de andere Oosten rijkers over het algemeen zeer enthousiast zijn over den 'oorlog en over de toestanden, die deze met zich meegebracht heeft. Integendeel: het mopperen en het klagen geschiedt op voortdurend luideren toon en men ziet steeds meer in dat men niet in een oorlog zou zijn ver- wikkeld, wanneer Oostenrijk indertijd onafhanke lijk was gebleven. Het gebrek aan voldoende levensmiddelen werkt zeer deprimeerend op de geheele bevolking. Gelukkig hebben velen familie leden en goede vrienden, die in Hogarije wonen. Deze sturen hen „Liebesgabenpakete" toe, die een gewicht van vijf kilogram mogen hebben. Hoewel deze levensmiddelen bevatten en men in het Duit- sche Rijk blij zou moeten zijn dat men die krijgt, moeten er toch door de ontvangers invoerrechten voor worden betaald. Veel lieden ook, die echter eerst om een „Aus- reisebewilligung" en een „Einreisebewilligung" (om weer terug te mogen komen) hebben moeten vragen, gaan even naar Bratislawa toe, de hoofdstad van Slowakije, die niet zoo heel ver van Weenen ver wijderd is. Zij doen zich daar eens te goed aan spijs en drank en nemen op hun terugweg een aantal levensmiddelen meer. Een ei per week en slechts driehonderd gram vleesch mét been of tweehonderd gram zonder been, eveneens per week, is niet bij zonder veel en het is dus geen wonder dat heel veel menschen in de laatste tijden aanzienlijk aan ge wicht verloren hebben. Ik ken menschen, die gedurende drie weken zeven a acht kilo zijn afgenomen. Slechts kinderen en zieken kunnen volle melk krijgen, de anderen moeten het met een afgeroomde, blauwachtige „vochtigheid" doen, waar voor de Weeners ondanks de treurige omstandig heden toch nog een grappigen naam gevonden heb ben. Zij noemen die mei „das blaue Wunder" en vragen wanneer zij een winkel binnengestapt zijn om „einen halben Liter blaues Wunder". Ook voor het vet, dat in de keuken gebruikt moet worden, hebben zij al een naam gevonden. Dat wordt „Volks- vaseline" genoemd. En dan is er een nieuwe definitie van een sand wich: twee broodkaarten met een vleeschkaart ertusschen. Men wordt slecht op de hoogte gehouden van wat er in het buitenland gezegd en geschreven wordt. Er zijn bijna in het geheel geen buitenlandsche bladen meer te krijgen. De kranten, die nog uit het buitenland ingevoerd mdgen worden zijn voorna melijk Italiaansche couranten. Tot voor kort kon men op straat ook de „Pester Lloyd" koopen, een in het Duitsch geschreven dagblad, dat te Boedapest verschijnt. Daar staat iets meer in dan wat de Weensche en de Duitsche bladen het publiek ver tellen. Het aantal exemplaren, dat verkocht werd, werd steeds grooter, totdat het het getal van vijf tienduizend per dag bereikt had. Het was een ge vaarlijke concurrentie geworden voor de locale en de inheemsche bladen en nu heeft men de colpor tage op straat van de „Pester Lloyd" verboden. Maar er worden clandestien al prijzen van twee mark voor een exemplaar betaald. Er is een buitengewoon strenge censuur op alle post, die naar het buitenland gaat, met het gevolg, dat deze enorme vertraging ondervindt. Doorgaans duur het acht, maar soms ook wel tien dagen voor een brief uit ty'eenen in Boedapest aankomt, niet tegenstaande de afstand tusschen de beide steden maar vier uur sporens bedraagt! Er zijn in den oorlog, vooral in Polen, veel Wee ners en Oostenrijkers gevallen. Ook het aantal ge wonden, die voor een deel teruggekomen zijn, is Lederen Kaphandschoenen met wol gevoerd 2.95 Nappa Handschoenen gevoerd 2.50 De grootste sorteering bij BARTELJORISSTRAAT 20 JACK MORRIS - TEL. 13439 (Adv Ingez. Med.j Volgens bij de reederij van het tankschip „Sliedrecht" ontvangen rapporten bleef het zoeken met vliegtuigen gedurende de laat ste dagen zonder eenig resultaat. Men heeft tot zijn diep leedwezen moeten besluiten, op advies van tot oordeelen be voegde Engelsche deskundigen, het zoeken te staken. De eenige hoop op redding blijft de mo gelijkheid, dat de vermisten aan boord zijn genomen door een voorbijvarend schip, dat geen radiobericht kan of mag uitzenden. ROTTERDAM, 28 November. Nu de opspo ringen naar de leden van de bemanning van het s.s. „Sliedrecht" die nog niet den vasten wal heb ben bereikt, geen succes hebben gehad, deelt de reederij van het getroffen schip thans mede, dat de volgende 26 personen vermist worden: Kapitein C. Boer, te Heemstede, één van de oud ste kapiteins van de stoomvaart mij. „Maas", tij delijk geplaatst op „De Sliedrecht 2e stuurman M. J. Dubbeld, te Rotterdam, 3e stuurman C. Th. A. Bouwman te Den Haag, le machinist A. Lindeman, te Rotterdam, 2e machinist C. de Groot, te Rot terdam, 3e machinist A. J. Breedijk te Schiedam, 4e machinist J. A. Quispel, te Rotterdam, 5e ma chinist J. A. Hendriks, te Rotterdam, assisten-me- chinist H. Hennink, te Rotterdam; assistent-ma- nist C. Boersma, te Rotterdam; assistent-machinist J. H. Meyer, te Rotterdam; marconist B. H. Blue- mink, te Lochem; hofmeester F. Scheffers; kok F. Eland; koksmaat J. Reic'ne; bediende J. J. van oer Star, bediende C. van Es, bootsman J. Bloem, matroos W. 't Hart, matroos P. Brugge, matroos o.g. F. Bakker, dekjongen A. de Redelijkheid, sto ker-olieman T. Bonter, stoker-olieman J. G. van Rooyen, stoker-olieman W. A. Pal te, allen te Rot terdam en dagman B. Dekker, te Vlaardingen. aanzienlijk. Het juiste aantal der tot dusver gewon den en gedooden is nog niet bekend gemaakt. Bij de bevolking heet het dat men de Oostenrijkers veelal als eersten in den strijd vooruit gestuurd heeft, terwijl de zoogenaamde „Reichsdeutsche" uit het oude rijk volgden. Speciaal bij Lemberg moe ten veel Oostenrijkers het leven verloren hebben. En waartoe? vraagt men thans, want Lemberg is thans Russisch geworden. Op den Zentralfriedhof, Weenen's reusachtige kerkhof ten zuiden van de stad, heeft men een af zonderlijke afdeeling gevormd voor de soldaten, die in hun vaderland aan de wonden bezweken zijn, welke zij in den oorlog hebben opgeloopen. Deze afdeeling bevindt zich vlak bij het terrein, waarop de in den wereldoorlog gevallenen rusten. Kou gevat 'n t (Adv. Ingez. Med.) VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 251'2—252 U. S. Steel 49 3/4 Anaconda 24 3/8—24Vi Afdeeling I. Groep A: KFC-VSV ADO—DOS AjaxHaarlem DWS't Gooi Groep B: Purmerst.Holl.dia SuccesWFC W. FrisïaZaandijk Helder—ZFC OSVAlkm. B. Groep C. EDO—RCH KinheimBeverwijk AFCZeeburgia QSCHFC ZWK.mers DWVBI.daal Groep G: N. NiedorpAlkm. B. 2 UitgeestBergen Alcm. V. 2—Alcm. V. 3 DTS—CSV Groep H: Zeem.Hillegom SchotenEDO 2 HillinenZandvoort Groep I: VI. Vogels—THB Spaarnev.WB K.mers 2—-VSV 2 HFC 2—Zeem. 2 Zandv. 2—EHS Groep L: SwiftOosterp. ZSGOSchinkelh. BPCHalfweg Mad j oe—SAVM SDWSDS Afdeeling II. Groep A: CW—RFC SpartaHBS DHC—Xerxes HermesFeij enoord VUC—DFC Groep B: UVS—Unitas VDLHoll.diaan Groep C. Overm.Unitas EmmaDC-L Gouda—ODS Sliedr.Neptunus Fluks—Exc. Afdeeling III. Groep A: NEC—AG OW EnschedéQuick TubW ageningen HeraclesHengelo Go aheadEnsch. Boys Afdeeling TV. Groep A: HelmondEindh. Limb.—Willem II LongaNAC PSVJuliana MWNoad Roerm.BW Afdeeling V. Groep A: Veloc.HSC Be QuickVeend. SneekLeeuwarden Achilles—GVAV HeerenvWW (Sportkr.) HOCKEY DE PROEFWEDSTRIJDEN VAN A.S. ZONDAG. De westelijke ploegen, die a.s. Zondag te Blce- mendaal op de velden van BMHC tegen elkaar uit komen, zullen als volgt zijn samengesteld: Afdeeling GooiAmsterdam Elftal A: Doel: J. ter Haar (Hilversum). Achter: De Waal (Amsterdam) en Mendes de Leon (Hilversum) Midden: Weening (Laren), De Looper (Hilver sum) en Bodenhausen (Baarn) Vóór: Van der Hagen (Hilversum), Rooden- burgh (Amsterdam), Loggere (Laren), Ter Haar (Hilversum) en Hagemeyer (Union) Elftal B: Doel: Van Kooten (Be Fair) Achter: B Stokmans (Gooi) en Leeuwenberg (Baarn) Midden: Kakebeeke (Stichtsche), Keip (Gooi) en van Eeghen (Laren) Vóór: Moret, Moiré de Chateleaux, J. Stokmans, Caviet (allen Gooi) en Steinz (Baarn). Afdeeling Den Haag-Rotterdam Elftal A: Doel: Haitink (HHIJC) Achter: Postma Delftsche Stud.) en Ovong (HDM). Midden: Bosschart (Delftsche Stud.) Loussade (HOC) en Ankerman (HDM). Vóór: Gunning (BMHC), Van der Graaff (Delftsche Stud.), De Roos (BMHC), van der Doll (HDM) en Esser (Togo). Elftal B: Doel: Gouka (HDM). Achter: Vervloet (Victoria) en Wibbens (Togo) Midden: van Rossum (HHIJC), Van Weel (HOC) en De Wit (BMHC) Vóór: Prins (Togo), Bos (SOS), De Gruyter (Leiden), Schmeink (BMHC) en Henry (Victoria) Te kwart voor één begint de wedstrijd van de B-elftallen en te kwart over twee de ontmoeting van de a-elftallen. WIELRIJDEN DE „VIJFDAAGSCHE" VAN NEW YORK GEëINDIGD. Uit New York: Het Amerikaansch-Italiaansche koppel YatesMoretti, is er in geslaagd, de ,Vijfdaagsche" van New York te winnen. De Nederlandsche renner Van Vliet, die met den Belg Debaets een koppel vormde, eindigde als vijfde met drie ronden achterstand. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.37 V2 Berlijn 75.55 Parijs 4.17'/s Brussel 31.11 1/4 Zwitserland 42.25 New York 1.88 3/8 12.uur Londen 7.38 3/4 Berlijn 75.55 Parijs 4.18 3/4 Brussel 31.11 1/4 Zwitserland 42.24 Kopenhagen 36.40 Stockholm 44.83 Oslo 42.82 New York 1.88 3/8 Italië: vrye lire 9.60; reislire 8.60; bank papier 6.75. HET TOONEEL. Bij het derde eeuwfeest van zijn geboorte. Op Woensdag 29 November zal het derde eeuw feest van Racine's geboorte in den Stadsschouwburg te Amsterdam worden herdacht met een opvoering van zijn Phedra in een vertaling van Professor Walch door Het Nederlandsch Tooneel met Char lotte Kohier in de titelrol. Zoo zal ook ons land zijn hulde brengen aan den dichter, die met Corneille en Molière het tooneel in Frankrijk in de 17de eeuw tot een zoo groote hoogte heeft opgestuwd. Jean Racine kwam uit een milieu, dat eerder vijandig dan sympathiek stond tegenover het too neel. Reeds heel vroeg wees geworden, werd hij eerst opgevoed door zijn zeer vrome grootmoeder en kwam hij op heel jongen leeftijd onder leiding van de Heeren van Port Royal, de predikers van het Jansenisme, die de leer van de predestinatie in haar uiterste consequenties verkondigden en in hun dogmatische strengheid het tooneel als verderfelijk voor de menschen veroordeelden. Racine nu ver bleef in Port Royal des Champs juist in den tijd, dat de strijd voor de verdediging van het Janse nisme zijn hoogtepunt bereikte en het is begrijpe lijk, dat het verblijf in dat milieu onder deze bij zondere omstandigheden diepen indruk op zijn jeug dig en ontvankelijk gemoed maakte en ook van in vloed is geworden op zijn ontwikkeling als kun stenaar, zelfs op zijn loopbaan als tooneeldichter. Maar aan zijn leeraren van Port Royal, die bekwa me paedagogen en uitnemende kenners van het Grieksch waren, heeft Racine ook de degelijke ken nis en het fijne gevoel voor de Grieksche oudheid te danken, die hem later in staat zouden stellen zijn Grieksche treurspelen te scheppen. Te Port Royal des Champs waren de werken van Euripides en Homerus zijn geliefkoosde lectuur en bezong hij reeds in vrome verzen de schoonheid van de landelijke omgeving, waar hij als jongeling leefde. Op 19-iarigen leeftijd trok hij voor zijn studie naar Parijs en zijn verblijf in deze hoofdstad bracht ook den omkeer in zijn leven. Daar te Parijs, kwam hij in aanraking met verschillende dichters en schrij vers, sloot hij vriendschap met Boileau, La Fon taine en Molière en kwam hij onder invloed van we- reldsche vrienden, „beaux-esprits" en libertijnen. Ter gelegenheid van het huwelijk van Lodewijk XIV met Maria Theresia dicht hij „La Nymphe de la Seine", dat hem 109 goudstukken van den ko ning oplevert. Maar hij verlangt naar belangrijker werk, hij wil schrijven voor het tooneel evenals de door hem zoo bewonderde dichters Corneille en Quinault. Maar dan grijpen zijn verschrikte Jansenistische familieleden in. Zij sturen den tegenstribbelenden Racine naar een plaatsje diep in de provincie, waah een oom, die daar bisschoppelijk vicaris-generaal is, voor hem een betrekking zal zoeken. Racine echter blijft in correspondentie met zijn Parijsche vrienden en wanneer zijn oom, de kanunnik, hem niet blijkt te kunnen helpen, keert hij opgewekt naar Parijs terug, waar hij zich met jeugdige passie in het volle leven stort. Hij gaat tooneelschrijven en dat is een zonde zoo groot, dat hij er door gebrouil leerd raakt met zijn Jansenistische leermeesters en vrienden. Maar meer te betreuren is het, dat ook zijn vriendschap met Molière een einde neemt, als hij zijn „Alexandre le Grand" om een futiliteit aan de troep van Molière^ die het speelde, ontneemt en het mèt de eerste actrice overbrengt naar het con- curreerende gezelschap van het Hotel de Bourgogne. Racine's eerste drama's zijn imitaties van die van zijn beroemde tijdgenooten, den heroïschen Cor neille en den galanten Quinault. Van Racine's oor spronkelijk, poetisch-psychologisch talent is hierin nog maar weinig te bespeuren. Dat breekt pas baan met „Andromaque" 1667 waarvoor Virgilius' Aeneas, Homerus' Ilias en Euripides' Andromache als bronnen dienden. Dit „Grieksche" treurspel, waarin ae hoofdpersoon Andromache zich gesteld ziet voor de verschrikkelijke keus haar zoon te verliezen of den man te huwen, die haar geliefden echtgenoot liet dooden, en waarin hartstocht, haat, jalouzie en wanhoop tot moord en zelfmoord leiden, had een zeer groot succes. Hier werden de hande lingen van de hoofdpersonen niet meer bepaald door hun vrijen wil, zooals bij Corneille steeds het geval was, maar door noodlottige krachten, die in hun ziel ontketend zijn. Hier geen menschen meer, zooals ze móeten zijn, maar zooals ze kunnen zijn. Racine oogstte bewondering, maar ook bestrij ding met dit stuk. De aanhangers van Corneille wilden wel toegeven, dat Racine de kunst verstond om de amoureuze hartstochten uit te beelden, maar spraken er tegelijk hun twijfel over uit, of hij wel in staat was bijvoorbeeld politiek en eerzucht tot onderwerp van een drama te maken. Racine nam den hem toegeworpen handschoen op en zijn „Bri- tannicus" ontstond. Dit „historisch" treurspel dat minder „oratorisch" is dan Corneille's historische tragedies, is dramatische en vooral psychologisch sterker dan deze: het geeft menschen, geen les in regeeren en conspireeren, maar een huivering wekkende psychologische schildering van het Ro- meinsche hof op het oogenblik, dat Nero zijn eerste rm'sdaad beraamt begaat. Maar Racine's tegen standers zijn hierdoor niet overtuigd. In „Bérenice", waarvan de legende luidt, dat Corneille en Racine de stof tegelijkertijd als onder werp van een wedstrijd behandeld zouden hebben, demonstreert zich op treffende wijze de waarheid van Napoleon's woord, „dat het XVIIe eeuwsche treurspel niet een geschiedenis, maar een crisis is" Bérenice en Titus offeren hun wederzijdsche liefde op, hij terwille van het staatsbelang, zij terwille van hem. Dan volgen „Bajazet" en het Aziatisch treurspel .Mithridate", maar veel grooter is het succes van Racine met zijn „Iphïgénie". Het tragische lot van Iphigénie, die bereid is haar jonge leven te offeren, wijl haar vader dat om redenen van staatsbelang van haar verlangt, vertoonde een duidelijke gelij kenis met het even tragische lot van de vele jonge meisjes uit aristocratische kringen der 17de eeuw, die tegen haar zin een rijken ouden man moesten huwen en daarmede haar jeugd, haar vrijheid en levensgeluk aan het familiebelang ten offer brachten. 1-Iet geweldige succes van „Iphigénie" deed de afgunst bij Racine's talrijke vijanden nog toenemen en bracht hen er toe onwaardige middelen te ge bruiken om te probeeren bij Racine's volgend stuk Phèdre het succes te verhinderen. Zij lieten door Pradon, een tweederangsch treurspelschrijver ook een „Phèdre" vervaardigden.dat tegelijk met dat van Racine opgevoerd werd. Tevens besteedden zij de kapitale som van 15000 livres om de beste plaatsen in de beide schouwburgen voor de eerste 10 voorstellingen op te koopen, waardoor zij in staat waren Racine's „Phèdre" voor leege stoelen te laten spelen en het stuk van Pradon te laten toejuichen. Al scheen de truc in het begin te zullen slagen, Racine's vijanden hebben den triomf van zijn Phèdre niet kunnen tegenhouden. Pradon's maakwerk verdween reeds spoedig van de planken en is totaal vergeten; Racine's Phèdre werd alleen door de Comédie Fran<;aise sinds 1680 meer dan 1300 maal gespeeld en wordt nog steeds als zijn meesterwerk beschouwd. In Phèdre waarover wij uitvoeriger zullen schrijven na de opvoering te Amsterdam toont Racine bij zijn uitbeelding van de hoofdfiguur een psychologisch meesterschap, dat in het Fransche klassieke theater zonder weerga is en dat hem aan de moderne tooneelschryvers verwant maakt. In geen ander stuk werkt het poëtisch genfe van Ra cine met zoo sterk beeldende en suggestieve kracht op onzen geest in om de bij het treurspel passende hier legendarische atmosfeer te scheppen, die als het ware voelbaar te maken als juist is „Phèdre". Met Phèdre sloot Racine in 1677 op 38-jarigen leeftijd zijn eigenlijk levenswerk af, al schreef hy dan ook later op verzoek van Madame de Mainte- non voor de demoiselles van St. Cyr zijn Bijbel- sche treurspelen Esther en Athalie belde werken van zeer hooge waarde. Voor een deel had den de onwaardige praktijken van zijn te genstanders bij de opvoeringen van Phèdre daar zeker schuld aan. Maar toch niet geheel. De voort durende bestrijding van zijn opvattingen door verdienstelijke geleerden en begaafde schrijvers, door leden van den hoogen adel personen van smaak en ontwikkeling, die door zijn passsionneele kunst in hun gemoed gekwetst werden en aanstoot namen aan zijn werk, had op den duur den over- gevoeligen Racine verbitterd en ontmoedigd. Maar vooral had invloed op zijn besluit een ge ruchtmakend moordproces in 1676, waarbij de mar. kiezin de Brinvilliers wegens vergiftiging van haar vader, haar twee broers en haar zuster tot open bare terechtstelling werd veroordeeld. Dit proces maakte diepen indruk op Racine en deed hem de vraag aan zichzelf stellen, of hij door zijn uitbeel ding van personen, die door hartstochten gedreven tot misdaad vervallen, hieraan niet mede schuldig was of kon zijn. Deze angst voor zijn sociale verantwoordelijk heid en de boven beschreven stemming van ont moediging en bitterheid zijn ongetwijfeld factoren, die het proces van innerlijke verandering bij Ra cine hebben verhaast, een proces, dat in wezen een onbewust uitgroeien was van de herinnering aan zijn vrome grootmoeder en van de indrukken van zijn verblijf als jongeling te Port Royal, en dat uit- geloopen is op zijn besluit van 1677 om het tooneel vaarwel te zeggen en terug te keeren tot het ge loof van zijn jeugd, tot Port-Royal, dat den ver loren zoon met open armen ontving. Van dien tijd af wijdde Racine zich geheel aan de veryulling van zijn godsdienstige plichten, aan de zorg van zijn gezin en aan zijn werkzaamhe den van historieschrijver van den Koning, dien hy op verscheidene zijner veldtochten vergezeld heeft. Racine stierf in 1699, dus 22 jaar nadat Phèdre ontstond; en hij werd op zijn verzoek te Port-Royal te ruste gelegd naast het graf van zijn meest ge liefden leermeester. Men mag, zonder iets te kort te doen aan de grootheid van Corneille en Molière als klassieke tooneeldichters en aan de waarde van hun oeuvre, vaststellen, dat het Fransche klassieke tooneel in de werken van Racine zijn noodzakelijke afsluiting en zijn bekroning heeft gevonden en dat zonder zijn „schildering der hartstochten" dit tooneel veel zou missen van de waarheid en schoonheid, die wij er juist in bewonderen. J. B. SCHUIL. De ,Sibajak" vertrekt ook vandaag nog niet. ROTTERDAM, 28 November. Naar de Rotterdam- sche Lloyd meldt zal het m.s. „Sibajak", waarvan het vertrek reeds tweemaal uitgesteld is, ook van daag nog niet vertrekken, zulks in verband met het nog aanhoudende gevaar van losgeslagen mijnen, als gevolg van den storm gedurende de laatste dagen. PROVINCIALE STATEN. De begrootingszittingen begonnen. Hedenmorgen half elf kwamen de Provinciale Staten van Noord-Holland in het Gouvernements gebouw te Haarlem in openbare vergadering bij een. De heer Van der Wal (S.D.A.P.) opent de algemeene beschouwingen. Hij begint met de hoop uit te spreken, dat ons land buiten den oorlog mag blijven en dat onze neutraliteit zal worden gehand'naaafd. Als de nood erg hoog mocht worden, zal de provincie zooveel mogelijk ordenend en regelend moeten optreden. Van de medewerking zijner fractieTcan men ver zekerd zijn. Hij betreurt het groot aantal politieke partijen, die den voedingsbodem vonden in de ont reddering van het huidige economisch leven. „De N.S.B. en de communisten, die elkander eerst uit scholden voor alles wat leelijk was, zijn nu elkaar in de armen gevallen", zegt spreker, die als zijn vermoeden uitspreekt, dat vele volgelingen van die twee partijen deze evolutie niet volkomen zul len begrijpen. Hij gelooft dan ook, dat men een heel ander beeld zou zien, als er eens nieuwe verkiezingen zouden worden uitgeschreven. Spre ker bepleit voortzetting van de democratische po litiek. De arbeid ten aanzien van het wegenplan mag niet worden stopgezet; die moet zoo normaal mogelijk voortgezet worden. Met genoegen heeft de heer Van der Wal vernomen dat het nu nog niet de goede tijd is, om tot belastingverlaging over te gaan, want er moet nog een groot aantal werken ten algemeenen nutte worden uitgevoerd. Hij vraagt ook, maatregelen te nemen tegen het kwaad van de z.g. lintbebouwing, vooral nu nieuwe we gen worden aangelegd. De pi'oductie voor eigen verbruik moet worden opgevoerd. Eenheid en ver bondenheid moeten niet laleen in mooie artikelen tot uiting komen, maar in daden. De heer Asscher (lib.) brengt dank aan Ged. Staten, die met vaste hand de zaken in de provin cie leiden. Hij is het eens met de Memorie van Antwoord, waarin de verwachting wordt uitge sproken, dat in deze bewogen tijden de staatkun dige geschillen niet op de spits moeten worden jedreven, maar dat de partijen eendrachtig moeten samenwerken om de provincie door de moeilijk heden heen te helpen, vooral nu het financieel be leid zooveel overleg eischt. Iedereen heeft volgens spreker de taak. om de defensie van ons land zoo veel mogelijk te versterken, opdat ons land paraat kan blijven. Ook de werkloosheid moet zooveel mogelijk worden bestreden, want dat beteekent een levenskwestie voor een groot deel van het Neder landsche volk. De stichting van nieuwe industrieën moet zooveel mogelijk worden bevorderd; het eco- nomisch-technologisch instituut is daarvoor het meest aangewezen lichaaam. De meeste arbeiders werken liever, dan dat zij steun ontvangen. Wanneer het eventueel mocht komen tot het verleenen van een duurtetoeslag. dan hoopt spreker, dat die over de geheele linie wordt gegeven en dat geen enkele groep van het provinciaal personeel wordt uitgesloten. De heer Keulemans (A.R.) wijdt nog eenige zeer waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den heer De Jong Schouwenburg, die zoo ont zaglijk vee! voor de provincie heeft gedaan en die zoozeer de achting van alle partijen genoot. Wat den uitslag der laatste verkiezingen betreft, merkt spreker op, dat de Christelijke partijen versterk' in de Staten zijn teruggekeerd, dus met grooter ver antwoordelijkheid. Wat het Opperwezen van hen eischt, weegt voor hen zwaarder, dan de democra tie. De huidige stamenstelling van het college van Ged. Staten acht hij goed. Hij hoopt ook, dat alle pavtyen zoo eendrachtig mogelijk zullen samenwer ken; hij veroordeelde echter de politiek van de N. S. B. Sprekers fractie is bereid, een eventueel voorstel tot redelijke salarisverhooging te steunen, als dit door Ged. Staten via het Georganiseerd Overleg wordt ingediend. Met genoegen heeft ook de heer Keulemans vernomen, dat het economisch- technologisch instituut aan de verwachtingen be antwoordt. November t 28,29,30 November.1 Dec. t dus nog 3 ilajjcn on diin verschijnt hob prachtige geschenk voor St. Nicolaas: Margaret Mitchell's „Gejaagd door dc wind" in één luxe band van Buffa- leder. Naast Qulbransscn's luxe editio ..De geschiedenis van liet geslacht BJffmdal". No. 1 op veler verlanglijst! (Adv. Ingez. il/edj BEVERWIJK Bescherming van de bloem perken Ter bescherming van dc met bloembollen b plante perken in de gazons aan de Breestrj heeft Openbare Werken eenige voorziening getroffen. Over de perken is gaas gespannen de hoop dat de talrijke wandelaars, die dvr» door de gazons plegen te marcheeren, onze I* len aanplant nu zullen ontzien SANTPOORT TOONEELVEREENIGING „JAN VAN DOMMELEN" Ook al door de tijdsomstandigheden trad de t; neelvereeniging „Jan van Dommelen" ditmaal la: voor t' voetlicht dan gewoonlijk. De belangstelli was er echter niet minder om. De zaal van Weyman", was geheel gevuld en enkele tiental! belangstellenden moesten nog worden afgewe bovendien. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, heer A. Tabernal Jr., mede, dat het den heer J Dommelen wegens drukke werkzaamheden ditrr: onmogelijk was geweest de regie te voeren. Men echter den heer Pollé bereid gevonden de veree ging ter zijde te staan en daarvoor was men t zeer dankbaar. De vereeniging voerde ditmaal op „Hoera, erven", een blijspel in 3 bedrijven van Tob. Mc De hoofdrol hierin vervult een jong echtpaar,: uit Sydney bericht krijgt over een groote erfei Hoêwel enkel prominente krachten ditmaal n van de partij waren, mocht de opvoering er zei zijn, een bewijs, dat de kern van goede krachten v „Jan van Dommelen" steeds grooter wordt Mevrouw Richter het altijd van een goudse: droomende en daarom na het ontvangen van i bericht over de erfenis zoo dol-gelukkig jon vrouwtje, vond in mevr. Tabernal een goede vi tolkster. Hoe ongekunsteld waren haar uitinf van vreugde toen haar het bericht gewerd Mi ook, hoe natuurlijk was zij in haar droefheid. Den heer Van Deelen komt ook een voorna aandeel in het succes toe. Een opmerking over z spel zou kunnen zijn, dat hij ook dan geagites speelde, als zulks niet noodig was. Echt fijne types had de regie voorts gemaakt v Room, den banketbakker, (den heer Dortmundt) Wip, den kleermaker (de heer Soetens). Deze ht ren leverden ook uitstekend werk. Een paar echte „vrouwen uit het volk" met daaraan verbonden „groote monden" waren mei Kruisman als juffrouw Wip en mej. Grapendaal i juffrouw Blauw. Vooral uit den mond van eer genoemde vloeide de „ongezouten" taal, als w het haar dagelijksch werk. En ook haar mimiek v heel goed. Voor Dolly van Dommelen was de rol van „Me de Ridder" van het modehuis „De Lente" als j knipt. Geen moment kreeg men den indruk h: slechts met spel te doen te hebben. Mevrouw van Toren (mevr. Voogt) en de he Richter (de heer Voogt) waren de moeder en vac van het jonge vrouwtje en haar jeugdigen echtj noot. De heer Voogt speelde, z'n rol met gepa: soberheid, juist, zooals het hoorde. Mevr. Voogt voelde haar rol eveneens goed ai HEEMSTEDE GEMEENTERAAD Wij ontvingen nog een suppletoire agenda vc de vergadering van den raad der gemeente Hee: stede op heden Dinsdagavond, 28 November, waar voorkomt als punt 14: Vaststelling notulen van vergadering van 20 November 1939. VRIJWILLIGE BRANDWEER Het kader van de Heemsteedsche VrijwilU Brandweer heeft B. en W. vei-zocht, een tijdelij afwijking te willen bevorderen van de bepaling* inzake de leeftijdsgrens der spuitgasten en ve der personeel. Een viertal spuitgasten is gemobi! seerd en per 1 Januari a.s. zou een vijfde zijn fun tie moeten neerleggen wegens het bereiken van i leeftijdsgrens. Door een gebrek aan geroutineei personeel zou de brandveiligheid in de gemeen worden aangetast. B. en W. kunnen deze zienswijze deelen, en ste len mitsdien aan den gemmeenteraad voor, de lee tijdsbepalingen uit de brandweer-verordening „br ten toepassing te laten, zoolang de buitengewo: omstandigheden voortduren." WERKVERSCHAFFING Door 61 vrouwen van werkloozen is in een tot den gemeenteraad het verzoek gericht, te wi len besluiten dat een juiste rouleering plaats i vinden bij de vierweeksche werkverschaffing. N worden er, aldus het adres, een aantal werklooze eenige malen per jaar geplaatst tegenover andere slechts éénmaal, hetwelk tot onbillijkheden aan leiding geeft, en waarvan gezinnen met kindere de dupe worden. B. en W. teekenen hierbij aan, dat de aanwijzin voor de tewerkstelling op de juiste wijze naar ee vasten maatstaf geschiedt om onbillijkheden te voor komen, weshalve zij adviseeren om het adres vo< kennisgeving aan te nemen. A.R. KEESVEREENIGING. De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje te Heemstede zal op Donderdag 30 November ee: vergadering beleggen, waarin als spreker optreed ds. E. T. v. d. Born, predikant aldaar, met he onderwerp „Kerk en Politiek". De vergaderin; wordt gehouden in de hulpkerk der Geref. Ker! aan de Camplaan.. Geestverwanten hebben toe BURGERLIJKE HULPVERLEENING AAN MILITAIR GEZAG. Op verzoek van het militair gezag moet in elkl gemeente een verordening worden vastgestelq waarbij alle mannelijke ingezetenen van Ï8- ta 59-jarigen leeftijd tot het verrichten van persoon lijlce diensten voor hulp bij militaire werkzaamh» den tot het herstellen van schade aan wegen, brug gen enz. kunnen worden opgeroepen. B. en W. stel len voor, deze verordening vast te stellen. docS daarbij ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het aanleggen van een personenregister. D< kosten daarvan zouden n.l. zeer hoog zijn en oj andere wijze staan alle benoodigde gegevens reedi ter beschikking van hét gemeentebestuur. BLOEMEN DAAL BEHANDELING DER BEGROOTING I Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehouden, op Doïw rierdag 30 November, te 10 ure. voort te zetten dej namiddags 2 uur en c.q. den volgenden dag dea voormiddags 10 uur, ter behandeling van de ge] meentebegrooting dienstjaar 1940.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10