Begrooting voor 1940. Onze Kunst van heden, BURGERLIJKE STAND NOVEMBER 1939 H A A R" E E M'S DSGB'E'AÖ TB Raad Zandvoort. Zandvoort zal aan het Streekplan Zuid-Kennemerland mede werking verleenen. Vragen van den heer Bolwidt over een advies van de commissie voor Publieke Werken De Raad der gemeente Zandvoort kwam Maan dagmiddag onder voorzitterschap van burgemees ter H. v. Alphen ten raadhuize bijeen. De uitge breide agenda werd in een vlot tempo afgewerkt en de verschillende punten gaven slechts weinig stof voor discussie. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van een strook grond van 12 M2. aan het Kerkpad zou de heer Molenaar eerst nog eens om advies aan de Commissie van Publieke Werken willen voorleggen. De heer Kemp meent, dat men beter het stuk grond aan den anderen kant zou kunnen aan- koopen. De Raad kon zich echter wel met het voorstel van B. en W. vereenigen. Het schrijven van Ged. Staten betreffende het streekplan Kenemerland-Zuid gaf den heer Mo lenaar gelegenheid te vragen of de gemeente Bloemendaal destijds een „duinplan" had ont worpen waarbij ook Zandvoort eventueel betrok ken* zou kunnen worden. Het zou, volgens den heer Molenaar de moeite loonen eens naar dit plan te informeeren. Wethouder Siegers (R.K.) kreeg vervolgens gelegenheid uitvoerig de geschiedenis, die aan het schrijven van Ged. Staten vooraf was gegaan, te belichten. Hij kwam tenslotte tot de conclusie dat men wel medewerking aan het streekplan zou moeten verleenen. Aan alle betrokken gemeenten behoort echter één stem te worden toegekend. Nadat de wethouder ook nog een vraag van den heer Elffers, waarom men er zoo op tegen was, dat b v. Haarlem meer stemmen zou krijgen, had beantwoord, werd besloten overeenkomstig het advies van B. en W. aan de Ged. Staten te be richten. Ook het crediet van 500, dat B. en W. hadden gevraagd voor de administratieve voorbereiding van de eventueele huisvesting van geëvacueerden, werd niet toegestaan zonder dat de heer Mole naar er nog eens op had gewezen, dat dergelijke kosten door de regeering moeten worden gedra- De voorzitter hoopte, dat de evacuatie nooit noodig zou zijn. Indien er echter grootere be dragen mee gemoeid zouden zijn zal het gemeen tebestuur echter zeker bij de regeering aanklop- p€Dat B. en W. geen opmerkingen over het ont werp der verordening van den opperbevelhebber in zake burgerlijke dienstverleening hadden, vond de heer Molenaar vreemd. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft namelijk wel bezwaren. De vergoeding die voor bepaalde diensten aan burgers zal worden gegeven, zal ge lijk staan met het loon, uitbetaald in werkver schaffing. Zou het niet billijker zijn een ver goeding toe te kennen volgens het collectieve loon? Nadat de heer Elffers had verklaard dat de Raad in principe geen bezwaar tegen de veror dening had maar alsnog overleg tusschen de be voegde instanties wenschelijk zou achten, werd besloten in dien geest aan den Opperbevelhebber te berichten. Het voorstel om het verwerken van het beltvuil weer aan de zelfde personen op te dragen, die dat ook vorig jaar hadden gedaan, noopte den heer Van Toombergen te vragen of men er vooral rekening mee wilde houden, dat bij sterken wind eeiv minder aangename geur de badplaats bin nenwaait. Daartegen moeten maatregelen worden genomen. Een uitgebreid betoog van den heer Molenaar over het ontslag van arbeiders, die tijdelijk bij het verwerken van het beltvuil werkzaam waren, werd door wethouder Siegers (R.K.) uitvoerig tot tevredenheid van den betooger beantwoord. De heer Bolwidt (Gem. Bel.) kreeg hierna gelegenheid een vraag te stellen over het onder houd van de straatverlichting. Aan de commissie van bijstand van Publieke werken was advies over deze kwestie gevraagd. De commissie was van oordeel, dat er een besteding zou moeten worden gehouden. Nog voor het advies was uitgebracht hadden B. en W. het werk reeds aan den ouden contractant toegezegd. Wethouder Siegers (R.K.) gaf toe, dat het advies van de commissie van P. W. een dag later kwam dan het besluit van B. en W. Er werd geen advies gevraagd voor den Raad maar voor B. en W. Door een misverstand is deze zaak zoo geloo- pen. De heer Bolwidt kon zich best begrijpen dat de wethouder geen kans zag een verklaring te geven, Als ik in een commissie zit aldus spre ker dan wensch ik niet voor den gek te wor den gehouden. Daarom stelde spr. voor het be sluit van B. en W. ongedaan te maken en alsnog een besteding te laten houden. Dit voorstel werd door den heer Suerink ge steund. Ook de heer Molenaar kon zich het standpunt van den heer Bolwidt begrijpen. Het is echter niet billijk den contractant de dupe te laten worden van een misverstand bij B. en W. Wethouder v. d. Mooien: De commissie van P. W. is niet gepasseerd. Het gaat hier alleen om een vergissing. De heer Joustra (C.H.) merkte op dat indien er geen besteding wordt gehouden, de andere Zandvoortsche electriciens gedupeerd worden. Nadat de voorzitter nog eens de zaak uiteenge zet heeft en betoogd, dat B. en W. naar zijn op vatting niet in strijd met de wet hebben gehan deld, verklaart de heer Bolwidt dat het geenszins in zijn bedoeling ligt deze zaak op de spits te drij ven.'Hier heeft men echter het paard achter den wagen gespannen. Dat geeft natuurlijk geen pas. Na deze uiteenzetting van den voorzitter trekt de heer Bolwidt zijn voorstel in. Hierna gaat de Raad in geheime zitting over. Z, h. s. werden nog goedgekeurd: Vaststelling van een uitbreidingsplan voor de Verlengde Dr. Gerkestraat. Voorstel tot aankoop van grond voor de ver lenging van de Dr. Gerkestraat. Voorstel betreffende het aangaan van kasgeld- leeningen. Voorstel tot vaststelling van een taxi-verorde ning. (De heer Suerink tegen). Voorstel tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding voor het bijzonder onderwijs over 1938. Voorstel tot wijziging van een raadsbesluit be treffende geldleening. Voorloopïge vaststelling van de gemeentereke' ning over 1938 en die van de gemeentelijke instel lingen en bedrijven Vaststelling van de 11e suppletoire begrooting Voor 1939. TOONEELVEREENIGING PHOENIX". Zaterdagavond 2 December geeft de tooneel- vereeniging ..Phoenix" in Groot. Badhuis haar tweede "uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd wordt een tooneelspel in 3 bedrijven getiteld: 16 jaar van de Engelsche schrijvers Aimee en Philips Stuart. Het tekort van f56.659 moet door extra rijksbijdragen gedekt worden. B. en W. van Zandvoort hebben den raad aan geboden het ontwerp van de gemeentebegrooting 1940. Zij sluit met in ontvang en uitgaaf een bedrag van 1.025.830.54. In een toelichting schrijven B. en W.: „Moesten wij bij de aanbieding van de begroo ting voor 1939 er op wijzen, dat die begrooting geen definitief beeld kon geven van de gemeente- financiën in 1939, omdat de regeering inmiddels maatregelen had aangekondigd waaadoor de bij dragen uit het werkloosheidssuibsidiefonds of uit 's Rijiks kas, volgens objectieve normen zouden worden geregeld, thans een jaar later, verkeeren de gemeente te dezen opzichte in gelijke om standigheden, omdat de aangekondigde maat regelen nog niet nader zijn gedefinieerd. Een andere factor van onzekerheid, welke voor de begroeting 1940 geldt, is de inmiddels inge treden mobilisatietoestand". Bij het ramen van de posten voor onderhoud van gebouwen, aanschaffing van hulpmiddelen en materialen e.d. hebben B. en W. geen reke ning gehouden met de mogelijke prijsstijging, doch er de voorkeur aan gegeven den post onvoor ziene uitgaven ruim 5000 hoogier te ramen. Was het in het vorige jaar mogelijk de begroo ting te doen sluiten door een extra bijdrage groot 38000 uit het werkloosheidssubsidiefonds te ramen, de begroobing 1940 werd in die mate door ongunstige factoren beïnvloed, dat het noodzakelijk bleek de extra bijdrage tot het maximum ad 46659.op te voeren en bovendien een belasting-bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds te ramen groot 10.000. B. en W. vestigen er de aandacht op, dat bij de wet van 4 Maart 1935 (de wer klooshe idssubsid ie - wet) verschillende belastingopbrengsten aan de gemeenten zijn ontnomen en ten bate gebracht van het toen ingestelde werkloosheidssubsidie fonds. In dezelfde wet werd de mogelijkheid ge opend om aan gemeenten, die als gevolg van deze inkomstenderving haar begrooting niet sluitend konden maken, te verleenen een zooge naamde belasting-bijdrage tot ten hoogste het bedrag van de belastingopbrengsten, welke die gemeenten aan het werkloosheidssubsidiefonds moesten afstaan. Voor Zandvoort bedraagt de som van de gederfde belastingopbrengsten ruim 76591.94, zoodat een belastingbijidrage van 10.000 ver blijft beneden hetgeen de gemeente nog kan ramen, zonder als „noodlijdend" te wor den aangemerkt. De volgende posten hebben de begrooting voor 1940, in verhouding tot die over het loopende jaar, ongunstig beïnvloed: De uitkeering uit het gemeentefonds moest voornamelijk door de jaarlijks terugkeerende vermindering van de gar anti e-uitke ering wor den verminderd met 11400. Voor aflossing van geldleeningen is meer noodig 5900. Ten laste van 1940 komt de eerste annuïteit van het voor schot, groot 168000, verstrekt uit het Werk fonds voor verbetering van wegen'in plan Noord, de verlenging van de Dr. Gerkestraat en de ver breeding van de Zandvoortschelaan 8027.04. De in vroegere jaren toegepaste bezuinigin gen op den post „Onderhoud voor straten en pleinen" hebben tengevolge gehad, dat een groo- ter aantal straten dringend herstelling behoeft. Indien men zou voortgaan op dezen post zeer ernstig te bezuinigen, zal het plaveisel der ge meentelijke straten en pleinen eerlang In een zoodanigen desolaten toestand verkeeren, dat Zandvoort als badplaats daar ernstig nadeel van zal ondervinden. Hoewel B. en W. de raiming van'den dienst voor publieke werken met een belangrijk bedrag ver minderden, wijst deze post thans een uitgave aan van 16280 te verminderen met 2850 voor in 1940 te koopen steenen, welke in 1941 zullen worden verwekt, derhalve netto 13430.of ruim 7000 meer dan in 1939. De subsidie voor de burgerlijke instelling van weldadigheid, de instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon moest,- gelet op de uitgaven in 1939, worden verhoogd-met 2000. De ontvangsten terzake van de gemeentefonds belasting werden ruim 3000 lager geraamd De begrooting voor het gasbedrijf wijst een winstcijfer aan van 1552.78 tegen 4566.51 voor 1939. De sterk gestegen rente voor kasgeld maakt het noodig dezen post met 3090 tot 6000 te verhoogen. Doordat een aantal infcomstposten hooger kon worden geraamd en op verschillende uitgaven bezuinigingen zijn toegepast, zijn B. en W. er in geslaagd den nadeeligen invloed van bovenver melde factoren voor een belangrijk deel op te vangen. De straatbelasting- zal 1000 meer opbrengen, de personeele belasting (gedeelte hoofdsom plus 200 opcenten) 94Ö0, de hondenbelasting 1000, terwijl de winst waterleidingbedrijf ook met 2000 verhoogd is. Ten slotte schrijven B en W. over de perspec tieven der gemeenbefinanciën van Zandvoort. „Tot en met 1944 zal de gemeente jaarlijks een bedrag van ongeveer 10.000 derven door het aflooipen van de garantie-uitkeering uit het ge meentefonds. Het is vooral deze omstandigheid, die ons met zorg vervult. In de afgeloopen jaren is het mogelijk gebleken dezen tegenvaller te compenseeren door het toe passen van bezuinigingen en door het voordeel, hetwelk de zeer goed geslaagde conversietrans acties opleverden. In de toekomst zal dit niet meer mogelijk zijn; integendeel, verwacht mag worden dat de ingetreden stijging van de kosten van levensonderhoud en van materialen, de ge meente eerlang voor hoogere uitgaven zal plaat sen. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten heeft zich eenogen tijd geleden uitgesproken voor een herziening van de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten, in dien zin, dat de korting op de garantie-uitkeering in het vervolg niet meer wordt toegepast. Wij hopen dat deze wensch nog eens in vervulling zal gaan. In dat geval zal het in de toekomst waarschijnlijk ge hikken de begrooting zonder extra-bijdragen sluitend te maken, daar de belastingopbrengsten de laatste jaren een geleidelijke stijging ver- toonen, terwijl ook de uitkomsten van het ge meentelijk gas- en waterleidingbedrijf niet on gunstig zijn" SERENADE. Maandagavond bracht de möndaccordeon- vereeniging Excelsior een serenade aan het dia manten echtpaar Visser in de Spoorbuurtstraat. Van het clubgebouw ging men in optocht langs Zeestraat en de Haltestraat naar de versierde woning. Omstuwd door een groote menigte be langstellenden kwamen de artiesten voor de wo ning van het bruidspaar aan, waar zij een drietal liederen ten 'beste gaven. Niettegenstaande den stevigen bries, die gierend over de daken ging. klonk de muziek uitstekend. Dat deze aaardige attentie door de oudjes op zeer hoogen prijs werd gesteld, spreekt vanzelf. DE SCHAKEL. Donderdag, 14 December, organiseert het be stuur van de tooneëlvereeniging De Schakel voor haar leden én donateurs een gezelligen avond in de Loefhoeck aan den Boulevard de Favauge. HULDIGING VAN DEN HEER J. PAAP. Maandagavond had in Ons Gebouw de huldi ging plaats van den heer j. A. Paap, die vijf jaar lang zijn beste krachten gaf aan de mond- accordeonvereeniging .Excelsior". Van de oprich ting af heeft hij de leiding op zich genomen en ondanks de groote moeilijkheden heeft hij tot heden volgehouden. Een kleine groep mondhar monica-spelers die ieder op zichzelf wel wat bla zen konden, groeide onder zijn leiding uit tot een vereeniging, die met de begeleidende instru menten in staat is een volledig concert te geven, De heer J. A. Paap werd bij zijn huldiging op eenvoudige doch zeer hartelijke wijze toege sproken door den heer G. v. Duin, tweede-voor zitter der vereeniging. Tot slot werd hem als tastbaar bewijs van erkentelijkheid voor het vele goede werk dat hij voor de vereeniging deed, een waardevol geschenk aangeboden. Mevrouw Paap werd met bloemen gehuldigd. VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. Maandagavond kwam het bestuur van de Vereeniging voor Luchtbescherming tezamen in de Oude Bewaarschool, waar zij werden ontvan gen door den heer P. v. d. Mije, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. Het bestuur der Ver eeniging had nl. om deze samenkomst verzocht teneinde zich volledig op de hoogte te laten stellen van het werk van den Luchtbescher mingsdienst en daarna het werk van den Ver eeniging zoodanig te regelen dat een volledige samenwerking werd verkregen. Op duidelijke en overzichtelijke wijze werd door den heer Van der Mije de samenstelling en het werk van den Luchtbeschermingsdienst uiteengezet. Verschillende onderdeelen werden daarna nog uitvoeriger besproken. HET ST.-NICOLAASFEEST. Het St.-Nicolaascomité kreeg bericht van den goeden Sint dat hij op zijn verjaardag, Dinsdag 5 December persoonlijk met zijn knecht naar Zandvoort komt om het feest van de Zandvoort sche schoolkinderen mede te maken. Burgemeester en Wethouders hebben daarom besloten op dezen dag de kinderen van alle scho len vrij te geven. HAARLEMMERMEER HET STORMACHTIGE WEDER. Maandagavond had op het langs den Kruisweg gelegen rijwielpad een in de ridhting Heemstede rijdend wielrijder, de winkelier K. uit Haarlem, heel wat te worstelen om tegen den sterken N.W. wind in te komen. Nabij den Spieringweg schoof een pak van den bij het voorwiel bevestigden lastdrager af waardoor K. de macht over het stuur verloor en onderstboven sloeg. De man, die er met een paar lichte kwetsuren afkwam, wist met veel moeite weder overeind te komen en te voet zijn weg te vervolgen. Van den inhoud van het van de fiets gerolde pak dat breekbare waar be vatte ging een gedeelte verloren. De telefoon- en electrische geleidingen hebben het ook hard te verantwoorden gehad. Aan den Hoofdweg lagen eenige afgeknapte draden over den weg verspreid. EEN MOEILIJKE KEUS. Terwijl Maandag op den Hoofdweg de be stuurder van een motorrijwiel, de heer B. uit Wassenaar, wilde uitwijken voor een zwaar be laden vrachtauto, bemerkte hij, dat achter dezen wagen een personenauto volgde, waarvan de be stuurder op hetzelfde oogenblik naar links uit week om te passeren. B., die daardoor ruimte te kort kwam om er behoorlijk vocirbij te kunnen komen en voor de moeilijke keus stond, er het toch maar op te wageii of den drassigen gras berm in te rijden, koos het laatste, met het gevolg, dat hij onderstboven sloeg en gedeeltelijk onder den motor terecht kwam. Na door den bestuurder van de luxe-auto, den heer K. uit Amsterdam, uit z'n benarde positie te zijn bevrijd, werd B. die een been vermoedelijk gebroken, in elk geval ernstig ge kneusd had voorloopig door een dekter ver bonden en daarna per auto naar zijn woning gebracht. EEN GEREDDE VAN DE „SIMON BOLIVAR7 Tot de geredden van de passagiers en beman ning van het s.s. „Simon Bolivar" behoort ook H. Schoo uit Haarlemmermeer. Deze knaap, nog zoo bekend bij de scholieren te Hoofddorp, is zijn zeemansleven niet gelukkig begonnen. Hij was het jongste lid der bemanning en heeft op zijn onvoltooide tocht reeds zoo veel mee gemaakt. Het was een slag voor de ouders, toen zij dooi de radio hoorde, dat het schip van hun zcon was verongelukt. Gelukkig stond zijn naam bij de eerste lijst van geredden. De miders en andere familieleden haalden den jongeman te Vlissingen af. De leerlingen der U.L.O.-school vonden een aardige attentie. Tezamen kochten zij een groot bloemstuk dat zij aan zijn adres lieten bezor gen. Ook andere vrienden en kennissen brachten dergelijke attentiebetuigingen. SERINGENKWEEKERS DOOR STORM OVERVALLEN. Een tweetal Haarlemmermeersche seringen kweekers is gisteren op de Westeinderplassen door den krachtigen stormwind overvallen en alleen door het moedig optreden van eenigen hunner collega's brachten zij het er levend af. De kweekers S. en v. d. V. van den Benne- broekerweg waren bezig een schuitlading serin gen te vervoeren over de steeds onstuimiger wor dende Westeinderplassen Een meters-hooge golf nam plotseling de schuit op en wierp haar met een hevigen slag op een rietzudde, waardoor het achterste ge deelte onder water dook en de schuit volliep. Daar stonden de stoere werkers op een los drijvend situkje grond, door riet bijeengehouden. Tot aan hun knieën reikte het water. Enkele kweekers op den dijk begrepen spoedig de hache lijke positie waarin de beide mannen verkeerden. Snel werd een schuit losgemaakt en begonnen de kweekers hun reddingspogingen. De doornatte mannen werden in de schuit geholpen. HILLECOM REKENING-COURANT-OVEREENKOMST. Aan den raad wordt voorgesteld met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten een crediet- overeenkomst voor 1940 aan te gaan van ten hoogste f 320.000 voor gewone uitgaven en van f 31.000 voor buitengewone uitgaven. Onder deze buitengewone uitgaven komt o.m. voor f 25.000 voor de verbeteringswerken der zuiverinrich- ting bij de waterleiding, f 2875 voor het aan schaffen van een napthaline-wasscher bij het Gasbedrijf en het maken van een brandtrap bij de openbare Lagere school ad f 1760. VERGADERING „PATRIMONIUM". Maandagavond hield de Hillegomsche afdee- ling in het eigen gebouw een goedbezochte ver gadering onder leiding van den heer J. O. Ver meer, waar als spreker optrad de heer A. Kap- tein met het onderwerp „Reformatie en Revolu tie". Op uitvoerige wijze behandelde spreker de op komst der Reformatie van de 14e eeuw tot Lu ther. om daarna het Humanisme te bespreken dat hij een groot gevaar voor de Reformatie noemde. Wat de Revolutie betreft bepaalde hij zich hoofdzakelijk tot de Fransche revolutie omdat deze zich zelfstandig openbaarde. AANKOOP GROND PARALLELWEG. Aan den verbindingsweg tusschen Loosterweg II en Parallelweg zullen door de Vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders eenige arbeidersplaatsjes gesticht worden. Ten einde aldaar een regelmatig bebouwing te verkrijgen is het gewenscht dezen weg op behoorlijke breedte te brengen, te be straten en te rioleeren en van trottoirs te voor zien. Met de eigenaars der aangrenzende gronden is hiervoor overeenstemming bereikt. Zij zullen de benoodigde gronden gratis afstaan waarbij de heer W. de Groot den eisch heeft gesteld dat de gemeente het perceel grond, hoek parallel- en Verbindingsweg, groot 15 A„ aankoopt tegen f 2 per M2. De aanlegkosten worden geraamd op f 2100, waarin door de betrokkenen f 1310 wordt bijgedragen. Waar er ongeveer 1400 M2 bouw terrein overblijft, dat waarschijnlijk zonder ver lies voor de gemeente als zoodanig kan worden verkocht, wordt aan den raad voorgesteld tot aankoop over te gaan en daarvoor een crediet van f 2100 toe te staan. IJMUIDEN Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 28 November 1939. Tarbot 130 cent per K.G. Tong 12663 cent per K.G. Heilbot 90 cent per K.G. Schar f 13,50—f 6.50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 15f 14 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 12f 9 per 50 K.G. Groote gul f 18f 11 per 50 K.G. Wijting f 6.50f 5,40 per 50 K.G. Makreel f 19f 18 per 50 K.G. Versche haring f 9f 8.30 per 50 K.G. Kabeljauw f 56f 28 per 125 K.G. Leng f 1.20f 0,90 per stuk Koolvisch f 1,30—f 0,15 per stuk. BESOMMINGEN. Aangevoerd aan den afslag 27 November: 3180 kisten versche haring. Aangevoerd 28 November: 1808 K.Ga. geconsig neerde snoekbaars a 2721 cent per K.G. Manden. Trawlers: 2100 Delft IJM 17 f 13.1 Loggers met versche haring: SCH 46 f 1320. Kotters: KW 77 f 50; TH 39 f 210; Th 37 f 170; TH 14 f 180; IJM 23 f 1210. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Gloria IJM 37. Vangst: 250 m. schelvisch. 275 m. braadischelvLsch, 80 m. radio, 85 m. gul en platvisch, 50 m. varia, 25 m. makreel, 10 m. wij ting, 10 m. diversen. Totaal 785 m., benevens 60 st. stijve kabeljauw. (Is reeds tn een deel eener vorige oplage opgenomen.) Aantrekkelijke stands op Bazar van de Clir. Ver. tot Kraamhulp. De bazar van de Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp voor Haarlem en Omstreken vormt ieder jaar een der hoogtepunten van het bazar- seizoen. Dat is ook geen wonder, want aan dezen bazar die telken jare in hotel Lion d'Or Kruisweg 36 (ingang Kenaustraat) te Haarlem wordt ge houden, wordt steeds de grootst mogelijke zorg besteed. Reeds geraimen tijd voor den ope ningsdatum worden door het volijverige be stuur en het comité de noodige voorbereidingen getroffen om het welslagen van den bazar te verzekeren. Zoo is er ook dit jaar in de gezellige achter zaal van Lion d'Or druk gewerkt aan de ver schillende stands en het resultaat zal voor me nigeen een verrassing zijn. Handwerken, boeken, luxe voorwerpen, zeep, eau de cologne, levensmiddelen, wollen en baby goederen, fruit planten, al deze begeerlijke ar tikelen kunt ge te kust en te keur in smakelijke uitstallingen bewonderen en natuurlijk daar gaat het tenslotte om ook koopen, In de „Soete Suikerbol" zult ge ouiebollen kunnen eten, dik besuikerd en wel bereid en is er iemand, die deze echt Hollandsehe lekkernij in den wintertijd voorbij kan gaan zonder de sucade en krenten op hun waarde te hebben ge toetst? Een bazar zonder attracties is geen bazar en aangezien dit zelfs een bijzonder goede bazar is zijn er natuurlijk vele attracties. Er is een Rad van Avontuur, een hoepelrok met 110 pakjes en een groote verloting met 1000 prijzen. Dinsdag wordt daarvan de trekking gehouden. Ds. W. J. van Elden zal den bazar hedenmiddag openen. Het dameskoor van den Ned. Christen Vrouwenbond afd. Haarlem o.l.v. mevr. Alida J. L. LohmannEvers, begeleid door mevr. G. Dal huizenLasschuit zal zijn medewerking ver leenen. Heden en Dinsdag van 2.30 tot 5 en van 8 tot 10 uur is de bazar geopend. OSENDARP NIET NAAR BERLIJN.. AMSTERDAM, 27 November. De Nationale Technische Commissie van de K.N.A.U. is van meening, dat de getraindheid van Oscndarp op het oogenblik niet van dien aard is, dat hij zal kunnen deelnemen aan de indoorwedstrijden, welke op 16 December te Berlijn worden ge houden en waarvoor onze landgenoot een ult- noodiging tot deelneming had ontvangen. Engeland schendt volgens Japan verplichtingen en internationaal recht. TOKIO, 27 November (Domei) De woord voerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft vanochtend naar aanleiding van een vraag over de Japansche bewering, dat de Britsche maatregel tot inmenging in den export van Duitsche goederen ..niet alleen de grenzen van repressaille overschrijdt, zooals deze erkend zijn volgens het internationale recht, doch ook de door de Britsche regeering tegenover de Ja pansche regeering aangegane verplichting schendt dat zij zich geenszins zal mengen in den uitvoer van Duitsche goederen, uiteengezet, dat de Britsche maatregel in strijd is met het lang bestaande internationaal rechtsgebruik. Voorts heeft de woordvoerder onthuld dat de Britsche regeering tegenover de Japansche regeering op 22 September de verplichting heeft aangegaan zich niet te mengen in den uitvoer van Duitsche goederen. In het Rijksmuseum* In het van zijn historische schatten ontdane Rijksmuseum geven thans een dikke drie duizend kunstwerken een beeld van Onze kunst van lie den. Er blijken zoo ongeveer negenhonderd artis- ten aan de oproeping tot deelneming te hebben gevolg gegeven, waardoor aan een enthousiast bezoeker op den openingsdag de uitroep ontsnap te: „Wij zijn toch nog maar altijd een land van schilders!" Inderdaad, zoo wij het quantum tot maatstaf nemen, slaan wij geen kwaad figuur en kunnen wij vermoedelijk het tegen nabuurlanden opnemen, als wij statistisch per quadraat-kilome- ter te werk gaan. Een gevaar bij die ondernemingen is misschien dat men ongemerkt de vaak zoo onklare grenzen tusschen kunst en schilderij-industrie uit het oog verliest, wat voor de mensclien, die het met de eerste ernstig meenen, bezwaarlijk kan worden. Want zelfs voor den geoefenden kijker en genie ter wordt het zien van dergelijke massale expo sities een beproeving, niet slechts van zijn tijd en zijn inspanning maar ook door het feit dat een aanwezig kwaliteitsgevoel, een aangeboren of ontwikkelde goede smaak, verslapt, door het gees telijk in zich opnemen van wat die moeite niet waard is. Men moet die noodwendig opkomende vermoeid heid trachten te ontgaan, door de stof te ver- cleelen, door bij ieder bezoek een aantal zalen ernstig door te nemen en er dan tot een vol gende visite mee uit te scheiden. In dit Rijks museum-geval is daar geen bezwaar tegen: ieder bezoek kost maar één dubbeltje en met enkele herhalingen spaart men zichzelf en geelt den kunstenaars de belangstelling waarop zij rekenen. Ik heb mij voorgesteld enkele wandelingen door deze massa, die grooter is dan eenige Vier- jaarlijksche van vroeger, en die met een Parij- schen Salon concurreert, te maken, en daarvoor eenige mijner aanteekeningen te publiceeren. En ben daartoe, geheel willekeurig overigens, begon nen met de groote bovendoorloop naar de Nacht wachtzaal en de kabinetten, die zich rechts en links in die doorloopzaal bevinden. Na wat wij op die eerste wandeling mochten bekijken kan echter reeds direct gezegd worden, dat in de kabinet ten het werk op uitnemende wijze gehangen is en het arrangement den smaakvollen vakman verraadt, die door goed schiften en plaatsen, ook aan het niet direct belangrijke zooveel mogelijk relief verleende. Men zal daarin waarschijnlijk de hand van Directeur Schmidt Degener kunnen herkennen, die met zijn staf in drie weken tijd een enorme hoeveelheid arbeid op zoo artistiek mogelijke wijze volbracht heeft. Men heeft in die materie slechts te kiezen of te deelen: deze opvatting bracht mee dat de verschillende werken van één schilder in verschillende zalen verstrooid raakten, wat ook weer een bezwaar is, doch dat mijns inziens niet opweegt tegen de betrekke lijke rust die bij het gevolgde systeem in de di verse kabinetten is komen te heerschen. In den eigenlijken doorloop vinden wij nog al wat namen, die den Haarlemmers gemeenzaam zijn: er zijn daar een aantal doeken van deco ratieven aard geplaatst, bloemstukken en figu ratieve composities, die al moge het licht in die ruimte niet prima zijn, van het voordeel genie ten,. dat men er al zeer moeilijk aan voorbij kan loopen zonder ze op te merken. Ze dragen de signaturen van J. Kruyder-Bouman, de Haarlem mers Jan Visser en W. A. van der Colk, verder Adr. Pieck en Ulco. Een klein bloemstuk door Bella van Beek, Begonia's G33) houdt het tus schen veel grootere doeken in die buurt heel aardig uit. Uit het eerste kabinet rechts (uit de hal bin nenkomend) memoreeren wij een zeer fijn, grijs atmospherisch stadsgezicht van Mijndert Krijn- sen (1583), een reeks van drie gelukkige werken van Kees Heinsius (van welke 1157 misschien iets minder aantrekkelijk is), een knap groot Sneeuw landschap door Singer (2448) en een in zijn be kenden steeds wèl-verantwoorden stijl geschil derden Neger door J. C. Tiele (2650). In het volgend kabinet inte.resseercn twee por tretstukken (734 en 735) van den Limburger Char les Eyk. Wij hadden voor zijn kleinere teeke- ningen en composities vaak bewondering, die bij deze grootere doeken niet recht los wil komen. Er gaat zoo weinig van uit, al hervindt men er zijn schriftuur in. Mevr. Adriani-Hovy valt met een stilleven (17) ook hier weer op door een on opzettelijke voornaamheid met heel eenvoudige middelen te bereiken. Een heerenprortret door een mij tot nu toe onbekende schilderes, mevr. Zélander trekt door de goede qualiteiten evenzeer de aandacht als een schilderij met diep-blauwe flesschen. Als we het nummer (578) in den ca talogus nazoeken blijkt het werk van den ook in Haarlem bekenden J. J. Doeser te zijn. Van een anderen Haarlemmer, Alb. Loots, vinden we in dit zaaldeel een Brabantseh doek (1731) terug. Ook Croïn is in onze stad geen onbekende en de Place Falguière en Bretagne vertoonde hij daar reeds eerder. Een stilleven met vijgemat (2970) door Jaap Weyand is verfijnd van kleur, toch op het kantje af een verfijning die een zekere slapheid nabij komt. Van wie is 2909 een in het rose gekleed zittend meisje handig geschilderd, verfijnd in de kleur ook? We vinden als maakster Glsele Water schoot van der Gracht en de kennismaking is niet onaangenaam. Van wie is dat haventje dat met nr. 7 gemerkt is? We zoeken weer cn vinden een onbekenden heer Jean Adams. Proficiat. We vinden het aangenaam en minder pretentieus als de Profeet door Van Heel (1048) al heeft die mis schien meer in zijn mars. Het derde vertrek begint met eenige tamme maar wel verfijnde zaken als die van Jan Bo- gaerts (247) een „Lepelrek" van Lotte Uyldert (2713) Haventjes van Van Schagen en de Regt. Maar dan verder vroolijkt de Limburger Henrl Ritzen ons met wat uitbundiger kleurplezier op (2282 83) komt een stoutmoedig damesportret door mevr. De Balbian Verster wat leven in de brouwerij brengen (99) en geeft Van Wijngaerdt wat sterke kleur te genieten (3072). In do buurt ervan valt een Naakt door mevr. Westendorp Osieck op. En van wie is dan weer 1246, witte bloemen tegen rose, tapijtachtigen achtergrond? Het lijkt soms een raadselspelletje en het houdt er den moed in. Nu vinden we weer een nieuwen naam en zullen trachten dien te onthouden: A. Hovenkamp. Er moet nog meer van hem hier zwerven en te vinden zijn. Voor het oogenblik staken wij bij hem (of haar) de wandeling tot een volgend bezoek. J. H. DE BOIS. HAARLEM, 27 Nov. 1939 Ondertrouwd: 27 Nov., H. Loven en G. C. D. van der Haagen. Bevallen: 23 Nov., A. M. Wildeboervan der Vlugt, d., 25 Nov.. D. Lorjc—del Valle. d., B. Dek ker-Verhoef, z., J. M. H. van Schie—Uilenburg, z.. J. Hooning Holtjer, z., A E. Bottelier—van Velzen, z., M. W. J. E. Woudenberg—Habich, d.. G. A. A. Th. Emans—Immers, d., 26 Nov., F. L. G. MeijerWeber, z., F. E. BoelhouwerKloes, d, 27 Nov., C. SmitGeurts, d. Overleden; 23 Nov., A. M. Taal—Vrlens, 41 j., Hazepatcrslaan. 24 Nov., P. Waalcwijn. 30 J., Van 't Hoffstraat. II. M. van der Goes—Bouma. 62 j., v. d. Hulststr., 25 Nov.. P. van Oeveren, 81 j., Zo- merkade, J. van Leeuwen, 72 j., Teslastraat. A. Kruijer—van der Voort, 48 j„ Kennemerstraat, 2(J Nov., T. Tromp—Vloon, 63 j., Rijksstraatweg.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13