HENSEN Jletiadiek ueiCafi oooc de mitUaixen. Sint Nicolaas AGENDA. U HAMSTERT! INGEZONDEN STUKKEN DÏNS-DXU 28 NOVEMBER Ï939 HHAEEEM'S ÜXGBEKÜ 2 Het Haarlemsch aanbod inzake gaslevering aan Heemstede. Vragen van den heer W. C. Bakker aan B. en W. van Haarlem. Het lid van den Raad van Haarlem, de heer W. C. Bakker, heeft heden de onderstaande vra gen aan B. en W. gesteld: le. Kunnen B. en W. den Raad mededeelen welke uiteindelijke beslissing de Raad der ge meente Heemstede heeft genomen inzake de ontwerp-overeenkomst tusschen Haarlem en Heemstede betreffende de gaslevering? 2e. Kunnen B. en W. mededeelen hoelang het aanbod der Gemeente Haarlem inzake deze gaslevering geldig blijft, ingevolge de Raad van Heemstede in beroep gaat van het besluit van Ged. Staten tot het onthouden van goedkeuring aan zijn supple to ire begrooting voor de uitbrei ding der gasfabriek? 3e. Bestaat er reeds gevaar dat, tengevolge van de stijging der materiaalprijzen, handhaving van dit aanbod onmogelijk wordt? Het Woensflagconcert van de H. O. V. Soliste Hélène Ludolph. Marinus Adam brengt de uitvoering van de Vierde Symphonie van Mahler, waarin de sopraan solo door Hélène Ludolph vertolkt wordt De Mahler-vrienden zullen dit dankbare en bevatte lijke oeuvre van den Weenschen meester gaarne op het programma zien. Hélène Ludolph brengt verder een eerste uit voering, nl. „De Chineesche Fluit" een Kamer- symphonie voor. 16 solo-instrumenten en sopraan solo van Ernst Toch, een compositie waarop in het buitenland sterk de aandacht was gevestigd. Met het 23e Concerto Grosso, in b klein van Handel, waarin de obligaat-partijen voor 2 violen, cello en piano door de orkestleden, Beths, de Graaff, van Maanen en Rosekans gespeeld wor den, begint het programma. PERSOONLIJKE DIENSTEN DOOR DE BURGERBEVOLKING. Naar aanleiding van een brief van den Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht betreffen de het ontwerp eener verordening inzake het verrichten van persoonlijke diensten door de burgerbevolking voor hulp bij militaire werk zaamheden tot herstel van schade aan wegen, bruggen enz., stellen B. en W. voor, dat de Raad van Haarlem als zijn meening zal te ken nen geven: le, dat het aanbeveling zou verdienen den uitersten leeftijdsgrens terug te brengen van 59 jaar tot 49 jaar; 2e. Dat aan de categorieën van personen, die niet in het register zuilen worden opgenomen, o.a. moeten worden toegevoegd: bedienaren van den godsdienst, religieuzen, verplegers en het perso neel der ziekeninrichtingen; 3e, dat het loon in overeenstemming behoort te zijn met dat van de gemeentewerklieden ter plaatse, die overeenkomstig werk verfichten- De dienst voor Hout en Plantsoenen te Haarlem. Na 1 Januari zal niet veel veranderen. Wij hebben reeds medegedeeld dat de heer J. L. Bouwer, wegens het bereiken van den pen sioen-gerechtigden leeftijd, met 1 Januari 1940 zal aftreden als directeur van den dienst voor den Hout en de Plantsoenen te Haarlem. Uit de begrooting voor 1940 ontleenden wij het voorstel van B. en W. om den heer Bouwer met ingang van dien datum aan te stellen tot ad viseur van dien dienst tegen een vergoeding van f 1000 per jaar. Als de gemeenteraad met dit voorstel aecoord gaat zal er met 1 Januari niet veel aan den dienst van den Hout en de Plantsoenen veranderen. Al is aan te nemen dat de heer Bouwer een deel van de dagelijksche beslommeringen aan zijn inspecteur zal overlaten, hij zal toch de leiding van den dienst behouden. EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE. Ten einde de teleurstelling weg te nemen, die het bedanken door ds. H. J. Jaanus voor het beroep naar Haarlem bij de gemeente heeft ge wekt, heeft de Kerkeraad der Evang. Luthersche Gemeente alhier zich beijverd, zoo spoedig mo gelijk een nieuw zestal op te maken. In ons nummer van gisteren hebben wij de namen der predikanten, die tot dit zestal behooren, ver meld. Uit dit zestal wordt door den Kerkeraad een beroep uitgebracht. Naar wij vernemen zal de vergadering van den Grooten Kerkeraad tot dit doel spoedig gehouden worden. Dit jaar geen Vredes Nobelprijs. Blijkens een Reuterbericht uit Oslo heeft de Nobel-prijs commissie van de Storting beslo ten dit jaar geen Nobelprijs voor den vrede toe te kennen. 4 Volgens United Press zal de vredesprijs voor 1940 gereserveerd blijven. DINSDAG 28 NOVEMBER Gebouw Haarlem's Dagblad: Tentoonstelling Kin derrubriek. 29 uur. Gem. Concertgebouw: Bachconcert, 8.15 uur. Gebouw Provinciale Griffie: Vergadering Pro vinciale Staten. 10.30 uur. Hotel Lion d'Or: Bazar Chr. Vereen, tot Kraam hulp. 2.30—5 en 8—10 uur. Luxor Theater: „Kermis der Dwaasheid", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Roos van Washington Square". Tooneel: Rigoletto Brothers and Swanson Sisters. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Bagatelle Club", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De twee straatjongen? van Parijs" en ..De crisis is voorbij". 2 en 8.15 uur. Moviac: Jubileum der Spoorwegen, geprolon geerd. 2.30 en doorloopend na 7.15 uur. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdag eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. Heemstede: Vergadering van den Gemeen teraad, 8 uur. WOENSDAG 29 NOVEMBER Gebouw Haarlem's Dagblad: Tentoonstelling Kin derrubriek, 109 uur. Prinsenhof: Vergadering van den Gemeenteraad, 2 uur. Remonstrantenhuis: Lezing over: De Bijbel en het Joodsche volk. 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdag eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. Haarlemmer lied e: Vergadering van den gemeenteraad, 10 uur. De Regeeringspersdienst meldt, dat bij mi- nisterieele beschikking het volgende is vast gesteld In verband met het in het tijdvak tusschen 4 December 1939 en 2 Januari 1940 vallende St. Nicolaasfeest, de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag moeten, met betrekking tot het op deze feestdagen te verleenen perio diek verlof in aanmerking komende militai ren worden ingedeeld in zes ploegen, hier onder aangeduid als ploeg a tot en met f. Het verlof voor deze ploegen wordt geregeld als volgt: Ploeg a vertrek op 3 December na 16 uur, terugkeer op 6 December per eerste reisgele genheid. Ploeg b vertrek op 4 December na 16 uur, terugkeer op 7 December per eerste reisgele genheid. Ploeg c vertrek op 24 December in den voor middag, terugkeer op 26 December 's avonds. Ploeg d vertrek op 25 December in den voor middag, terugkeer op 27 December 's avonds. Ploeg e vertrek op 30 December in den voor middag, terugkeer op 1 Januari 's avonds. Ploeg f vertrek op 31 December in den voor middag, terugkeer op 2 Januari 's avonds. (Het verlof op 1 en 2 Januari 1940 wordt gerekend te behooren tot de maand Decem ber 1939). De nog resteerende twee dagen periodiek verlof moeten worden genoten op de hier boven niet genoemde data, te regelen door de troepencommandanten, met dien ver stande,dat geen vervoer mag plaats kebben: a. van de onderdeelen naar de haardsteden op 20, 21, 22, 23, 26, 28, 29 December en 1 en 2 Januari b. van de haardsteden naar de onderdee len op 5, 22, 23, 24, 25, 28, 30 en 31 December en 3 en 4 Januari. De magnetische mijn bedwongen? Te Londen zoo meldt Reuter verklaart men met een zeer groot vertrouwen dat Groot- Brittannië de kwestie der magnetische mijnen beheerscht en dat het land er zeker van kan zijn dat die mijnen niet veel langer nog een be dreiging zullen vormen. BRANDJE. Het waschgoed op het rekje was wat droog en de kachel gloeide. Moeder de vrouw was evenmin niet in de kamer en kon dus niet be merken, dat de kachel buiten haar boekje ging. Teen ze het bemerkte was het te laat en diende er gehandeld te worden. Hetgeen geschiedde. Een voortvarende geest belde de brandweer op en een rappe hand werkte energiek met emmers water, zoodat de brandweer een vergeefsch toertje maakte en slechts de verkoolde resten van het rekje en het waschgoed te zien kreeg. „Met' zoo'n wind had de heele straat er wel aan kunnen gaan" zeide een weinig geëxalteerde buurvrouw, maar de agent van de wijk nam het geval rustiger op en noteerde, dat er in perceel Van Zeggelenstraat 19 een begin van brand had plaats gehad, waarbij politie noch brandweer handelend had behoeven op te treden. MR. VERSCHUUR OVER DEN POLITIEKEN TOESTAND. Onder voorzitterschap van mr. dr. P. J. Witte- man vergaderde in het gebouw St. Bavo te Haar lem de R.K. Kamercentrale, kring Haarlem. Mr. T. J. Verschuur, voorzitter der R.K. Staats partij, hield een rede over „De actueele politieke toestand". Spr. vestigde er de aandacht op, dat voor de regeering de taak in de huidige omstandigheden buitengewoon moeilijk is. Met veel trouw en eendrachtig moet men achter haar staan, zon der onnoodige critiek. De regeering heeft be langrijke besluiten genomen: evacuatie, alarm toestand van het leger, inundatie. Nu zeggen sommigen achteraf wel, dat dit alles onnoodig was, maar een regeering kan voor toestanden staan, waarin het noodzakelijk is, krasse maatregelen te nemen. Ook in deze ernstige tijden moet men aan po litiek leven blijven denken. Dit is noodig, want na den vrede zullen wij voor een andere wereld staan en dan- zal de katholieke levensbeschou wing moeten staan tegenover verwarring en el lende. Uitvoerig besprak mr. Verschuur verder de jongste kabinetscrisis. Dr. Colijn's liefde voor de coalitie hield op op economisch terrein. Dit is de diepste grond van de zelf-torpedeering van het kabinet-Colijn. Spreker behandelde verder de verandering die in de S.D.A.P. heeft plaats gehad. Deze partij is door de werelddreigingen en de gebeurtenissen in Duitschland aan het denken gebracht. Er is een kentering gekomen in de S.D.A.P.: zij was nu be reid aan de constitutie steun te verleenen en wij. aldus spr.. mochten haar dat niet beletten. Mede door de R.K. Staatspartij heeft de S.D.A.P. invloed in het kabinet gekregen. DE PLAATS VAN DE MAANDAGMARKT. Nu het rioleerings- en bestratóngswerk van de Gedempte Oudegracht tusschen Verwulft en Zijlstraat, alsmede de thans verbreede Raaks te Haarlem gereed gekomen zijn, is de dag, waarop de Maandagmarkt weer naar dit gedeelte van de stad verplaatst zal worden, aanstaande. Naar verluidt wordt overwogen om op 11 De cember voor het eerst de Maandagmarkt op de oude plaats te houden. De bloemenmarkt zal niet meer in de smalle Stoofsteeg worden gehouden, maar op het vrij gekomen terrein aan de Zuidzijde van de Raaks; voorheen waren dc bloemenstalletjes geplaatst aan de zijde van het postkantooi-. St. Nicolaas en de Post. Aan welke eischen pakketten moeten voldoen. De directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem deelt mede, dat het tijdens de Sint- Nicolaasdrukte noodzakelijk is, voor een stevige verpakking, deugdelijke aanhechting van adres kaarten, duidelijke adresseering en goede beves tiging van de adressen van de te verzenden post pakketten zorg te dragen. Het gebruik van stevig pakpapier en sterk touw wordt dringend aanbevolen. Volledige adresseering met vermelding van straat en huisnummer is strikt noodzakelijk. Indien het adres op het pakket ge plakt wordt, moet dit over zijn geheele opper vlakte worden vastgehecht. Vasthechting van deze adressen door middel van lak Is niet toe gelaten. Voorts verdient het aanbeveling in de pak ketten een tweede adres te sluiten, waarop tevens naam en adres van den afzender zijn vermeld. Op Zaterdag 2 December a.s. zullen het hoofd kantoor. de bijkantoren en postagentschappen, alsmede de hulpkantoren Bennebroek, Santpoort- Station, Santpoort-dorp en Spaarndam tot 18 uur voor de aanneming van postpakketten zijn opengesteld. ttWUG 4NEGANÊ 34-HAARLEM Het toppunt der St. Nlco- laascadeaux is de Bontmantel van SWARTE. Onze reputatie danken wij aan onze meer dan 30 jaren lange ervaring (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur Aanvankelijk helder en koud, met matige tot zwakke westelijke wind. Later toene mende bewolking. Waarschijnlijk regen, stijgende temperatuur, toenemende tot krachtige aan de kust wellicht stormach tige meest zuidwestelijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F Laagste hedennacht F 46 De gisteren genoemde depressie, die zich over het Kanaal ontwikkelde, is in diepte toenemend in noordoostelijke richting getrokken, en pas seerde daarbij gisterenmiddag ons land. In het zuiden en midden van ons land veroor zaakte zij een zuidwesterstorm terwijl in het noorden de wind tijdelijk zwak was. De regenval was wederom groot, de Bilt tapte 21, Vlissingen 18 mm. af. In den afgeloopen nacht was de wind ongeveer noordwest, en vielen regen en hagelbuien. Thans stijgt de luchtdruk nog snel, doordat zich in het westen een mg van hoogen luchtdruk ontwikkelt. Daarachter schijnt op den Oceaan weer een nieuwe depressie te vol gen, onder invloed waarvan op' de Azoren de wind plaatselijk tot stormkracht toenam. Het gebied van hoogen luchtdruk over Spanje en Portugal is in beteekenis Wegenomen en ver toont in zijn kern vanmorgen barometerstanden van 1029 mbar. De stijgingen van den luchtdruk op IJsland zijn tot staan gekomen, en aan de westkust weer in dalingen overgegaan. De tempe ratuur is er overal onder het vriespunt. De diepe depressie voor de Noorsche kust is nu opgevuld tot 970 mbar. en verplaatst zich iets naar het zuiden. Onder invloed van dit minimum is op de Faroër, Zuid-Noorwegen en Denemarken de wind krachtig tot stormachtig. Verder naar het oosten neemt de luchtdruk toe, uit Siberië werden gisteren barometerstanden van 1045 mbar gemeld. Op den Balkan heerscht op vele plaatsen wind stilte, en is nergens regen gevallen. Hier en daar is de temperatuur er onder het vriespunt. BAROMETERSTAND: Vorige stand 747 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141 Brandweer: 15333 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Woensdag v.m. 4.0-1 uur; n.m. 16.22 uur. Strand berijdbaar van 9.0014.30 uur. Als U een voorstelling bijwoont van HEINZ RüHMANN's nieuwste klucht hamstert U vroolijkheid want U lacht nog maanden lang om Het Paradijs der Vrijgezellen van Vrijdag af in REMBRANDT - HAARLEM. (Adv ingez. Med.) BAZAR TEN BATE VAN DE ARBEIDS- THERAPIE. Op Donderdag 30 November wordt in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, ingang Polikli niek aan het Groot Heiligland, een Bazar ge organiseerd, waarvan de opbrengst ten goede komt van aankoopen voor de arbeidstherapie. De patiënten hebben in het afgeloopen jaar veel mooie handwerken gemaakt. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Burgerdijk 25 van Rotterdam te New-York. JAVA-NEW-YORK LIJN. Kota Radja New-York n. Java 26 te Belawan. ROTTERDAMSCHE LLOYQD. Garoet (uitreis) p. 25 Finisterre. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Marnix v. St. Aldeg. (uitreis) 26 te Sabana. Moena (thuisreis) 25 v. Sabang. l'ooi den intiuua dezer rubriek stelt ae Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet Gasvoorziening van Heemstede. Heden, Dinsdagavond, zal deze kwestie nog maals in den Raad van Heemstede in behande ling komen. Geen enkel steekhoudend motief is aangevoerd waaruit de raadsleden, die tegen het voorspel van B. en W. van Heemstede hebben gestemd om gas van Haarlean te betrokken, zouden kunnen conclucleeron, dat zij hun stem ten onrechte hebben «uitgebracht. Door de wijze van behandeling van deze zaak door Gedeputeerde Staten zijn vele Heemsteders onaangenaam getroffen. Ter zake van de Gaslabricage, zou ik het vol gende willen opmerken: Een Gasfabriek met een productie als te Heemstede kan zeer economisch werken en be hoeft geen hooger productie-cijfer te hebben dan een grootere, zelfs vele malen grootere fabriek. Tal van kleine fabrieken hebben gunstiger cijfers dan de grootere. Een Gasfabriek is een chemisch bedrijf en geen faibrikage aan de loopende band, waar geldt: hoe meer er afloopt hoe goedkc-oper het product kan worden. Er wordt met een éénheid van apparaten ge werkt en of men dit nu al vertienvoudigd, een hooger nuttig effect wordt daardoor niet be reikt. Veel meer hangt af van de bekwaamheid en ervaring van leiding en personeel. De uitgaaf, waarvoor de Gasfabriek te Heem stede nu is komen te staan, is een normale re paratie van een ovenblok; een betrekkelijk ge ring onderdeel ten opzichte van het geheele fabriekscomplex. Dit is een geregelde uitgaaf in elke fabriek, waarvoor jaarlijks een zeker be drag dient te worden gereserveerd. Noch technisch, noch economisch, noch com mercieel lijkt het mij te verantwoorden om de overigens goed ingerichte fabriek voor een be trekkelijk kleine uitgaaf ten opzichte van het geheel stop te zetten en daarmee het overgroote deel der installatie waardeloos te maken. Ook als men gas van Haarlem zou betrekken, moet men hier op blijven afschrijven. Bij de gedachtenwisseling wordt gewerkt met kleine cijfersverschillen, die niet veel zeggen. Het is een kwestie van groepeeren van cijfers, wat voor de toekomst niets zegt. Ze tasten het prin cipe, dat een gasfabriek met een productie als Heemstede economisch kan werken, niet aan. Uit een oogpunt van veiligheid zal instand houding van het bedrijf onder de tegenwoordige omstandigheden te prefereeren zijn. Dat Heemstede door de gaslevering van Haar lem eenig financieel voordeel zal hebben, is niet te bewijzen, eerder is er nadeel te ver wachten. Maar wel staat vast, dat het voor de ge meente Heemstede van groot belang is, haar zelfstandigheid te handhaven. Als deel van Haarlem zou het eventueel weer tot een dood eind worden gedegradeerd, gelijk het vooi-malige Bosch- en Vaart-kwartier waar de eigenaren der huizen een enorme schadepost op hun bezit hebben kunnen incasseeren door de waardever mindering der huizen. In een der beschouwingen is opgemerkt, dat Heemstede toch ook water van Amsterdam en electrische stroom van Haarlem betrekt zonder dat daardoor haar zelfstandigheid wordt be dreigd. Zoolang Heemstede niet beschikt over water bronnen, zal water van elders moeten worden betrokken, ook al zou een eigen bedrijf voor- deeliger kunnen zijn. De opwekking van electrischen stroom in groote centrales, die gunstig liggen voor den kolenaanvoer, is voordeeliger dan in kleine en de stroomdistributie over groote afstanden geeft geen bijzondere moeilijkheden meer. De verhoudingen voor bedrijfsconcentratie liggen hier gunstiger dan bij gasfabrieken. Zou de kwestie loopen over gaslevering door een mijnbedrijf of cokesovens, die hun neven product gas voor een gunstigen prijs kun nen aanbieden, dan zou men de kwestie uit een ander oogpunt moeten beoordeelen. Er zou dan een meer algemeen economisch belang bij de beslissing in aanmerking dienen te worden genomen. Hier gaat het blijkbaar om een bevoor- deeling van Haarlem ten koste van Heemstede. Dat bij de beoordeeling van de kwestie ook de voortdurende annexatie-lust van Haarlem een rol speelt, is niet te verwonderen. De verzekering van Haarlemsche zijde, dat dit niet in de bedoe ling ligt, kan men voor 100 pet. willen accep teeren. maar een volgend bestuur is aan deze toezegging niet gebonden. De andere partij moge het verantwoorden, dat Heemstede in een onaangename dwang positie is gebracht door de kwestie zoolang sleepende te houden. De grondwettelijke auto nomie der gemeeiiten is hier wel wat in de ver drukking gekomen. De vraag of nog een oplossing mogelijk zal zijn, die aan de Heemsteedsche bezwaren tege moet komt en Haarlem kan bevredigen zou onder deze tegenwoordige wereld-omstandigheden mo gelijk op korten termijn kunnen worden over wogen. Hoogachtend, DE VRIES. Soldaten willen studie voortzetten. Het Sub-Comité voor Onderwijs, Lectuur en Zelfstudie heeft zich o.a. tot taak gesteld, ge- mobiliseerden, die hun studie hebben moeten afbreken, een kamer te verschaffen, waar zij hun studie kunnen hervatten en voortzetten. In de afgeloopen maanden zijn nagenoeg 150 mi litairen voor korter of langer tijd aan een studie-gelegenheid geholpen. Door het vertrek van troepenonderdeelen kwamen en komen nog nog steeds vele mutaties voor. Op het oogenblik is de toestand deze, dat ongeveer 100 militairen 's avonds in een door middel van onze commissie toegewezen kamer studiegelegenheid vinden. De opgaven van de zijde van de burgerij zijn zóó talrijk binnenge komen, dat van zeer veel aanbiedingen tot heden nog geen gebruik is gemaakt, omdat in het stadsgedeelte, van waar deze aanbiedingen kwamen, blijkbaar geen behoefte meer is aan studiegelegenheid. Dit is het geval vooral ten aanzien van het Zuidelijke gedeelte van onze gemeente. In het centrum evenwel en in de noordelijke wijken zijn geen kamers meer beschikbaar. Daardoor liggen vele aanvragen van gemobili- seerden in de Ripperda-Kazerne en in het Krelagehuis reeds eenige dagen op afdoening te wachten. Bewoners in den omtrek van deze verblijven worden daarom uitgenoodigd te over wegen. of zij niet een kamer of kamertje willen afstaan aan een of meer militairen, om daar enkele avonden per week te studeeren. Aan biedingen. die reeds geschiedden aan de wijk commissies. kunnen rechtstreeks aan ons Sub- Comité worden herhaald. Met bepaalde wen- schen van de bewoners wordt uit den aard dei- zaak rekening gehouden. Dc Indruk naar Buiten. Tot ons leedwezen is in het hoofdartikel^ ons nummer van Maandag, geplaatst onder den titel: „De Indruk naar Buiten" tengevolge van een fout ter zetterij eenige onduidelijkheid ge, komen. Daarom herplaatsen wij hier het eerst* gedeelte van dit artikel: Iedereen zal erkennen dat het ln dezen tijd van grooter belang ls dan ooit welken indruk Neder land in het buitenland maakt. Niet alleen op de oorlogvoerenden, maar ook op de andere onzij dige staten, groote en kleine, die gelukkig nog steeds de overgroote meerderheid vormen. Laat men toch niet vergeten dat er tot dusverre geen tweede wereldoorlog bestaat zooals die van 1914— 1918, waarin tientallen staten betrokken waren, Zoowel ln de oorlogvoering als in het aantal deel nemers bestaat een enorm verschil, en het eerste hangt nauw samen met het tweede. Want de drie Europeesche oorlogvoerenden zouden heel anders optreden als zij niet beseften dat grootmachten als Rusland, de Vereenlgde Staten en Japan en daarnevens het zwaarbewapende Italië plus de moeilijk berekenbare Balkan en Turkije hen onverzwakt observeeren en hun eigen plan nen zitten te maken of hun eigen belangen in de gaten houden. Het is geen wereld waarin men zich ongestraft kan verzwakken nevens zulke sterke toeschouwers-bij-het-gevecht. Natuurlijk geldt dit vooral ten aanzien van Rusland, gereed om in troebel water te visschen, zooals het al met aanzienlijk succes gedaan heeft en ongetwijfeld in nog heel wat grooter mate hoopt te doen als de Westelijke grootmachten het den dienst moch ten bewijzen, elkaar af te maken. Of althans maar uit te putten. Waarom heeft het aanbod van goede diensten, om den vrede te helpen be reiken, nog geen succes gehad? Het staatsprestige zit er zwaar tusschen, zooals hier al eerder tot uiting is gebracht. Men kan de oplossing nog maar niet vinden en is anderzijds nog niet over tuigd dat men zijn positie door langer volhouden niet op eenigerlei wijze zal kunnen versterken. Natuurlijk staat het daarbij geenszins vast dat het een lange oorlog zal worden. Dat is van weers zijden wel verklaard, maar daarbij treedt de pro paganda op den voorgrond. Van weerszijden wil men vooral getuigen, dat men zoo'n langen oorlog niet vreest en hem winnen zal. Daarmee moet de tegenpartij geïmponeerd en het eigen volk in zijn vertrouwen van onbegrensde macht ge schraagd worden. Maar wie denkt aan de Rus sische dreiging nu pas weer getoond door het schijnbare ultimatum wegens een Finsch „grens incident" en aan de andere grootmachten, die in elk geval ontzien moeten worden, schakelt geenszins de mogelijkheid uit dat' deze oorlog binnen eenige maanden inplaats van binnen eeni ge jaren zou kunnen eindigen. Voor OVERALL'S STOFJASSEN DAMESJASSEN IN WIT EN GEKLEURD REGENPIJPEN OVERHEMDEN SPORTHEMDEN RIJBROEKEN PLUSFOURS FANTASIE BROEKEN COSTUUM BROEKEN VAKKLEEDINGM AG AZIJN Paarlaarsteeg No. 1 - Haarlem (Adv. Ingez. Med.) Voor enkele gevallen vragen wij nog bijzon dere aandacht: twee gemobiliseerde bouwkun digen vragen gelegenheid om zich verder te be kwamen in teekenen. Wij zouden voor hen gaar ne een beroep doen op de gastvrijheid van ar chitecten of bouwkundigen. Dan liggen er nog op afdoening te wachten twee aanvragen van musici, die zoo graag 's avonds de beschikking zouden hebben over een kamer met een goede piano. Mogelijk is ook aan dezen wensch te voldoen. Aanbiedingen worden gaarne ingewacht bij het secretariaat. Het is misschien goed, ook langs dezen weg de militairen nog eens te wijzen op het werk van onze commissie; wie daarvan wil gebruik maken, vrage een aanvraagformulie raan bij het secretariaat. Namens het sub-comité voor „Onderwijs, lectuur en zelfstudie", A. G. BOBS, voorzitter, M. J. F. EHRBEOHBR, secretaris, Corn. Speelmanlaan 11. Bazar ten bate van de W ijkverpleging. In de Ned. Hervormde kerk aan de Zomerkade wordt een bazar gehouden ten bate van de wijk verpleging en den arbeid, uitgaande van de wijk- vereeniging. In de gezellige voor dezen bazar gereserveerde ruimte zijn o.m. een welvoorziene levensmidde lenstand ondergebracht, een stand van handwer ken tafelkleedjes in allerlei soorten, kussens, theemutsen enz. en een stand met babygoed. In het midden torst een tafel een zeer uitge breide collectie luxe-voorwerpen en sieraden. Een aardige attractie vormt de z.g.n. surpriseboom, waar in papieren bloemen verrassingen verscholen zijn. De prijzen van de groote verloting, een schil derij van J. E. Schatorjé, een autoped en een fiets zijn uitgestald. Een aardige door den heer Withaas gemaakte speelgoedauto wordt afzonderlijk ver loot. Er zijn ook grabbeltonnen en boven in een aparte zaal treft men nog meer attracties aan: een tolspel, de scherikeuken, sjoelbakken en een rou lette.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2