Haarlem's Dagblad I Willem Stuvé GASLEVERING Moskou zegt het niet-aanvalspact Weet wat U eet a ONZE SCHEEPVAART ZET DOOR 8.7 Radio-Moskou „meldt nieuwe provocaties". Men blijve bij aangespoelde mijnen vandaan. Zal Rusland een ultimatum stellen BOTER- Letters SIV! IT'S CHOCOLADE LETTERS Bloemenvuilnis. Belgische granaat in Limburg terecht gekomen Val van den Maas verwacht. BLOUSES Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17316 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro» dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 29 November 1939 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand 'ƒ1.10, pei 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Wegens tkiveexde anti Sovjet- met Finland op. (Russische. politiek dex Jannen De Russische Volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Molotof, heeft gisteren, bijgestaan door Potemkin, den Finschen gezant te Moskou, Yrjo Kos- kinnen, een nota overhandigd, waarin het verdrag van non-agressie, dat ge sloten is tusschen Finland en de Sovjet-Unie, wordt opgezegd „wegens de anti-Sovjet Russische politiek van Finland". Het onderhoud duurde twintig minuten. United Press meldt dat het Finsche antwoord heden naar Moskou ver zonden is. Het antwoord van de Sovjet Unie aan Finland omvat drie deelen. In het eerste deel constateert de regeering van de Sovjet Unie, dat de Finsche re geering in haar antwoord-nota heeft ontkend dat op 26 November een aanvalsdaad is gepleegd, het geen op niets anders wijst dan dat de Finsche re geering de openbare meening verkeerd wenscht voor te lichten. De Finsche minister-president Cajandcr. In het tweede deel wondt geconstateerd dat de weigering de troepen terug te trekken tot 25 K.M. van de grens en de vraag om de Sovjet-Russische troepen van de grens terug te trekken, er op wijst, dat de Finsche regeering Leningrad onder bedrei ging wil houden.. Verder wordt vastgesteld dat de Finsche troepen zioh grootendeels bij dit deel van de grens bevinden, terwijl de Sovjet-Russische troepen Finland niet kunnen bedreigen, aangezien zij op vele honderden kilometers van de grens ge concentreerd zijn; de aanwezigheid van de Finsche troepen beteekent een directe bedreiging van Le ningrad. Hieraan wordt toegevoegd, dat het terug trekken van de Sovjet-Russische troepen tot 25 K.M. van de grens een dwaasheid is, aangezien de troepen dan niet eens meer in de voorsteden van Leningrad zouden liggen, waardoor het gevaar voor deze stad nog grooter zou worden. De voor stellen van de Sovjet Unie zijn minimale eischen, indien de Finsche regeering deze verwerpt, dan beteekent dit, dat zij Leningrad onder bedreiging wil houden. In het derde deel wordt geconstateerd dat de Finsche regeering door de concentratie van het grootste deel van het Finsche leger tegenover Le ningrad 'n vijandige daad pleegt jegens de Sovjet- Unie, welke niet vereenigbaar is met het niet- aanvalsverdrag, dat tusschen beide landen bestaat. Dit bewijst, dat de Finsche regeering zich niet langer wenscht te houden aan de bepalingen van het verdrag. De Sovjet-regeering kan niet goed keuren dat een der partijen van het verdrag dit niet eerbiedigt, terwijl de ander het wel moet na komen en derhalve acht de Sovjet-Unie zich ont slagen van de verplichtingen van het Finsch- Sovjet Russische niet-aanvalsverdrag, dat systema tisch door de Finsche regeering is geschonlden. In politieke kringen te Moskou wordt het op zeggen van het Finsch-Sovjet Russische niet-aan valsverdrag als een uiterste verscherping van den toestand beschouwd, zoo meldt het D.N.B., men is hier evenwel over het algemeen niet van oor deel, dat het opzeggen van het verdrag noodzake lijk moet uitloopen op een gewapend conflict. Veel eer legt men de stap van de Sovjet regeering uit als een laatste waarschuwing aan de Finsche re- Nu door de aanhoudende zuid-wester stormen en het daarmede gepaard gaande hooge water veel mijnen op onze stranden aanspoelen, wordt het publiek nogmaals met klem gewaarschuwd tegen het gevaar van deze helseh,e machines. Onder de mijnen welke de zee op de stranden werpt, be vinden zich de nieuwste modellen, welke bij de Neüerlantdische marine nog vrij on bekend zijn. Zoolang een mijn niet stilligt levert zij op een afstand van 1200 meter gevaar op. Wel is waar wordt de omgeving van een aangespoelde mijn terstond door wacht posten en roode vlaggen afgezet en aange duid, doch er blijken nieuwsgierige personen te zijn, die langs binnenpaadjes of dwars door de duinen toch op het strand en in een gevaarlijke zóne komen. Vooral de strandjutters behooren tot deze lieden. Zij brengen zich zelf en vaak ook anderen in gevaar. Onder geen voorwaarde mag men een mijn aanraken. Ieder, die een mijn waarneemt, melde dit onmiddellijk bij den militairen comman dant ter plaatse. geering. De verdere ontwikkeling hangt af van de reactie van de regeering te Helsinki. Te middernacht plaatselijke tijd deelde radio Moskou mede, dat de Finnen opnieuw aan de Finsch-Sovjet Russische grens hadden gepro voceerd. Op 28 November te 17 uur hééft een groep van vijf Finsche soldaten tusschen de steden Ribatchi en Sredni het vuur geopend op een detachement van het roode leger. Drie Finnen werden gevan- gen genomen, zoo meldt radio Moskou,-en voegt hieraan toe, dat de Russen geen verliezen hebben geleden. Té vijf minuten over zes in den avond werden op een andere plaats aan de grens schoten gelost van Finsch gebied in de richting van de Sovjet Unie. Tenslotte heeft de generale staf voor het district Leningrad gemeld, dat op 28 November in het ge bied Vidliki van Finsohe zijde twee kanonschoten zijn gelost in de richting van de Sovjet Unie. Ver der hebben groepen Finsche infanterie gepoogd de grens te overschrijden, zij werden door mitrail- leurvuur teruggeslagen. Verontwaardiging te Washington. Havas meldt uit Washington: Het opzeggen van het Finsch-Sovjet Russische verdrag van non agressie door Molotof heeft in Amerikaansche di plomatieke kringen levendige verontwaardiging gewekt. Men merkt op, dat het Finsche tegenvoor stel, dat door Molotof provoceerend wordt ge noemd, zeer redelijk was en men ziet in het ant woord van Molotof den wensch den druk op Fin land om toe te ^temmen in de Sovjet Russische eischen inzake de vlootbases te doen voortduren. Tot nu toe zijn in Amerikaansche diplomatieke kringen nog geen aanduidingen ontdekt dat presi dent Roosevelt in zal grijpen. KOPENHAGEN, 29 Nov. (Havas). De spe ciale verslaggevers te Helsinki van „Ber- lingske Tidende" en „Politiken" melden dat de Sovjets vandaag een ultimatum aan Fin land zouden overhandigen, waarin met het oog op de jongste incidenten de terugtrek king der Finsche troepen binnen achttien uur zou worden geëischt tot op 25 kilometer van Karelië. Volgens den specialen verslaggever te Helsinki van „National Tidende" zal Finland den Sovjets Woensdag antwoorden en een nieuw bewijs geven van den goeden wil. Volgens den correspondent van „Politiken" zouden na het incident van Zon dag de Finsche voorposten een kilometer zijn te ruggetrokken. Uilsluitend met Roomboter bereid Luxe Bakkerijen Tel. 10876 - 13714 - 11643 -12193 - 21521 zeer fijn gevuld met de wereld-beroemde zachte WILLEM STUVé'S NOUGAT, in cartonverpak. king 0.75, W en M 1.in buitengew. sierlijk blik verpakt 1.W en M 1.25. HOFLEVERANCIER, GROOTE HOUTSTRAAT 7, t/o. Paarlaarsteeg (Adv Ingez Mea.) (Nu Engeland zijn grenzen voor Nederlandsche bloemen heeft ge sloten, is meer dan de helft der seringen, aangevoerd op de veiling te Aalsmeer, onverkocht gebleven en naar de vuilnisbelt gebracht.) Een overvloed van nare dingen Wordt ons van dag tot dag verteld, En daartoe hooren ook seringen Geworpen op de vuilnisbelt. Zoo'n nieuwtje kan ons niet ontstellen, Zooals een ramp op zee dat doet, Waarbij veel dooden zijn te tellen, Soms van ons Nederlandsche bloed. Het kan ons niet de rilling geven. Die door een bom veroorzaakt wordt, Met menschen in den dood gedreven En huizen die zijn ingestort. Er is, als je wilt vergelijken, Veel smartlijke vernietiging, Als je het nuchter gaat bekijken Is een sering maar een sering. Die blijft door alles rustig groeien, Dezelfde plant zal op den duur, Opnieuw en even feestlijk bloeien, Dank zij de teelt en de natuur. Maar, afgezien van mededoogen Voor 't nadeel, dat de kweeker had, Wordt toch je hart ook nog bewogen, Doet dat berichtje je nog wat. Als een symbool in deze tijden Van nijd en nooden en geweld, Waarvan de wereld heeft te lijden Is: bloemen op de vuilnisbelt. P. GASUS. Twee Polen ter dood veroordeeld. BROMBERG, 29 November (D.N.B.) Voor een speciale rechtbank te Bromberg zijn twee Polen wegens moord op twee Duitsohers ter dood en tot duurzaam verlies der burgerrechten ver oordeeld. PARAVANEN. - Een woord, dat in deze onrustige dagen een beteekenisvollen klank heeft ge kregen. Ook de „Christiaan Huygens" van de Mij. Nederland, is met deze toestellen uitgerust. Een paravaan wordt aan boord geïnspecteerd. 's-GRAVENHAGE, 28 November 5 Officieus verluidt: De verscherping van den oorlog ter zee, als gevolg van nieuwe, door beide partijen getroffen maatregelen, baart ook hier te lande begrijpelijk nieuwe zorg, in hetbijzonder in die kringen, welke direct of indirect tot de scheepvaart in betrekking staan. Met voldoening kan daartegenover worden vastgesteld Nederland blijft varen. Na de ramp met de „Simon Bolivar" is er in onze scheepvaartkringen ernstig beraad gehouden, waaraan ook de marine-autoriteiten met hunne technische adviezen hebben deelgenomen, en men ziet onze schepen onder het nemen van nieuwe veiligheidsmaatregelen tegen mijnengevaar, zee kiezen met aanvaarding van onvermijdelijke risico's. Inmiddels zijn de diplomatieke organen in actie om onze rechten als neutrale staat naar beide zijden te verdedigen. Tegen het te Londen afgekondigde koninklijk besluit om de blokkade-maatregelen ook over den Duitschen uitvoer uit te breiden, is terstond na de aankondiging in het Lagerhuis door Hr. Ms. gezant te Londen in opdracht onzer regeering krachtig geprotesteerd. Tegen an dere vormen van belemmering, of in ge vaar brengen van onze scheepvaart in strijd met het volkenrecht blijven even krachtige vertoogen zeker niet uit zoodat deze kun nen berusten op even stellige gegevens. Zoo zal ten aanzien van de vernietiging van de „Sliedrecht" in volle zee, in den Atlanti- schen Oceaan ten westen van Ierland, een beslissing worden genomen zoodra de rap porten ontvangen zijn van het verhoor dat een onzer te Londen geplaatste consulaire ambtenaren thans aan de door ontberingen verzwakte overlevenden heeft kunnen afne men. Dan zal blijken of en bij wie er een stap zal moeten worden gedaan. Overbodig is het, in dergelijke gevallen de vraag op te werpen of de regeering daaraan volle aan dacht zal wijden. Zij is er zich te allen tij de van bewust dat dit tot haar onmiddellijke taak behoort en handelt met den in elk bij zonder geval mogelijken spoed. Voor de veiligheid van de vaart wordt nog op andere wijze gewaakt. De zich steeds scherper ontwikkelende mijnoorlog is voor Nederlandsche deskundigen aanleiding tot het doen van onderzoekingen, waarvan de opzet is aan onze scheepvaart een grootere mate van veiligheid te verzekeren. In het gezicht van de toenemende ram pen ter zee moge het althans eenige gerust stelling baren, dat, daar waar men dit ver wachten moet, bij de regeering zoowel als in de leidende kringen der naastbetrokken par ticulieren, bewust gehandeld wordt om onze welbegrepen belangen actief te beschermen. door Haarlem aan Heemstede. Door den Heemsteedschen Raad aanvaard. De Gemeenteraad van Heemstede nam in zijn zitting van Dinsdag met 8 tegen 7 stemmen het opnieuw door B. en W. ingediende voorstel aan tot het aangaan van een contract, met Haarlem inzake gaslevering door die gemeente aan Heem stede Gelukkig zonder te ontploffen Bij de beschieting van vreemde vliegtuigen door het Belgische afweergeschut is Dinsdag middag een Belgische brisamtgranaat van 7 c.M doorsnee op Nederlandsch gebied terecht geko men. Het projectiel viel op het dak van de wo ning van den heer Bibo, een Duitsche ingezetene van Bunde (L.), en sloeg door het plafond heen. Zonder tot ontploffing te zijn gekomen, bleef het op den vloer van een der kamers liggen. De militaire instanties te Beek hebben het pro jectiel in beslag genomen en in handen gesteld van een vertegenwoordiger van het departement van defensie. Het zal thans in de fabrieken aan de Hembrug worden gedemonteerd. Het woord is aan Masson: Er zijn menschen die nooit hun trots afleggen. Als zij revue houden vati hun fouten doen zij het te paard. Hoogste stand vanmiddag of vanavond. Zijrivieren in België reeds gevallen MAASTRICHT, 29 Nov. In verband met de berichten over den lioogen stand van de rivier de Maas en de vrees, dat deze zal leiden tot dijkdoorbraken en ernstige overstroo mingen vernemen wij van bevoegde zijde, dat er geen directe aanleiding voor deze vrees be hoeft te bestaan. Vanmorgen te elf uur was de stand van de rivier te Maastricht 46.01 boven N.A.P., het geen gelijk is aan dien van des morgens acht uur. Uit België wordt van de zijrivieren reeds val gemeld, zoodat men aanneemt, dat er nog slechts zeer weinig was van de Maas is te verwachten. De hoogste stand, die slechts weinig hooger zal zijn dan die van vanmor gen, wordt vanmiddag of op zijn laatst van avond verwacht. Daarna zal zeker val intre den. De was op de beneden-rivier zal nog even voort duren, doch er zal geen abnormaal hooge stand, zooals in den winter van 1925-1926 worden be reikt. In Januari 1926 was de hoogste stand van de Maas te Maastricht 46.93 meter boven N. A. P., hetgeen dus nog 92 cm. hooger is dan vanmorgen. Uit Blerik vernemen wij dat de scheepvaart van den hoogen waterstand hinder ondervindt. Schepen met een opbouw hooger dan vijf meter kunnen de Maasbrug niet meer passeeren, zoodat verscheidene schepen ten noorden van de brug gemeerd werden. Het m.s. „Tasino" komende uit Bazel, had vanmorgen de grootste moeite de brug te passeeren. Het Fransche legerbericht. „Niets belangrijks." PARIJS, 29 November. (Havas). Het lgeer- bericht van den ochtend van den 29 November luidt; „Niets belangrijks te melden". Luchtdoelgeschut aan de Theems- monding in werking. Alarm werd niet gemaakt. LONDEN, 29 November (Reuter). Vanoch tend kon het schieten met luchtdoelgeschut en maehinegeweeren door de batterijen langs de monding van den Theems worden gehoord. Er werd geen alarm gemaakt en ook het geronk van vliegtuigmotoren niet gehoord. Later stegen ver scheidene Britsche vliegtuigen op. vervaardigd van zuiver wollen Angora-Jersey, vele modellen in de tinten lis de vin, bleu, oker, met korte en lange mouw O 7 5 vanaf Damesconfectie Pelterijen Haarlem 19 Gr. Houtstraat (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. De Heemsteedsclie Raad besluit gas van Haar lem te betrekken. 4 BINNENLAND Onze Scheepvaart zet door. 1 Val van dc Maas wordt verwacht. 1 Verhooging van indirecte belastingen is te wachten. 3 BUITENLAND Moskou heeft het niet-aanvalspact met Finland opgezegd; Rusland dreigt een ultimatum te stellen. 1 Het Engelsche decreet tegen den Duitschen uit voer is gepubliceerd. 5 Chamberlain heeft in het Lagerhuis het nieuwe blokkadebesluit toegelicht. 5 De Franschen hebben twee Duitsche koopvaar dijschepen buitgemaakt. 5 Volgens het Duitsche opperbevel zou een En gelsche kruiser tot zinken zijn gebracht; dc Britsche Admiraliteit ontkent. 5 ARTIKELEN, enz. J. B. Schuil: Aerdenhout's Tooneelensemblc. 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten 3 H. D. Vertelling: Variaties op een St. Nicolaas- thema. 4 v. H.: Sinterklaas incognito. 6 Van een specialen verslaggever: Sport voor de gemobiliseerden noodig. 6 K. de Jong: Bachvereeniging. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op -»3

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1