HET AMERIKAANSCHE HUIS Uit de Owistieken j Voor uitstekend Accordeonles REGENKLEEDING 20 Barteljorisstr. 20 AKKERTJE- BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 29 NOVEMBER 1939 HAAREEM'S DAGBCAD 13 ^ii—IMil BLOEMENDAAL HET BLOEMENDAALSCHE ZIEKENFONDS. Het „Bloemendaalsche Ziekenfonds" hield Dinsdagavond een algemeene ledenvergadering in de bovenzaal van café Roozendaal te Over- veen. Daar de agenda weinig belangrijke punten bevatte, was de belangstelling niet groot. De beide periodiek aftredende vertegenwoor digers de heeren I. Noteboom en A. Schippers, werden met bijna algemeene stemmen herko zen. Dit was ook het geval met de beide perio diek aftredende plaatsvervangende vertegen woordigers, de heeren J. Stoeltje en J. Nieuw - poort. De heer G. Sweyen, die wegens het aanvaar den van een functie bij het ziekenfonds, als ver tegenwoordiger moest aftreden en dus niet her kiesbaar was, werd vervangen door den heer I. Florisson. Het volgende agendapunt: Verkiezing van een secretaris, kon niet in behandeling komen, aan gezien een secretaris niet door de ledenvergade ring maar door de vergadering van vertegenwoor digers moet gekozen worden. Hierna ontwikkelde zich een geanimeerde dis cussie over de bijbetaling na tandheelkundige behandeling. De secretaris, de heer J. Haver, pleitte voor behandeling zender bijbetaling dooi de leden, of indien dit onmogelijk blijkt, voor een gemakkelijker wijze van betaling, hetzij door een kleine contributieverhooging, bijv. van 1 ct. per verzekerd lid per week, hetzij door middel van een spaarsysteem. De voorzitter, de heer H. D. G. A. Immink, arts. antwoordde dat de tandverzorging een zeer las tig onderwerp is. Reeds eenige pogingen zijn aangewend, om met de tandartsen tot een schik king te komen, ten einde betere voorwaarden voor de leden te scheppen. Maar met de tand artsen of liever met hun organsatie, heeft (men tot dusver nog niet veel kunnen bereiken. Toch is er wel iets bereikt. Zoo is bijv. de tandwortel- behandeling aanmerkelijk goedkooper gewor den voor de leden. Verschillende ideeen werden nog aan de hand gedaan, waarna de voorzitter de belofde deed, dat het bestuur in dezen dili gent zal blijven. TUINBOUWVERGADERING Dinsdagavond hield de Afd. Bloemendaal en om streken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde haar maandelijksche vergadering in R De^ooi-zitter mr. J. D. v. d. Plaats deelde mede, dat in samenwerking met de afd. Haarlem in 1940 een groente- en fruitcursus zal worden georgani seerd, waarvoor nog enkele plaatsen bezet moeten worden. Op de vergadering van 19 December zal een wed strijd worden gehouden van Kerstinzendingen om kleine prijsjes. De volgende punten werden toegekend: Chrysanten Gele Prins 10 punten met lof. IJ. Mulder; Chrysanten 10 p. met lof An. Jager, Wit lof 10 p.; Sla 9 p. Jansen. Drs. M. F. H. Betting hield een voordracht over vernieuwing in de cultuur." Wij staan, begon spr., voor een nieuwe phase in de cultuur, waarbij wij evenwel niet onze totale aandacht moeten vestigen op een bepaald onderdeel maar waarvan wij de totaliteit moeten beschouwen. Hierbij moetmAyjj j.litgaan van.het.bestaande.en dat verbeteren. De belangrijke factoren voor den kweeker zijn bodem, ziektebestrijding en de plan ten zelf. Voor den bodem is de bemesting belangrijk in de nieuwere inzichten in de hygiëne. De lagere organismen zijn voor de planten de grootste vijan den en de bestrijding is uiterst moeilijk, omdat dit in het groot niet mogelijk is en men gevaar loopt de plant met de bacteriën te dooden. HOOFDDORP ,,'N WESPENNEST" De Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cre- mer" uit Haarlem voerde Dinsdagavond in hotel De Beurs te Hoofddorp voor de leden van de vereeni ging „Concordia" het blijspel ,,'n Wespennest" van J. v. d. Heiden en II. Bakker op. Dit was de eerste tooneeluitvoering van dit win terseizoen, waarvoor al dadelijk veel belangstelling was. De zaal was aardig vol. De aanwezigen hebben genoten van dit vroolijke blijspel. De regie berustte bij den heer H. Bakker. HiLLECOM OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de collecte voor de missie in Kameroen heeft f 367 opgebracht. HAARLEMMERMEER DE BIETEN ZIJN ER UIT. In den Haarlemmermeerpolder is men met het rooien der bieten gereedgekomen. Het is den rooiers met dit zware werk met 't oog op de natte weersgesteldheid en de drassigheid der landerijen vooral de laatste weken niet voor- spoeidg gegaan, doch ze hebben door met veel ijver aan den arbeid te blijven, gedaan wat mogelijk was om stagnatie in de campagne te voorkomen. Ook het vervoer der bieten per scheepsge legenheid heeft z'n beslag gekregen. Wel liggen hier en daar aan den ingang der landerijen nog groote partijen gerooide bieten voor transport naar de suikerfabriek gereed, doch dit vervoer zal verder per vrachtauto plaats hebben. Het feit dat de bieten er uit zijn, heeft er toegeleid dat de waterstand in dezen polder weer op laag winterpeil gebracht is. ZANDVOORT DE OUDEN VAN DAGEN. Donderdag, 30 November, organiseert het Comité voor Ouden van Dagen, in venband met het feit, dat zich onder de oudjes ©en diaman ten echtpaar bevindt, een buitengewonen feest avond in Groot Badhuis. Het diamanten echt paar Visser zal 's avonds per auto worden afge haald. Voorafgegaan door de Muziekkapel Zand- voort gaat het dan naar Groot Badhuis, waar het paar door burgemeester van Alphen zal worden toegesproken. Aan het programma wordt medegewerkt dooi de tooneelvereeniging „De Schakel", die zal opvoeren: „Een nartijtje poker", door de bekende goochelaar Antonini en door een deel van Engel Paap's band, met Will Hildering. COR SCHEFFER, Spaarnrijkstr. 30 Cond v.a. f 2.50 per maand. iAdv nigez. Mea., HET NED. ROODE KRUIS. Tot ploegcommandant van de colonne Zand- voort van het Ned. Roode Kruis werd benoemd de heer A. Loos. ST. NICOLAASFEEST VAN O.S.S. De gymnastiekvereeniging O. S. S., organiseert ook dit jaar voor haar adspranten een St. Nico- laasfeest, dat gevierd wordt op Zaterdag 9 December in Groot Badhuis. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN VOOR HET KIND. Oj 1 December verschijnt voor den 16en keer, een serie postzegels en eenige briefkaarten „Voor het Kind". Het doel van den verkoop hiervan is wel bekend. De opbrengst komt ten goede aan de instellingen die zich belasten met de zorg van al die kinderen, die geestelijk of lichame lijk lijden, van alle gezindten. De zegels worden verkocht van 1 December tot 5 Januari en blijven 5 jaar geldig. Ze zijn ontworpen dor Sierk Schroder te Wassenaar en stellen voor een kindje, een hoorn des overvloeds dragende. Er komt een serie prentbriefkaarten uit van J. Voerman, 5 stuks in mapje 35 ct. Verder eenige losse Kerst- en Nieuwjaarskaarten met ontwerp van Joep Nicolas, Gunhold Kristensen, Willem Roelofs en M. v. Oostveen. Ook Zandvoort krijgt een deel der opbrengst (Groot Kijkduin, Amsterdamsche Vacantiekolonie en Badhuis Zeeduin). HEEMSTEDE Ondertrouwd: F. D. Heijting en H. M. van Eden. Getrouwd: J. C. Kres en H. G. C. Vernooij. Bevallen: E. M. A. L. Kahmann—van Vlijmen z.; A. J, Weijers—van Roode d.; H. G. Tervoort Sengers d. Overleden: M. de Vries 3 j. HAARLEMMERLIEDE STREEKPLAN KENNEMEiRL AND - ZUID. B. en W. stellen den Raad voor aan Ged. Staten inzake het streekplan, het volgende te schrijven: In de eerste plaats wil de Raad er op wijzen, dat hem nooit een verzoek heeft bereikt, noch van uw College, noch van een gemeenten, ge noemd in uw brief, om medewerking te ver- leenen aan de vaststelling van een streekplan. De vraag van het al dan niet verleenen van zoo danige medewerking is derhalve bij hem nog nooit in geding geweest. Wel heeft hij tot nog toe niet de noodzake lijkheid gevoeld om een verzoek in te dienen ten einde tot het vaststellen van een streek plan te geraken, doch hij wil er met nadruk op wijzen, dat hieruit niet de conclusie mag worden getrokkendat hij niet bereid zou zijn een der gelijk verzoek bij de raden der andere betrok ken gemeenten in te dienen. Al wordt een streek plan vcor deze gemeente niet urgent geacht, toch kan dit uit een oogpunt van streekbelang wenschelij k zijn, -Dat-voor-oogen .stellende-zou hij - zich bereid kunnen verklaren het doen van een dusdanig verzoek te overwegen. Voorts is hem gebleken, dat uw College in dien de betrokken gemeenten ten aanzien van de stemmenverhouding niet tot overeenstem ming zouden geraken reeds thans zijn-stand punt heeft bepaald, hetwelk er toe zou leiden, dat deze gemeente niet als gelijk-stemigerechtigde in de Commissie zou zitteng nemen. Om reze reden heeeft de Raad er bezwaar tegen mede te werken aan de tot standkoming van een streekplan op de wijze, welke uw Col lege thans denkt te volgen, omdat hij geen zekerheid heeft, dat dan voldoende met de speciale belangen dezer gemeente rekening wordt gehouden. IJMUIDEN Tooneelvereeniging Varia. „Geld speelt geen rol." In een tijd als deze, nu men dikwijls denkt dat inderdaad geld geen rol meer speelt had Varia ge meend naar het luchtige genre te moeten grijpen en het seizoen te openen met een kluchtig spel. En men heeft dit gevonden in het successtuk van Louis de Bree, Cor Ruys, Jan Musch en hun con frères, die er de lachers mee op hun hand kregen. „Geld speelt geen rol" was ook bij Varia een suc ces voor de vereeniging en voor haar spelers. Het leeuwendeel van den bijval kreeg de heer Jack Roza met zijn creatie van den Joodschen boekhouder Meijer Reisnagel; Roza heeft de typee ring van dezen handigen assistent van advocaat Schiller met z'n smeuige Jiddische gijn, keurig volgehouden Mimiek, gebaar, dictie, het ging hem alles even vlot en gemakkelijk af. Vrijwel nergens haperde het aan rolkennis, trouwens alle Varianen hadden dit dezen avond mede, dat het nergens aan kennis van den tekst mangelde.- Dat dit voor een goede uitvoering een eerste vereischte is bleek dezen avond wel overduidelijk, want hierdoor kon het spel tempo en de opvoering vaart krijgen. (Maar o, wat duurden de tooneelveranderingen weer lang). De radde dialogen maakten het spel soms moei lijk te volgen tijdens de lachsalvo's om dit geheim zinnige spel van Konto X. Om Reisnagel (die een welverdiend open doekje van de opgetogen Varia-donateurs kreeg) groe peerden zich Ulli von Waldenhofen (Jo van Os senbruggen) en Siegfried Schiller (de heer L. W. Boeree). Het was mej. van Ossenbruggen's eerste „groote rol" en zij heeft zich van de moeilijke op gave de ingenue te spelen zeer verdienstelijk ge kweten. Haar geroutineerde tegenspeler wist haar dikwijls over moeilijke passages heen te helpen, zoodat we uitstekende tafereeltjes in 1 en 2 van dit „love-team" zagen. En Varia heeft zeker in deze Ulli een veelbelovende kracht gevonlden. Mijnen dreven voor de kust. Tal van ontploffingen werden gehoord, tot zelfs in Beverwijk en Driehuis. Zooals wij gisteren reeds schreven, zijn, voort gedreven door den Westerstorm tal van mijnen op onze kust aangespoeld. Het gedeelte tusschen Noord- -ijk en Castricum kreeg zijn deel van deze zee monsters en de marine zal er een heel werk aan hebben om dat oorlogstuig onschadelijk te maken. Minstens vier of vijf zijn inmiddels reeds tot ont ploffing gebracht, wat tot ver in den omtrek werd gehoord. Vooral de eerste knal, tegen 12 uur, was zeer hevig. Uit Driehuis en Beverwijk informeerde Specialisten in Egyptisch garen, Tweed, Loden en Rubber voor Dames, Heeren en Kinderen Uitknoopbare wollen voeringen voor iedere Regenjas vanaf f 4*50 Prijsstijging per maat. JACK MORRIS Tel. 13439 (Adv. Ingez. Medj men bij ons naar de oorzaak van deze ontploffing. De eerste mijnen, die werden opgeruimd, waren twee voor de haven drijvende monsters. Dit ge schiedde door marinepersoneel van de loodsboot af, welke even te voren door den binnenkomenden stoomtrawler Viking Bank IJM. 183 was gepraaid. In den loop van den middag o.a. om kwart over drie en even na vier uur vernamen we nog eenige ontploffingen, zoodat de menschen die in de nabij heid van het strand wonen, een onrustigen middag hebben gehad. Marktprijzen en Besommingen. (Versche visch). IJmuiden, 29 Nov. 1939. Tarbot 140—115 ct. per K.G. Heilbot 125—84 ct. per K.G. Schar f 14—f 11 per 50 K.G. Tongschar f 35—f 22 per 50 K.G. Poontjes f 6.50—f 5.50 per 50 K.G. Groote schelvisch f 20f 12 per 50 K.G. Middel schelvisch f 15.50—f 11 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 14f 9.50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 11f 7.60 per 50 K.G. Groote gul f 16—f 13.50 per 50 K.G. Wijting f 7.10—f 3.50 per 50 K.G. Makreel f 18—f 7.20 per 50 K.G. Versche haring f 9.60—f 8 per 50 K.G Kabeljauw f 54—i 32 per 125 K.G. Vleet f 2.60f 1 per stuk Leng f 1.20f 0.90 per stuk. Koolvisch f 0.85f 0.20 per stuk. Rog f 13f 9 per koop. Haringaanvoer 28 November 1091 kisten versche haring. Aangevoerd aan den afslag 2461 K.G. geconsig neerde snoekbaars 0.24—0.18 per K.G. Besommingen trawlers: Manden: 120 Viking Bank IJM 183f 8220 430 I. S. Groen IJM 49 f 2670 820 Petten IJM 49 f 5430 990 Gloria IJM 37 f 6670 Loggers met versche haring: SCH 84 f 2290, SCH 250 f 4509. Kotters: KW. 10. L.M4Q, VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Maria van Hattem IJM 1. Vangst: 200 m. makreel, 500 m. haring, 150 m. koolvisch, 50 m. diversen. Totaal 900 manden. DOOR STORMWEER OVERVALLEN. De beide NederJandsche vrachtmotorschepen Friso en Niagara, welke in ballast van een Engel- sche haven op weg waren naar Harlingen, werden op de Noordzee door hevig stormweer overvallen. Mede in verband met het mijnengevaar bij de Noord-Hollandsche eilanden liepen beide schepen alhier binnen, vanwaar ze de reizen via Amster dam over het IJselmeer naar de haven van be stemming vervolgden. BEVERWIJK De uitvoering van het rioleeringsplan. Aanbesteding van het vijfde bestek. Wederom is voor de rioleering een aanbesteding ge houden. Deze aanbesteding betrof de uitvoering van het vijfde bestek van het rioleeringsplan, het maken en wegbreken van rioleeringen met bijkomende wer ken in de Vondellaan, Duinwijklaan en in den Alk- marschemveg vanaf het Meerensteinplein tot de Maer- ten van Heemskerkstraat. De aanbesteding had den volgenden uitslag: 1. Commanditaire Vennootschap Utiliteitsbouw „Bloemendaal" M. C. Bolsenbroek te Bloemendaal f 51300; 2. L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand te Leiden f 51360; 3. N.V. van Spluder's Aannemings- en Handel Maatschappij te Ridderkerk f 51490; 4. N.V. Visser en Smit's Aanneming Maatschappij te Papendrecht f 51610; 5. M. C. Huibrechts te Alkmaar f 52970; 6. Aannemings-Maatschappij de Moei en Hermes te Alkmaar f 53800'; 7. Amsterdamsche Ballast Maatschappij, Amster dam f 55000. De gunning is nog niet geschied. De ontwikkeling van het fascisme. Lezing voor het Instituut. In gebouw „Adrichem" heeft gisteravond de plaatselijke afdeeling van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling een vergadering gehouden, waarin de heer J. A. Albrecht te Haarlem sprak over het onderwerp „Het fascisme, doel, wezen en zijn ont wikkeling". De heer Albrecht stelde in zijn rede allereerst de vraag „Wat is fascisme?" Is het fascisme de laatste phase van het kapita lisme? zoo vroeg spr. zich af. Het schijnt zoo te zijn, want noch in Italië, noch in Duitschland heeft het kapitalisme de oude macht terug kunnen krijgen. De positie van de groote werkgevers heeft weinig te beteekenen, want de eindbeslissing rust vooral in Duitschland in handen van een vrij kleine groep partijleiders. Dit heeft geleid tot een nationaal- militair-staatskapitalisme, waarbij noch de militai ren, noch de kapitalisten de macht hebben, maar een kleine partijkliek. De opkomst van het fascisme is na den vorigen oorlog gekomen uit rebelsche bewegingen, waarte gen de socialistische partij niet in slaagde op te treden. De eenige beweging, die dan ook in staat zou zijn een tegenmacht te vormen, werd door de fascisten neergeslagen. Fascisme brengt een schijnoplossing van de pro blemen. Het geheele economische leven en het volk is ontwricht. In enkele jaren tijds is alleen 90 milliard uitgegeven voor oorlogsdoeleinden.-Inplaats var- welvaart bracht bet fascisme surrogaten en distributie. Tegenover de agi'essiedaden moet een sterke democratische macht gesteld worden, die stelling neemt tegen de ondermijning van de vrijheid en hier tegenover stelt welvaart en bestaanszekerheid voor het volk. De ringwedstrijden van Hercules. Spannende strijd om de punten. De Christelijke Gymnastiekvereeniging „Hercules" organiseerde gisteravond in het Gymnastieklokaal aan het C. H. Moensplein ringwedstrijden voor den ring Amsterdam van het Ned. Chr. Gymnastiekver- bond. De deelnemende vereenigingen waren D.E.V. uit Amsterdam, Kracht en Vlugheid uit Haarlem, D.O.K. uit Wormerveer en Hercules. De wedstrijd leiding berustte bij den heer C. P. Nieuwenweg, di recteur van „Hercules". De jury bestond uit Mej, Spruyt van Beverwijk en de heeren Miedema, Mink, Hut. Van Drunen en Bank allen gymnastiekleraren M.O. uit Haarlem. De voorzitter de heer J. Tabak heette de aanwezigen welkom waarna hij voorging in gebed. Hierna was het woord aan den leider den heer Nieuwenweg die nog eenige mededeelingen betref fende de wedstrijden deed. Vervolgens werd een aanvang met de wedstrijden gemaakt. De dames werkten aan de brug, paard en ringen, terwijl de heeren op rek, ringen, brug en bok uitkwamen. De deelnemende vereenigingen waren onderverdeeld in groepen van drie, die voor een eersten prijs een totaal van 96 punten moesten bereiken, voor een tweeden prijs 8495 punten en voor een derden prijs 7283 punten. De uitslagen waren: Dames D.E.V.: groep 1. 93 punten, groep 2. 80 punten, groep 3. 83 3/4 punt, groep 4. 78 1/4 punt. groep 5. 90 punten D.O.K.: Groep 1. 93 punten, groep 2. 86 3/4 punt. groep 3. 83 pnt., groep 4. 76 1/4 pnt. groep 5. 70 1/4 punt. Kracht en Vlugheid: Groep 1. 95 3/4 punten, groep 2 (onvolledig) 48 punten, groep 3. 871/4 punt. Hercules: Groep 1. 89 3/4 pnt, groep 2. 913/4 pnt, groep 3. 85 1/2 pnt., groep 4 86 1/2 pnt, groep 5 (on volledig) 42 punten. Na het zingen van het Bondslied sloot de heer Tabak den avond met een woord van dank aan den heer Nieuwenweg en aan de jury-leden, alsmede aan allen die hadden medegewerkt om deze wedstrijden te doen slagen. VELSEN Duurtetoeslag aan de Papier fabrieken. Naar wij vernemen heeft de directie van de Kon. Ned. Papierfabrieken Van Gelder Zonen besloten aan het personeel een duurtebijslag te verleenen. Deze duurtebijslag, die heden met terugwer kende kracht van 1 November af wordt uit betaald. bedraagt voor de gehuwden en kost winners 5 pet. met een minimum van f 1,50 per week. Voor de ongehuwden is de bijslag 5 pet. zon der minimum. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. N. Grin—Struijf, z„ Wijk a/Zeeër- weg 114 IJmuiden.M. G. Huijbens—Nijman d., Bie- zenweg 12 Santpoort. A. KetKarstens, d., Ka naalstraat 220 IJmuiden. H. M. Dam—Hermans, z., Driehuizerkerkweg 65 Velsen. W. C. Zwarte— Schaik, d., Hofdijklaan 59 Velsen. G. Los—Kuiter z., Pres. Krugerstraat 69 IJmuiden. N. v. Nieker- kenHuisman, z., Wijk a/Zeeërweg 1 IJmuiden. J. S. ZwanenburgSchroevers z., Willebrodstraat IJmuiden. M. P. C. BootWesterman z„ Kastan jestraat 46 IJmuiden. B. v. d. Zwet Slotemaker- v. d. Bos, z., Ahornstraat 2 IJmuiden. P. IJkelen- stam—van Keulen z., Corn. Drebbelstraat 40 IJmuiden. Overleden: M. A. Schelvis 2 j., z. v. A. Schelvis. Beverwijk. C. v. d. Park 78 j., wede. v. A. de Graaf, Piet Heinstraat 88 IJmuiden. B. Folkerts 68 j., wede. v. E. Lootsma, Brederoodscheweg 32 Sant poort. C. Kouwenhoven 65 j„ echtgene. v. F. P. Vermeulen, Kennemerplein 8 IJmuiden. SANTPOORT AANBESTEDING Bij de gehouden aanbesteding voor het aanbren gen van kantstrooken van klinkers langs de ver harding van de rijbaan van den weg AlkmaarDen Helder, onder de gemeenten Alkmaar, Bergen, Schoorl, Warmenhuizen en Zijpe, was laagste in- schrijfster de fa. H. Bunschoten en Zn., alhier met f 10.337. (Is reeds tn een deel eener vorige ovlage ovgenomen.) Een tentoonstelling van werk van Haarlemsche schilders. Het is de bedoeling dat in December in de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem een tentoonstelling gehouden zal worden van het werk van Haarlemsche schil ders. Het raadslid Joh. Visser heeft thans aan B. en W. gevraagd om voor deze tentoonstelling ook nog eenige andere zalen van het museum be schikbaar te stellen, opdat elke schilder meer dan één werk zal kunnen insturen. De heer Visser meent dat nu het Frans Halsmuseum ge sloten is en voor een gedeelte ook ontruimd, zon der bezwaar de zalen kunnen worden afgestaan. De leiding van de tentoonstelling is in handen van het bestuur van „Kunst zij ons Doel" in sa menwerking met den directeur van het museum den heer G. D. Grate ma. Geredden van de Simon Bolivar' vonden in Engeland een gastvrij onthaal. De heer G. J. Blekkink, een der geredden van dp Simon Bolivar, schrijft ons: Het is mij een behoefte eenige namen te noemen van menschen die niet op de Simon Bolivar waren doch die in Engeland het uiterste gedaan hebben orh de geredden te helpen. Nooit zal ik vergeten hoe wij in den nacht van Zaterdag op Zondag met 33 man aankwamen in het Nederlandsch Bangor Hotel waar de holelier, de heer Damman ons in zijn eigen woonkamer bij een gezellig knappend haardvuur ontving en ons direct een gevoel van rust en veilig heid wist te geven. Ondanks het late uur was ook een van de Nederlandsche hotelgasten, de heer J Dokter uit Beverwijk nog niet gaan slapen, doch bleef bij de geredden en sprak rustig en kalm met hen over diverse dingen, behalve over de ramp Geen sensatielust had hem uit de veeren gehouden, doch zucht tot helpen. Den volgenden morgen leer den wij Mrs Kyte kennen, die opgebeld door den heer Dokter, direct kwam om te helpen waar zij helpen kon, en die kans zag de eenigszins lusteloozê en gedrukte stemming snel te doen verdwijnen.4 Ook Ds. v. Dorp kwam van tijd tot tijd in het hotel aanloopen en had voor iedereen een vriendelijk of bemoedigend woord. Maandagavond kwam ook Dr. Joekes nog ofn aan hen, die dat wenschten, medisch advies te geven. Al deze menschen hebben kosten nog moeite gespaard ons terzijde te staan. Wij kun nen niet anders zeggen dan dat we er dankbaar voor zijn, want wat wij er feitelijk voor voelen is toch niet onder woorden te brengen. PROVINCIALE STATEN. BLOEMBOLLENCULTUUR. Maandagavond is in café Brinkman, Plein, een goed bezochte vergadering gehouden der afdeeling Haarlem van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur onder voorzitterschap van den heer J. M. C. Hoog, die een hartelijk woord van welkom richtte tot den nieuwbenoemden penningmeester, den heer John Mooy, die daardoor de plaats vervult van wijlen zijn vader, die 32 jaren achtereen vol toewijding deze functie vervulde. De heer Mooy dankte voor dit welkomstwoord en zegde toe volgaarne het penningmeesterschap te hebben aanvaard, met het voornemen dit me nig jaar te zullen vervullen op dezelfde accurate wijze als zijn vader dit heeft gedaan. De voorzitter maakte gewag van de moeilijke omstandigheden, waarin het bloembollenvak thans verkeert. En dat dit inderdaad het geval is, kan blijken uit de officieele cijfers betreffende den ex port, waaruit blijkt, dat deze gedaald is met niet minder dan 78 pet., zoodat deze thans een vierde is van den normalen export. Dat cijfer teekent den soberen toestand. Nu wordt wel aangevoerd, dat het wenschelijk is bij de Regeering aan te dringen op meer steun, maar ook in andere vakken heerscht nood en de defensie eischt zware offers, zoodat aan. vakbelangen niet in de eerste plaats kan worden gedacht. Ook na den oorlog van 1914 werd het bloembollenvak getroffen doch later is een bloei tijd gekomen en misschien is dat ook nu het geval. Tot afgevaardigden naar de a.s. algemeene ver gadering werden aangewezen de heeren J. van Zadel en C. J. H. Hoog en tot plaatsvervanger de heer John Mooy. Daarop werd de beschrijvingsbrief voor die ver gadering in behandeling genomen en werd in de eerste plaats candidaat gesteld voor bet hoofdbe stuur in de vacature Jac. Bakker te Enkhuizen de heer A. Koomen Cz. te Grootebroek en in de vaca ture A. J. Braam te Heemstede de heer W. Jonk heer te Hillegom. Alle aandacht werd gewijd aan de ingediende begrooting der Alg. Vereeniging, waarvan de on derscheidene posten werden nagegaan en algemeen werd toegejuicht het duidelijk uitkomende streven naar bezuiniging, die noodzakelijk is gebleken. Ten opzichte van den post uitkeeringen aan de afdeelingen zal schriftelijk een vraag tot het hoofd bestuur worden gericht. Bij de rondvraag werd een zeer belangrijke aan gelegenheid onder de oogen gezien. Daar het punt van zooveel gewicht werd beschouwd, werd be sloten een aparte vergadering te beleggen op 8 December a.s. BILJARTEN COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Klasse D. Afd 1. Wegens ziekte van De Jager kon de match Java I (Amsterdam)—B. C. H. niet uitgespeeld worden. De eindstand belooft voor de Haarlem mers niet erg gunstig te worden, daar Houtkooper en De Zwart royaal geklopt werden. Klasse D, Afd. 2. D.E.S. was op bezoek bij Rembrandt en ver loor met 12 caramboles. Van den Hoek (D.E.S.) had een off-day; hij liet maar liefst 73 punten liggen. Slot en Strijbos haalden gezamenlijk 61 caramboles in, zoodat het eindresultaat nog goed werd voor de gasten. Dit D.E.S.-team kreeg ook De Ruyter (Am sterdam op visite. Van den Hoek en Warnink speelden beiden zeer sterk, doch de D.E.S.'er won met klem verschil. Slot (DJL.S. maakte de 130 in slechts 20 beurten, zoodat Bogaard op 41 van de 100 bleef staan. Vooges kon het tegen v. d. Staak (de Ruyter) niet houden. D.E.S. moest iets van haar voorsprong prijsgeven en won met (380)—358 om (338)—177. Klasse E, Afd. 1. Insulinde-De Roemer eindigde in 'n verdiende zege voor de Haarlemmers die nu aan 't hoofd van de ranglijst gekomen zijn. Bonnet (Insulin- de) veroverde 24 punten op Slip, waarna Schol- tens echter 23 caramboles aan De Jong (de Roemer) moest afstaan. Lam (Insulinde) maak te een fraaie partij, zoodat Mol op 64 van de 126 bleef staan! De Roemer moest dus 86 punten prijsgeven tegen de thuisclub 23. Klasse F. Afd. 1. In de hoofdstad kampte Insulinde tegen de Roemer. Het begin was weinig hoopvol, daar Jager (Insulinde) zich met 50 van de 75 tevre den moest stellen. Brouwer en Oor redden ech ter de situatie, waardoor Insulinde maar 25 ver- liespunten boekte tegen de Roemer 26. Klasse F Afd 2. Tegelijkertijd traden ook de reserves van beide clubs in het strijdperk. Hurm en Over- weter (Insulinde) speelden gelijk, doch de In- sulindemenschen v. Gog en Eijkenaar verloren belden. De Roemer zegevierde daardoor met 43 punten. Klasse F, Afd. 3. De ploeg van D.E.S. bracht Insulinde H Dins dag in eigen huis een klinkende nederlaag toe. Zoowel Vlug, Steenkist als Vaars, wonnen met tientallen caramboles verschil. De eindstand is: Insulinde H (Amsterdam) (215) 126D.E.S. (198) 198. Koortsig P Neem (Adv. ingez. Med.) HAARLEM 28 November 1939. Ondertrouwd 28 Nov.: A. Beekhuis en M. C. Kuijper; C. L. Swaalf en M. C. Blankert. Gehuwd 28 Nov.: L. KanneWorff en C. M. C. Walter. Bevallen: 25 Nov. M. A. van der GraftSchuur man, z.; 26 Nov. A. Hogenbirk—Berloo, d.; D. M. WinterGosewehr, d.; H. J. BootsWeidema, z.; 27 Nov. M. JagerWüthrich, z.; J. de Lugtvan Duyn, d.; J. H. C. Baart—Boots, z.; M. M. G. Smit van Deursen, d.; C. A. W. A. Loerakker—Ketelaar, z.; 28 Nov. E. AckemaGröschl, d. Overledén: 26 Nov. J. P. Eekhout, 85 j„ Veen- bergplein; C. Korstanje, 60 j., M. v. Heemskerk straat; M. Harmsen—Roukema, 58 j,, Bastiaans- straat; F. L. Dekkerde Boer, 88 j., Langendijk- straat; 27 Nov. A. Dusschotende Vries, 73 j., Bil- derdijkstraat; M. BosmaMol, 76 j„ Rustenburger laan; J. Akkerman, 63 j„ Zijlweg; N. O. Th. R. E. SchüsslerSchüssler, 78 j., Westerhoutpark.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7