Mimschoim credieten :ffecten III III Den man, die 2500 rollen vertolkte. Goede creatie van Charles Laughton. Financieel-Economisch Weekoverzicht INCASSO-BANK N.V. ZXTERDAG 2 DECEMBER 1939 HAAREE M'S D A GEE A D T)e fUlmsteuenioacht siqnaieect Soch naait aexscfieen zyn. naam. op het laitte doek. Terwijl de filmindustrie dit Jaar haar 50-jarig bestaan viert, gaat voor den veteraan Robert Milasch zonder fanfares of feestelijkheden zijn 40ste jaar als filmacteur in. Wat diensttijd betreft, is hij waarschijnlijk de oudste in de filmindustrie. De kans bestaat, dat u hem niet kent, maar wanneer u sinds 1899 regel matig de bioscoop bezocht heeft, heeft u hoogst waarschijnlijk Mr. Milasch gezien. Zijn huidige rol, die van bedelaar in de RKO Radio productie ,De gebochelde van Notre Dame", is om en nabij zijn 2500ste! Zijn eerste filmrol speelde hij in 1899. Vier jaar later trad hij op in The Great Train Robbery" de eerste groote film van beteekenis. In 1906 twintig jaar voor de toepassing van de geluids film, deed hij mee in de eerste sprekende film. „Chimes of Normandy". In 1910 speelde hij in de eerste Mary Pickford film, „The Eagle's Mate", en stond toen reeds 11 jaar voor de camera's. En in al die 40 jaar. dat hij bij de film is, heeft de naam Robert Milasch nimmer op het witte doek gestaan en in geen van zijn rollen stond men hem toe er netjes uit te zien. „Ik ben nu eenmaal niet het type van den romantischen held", zegt hij glimlachend, „en ik geloof ook niet, dat ik een gezicht heb, dat zich goed laat fotografeeren in een chic cos- tuum". Reeds op zijn negende jaar liep Milasch, die te Smoke Mountain, Tennessee, geboren is, van huis weg om met een circus mee te rei zen, waar hij clown werd. Hij vierde zijn 13e ver jaardag in Johannesburg in Zuid-Afrika bij het „Frank Fillis' Circus". Toen hij een jaar later in New-York terug was, vernam Milasch, dat er kans bestond buiten het seizoen iets te verdienen bij een gezelschap op Long Island, dat bewegende foto's maakt. Ietwat sceptisch ging hij op onderzoek uit en 't resultaat was, dat hij tegen S 2.50 per dag in een zonder ling ingericht pakhuis werkte, waar een één- acter met moord en doodslag, getiteld „Babes in a Barrel", opgenomen werd. Dat was in 1899; Mi lasch was toen 14 jaar. Hij keerde terug naar het circus, toen het seizoen aanbrak, doch wist spoedig zijn inkomsten te vermeerderen door bij de film te spelen als het circus in New- York was en als het zijn winterkwartier opsloeg. In 1903 vervulde Milasch zoowel de rol van conducteur als die van treinroover in „The Great Train Robbery". Daarna werd er een soort vast gezelschap gevormd om Thomas Edison's organi satie en tot 1906 had Milasch het te druk bij de film om veel in het circus op te kunnen treden. In 1906 was de groote uitvinder zoo ver, dat hij Heinz Rühmann /;Het paradijs der vrijgezellen". met een idee, dat hij reeds koesterde sinds hij er in geslaagd was beelden te laten bewegen, kon gaan experimenteeren hij wilde hen laten spreken. En drie weken lang werkte Milasch voor Edison's eerste sprekende film van een acte, ge- titel „Chimes of Normandy". „De camera's werden met de hand bediend' vertelt hij. „Een ingewikkeld apparaat deed een cylindrlsch opnemingsapparaat gelijktijdig ope- reeren met de camera. Boven iedere „set" hing een enorme hoorn om onze stemmen op te van gen. Het was vrij primitief volgens de huidige begrippen en de methode bleek niet prac- tisch, maar Mr. Edison maakte zijn sprekende film, die achter het projectiescherm vertoond moest worden met den phonograaf, waarop onze opnemingen gedraaid werden". Milasch keerde voor een tijdje terug bij het circus, maar in 1910 speelde hij andermaal voor de film als boef in een drie-acter, waarin een nieuwelinge haar eerste kans kreeg. Zij heette Mary Pickford. In 1916 begaf hij zich naar Hollywood, werd geëngageerd bij de oude Biograph Company en speelde naast tal van veelbelovende sterren als Harry Carey. Blanche Sweet, Ford Sterling. Viola Dana, enz. enz. „er waren er heel wat", her innert hij zich. „Sommige zijn nu dood. Een heel enkele heeft zich gehandhaafd maar de oude Bob Milasch loopt nog steeds mee". Een tijdlang was hij lid van de historische „Key stone Cops" (de bobbies met de hangsnorren!) met den pas overleden Ford Sterling, Edgar Ken nedy, Chester Conklin en anderen, die achter eenvolgens beroemd zijn geworden. Alhoewel hij gestadig werkte, bereikte Milasch nooit het punt, waar zijn naam in de rolverdeeling werd opge nomen. Misschien heeft hij zijn groote kans wel laten voorbijgaan, toen Maclyn Arbuckle hem in 1920 verzocht de rol „Bob Yancey" in het too- neelstuk „The Prodigal Judge" te spelen. Milasch had net zijn moeder een reisje beloofd tegen den tijd, dat het stuk in repetitie zou gaan en bovendien ging het hem zoo goed bij de film, dat hij geen verlangen had aan het tooneel te gaan. Arbuckle bleef aanhouden. „Het is een groote rol Bob", zei Arbuckle. „Als je die speelt, zul je meer waard zijn voor de film en bovendien is er iemand voor noodig, die net zoo lang is en juist een gezicht heeft als jij. Niemand anders is geschikt voor de rol". „In een bioscoop in Brooklyn zit een pianist, die veel op mij lijkt en haast net zoo lang is", ant woordde Milasch. „Als het je om lengte en lee- lijkheld te doen ls, is hij je man". Arbuckle stelde zich in verbinding met den bijna 2 meter langen pianist in Brooklyn en gaf hem de rol. En toen het stuk van het repertoire werd afgenomen, begaf de pianist zich naar Hollywood om een luisterrijke carrière aan te vangen, die helaas door zijn ontijdigen dood werd afgesneden. Hij maakte zijn filmdebuut naast Richard Barthelmess in „Tolable David 1 zijn naam was Ernest Torrance. „Misschien liet ik mijn groote kans voorbij gaan, toen ik die tooneelrol afsloeg", peinst Milasch. „Je kunt het niet weten. En in ieder ge val heeft mijn moeder een fijne reis gehad en tenslotte vind ik het een aardig idee, dat ik Ernest Torrance ontdekt heb". De thans 54-jarige Milasch is geneigd te filo sofeeren over zijn vele jaren dienst in de in dustrie. „Ik geloof, dat ik met dg meeste groote film- spelers van Amerika gewerkt heb", zegt hij. „Ik heb velen van hen beroemd zien worden, ande ren zien vallen". Hij maakte een gebaar naar de kolossale sets van RKO „Hunchback", waar Charles Laughton, bij een temperatuur van 105 gr., in zijn warme, ombehaglijke vermomming gestoken werd. „Wij kunnen niet allemaal Charles Laughtons zijn", peinsde Bob Milasch, de oudgediende. „En als ik zie wat een bijna bovenmenschelijke in spanning deze rol hem kost, vind ik, dat ik er niet zoo slecht aan toe ben. De filmindustrie zal altijd figuranten en leelijkerds noodig heb ben en zoolang mijn beenen mij naar een engagementsbureau dragen, zal ik wel bij de film blijven. In ieder geval", besloot hij glimlachend, „werken de scharniertjes niet meer zoo goed om als van ouds in het circus als slangenmensch mijn lenigheid te demonstreeren". PROFESSOR HAPPY-END. Rembrandt Heinz Rühmann vertolkt de hoofdrol in de komische film „Het Paradijs der Vrijgezellen". (Rembrandt) Het „Paradijs der vrijgezellen" is gesticht door drie vrienden, die elkaar na een lange scheiding op een onverwacht oogenblik terugvinden en be sluiten in het vervolg gezamenlijk door het leven te gaan. Zij betrekken gedrieën een étage, waar zij elkaar den duren eed zweren voortaan elke vrouw uil den weg te gaan. De belangrijkste figuur uit dit anti-vrouwenfront is Hugo, die ondanks het feit dat hij ambtenaar van den Burgerlijken Stand en reeds twee echtscheidingen achter den rug heeft, aanvankelijk met mannenmoed zijn belofte trouw blijft. Aanvankelijk.... want Amor zit hem al 6poedig dicht op de hielen in den vorm van de bevallige hospita der drie eedgenooten. Men voelt hethet bol werk wankelt op zijn grondslagen. Maar de „Standesbeamte" (Heinz Rühmann) is een scherp zinnig man en hij weet in samenwerking met hospita-geliefde een middel te vinden, dat hem de verantwoordelijkheid van het gevaar, waarin het mannenparadijs komt te verkeeren, ontneemt. Het blijft overigens niet bij een bedreiging: het bolwerk stort als een kaartenhuis ineen en waar eens de toegang voor elke Eva streng verboden was, daar tronen thans niet minder dan drie Eva's naast evenveel Adams. Heinz Rühmann als de ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, Josef Sieber als de onderwijzer en Hans Brauseweller als de apotheker, dit vrijge- zellentrio, dat zoo krijgshaftig begint en elkaar eiken avond het heil van het celibatairschap ver kondigt. maar tenslotte een onverbiddellijke neder laag tegen de andere sexe lijdt, dit trio bezorgt on= kostelijke oogenblikken. Van hen is natuurlijk Rühmann degene die het leeuwenaandeel in den humor heeft. Zijn spel is weer „af" en den bewon deraars, die deze voortreffelijke komiek ook in onze stad, bij groote hoeveelheden telt, raden wij ten zeerste aan de gebeurtenissen in het „Paradijs dei- mannen" niet over te slaan. Op het tooneel de bekende radio-zangei Bob Scholte, die met een lied en een praatje het publiek eenige oogenblikken aangenaam bezighoudt. Het Jackson-orkest verleent hierbij medewerking. Luxor Terugkeer tot Jongensstad. Een terugkeer tot iets, wat goed is, kan niet worden beschouwd als een terugval doch dient veeleer opgevat te worden als een schrede voor uit. Zoo beschouwen we ook den terupgkeer van de film „Jongensstad" in Haarlem als een ver heugend teeken, en we hopen dat de bioscoop- gangers hier dit prij zenswaardig initiatief van de directie van het Luxor Theater zullen waardeeren, en de film zullen herzien en terugkeeren tot „Jongensstad", voor zoover het niet een eerste bezoek aan deze stad geldt. We hebben indertijd in onze filmbespreking dit filmwerk, waarin Micky Rooney en Spencer Tracy indrukwekkende creaties brengen, harte lijk aanbevolen. Vele weken is de film ook in onze stad reeds vertoond en we willen derhalve volstaan met het uitspreken van de hoop, dat deze film onder de vele soortgenooten een goede vriend zal blijken te zijn, die wij gaarne zien ennog eens zien Sint Nicolaas programma. De Leeuwentemmer. Muziek, Zang en Dans en andere filmen wis selen elkander in Moviac in geregelde opvolging af. maar het grootste plezier had Vrijdagmiddag het voor het grootste deel, jeugdige publiek toch wel in de film „De Leeuwentemmer". Enthousiast leefden ze de avonturen van den leeuwentemmer met den leeuw mee. De rare situaties deden de jongelui telkens kraaien van het lachen. En als van te voren al begrepen werd wat er komen zou, dan werd het juichend al de zaal in geschreeuwd. De jeugd zal, vooral van dit deel van het programma genieten. Moviac Frans Hals De kant van de film „Jamaica Inn", die het sterkst naar voren treedt, is de sensationeel©. Het verhaal, de handelingen, het landschap, de kroeg „Jamaica Inn", dat alles is er op ingesteld sensationeel effect te sorteeren. Sir Humphry (Charles Laughton) is een zon derling landjonker en magistraat en tevens in stilte leider van een boevenbende, die schip breuken „ensceneert", om van de opbrengst te levep. Een nichtje van de vrouw van den eigenaar van de „Jamaica Inn" komt haar tante eens opzoeken en valt mid den ln een groote ruzie tusschen de bende leden, die met veel omslag een hunner kameraden willen ophangen, welke later blijkt een luitenant van de Koninklijke Marine te zijn, die belast is met de opsporing van de misdadi gers, in wier midden hij zich heeft begeven. Dank zij het nichtje wordt hij gered. Doch daar mee begint eerst de reeks van spannende gebeur tenissen, welke tot aller tevredenheid (wat de bioscoopbezoekers betreft) eindigt. Wie van den regisseur Alfred Hitchcock de film „Het mysterie der 39 voetstappen" e.a. heeft gezien, zal zich even de oogen uitwrijven, want deze sublieme filmer Hitchcock heeft ook deze tilm gemaakt, waarin alles op sensatie berekend is. In het sensationeele genre is deze film opper best. Ze verschaft u spanning afgewisseld door wat romantiek, doch van een film met Charles Laughton in de hoofdrol en Hitchcock achter de schennen verwachten we nu eenmaal meer. LYS GAUTY als Kroegzangeres. Het programma van Cinema is deze week ge laden met moord, misdaad, chantage en intrigue. In „De Kroegzangeres" debuteert Lys Gauty. de bekende Fransche cabaretière als filmactrice. In obscure schipperskroegjes tracht ze haar kostje bij elkaar te zingen. Een ellendige, aan den zelfkant van het leven, een aanklacht tegen de maatschappij! Maar zij heeft een zekere be rusting, in tegenstelling met haar vriend, een zwerver, een vonde ling. die bitter en op standig is en die zich wil veroveren, wat Cinema het leven hem tot nu onthouden heeft. Hij laat zich in een kroegje in sluiten en steelt het geld. Bij een worsteling met den kroegbaas, die hem ontdekt, komt deze te vallen met het hoofd tegen de punt van een tafel, waardoor hij doodelijk verwond wordt. Van dezen moord wordt een bankier verdacht, wiens kaartje bij het lijk gevonden wordt. De bankier weet wie de schuldige is, maar wil niet spreken, omdat hij juist een vreeselijke ont dekking heeft gedaan: Het slot brengt klaarheid. Het is een film. waarin wrange toestanden wor den geschilderd, maar waarin de typisch Fran sche sfeer prachtig tot haar recht komt. Niette genstaande het dramatische, komen er grappige, vroolijke tooneeltjes in voor, waarom men har telijk lacht. In „Het Geheim van .de Betty Bonn" wordt de vermoedelijke oplossing gegeven van het drama van het schip, de Betty Bonn, dat drijvende op den Oceaan werd aangetroffen, terwijl er van de bemanning geen spoor was te vinden. Op sug gestieve wijze wordt het gebeuren gerecon strueerd en we volgen sterk geïnteresseerd en soms hevig geamuseerd het geheele verloop van het verhaal. Er wordt over de geheele linie uitstekend gespeeld; tot de besten behoort die ruige stuurman, die het heele stelletje leidt. Nieuwe Inspecteur P. T. T. De heer A. J. Bruggeman volgt den heer Lyklema op. De heer A. J. Bruggeman, tot Donderdag j.l. adj.-directeur van het Postkantoor te 's Gra- venhage, heeft Vrijdag zijn nieuwe functie van Inspecteur P.T.T. te Haarlem, als opvolger van den heer L. J. Lyklema, aanvaard. De heer Bruggeman, die den 53-jarigen leef tijd bereikt heeft, werd op 1 October 1905 sur numerair der P.T.T. en in 1908 commies. Na m verschillende steden van ons land werkzaam te zijn geweest, zag hij zich in 1928 benoemd tot referendaris 2e klasse en op 1 October 1933 tot referendaris der PTT werkzaam ten Postkantore te 's Gravenhage. Op 16 Juli 1934 kreeg hij daar ter plaatse de functie van adj-directeur van het Postkantoor. De her Bruggeman was gedurende vele jaren lid en plaatsvervangend voorzitter van postale examencommissies. Sedert ruim 5 jaar is hij ook lid van de Postale commissie van Beroep. ST. NICOLAASFEEST. De afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoor bedienden organiseert evenals vorig jaar, een St. Nicolaasfeest vor de kinderen van werklooze leden. Dit feest zal plaats hebben op Zondagmiddag 3 December in één der zalen van Restaurant Brinkmann, Groote Markt. BAZAR CHRISTELIJKE VEREENIGING TOT KRAAMHULP. Op 27 en 28 November werd wederom de groote bazar van deze Haarlemsche Vereeniging in hotel Lion dOr gehouden, die ook ditmaa' goed geslaagd is. Dank zij veler medewerking is de bruto- brengst van dezen bazar f 910 geworden. Het blokkadenet veroorzaakt geslagen steminh op de beurzen. Zeepbel der oorlogshausse uit gespat. Obligatiemarkt eveneens lusteloos. Hoogconjunctuur in de Vereenigde Staten, mq apathie in Wall Street. De surscance-Mendelssoh (Van onzen financieelen medewerker). STEEDS nauwer sluit zich het blokkadenet om onze „levensruimte" heen en al ons sparte len helpt maar bitter weinig, nu de econo mische oorlog hoe langer hoe grimmiger vormen aanneemt en de oorlogvoerenden zich om het lot der kleine neutralen nauwelijks blijken te bekommeren. De intensiviteit van den zeeoorlog, die helaas niet met open vizier wordt gestreden, dreigt den geheelen handel in Noord-West-Europa lam te leggen en Nederland, dat dien handel als ruggegraat heeft, wordt wel in bijzonder ernstige mate door deze verlamming getroffen. Het is daar om waarlijk niet langer bevreemdend, dat op de beurzen een stemming van de uiterste geslagenheid heerscht. Alle ondernemingslust is er verdwenen en hier en daar doen zich helaas zelfs symptomen voor van financieele moeilijkheden, getuige den vrij grooten omvang der executies van in het nauw gedreven prolongatieposities. Verschillende aan- deelen hebben hieronder te lijden en geven een haast constante daling te zien. Zoo is dan de zeepbel der oorlogshausse volko men uiteengespat. Met name wat onze locale fond sen betreft beweegt het koerspeil zich thans onder dat van Augustus, ja, is het in doorsnee lager dan in eenige periode sinds 1936. Scheepvaartaandee- len zijn wel aan bijgonder sterken druk onder hevig en de paar weken in September, toen zij, in de verwachting van of hoop op uitzonderlijke winsten, sprongsgewijze omhoog gingen, lijken in een grijs verleden te liggen: van de hausse is hoe genaamd niets overgebleven en slechts de aan- deelen van die ondernemingen, als Koninklijke Paketvaart en Java-China-Japan Lijn, welker ar beidsterrein buiten de oorlogszone ligt, hebben iets beter weerstand kunnen bieden. De druk op scheep- vaartaandeelen is ook alleszins verklaarbaar. De ongetwijfeld zeer hooge vrachttarieven worden in hun uitwerking ruimschoots gecompenseerd door de uiterst beperkte afvaarten, door de kosten van het wekenlange oponthoud in Engelsche havens, door de algemeene stijging der onkosten en gages en last nol least door de slechts gedeeltelijk door verzekering gedekte verliezen. In deze overzichten is reeds in September voor het wankele der scheepvaarthausse gewaarschuwd. Deze waarschu wing is maar al te zeer gegrond gebleken en het is onder den veelkantigen druk van duikboot- en mijnenoorlog, blokkade en anti-blokkade te ver wachten dat onze scheepvaart al hebben onze ree- ders ook moedig besloten tot „doorvaren", een „tijd van groote benauwenis" zal ingaan. De zee oorlog heeft reeds na drie maanden den luguberen omvang bereikt van het jaar 1918. Om slechts een enkel cijfer te noemen: in het iaar 1918 kwamen KRUISWEG 59 HAARLEM tegen zakelijke en persoonlijke zekerheid, of in blanco. Aan- en Verkoop. Voorschot in rek.-crt. (Adv ingez. Med.) to-op-1 n. j schepen met een tonnage van slechts 1.164.000 netto reg. ton Rotterdam's haven binnen tegen 12.788.000 in 1913. Een soortgelijke teruggang staat ons ongetwijfeld ook thans te wachten met zijn on vermijdelijke reactie op duizend en éen nevenbe- drijven, op industrie, handel, werkgelegenheid, enz. Wanneer Engeland niet te vermurwen is ten aanzien van de blokkade van den Duitschen uit voer wordt niet slechts nagenoeg de geheele Ne- derlandsche transitohandel geparalyseerd, doch dan worden tal van Nederlandsche exportindus trieën, in welker product meer dan 25 pet. Duit- sche grondstoffen of materiaal is verwerkt, ernstig bedreigd. Men denke aan machinefabrieken, moto- renfabrieken en tal van andere industrieën, welker bestaan afhankelijk is van den invoer uit Duitsch- land en den uitvoer overzee. Is het te verwonde ren, dat de geheele beurs bij dit somber perspectief de neerwaartsche richting der scheepvaartaan- deelen volgt, mede natuurlijk onder den indruk van Rusland's agressieve houding en het weinige goeds, dat zulks den kleinen landen in het alge meen voorspelt? Ook de obligatiemarkt ziet geen kans zich aan de algemeene lusteloosheid te onttrekken. Het Ne- derlandsch staatscrediet steekt nog wel gunstig af bij dat van vele andere landen, doch wie even in de toekomst gluurt, die bekruipt toch terstond een zekere bezorgdheid. Zoolang wij neutraal kunnen blijven behoeven wij nog wel geen vrees te koes teren dat, gelijk in Engeland, de helft van het na tionaal inkomen in de Schatkist vloeit, doch er zijn toch teekenen, dat de eischen der Schatkist steeds dringender worden. Dit blijkt reeds uit het nieuwe crediet van f 100 millioen. dat ten behoeve der grondstoffen- en voedselvoorziening is aange vraagd. Het blijkt ook uit de stijging van het direct by de Nederlandsche Bank ondergebrachte Schat kistpapier met liefst f 39 millioen tot f 59 millioen. Een groot deel hiervan zal ongetwijfeld met de op brengst der inmiddels gehouden inschrijving kun nen worden afgelost, doch het enthousiasme voor de inschrijving schijnt toch niet zoo bijzonder groot te zijn geweest, zoodat het nog de vraag is of de December-verplichtingen van den Staat geheel gedekt kunnen worden. In elk geval zal na de aflossing der schuld tegen Schatkistpapier bij de Nederlandsche Bank ongetwijfeld binnen kort weer een beroep op de Bank zoowel als op de geldmarkt moeten worden gedaan, zoodat het 'raagstuk van de consolidatie der steeds verdei tijgende vlottende schuld met den dag dringen der om een oplossing roept. Nogmaals zij hier de regeering in overweging gegeven, het Engelsche voorbeeld van de uitgifte van kortloopende klei ne verdedigingsbons of spaarcertificaten te vol gen, teneinde den kleinen belegger aan te trekken. Overigens wacht ons volk thans op een wat duide lijker uiteenzetting der te volgen financieele politiek. Reeds is aangekondigd, dat enkele indirecte be lasingen verder zullen worden verhoogd. Met belangstelling wacht men tevens af, of de regeering alsnog tot de heffing van een oorlogswinstbelastine zal overgaan, nu is gebleken dat er van werkelijke oorlogswinst nauwelijks kan worden gesproken en vele bedrijven veeleer ernstige oorlogsverliezen heb ben geleden. Men vergete niet, dat door het uit bleven van oorlogswinst de Schatkist ditmaal de honderden millioenen zullen ontgaan, die haar vorigen oorlog in zoo ruime mate zijn toegevlo De conjunctuur in de Vereenigde Staten bj zich in zeer gunstigen zin bewegen en men kan! waarlijk niet alleen spreken van een oorlogs junctuur, omdat de opleving voor een groot de£ rekening komt van binnenlandsche orders. Nie min is niet te ontkennen, dat het land ruimsdi gebruik maakt van de stagnatie in den Europeesc handel, getuige de bijzonder sterke toeneming den in- en uitvoer der Vereenigde Staten in Octoi Terecht concentreert Noord-Amerika's handel i aandacht thans op de Oostersche en vooral op Zuid-Amerikaansche markten. Dat deze omstap heden gepaard aan de voortreffelijke berichten de Amerikaansche nijverheid (dividendverhooj gen, extra-dividenden, groote orders, enz.) er: toe geleid hebben, dat de New Yorksche beurs; apathie afschudt, blijft een raadsel,dat weli slechts in de toekomstige ontwikkeling van oorlog zijn oplossing zal vinden. „Gelijk den laatsten tijd algemeen werd v wacht, zal de firma Mendelssohn Co. thans def tief surséance voor den tijd van 11/2 jaar wori verleend, ondanks het feit, dat de staat van bjj en schulden per 31 October er verre van florin uitzien. Het 14 Augustus geraamd dificit van 1 millioen is sindsdien toegenomen tot liefst 40,5 .i lioen, waarbij o.a. de enorme vordering op nalatenschap van Dr. Mannheimer zelf ad circa millioen gulden als dubieus geheel is afgeschrev Daarentegen is b.v. de kunstcollectie-Mannhek die in de boedel zit, op boekwaarde, dus vermoa lijk veel te hoog gewaardeerd. Het verleenen i surséance op deze basis is een gebeurtenis, die v moedelijk slechts door de tijdsomstandigheden te verklaren. Op den duur zal een faillissement' nauwelijks kunnen uitblijven." (Nadruk verbode Nationale bijeenkomst voor moreele herbewapening, In de Apollohal te Amsterdam is Vrljd avond een nationale bijeenkomst voor mon en geestelijke herbewapening gehouden. D vergadering was bedoeld als onderdeel van wereldactie voor moreele herbewapening, wa van het programma voor 1, 2 en 3 Decern luidt: „Honderd millioen menschen luisteren n God". Nadat de heer van Eegten den bijeenikoi had geopend, werd het woord gevoerd door dr. J. van Walré de Bordes. Spr. zette uit< dat de beweging voor geestelijke en mori herbewapening rust op twee steunpunten: de eerste plaats de eischen uit de Bergre eerlijkheid, reinheid, onzelfzuchtigheid en lie in de tweede plaats het luisteren naar G Telegrammen uit Nederlandsch Oast-Ii werden voorgelezen. Daarna voerden zeer vele sprekers en spi sters het woord, die allen in het kort den 1 bepaalden volgens welken zij tot de moreele geestelijke herbewapening waren gekomen, zetten uiteen op welke wijze de beweging h zelf, hun wérk en gezin verbeterd had. Heden worden in den lande plaatselijke eenkomsten gehouden, terwijl Zondag in de zinnen zelf het weekeinde wordt besloten. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORRIJW EISCHTE TWEE DOODEN. Autobestuurder tot drie maanden veroordeel Op 25 Juni j.l. heeft een fabrikant uit Deve op den rijksweg ApeldoornAmersfoort met auto een botsing met een motorrijwiel veroorza ten gevolge waarvan de motorrijder en zijn e genoote op slag werden gedood. De Zutfensche rechtbank veroordeelde hem drie maanden gevangenisstraf met ontzegging de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen den tijd van een jaar. ZEER HARDNEKKIGE DORST Gisternacht sloeg een bewoner van de Schaj straat te Den Helder een ruit in van een winke bemachtigde een flesch wijn, waaraan hij ziel goed deed. De gealarmeerde politie leidde den i weg, doch liet hem korten tijd later weer vrij, het gevolg, dat de man zich opnieuw naar de van zijn misdaad begaf, om voor den tweeden I een flesch van het vocht soldaat te maken. I maakte de politie er een eind aan en sloot den stige* ouden heer in. HAARL. VOETBALBOND. WEDSTRIJDPROGRAM.MA VOOR ZONDAG 3 DECEMBER 1939. Groep A: 1. VSV 3—Stormv. 3, 12 u„ C. J. de Voogd Kennemers 4—Waterloo 10 u., J. Sondorp Kinheim 3—VSV 4, 10 u. M. Bloemink 2. Hillinen 2Haarlem 3a, 10 u. S. Tulen EDO 3—Nieuw Vennep, 10 u. F. W. Kilk. BI.daal 4Heemst., 10 u., C. J. Hunik SpaarnestadRCH 3, 10 u., P. Tiggeloven. 3 Damiaten—Zanav. 3, 10 u., H. Sikman Jr. Schoten 3EDO 4, 10 u. A. G. Peperkoorn 4. VOGHaarlem 5. 10 u., J. Hafkenscheidt 5 EHS 2Kemphaan 10 uur R. Honijk. Groep B: 1. Waterloo 2VSV 5, 10 u., J. Wartenhorst 2 Zeemeeuwen 4DSK 2, 10 u. S. Koning THB 3Zandvoort 4, 10 u., J. C. Luiten Spaarnev. 2—RCH 6, 10 uur, C. A. de Fe DCO 2Heemst 2, 10 uur W. Goulooze DOASV '34, 10 uur, Th. v. Kampen. Schoten 4—DCO 3, 10 uur, G. van Dijk DSK 3Halfweg 2, 10 u., F. Borgman Ripperda 2Spaarnev. 3 10 u., T. Post WH 3EDO 5, 10 u. N. Pannevis. 1 Haarlem 6—WH 2, 10 uur, H. Bakker RCH 8DIO 3, 10 uur, Th. Portegies SwastikaSchoten 5, 10 uur, L. Menist EDO 6Ripperda 3, 10 uur, L. de Boer. EHS 3Hillinen 3, 10 uur, H. de Boer N. Vennep 2—Droste 2, 2 u., M. v. d. Stelt RCH 9—VI. Vogels 3, 10 uur A. C. Slobbe Haarlem 7—HFC 5, 10 uur, G. Wiedijk Ripp. 4Hillinen 4, 10 u., C. J. Scheffer EHS 4—THB 4, 12 uur, E. G. Krab Hillegom 3Bl.daal 5, 10 u., D. Schipper VOG 2Spaarnestad 2, 12 uur, J. Schaap lunioren.-competities: A RCH aBeverwijk 10 u. G. Winkelaar B RCH bHaarlem b. 10 uur. P. Kok D DIOHaarlem d, 10 uur. E. Haarlem eN. Vennep 10 u., N. T. de Haan Bloemendaal cEHS, 10 uur, L. Bras Noord: Stormv. cVSV c, 12 u., K. Kroon*

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 16