Journaal van de Week Alle Russische aanvallen afgeslagen DAM PO OOSTEN Geschenken melden de Finnen. HOEST EN verkoudheid: Het heerlijk avondje is gekomen.! Britsche onderdanen V. .Kuipers Zn. EEN TERUGBLIK ZATHRDAC 2 DECEMBER Ï939 H 'A X R E E SI' S D X 'G B E 'A D' Russen zauden 16 vliegtuigen, vele tanks en een aoclegssckip vetlagen Het Finsche ministerie van Defensie heeft een communiqué uitgegeven, dat per radio in Helsinki is uitgezonden. In het communiqué wordt medegedeeld dat de Russische aanvallen afgeslagen zijn. „De activiteit der Russische troepen is zeer groot geweest in den loop van Vrijdag langs de zuid oostelijke grens, in het bijzonder in den sector ten noorden van het Ladogameer, waar vooral bij het dorp Suojarvi zeer hevig is gevochten. De Russi sche aanvallen zijn echter volledig afgeslagen. Bij een aanval werden twee Russische compagnieën vernietigd. Dit resultaat werd voor een groot ge deelte bereikt door het gebruik van een nieuw Finsch wapen, dat geconstrueerd is voor gevechten in bosschen (dit wapen is een automatisch geweer, een per man, dat even snel vuurt als een machine geweer). Verscheidene dorpen in het district van Suojarvi zijn door de vlammen vernield. De Fin- gche verliezen waren nominaal en bestonden hoofdzakelijk uit gewonden. Op de Karelische landengte is zeer fel gestreden, maar de vijand werd ook hier teruggeslagen, met uitzondering van enkele weinige punten. De strijd gaat. nog voort. Vrijdag hebben de Russen minstens acht tanks verloren en Donderdag bedroegen deze verliezen 11, in plaats van 4 zooals eerst was gemeld. Het geschiedde bij grensgevechten op de Ka relische landengte nabij het dorp Joutselka, waar de Russische verliezen in verhouding aanzienlijk grooter waren dan de Finsche. De Sovjet-Russische luchtmacht is den geheelen dag actief geweest en luchtalarm is in verschei dene plaatsen in het oosten en zuiden van Finland gemaakt, vooral in de omgeving van de hoofdstad. Te Wiborg vielen bommen op de buitenwijken der stad, maar er werd weinig schade aangericht. Het luchtafweergeschut kwam in actie en een Rus sisch vliegtuig werd neergeschoten. Er zijn Vrijdag minstens twintig luchtaanvallen óp Finland ge weest. Tiidens den luchtaanval op Helsinki werden twee Russische toestellen neergehaald. Ook zijn Finsche gevechtstoestellen in actie gekomen en zes Russi sche machines werden gedwongen te dalen. De verliezen van de Russische luchtmacht bedroegen minstens negen vliegtuigen en vol gens sommige berichten zestien. Alle Finsche vliegtuigen keerden veilig terug. De Russische vloot is ook opgetreden en heeft Hangö aangevallen. De Finsche kust- batterijen openden het vuur en een Russische torpedojager is door een treffer tot zinken ge bracht. (Volgens de „Helsingin Sanomat" is dit oorlogs- Êchio het slagschip „Kirow" Het Russische oorlogsschip was, naar wordt ver klaard een van Rusland's nieuwste en beste sche pen. Na den treffer slaagde schip er in moeizaam weg te komen. Beweerd wordt dat de Russen bui ten het eiland Seiskaari een schip der vluchtende Finsche kustwachten tot zinken hebben gebracht en op de in zee zwemmende opvarenden met ge weren hebben geschoten. Havas meldt nog dat onder de aanvallen op Fin- fcche plaatsen, welke gisteren zijn gedaan, de voor naamste die op Kotka is, een belangrijk haven- en industrie-centrum. Deze aanval duurde bijna zonder onderbreken van half tien in den ochtend tot vier uur in den middag. Achttien ton bommen werden neergeworpen. Men weet nog geen bijzonderheden omtrent het aantal slachtoffers en de aangerichte schade. HELSINKI, 1 December. (Reuter.) Tijdens de luchtaanvallen op Helsinki hebben de Russische vliegtüigen gepoogd de olietanks in het district Soernaes te bombardeeren. Zij slaagden er echter slechts in eenige goederenemplacementen op aan grenzend terrein te treffen. Een bom heeft een kerk in Helsinki getroffen, waarbij verscheidene personen werden gewond. Petsamo dat de Russen na een bombardement hebben ingenomen, staat in brand en honderden vluchtelingen komen over de Noorsche grens Aanval reeds lang voorbereid. Volgens een bericht, dat via Riga uit Moskou te Stockholm is ontvangen, en dat naar wordt gezegd aan den censor is ontsnapt, is de aan val op Finland reeds langen tijd door de Sov- jet-regeering voorbereid. Vijftien of twintig van de beste divisies en een groote hoeveel heid vechtwagens, pantserwagens en vlieg tuigen waren voor dit doel geconcentreerd. De Finsche legatie te Stockholm heeft een af zonderlijke afdeeling in het leven geroepen voor den stroom van Zweden, die dienst willen nemen om het Finsche leger te helpen. MOSKOU, 2 December (Tass) In het officieele Sovjet-communiqué over de militaire operaties te gen Finland wordt gezegd, dat de troepen van het militaire district Leningrad op 1 December hun op- marsch hebben voortgezet. Uit de richting van Moermansk hebben Russische troepen de haven van Petsamo bezet. Uit de richting Repola naderen troepen het station Nurmes. Uit de richting Proso- zero en Petrosavodsk zijn zij 25 k.m. van de grens af opgerukt. Op de landengte van Karelië zijn Rus sische troepen de monding van de rivier Toppa- mien (Joki) aan het Ladogameer genaderd. Zij hebben het station Rautu aan de spoorlijn Keks- holm bezet, zijn de stad Terioki gepasseerd en heb ben het knooppunt van spoorwegen Turiseva, het dorp Kaunis en het station Vammelssuu aan den spoorweg naar Koivisto bezet. De Finsche troepen, die zich terugtrekken, ste ken de dorpen in brand en voeren de bevolking mede. De Finsche luchtmacht heeft geprobeerd de Rus sische troepen op de landengte van Karelie aan te vallen, doch zij stuitte op den tegenstand der Rus sische luchtmacht. Tijdens bombardeeringsvluchten van de Russische luchtmacht heeft de Finsche luchtmacht op zekere punten geprobeerd den strijd aan te binden. Er werden tien Finsche toestellen omlaag geschoten. Twee Russische vliegtuigen zijn niet in hun basis teruggekeerd. Amerikaansche maatregel tegen Rusland. „Moreel embargo" op verschepingen van vliegtuigen en wapenen. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft in een persconferentie laten uitkomen dat wanneer volledige officieele be lichten over den toestand in Finland ontvangen zijn, de Vereenigde Staten een „moreel embargo zullen opleggen op dé verschepingen van vlieg tulgen en wapenen naar de Sovjet Unie. Een dergelijke practijk wordt thans gevolgd wat betreft verschepingen naar Japan. Het de partement van oorlog heeft reeds medegedeeld, dat het geen acte van uitklaring zal geven voor eenige verdere militaire verscheping naar Rus land. f Dan rug en borsl inwrijven met Da mpo. Wonderlijk zooalsdathelptl Pot 50 cl. Tube 40 ct. Doos 30 ct. (Adv. ingez. Med.) Daladier's volmachten. Ook door den Franschen Senaat goedgekeurd. Vrijdagmiddag is de Fransche senaat bijeen- ;ekomen onder voorzitterschap van Jeanneney. De minister van Financiën, Reynaud, diende het ontwerp in tot vereenvoudiging van de be handeling der begrooting, dat door de Kamer is aangenomen. Verder stond op het programma de behandeling van het ontwerp inzake de vol machten aan de regeering. Nadat de raporteur van de financleele com missie zijn rapport had uitgebracht kreeg de minister-president het woord. Hij zeide dat de regeering in het geheim en zonder oponthoud wenscht te kunnen werken wanneer de landsver dediging dit eischt. Spreker zeide er prijs op te stellen dat regee ring en parlement samenwerken. Hij zal zoo veel mogelijk het oordeel van het parlement vragen; men moet evenwel niet teksten praten, men moet, de soldaten het middel geven te overwinnen. Na do rede werd gestemd over het ontwerp, dat met 259 tegen 23 stemmen werd aangenomen Het presidentschap van Amerika. Thomas Dewey candidaat. Thomas Dewey, de attorney van het district New-York, heeft formeel zijn candidatuur aange kondigd voor de republikeinsche partij bij de pre sidentsverkiezingen in 1940. Autobus door trein gegrepen. Érnstig ongeluk in Duitschland. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt uit Dortmund: Vrijdag in de vroege ochtenduren werd op den spoorwegovergang bij de halte Kruckel op het traject Dortmund-Wittenwest, een auto bus met mijnwerkers gegrepen door een perso nentrein en meegesleurd. Veertien inzitten den werden gedood, elf werden ernstig en drie licht gewond. "f Nog drie dagen en dan is hel „pakjesavond" Wat een heerlijk avondje zal het zijn, als er een gezellig kleinmeubel voor den dag komt, 'n leuke pouffe, 'n pract voetenzak of een ander klein huisraad- of sierkunst artikel uit de collectie van Oosten. Het zijn geschenken die de herinnering aan dezen pakjes avond nog jarenlang levendig houden. Oosten biedt nog keus en is ook in staat snél te leveren! voor het interieur! BARTELJORISSTR - TEL. 13915 (Adv Ingez. Med.) DE RUSSISCHE ACTIE IN FINLAND. Op deze kaart is aangegeven waar de Sovjet troepen de Finsche grens zijn overgetrokken. In de Finsche Golf opereert de Russische Oost- zeevloot in de richting van de Finsche eilanden in deze golf gelegen: n.l. Suursaari (Hogland). Lavensare en Seiskari, tot welker bezit de Rus sische eischen zich uitstrekten. Het schiereiland Hangö, dat door de Russische Marine herhaaldelijk werd gebombardeerd, is volgens berichten afkomstig uit Stockholm door Rusland bezet. Op de kaart ls evens aangegeven de plaats Imatra waar de grootste electriciteitswerken van Finland zijn gelegen en Lahti waar het Fin sche radio-station is gevestigd. Helsinki, Wiborg. Imatra en Lahtl werden door bommen bestookt. Bij Helsinki vindt men de versterking Sveaborg; ook de plaats Kaunianen (Grankulla) waarheen een gedeelte van Finland's bevolking is uitgeweken. De kaart geeft den lezer een goed overzicht van de eerste Russische operaties van 20 tot 23 jaar opgeroepen Kwart millioen man zal zich aanmelden. Op grond van een Koninklijke proclamattie worden in Engeland alle mannen tot 23 jarigen leeftijd opgeroepen voor den militairen dienst De proclamatie noemt alle mannelijke Brit sche onderdanen die Vrijdag 20 jaar doch nog niet 23 jaar oud waren, dienstplichtig. Op 9 December moet de aanmelding voor de inschrijving geschieden. Naar schatting betreft het een kwart millioen man. Men verwacht niet dat deze mannen binnen een maand na hun inschrijving zullen worden opgeroepen. In geen geval zal dat voor het volgend jaar gebeuren. De Britsclie kust eiseht nieuwe slachtoffers. Drie schepen verongelukt. Een Finsche stoomboot, de „Mercator" (4260 ton), die op weg was naar Noorwegen, is Vrijdag ochtend vroeg aan de Schotsche kust op een mijn geloopen. De eerste officier, zijn vrouw en elf leden der bemanning zijn aan land gebracht. Een reddingboot zoekt naar een andere boot, waarin zich de kapitein en de andere leden van de bemanning moeten bevinden. Later werd gemeld, dat deze boot op sleeptouw is genomen. Het Britsche s.s. Dalryan (4558 ton) is ongeveer zes mijl buiten de zuid-oostkust van Engeland op een mijn geloopen en zinkt langzaam. Alle 38 le den der bemanning en een loods zijn gered. In den nacht is de Deensche houten driemaster Grethe (264 ton) op de Goodwin Sands veronge lukt. De kapitein en de uit zes leden bestaande be manning werden gered. Men denkt, dat de Grethe op een wrak geloopen is. Voorts is het Noorsche tankschip „Realf" me tende 12.500 ton voor de Britsche kust op een mijn geloopen en gezonken. De geheele bemanning is door een -Italiaansch schip gered. Het Britsche s.s. „Stanbrook", metende 1383 tor, is zes dagen overtijd en wordt vermist gemeld. De „Stanbrook" heeft vermaardheid verworven tij dens den Spaanschen burgeroorlog als blokkadebre ker. Het schip voer toen op Bilbao en bracht er levensmiddelen en steenkool en haalde er vluchte lingen weg. Het werd verscheidene malen door vliegtuigen aangevallen. Tinquota op 100 pCt. vastgesteld. Het internationale Tincomité heeft de quota voor het eerste kwartaal van 1940 vastgesteld op 100 pel der standaardtonnage. Mijnhardtjes De echte zijn niet rond, maar hartvormig. (Adv Ingez. Med.) Estland neemt maatregelen tegen gevaren uit de lucht. De Estlandsche minister van binnenlandsche zaken heeft een verordening uitgevaardigd inzake de door de bevolking ingeval van luchtalarm aan te nemen houding, zoo meldt het D. N. B. Reeds ongeveer een week geleden was een ver ordening afgekomen, op grond waarvan voor l Januari alle voorbereidende maatregelen moeten worden getroffen voor het donker maken van hui zen, straten enz. Voorts publiceeren de bladen een van Estlandsche bevoegde zijde afkomstige verklaring, waarin wordt gezegd dat de Estlandsche regeering de ontwikke ling der gebeurtenissen als neutrale regeering gadeslaat. Oefeningen in verboden uniform. De politie te Soest heeft, naar het „Utr. Dag blad" meldt Donderdagavond in samenwerking met de militaire politie een inval gedaan in het perceel op den Nieuwenweg aldaar, waar een 16-tal personen, die leden van de N.S.B. 'zouden zijn, in zwarte hemden oefeningen hield. Deze personen waren afkomstig uit Amsterdam, Amersfoort, Baarn en Voorthuizen. Zij werden in twee overvalwagens naar het politiebureau gebracht. Proces-verbaal werd op gemaakt, terwijl de leider, een zakenman uit Am sterdam werd ingesloten. De heeren moesten hun zwarte hemden uittrekken, welke in beslag wer den genomen. waar men plezier van heep Brillen Leesglazen Thermometer! Barometers Gediplomeerd, opticiens ZIJLSTRAAT 97 - HAARLEM TELEFOON 12726 (Adv Ingez. Med.) ZONDAG 26 NOVEMBER. De vorige Zondag bracht ellendig weer, maar deze slaat hem! Het stormt en regent met nimmer verflauwende animo. Zelfs de on- noozelste landrot zal zich in deze omstandig heden een voorstelling kunnen maken van het leven op een zee, die toch al met mijnen ge ïnfecteerd is: losdrijvende, verankerde en op den bodem rustende magnetische mijnen. Laat ons landrotben dus dankbaar pogen te zijn, tenmin ste zoolang wij zelf niet onderstroomen. ik ontmoet zulk een dankbaar man die dit weer beschouwt als een wenk van de Voorzie nigheid aan de oorlogvoerenden dat zij van de Lage Landen af moeten blijven. „Stel je eens voor", zegt hij „dat iemand ons in zulk weer zou willen aanvallen"en een rukwind valt hem aan en klapt zijn parapluie binnenste buiten. Maar hij houdt het ding bedaard tegen den volgenden stormvlaag in en terwijl het terug- klapt herinnert hij mij aan de Spanjaarden en de Franschen, die onze voorouders bevochten zonder eenig blijvend succes. „Onze voorouders (Vonden zij zachtaardig in vergelijking met ons klimaat. Weet je hoe dankbaar de Spanjaarden waren na den vrede van Munster, omdat wij eindelijk onafhankelijk waren en zij niet meer hierheen hoefden? Als Franco onlangs heeft laten weten dat hij tegen een aanval op onze polders is zou dat zijnerzijds een bewijs van medegevoel met de aanvallers kunnen zijn De heele familie Alva is in de zestiende eeuw erfelijk belast geraakt met jicht. Wist je dat niet?" -Hij hervat zijn opmarsch tegen den storm en mij gaat een licht op. Als Nederland ooit eens reclame in het buitenland ging maken, niet alleen voor zijn producten maar ook voor zijn onzijdigheid, zouden verhalen als dit er deel van moeten uitmaken. Het vreemdelingenver keer zou er niet mee bevorderd worden, maar dat is nu toch opgeschort. Zoolang de oor logstoestand voortduurt zouden wij wonde ren kunnen doen met aardige folders over onze watersnooden en statistieken over onze ver koudheden, rheumatische aandoeningen bron- chites en longontstekingen. Kille en kleume rige afbeeldingen van velerlei soort zouden den buitenlander doen rillen. De Genestebs Boutade over het land van mest en mist, van vuilen koude regen, doorsijperd stukske grond vol killen dauw en damp zou het op haar leeftijd nog tot pakkende vertalingen kunnen brengen. Gramofoonplaten en radio-uitzendingen van onze milliarden kikkers zouden den vreemde lingen het bloed in de aderen doen stollen. Het van ouds bekende verhaal over het jongetje dat zijn vingertje tegen het gaatje in den zeedijk hield,, een heelen nacht lang, en daarmee Nederland van den ondergang redde, zou inder daad nog kunnen helpen om ons van den on dergang te redden. Nietwaar?bij doelbe wuste publicatie zou het aantoonen hoe weinig er noodig is om den heelen boel onder water te zetten. Als wij toch eenmaal bezig waren zouden wij ook wat propaganda kunnen maken met de leelijke eigenschappen van ons volkskarakter, vooral met de eigengereidheid en de koppigheid, ten bewijze van onze onbruikbaarheid als on derworpenen. Eenige welgekozen anecdotes uit den Franschen tijd zouden dat treffend kunnen toelichten. Onverzoenlijke nijdassigheid zou ze moeten beheerschen. Dit lijkt mij de ware soort onzijdigheids- propaganda voor een klem, nat en winderig land met een inderdaad verschrikkelijk eigen gereid volk als het onze. Ik zou het met ver trouwen Den Haag aanbevelen, als ik niet wist hoe weinig verbeeldingskracht daar heerscht. Men moet er trouwens de landsreclame en de provincie- en stedenreclame nog steeds ont dekken. Het zal wel 2000 worden eer men in het ambtelijke zoo ver is. MAANDAG 27 NOVEMBER Osendarp zou in Berlijn gaan loopen: natuur lijk in dit seizoen niet in de buitenlucht maar binnenskamers of liever binnenszaals. Hoe moet ik hier anders het Engelsche woord „indoors" ver talen? Binnenshuis klinkt wat vreemd als het zulke snelle sportprestaties geldt. Maar Osendarp gaat niet. Hij voelt zich niet voldoende geoefend. Voor de „propaganda" is het misschien wel zoo goed. Ze moeten in het buitenland niet gaan den ken dat de Hollanders zoo hard loopen. Ze moe ten veeleer den indruk krijgen dat wij verknocht zijn aan staan. Aan blijven staan, en dat bij voor keur in modder en water. Denk niet dat ik van staatspropaganda houd. Het lijkt mij een der ergste uitvindingen van deze eeuw. Maar- kunnen we er ons op den duur heele- maal aan onttrekken? Voor het overige ziet het er vandaag toch al niet vroolijk uit. De Engelschen laten de wereld weten dat zij de magnetische mijn bedwongen hebben en den toestand ter zee weer beheerschen. Het kan waar wezen, maar vandaag is de Spaarn- dam van de Holland-Amerika Lijn toch maar weer op een mijn geloopen, vóór den Theems- mond, dien hij net uitgevaren was. En er zijn vijf Hollandsche namen gevoegd bij onze reeds lange doodenljjst-ter-zee. Vandaar het begrip onzijdig heid. De Spaarndam had tevoren een week of zes „in the Downs" gelegen. Ook al vanwege dat wonderlijke begrip. Maar we mogen nog blij zijn. Blij vooral dat wij geen Finnen zijn. Want het gaat nu mis met Fin land. De Russen melden een grensincident: de Finnen zouden hen met geschutvuur bestookt hebben. Bij een krachtsverhouding van 4 170 klinkt dit onaannemelijk. Vooral als de 170 bo vendien nog zwaarder bewapend zijn dan de 4. Intusschen is het vervolg nu wel te voorzien. Onze rivieren blijven wassen en de Belgische ook. DINSDAG 28 NOVEMBER. De Finnen verzekeren dat zij niet op de Rus sen gepaft hebben. Het zal hen weinig baten. Zij willen wel 25 K.M. terugtrekken, maar alleen als de Russen het ook doen. Dit voorstel zal hen zeker niets baten. Zij zullen moeten toegeven of vech tenvoorzoover er iets te vechten is. De meerderheid van den gemeenteraad van Heemstede besluit tot het eerste. Zij buigt het moede hoofd en aanvaardt het contract voor levering van gas door de grootmacht Haarlem. Dit doet zij op advies van haar eigen regeering, die dit steeds gewild heeft. Maar de vergelijking met Finland gaat maar zeer ten deele op. Onze elfhonderd gemeenten zijn immers Vereenigde Staten. Stel u voor dat Europa dat ooit eens be reikte! Het schijnt meer dan ooit een illusie En toch.. zou Melis Stoke zeggen, die al zoowat vijftig is maar eigelijk toch wél gelooft dat St. Nicolaas bestaat. De Amsterdamsche politie heeft een inval ge daan in een huis in de Derde Reguliersdwarg- straat en er negen mannen uit gehaald die „zich bezig hielden" met hazardspel. Hier blijkt weer kenmerkend het verschil tusschen binnenland sche rechtsorde en buitenlandsche wanorde. In het buitenland houden geheele groote mogend heden zich bezig met een hazardspel, dat gevaar lijk is voor iedereen. En waar blijft de politie? Er is geen agent aan den horizon te bekennen. In tusschen is dat de schuld niet van de Amsterdam sche politie, die ongetwijfeld den kreet „Alle ne gen!" zal hebben aangeheven. WOENSDAG 29 NOVEMBER. De Siegfried- en Maglnotlinies, met de millioe- nenlegers die erin en erachter liggen, zijn nu vrij wel in het vergeetboek geraakt. Niemand spreekt of schrijft er meer over buiten de éénregelige, niets zeggende mededeelingen van de generale staven. Moge het nooit erger worden. En moge men het middel vinden om dezen onzinnigen oor log te beëindigen! De zee blijft roerig en gevaar lijk, maar onze scheepvaart besluit tot doorzet ten, omdat het moet. Zelfs varen in deze week verscheidene onzer grootste mail- en vrachtboo ten uit en doorkruisen de gevaarlijke zone op hun weg naar Indië of Amerika. Dat is stoer en moe dig werk. Het zijn koelbloedige, vastberaden ke rels, die zoo ridderlijk het gevaar tegemoet treden. Wie in den waan verkeert dat onzijdigheid iets met lafheid uitstaande heeft moge de taak van deze mannen eens beschouwen en zich van een waandenkbeeld genezen! Minder indrukwekkend zijn de gevolgen van het zonderlinge grensincident te Venlo. Onze re geering heeft te Berlijn geprotesteerd omdat twee Nederlanders en twee Engelschen door Duitsche ambtenaren op ons grondgebied zijn beschoten en daarna over de grens gesleurd. Een der Neder landers, een officier, is daarbij gedood. Wij ken nen den inhoud van de protestnota niet, want ook in deze rare zaak is van Haagsche zijde starre ge heimzinnigheid in acht genomen, tot het wemelde van geruchten binnen en buiten de grenzen. Die geheimzinnigheid, verergerd door een paar halve mededeelingen, heeft de zaak zeker niet gediend. Maar wat nu wel duidelijk blijkt is, dat Berlijn tot dusver onze nota maar onbeantwoord laat. Jawaarom eigenlijk? En hoe .staat het met dat andere protest, inzake de Sliedrecht en de zesentwintig Nederlanders die men in voile zee heeft laten krepeeren? Hoe staat het anderzijds met de protesten tegen de Engelsche blokkade maatregelen? Meer openlijkheid. dus meer „lef" in Den Haag zouden door het Nederlandsche volk worden toegejuicht. Het begint er zelfs steeds luider om te vragen. En in een democratisch ge regeerd land dient men daar nota van te nemen. Moskou zegt vandaag het non-agressie-pact met Finland op en vergeet daarbij den voorge schreven opzeggingstermijn van zes maanden Makkelijk dat die verdragen toch zijn! Je doet er gewoonweg mee wat in je kraam te pas komt. DONDERDAG 30 NOVEMBER De Russen /allen Finland aan maar de Rus sische bladen doen of ze van niets weten. Het Noorden van Europa siddert, maar op hetzelfde oogenblik nemen zes sprekers in den gemeente raad van Haarlem deel aan een debat over een paaltje in de Magdalenastraat. Als het nou nog een grenspaalt je was!maar dat is het niet eens. Zoomaar een paaltje. De wethouder van Openbare Werken vindt het geen debat waard maar dit wordt hem niet goed aangerekend en de Raad besluit lekker, met 24—11 stemmen, hem uit te noodigen het paaltje te verwijderen. Intusschen gebeurt er meer. Philip Scheidemann sterft te Kopenhagen. Hij was in 1919 de eerste Rijkskanselier van de republiek. Hij trad af omdat hij het Verdrag van Versailles niet wou onderteekenen. En toen werd hij maar burge meester van Kasel, maar beleefde daar ook niet veel plezier aan. Zijn naam klinkt als een verre stem uit het verleden. Een stormachtig verleden, voorafgegaan aan een orkaanachtig heden. En de regeering ln Den Haag vraagt een bui tengewoon crediet van honderd millioen aan voor aankoop van levensmiddelen. Dat stemt toch ook tot nadenken Toch debatteert een zestal raadsleden van de vijfde stad des land over een paaltje, net als de boerengemeenteraad van Didam of Glanerbrug dat zou doen om den tijd te dooden. VRIJDAG 1 DECEMBER. Helsinki en Wiborg zijn uit de lucht gebom bardeerd. Er zijn veel burgers gedood, vooral vrouwen en kinderen. Een wirwar van tegen strijdige berichten over nieuwe regeeringen en gewijzigde regeeringen In Finland, over wapen stilstandsplannen over de Russische pers die zegt dat Rusland „naar eigen veiligheid streeft" zooals de olifant begen de mug zei toen hij hem -met zijn slurf greep en hem op slokte - breekt los. Rusland zal het Finsche volk bevrijden van avonturiers, verklaart de Moscovletenpers. En ik meen mij nu te herinne ren dat de olifant dat naderhand ook jegens den leeuw aanvoerde, toen die twijfel uitsprak aan de zuiverheid van zijn toelichting bij het dooden van de mug. Het aantal scheepsrampen op de Nosrdzee schijnt wat af te nemen: er komen tenminste minder berichten van dien aard binnen. Dus zullen er wat meer Hollanders St. Nicolaas kun nen vieren dan de vorige week te verwachter* viel. En daar richt zich ons aller hoop op. De toekenning van den Nobelprijs voor den rede is tot 1949 uitgesteld Als Alfred Nobel geen prlngstoffen had gemaakt zou hij ook geen prij zen hebben kunnen uitloven. Het ware beter ge weest.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7