Haarlem's Dagblad Militaire toestand tot het voorjaar ongewijzigd? Voor Anderen. Artillerie in actie tusschen Moezel en Saar. Voetbalkabinet Sneltrein grijpt twee vrachtauto's. De Kerstinzameling voor de Stille Armen. 57e Jaargang No. 17322 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij NV Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VToensclag 6 December 1939 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. t Vandaag heb ik een blijden vader gesproken, die namens zijn dochtertje drieënzeventig cent gaf voor de inzameling voor de Stille Armen. Dat kleine meisje had een jaar lang daarvoor ge spaard, in een aparten spaarpot. En niemand wist er iets van, ook haar ouders niet, die natuur lijk verheugd en ven-ast waren toen zij gisteren plotseling met haar bijdrage voor den dag kwam. Gisteren heb ik, naar aanleiding van een St. Nicolaasfeestje in een kleuterschool, over de blij heid en zuiverheid van het kinderleven geschre ven en aan het slot allen, die zich daarin op zoo'n feestdag mee mogen verheugen, gevraagd te den ken aan hen die in nood verkeeren. En te helpen. Dit gevalletje is een vervolg op wat ik schreef. Het komt als een blij en zuiver antwoord van één der kinderen zelf. Het heeft mij getroffen en het zal, hoop ik, voor velen een extra aanspo ring zijn om mee te doen aan de Kerstgave. Iedereen weet wel dat het hier een goede zaak geldt, dat er geenerlei onderscheid van gezindte gemaakt wordt, dat in het comité de menschen zitting hebben die de middelen en de ervaring bezitten om te beoordeelen waar de Kerstgaven verstrekt moeten worden en dat dus de beste waarborgen bestaan. Iedereen weet ook wel dat er zeer veel nood heerscht en kan zelf begrijpen dat die, in vergelijking met vorige jaren, is toe genomen inplaats van verminderd. Het uitbre ken van den rampzaligen oorlog heeft den econo- mischen nood in de wereld verergerd en de onzij dig gebleven volken zijn daar geenszins aan ont snapt. Ettelijke maatregelen der oorlogvoerenden treffen hen indirect, sommige zelfs direct. Daar om komen wij, na al jarenlang deze inzameling te hebben gesteund en aanbevolen, ditmaal met versterkten aandrang. Er moet eigenlijk meer zijn dan in vorige jaren. En dat.kan ook zeer zeker, als er maar meer menschen meedoen. Wij zijn ons wel bewust dat het aantal dergenen, die een flinke bijdrage kunnen missen, is verminderd. Wij blijven hun en den anderen gevers bij vorige in zamelingen erkentelijk voor hun steun, aan de goede zaak bewezen. Maar wij zijn ons evenzeer bewust dat het aantal der gevers en geefsters nog veel hooger zou kunnen zijn dan het in vorige jaren geweest is. En dat hopen we nu met onzen aandrang te bereiken. Er zullen weer menschen zijn die zeggen: er wordt zooveel gevraagd. En dat is waar. Maar het is er dan ook de tijd naar. En laten die men schen dan ook eens bedenken dat de algemeene levensstandaard in ons land zelfs nu nog steeds hoog is: hooger dan in bijna alle andere landen. Dat bewijzen niet alleen statistieken, voor welker droog cijfermateriaal velen geen belangstelling hebben, maar dat leeren ook reizen in het buiten land. Wie gereisd heeft met zijn oogen open voor al wat hij of zij om zich heen kon zien, en zich dus niet bepaalde tot schoone natuurtafereelen, de vervoermiddelen waarmee gereisd werd en de uiterlijke luxe van hotels geen maatstaf voor de welvaart des lands, omdat die alleen een onaf wendbare noodzaak is om bezoekers te trekken die weet heel goed wat ik bedoel. Die heeft zoowel in de steden als daarbuiten in velerlei landen een soberheid en een armoede ontwaard op zoo groote schaal, dat hij wel onder den in druk moest komen en vergelijkingen maken. Die heeft groote stadswijken en reeksen dorpen ge zien zóó armelijk dat hij ervan schrok. De groote meerderheid in ons land heeft het beter. En daarom kan zij ook veel doen voor de minderheid, die helaas toenemende is. Het is de meest getroffen groep dier minder heid, in ons eigen midden, waarvoor wij ons be roep opnieuw op u doen. Op uzelf en op uw kin deren. En weer verbinden wij er het verzoek aan: stelt niet uit, geeft spoedig. Als degenen, die toch vast van plan zijn dat te doen, haast maken slee pen zij de aarzelenden mee. Wij hebben gisteren de eerste lijst van verantwoorde giften al met een flink bedrag kunnen openen, maar het aan tal gevers was toen nog niet hoog. Wij hopen en verwachten dat de tweede lijst veel langer zal zijn en nogmaals verzekeren wij dat de kleine gaven niet minder gewaardeerd worden dan de groote. Juist van de vele kleine gaven zal het moeten komen: juist in hun stijging ligt de kans dat het hoogere bedrag bereikt wordt, dat dit jaar noodig is. Daar zijn een heeleboel menschen die hun kin deren geen St. Nicolaas hebben kunnen geven. Zorgt dat zij een blij Kerstfeest krijgen. En be denkt wat Kerstmis beteekent! R. P. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat tusschen Moezel en Saar de vijandelijke artillerie in den nacht van 3 op 4 December ten Noorden van Sehndorf actief geweest is. Na twaalf uur des middags begon een levendig storingsvuur, dat tegen den avond heviger werd en overging op een vuhroverval op het voorter rein ten Zuiden van Merzig. In verband daarmede stond een geringe vijandelijke activiteit der luchtmacht. In den nacht van 4 op 5 December lagen Oberperl en Hammelsberg weer onder artil lerievuur uit de streek van Sierk. Ten zuiden van Eppenbrunn werden Fransche verkenningstroe pen door schijnwerpers gesteund. Zij konden af geslagen worden. Belga meldt dat Dinsdag ten Oosten van de Moezel een krachtige artillerie-actie plaats had. welke pas eindigde tegen zes uur des avonds. Te vier uur poogden de Duitschers het station te Apach te overvallen. Zij waren genaderd tot de rotonde, waar zich een hevige ontploffing heeft voorgedaan. In het Fransche legerbericht van Dinsdagavond wordt gezegd dat de vijand gepoogd heeft een reeks overvallen te plegen, die alle mislukt zijn. Het Fransche legerbericht van hedenochtend luidt: „Niets bijzonders te melden". Het Duitsche legerbericht BERLIJN, 6 December (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Geen bijzondere gebeurtenissen". (De voorzitter van den voetbal bond heeft bekend gemaakt, dat niet minder dan zes ministers den interland wedstrijd Nederland België Zondag a.s. zullen bij wonen.) Zes ministers komen kijken Naar den grooten voetbalstrijd, Om hun zorgen te ontwijken In hun schaarschen vrijen tijd. Zes ministers gaan genieten Van een kamp, sportief en vrij, En als kenners, want zij schieten, Niet zoo gauw het doel voorbij Ook zij kunnen samenspelen En beoefenen tactiek, Ook zij kunnen spelverdeelen En zijn knap in de techniek. Ook zij juichen, zij 't inwendig, Als oranje voor mag staan, Ook zij vinden het ellendig, Als de Belgen winnen gaan. Onze vrienden-zuiderburen, Die aan 't lijntje met de rest, België staan aan te vuren, Vinden dat natuurlijk best. En nu wil het mij zoo lijken, Op dat groote sportterrein, Gaan de zes ministers kijken, Om hun zorgen te ontwijken En eens niet neutraal te zijn. WAAR WATER EN LAND TEZAMEN VLOEIEN. - Overstrooming langs de Maas, waardoor scheep vaart en verkeer zijn lamgelegd. Actie der Zuid-Amerikaaiisclie Staten tegen Rusland? Bewondering voor de vastberaden houding van de Finnen. MJEXIOO-STAD 6 December. President Cardenas heeft door middel van zijn mini sterie van buitenlandsche zaken zijn sympathie voor Finland tot uitdrukking gebracht. Hij ver klaarde: „Nu op Finland een aanval gepleegd wordt zendt Mexico zijn sympathie voor het Finsche volk, gebaseerd ap dezelfde gevoelens, die onlangs voor de Oslo-groep tot uitdrukking zijn gebracht. De vastberadenheid van Finland om zich zelf onafhankelijk te houden, gevoegd bij sympathie van de overige Scandinavische staten en de eerbiedwaardige instellingen van Finland zelf heeft recht op het grootste respect. Uit Buenos Aires wordt ons gemeld dat Ar gentinië de reacties van de andere Amertkaan- sche staten afwacht op de pogingen om te komen tot een gemeenschappelijk protest tegen den inval in Finland. Van betrouwbare zijde wordt verklaard dat dit protest tegen Rusland z&J worden uitgebracht, indien de meerderheid van de Aimerikaansche staten hiermee accocrd gaat. Het zal nog twee a drie dagen duren voor dat men kan zeggen welken vorm dit protest zal aannemen. Uit Santiago komt inmiddels het bericht dat Chili aan Peru, Ecuador, Bolivia en Uruguay heeft doen weten dat het niet kan deelnemen aan eenige actie tegen Rusland. Deze actie komt veel te laat en had ook ingesteld moeten wor den bij de veroveringen van Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije, Albanië en Polen. Een nader bericht meldt uit Lima: Peru heeft instemming betuigd met de actie om tot een veroordeling van den Russisöhen aan val op Finland te komen. Uit Asuncion wordt gemeld dat Paraguay een zelfde houding heeft aangenomen. (United Press) Wrak van Duitsch toestel aan de Engelsclie kust. Vliegtuig bij verkenningsvlucht verongelukt. LONDEN, 6 December (Reuter). Vanochtend vroeg is een Duitsche tweemotorige een dekker voor de oostkust van Engeland in zee gestort. Het stoffelijk overschot van den vlieger is aangespoeld en het wrak van het toestel is op het strand ge worpen. Nader wordt gemeld dat het toestel vanochtend te drie uur is verongelukt nabij Sheringham in Norfolk. Men heeft op het wrak geen sporen van kogels gezien, doch beide motoren zijn verdwenen en men veronderstelt dat deze bij het ongeluk af zijn ge rukt. Uit hetgeen in het wrak van het vliegtuig is ge vonden maakt men op, dat- het toestel een nach telijke verkenningsvlucht boven Engeland heeft gemaakt. SINT NICOLAAS BIJ DE MILITAIREN. Men verzoekt ons mede te deelen dat de rond gang van St. Nicolaas met knecht te Haarlem door het Leidsche kwartier, voorafgaande aan het St. Nicolaasfeest voor de militairen hedenavond in het gebouw van den H. K. B., niet van de Groote Markt af zal beginnen, zooals eerst ge meld, maar om half 7 van het Leidscheplein af. JCetstiazameling. vcoc de „Stille Aimen" te (Heemstede Het Comité voor de Kerstinzameling voor „Stille Armen" te Heem stede brengt hiermede in herinnering dat bijdragen voor dat doel wederom kunnen worden gestort op postgirorekening no. 153308 van A. van Wingerde, penningmeester van het Comité. Voorzitter van het Comité J. P. W. VAN DOORN. (Adv. Ingez. Med.) Ernstig ongeluk te Amersfoort. AMERSFOORT 6 December. Vanochtend is aan het Oppel alhier een ernstig ongeluk gebeurd. Aan weerszijden van de Eem bevindt zich ter plaatse een overweg. Beide spoorwegovergan gen worden door één beambte bediend. Doordat de boom niet tijdig gesloten was, is op elk van beide overwegen een vrachtauto gegrepen door den sneltrein naar Enschedé, die om 9 uur 59 uit Amersfoort vertrok. De eene wagen werd ernstig beschadigd, doch de beiden inzittenden, de expediteurs B. uit Amersfoort, vader en zoon, kwamen er zonder letsel af. De andere auto daarentegen werd geheel versplinterd en kwam in de Eem terecht. Een der inzittenden, wiens identiteit nog niet bekend is, trachtte onder de spoorbrug door naar den wal te zwemmen. Toen men hem op het droge had, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Men weet niet, hoeveel menschen in den wagen zaten. Politie, militairen en burgers zoeken naar eventueele andere slachtoffers. Nederlandsch afweergeschut beschiet vreemde vliegtuigen Ten noorden van den Haag waargenomen 'sGRAVENHAGE 6 December. De regeerings- persdienst meldt, dat hedenochtend vroeg een twee tal vreemde vliegtuigen van onbekend gebleven nationaliteit ten noorden van Den Haag zijn gesig naleerd. De vliegtuigen werden door een batterij luchtdoelartillerie beschoten, waarop zij van koers veranderden en ons rechtsgebied verlieten. Vier maanden tegen chauffeur geëisclit. Tragisch ongeluk kostte een kind het leven. AMSTERDAM, 6 December. Op 5 Decem ber gebeurde op een boerenerf te Ouder-Am- stel een tragisch verkeersongeluk, waarbij een 5-jarig meisje om het leven is gekomen. Tegen den chauffeur, aan wien dit ongeluk te wijten was, en die heden voor de rechtbank terecht stond, requireerde de Officier van Justitie, mr. H. A. Wassenbergh, een gevan genisstraf van vier maanden en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Vonnis 20 December. De chauffeur was niet in het bezit van een rij bewijs ten tijde dat het ongeluk gebeurde. Verdachte had een vrachtauto gestald op het erf van een veehouder te Ouder-Amstel. Hij wilde achteruit het erf afrijden, maar aangezien hij een chauffeur met zeer weinig ervaring was, gelukte deze manoeuvre slecht. In plaats van links om waar hij ruimte ge noeg had draaide hij rechts om. Toen hij zag, dat hij tegen een regenput zou botsen, wilde hij remmen. In plaats daarvan gaf hij echter gas. Met een tamelijk groote snelheid botste de auto met de achterzijde van de laadbak tegen de put. Een vijfjarig meisje, dat waarschijnlijk had gezien, dat zij zich in gevaar bevond, sprong achter de regenput. De laadbak schoof door en het kind werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat het onmiddellijk na het ongeluk overleed. DE RUSSISCH-FINSCHE STRIJD Finnen zeggen 64 tanks te hebben buitgemaakt Havas meldt uit Londen 6 Dec.: Sommige Finsche officieren zijn van mee ning dat de vijandelijkheden tusschen Fin land en de Sovjet Unie tot het voorjaar op 't huidge punt zullen blijven staan. In dit ge val zullen beide tegenstanders zich er toe be palen hun ingenomen stellingen in het noorden te verdedigen. De officieren voegden hieraan toe, dat sneeuw en ijs de beste bond- genooten zijn van Finland, Ten zuiden van Petsamo versterken de Finnen hun stellingen en wachten zij de komst van de versterkingen der Russen af, welke gisteren in de Petsamo- fjord aan land zijn gezet. De weg naar Petsamo is vol Finsche troepen, de groote weg van Petsamo naar Rovaniemi via Salmüarvi is nog in Finsche handen. Het Finsche hoofdkwartier deelt mede dat Maan dag en Dinsdag de Russische troepen verscheidene aanvallen ondernomen hebben. De Finsche troe pen bezetten thans de linie Usikirkko-Raudu. Ten noorden van het Ladogameer doen de Russen ge steund door gepantserde eenheden aanvallen in den sector van Suojarvi. Aangezien deze eenhe den afhankelijk zijn van den toestand der wegen volgen de Russen bij hun aanvallen de richting der hoofdverkeerswegen. De Russische infanterie, welke op de gemotori seerde eenheden volgt, heeft enorme verliezen ge leden. De Finsche luchtmacht heeft verkennings vluchten gemaakt boven het gebied, dat door den vijand in bezit is genomen en heeft vijandelijke eenheden gebombardeerd. Bij het dorp Salmi aan den oever van het Ladogameer wordt nog steeds gevochten. Russische zeestrijdkrachten hebben vier eilanden bezet in het oostelijk deel van de Fin sche Golf. Zij vallen thans het eiland Suursaari aan, waar zij troepen aan land hebben gezet. In een officieel Finsch communiqué, dat gisteravond' te Helsinki is uitgegeven, wordt o.a. verklaard dat op de landengte van Karelië in drie dagen tijd 64 Russische tanks zijn buit gemaakt. Alleen in een gevecht reeds werden 2000 Russen gedood. Bij Salmi werd hevig ge vochten en er werden tal van gevangenen ge maakt. Bij een gevecht, waaraan tien Russi sche tanks deelnamen, werden acht vernietigd. Krijgsgevangenen hebben verklaard, drie maan den in militairen dienst te zijn, waarvan slechts een maand werkelijk aan opleiding werd besteed. Dinsdag zijn twee Russische vliegtuigen omlaag geschoten, een tijdens een verkenningsvlucht bo ven Karelië en het andere te Petsamo waar vier Russische machinegeweren en eenige automatische wapenen werden buit gemaakt Langs het geheele front werd Dinsdag gevoch ten. De Finsche verliezen zijn gedurende de laat ste vijf dagen zeer gering geweest. In het commu niqué wordt nog verklaard, dat ,de Finsche auto riteiten het bewijs hebben, dat de Russen dum-dum kogels gebruiken". Reuter meldt dat, terwijl Helsinki en de andere steden, die met een luchtbombardement gedreigd waren ,een derden rustigen dag hebben gehad, de troepen in het uiterste noorden zich te midden van de rookende puinhoopen van Petsamo en Salmi- jarvi begaven. De sneeuwval was des morgens op gehouden, doch niet lang daarna sneeuwde het op nieuw, waardoor de vijandelijke aanvallen be moeilijkt werden. Russische versterkingen stroomen overzee en langs de spoorwegen toe. De Russen zijn echter nog niet sterk genoeg om een aanval op het Fin sche hoofdfront te wagen. Voortdurend komen Finsche vluchtelingen over de Noorsche grens, er is geen enkele soldaat onder hen. Men spreekt de berichten tegen volgens welke de nikkelmijn van Petsamo in brand zou zijn gestoken. Radio Moskou heeft een verklaring verspreid van het opperbevel van het militaire district Le ningrad, waarin de in de buitenlandsche pers gepu bliceerde berichten volgens welke de Sovjettroepen tal van tanks en vliegtuigen zouden hebben ver loren, worden tegengesproken. Tijdens het optreden der Sovjet Russen in Fin land zijn slechts twee vliegtuigen neergehaald, ter wijl twee andere vliegtuigen uit den koers waren geraakt en blijkbaar op Finsch gebied zijn gedaald, zoo wordt gezegd. De Russen hebben elf Finsche vliegtuigen om laag geschoten. Alle Russische tanks zijn ook ver der beschikbaar. De Moskousche radiozender ver spreidt verder een dementi van den staf van de Oostzeevloot, waarin wordt verklaard, dat de be richten, dat de kruiser „Kirof" ernstig zou zijn beschadigd en een Russische torpedojager tot zin ken zou zijn gebracht, uit de lucht zijn gegrepen. Verder wordt uit Moskou gemeld, dat het bevel over de Roode Troepen Terijoki uitgeleverd heeft aan den vertegenwoordiger van de „Finsche Volks- regeering" en aan het eerste legercorps van die re geering. „In de wouden, in takkenbossen, in het water en de sneeuw verbergen de witte Finnen zich als hon gerige wolvén," schrijft de correspondent van de „Iswestia". „Bang voor een eerlijk gevecht treffen zij ons in den rug". De correspondent verklaart dat de Russische troepen Terijoki nauwelijks hadden verlaten, na de stad te hebben ingenomen, of de in den kerktoren verborgen Finnen openden het vuur op de Russische achterhoede. De journalist voegt hieraan toe dat een Russi sche tank „dit nest met drie kanonschoten liqui deerde". Bij het commissariaat van politie in Te rijoki zouden de Sovjets bewijzen hebben gevon den, dat Finsche spionnen zich naar Rusland be gaven om inlichtingen in te winnen over het roode leger en ook over den toestand in zekere fabrieken. Vernomen wordt, dat de uitrusting van het „corps van het Finsche volksleger" geheel Russisch en vol komen nieuw is, hetgeen bewijst, dat deze uitrusting lang van te voren in Rusland was voorbereid. Enkele dagen geleden hebben Russische torpedo jagers zoo wordt verder uit Moskou gemeld zich begeven naar het door de Finnen ontruimde eiland Hogland, waar, naar het schijnt, vroeger eenige stukken luchtafweergeschut stonden. Rus sische schepen merkten er de aanwezigheid op van een Finsche duikboot, die zij aanvielen. Het resul taat van dezen aanval is niet bekend geworden. Het Sovjet-Russische oorlogsschip „Groza" heeft een niet aangeduide Finsche vlootbasis in een eveneens anoniem gehouden fjord vernield. De „Groza" zou daar het Finsche schip „Soumu 14" hebben aange troffen, doch het hebben gespaard omdat het niet gewapend was. Het woord is aan Sophocles: Een ander naar zijn beste krachten te helpen is de hoogste taak. „Al is het maar om even adem te halen Verleden jaar hebben zoo vertelde ons Mr. P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad te Haarlem door tusschenkomst van ons comité een kleine negen honderd Stille Armen in Haarlem en Omgeving een Kerstverrassing ontvangen. Een groot aantal waardoor het leed dat om leniging vraagt in al zijn schrilheid geteekend wordt. Negen honderd, natuurlijk meest gezinnen. En het be droevende is, dat wij weten dat er dit jaar onge twijfeld nog meer zullen zijn. Reeds nu stroomen de aanvragen het bureau van den Armenraad bin nen. Stuk voor stuk getuigen die briefjes van leed en kommer bijna te zwaar om te dragen. Door den oorlogstoestand zijn weer vele nieuwe slachtoffers gemaakt, menschen die hun betrek king verloren hebben of die hun zaak zagen ten gronde gaan. Zeer groot is ook het aantal derge nen die nog wel bleven bestaan, maar waarvan de verdiensten, die al zeer karig waren, opnieuw ver minderden. Een vak dat al heel erg naar beneden ging is dat van de reizigers. Vele reizigers die op provisie werken trekken er nog wel op uit, omdat z\\ niet stil thuis kunnen zitten, terwijl er toch eten moet zijn, maar de verdiensten loonen de moeite op geen stukken na. Menschen die vroeger een rijk bestaan hadden er zijn reizigers onder die vroe ger wel een inkomen van 4 of 5 duizend gulden verdiend hebben hebben het nu zoo arm, dat zij bij ons om hulp moeten aankloppen. O als men eens onverwacht een blik kon slaan in de huisgezinnen van die vaders en moeders, die ons schrijven of zij dit jaar, als het eenigszins mo gelijk is, een Kerstgave kunnen krijgen, omdat zij het zoo heel erg noodig hebben, ,,'k Heb zoo stond er in een briefje nog nooit mijn hand be hoeven op te houden, altijd heb ik kans gezien mijn eigen brood te verdienen, maar als ik nu in ver keerde eigenliefde nog langer hulp zou weigeren, zou ik mijn arme vrouw en lieve kinderen te kort doen. Zelf zal het mij wellicht niet mogelijk zijn van het voedsel dat wij van die Kerstgave zullen koopen door mijn keel te krijgen, maar het zal mij in al mijn narigheid nog een gelukkig oogenblik bezorgen als ik zie hoe mijn kinderen op de ko mende feestdagen eens onbezorgd kunnen eten tot zij voldaan zijn. Nu komen er steeds getelde boterhammen op tafel Wij zijn het met den heer Barbas eens, dat ook nu ja juist nu! de Kerstinzameling moet sla gen. De honderden die op hulp hopen, mogen niet teleurgesteld worden. Maar de heer Barbas was toch niet geheel gerust. Het is zoo zei hij niet te ontkennen dat door de tijdsomstandigheden het inkomen van velen die anders trouwe gevers voor de Kerstinzameling zijn sterk verminderd is. Wij hopen, dat zij ons toch niet geheel moeten passee- ren. Maar daar naast spreken wij het vertrouwen uit, dat anderen die nog niet door de ongunst der tijden getroffen zijn, nu eens hun krachten zullen inspannen om nu eens een extra offer te brengen om het Comité in staat te stellen op de a.s. Kerst dagen wat licht te brengen in het donkere lot der Stille Armen. Een der aanvragers om een Kerst gave zei het zoo teekenend: „dan zal het ons mo gelijk zijn om weer even adem te halen....". Wie durft zich als de Kerstklokken luiden met de zijnen aan den feestdisch te scharen waarop niets ontbreekt als hij moet bedenken dat er hon derden Stille Armen zijn die alleen gelaten moeten worden met hun zorgen en ellende, omdat hij en anderen nagelaten hebben wat zij konden doen om dat leed voor enkele dagen dragelijker te maken? 2e verantwoording. A. f 2.50; F. C. D. f 1; mej. H. H. B. f 3; N. N. f 1; Wim f 0.10; mevr. L. f 2; P. C. de M. f 1; Uit een spaai-pot f 0.73; F. C. L. f 2; J. S. f 100; A. M. f 10; H. f 5; J. A. P. f 2.50; I, J. f 1. Thans zijn in totaal bij ons binnengekomen 86 giften tot een bedrag van f 579.08. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgirore kening no. 38810 onder vermelding „Voor de stil le armen" en met opgave, hoe men zijn gave ver antwoord wenscht. HEDEN: 10 PAGINA'S. BINNENLAND pag. De „Nederland" laat een nieuw vrachtschip bouwen. 2 De „Marnix" wordt te Soerabaja opgelegd. 2 Prof. dr. H. Brugmans is overleden. 2 BUITENLAND Zal de militaire toestand in Finland tot het voorjaar ongewijzigd blijven? 1 De mobilisatie kost België 11 millioen francs per dag. 6 Finland vroeg bijeenroeping van den Volken bondsraad op eigen initiatief. 1 Halifax heeft in liet Hoogerhuis het Russisch- Finsche conflict besproken. 5 Samuel Hoare zcide in het Lagerhuis dat de tijd voor bespreking van vrcdesproblemen z.i. nog niet aangebroken was. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Voor anderen. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten S Mr. E. Elias: Dagboek van een busreis door Amerika. 3 Berlünsche correspondentie: De kleeren maken in Duitschland den man niet meer. 6 J. B. Schuil: St. Nicolaas in bet 7de depot. 9 Mr. E. Elias: Japansche oogmerken, Ameri- kaansch wantrouwen en Nederland's belang. 5 Van onzen Boedapester correspondent: Gewe zen Poolsche ministers onderwijzen jeugdige vluchtelingen. 5 11 D. Vertelling: Dagboek van een schrijver. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1