Engeland bezit binnenkort 2000 gewapende koopvaarders. Minder „Liebesgaben" Een millioen ton oorlogsschepen op stapel. DE IS TEVREDEN uit Hongarije naar Duitschland. N D E RD'AG 7 D 'C E M B E E 1939 H A A R E E M'S D A G B E A S faijs itaox de contwle lei zee Uifft hoeq, aeell CJuaduU toe. De Eerste Lord der Britsche Admiraliteit, Churchill, heeft Woensdag in het Lagerhuis een overzicht gegeven van den oorlog ter zee. In den loop van zijn redevoering zeide hij o.a. dat de voornaamste aanvallen van den vijand geconcentreerd zijn geweest op de Brit sche vloot en op den Britschen zeehandel. Wij hebben nog steeds 2000 schepen op zee en tus- schen de 100 en 150 schepen loopen dage lijks de havens van het Vereenigd Koninkrijk alleen in en uit, aldus Churchill. Winston S. Churchill. Dit ontzaglijke verkeer is gehandhaafd, terwijl voortdurend duikbootaanvallen werden onderno men. Wij zijn herhaaldelijk uit de lucht aangeval len. Op groote schaal is het leggen van mijnen te gen ons in de practijk gebracht en kort geleden zijn magnetische mijnen uit vliegtuigen neergeworpen of gelegd door duikbooten op de toegangskanalen tot onze havens met de bedoeling den Britschen en nog meer den neutralen handel te vernietigen. Twee vestzakslagschepen en stellig nog een krui ser varen reeds vele weken in het noorden en het zuiden van den Atlantischen Oceaan of bij Mada gascar rond. De taak van de Admiraliteit heeft er in bestaan om ons onmetelijk, de wereld omspan nend verkeer binnen te brengen, ondanks dezen tegenstand. Bovendien is het onze taak de zee te zuiveren van allen Duitschen handel en ieder Duitsch schip en ieder vezeltje lading, waarbij Duitschland be lang heeft, aan te houden. De vernietiging der duikbooten gaat normaal voort en geschiedt, in overeenstemming met de vier per week, d.w.z. een tempo, dat, naar wij gelooven, hooger is dan het vermogen van Duitschland om vervangende duik booten te bouwen. Sprekende over de ramingen, volgens welke Duitschland in 1940 400, duikbooten zal bezitten, zeide Churchill: Wanneer zij deze schepen produ- ceeren volgens het kettingstelsel vraag ik mij af, of zij gezagvoerders en bemanningen volgens een soortgelijk systeem voortbrengen. Wanneer dat zoo is, lijkt het waarschijnlijk dat ons vernietigings tempo een soortgelijke uitbreiding zou kunnen on dergaan. De vorige week hebben volgens schatting stellig vijf duikbooten hun noodlot gevonden, door de vloot of de luchtmacht. Deze resultaten zijn onafhankelijk van de door de Fransche vloot bereikte resultaten. Desalniette min gaat deze worsteling voort met een marge, die, ofschoon voldoende, toch niet overdreven is. Het doet goed te weten dat zeer groote versterkingen van onze jachtvaartuigen in de thuiswateren, die reeds verdrievoudigd zijn, sedert het begin van den oorlog, in dienst zullen komen in 1940. Churchill herhaalde de waarschuwing, dat een gestage stroom van verliezen verwacht moet wor den, doch hij voegde hieraan toe: Ik geloof stellig dat wij de overhand behalen op deze levensbedrei ging. Behalve de gewapende koopvaardijkruisers hebben wij reeds meer dan 1000 koopvaardij schepen voor zelfverdedigingsdoeleinden be wapend. Het zal niet lang meer duren of wij hebben 2000 op die wijze gewapende schepen. Deze koopvaarders vuren terug, wanneer zij worden aangevallen, volgens de oudste rech ten ter zee. De doeltreffendheid van de toegepaste opspo ringsmethode wordt steeds meer bewezen en aan gezien onze marge bij de jachtvaartuigen toeneemt zal de beproeving, waaraan de duikboot wordt on derworpen, steeds strenger worden. Het 'convooi- systeem is thans in volle werking. Zeer weinig schepen, die in convooi varen, zijn aangevallen, en nog niet een op de 750 is tot zinken gebracht. Verliezen der neutralen. Tengevolge van dit optreden hebben de duikboo ten het gemakkelijker gevonden neutrale schepen aan te vallen dan schepen van Groot-Brittannië en Frankrijk. De verliezen aan Britsche koopvaardij schepen in October bedroegen de helft van wat zij in September waren en in November waren zij ge daald tot 2/3 van de verliezen in October. Volstrekt het tegenovergestelde is het ge val geweest met de neutrale schepen. Zij heb ben 50 pet. meer verloren in de tweede maand dan in de eerste en tweemaal zooveel verloren in de derde maand dan in de tweede. Het is een merkwaardig soort oorlog voor de Duitsche vloot, waarin deze, weggedreven van haar vijand, zich troost door zich te werpen op de neutrale schepen. Dit feit moest eigenlijk een aanmoediging zijn aan de neutralen om him schepen te verhuren aan Engeland voor den tijd van den oorlog. In de laatste paar weken zijn de duikbooten, die /oor een groot deel het kanon hadden laten varen Voor de torpedo, afgedaald van de torpedo tot de mijn. Dit is ongeveer de laagste soort oorlog, die mén zich kan voorstellen. De magnetische mijn is wellicht Hitler's veelgeprezen geheime wapen. Ze ker is het een karakteristiek wapen, dat zonder twij fel voor altijd met zijn naam verbonden zal zijn. Meer dan de helft van onze verliezen in de vorige maand zijn veroorzaakt door de magnetische mijn, maar twee derden van de totale verliezen tenge volge van het gebruik van die mijn zijn niet ten laste gekomen van de oorlogvoerenden, maar van neutralen. In de derde oorlogsmaand waren de verliezen der neutralen tengevolge van mijnen tweemaal zoo groot als de Britsche verliezen en de neutrale verliezen van alle soorten waren een der de grooter dan de verliezen der oorlogvoerenden. Voortgaande gaf Churchill een opsomming van de landen, die schepen verloren hebben, zeggende, Aat voor zoover den oorlog ter zee betreft de Duit sche vriendschap veel giftiger is gebleken dan de Duitsche vijandschap. De magnetische mijn is nieuw noch geheimzinnig. Haar geheimen zijn ons bekend en in feite waren de voorbereidingen voor de tegenmaatregelen reeds ver gevorderd voor de eerste magnetische mijn in Britsche wateren werd gelegd. Ik wil de grootte of de intensiteit der krachtsinspanning niet onder schatten, welke vereischt zal zijn om het hoofd te bieden aan deze laatste manifestatie van nationaal socialistische cultuur. Misschien zal ik na Kerstmis in staat zijn dienaangaande meer inlichtingen te verstrekken. De meedoogenloosheid van dezen laat- sten aanval op de neutralen heeft tot gevolg ge had dat er een embargo als represaille geplaatst is op de exporten van alle goederen van Duitschen eigendom of oorsprong. Er behoeft voor de neutralen geen ernstig ongemak te worden veroorzaakt. Zij moeten alleen vermijden besmette goederen met hun schepen te vervoeren. Het stemt tot voldoening te vernemen, dat de goederen voor den export reeds opgestapeld worden op de Duitsche kaden en in de opslagplaatsen, tot zoodanigen omvang, dat zij reeds de manipulatie der importen belemmeren. De balans ter zee. Voortgaande zeide Churchill: Wij zijn den oor log begonnen met een koopvaardij van 21.000.000 ton, waarvan gedurende drie maanden 340.000 ton verloren is gegaan. Het netto verlies echter, reke ning houdende met de buitgemaakte tonnage, be droeg slechts 50.000 ton. Voor iedere 1000 ton Brit sche schepen, die tot zinken werden gebracht, zijn 110.000 ton Britsche havens binnengeloopen, ha vens, die, zooals men zegt, van alle kanten belegerd worden in de eerste drie oorlogsmaanden. In No vember is bijna een kwart millioen ton schepen onze havens binnengeloopen of uitgevaren voor iedere duizend ton, die tot zinken werden gebracht. De verliezen, die zijn komen te rusten op de be schermende oorlogsschepen zijn noodzakelijker wijze zwaarder, in verhouding dan die, welke op de koopvaardij drukken. De prijs, die betaald moet worden voor de controle ter zee, is vaak zwaar. Churchill her innerde in dit verband aan het verlies van de „Courageous", de „Royal Oak" twee destroyers, een duikboot, in totaal ongeveer 50.000 ton. Op het oogenblik zijn wij bezig met den bouw van bijna 1.000.000 ton oorlogsschepen van alle klassen, waarvan reeds veel in een gevorderd stadium verkeert. Onze verliezen aan oorlogsschepen in de eerste drie maanden van den oorlog van 1914 waren bijna tweemaal zoo groot als die, welke wij thans geleden hebben. Het Huis en de natie hebben het recht de feiten en cijfers te kennen, omdat vertrouwd kan worden, dat zij van deze goede tijdingen gebruik zullen maken, als een prikkel en een versterking ten gunste van een veel grootere krachtsinspanning, die van ons geëischt zal worden, wanneer dit ver stijgt6 6n hardnekkige conflict tot zijn volle hoogte De oppositie spreekt. Nadat Churchill zijn rede had uitgesproken, voerde Alexander namens de Labour-oppositie het woord. Hij zeide o.a.: Wij zijn teleurgesteld over eén aspect van de verklaring. Op het oogen blik zijn wij het meest bezorgd over de mate, waar in wij nog niet de bedreiging van een zwaar ge- wapenden aanvallre hebben opgevangen. Men schen met meer technische kennis dan ik zijn zeer bezorgd geweest over den toestand, waarin de „Rawalpindi" zich bevond, en ik hoop dat schepen van dat soort zoo al niet de onmiddellijke be scherming van lichte vaartuigen dan toch op zijn mmst een zoodanig contact zullen krijgen met an dere schepen der vloot, dat daardoor de gelegen heid ontstaat voor snelle versterking wanneer een veel sterkeren tegenstand wordt ontmoet. De liberaal Sinclair bracht hulde aan vloot en koopvaardij en sloot zich aan bij de opmerking van Alexander. Voorts vestigde hij de aandacht op de ontsnapping van Duitsche schepen uit neutrale havens, vooral uit havens van Portugeesch Oost- Afrika. Churchill nam hierop weer het woord en zeide dat er nooit eenige vertraging was geweest in het bekend maken van verliezen tengevolge van op treden van den vijand. Het fverlies van een schip is steeds medegedeeld zoodra de verwanten op de hoogte waren gebracht. In één geval hebben de Duitschers eerst kennis genomen van het verlies door spreker's verklaring in het Lagerhuis. Wat echter de berichtgeving over schade betreft, deze zaak moet beoordeeld worden met het oog op den militairen toestand. Schade wordt in vele gevallen snel hersteld en er is geen reden, waarom men den vijand zou toestaan kennis te dragen van den toe stand der Engelsche schepen op ieder oogenblik. De kruiser „Belfast" vormt het punt, waarom het hier gaat. De „Belfast" werd beschadigd door een mijn en zoo droeg de vijand géén kennis van het feit dat het schip getroffen of beschadigd was. Het lag dicht bij een werf, des nachts, en werd onmiddellijk binnen gebracht. Spreker is niet voor nemens schade te publiceeren, alvorens die in breeden kring bekend is geworden, tenzij hij re den heeft te gelooven, dat de vijand op de hoog te is. Zijn rede voortzettende verzocht Sinclair den minister voor luchtvaart het Lagerhuis een ver slag te geven van den oorlog in de lucht ter aan vulling van de verklaringen van Churchill en van den minister van Oorlog over hun terreinen. Sionqaatsche teqeetinq steekt et een stokie voot. Engelsche vliegtuigen boven Noordwest Duitschland. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat Britsche vliegtuigen boven de Friesche eilanden en Slees- wijk-Holstein gevlogen hebben. De luchtdoelartil- -lerie is op tal van plaatsen, op de eilanden er langs de kust, in actie gekomen en heeft de En- gelschen gedwongen koers te zetten naar het Noor den. De vijand vloog, naar volgens het D.N.B. op on dubbelzinnige wijze is vastgesteld, ten noorden van Flensburg Deensch souverein gebied binnen en zette daarmede de reeks neutraliteitsschendin- gen zonder scrupules voort. Boven Duitsch rechts gebied werden geen bommen uitgeworpen. Reuter zegt dat Woensdagavond officieel te Ko penhagen werd verklaard dat den dag tevoren geen vreemd vliegtuig boven Denemarken heeft gevlogen. Het Britsche ministerie van luchtvaart maakt het volgende bekend: Vliegtuigen der Koninklijke Luchtmacht hebben Dinsdagavond met succes bo ven Noord-Duitschland gevlogen. Er is geen waar. heid in de Duitsche verklaringen dat Britsche vliegtuigen boven Denemarken hebben gevlogen. Zijn mannen slapen heerlijk onder warme, donzige Zaalberg-dekens. Wat was hij in zijn sas. toen er een heele zending van deze beroemde dekens arriveerde. De soldaten hadden een buiten kansje, maar voor de burger bevolking was het minder prettig dat er geen Zaalberg deken meer te krijgen was Zooals U in de krant gelezen hebt, is het leed echter spoedig geleden. Zaalberg gaat weer leveren. Ook wij verwachten binnenkort een nieuwe zending van deze prachtige dekens, 't Zal loopig wel mondjesmaat zijn en daarom raden wij U aan reeds thans Uw bestelling aan ons op te geven. Wij zullen dan gaarne één ol meer van de eerste dekens voor U reserveeren. N.V. WED. OOSTEN ZOON'S COMPLETE WONINGINRICHTING BARTELJORISSTRAAT 13-17, Tel. 13915 (2 lijnen) (Adv. Ingez. Med.) Duitsche minderheid voelt weinig voor emigratie. (Van onzen correspondent). BOEDAPEST, December. EEDS sedert maanden vóór het uitbreken van den oorlog werden op groote schaal door particulieren levens middelen uit Hongarije, dat daaraan zeer rijk is, naar Duitschland en wel voornamelijk naar het vroegere Oostenrijk gestuurd. Er bestaan, hoofdzakelijk uit den tijd nog toen Oostenrijk en Hongarije deel uitmaakten van één groot rijk, on telbaar veel persoonlijke .relaties tusschen Honga ren en Oostenrijkers Er zijn families, waarvan het eene deel na den wereldoorlog Oostenrijksch werd of al was, terwijl de leden van een anderen tak Hongaren zijn. Toen nu in September de nieuwe oorlog uitbrak en de levensmiddelen in Duitsch land nog schaarscher werden dan zij al geweest waren, nam dit zenden van „Liebesgaben" sterk toe. In den beginne kon men zelfs levensmiddelen in kleine pakjes als monster zonder waarde stu ren, later werd dit verboden en ging bet alleen maar als postpakket en wel tot en met vijf kilo gram. De Hongaren, en ook de Oostenrijkers na tuurlijk als gelukkige ontvangers er van, maakten er dankbaar gebruik van, maar tenslotte heeft de Hongaarsche regeering toch gemeend hier een stokje voor te moeten steken. Op het hoofdpost kantoor had men volop werk, soms moesten de afzenders wel twee of twee-en-een-half uur voor een loket in de rij staan voor dat hun zending aan genomen en behandeld kon worden. Het was een nimmer-ophoudende stroom van wat naar de westersche buren ging. Thans heeft de Hongaar sche regeering gemeend ook hier weer een stokje voor te moeten steken. Men mag nu geen koloniale waren, geen boter en geen zeep (waaraan in Duitschland groot gebrek is) en nog verschillende andere waren meer uit het land zenden, tenzij men daarvoor een speciale permissie van de Hon gaarsche nationale bank zou krijgen, en de pakketten mogen niet zwaarder zijn dan één kilo gram. Er komen hier steeds vrij veel lieden uit het Duitsche rijk, die nu het voornaamste contingent van de buitenlanders vormen, daar toeristen of andere reizigers uit het westen en ook uit de Bal- kanstaten tegenwoordig tot de uitzondering be- hooren. Zij komen hier om zich aan de Hongaar sche maaltijden te goed te doen en keeren met de meest fantastische verhalen over den overvloed in Hongarije naar hun vaderland terug. Er zijn Duitschers en Oostenrijkers, die hun vrouw en hun kinderen hierheen gestuurd hebben, opdat zij hier eenigen tijd blijven. Het is opmerkelijk, dat de Duitsch-sprekende bevolking van Hongarije de zoogenaamde „Schwaben' wier families hier in vele gevallen al sedert eeuwen wonen in den allerlaatsten tijd geheel van politieke opvatting veranderd is. De gedaéhte, dat men wellicht als „Duitsche volks groep" naar het Derde Rijk zou moetén verhui zen, stond hen weinig aan. Er wonen in Honga rije circa vijfhonderdduizend menschen, welke ge looven, dat dit lot hun misschien wel eens kunnen treffen. Tal van oorspronkelijk-Duitsche families heb ben al bij de autoriteiten het verzoek ingediend hun geslachtsnaam te mogen laten „magyarisee- ren". De Duitsche bewoners van Hongarije hebben steeds gezegd dat zij meer scholen wilden hebben, waar in de Duitsche taal zou worden les gege ven. Te Szekszard in het zuidwesten van Honga rije, niet eens zoo heel ver van de Joego-Slavische grens, gelegen in een streek, waarin zeventig- a tachtigduizend Duitsch-sprekenden wonen, heeft men een nieuwe Duitsche middelbare school in het leven geroepen. Maar aanvankelijk werden hier in het geheel geen leerlingen ingeschreven. Tot drie maal toe moest de aanmeldingstermijn verlengd worden en tenslotte had men toch nog maar drie kinderen bij elkaar, waarvan er twee Joodsche waren, die op een ander instituut niet terecht hadden kunnen komen! Begrijpelijkerwijze is de school voor die drie kinderen alleen niet geopend. Te Sopron (Oedenburg) dat vlak bij de Oosten- rijksche grens ligt. bestaat het meerendeel van de bewoners uit Duitsch-sprekenden. Toen het gerucht ging dat alle Duitschers, die in den vreemde wonen, naar het oorspronkelijke vaderland zouden moeten terug keeren, maakten deze menschen zich zeer ongefust. Want zij wilden hun bezittingen en hun woningen niet in den steek laten. Men stelde hen van Hongaarsche zijde in zeker opzicht gerust; men zei dat wanneer het zoo ver zou komen, de heele stad aan Duitschland zou komen. Aan den anderen kant echter was de Hongaarsche regeering gegarandeerd, zoodat er wel niets zou gebeuren. In de buurt van Boedapest wonen ook dichte volksgroepen, die van Duitschen oorsprong zijn, zooals o.a. in het kleine plaatsje Budaörs, waarbij het vliegveld van de Hongaarsche hoofdstad ligt. Studenten uit Boedapest trokken nu, zonder dat zij him studentenpetjes op hadden, zoodat men niet kon zien dat zij van de universiteit kwamen, naar Budaörs toe. Zij gingen verschillende huizen binnen en spraken er met de menschen. Het was nu nog tijd, zoo vertelden ze, om hun huizen en hun meubelen, hun stukjes land en hun koeien, hun paarden, varkens, kippen en ganzen te verkoopen, want nu zouden zij er nog een behoorlijk prijsje voor kunnen krijgen. Later echter, wanneer hun volksverhuizing zou beginnen, zou men hen er veel minder voor bieden en zouden zij zich daarmede tevreden moeten stellen. Het gevolg was, dat de menschen woedend werden en de studenten weg joegen. Dat was juist wat de studenten gewild hadden. Zij wisten nu dat men er niets voor voelde Hongarije te verlaten. Een bewijs verder van het feit dat de invloed van de Duitschers en de Duitsche opvattingen sterk aan het afnemen is, is dat de „Pijlkruisers", de Hon gaarsche nazi's, aanzienlijk veel aanhangers verlo ren hebben en zij zich steeds meer op den achter grond gaan houden. Bij een verkiezing in het dis trict Balatonfüred-Tapolca heeft de candidaat van de regeeringspartij, de minister van justitie Ladis- Iaus von Radocsay, over de twaalfduizend stemmen behaald en de éénige tegencandidaat, een Pijlkrui ser, slechts 2.679, terwijl men verwacht had, dat de Pijlkruisers hier veel meer stemmen zouden kunnen bijeenbrengen. In het kamp van de Pijl kruisers heerscht groote verdeeldheid. Zij zijn wat trouwens vroeger ook al ettelijke malen het geval geweest is, thans in verschillende groepen ver deeld, die elkander de macht betwisten en het heeft er veel van weg, dat zij binnenkort zoo goed als geen invloed meer op het politieke leven van het volk en den staat zullen hebben. W. M. BEK AAR. Een Grieksch en een Noorscli schip gezonken. Engelsch schip vermist. Het Grieksche stoomschip „Paralos" (3934 ton), dat een lading Duitsche steenkolen aan boord had, is in de monding van den Theems gezonken. De eerste officier en twee machi nisten zijn gedood en 22 andere leden der be manning zijn in een havenstad aan land ge bracht, waar tien hunner in een ziekenhuis ter verpleging moesten worden opgenomen. De „Paralos", welke haar lading te Antwerpen had ingenomen, was op weg naar Piraeus. Onge veer een uur na het aanbreken van den dag stoom de het schip op naar de Duins, toen het of op een mijn is geloopep of werd getorpedeerd en door midden brak. Tien leden der bemanning werden door het om vallen van schoorsteen en masten gewond. Een Britsch stoomschip heeft de overlevenden aan boord genomen. OSLO: Gemeld wordt, dat het Noorsche stoomschip Primula (1024 ton) Maandagmid dag na een ontploffing op de Noordzee is ge zonken. Het schip is in twee minuten gezon ken. Acht leden der bemanning worden ver mist. Men vreest, dat zij zijn omgekomen. De overige zeven leden der bemanning wer den door een Deensch schip opgepikt. KOPENHAGEN: De 15 leden der bemanning an het Deensche s.s. Ove Toft (2135 ton), dat Zondag op de Noordzee op een mijn is geloopen, zijn door een Zweedsch stoomschip opgepikt. Zoo als reeds gemeld, zijn 6 leden der bemanning ver dronken. LONDEN: Het s.s. „Huntsman", metende 8106 ton wordt vermist. Men neemt aan, dat het ver loren is gegaan. Duitsch mailschip buitgemaakt. KAAPSTAD: Officieel wordt medegedeeld, dat Britsche oorlogsschepen het Duitsche mailschip „Ussukuma", metende 7834 ton, in het zuiden van den Atlantischen Oceaan buit gemaakt hebben. De „Ussukuma" behoorde toe aan de Deutsche Ost- Afrika Linie. Het is het derde mailschip, dat voor Duitschland binnen tien dagen in hetzelfde gebied verloren gaat. De officieele mededeeling zegt, dat het schip uit Lourenco Marques was vertrokken 24 uur voor de oorlog uitbrak. Later arriveerde het in Bahia Blanca in Brazilië. Officieren en be manning zijn veilig aan boord van een Britsch schip. Ondanks de pogingen van de bemanning om het schip tot zinken te brengen, zal het wellicht gered kunnen worden en als prijs naar een haven worden opgebracht MONTEVIDEO: Op verzoek van het scheep vaartkantoor Real de Azua hebben de autoriteiten de lading in beslag genomen van het Duitsche stoomschip „Lahn". Duitsch consulaatsambtenaar te New-York vermoord. Politie treft sporen van een gevecht aan. Walter Engelberg., secretaris van den consul- generaal van Duitschland, Borchers, is gisteren in zijn woning te Brooklyn dood aangetroffen. Zijn schedel was ingeslagen. Toen de politie in de woning aankwam brandden alle lichten. E waren duidelijke sporen van 'n gevecht. De poli tie verklaart, dat Engelberg, een lid der N.S.D.A.P, zestien maanden geleden in de Vereenigde Sta ten is aangekomen. Volgens het rapport van een dokter moet En gelberg in zijn slaap verrast zijn. Hij was reeds 24 uur dood, toen men het gebeurde ontdekte. Rechercheurs zoeken naar den man, die tot on langs met Engelberg heeft samengewoond. Nader meldt Havas uit New-York: Om den moord op den secretaris van het Duit sche consulaat-generaal, Engel-bert. hangt nog een groote geheimzinnigheid. De justitie is van meening dat Engelbert het slachtoffer van een wraak is geworden; blijkbaar is diefstal niet de reden, want voorwerpen van waarde zijn niet verdwenen. Het slachtoffer was in de buurt waar hij woon de niet gezien en aangezien hij veel bezoekers ontving, die per auto kwamen, welke nummers uit alle deelen van de Vereenigde Staten droegen, veronderstelde men, dat hij spionnen ontving. In verband met de tegen hem ingediende aan klachten werd zijn huis bewaakt. De politie heeft hét radiotoestel in huis verze geld, het zal later onderzocht worden. Fritz Kuhn naar Sing Sing overgebracht. Fritz Kuhn, de leider van de German-Ameri can Bund is, naar uit New-York wordt gemeld, de 'strafgevangenis Sing Sing binnengebracht Hij werd in een speciale afdeeling geplaatst uit bescherming tegen een mogelijk gevaar van de zijde van zijn mede-gedetineerden. PEOERAMMA VRIJDAG 8 DECEMBER HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de KRO. 8.— Berichten ANP. 8.05—9.15 en 10.— Gramo- foonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie 12.— Berich ten 12.15 Rococo-octet 12.45 Berichten ANP, gra- mofoonmuziek. 1.10 KRO-Melodisten en solist 2.— Orgelconcert en grajnofoonmuziek 3.Cellovoor dracht en zang met pianobegeleiding en gramofoon- muziek. 4.Gramofoonmuziek 4.30 KRO-Melo disten en solist. 5.— Gramofoonmuziek 5.15 KRO- Melodisten en solist. 6.Gramofoonmuziek 6.15 KRO-orkest 7.— Berichten 7.15 Causerie „De eerste vlucht om de wereld" 7.35 Spaansche muziek (gr. pl.) met verbindende tekst. 8.— Berichten ANP. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en soliste. 9. Gramofoonmuziek 9.40 KRO-Kamerorkest en so liste. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek 10.50—11.15 Paul Godwin en zijn Tzigane-orkest 11.1512.Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 301,5 M, 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA 8.— Berichten ANP Gramofoonmuziek. 10.— Mor genwijding 10.20 Gramofoonmuziek 10.40 Declama tie. 11.— VARA-orkest 12.00 De Palladians 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek 1.AVRO-Amu- sementsorkest 1.45 Gramofoonmuziek 2.Voor de huisvrouw 2.10 Schrammel-trio 2.40 „Een wereld reis, die ontijdig eindigde", vraaggesprek 3.Gra mofoonmuziek 3.30 AVRO-Dansorkest 4.— Gramo foonmuziek met toelichting. 4.30 Gramofoonmu- muzïek 5.Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest 6.00—6.25 Orgelspel 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Liedjes met pianobegeleiding 7.09 Cyclus „Het beginselprogramma der S. D. A. P." 7.18 Berich ten ANP. 7.30 Berichten 7.35 Cyclus „De boeken van den Bijbel" 8.Pianovoordracht 8.30 Cyclus „Het ontwaken van het platteland". 9.— De Ram blers 9.30 Gramofoonmuziek 10.Puzzle-uitzen- ding. 10.15 Fragmenten uit de operette „Rose Ma rie" 10.40 Avondwijding 11.Berichten ANP 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30—12.— Orgelspel en zang. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 Radiotooneel of gevarieerd programma. 1.— Orgelspel 1.20 Berichten 1.302.29 Solistenvoor dracht 3.203.55 Tommy Matthews en zijn orkest. 4.15 Tusschenspel 4.20 Berichten. 4.35 Orkestconcert 5.20 Voor de kinderen. 5.50 Dansorkest of variété. 6.20 Berichten 6.35 Actueele uitzending 7.05 Orgel spel 7.20 Mededeelingen 7.40 Het BBC-Northern- orkest 8.20 Causerie 8.35 Music-Hall-programma. 9.20 Berichten 9,35 Radiotooneel 10.35 Het BBC- Thater-orkest 11.20 Declamatie 11.35 Dansmuziek 12.2912.35 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 5.50 en 7,40 Gramofoonmuziek 9.3010.Het Omroeporkest en solisten. 11.20 Concert 12.20 Om roeporkest en solist 1.35 Populair concert 2.15 Gra mofoonmuziek 3.20 Concert 4.50 Zang 5.Folklo ristisch programma. 5.20 Omroepkleinorkest en so list. 7.3512.20 Zie Deutschlandsender en Berljjn. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroep- dansorkest 1.502.29 Gramofoonmuziek 5.20 Piano voordracht 5.50 Cello-voordracht. 6.20, 6.50, 7.20 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Ontspanningsprogram ma voor soldaten 8.50 Radiotooneel met muziek 9.50 Gramofoonmuziek 10.3011.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Radio-orkest 1.50 2.29 en 5.20 Gramofoonmuziek 6.50 Pianovoor dracht. 7.05 Gramofoonmuziek 8.20 Uitzending voor soldaten 8.50 Radio-orkest en soliste 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Reportage 7.55 Avondconcert 9.20 Berichten 9.50 Kamermuziek 10.20 Politiek overzicht; Populair concert. 11.20 Berichten. Hiérna tot 12.20 Nacht* 'concert.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9