Vooral! Rust aan het Westelijk front. favee miMiaeneitCeg.ec& tiqym uieckiaas. Bij zoo'n verouderde hoest ""(fat*#* WOENSDAG 13 DECEMBER 1939' HA"'ARE EM'S DAG BE AD De geringe activifeif werkt demoraliseerend op de manschappen. Onze militaire medewerker schrijft ons: De afgeloopen weken kenmerkten zich door het uitblijven van elke actie van militair belang op het Westfront. Wanneer wij de Fransche en Duitsche communi qués van 15 November tot heden nog eens aan dachtig beschouwen, dan zien wij, dat, wat de ge vechten op den grond betreft in alle berichten slechts sprake is van plaatselijke werkzaamheid van de artillerie. Als belangrijkste handeling in deze periode meldt 't Duitsche communiqué van 19 November activiteit van mitrailleurs en geweer vuur aan den Rijn en op 23 November een aanval van een Fransche compagnie op Duitsche voor posten. welke aanval werd afgeslagen. De Fransche legerleiding weet als belangrijkste feit te melden, dat op 5 December door den vijand enkele kleine aanvallen werden ondernomen, wel ke eveneens werden afgeslagen. Gedurende bijna een maand van oorlogvoeren door twee mïllioenenlegers is de grootste inzet van krachten alzoo blijkbaar éen compagnie geweest: voorwaar een uit militair oogpunt mager resultaat. Nu, zooals wij reeds in 'n vorig artikel meenden te mogen verwachten, de actie op den vleugel, d.w.z. een opmarsch door België en Nederland, uitbleef, kon welhaast ook niet anders worden verwacht. De tientallen gevechtskrachtige divisies liggen werk loos achter het front op de vleugels. Van alle in het Westen aanwezige krachten staat globaal geschat slechts 1/4 gedeelte werkelijk in de gevechtszone; de rest ligt in de dorpen van Noord-Frankrijk of in de plaatsjes en eindeloos vervelende barakken kampen van het Rijngebied. Vanzelfsprekend moet deze toestand uit militair oogpunt hoogst onbevre digend genoemd worden. Wij Nederlanders weten met onze lange mobilisatie-ervaring uit den we reldoorlog, hoe demoraliseerend het hangen, het eindeloos nietsdoen in kleine gehuchten en dor pen is. Natuurlijk, men kan oefenen, men kan sport doen, er zijg vele wegen om den geest van een onderdeel op peil te houden, doch de lange winter avonden met hun verveling blijven niettemin. Wanneer een soldaat in actie is, wanneer hij bij een verdediging een bepaalde taak heeft te ver vullen dan wel wanneer hij opgenomen is in de spanning van een opmarsch of een aanval, zal hij zijn lot aanvaarden. Doch wanneer het soldaat zijn voor hem alleen beteekent het in zijn oog ergens nutteloos hangen terwijl elk verlo/ toont hem dit duidelijker zijn aanwezigheid thuis zoo dringend wordt gevorderd, dan kan dit niet an ders dan nadeelig op zijn gemoedstoestand werken. Het zal wellicht tot de moeilijkste taken van de legerleidingen behooren om onder deze omstandig heden den goeden geest van de troepen te hand haven. Vooral voor de Franschen met. hun criti- schen zin en levendigen geest belooft de winter in dit opzicht moeilijk te worden. Dat, ondanks de censuur, reeds nu zelfs bladen als de „Temps" hier omtrent him bezorgdheid uitspreken is in dezen veelzeggend. Bescheiden optreden van de luchtstrijdkrachten. De luchtoorlog was gedurende de laatste weken Iets actiever. Afgaande op de daaromtrent gegeven officieele communiqués moet men aannemen dat vooral de Duitsche luchtmacht actief optreedt. Van 15 November af werd niet minder dan 6 maal mel ding gemaakt van uitgevoerde verkenningen tot boven Midden-Frankrijk, en 5 maal tot boven En geland: deze laatste verkenningen gingen boven dien veelal gepaard met aanvallen op zeestrijd- krachten. De Engelsche luchtmacht trachtte een drietal malen tot de Duitsche kust door te dringen: van ouds het gebied, hetwelk Engeland in de eer ste plaats interesseert. Daartegenover krijgt men den indruk, dat de Fransche luchtmacht zich wat terughoudt: slechts een enkele maal kwam een melding voor omtrent Fransche verkenningen tot boven Duitsch gebied. De luchtoorlog beperkt zich dus nog steeds tot verkenningen: de inzet van de hoofdkrachten heeft ook hiér nog niet plaats ge vonden. Het komt ons voor, dat dit alleszins lo gisch is. De idee van den zelfstandigen luchtoorlog ver werpende, zien wij de operaties in de lucht in de eerste plaats in verband met dié óp den grond. Nu de inzet van de hoofdkrachten op den grond is uit gebleven, heeft inzet van het gros van de lucht strijdkrachten evenmin zin. Dat de Duitsche luchtmacht actiever zou zijn-dan die van de tegenpartij is evenmin vreemd. Zooals wij reeds vroeger aangaven, is Duitschland in het Westen in dit stadium van den oorlog op den grond en in de lucht sterker. Zal er gedurende deze phase in het Westen iets gebeuren, dan is het initiatief daartoe van Duitsche zijde te verwach ten. Het is logisch, dat de Duitsche legerleiding dan ook in de eerste plaats haar verkenningsorga nen actief moet houden om gegevens voor even- tueele uit te voeren operaties te verzamelen. Moeilijk is het om zich over de door de lucht strijdkrachten geleden verliezen een oordeel te vormen: de berichten spreken elkaar daaromtrent te veel tegen. Volgens de Duitsche berichten zouden de eigen verliezen sedert 15 November slechts 4 noodweer op zee zouden hebben moeten dalen. Daar- toestellen hebben bedragen, terwijl 4 andere door tegenover geven zij voor hun 'tegenstanders verlie zen op van 6 Fransche en 4 Engelsche toestellen. De Franschen melden echter de vernieling van 17 Duitsche toestellen, terwijl zelf slechts het verlies van 2 vliegtuigen wordt erkend. De waarheid zal wel in het midden liggen. Niettemin achten wij het waarschijnlijk, dat de Duitsche verliezen hooger zullen zijn dan die van de geallieerden, zulks al was het alleen maar omdat degene, die boven vijande lijk gebied vliegt niet alleen strijd moet voeren met de vijandelijke luchtstrijdkrachten, doch bovendien bloot staat, aan het vuur van de zoo bijzonder werk zame luchtdoelartillerie. Felle strijd ter zee. Het eenige gebied, waar de oorlog met volle kracht wordt gevoerd, is de zee. Hier zien wij aan geallieerde zijde een inzet van alle middelen om de blokkade van Duitschland zoo volledig mogelijk te maken en aan de andere zijde een inzet van de ge- hcole kracht om de scheepvaart op Engeland te bemoeilijken. Voorloopig is het resultaat van den hier gevoelden wederzijdschen krijg nog niet af te meten. Vast staat alleen, dat de neutralen hierbij' weieen groot gedeelte van den tol moeten betalen. Het recht, zoo gaarne als vaandel boven de oorlogs doeleinden opgeheven, wordt wel zeer gemakkelijk terzijde gesteld, wanneer dit toevallig eens in strijd komt met het belang van groote mogend heden! De tragedie van Finland. Wij mogen dit overzicht niet besluiten zonder een oogenblik stil te staan bij den strijd in Finland. Dit is een oorlog waarbij een groote mogendheid zon der eenig redelijk motief een aanval doet op een kleinen, buurstaat. Wat de sterkteverhoudingen betreft ligt de figuur van Finland al zeer ongunstig. Aan de eene zijde een land van pl.m. 4.000.000 inwoners; aan de an dere zijde een wereldrijk met een bevolking van no.oooiooo zielen. Al zal natuurlijk slechts een gedeelte van de Russische weermacht tegen het kleine Finland op- snarcheeren, dat de krachten aan Russische zijde meervoudig sterker zijn dan de Finsche is zeker. Is dit al van belang voor het personeel, meer nog komt dit tot uiting bij den inzet van materieel. Het zijn de kleine landen, die in het bijzonder arm zijn aan materieele hulpmiddelen als vliegtuigen; lucht doelartillerie; zware artillerie en vechtwagens. Op dit gebied zal Rusland zijn groote overmacht zeker tot uiting brengen. De geographische gesteldheid. Het beeld, dat Finland biedt is precies tegenover gesteld aan het beeld in West-Europa. In Finland een eindelooze ruimte met slechts weinig troepen: in West-Europa weinig ruimte met opgehoopte massa's Gelukkig voor Finland is het begrip ruimte echter niet identiek met gunstig operatie-terrein. Tusschen het Ladogameer en de Barentszzee in het Noorden ligt een eindeloos gebied, begroeid met bosschen en bezaaid met duizenden meren. Vooral in dit jaargetijde, nu alles dik onder de sneeuw ligt, leent dit terrein zich al zeer slecht voor opera ties op groote schaal. De strijd zal in dit gebied het karakter van den kleinen oorlog dragen: kleine zelfstandige afdeelingen zullen trachten elkaar we derzijds afbreuk te doen zonder dat daarvan een beslissing verwacht mag worden. De werkelijke operaties spelen zich af in het ge bied, gelegen tusschen de Finsche golf en het Ladoga-meer en in de streek gelegen onmiddellijk ten Noorden van genoemd meer. Een nevenactie vindt voorts in het Noorden plaats ter overmeeste ring van de haven Petsamo. Het is in deze gebieden dat de Finnen hun krachten dan ook hebben ge concentreerd. Als gelukkige omstandigheid geldt hierbij dat de Finnen het gevaar tijdig hebben voelen aankomen, zoodat niet alleen hun mobilisatie en concentratie zich rustig hebben kunnen voltrek ken doch dat aan hen bovendien eenige tijd is gelaten om den achterstand in oefening een veel vuldig bij kleine staten met korte oefeningstijden voorkomend euvel in te halen. Vooral in het Zuidelijk gedeelte, een strook van pl.m. 90 K.M. zal het lot van Finland beslist worden. De Finsche hoofdkrachten, steunende op van te voren ter verdediging ingerichte terreinen (de Msnnerheimlinie) zullen hier den Russischen hoofdstoot hebben op te vangen. Hoewel het terrein in dit gebied gunstig voor een hardnekkige verdediging is, blijft de beschikbare troepensterkte voor de te verdedigen lijn ook hier gering. Tot dusverre maakten de Russen wel vor deringen in het voorterrein van deze stelling, doch nergens nog bleek, dat de hoofdzöne van weerstand reeds doorbroken zou zijn. Wij mogen slechts ho pen, dat de Finnen, gedragen door de sympathie van welhaast de geheele wereld, ook in de komende weken in staat zullen zijn, den weerstand vol te houden. Het gehalte van de Finsche troepen is zeker superieur aan dat van de Russen: het getal echter speelt in den oorlog nog steeds een belangrijke rol. Of op den duur dus succes voor de Finnen zal zijn weggelegd, wij vreezen het te moeten betwijfelen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 14 DECEMBER. Progr. I: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. HHilversum n. Progr. IH: 8.00 Keulen, 9.45 Deutsohlandsen- der, 10.10 Pauze of diversen. 11.20 Keulen, 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Deutschlandsender, 5.20 Mota- la of diversen, 6.00 Boedapest, 6.35 Fr. Brussel, 7.20 Keulen, 7.35 Ned. Brussel. 9.20 Keulen, 9.35 Pauze, 9.40Danmarks Radio, 10.20 Ned. Brus sel, 11.20 Deutschlandsender (Breslau). Progr. IV; 8.00 Ned. Brussel, 8.20 Engeland 8.30 Ned. Brussel, 9.20 Engeland. 11.20 Danmarks Ra dio. 12.20 Engeland. 1.30 Fr. Brussel, 1.50 Parijs Radio 2.05 Danmarks Radio, 3.50 Engeland, 5.20 Ned. Brussel, 6.05 Parijs P.P., 6.20 Engeland, 8.50 Fr. Brussel, 9.20 Engeland, 9.35 Fr. Brussel, 10.20 Engeland. Progr. V: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 Scheveningen (Berichten Dep. v. Justitie) 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Zangopnamen. 1. Amor di Pastorello, Chor Belmont; 2. Ay ay ay, Luigi Fort; 3. Margaretha-Valentins Gebet, K. Schmidt Walter;4. Bell Song uit Lakmé v. Delibes, Lilly Pons; 5. There'ill come a time, Miliza Korjus; 6. Kameradschaftslied, Wiener Sanger Knaben; 7. Rigoletto, Erna Berger; 8. Ein Lied aus meiner Heimat, Rich. Tauber;9. Frag nicht, J. Schmidt: 10 Trees, A. Piccaver; 11. La campagna di San Giusto, Chor Belmont; 12. Si vous l'aviez compris, Luigi Fort; 13. Zar und Zimmermann, K. Schmidt Walter; 14. One day when we were young, M. Korjus; 15. Von meinen Bergen muss ich scheiden, Wiener Sanger Kna ben; 16. La Traviata, Erna Berger; 17. Es war eimmal ein Baby, Richard Tauber; 18. Ein Lied geht um die Welt, Joseph Schmidt; 19. Song of songs, Alfred Piccaver. 8.0012.00 Diversen. voorkome menverstopping, slechte ontlasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz. door grondige zuivering van bloed en inge wanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszout Een weldaad voor het organisme! Flacon t 1.05. Dubbele flecon.f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. (Adv. Ingez. Med.) PROVINCLAAL SUBSIDIE ARTIS Bij de behandeling in de betrokken commissie van de Prov. Staten van Noord-Holland van het sub sidie voor het exploitatietekort van Artis gaven eenige leden te kennen, dat zij weliswaar begrepen, dat deze voordracht eenigermate de consequentie is van het besluit tot participatie in den aankoop, maar zij waren toch teleurgesteld, dat Ged. Staten reeds thans met dit voorstel moesten komen. Ware het dan niet beter geweest dit dadelijk in de zomer - zitting te doen? Zij waren van meening, dat de toelichting wel zeer sober was en zij zouden gaarne meer gedétail- leerde gegevens ontvangen omtrent het geraamde nadeelige saldo van f 69.300, mede met het oog op de toekomst. Hoewel men het belang inzag om Artis als instelling van groot cultureel en wetenschappe lijk belang in stand te houden, waren verschillende leden van oordeel, dat bij het beheer een geheel andere koers zal gevolgd moeten worden, wil Artis op korten termijn self-supporting worden. Een der leden stelde de vraag, wat de reden is, dat voorgesteld wordt de Provincie voor 1/3 in het exploitatie-verlies te doen deelen, terwijl zij slechts voor 1/4 den eigendom heeft verworven. Een ander lid geloofde niet, dat 't hier 'n subsidie van tjjdelijken aard zou betreffen. Het lid van Ged. Staten, in de Commissie aanwe zig, wees er in de eerste plaats op, dat de Provincie tot aan de zomerzitting niets met Artis van doen had en Ged. Staten zich dus op het tijdstip, dat de aankoop urgent was, begrijpelijkerwijs nog niet een voldoend beeld omtrent de exploitatie hadden kun nen vormen. Thans heeft een lid van Ged. Staten als Gedelegeerde der Provincie met adviseerende stem zitting in het bestuur, naast twee bestuursle den van Amsterdam met gewoon stemrecht. Zij zijn onmiddellijk begonnen met een reorganisatie te be- studeeren. Doch Ged. Staten ontveinzen zich niet, dat het van langen duur kan zijn alvorens een niet loonende exploitatie tot een loonende is gemaakt. Thans echter moeten overheidslichamen voorloopig subsideeren, wil niet Artis, en dat wel zeer spoedig, gesloten moeten worden. Zeer zeker zal met alle la-acht gestreefd worden naar een in eenige jaren afloopend subsidie, doch Ged. Staten kunnen onmogelijk een einddatum noemen. De Commissie adviseerde tenslotte, de voor dracht aan te nemen. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 12 December 1939: 1. Cornells Ricke, visch- en fruithandelaar, wonende te Purmerend, Koemarkt 6. Curator mr. W. N. Felhoen Kraal te Wormer- veer. 2. De N.V. Boschrigt, gevestigd en kantoor- houdende te Hillegom, Meerstraat 154. Curator mr. A. C Rueb te Haarlem. 2. S. Koekoek, handelsagent, wonende te Haarlem, Hertzogstraat 16. Curator mr. J. H. Junge te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissementen mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van:- 1. E. Snel, kunstaardewerkfabriek, wonende te Velsen. Curator mr. D. de Jong te Haarlem. 2. H. M. Schaken, reiziger, wonende te Haarlem, Kinderhuissmigel 24. Curator mr. P. J. Prinsen Geerllgs te Haarlem. LAATSTE AVONDSTILTE IN BEGIJNHOFKAPEL. Vrijdag 15 December a.s. om 8.15 uur, wordt in de Begijnhofkapel, aan het Begijnhof te Haar lem, de laatste Avondstilte van de huidigie serie gehouden. Dezen keer spreekt ds. P. v. d. Vloed over: „Is God machteloos?" Medewerking ver- leenen: mevr. Westerouwen van Meeteren, so praan, Catharine Hessels, alt, P. Chr. van Weste ring, orgel. Gezongen zal worden o.a.: „Nu zijt wellekome" (duet), „Gloria in Excelsis Deo" (duet), „Komt wilt u spoeden", (altsolo). AMATEUR FOTOGRAFEN. Voor de Haarlemsche Amateur-Fotografen Ver- eeniging zal op Donderdag 14 December de heer G. Warndering Vinke te Bloemendaal een voordracht met projectie houden over „Reisherinneringen mei een praatje". De bijeenkomst wordt gehouden in het vereeni- gingslokaal Ged. Oude Gracht 104. Vijf K. L. M.-vliegtuigen vlogen Dinsdag naar Engeland. Nadat in verband met den slechten toestand van de Britsche burgerluchthaven Shoreham het luchtverkeer tusschen Nederland en Enge land verschillende dagen onderbroken is geweest is Dinsdag voor het eerst weer gevlogen. Zoodra de K.L.M. Dinsdagochtend de vereischte toestemming uit Londen had ontvangen, zijn vijf groote Douglas-machines met vrij korte tus- schenpoozen van Schiphol vertrokken, want de belangstelling voor dezen overtocht was buiten gewoon groot. Er stonden 94 passagiers geboekt en daarnaast was er ook een groote hoeveelheid lading. In Engeland stonden ongeveer 100 passagiers te wachten op overbrenging naar Nederland. BESOEKI TABAK MAATSCHAPPIJ LIJDT AANMERKELIJK VERLIES. De directie der Besoeki Tabak Maatschappij N.V. bericht, dat de geheele oogst 1938/1939 (boek jaar 1939) bestaande uit 17.274 pakken (vorige jaar 37.060) verkocht is voor dooreen 27.01 ct. (v. jaar 15.66) per H.Ko. Daar de weersomstandigheden, waaronder deze oogst is opgegroeid, het rendement zeer ongunstig hebben beïnvloed, waardoor de kostprijs aan merkelijk gestegen is, wordt op dezen oogst, on danks den verhoogden opbrengstprijs, toch nog een verlies geleden van ca. 200.000. INTERNATIONALE AFFICHETENTOON STELLING. De directie van het Stedelijk Museum te Am sterdam heeft uitnoodigingen gezonden voor een Internationale Affichetentoonstelling uit de verzameling van het Museum, met enkele aan vullingen uit particuliere collectie. De opening zal worden verricht door jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van het Genootschap voor Reclame, op Zaterdag 16 December a.s. te 2 uur. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift, getiteld „een onderzoek naar de oor spronkelijke beteekenis en de ontwikkeling der godin" de heer J. Meerdink, geb. te Zeist en op proefschrift getiteld „De Friesche oorkonden uit het archief van het St, Anthony gasthuis te Leeuwar den" de heer J. S. H. Boersma, geboren te Gronin gen; geslaagd voor het candidaatsexamen kunstge schiedenis en archaeologie mevr. S. J. BoonRosen berg Polak. Nederlandsche taal en letterkunde M. O Geslaagd: mej. B. M. van de Haar, te Haarlem. Staatspraetükdiploma voor handel en administratie. Geslaagd voor het examen Staatspractijkdiploma en administratie de heeren D. Baas, J. E. Sijlmans en W. A. M. Timmers, allen te Haarlem, S. A. M. Stevens, te Overveen, G. F. Steenvoorden, te Hille gom en G. H. Köhnke, te IJmuiden is oppassen gebo den. Bestrijdt het| chronisch worden, gebruik de beste1 samenstelling, die vereenigd is in de thans verstèrkte Akker's Abdijsiroop. Abdijsiroop bevat van ouds beproef de sljjmoplossenae en borstver- sterkende geneeskruiden en boven dien de „codeïne" de krachtigste, hoestbedwingende stof. Abdijsiroop lost daardoor de slijm op, zuivert de luchtwegen, doet daardoor ge makkelijker ademhalen en vermin dert de pijn en de drukking op Uw borst. De hoeststillende stof „codeïne" maakt dat U aan het eind van den dag niet uitgeput en ver moeid zót van 't langdurig hoesten. Door Abdijsiroop te nemen be vrijdt U zich hiervan en dan kunt U ook weer vrij en diep ademhalen. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar (Adv. Ingez Med.) Eindelijk waren ze, waai' ze moesten zijn: het bureau. De agent, die de wacht had, keek z'n oogen uit naar den stoet men- schen, welke binnen kwam. En Pad;?, stevig vastgehouden door agent nummer 18, was 't bangste van allemaal, want hjj had appélen gestolen. In 't bureau zag de kwajongen deuren, niets dan deuren. Eén er van werd open gemaakt, Padje kreeg een duw en daar zat hjj. 't Eenige wat bjj nog gezien had was, dat de vreemde man ook in een der gelijk hokje geduwd was. „Wat zou die wel gedaan hebben?", dacht de jongen Agent nummer 18 klopte aan de deur van de kamer, waar de commissaris zetelde. Geen antwoord. Nogmaals klopte hij; doch weer bleef 't antwoord uit. Voorzichtig opende hy nu de deur. Maar in de werk kamer van zyn chef bevond zich niemand. Agent nummer 18 zag het met schrik. U ZOUDT HET DOOR HEEL HAARLEM KUNNEN AANPLAK KEN NATUURlUK, DAT U EEN STOFZUIGER, EEN AUTO OF IETS ANDERS Tf KOOP HEETT. SPAAR U DU? LAST Bloembollen als veevoeder. Over de voedingswaarde Het Veevoeder-Bureau „Noord-Holland" te Alk maar schrijft ons; Nu men de laatste weken is begonnen groot partijen bloembollen voor veevoer te verkoopec zullen wij de gehaltes nogmaals mededeelen als mede hetgeen ons bekend is omtrent de in di praktijk daarmede opgedane ei'varing bij het voe ren. De bloembollensoorten bevatten: droge stof eiwitacht. st. zetmeelwaardi (totaal) tulp 40.8 3.8 31 narcis 35.5 2.5 27 hyacint 28.3 2.4 21.9 gladiolus 31.3 3.0 23.8 crocus 51.1 5.2 38.8 iris 44.3 4.5 31.0 Tulpen. Deze hebben een hoog droge stofgehalti n.l. pl.m. 40 pCt. Op grond van het dr. st.gehalti alsmede de voedingswaarde, kan men rekenen dat 4 k.g. tulpenbollen ongeveer overeenkom® met 6 1/2 kg. aardappelen. Het ontleent zijl voedingswaarde grootendeels aan het gehalte aai zetmeelachtige stoffen, leent zich dientengevolg beter voor mesten dan voor melken. Wel zijn 5 ook voor melkkoeien te gebruiken, echter in gf ringere hoeveelheden. Narcissen. Deze bevatten een giftige alkaloit de narcissen zijn daarom als veevoeder onge schikt. Niet onmogelijk is, dat door het inkuile: of eerst koken en daarna inkuilen de giftigheii hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk verdwijnt. Zoi is het ons bekend, dat een veehouder ingekuild narcissen een jaar heeft laten overzitten en daarna zonder bezwaar in niet te groote hoeveel heden heeft gevoerd. Daar deze gunstige ervarini ons van slechts één veehouder bekend is, is hier mede in genen deele bewezen, dat inkuilen in derdaad altijd de giftige werking van narcissei te niet doet. Integendeel, zoolang wij hieromtren niet meer zekerheid hebben, meènen wij voo narcissen als voedermiddel te moeten waarschu wen, althans de allergrootste voorzichtigheid tl moeten aanraden. Hyacinten. In het boekje „Bloembollen al Veevoer" door Ezendam '38 wordt medegedeeld dat over de bruikbaarheid van hyacinten geei zekerheid bestond. Na vooraf koken schijnen zonder stoornissen te veroorzaken, gevoerd kunnen worden. Ook waren deze bollen wel ram aan varkens toegediend, zonder nadeelige gevol gen te veroorzaken. Het is dan ook noodig ze me de noodige voorzichtigheid te voeren. Gladiolus. Het is ons bekend, dat het R. L. P station te Hoorn thans bezig is te onderzoeken, ol deze soort bloembollen als veevoer gebruikt kal worden. Over 14 dagen weten wij hierover dai meer. Teneinde de grootst mogelijke voorzich tigheid in acht te nemen, zouden wij willen aan raden gladiolen niet rauw te voeren maar eers te koken. Crocussen. Volgens het hierboven genoemdi boekje wijst R. Kobert er in de Chemiker Zeitunf '17 op, dat hij in crocusbollen zonder twijfel Sa- pronin heeft aangetoond. Desondanks schijn! het toch mogelijk te zijn, crocussen te gebruikei in zeer geleidelijk grooter wordende porties vooi oudere mestvarkens. Ook aan melkvee kunnei crocussen gevoerd worden. Irissen. Ook irissen schijnen stoffen te bevat ten, waardoor men de allergrootste voorzichtig heid bij het voeren in acht moet nemen. Ons is een geval bekend, waarbij 20 k.g. gevoerd aan IS melkkoeien, heftige diarrhé veroorzaakte. Of ze> gekookt of ingekuild deze nadeelige eigenschap hebben verloren, is ons nog niet bekend. Van de verschillende bloembollensoorten is met zekerheid bekend, dat tulpen zonder eenig be-j zwaar als veevoer gebezigd kunnen worden. Met alle andere soorten zij men voorzichtig. Niet on-j waarschijnlijk is, dat enkel koken of koken ett daarna inkuilen de giftige werking aanmerkelijk vermindert, maar wij herhalen, zekerheid hierom trent hebben wij niet. Utrechtsch Studentencorps erkent Unitas. Kwestie der faculteitsvereeniging aan Utrechtschc Universiteit opgelost. In een speciale zitting van de Senatus Vetera* norum, in de senaatszaal van de Utrechtsche uni versiteit, met als gasten de rector magnificus, prof. dr. Quix, verschillende leden van den aca- demischen senaat, de voorzitters en secretarissen der academische faculteiten, de oud- en nieuw- bestuursleden van de studentenvereenigingen, U. V. S. V., R.K. studenten vereeniging „Veritas", Unitas Studiosorum Rheno Trajectina, de S. S, R., en ten slotte de bestuursleden van de facul teiten van het Utrechtsche studenten corps, wer den de contracten geteekend tusschen de ver schillende vereenigingen, in verband met de op heffing van het faculteitenstelsel van „Unitas" naar aanleiding van een doorgevoerde reorgani satie van de bestaande faculteiten van het U. S. C. Hierdoor ls de erkenning van „Unitas" door het U. S. C. een feit. geworden, hetgeen als een zeer bijzondere gebeurtenis in de Utrechtsche studentenwereld kan worden gekenmerkt.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6