RADIO 1 Voor uitstekend Accordeonles MA1KT EIKICUTIN BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 13 DECEMBER 1939 HA'A RE EM'S DAGBE'AD 7. I Uit de Qmstiekea J HEEMSTEDE Wat het Comitc van O. en O. voor de militairen doet. Ontspanningsavond, sportwedstrijden en studie-cursussen. Aan den oproep om steun aan de ingezetenen van Heemstede, gedaan door bovengenoemd comité dal op initiatief van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn, gevormd werd en dat zich ten doel stelt werkzaam te zijn in het belang van de Ontwik keling en Ontspanning van de te Heemstede gele gerde militairen, werd door de ingezetenen spon taan gevolg gegeven. Het is dan ook aan die groote spontaniteit te dan ken dat het comité kon overgaan tot het aanbieden van een tooneelavond in het R.K. Vereenigings- gebouw te Heemstede, aan de te Heemstede gele gerde militairen, waar met belanglooze medewer king van de Heemsteedsche Tooneelvereeniging „D. E. S.", het tooneelstuk „Een Koninkrijk voor een Dochter" werd opgevoerd, terwijl voorts mede werking werd verleend door een muzikaal duo. De opening van dezen eersten ontspanningsavond ge schiedde door den voorzitter van het Comité, den heer N. Vos, secretaris der gemeente Heemstede die ook de burgemeester van Heemstede welkom heette. Het door „D. E. S. opgevoerde blijspel werd zeer vlot gespeeld. Na afloop der tooneeluitvoering bracht de bur gemeester, met welgekozen en geestige toespelingsn. dank aan de speelstei's en spelers van „D. E. S." (X aan het muzikale duo, terwijl eveneens res. kapt Berger, een contact-officier voor O. en O. woorden van dank sprak tot allen die medegewerkt hadden de militairen dezen genotvollen avond aan te bie den. Beide heeren deden hun dankzegging gepaard gaan met bloemstukjes, bonbons en sigaren. Voorts heeft het comité een drietal simultaan- séances in het damspelen aan kunnen bieden, gegeven door den heer J. W. van Dartelen, in het Chr. Militair Tehuis en de cantine op de Heem steedsche Dreef, waar alle winners en remise spelers een bewijs in ontvangst kregen te nemen. Het ligt verder in de bedoeling een groot tournooi te organiseeren om het Militair Damkampioenschap van Heemstede 1939/1940, waarvoor onder de daar voor gestelde bepalingen, de wedstrijden in het Chr. Militair Tehuis en de Cantine op de Heem steedsche Dreef, Donderdag 14 December a.s. een aanvang nemen. Het Comité is tenslotte in staat gesteld afzonder lijke studeergelegenheid te huren in het Chr. en R.K. Militair Tehuis en kon voorts gevolg geven cm verschillende athletiek benoodigdheden voor de militairen aan te schaffen, zoodat ook op de Sport parken niet alleen voldoende gelegenheid, doch ook voldoende materiaal aanwezig is. Verder kon aan een gedaan verzoek van het samengestelde Militair muziekgezelschap, t. z. aan schaffing van eenige instrumenten en lessenaars gevolg gegeven worden, zoodat ook Heemstede straks zijn eigen militair muziekcorps heeft. Met het samenstellen van cursussen in verschillende vakken en talen is men zoover gevorderd dat bin nen afzienbaren tijd hiermede èen aanvang ge maakt kan worden, terwijl lezingen zullen worden gehouden door de heeren Strijbos en Korringa. Ook kon het Comité verschillende bedragen ter beschikking stellen voor het aanschaffen van prijsjes voor het houden van schaak-,sjoelbak-,, schiet- en andere wedstrijden in de verschillende militaire tehuizen, alles dank zij de groote offer vaardigheid van de Heemsteedsche ingezetenen. GOUDEN DOCTORAAT. Maandag 18 December a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. G. S. Brantsma, oud secretaris van den cultuurraad van Deli, wonen de alhier, aan de Universiteit te Leiden werd bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. DE HEER VAN HOUTEN OVER DE TAAK DER C. D. U. Dinsdagavond hield de afdeeling Heemstede- Bennebroek van de Chr. Democratische Unie een openbare vergadering in het gebouw voor Chr. Belangen, met als spreker de heer H. van Houten, lid van de Tweede Kamer, die als onderwerp behandelde: „De taak der C. D. U. in dezen tijd". De voorzitter, de heer P. Kromhout sprak een inleidend woord, waarna spreker begon met te herinneren aan de geweldige dingen, die thans geschieden en ons niet onberoerd kunnen laten. De C.D.U. moet zich nu bezinnen op haar prin cipes, vooral wat betreft die over militairisane en kapitalisme. De C.D.U. staat nog steeds op het stand punt dat zondige middelen nooit mogen ge bruikt worden, zelfs niet om onze onafhanke lijkheid te verdedigen en dat een moderne oor log zeker als een der zondigste middelen moet beschouwd worden. Geestelijken mogen geen oorlogsbedrijf uitoefenen, dit moet ook voor an deren gelden. Daar de oorlog geen God en geen Kerstfeest kent critiseerde spr. het werk der veldpredikers, die den soldaten het oorlogsbedrijf schetsen als een door God opgelegden plicht. Spr. zou den veldprediker liever niet- zien als een deel van het leger, maar als burger, gezonden door den Kerk als zielzorger. Persoonlijke dienstweigering heeft de C. D. U. nooit gepropageerd, wel de internationale ontwapening' eri haar richtsnoer is het woord van den H. Schrift, dat men God meer moet gehoorzamen dan den mensch en dat het niemand geraden is tegen zijn geweten te handelen. Voor militaire uitgaven is blijkbaar steeds geld voldoende, maar voor sociale maatregelen ter wille van den kleinen man is de schatkist steeds leeg: erger nog, de indirecte belastingen die zwaar drukken op de minst-bezittenden zullen worden verhoogd. Voor de armen en verdrukten staat de C. D. U. op de bres. Zij staat op het standpunt dat ieder recht heeft op arbeid en levensonder houd. De schatten die de aarde oplevert, zijn niet slechts voor weinigen. Het zijn zegeningen van God, evenals de lucht en de zon. Een blanco erediet is er voor de militaire uit gaven, terwijl de ouden van dagen geholpen konden worden met 10 dagen en de leerlingen- schaal verbeterd kon worden met één week mobilisatiekosten. Daarop zegt spr.. zal de C.D.U blijven wijzen en haar invloed is grooter dan haar stemmenaarutal doet vermoeden. Zij blijft ons volk dienen volgens Christelijke beginse len. Nadat er gelegenheid was gegeven om met den spreker van gedachten te wisselen, sloot de voorzitter de bijeenkomst met dank aan den heer Van Houten. IJSVEREENIGING „DE VOLHARDING". Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag avond een ledenvergadering in „Hof van Heem stede" onder leiding van dr. G. H. Onstein. Nadat enkele mededeelin-gen waren gedaan, o.a. over de samenstelling van het bestuur en de groote verbeteringen van de ijsbaan kwam ter sprake een vroeger genomen besluit, om bij een eventueele vorstperiode de ijsbaan twee dagen open te stellen alleen voor de leden. Nadat de voorzitter de toezegging had gedaan dat het bestuur ten allen tijde de belangen der leden 't eerst zou behartigen, werd dit beslui! ingetrokken, zoodat het bestuur in dezen de vrije hand heeft in het toelaten van met-leden, ook in de eerste dagen van een ijsperiode. Vervolgens werd de begrooting vastgesteld KERSTINZAMELING VOOR „STILLE ARMEN" TE HEEMSTEDE. Het Comité voor het houden van een Kerstinza meling voor „Stille Armen" te Heemstede heeft de navolgende bijdragen ontvangen: S. A. Z.—T. f 1,50; W. M. f 2,—; P. M. v. D. f 2,50: W. L. f5,—; Ir. J. R. f2,50; J. G. M. v. W. f 10,— Wï F. B. f 20,—; L. B.—S. f 5,—; A. A. v. G.—S. f 2,50; L. J. v. L. K. f 5,—; F. L. C. f 5,—; Mevr. A. C. v. L. f5,—: S. R. f2,50; D. W. S. f25,—;'J. F. v d. W. f2,50; Mevr. wed. M. C. f 10,—; W. D. f 1,— P. H. K. S. f 25,—; F. v. d. L. f 1,50; Mevr. N. f 10,—: M. E. A. v. N. f 5,—; Mevr. C. v. P. f 50,—; J. R-. f5,—; J. F. R. f2,50; Mevr. Wed. B. Tj. W.—S. te H'lem f 20,—; S. J. de V. f 2,50; P. v. T. f 2,50; J. v. d. W. f 0,50; M. J. A. f2,50; D. J. B. f2,50; J. J. F. f 5,—; E. J. F.—D. f 1,40; W. M. v H. f 5,—; E. F. de H. f2,50; K. J. f2,50; Mevr. A. S. O. f2,50; J. H. R. f2,—; L. P. J. M. T. f 10,H. M. v. U. f5,—: Mevr. A. M. W. f 7,50; J. G. W. f 10,—. Voor deze bijdragen is het Comité zeer erkente lijk en het hoopt, dat nog velen hun giften zullen storten op postgirorekening no. 153308 van A. van Wingerde, penningmeester van het Comité. ZANDVOORT Ds. A. N. WAANING. A.s. Vrijdagmiddag zal ds. A. N. Waaning, predi kant bij de Geref. Kerk alhier, tot doctor in de theologie promoveeren aan de Vrije Universiteit. Als promotor zal optreden prof. dr. F. W. Grosheide. Ds. Waaning zal een proefschrift verdedigen ge titeld: „Onderzoek naar het gebruik van pneuma bij Paulus". TEGEN GEPARKEERDE AUTO GEBOTST. Dinsdagmorgen ongeveer half negen parkeerde de heer A., die op weg was naar Amsterdam, zijn auto een oogenblik aan den rechterkant van hel onbebouwde gedeelte aan de Dr. Gerkestraat, om het dekzeiltje van de radiateur weg te nemen. Ter wijl hij bezig was dit op te rollen naderde uit de richting Zandvoort een militaire vrachtauto, die de stilstaande auto blijkbaar niet opmerkte en regel recht doorreed, tot vlak achter de auto, waarna hij met een scherpen draai om de auto heen reed. Nu wilde het geval, dat achter de vrachtauto een mili taire motorrijder was. Doordat de vrachtauto hem het uitzicht belemmerde zag hij de stilstaande auto te laat. Wel probeerde hij deze nog te ontwijken, doch dit lukte niet. Hij kwam nog juist in aanra king met het linker achterspatbord en wel met zoo'n kracht, dat dit spatbord bijna doormidden werd gescheurd. De berijder werd over den weg geslingerd, waar hij met een gebroken been bleef liggen. Omwonenden verleenden den eersten bij stand en waarschuwden een dokter BURGERLIJKE STAND. (Opgaven van 4 December af). Geboren: Johannes Hendricus Franciscus Maria, zoon van J. G. Crabbendam en G. M. van Noordt; Engel, zoon van L. G. Lever en J. van Duivenboden. Marie Leonie Wilhelmien Eugenie, dochter van A. J. M. Huijsser en M. E. Francken; Bert, zoon van B. Molenaar en J. G. Brassem. Getrouwd: W. Eijk en J. de Graaf, Haarlemmer straat 53. Overleden: K. Uyleman, 10 weken. HILLECOM „BLOEMBOLLENCULTUUR". Onder leiding van den heer W. Jonkheer werd Dinsdagavond in Hotel Sistermans een flink ibezochte vergadering der afd. Hillegom van „Bloembollencultuur" gehouden. In zijn openingswoord zeide de voorzitter o.a. dat, indien de oorlog nog eenigen tijd voort duurt, de gevolgen voor het vak niet zijn te overzien. Hoewel dankbaar voor den regeerings- steun van 3 millioen gulden, is deze toch niet voldoende om het geheele surplus over te nemen minstens IY2 millioen komt er aan te kort, maar in verband met de uitlatingen van den minister in de Tweede Kamer, is spreker toch nog wel van oordeel, dat verdere steun zal volgen. Spr. hoopte op aller medewerking om dezen moeilijken tijd te doorworstelen. Bij de verkiezing voor afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren W. J. Buurman en P. Elfrink ,tot plaats vervangers de heeren J. Bijl en G. Hylkema. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering werden tot can- didaten voor het Hoofdbestuur gekozen A. Koo- men Cz. te Grootebroek (vacature Jac. Bakker) en W. Jonkheer te Hillegom (vacature A. J. Braam) De begrooting werd goedgekeurd met de stem van den heer Staats tegen. Voor de rondvraag had de heer B. Rijnveld twee voorstellen ingediend 1. De 1 Mei-betalingen zullen met groote moei lijkheden gepaard gaan. Hij wenscht te gelegen heid geopend te zien om diegenen die in moeilijkheden komen te verkeeren, met de minst mogelijke ruchtbaarheid te helpen en zag daar voor door het Hoofdbestuur gaarne een com missie samengesteld om debiteuren en crediteu ren van advies te dienen en deze belangrijke materie te bestudeeren. Besloten werd deze zaak door de afgevaardigden ter sprake te doen brengen en den heer Rijnveld te verzoeken een en ander te Haarlem persoonlijk toe te lichten. 2. Het in het leven roepen van een instituut waarover alle betalingen loopen, zoodat het crediet-risico collectief wordt gedragen, zoowel nu als in normaler omstandigheden en zooals dit bij de veilingen het geval is. Na uitvoerige discussie was men van oordeel dat dit voorstel van te groote draagwijdte was om door de afdeeling ter sprake te worden gebracht en men achtte het beter dat de heer R. dit voorstel persoonlijk bij het Hoofdbestuur Indiende. Bij acclamatie werd de heer P. Elfrink tot bestuurslid, benoemd in de vac.-C. Kramer Lz. Hierna maakte de voorzitter den uitslag be kend van den ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum gehouden voortuintjes-wedstrijd. Er waren 24 deelnemers. In de afdeeling groote t-unen werden de prijzen behaald door de heeren L. Stassen Jr., P. van Zijverden, D. Lodder en W. Hopman; middelgroote tuinen: mevr. Keur, J. Goeman, A. J. van Engelen; kleine tuinen A. Hey, W. Hey en B. Frijlink. De prijzen bestonden uit fraaie kunstvoor werpen die tevens werden uitgereikt. IJMUIDEN MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. (Haring) Steurharing 21.6022.60. Volle haring 25.80—27.20. IJle haring 21.40—22.60. Steurharing .18.8020.10 alles per ton. Storm weer, mijnenvelden en dan nop lekkage. Moeilijke reis van de Gerberdina Johanna Het varen op zee is niet alles tegenwoordig, het varen met stormweer is weinig, het varen onder de huidige omstandigheden bij stormweer en dan bo vendien met een schip dat lek is, is al heel weinig Dit alles hebben de opvarenden van den stoom trawler Gerberdina Johanna IJM 38 meegemaakt, alhoewel direct dient te worden opgemerkt, dat de mijnen het den menschen niet lastig gemaakt heb ben. Het was een reis vol tegenspoed. De eerste da gen was de vangst, door den storm zeer slecht. Daarbij kwam tot overnjaat van ramp, dat drie ma trozen met een stortzee tegen het dek werden ge smeten; twee van hen werden vrij ernstig gewond. De schipper vond het raadzaam, de reis niet te lang te maken en daarom keerde hij, na een dag of 9 uit te zijn geweest eind der vorige week naar IJmui- den terug. Toen kwam het laatste ongeluk: bij het thuisstoomen bleek dat er in een der huidplaten een roestgat zat, waardoor tamelijk veel water naar binnen stroomde. Het lek werd met spek gedicht doordat het een klein gat was, bleek deze re medie afdoende te zijn. De Gerberdina Johanna is veilig in IJmuiden binnengekomen. De trawler moet nu voorloopig binnen blijven voor reparatie. HARINGVISSCHERIJ. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Geleidelijk komen de motorloggers te Scheveningen en IJmui den binnen en beëindigen de haring visscherij- Te Scheveningen waren Dinsdagochtend negen schepen binnen met tezamen 109 last of 1853 kantjes haring. Te IJmuidèn kwamen twee Scheveningsche mo torloggers aan de markt, met versche haring. De Sch 118, schipper A. Taal, van de reederij A. van der Zwan en zonen, besomde ruim 2000 aan versche haring. Zes Scheveningsche loggers, waarvan twee schepen zich reeds op de thuis reis bevinden, zijn nog op zee. De vier andere schepen zullen waarschijnlijk tot het einde dezer week blijven doorvisschen. De vangstberichten waren Dinsdagochtend 7 tot 65 kantjes haring. Marktprijzen en Besommingen. (Versche visch). IJmuiden, 13 Dec. 1939. Tarbot 210—165 ct. per K.G. Tong 130—104 ct per K.G. Heilbot 120—115 ct. per K.G. Groote schol f 25 per 50 K.G. Middel schol f 26f 23 per 50 K.G. Zetschol f 24 per 50 K.G. Kleinschol f 24—f 20 per 50 K.G. Bot f 22—f 17.50 per 50 K.G. Schar f 15—f 4 per 50 K.G. Poontjes f 9.50 per 50 K.G. Groote schelvisch f 30 per 50 K.G. Middel schelvisch f 31f 24 per 50 K.G. Kleinmiddel schol f 23f 14 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 15f 8 per 50 K.G. Groote gul f 13f 11 per 50 K.G. Wijting f 8f 4.10 per 50 K.G. Makreel f 17—f 8.70 per 50 K.G. Versche haring f 14.50f 9.10 per 50 K.G. Kleinmiddel heek f 10 per 50 K.G. Kleine heek f 8 per 50 K.G. Kabeljauw f 52f 33 per 125 K.G. Vleet f 4.30—f 2.75 per stuk. Leng f 3f 1.50 per stuk. Koolvisch f 1.35f 0.35 per stuk. Rog f 15.50f 12 per koop. Afslag: 2935 K.G. geconsigneerde snoekbaars 2624 cent per K.G. 780 kisten.versche haring Bësomrning trawlers: Manden: 1025 Norma Maria IJM 6 f 9090 425 Claesje RO 46 f 4240 1115 Viking Bank IJM 183 f 4240 Loggers "met versche haring: SCH 134 f 2459 Deensche kotter E 536 f 1730 VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Maria IJM 95, vangst nog niet bekend. Binnen voor de Donderdagmarkt: M. van Hattem IJM. 1. Vangst 350 m. haring, 300 m. makreel, 70 m. braadschelvisch, 25 m. schelvisch, 60 m. radio, 20 n. guL Totale vangst 825 manden. VERTROKKEN TRAWLERS Dinsdagmiddag zijn naar zee vertrokken de trawlers Libra IJM. 98, Delft IJM. 17 en Erin IJM. 12. Geredden van de „Tajandoen" veilig thuis. Feest in vier IJmuidensche gezinnen. Dinsdagmiddag half twaalf zijn de vier IJmuidenaren die deel uitmaakten van de be manning van den „Tajandoen" veilig thuis ge komen. En vandaag en morgen nog en altijd zal in deze gezinnen dankbaarheid zijn voor de redding van hun zoon of broer. We hebben vanmorgen het viertal even be zocht, althans getracht hen te bezoeken, maar zoowel de derde stnuurman Gerus als matroos Verbaan en de leerling-matroos de Vries lagen nog te bed, uitrustende van de lichamelijke en geestelijke vermoeienissen der laatste dagen. Maar mevr. Gerus, die we spraken en ook de ouders van den jeugdigen de Vries waren in-ge- lukkig met de redding van hun zoon. En ze wa ren vol dankbaarheid voor de hartelijke bewijzen van medeleven, die zij van zoovele zijden moch ten ontvangen. Bij mevr. Gerus troffen wij den heer Schalie Sr., den vader van den vierden schipbreukeling, den 16-jarigen Gerrie Schalie, leerling-lichtmatroos. Na tuurlijk gingen we even met hem mee naar huis. Daar troffen we in een gelukkig gezin, grootvader, vader, moeder en zusjes, den 16-jarigen knaap, die op zijn eerste reis tweemaal schipbreuk had ge leden. De voorkamer stond vol bloemen van familie, bu ren en ook van den directeur der Visscherijschool waar Schalk zijn opleiding heeft genoten. De Heidestraat had met de grootste hartelijk heid gedeeld in de vreugde van de behouden thuis komst van den geredde, vernamen we. Velen waren bij den trein om hem te verwelkomen. Gerrie Schalk vertelde ons nog iets van z'n avonturen, hoe hij wakker wordend, uit z'n kooi sprong in een vol wa ter staande hut. Zijn hutmaat was de lichtmatroos stoker, de IJmuiden^ar, die helaas bij de ramp om het leven is gekomen. Schalk kwam in een redding- mot, die bij het vieren kapseisde, waardoor allen te water geraakten. Het verlies van z'n maat heeft hem zwaar getroffen. De jongen was vol lof over de behandeling welke men aan boord van de „Louis Scheid" had genoten, waar de bemanning eigen kleeding had uitgetrok ken om de schipbreukelingen te verwarmen. Ook was Schalk vol lof voor de bemanning van de En- gelsche reddingsboot. „En weer naar zee?" was de vraag. Neen, daar voelde de jongen niets meer voor. En dat zal wel niemand verwonderen. Van de huisgenooten van den matroos Ver kaar vernamen wij. dat hij de avonturen en vermoeienissen goed doorstaan had. Later spraken wij nog de lichtmatroos De Vries, die in dezelfde reddingsboot zal als Schalk en Stoker. Hij was weer aan boord van de Ta- COR SCHEFFER, Spaarnrijkstr. 30 Cond. v.a. f 2.50 per maand. Adv ingez Men j andoen gekropen en was in een andere redding boot terecht gekomen, waarvan eveneens de takel brak. Deze plofte in het water. Schalk kwam op haar toezwemmen en werd ook in deze boot opgenomen. Het brandend ten onder gaan van de „Ta jandoen" was een tooneel vol ontzetting ge weest. dat geen der geredden ooit zal vergeten. BEVERWIJK Het Kerstconcert van de Doops gezinde koren. Een voornaam programma. Zooals wij reeds in ons blad aankondigden zul len de Doopsgezinde zangkoren van Beverwijk, Amsterdam en Haarlem op den Tweeden Kerst dag in de Ned. Herv. Kerk een groot Kerstcon cert geven. Voor dit concert is een programma van voornaam muzikaal gehalte samengesteld. Voor de rustpoos laten de koren zich onder leiding van hun eigen dirigenten hooren in de onderstaande toonwerken. Doopsgezind Zangkoor, Beverwijk: „Imma- nuel", een oud lied uit de 15e eeuw, „Hodie Christus Natus Est", J. P. Sweelinck (15621621) „Kerstlied", Jac. Zwaan. Doopsgezind Zangkoor, Amsterdam: „Ave Verum", W. A. Mozart. Dameskoor, Amsterdam: „Wo willst du hin, weii's Abend ist?", J. Ph. Krieger. Doopsgezind Zangkoor, Haarlem: ,,'n Stem in Rama", Brands-Buys; „O, Kerstnacht, schooner dan de dagen", Julius Röntgen. Na de pauze zingen de drie koren ter sterkte van 150 a 160 zangeressen en zangers gezamen lijk onder directie van den heer H. van Dijk' „Psalm 42" van F. MendelssohnBartholdy en „Die Ehre Gottes in der Natur" van L. von Beethoven in de bewerking van Nico v. d. Lin den. Solistische medewerking verleent mevr. J. Suyck—Schik, sopraan. De heer Riphagen ver zorgt aan de piano de begeleiding van den zang. Dr. Alb. Vis, Doopsgezind predikant alhier en beschermheer van het Doopsgezind Zangkoor, zal een openings- en een slotwoord spreken. TOT OUDERLING BENOEMD. De heer A. J. Bovenschen is benoemd tot ouderling van de Ned. Hervormde Kerk alhier Meisje aangereden in de Breestraat. Zonder teeken over den rijweg. Dinsdagavond stak een meisje, dat op het rijwiel pad van de Breestraat fietste, ter hoogte van de Nieuwstraat plotseling den rijweg over zonder het vereischte teeken te geven. Achter haar reed een auto, waarvan de bestuurder op de onver.wdchte manoeuvre van de jeugdige wielrijdster natuurlijk allerminst bedacht was. Krachtig remmen en zoo veel mogelijk naar links uitwijken behoedde het onvoorzichtige kind waarschijnlijk voor overrijding. Toch kon de autobestuurder niet voorkomen, dat het meisje aangereden werd. De wielrijdster viel op den rijwijg, maar het liep gelukkig oogenschyn- lijk goed af. In de apotheek Donker werd het kind gelegenheid geboden van den hevigen schrik te bekomen. Het klaagde over pijn in den rug, maar ernstig letsel kon niet worden geconstateerd. Na op verhaal te zijn gekomen werd het meisje naar huis gebracht. De fiets was ernstig beschadigd. Het politie onderzoek wees spoedig uit, dat de automobilist geen schuld had aan dit ongeval, dat in de drukke Breestraat een heele consternatie veroorzaakte. Het verkeer zat zélfs eenige oogenblikken „vast' maar de politie was spoedig aanwezig om de zaak in goede banen te leiden. SANTPOORT Alleenwonende vrouw in vervuilden toestand aangetroffen. Veel geld in huis. Dinsdag werd de assistentie van de politie in geroepen voor een te Santpoort alleenwonende 85-jarige vrouw. Bij het binnentreden der poli tie bleek de vrouw uit bed gevallen te zijn. Zij had vermoedelijk reeds vele uren hulpeloos op den grond gelegen. Zoowel haar huis als zijzelf verkeerden in een zeer vervuilden toestand. Op advies van den inmiddels verschenen geneesheer, dr. De Groot Jr., is zij met spoed naar het An- tonius Ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat de levensgeesten nog niet waren geweken. Gedurende vele jaren werd zij reeds onder steund door het Burgerlijk Armbestuur en de Kerk. Bij het politie-onderzoek werd in haar woning ^pionsrijk bedrag aan geld gevon den. PHILIPS EN ERRES OOK IN HUURKOOP HAGEMAN - Geel. Oude Gracht 52 TELEFOON 12762 HAARLEM (Adv Ingez. Medj dige conflict houdt en zijn kracht bewaart om zijn rechtvaardige verlangens te vervullen. Haarlemsche winkeldieveggen voor het Hof. Verdubbeling van straf gerequireerd AMSTERDAM, 12 December. Twee winkel- dievegegnstonden vandaag voor het hof terecht. De rechtbank te Haarlem had het tweetal, zus ters, veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf. Zij wonen in de buurt van Haarlem en regel matig bezochten zij samen de Spaarnestad om daar in een groot warenhuis inkoopen te doen endiefstallen te plegen. De procureur-generaal mr. J. Versteeg vond de opgelegde straffen te laag gezien ook de brutali teit. waarmede de diefstallen bij herhaling zijn begaan. Spreker vorderde tegen beide zusters vier maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. B. W. Stomps bepleitte in een uitvoerig pleidooi, waarin hij do psyche van de meisjes schilderde, clementie en eventueel voor de eene verdachte een nader onderzoek. Arrest 21 December. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen). Critiek van Gayrla over de Duitsche politiek inzake „levensroiinte". ROME 12 December (Havas). De directeur van de „Giornale d' Italia", Virgino Gayda, heeft een radiotoespraak gehouden voor de leerlingen van de lagere scholen. Zonder de verlangens van Italië nader uiteen te zetten, verklaarde spreker dat deze verlangens verwezenlijkt zullen worden. Hij leverde critiek op de Duitsche opvatting over de „levensruimte" en verklaarde dat Italië met de omringende landen hartelijke betrekkingen onder houdt en door een gelijk lot met hen is verbonden Dit geldt vooral voor de staten in het Donaubekken en van de Balkan. Sprekende over het Middellandsche Zee-vraag stuk zeide hij, dat Italië zich geen gevangene wil voelen. Tenslotte zeide hij dat Italië zich buiten het hui- De verhouding Italië—Diiitscliland. MILAAN 12 December (D. N. B.) De „Cor- rière dclla Sera" schrijft: Verscheidene landen heb ben zich ingebeeld dat het wegblijven van Italië van het gewapende conflict het teeken was voor een breuk in de Duitsch-Italiaansche belangen Na de verklaringen van- den Grooten Fascisti- schen Raad is dit misverstand opgehelderd. De in goed vertrouwen door Italië aangegane verplich tingen zouden met even goed vertrouwen worden nagekomen. VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag 12 December. Totaal aanvoer: paarden 177, veulens 4. ma gere runderen 1086, vette runderen 1030, vette kalveren 25. graskalveren 247, nuchtere kalveren 1191, schapen en lammeren 495, varkens 4. bokken en geiten 80. Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e kw. 4050 per KG.; vette ossen le kw. 70, 2e kw. 62, 3e kw. 50 per KG; stieren le kw. 66, 2e kw. 54, 3e kw. 44 per KG.; vette kalveren le kw. 125, 2e kw. 105, 3e kw. 8090 per KG.; schapen le kw. 43, 2e kw. 38, 3e kw. 33 per KG.; lammeren 1 kw. 45. 2e kw. 40, 3e kw 38 per KG.; graskalveren 2e kw. 52, 3e kw. 42 per KG.; nuchtere kalveren le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35 per KG.; slacht- paarden le kw 52, 2e kw 44. 3e kw. 35 per KG.; schapen le kw. 26, 2e kw. 20, 3e kw. 15 per stuk; lammeren le kw. 19. 2e kw. 15, 3e kw. 10 per stuk; nuchtere slachtkalveren le kw, 11, 2e kw. 9. 3a kw. 6 per stuk; nuchtere fokkalveren le kw. 18, 2e kw.15, 3e kw. 12 per stuk, slachtpaarden le kw. 240, 2e kw. 175, 3e kw. 105 per stuk; werk paarden le kw. 360, 2e kw. 240, 3e kw, 140 per stuk; Hitten le kw. 240, 2e kw. 210, 3e kw. 11.0 per stuk; kalfkoeien le kw. 270, 2e kw. 190, 3e kw. 140 per stuk; melkkoeien le kw, 265, 2e kw. 190, 3e kw. 140 per stuk; varekoeien le kw. 175, 2e kw. 120, 3e kw. 90 per stuk; vaarzen le kw. 145, 2e kw. 125, 3e kw. 95 per stuk; pinken le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 65 per stuk; graskalveren le kw. 43, 2e kw. 32. 3e kw. 22 per stuk; bokken en geiten le kw 12, 2e kw. 8, 3e kw. 5. Omschrijving Dinsdagsche marktnoteering: vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel matig; stieren, aanvoer als vorige week. handel kalm, prijzen constant; vette kalveren, aanvoer klein, handel vlot, prijzen hoog; schapen en lammeren, aanvoer korter, handel redelijk, prij zen iets stijver; nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer iets grooter, handel matig, prijzen iets hooger; paarden, aanvoer iets grooter, handel matig, prijzen iets lager; kalf- en melkkoeien, aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen iets hooger; varekoeien, aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen onv.; vaarzen en pinken, aanvoer korter, handel levendiger, prijzen iets hooger; graskalveren, aanvoer kleiner, handel redelijk, prijzen iets hooger; bokken en geiten als vor week, handel vlot, prijzen stabiel. MARKTBERICHT PURMEREND. Purmerend, 12 December 1939. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 18 partyen. wegende 36000 K.G. Handel matig, Hoogste prijs f 21. Kleine boeren kaas f 21 per 100 kilo. Boter 877 K.G. f 1.52—f 1.62 per K.G. Runderen, totaal 675 stuks. Vette koelen 350 stuks f 0.68—f 0.80 per kilo. Gelde koeien 230 st. f 110f 170 per stuk. Melk koeien 80 st. f 160—f 265 per stuk. Stieren 15 st. f 0.52—f 0.62 per kilo. Paarden 10 st. f 90—f 175 per stuk. Vette kalveren 170 st. f 0.80f l per kilo. Nuchtere kalveren voor de slacht 281 st. f 8f 11 per stuk. Nuchtere kalveren voor de fok 12 st. f 17.50 per stuk. Vette varkens voor de slacht 173 st. f 0.64f 0.67 per kilo. Magere varkens 16 st. f 20—f 30 per stuk. Biggen 279 st. f 12—f 20 per stuk, Schapen 1855 st. f 20—f 26 per stuk Schapen 1855 st. f 20—f 26 per stuk. Bokken 47 st. f 3f 11 per st. Kipeieren f 3.50— f 4.50 per 100 st. Eendeieren f 275 per 100 st. Oude kippen en hanen 5 8st. f 0.40—f 0.50 per kilo. Konijnen 700 st. f 0.40—f 0.60 per stuk. Duiven f 0.40 per paar. Ganzen 478 st. f 2.50 f 3.40 per stuk. Zwanen 87 st. f 3—f 3.50 per st. COÖP CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling eieren. Aanvoer 85000 Eendeieren f 2.95—f 3.05. 90.000 Kippeneieren f 3.30f 4.70. Ondertrouwd: 11 Dec. J. D. de Grcot en G Scholtens. Gehuwd: 12 Dec. C. L. Swaalf en M. C. Blankert; A. Beekhuis en M. C. Kuljper. Bevallen; 9 December G. P. J. de Cock—Gerner z., M. A. M. van der Knaap—Manvis z., 10 Dec. J. W. Stamer—van der Loos d.a, 11 Dec. G Th. Huisman—Switser z., C. M. Kloos—Zwarter z., 7 Dec. L. J. Kroone—Lubbers d., 11 Dec A Ver steeg—Kreule z., P. H. Cornells—Rotteveel z„ Th. M. Staats—Brink z. R. Arbeider—Stevens z. Overleden: 11 Dec H Bonte, 79 j„ Hercules straat. 12 Dec. H. J. Koek 75 j., Pol; 10 Dec M. Andriessen—Blesgraaf 54 j., A. L. Dy«erinck- straaU)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9