Haarlem's Dagblad Weer een hevig luchtgevecht Duitsche kruiser „Leipzig" getroffen. IJSBANEN De Oorlog ter Zee. O. en O. op ijs. Weet mï U eet* KERSTTAARTEN KERSTTULBANDEN Smit's afcl'- - De Kerstinzameling voor de Stille Armen. KEIP Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17333 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 19 December 1939 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Dat is de West-Europeesche: die tusschen Duitschland en Engeland-Frankrijk. De oorlog te land is de Noord-Europeesche: die tusschen Rus land en Finland. Als het verloop der krijgsgebeur- tenissen nog eenigen tijd zoo verschillend-eenzij dig blijft zullen die aanduidingen wel algemeen worden. Met „den landoorlog" zal de strijd in het hooge Noorden eri met „den zeeoorlog" die in het Westen worden bedoeld. De zeeoorlog, die een „verlengstuk" heeft in de lucht, dat zich overigens blijft bepalen tot aan vallen op schepen en havens, schijnt nu in een nieuw stadium te zijn getreden. Maandenlang concentreerde hij zich op mijnenvelden en duik- booten, waarbij ettelijke koopvaarders maar slechts zelden oorlogsschepen getroffen werden. De ondergang van koopvaardijschepen, waaron der vele tientallen van onzijdige landen, bereikte een ontstellend hoogtepunt toen blijkbaar de mag netische mijn in het geding was gebracht. Dat duurde één of twee weken en de ontsteltenis in ons land nam toe toen de Sliedrecht getorpedeerd werd. Honderden, ja duizenden zeelieden kwamen om. Er zij aan herinnerd dat het aantal slacht offers van den zeeoorlog onder de opvarenden van Nederlandsche schepen alleen de tweehonderd al is genaderd. Toen trad vrij plotseling een sterke vermindering in van het aantal koopvaarders dat op mijnen liep. Men zocht natuurlijk een ver klaring daarvan in de mededeeling van Engelsclie zijde, dat het gevaar van de magnetische mijn overwonnen was. Verduidelijkt is die overigens niet. En natuurlijk blijft zoolang de oorlog duurt het gevaar bestaan, dat één of ander nieuw mid del in toepassing wordt gebracht. De uitvinders zoeken in oorlogstijd met meer volharding dan ooit, genieten meer aandacht dan ooit en of schoon uit hun kring heel wat onbruikbare plan nen naar voren komen, bekijken en onderzoeken de octrooibureaux alles wat hun toegezonden wordt. Kort geleden schreef onze Londensche correspondent daar nog over; hij gaf toen een merkwaardige opsomming van vreemde vondsten ter illustratie van den ijver van menschen, die meenen daarmee hun land te kunnen dienen. De vertraging van het vernietigings-tempo van koopvaardijvloten heeft maar heel kort een ver flauwing van den zeeoorlog beteekend. Want nu schijnen de Engelschen er alles op te zetten om de Duitsche oorlogsvloot te treffen. In het begin van den oorlog verloren zij zelf eenige groote schepen, waarbij de ondergang van een hunner vliegtuigmoederschepen en die van de Royal Oak den grootsten indruk maakten. Nu blijken zij alles op revanche te zetten. De merkwaardige gebeur tenissen met het slagschip Admiral Graf von ee hebben ertoe geleid dat de commandant van dit schip het zelf vernietigd heeft, hetgeen in elk geval een belangrijk verlies voor de Duit sche vloot beteekent. Sindsdien hebben Engelsche berichten den ondergang door torpedeering ge meld van een kruiser van de Königsberg-klasse en een U-boot en de zware beschadiging, mis schien vernietiging van den lichten kruiser Leip zig en den zwaren kruiser Blücher. Wij zijn niet gewend oorlogscommuniqués voor 100 te aan vaarden maar uit het openbaar gemaakte verslag van den commandant van de Engelsche duikboot Salmon krijgt men den indruk dat hij in elk geval groote uitwerking met zijn zes afgeschoten torpedo's heeft gelrad. Die indruk wordt beves tigd door de reeks aanvallen op koopvaardij schepen die onmiddellijk van Duitsche zijde door middel van vliegtuigen is gevolgd. Daarop heeft de Engelsche luchtvloot Maan dagmiddag een aanval op de Duitsche marine bases Sylt en Helgoland beproefd, waaraan blijk baar meer dan veertig vliegtuigen hebben deel genomen. Zij zijn er niet in geslaagd schepen van de Duitsche vloot te treffen, maar door het Duit sche luchtdoelgeschut bestookt en bovendien in een hevig gevecht met Duitsche vliegtuigen ge raakt. Volgens het Duitsche communiqué verlo ren de Engelschen daarbij 34 toestellen (van de 44) en de Duitschers maar 2. Volgens het Engel sche communiqué vernietigden de Engelschen twaalf Messerschmidts en gingen acht van hun eigen toestellen verloren. Duitsche lezing dus: wij wonnen met 34-2; Engelsche lezing: wij wonnen met 12-8 Men zal er zich in de oorlogvoerende landen niet over kunnen verbazen als men merkt dat in onzijdige landen eenige twijfel tot uiting komt omtrent de juistheid van oorlogsberichten in het algemeen. Intusschen is door deze gebeurtenis wel weer de indruk versterkt, dat aanvallende luchteskaders tegen even talrijke tegenpartij geen beste kansen hebben. Ook in.de lucht schijnt de verdediging sterker te wezen dan de aanval, het geen de kans op een beslissend resultaat van den oorlog' dus ook alweer vermindert. Hetgeen velen, die hopen dat er een eind aan zal komen zonder dat éen van beide partijen militair overwonnen is, allerminst zal bedroeven. De zeeoorlog blijft intusschen met volle kracht woeden en de hevigheid van dezen strijd doet vermoeden, dat er dezer dagen nog wel meer zware slagen uitgedeeld zullen worden. Hetgeen er voorshands niet toe kan bijdragen, de kans op bemiddeling of op wapenstilstand te ver- gxooten. R. P. De werkloosheid te Haarlem. Een minder gunstige week. In de afgeloopen week steeg het aantal werk- loozen te Haarlem met 128. Dezelfde week van 1938 gaf slechts een vermeerdering van 77, zoodat het een ongunstig verschil is van 51. Er zijn te Haarlem thans 4866 werkloozen. Dat zijn er minder dan in 1938: 1398, 1937: 1377, 1936: 1826, 1935: 1904, 1934: 958, 1933 213 en 1932: 601. 'k Wou me aan het schaatsenrijden, Nu de wintervorst regeert, Toch ook nog wel even wijden, Voor 'k he ganschlijk ben verleerd. 'k Heb me, letterlijk gesproken, Dus weer op glad ijs gewaagd. Dat het ijs niet is gebroken, Is niet m ij n schuld, nu u 't vraagt. Dat was enkel daarom lastig: Het was op een tennisbaan, Waarop ik wel niet standvastig Maar in veiligheid kon staan. 'k Ben niet in mijn jongste dagen En op 't ijs niet meer zoo'n held, 'k Heb een rare schaats geslagen, Als 't nou eerlijk zij vermeld. 'k Zal maar niet precies verklaren, Of 'k het ijsvermaaklijk vond. Maar 'k was in een reeks van jaren, Niet zoo vaak laag bij den grond. Nooit als bij dit schaatsenrijden, Naar 'k oprecht getuigen kan, Voelde ik mij zoo bij tijden, Waarlijk een gezeten man. Om 't eens militair te luchten, 'k Voelde me na afloop zoo: Spierpijn, strompelen en zuchten, (Heel diep zuchten) o en o. P. GASUS. Uitsluitend met Roomboter bereid LUXE-BAKKERIJEN Tel. 10876, 13714, 11643, 12193, 21521 (Adv. Ingez. Med.) LONDEN: Twaalf Duitsche toestellen neergeschoten, zeven Engelsche vermist. BERLIJN: 34 Britsche vliegtuigen neergehaald, 2 Duitsche neergestort. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde Maandagavond mede dat Engelsche bombardementsvliegtuigen twaalf Messer- schmidt gevechtstoestellen hebben neerge schoten in een verwoeden luchtslag boven de Bocht van Helgoland. Zeven Engelsche vliegtuigen zijn nog niet teruggekeerd. De Britsche bombardementstoestellen be vonden zich op een verkenningsvlucht met het deel ieder Duitsch oorlogsschip, dat op zee aan getroffen wordt, aan te vallen. Er werden geen Duitsche oorlogsschepen gezien. De twaalf Messerschmidtvliegtuigen maakten ongeveer 50 pet. uit van de vijandelijke strijd krachten, die in den strijd werden geworpen. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft de volgende lezing: In den middag van 18 December hebben de Engelschen een groote vlucht ondernomen met 44 moderne gevechtsvliegtuigen. Gepoogd werd verscheidene plaatsen aan de Noordzeekust aan te vallen. Zij werden echter reeds bij het nade ren ten Noorden van Helgoland door Duitsche jachttoestellen opgevangen en uiteengedreven. Er werden verscheidene verbitterde lucht gevechten boven het binnendeel van de Duitsche Bocht gevoerd. Daarbij werden, volgens tot dusverre ontvangen berichten, 34 Engelschen neergeschoten. Bij dit aantal zijn niet de verliezen inbegre pen, die de overgebleven Engelsche toestellen naar alle waarschijnlijkheid op hun vlucht terug verder hebbenij geleden. Brokstukken van neer geschoten Engelsche toestellen zijn reeds op de Duitsche eilanden aangespoeld. De bemanningen van twee Engelsche vliegtuigen werden gevan gen genomen. Enkele Engelschen gelukte het door te breken naar Wilhelmshaven. Zij raakten in geconcentreerd afweervuur, zoodat zij er niet toe kwamen bommen neer te werpen. Aan Duitsche zijde zijn twee vliegtuigen, welker be manningen met valschermen omlaag sprongen, neergestort. De zegevierende Duitsche jacht toestellen zijn Messerschmidt-machines van het type 109. Zij behooren tot het jachteskader Schumacher, dat reeds op 14 December door het neerschieten van 1(1 der 20 aanvallende Engelschen den vijand met 50 pet. verlies naar huis zond. Nader meldt het D.N.B.: Voor de Britsche radiozenders werd Maandagavond het Duitsche bericht over het gevecht boven Helgoland als on juist voorgesteld. Van bevoegde Duitsche zijde wordt hiertegenover op ondubbelzinnige wijze vastgesteld dat de Duitsche mededeeling offi cieel is afgekomen en dat de daarin vervatte opgave, dat 34 Engelsche, daarentegen slechts £nqeC&che olieqecaattoaC op de Duitsche Tlooxdzeekust. 2 Duitsche vliegtuigen zijn omlaaggeschoten, in overeenstemming is met de waarheid. De Engelsche mededeeling, dat twaalf Duitsche vliegtuigen omlaag zijn geschoten, is uit de lucht gegrepen. Deensche eilandbewoners sloegen den strijd gade. TöNDER (Jutland, Denemarken), 18 Dec. De bewoners van de meest in de nabijheid van de Duitsche grens gelegen eilandjes beweren dat zij Maandag tusschen 10 uur en 3 uur na middag boven Sylt, het eiland, waarop een Duit sche luchtbasis gestationneerd is, een van de grootste luchtgevechten sedert het uitbreken van den oorlog hebben waargenomen. Op het eiland Röm was het gevecht het beste waar te nemen. Personen, die het gevecht ge volgd hebben, zeiden dat er 14 bommen uitge worpen werden. Men kon echter niets omtrent de uitwerking daarvan melden. Zij verhaalden hoe eenige minuten na 10 uur vanmorgen het luchtdoelgeschut van Sylt plotse ling hevig begon te vuren en hoe een zwerm Mes serschmidts opstegen om de „raiders" te ont moeten. Door het mistige weer was het den waar nemers niet mogelijk onderscheid te maken tus schen Duitsche en Engelsche vliegtuigen en om meer details van het gevecht waar te ne men. Volgens deze waarnemers zou het zuide lijke deel van het Duitsche eiland Hörnum eveneens in den loop van het gevecht gebom bardeerd zijn. Eenstemmig verklaarde men dat er een buitengewone activiteit gedurende de laatste nachten van de Britsche luchtmacht boven Sylt waar te nemen valt. (United Press). DE BRITSCHE ADMIRALITEIT MELDT: Ander Duitsch oorlogsschip eveneens geraakt. De „Leipzig" behoort tot de „Leipzig-klasse". De waterverplaatsing van dezen kruiser be draagt 6000 ton. Het schip is 543 voet lang en voert een bemanning van 600 koppen. Het voert 9 kanonnen van 15 c.M., 4 van 8 c.M., 18 machinegeweren en 18 torpedolanceer- buizen. De „Leipzig" dateert van 1929. De Britsche Admiraliteit heeft gisteravond be kend gemaakt, dat de commandant van den Engel schen onderzeeër, die de „Bremen" in zicht had ge kregen, dit schip bevel had gegeven te stoppen. Hij maakte zich gereed een waarschuwingsschot, af te vuren', toen vijandelijke vliegtuigen de duikboot dwongen onder water te gaan. Ondanks het feit, dat Duitsche vliegtuigen in de nabijheid waren, kwam de duikboot boven water en gaf de „Bremen" een teeken, om onmiddellijk te stoppen. De „Bre men" nam hiervan geen notitie. De commandant van de duikboot maakte zich gereed een schot af te vuren voor den boeg van de „Bremen" toen hij opnieuw gedwongen werd te duiken. Vier en twintig uur later zag de duikboot een vestzakslagschip, twee slagkruisers en drie in de nabijheid varende kruisers. De commandant van de duikboot besloot te probeeren meer dan één schip buiten gevecht te stellen. De eerste torpedo trof den kruiser „Leipzig" en men gelooft, dat nog twee torpedo's een an deren zwaren kruiser getroffen hebben. Drie andere torpedo's schoten tusschen de vijan delijke schepen door. Nadat op de duikboot jacht was gemaakt, keerde deze na het vallen van het donker naar de plaats terug en constateerde, dat een oppervlakte van bijna vier vierkante mijlen onder een dikke laag olie lag. De Admiraliteit voegt hieraan toe: „Het lijkt zeker, dat minstens een zware kruiser, behalve de lichte kruiser „Leipzig" ernstig beschadigd is en het is zeer wel mogelijk, dat ten minste één van de schepen er niet in geslaagd is de haven te bereiken. De avonturen van de Engelsche duikboot, aldus meldt Reuter nog, begonnen bijna direct toen zij het gebied, waar zij moest patrouilleeren, bereikte. De onderzeeër kreeg namelijk een pas geschilder de duikboot in zicht en viel die met torpedo's aan. De Engelsche gezagvoerder, die door de periscoop de uitwerking van de torpedo's waarnam, zag een verblindende flits en nam waar, hoe wrakstukken twee honderd voet de lucht in werden geslingerd. De zee werd met stookolie en wrakstukken bedekt en ook werd het lijk van een Duitschen matroos ge zien. Een paar dagen later ontmoette de duikboot de Bremen. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat het van Britsche zijde vespreide bericht, volgens het welk de Britsche onderzeeër „Ursula" een Duitsche kruiser van de „Köln" klasse in de monding van de Elbe tot zinken zou hebben gebracht, (gelijk giste ren uit Londen werd gemeld) van allen grond is ontbloot. De mogelijkheid bestaat, zoo zegt het D. N. B„ dat op genoemden dag de ontploffing onder water, welke door een lichten kruiser is waargenomen, het gevolg was van een torpedo, welke door een Brit- schen onderzeeër was afgevuurd. Zooals evenwel in het legerbericht van 14 December reeds is ge meld, heeft deze ontploffing slechts geringe schade aangericht. Reuter verneemt in officieele Britsche kringen dat er geen waarheid schuilt in de Duitsche bewe ring, dat Duitsche vliegtuigen Zondag twee patrouil levaartuigen hebben tot zinken gebracht en drie andere oorlogsschepen schade hebben toegebracht. Kerstmis nadert snel. Nog slechts enkele dagen en wij moeten de inzameling voor de Kerstgave aan de Stille Ar men sluiten. Er is, omdat het aantal Stille Armen belangrijk grooter is dan vorige jaren, nog geen geld ge noeg om aan allen die daarvoor in aanmerking komen een Kerstgave te doen toekomen. Daar om wordt gehoopt dat in de komende dagen nog velen zich geroepen zullen voelen ook een offer te brengen voor dit goede doel: de Stille Armen Kerstdagen te bereiden die vrij zijn van knel lende zorgen voor het allernoodzakelijkste le vensonderhoud. Degenen die in staat zijn een bijdrage te geven en dit toch nalaten, zouden de verantwoordelijk heid dragen voor het feit. dat er Stille Armen zijn die ook tijdens de Kerstdagen in kou zitten, misschien zelfs zonder eten in huis. In de gezinnen der Stille Armen zijn ook kinderen Twaalfde verantwoording giften Stille Armen. N. N. f 2,—; J. A. V. f 2,50; J. H. f 1,50; Mej. R M. f 0,50'; Uit het potje van den Baas en de Vrouw f 1,—; J. K. M. f 2,50; J. K. f 2,50; R f 10,—M. P. f2,50; C. I f5,—; Collecte Bal Kwekkeboom 16/12 Gem. Concertzaal f 66,86; N. N. f 1,50; H. A. K. f 5,—; H. v. M. f 5 n. V. J. A. B. f 25,—; L. W. f 2,50; A. S. en S. D. f2,—; Towi f 1,—Anoniem f 1 J. J. B. f 5,—; H. B. te Hst. f 5,—; S. H. f 1,—; Z. B. f 1.—; R. G. f 5,—; Mevr. A. v. N. W. f 5,—; Mevr. M. O. f 1,50; J. C. B. f i g. B. f 1,—; D. N. f 30,—; J. H. v. V. f 10,—- Dr. H. H. f 10,—; Ir. M. H. M. f 10,—; R. B. f 10,—; Mej. J. W. f 5,—; Jhr. B. G. v. S f 5,—- J. O. f 5,—; fam. P. F. C. f 4,50; J. D. K. f 2,H. E. O. f 1,Dr. H. H. N. f 3,— C. J. W. de R. f 2,50; M. B. f 2,50; W. J. v. T. f 2,50; H. D. f 2,50; N. N. f 2,50; O. K. f2,50; W. H. D. f 2,50; A. K.—T. f2,50; J. W. Zandvoort f2,50; C. S. f2,—; Alfred en Elly f2,—; O. L. f2,—; M. G.—S. f2,—; Mevr. C. M. B.—B. f 1,E. R. f 1,—J- L. R. f 1,—; B. Sch. f 1,—; W. D. f 1,—; A. D f 10,—C H. f 1,Personeel boekbin derij W. Knoop Zn. f 5,10; F. R. B. f 1, H. de Gr. Overveen f 1,—; Jan en Bram f0,40; van een Werkster f2,P. J. A. f 2,—; W. S. v. T. f 10,—; Mevr. A. B. f 2,—; N. N. f 10,—; N. N. f 2,—: fam. V te Sant poort f 4,—; de 3 Wtjes f 10,—Bep en Henk f 2,—; H H. v. D. f 1, J. H. v. d. B. f 1. N. N. f 2.50, Mevr. B. D. f 2, Mevr. E. d. K.—W. f 3.50, W. v. D„ Bl'daal f 0.25, Mevr. R. f 2.50, „La Gaité" f 20, N.N. f 0.50, W. T. f 1, O. f 2.50, J. en L. f 1.50, J. G. M. f 1, Mej. H. v. M. f 2. Mevr. C. B. W. f 1, Dicky M. f 1, N. C. H. f 1, W. K. f 2, fam. B. C. f 2.50, X. f 200. M. S. f 1, fam. B. f 3, J. K. f 0.25, N. N. f 1, Alta f 1.25. P. E. f 1, Mevr. F. J. M. f 2.50, G. de V. f 5, fam. v. W. f 0.75, Militair f 10, W. D. f 1, Jan en Karei f 0.50, Mevr. v. 't W. f 2.50. Dames K.—H. f 5. N. N. O. f 20. M. H. f 2.50 G. A .F. f 3.50, N. N. f 1. P. J. T. f 2, S. f 1.25, Van de zes vrienden f 3. F. C. K. Azn., f 2, Van Teddy, zelf gebracht, f 1, W. IJ. f 0.50 J. L. F. f 2. J. P. L. f 1. R. P. f 1, P. K. f 1. v. A. f 1, KI. f 1, H. B. f 2, v. B. f 1.50. W. S. f 1, Mevr. H. f 1, S. J. H. f 1. Chr. V. Bl'daal f 3. M. V. A'hout- f 0.50, J. M. O. f 0.50; fam. B. K. f 5 H. C. V. f 1, J. M. B. f 10, fam. U. f 10, G. J. B. f 5. M. V. D. f 1, C. S. f 4.50. Riekje f 1, Spaamdam f 2, H. J. v. E. f 1, Mevr. P. f 10. Mevr. J. B. M. f 2.50, J. B. f 1, K. B, f 5. Thans zijn in het geheel bij ons blad bin nengekomen 1018 giften tot een bedrag van f 7778.58. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein of worden overgeschreven op onze postgirorekening no. 38810 onder ver melding .,Voor de stille armen" en onder •pgave. hoe men zijn gift verantwoord venscht. I Het woord is aan Marshall Drummond: De kleine beleefdheidsphrasen van het dagelijksch leven zijn inderdaad onbe- teekenend, want de indruk dien zij ons geven hangt niet van de ivoorden zelf af, maar van de oprechtheid waarmee ze ge zegd worden. Hoe zegt u „alstublieft", „dank u" en „hallo" en goeden mid dag"? Hoe springt ge zelf om met dit kleingeld van het maatschappelijk ver keer?" Valt het van ilw leven met een levenloos conventioneel geklik, of krijgt het een waardevollen klank doordat het uw Munt gepasseerd is? (In een artikel in de National Home Monthly, Winnipeg, van September) De „Columbus" wordt door Engelsche torpedojagers opgewacht. MIAMI, 19 Dec. Volgens de Miami Herald lig gen twee Britsche torpedoboot jagers voor de kust van Florida te wachten op het Duitsche s.s. „Co lumbus", dat, naar bericht wordt, langzaam langs de kust in de Amerikaansche territoriale wateren opstoomt. Alle vaartuigen van de neutraliteitspa- trouïlle, die hun basis hebben in Keywest, zijn uit gevaren. (United Press). Duitsch protest bij de Cliileensche regeering. SANTIAGO DE CHILI, 19 December (Havas) De Duitsche ambassadeur heeft een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken. In wel ingelichte kringen wordt vernomen dat hij op niet officieele wijze heeft geprotesteerd tegen het besluit van de regeering van Chili om toe te staan dat het door de Britten buitgemaakte Duitsche schip „Düs- seldorf" de haven van Antofagasta binnen mag komen. CHOCOLADE KRANSEN gevuld met de- wereldberoemde WILLEM STUVé NOUGAT. ZACHTE NOUGAT STAAFJES 35 ct. per ons. Blikken voor verzending gereed v.a. 1.50, 2.00, 2.50 en hooger. WILLEM STUVé Hofleverancier Gr. Houtstraat 7 t.o. Paarlaarst. - Telef. 10992 (Adv. Ingez. Med.) BREDERODE EN EINDENHOUT DOORLOOPEND GEOPEND. Tarieven in de advertentiekolommen. Inl. SPORTHU1S HAARLEM, Telef. 12215 RIJDEN OP „NOREN" IS VERBODEN. (Adv. Ingez. Med.) TAFELVERSIERINGEN van MUYS verhoogen de gezelligheid in huis. GED. OUDE GRACHT 103 - Tel. 11723 (Adv. Ingez. Med.) De nieuwste verbeteringen aan brillen vindt U steeds bij GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) heden12 pagina's. HAARLEM EN OMGEVING peg. Dc kosten van de blokbrandwecr tc Blocmen- daal 3 BINNENLAND De Koningin neemt deel in de nieuwe Staats- lecning. 6 Het ijs heeft Maandag vijf slachtoffers gcëischt. 6 Dc in dienst zijnde werkloozen krijgen ook de Kerstgave. 6 BUITENLAND De Duitsche kruiser „Leipzig" is volgens Engel sche opgave door een torpedo getroffen. X Er is weer een hevig luchtgevecht tusschen En gelschen en Duitschers geleverd. 1 De Russen melden verovering van Pitkajarvi 3 De bemanning van de „Graf Spee" is te Buenos Aires aangekomen en zal geinterneerd wor den. s De Amerikaansche republieken protesteeren bij de oorlogvoerende landen. 5 Churchill over den ondergang van de „Graf Spee". 5 ARTIKELEN, enx. R. P.: De oorlog ter zee. j Van een bijzonderen correspondent: Fransche verontwaardiging over den aanval op Fin land g G. J. Kalt: Muziekschool van „Toonkunst" en Kerkconcert Ev. Luth. Kerk. Q K. de Jong: „Haarlem's Kamermuziek „Ensem ble" en „Mannenkoor Elcctrlsch Materieel" 6 J. H. de Bois: Derde Groeptentoonstelllng 6 J. B. Schuil: ,,'n Kalme Bruiloft" en „Laten we het probeeren". g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on Q

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1