Uit Haarlem's Gemeenteraad NU Schellekens' Guldens goedkooper VULPENHOUDERS DONDER DA'j 2! O E GEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Nieuwe bezuinigingen die van Haarlem verlangd werdenDe Raad legde zich daarbij evenals B. en Wgedaan hadden onder protest neer. Zal Haarlem nu het volledige tekort op de begrooting 1939 van het Rijk aan extra bijdragen ontvangen? De bepalingen over de 5% verhooging van den steun van werkloozen worden ook toegepast op de gesteunden volgens ArmenzorgOp de Groote Markt komt een wachthuisje voor passagiers van tram en autobus. - Moeten er twee of drie Centrale Scholen zijn? Een der belangrijkste punten van de agenda voor de raadsvergadering van Woensdagmiddag was de vaststelling van de 3e suppletoire begroo ting dienst 1939. Dit voorstel zag er uit als een hamerstuk, maar wie de toelichting goed gelezen had, kon een vrij uitgebreid debat verwachten. Het ging hier namelijk over Nieuwe opgedrongen bezuinigingen. De door de regeering ingestelde commissie, die de begrootingen der gemeenten die extra uitkee- ringen uit het Werkloosheidssubsidiefonds moe ten vragen, bestudeert (en beknibbelt) heeft thans de Haarlemsche begrooting voor 1939 be studeerd. Vlug is dat niet, want over eenige we ken gaat de Raad al de begrooting voor 1940 be handelen. Het jaar 1939 is bijna al verstreken. De commissie deelde aan het college van B. en W. mede, dat het haar was opgevallen, dat Haar lem voor 1939 op haar begrooting een grooter te kort had dan over de vorige jaren, terwijl niet gebleken was. dat er in de economische en finan- cieele omstandigheden der gemeente veel gewij zigd is. De commissie was er „niet van overtuigd, dat het met de uiterste inspanning onmogelijk zou zijn geweest zoodanige maatregelen te ne men, dat het tekort beperkt zou worden tot dat van vorige jaren". Daarom achtte de commissie zich niet verantwoord aan de regeering te advi- seeren het zooveel grooter begrootingstekort als bijzonderen steun uit het Werkloosheidssubsidie fonds beschikbaar te stellen. Een vrij scherp-gestelde aanklacht dus tegen de gemeente. Maar B. en W. zijn het antwoord niet schuldig gebleven. Zij hebben betoogd, dat er alleen voor armenzorg al 267.500 meer noodig is. Voorts moest 43.767 meer worden uitgetrokken ter dekking van het tekort van het gemeentelijk pen sioenfonds; ook moest 69.800 meer worden ge raamd voor rente van het grondbedrijf, terwijl de rijksuitkeering uit het Gemeentefonds 46.600 minder was. Bij elkaar dus reeds ongunstige fac toren tot een bedrag van 427.667. Het tekort op de begrooting voor 1939 was f 1.454.000, waartegenover staat een tekort voor 1938 van f 860.000. Een verschil dus van f 594.000, maar waarvan B. en W. meteen f 427.667 konden verklaren. Het bestudeeren van de begrooting moet door de commissie dus wel oppervlakkig geschied zijn, anders zouden die verschillen, die samen 4 1/4 Iton beloopen, haar zeker opgevallen zijn. Het college van Ged. Staten, dat ook toezicht houdt op de financiën der gemeente, heeft de begroeting blijkbaar nauwkeuriger bekeken. Zij kwam met enkele eischen. Allereerst moeten op de begrooting voor 1939 dezelfde bezuinigingen aan gebracht worden die reeds voor 1938 golden (o.a. geen subsidie aan de esperanto-kindercursussen en niet meer dan 2500 subsidie aan „Haarlem's Bloei"). Verder verlangen Ged. Staten, dat de post van f 324.000 voor gewoon onderhoud van gemeente- gebouwen verlaagd wordt tot 300.000. B. en W. hebben alle posten nog eens nagegaan, maar zij konden het niet verder brengen dan tot een be zuiniging van 22.100 zoodat de post van f 300.000 dan nog met 1900 wordt overschreden. Ook eischen Ged. Staten dat de post voor on voorziene uitgaven van 60.000 tot 35.000 ver laagd wordt. Daar de regeering weigert uit het Werkloos heidssubsidiefonds bijdragen te geven tot dekking van tekorten over vorige dienstjaren, kan op de begrooting voor 1939 geen post van 145.000 ge bracht worden voor aflossing van de leening, die aangegaan is tot dekking van de tekorten van 1.450.000 van de getneenterekeningen van 1936 en 1937. Dit bedrag wordt dus weer naar den ka- pitaaldienst overgebracht; B. eh W. hebben er tegenover Ged. Staten op gewezen, dat het zwe- vend laten van deze tekorten leidt tot vergrooting van de financieele moeilijkheden, maar hebben zich noodgedwongen toch neergelegd bij de be slissing. De raad kon natuurlijk ook niet anders dan zich noodgedwongen bij die eischen van Ged. Sta ten neerleggen, want anders komt immers die extra subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds in gevaar. Maar natuurlijk werd er nog wel gesputterd. De heer Wolzak (A.R.) vond dat B. en W. een beetje te gauw toegegeven hebben aan den eisch van de commissie om op de begrooting geen 145.000 te brengen voor aflossing van 1/10 van 'de leening van 1.450.000 die aangegaan is, om de tekorten over 1936 en 1937 af te lossen. De ge meente Haarlem moet volhouden. De zwevende tekorten hebben groote bezwaren, zij beletten den terugkeer naar een normaal financieel beleid. Indertijd hebben B. en W. bij de behandeling van de begrooting voor 1939 aan den raad medege deeld, dat het college overtuigd was dat het rijk zou bijdi'agen in de verrekening van die tekorten. Spreker diende het voorstel in om deze f 145.000 niet van de posten voor extra-uitkeeringen af te halen. De heer Noordh off (S.D.A.P.) was voldaan dat B. en W. tegenover de commissie zoo krachtig mogelijk stelling genomen hebben. Het is verkeerd, dat de subsidie voor Haarlem's Bloei van 4000 tot 2500 moet wprden verlaagd. De houding der regeering is in déze niet juist, maar spreker ziet er geen heil in om voor te stel len de subsidie op 4000 te handhaven. Bezuiniging op onderhoudswerken moet in het algemeen afgekeurd worden. 35000 voor onvoorziene uitgaven is natuurlijk veel te laag, dat zal ook wel bij de rekening blij ken. Ook spreker keurde de .politiek der zwevende tekorten sterk af. Zoo komt de gemeente nooit af van de knechtschap. Er blijft van de autonomie der eemeenten weinig over. D®ieer Peper communist) was het met de vorige sprekers volmaakt eens. Er is een nieuw ministerie gekomen, maar de bewuste commissie volgt nog steeds de politiek van de vroegere re geering. Hoe is dat te verklaren? De heer Castricum (r.k.) meende dat de be grootingen van 1936 en 1937 te laag zijn opgezet geworden. Nu wreekt zich dit. Spreker vindt de houding van de commissie zeer juist, het zal de gemeente aanmanen tot zuinigheid om daardoor tekorten te voorkomen. De heer Biivoet (r.k.) wethouder, wees er op. dat B. en W. geprotesteerd hebben tegen de politiek r'r zwevende tekr. ten Het rijk heeft deze houding tegenover alle gemeenten aangenomen, er wordt door haar geweigerd oude tekorten van gemeenten te dragen. De motie-Wolzak moet door B. en W. ten stelligste ont^den worden. Logischer zou het geweest zijn als de heer Wolzak had voor gesteld een verzoek aan de Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten te doen, zich namens de gemeenten tot de regeering te wenden om haar houding in deze te wijzigen. Bovendien moet men bedenken, dat de re geering de extra bijdragen uit het Werk loosheidssubsidie niet a fonds perdu geeft, maar als renteloos voorschot. Heel veel verschil maakt het dus niet uit. Daar om wilden B. en W. niet op hun achterste beenen gaan staan. B. en W. betreuren het dat de subsidie voor „Haarlem's Bloei" verlaagd moest worden. Bij de replieken handhaafde de heer Wolzak zijn voorstel inzake de f 145.000. Het is heel goed mogelijk dat Ged. Staten het bezwaar der com missie niet deelen. En in het uiterste geval kan men een beslissing der Kroon uitlokken. Het is altijd nog beter een renteloos voorschot te ont vangen dan een leening te moeten sluiten waar op men rente moet betalen en bovendien nog af lossen. De heer Noordhoff vond de houding van den heer Wolzak revolutionnair. (gelach). Spreker gaf in overweging B. en W. alsnog te verzoeken zich over de quaestie der zwevende tekorten alsnog tot Ged. Staten te wenden. De heer van Dam (V.D.) was het in beginsel eens met den heer Wolzak, maar hij vond het toch maar practischer het voorstel van B. an W. aan te nemen. De heer Wolzak nam om practische over wegingen zijn voorstel terug. Daarop werd het voorstel van B. en W. aange nomen. Door de nu in deze 3e suppl. begrooting aan gebrachte veranderingen verminderde het op de begrooting voor 1939 geraamde tekort met f 165.120, zoodat van de f 1.454.000 nog rond f 1.289.000 overblijft. Het is nu de vraag of de commissie bet verantwoorden kan aan de regeering te ad- viseeren dit bedrag over 1939 aan extra bij dragen voor Haarlem beschikbaar te stellen, want het is nog altijd f 429.000 hooger dan het bedrag van 1938. Maar als de commissie en Ged. Staten geen andere posten kunnen aanwijzen waarop Haarlem bezuinigen kan, zal er toch wel niets anders over blijven dan daartoe te besluiten. Duurtoetoeslag aan gesteunden. De heer Noordewier (communist) bracht een adres van den Landelijken bond van werk verschaffingsarbeiders en werkloozen om de steunuitkeeringen en de loonen met 15 pet. te verhoogen ter sprake. De regeering heeft de duurte op 5 pet. getaxeerd want daarmee is de steun der werkloozen verhoogd. Die verhooging is evenwel veel te gering. Al mag het waar zijn dat de kosten van het levensonderhoud slechts met 5 pet. zijn gestegen het is toch ook een feit. dat de noodzakelijke levensmiddelen, waaraan de werkloozen het grootste bedrag van hun steun moeten besteden, met veel meer dan 5 pet. zijn gestegen. Voor de werkloozen is het leven dus met meer dan 5 pet. duurder geworden. Ook is het noodig dat op grooter schaal kleeding, dek king en schoeisel wordt verstrekt, want daarmee is Maatschappelijk Hulpbetoon veel te karig. In veel gezinnen worden oude jassen en zakken gebruikt om de kinderen toe te dekken. De heer Van L i e m t (R.K.), wethouder, be toogde. dat klachten over steun in de Tweede Kamer te berde gebracht moeten worden.De raad van Haarlem heeft in deze geen zeggenschap. De werkloozen krijgen nu door de beslissing der re geering 5 pet. steun meer. Verder mag de ge meente niet gaan. B. en W. hebben reeds besloten dezelfde voorschriften betreffende de verhooging van den steun met 5 pet. ook toe te passen op de armlastigen. De heer Noordewier; Wij zullen in den raad de belangen van de werkloozen blijven bespreken. Ik ben gekozen door een deel der Haarlemsche burgerij tot lid van den raad De heer Klein (R.K.)Dat was een vergis sing! (gelach). De heer Westerveld (S.DA.PL wethou der van onderwijs, verdedigde een voorstel van B. en W. om het crediet van f 20.000 voor school kleeding voor 1939 te verhoogen tot f 23.000, om dat het crediet te laag bleek te zijn. De heer Castricum (R.K.)Wordt dit be sluit door de hoogere instanties goedgekeurd? De Voorzitter; Het is soms even onver standig zekere vragen te stellen, maar ook om die te beantwoorden! Het voorstel van B. en W. werd daarop aange nomen. Klachten over een wasscherij. Opnieuw werden klachten van bewoners ter sprake gebracht over een wasscherij in het Kle verpark. Mevrouw Scheltema (liberaal) meende dat B. en W. krachtiger kunnen optreden tegen den eigenaar om verbetering te verkrijgen. Ingevol ge de Hinderwet kan bijvoorbeeld geëischt wor den dat de „aanjager" van de stoommachine buiten werking wordt gesteld. De eigenaar moet de consequentie aanvaarden en tot het koopen van een nieuwen stoomketel besluiten. De heer Peper (communist) was overtuigd dat wanneer door de wasscherij duurdere brand stoffen worden verbruikt de roetplaag zal op houden. Andere industrieën in die omgeving o.a. de bakkerij van „Vooruitgang" moeten ook wel die duurdere kolen gebruiken. Ook moet een nieuwe stoomketel in de wasscherij komen, dan in 't hinderlijke lawaai voor de omwonenden ook verdwenen. De heer Reinalda (s.d.a.p.)wethouder, wees er op. dat in enkele wijken der stad al in dustrieën gevestigd waren toen de raad besloot die wijken voor de industrieën te sluiten. Wij zitten wat de wasscherij in het Klever park betreft ook met een erfenis van het ver leden. B. en W. hebben al verschillende voor- elegante modeschoenen OEN HAAG. SPUI naast Asta WEIMARSTRAAT tegenover Regentes AMSTERDAM. KALVERSTR. h. Heiligeweg HAARLEM, GROOTE HOUTSTRAAT 12 (Adv. Ingez. Med.) schriften gegeven, maar dde hebben de klachten der bewoners niet geheel doen verstommen, B. en W. kunnen alleen maatregelen voorschrijven in het raam van de Hinderwet. Tot nu toe heeft de eigenaar zijn medewerking gegeven voor zoo ver het hem in economisch opzicht mogelijk is. Een niieuwe stoomketel van 10.000 kan hij niet betalen en nu wordt in samenwerking met het stoomwezen getracht een goedkoop-ere oplossing te vinden. Het is een quaestie van nog even afwachten, maar de zaak komt, naar B. en W. meenen, wel in orde. In de wasscherij worden kolen gebruikt dde aan de eischen voldoen, maar misschien is het nog mogelijk andere brandstof fen voor te schrijven. Meer kunnen B. en W. niet eischen. De gemeenibe zou het bedrijf wel kunnen wegkoopen, maar daarvoor wordt niets gevoeld. Mevrouw Scheltema; laten wij een termijn itellen voor het vervangen van den ketel? De heer Reinalda; dat willen B. en W. nog overwegen. Hiermee was de quaestie voorloopig afgedaan. Een wachtlokaal voor tram- en buspassagiers. Er is reeds lang behoefte aan een wachtlokaal voor tram- en autobuspassagiers op de Groote Markt. Eindelijk zijn B. en W. nu met een voorstel ge komen. Een gedeelte van de Vischhal (die toch voor der. verkoop van visch immers geen betee- kenis meer heeft i wordt voor dat doel verbouwd. Van de kosten (f 3200zullen de N. Z. H. en de Brockway onderscheidenlijk f 500 en f 300 voor hun rekening nemen. Zonder gedachtenwisseling ging de raad met dit voorstel accoord. Alle leden waren er blijkbaar van overtuigd, dat de voorgestelde oplossing een goede is. Het behoud der Centrale School III. Een van de drie Centrale Scholen (de scholen voor de 7 en 8e leerjaren), namelijk die van de Friesche Varkenmarkt heeft thans niet het mi nimum aantal leerlingen dat artikel 19 der L. O. wet eischt. Over 1939 werd gemiddeld een leer lingenaantal mn 122 bereikt, terwijl 125 ver- cischt is. Nu moet met ingang van 1 September 1940 deze school worden opgeheven, tenzij de ge- meentera-aci uitspreekt dat het behoud der school gewenscht is. B. en W. stelden den raad voor dit besluit te nemen. De heer D rils m a, (s.d.a.p.) weer er op. dat op de betrokken school nu wel 123 leerlingen zijn, maar er zijn 20 leerlingen van de andere centrale scholen op overgeplaatst. Zou het misschien niet beter zijn een van de drie centrale scholen maar op te heffen. Liever twee floreerende scholen dan drie die aan bloedarmoede lijden. Mevr. van Eek-Th iel (v. d.) deelde mede dat één der centrale scholen geheel bezet is. Mevrouw Scheltema (liberaal) wilde het voorstel van B. en W. aanhouden opdat de quaestie eerst in de onderwijscommissie bekeken kan worden. De. heer Westerveld (s. d. a. p.) wethou der, zei dat als nu het voorstel van B. en W. niet wordt aangenomen, ae school met 1 September moet worden opgeheven. Nu kan men nog aan zien of er met September aanleiding is ce schooi op te heffen. Beslist wordt er dus nog niets. In den zomer kunnen wij dan uitmaken of er twee of drie centrale scholen moeten zijn. Hamerstukken Zonder of met weinig discussie werden d" vol gende voorstellen aangenomen. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschik ken op het verzoek van het bestuur der Protest. Christel. Nijverheidsschool om te verklaren dat uit breiding dier school met een opleiding voor akte N. VIII (koken) noodzakelijk is. Voorstel tot verkoop van grond aan den Muider- slotweg aan de N.V. „Vondelkwartier". Voorstel tot de aanvaarding van voor straat be stemden grond en aankoop van grond nabij de Houtvaart. Deze laatste grond is bedoeld voor schoolbouw. Voorstel van B. en W. om een gebouwtje voor sociaal werk te stichten bij de woningcomplexen voor financieel zwakkeren bij de Slamatstraat. Voorstel tot wijziging van de instructie voor den bacterioloog van den Gem. Geneeskundigen Dienst, waardoor deze voortaan particuliere consul tatieve praktijk zal kunnen uioefenen. Voorstel tot overplaatsing van een onderwijzer (de heer A. F, J. v. d. Broek) van de Wouwerman- school naar de Tetterodeschool en van een onder wijzeres (mej. G. Cancrinus) der Centrale School No. I naar de Centrale School No. III. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan C. Lorrier als onderwijzer aan de school voor u.l.o. letter B. (Junoplantsoen). Benoemingen Benoemd werden: Tot leden der commissie van toezicht op de ge meentelijke en gesubsidieerde bijzondere scholen voor voorbereidend lager onderwijs de dames C E. Ras-Söhnlein, A. M. L. F. Hoog-Warnaars, P. M Schippers-Haartsen, M. Maarschall-Komin en M. Th. J. van Waijenburg. Tot tijdelijke leerares aan de middelbare school voor meisjes met 5-j. cursus: mej. M. Voorneveld. Tot tijdelijken leeraar aan de gemeentelijke avondschool voor handelsonderwijs: J. van Veller. Tot onderwijzeres aan de J. P. Coenschool (Gijs- brecht van Aemstelstraat 118): Mej. C. J. A. Fort- gens. Tot onderwijzeres aan de Van Zeggelenschool (Allard Piersonstraat 25); mej. H. C. Schultz. Tot onderwijzer aan de Junoschool (Junoplant soen 30): L. J. van Mechelen. Tot onderwijzeres aan de Beatrixschool (Gilles Schoolmeesterlaan 3): mej. A. M. Nieland Begrafenis van den lieer A. J. van Balkom. Nadat in de Baikenesserkerk te Haarlem een rouwdienst was gehouden, gewijd aan de nage dachtenis van den op 30-jarigen leeftijd te Over- veen overleden leeraar aan het Amsterdamsche Lyceum, den heer A van Balkom, werd Woens dagmiddag om half 3 op de Algemeene be graafplaats te Bloemendaal de overledene ter aarde besteld. Hierbij was zeer veel belangstelling. In de aula waren aanwezig alle leeraressen en leeraren van het Amsterdamsche lyceum, verschillende afgevaardigden van de Ned. Chr. Studenten- vereeniging. van de Haarlemsche Jeugdkerk voor ouderen, nl, freule van Kretschmar en de heer H. Bijkerk, van verschillende Chr. Jeugdbewe gingen. voorts een groot aantal leerlingen, in 3 groote autocars uit Amsterdam gekomen en ten slotte vele vrienden en kennissen, met wie de overledene krachtens zijn veel omvattenden. werkkring connecties had. Toen de kist in de groeve was neergelaten en het graf door een zeer groot aantal prachtige bloemstukken, kran sen en takken was afgedekt, trad Dr. C. P. Gunning, rector van het Amsterdamsche Ly ceum naar voren om nog een kort laatste woord van afscheid te spreken. Leerlingen en anderen zijn hier aaanwezig om uit. te spreken, wat wij in je verliezen. En als je deze groote menschenmenigte kon zien. zou je er verwonderd over zijn en je zelf afvragen: waaraan heb ik dat verdiend!? Wel zijn Gods wegen duister, maar het zijn niet die duistere wegen, waarover we thans wil len spreken. Want het verblindend licht der toe komst. waaraan ook jij geloofde, is thans voor jou opgegaan. Voor dat licht heb je ook je krach ten gegeven en dat heb je gedaan in alle kinder lijke eenvoud. Namens de Haarlemsche Jeugdkerk werd ge sproken door Dr. E. Emmen. Herv. predikant te Haarlem. Tenslotte sprak ds. E. C. Smelik, predikant bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Hil versum en vriend van den overledene, het- Onze Vader uit, waarna de vader dankte voor de be wijzen van belangstelling. Haak de komende KERSTVIERING VOOR MILITAIREN. Het Comité O. en O. voor militairen afdeeling 4 (Leidschetkwartier) verzoekt het volgende op te neimen: Hoewel door de militaire autoriteiten maatrege len getroffen zijn om een groot gedeelte van de militairen gedurende de Kerstdagen met verlof naar huis te zenden, blijft er toch een belangrijk deel achter, die niet zoo gelukkig zijn om de feest dagen in huiselijken kring te kunnen doorbrengen. Het Comité heeft gemeend in dit gemis zooveel mogelijk te moeten voorzien door het aanbrengen van een eenvoudige versiering en het plaatsen van een Kerstboom in de daarvoor in aanmerking ko mende gebouwen, kortom door in de verblijven der militairen op de eerste plaats de Kerstsfeer te brengen. Dat daarbij ook een versnapering behoort is vanzelfsprèkerd. Dat dit evenwel weer kosten met zich mede zal brengen is begrijpelijk. Reeds meermalen (en met dank kunnen wij ge wagen ook steeds met succes) is een beroep ge daan op de milddadighei dten behoeve van de mi litairen in dit kwartier. Daarom, durft het Comité zij het dan ook met eenigen schroom, weer dezen stap te wagen. Wie kan ons helpen aan een kerstboom, spar rengroen, kerkstklokken en andere versierselen, bovendien aan geschenken van anderen aard en wel rookartikelen, kerstgebak en wat dies meer zij. terwijl, het behoeft nauwelijks een nadere toelichting, ook financieele hulp zeer welkom is. Men kan dit opgeven aan onderstaande adres sen: mevrouw van Dis, Ramplaan 82, H J. Kooij, Rollandstaat 68, A. C. van Eekhout, Leidsdhevaart 62. W. Erdsieck, Brouwersplein 40 en P. Maljaars. Brouwerskade 17. DE SPECIAALZAAK VOOR deftoojj ANEGANG14 TEL.11963 (Adv. mgez Med.) L/enk eens aan. - drie. vier Feesidagen - dal is haast :c-0»eel als een mensch toekomt in deie beiorgde lijden Maar maak er dan ook Feesl-dagen van I 1936 Medoc een schitterende wijn MO i 1934 St Estèphe Medoc 20 1936 Chateau Chaise-Spleen 25 bij 12 flesschen 1.15 1936 Chateau du Cros, 1er Cru Haut loupiac 1.35; bij 12 llesschen 1937 Chateau Pernaud. Sautcrnes Grand V.n doux. bi) 12 llesschen Anjou sec I per llesch IVouvray moèlleux bij 12 llesschen 1934 Cöte de Beaune. Cóte d Or 1934 Vosne Romanes, Cóle dOr 1937 Meursaull. M. Jobard, Meursault. de lijnsle witte Bourgogne 1937 Beaujolais Sherry Fino, karaktervol, droog - Champagne Jos- Perrier, Demi-sec 29 2 75 Vermouth IsolabeHa, wit en rood, p L II. 1 60- MD* ®S Cognac Special, no. 33.(35 Cognac PellissonV'4 15 Rum Punch, rood etiket 3.z0; blauw 2 60 1.25 1.75 1.65 1.20 1.10 1.45 1.75 180 1.30 1.90 Kinderzegen - De Academie Francaise heelt den prijs van 20 000 francs uit de stichting Cognacq-Jay toegekend aan de familie Tréguennec, die gezegend werd met niet minder den dertien kinderen (Adv. Ingez. Med.) EEN NEDERLANDSCH CIRCUS IN VOORBEREIDING. Haarlemmers willen de oude roem laten herleven MET EEN HOUTEN GEBOUW ONS LAND DOOR. De bekende vakman op het gebied der amuse mentskunst, de heer A. G. Giezen te Haarlem, is bezig de laatste hand te leggen aan een onder neming, welke hij tegen het einde van Maart 1940 gereed denkt te hebben en aan het publiek kan voorstellen, n.l. een Nederlandseh circus, dat geheel een nationaal karakter zal dragen en een voortzetting zal zijn van de romantische circus traditie, doordat het gebodene een mengsel van klassieke circuskunst en showrevue zal zijn. De heer Giezen, die voor deze gelegenheid ge associeerd L> met den Haarlemschen ondernemer Van Leeuwen, hoopt zijn onderneming een ge heel eigen en typisch Nederlandseh karakter te geven, wat niet wil zeggen, dat hij uitsluitend Nederlandsche artisten zal engageeren, want met uitsluitend Nederlanders is geen goed op inter nationaal peil staand circus samen tc stellen. Echter zal al het vaste personeel, musici, ballet, stalknechten, technici en administratief perso neel. uitsluitend uit Nederlanders bestaan. Het eigen cachet wil de heer Giezen o.a. aan zijn onderneming geven door zijn circusrevue niet onder te brengen in de gewone verplaatsbare cir custent. maar ln een verplaatsbaar houten ge bouw, dat geheel het aanzien en het comfort van een vast gebouw heeft, zoodat de accomoda- tie in geen enkel opzicht behoeft onder- te doen voor die van een gewoon theater. Dit gebouw is zoo goed als gereed en de totale oppervlakte van het gebouwencomplex, met inbegrip van restau rant, wagenpark, stallen enz., bedraagt 60 X 100 meter. Het theatergebouw zelf heeft twee assen van 40 X 50 meter en zal ruimte bieden aan aan circa 3200 personen. Drie Diesel motor agre- gaten van elk 500 ampères, zullen den noodigen stroom leveren voor verlichting en verdere elec- trische apparaten, die in de shows een belang rijke plaats zullen innemen. Behalve de ronde piste heeft de zaal ook een tooneel, want het programma zal bestaan uit een voortdurende afwisseling van een show op het tooneel. die overgaat ln een ballet, dat zich uit breidt tot de piste en dan de encadreering vormt voor het eigenlijke circusnummer, dat besloten zal worden met een parodie van het klassieke clownstrio. Men hoopt het programma een non- stoptempo te geven en te doen aansluiten aan de oude circus-traditie, zonder wilde dieren en abnormaliteiten. Vanzelfsprekend zullen de bal letten culmineeren in groote apotheoses, die een typisch nationaal karakter zullen dragen. Reeds zijn verscheidene gerenommeerde clrcus- artisten geëngageerd, terwijl het ln de bedoeling ligt, na elk tournee het programma te wijzigen. Men heeft een tournee vastgesteld voor 45 plaat sen in Nederland, met een speelduur van enkele weken in de hoofdsteden, van 2 a 3 dagen in de provincies, met een totalen tournéeduur van 175 speeldagen. De entreeprijzen zullen zeer laag worden gehouden en de heer Giezen is van mee- ning, da de resultaten, welke de buitenlandsche circussen, die den laat-sten tijd in ons land zijn geweest, hebben geboekt, alleszins de verwachting rechtvaardigen, dat deze Nederlandsche onder neming, die op hoog internationaal peil zal blijven, zal slagen. FEESTAVOND „AMIOITIA JUNCTI". De Gymnasiale Letterkundige Vereeniging „Amlcitia Juncti" te Haarlem- houdt, tevens ter gelegenheid van het 550-jarig bestaan van het Gymnasium, op Vrijdag 22 December haar jaar- li jkschen feestavond in den Stadsschouwburg te Haarlem. Opgevoerd wordt „Sara Burgerhart", een roman in brieven van Betje Wolff en Aagje Deken. MAANDBLAD VOOR VRIJZ. HERVORMDEN Verschenen is no. 1 van den eersten jaargang van Geloof en Leven", godsdienstig maandblad der Vereen, van Vrijz. Hervormden te Haarlem. De re dactie van dit nieuwe maandblad is in handen van ds. R. R. Oldeman. predikant der Vrijz. Hervorm den. HUWELIJK TS DE ZWEMWERELD. Hedenmorgen half twaalf is onder veel belang stelling in het Stadhuis te Haarlem het huwelijk voltrokken tusschen den heer C. Zeeman, een be kend zwemmer en waterpolo-speler, en mejuffrouw W. Scholten. eveneens geen onbekende in de zwem- wereld. De heer Zeeman (thans onier de wapenen) is aanvoerder cn bestuurslid van de Zwemclub „Haarlem": hij heeft ook meermalen tie kleuren van Nederland in het buitenland verdedigd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11