VREDE OP AARDE. Menu van de week Geschenken Kersttafel DONDERDAG 21 DECEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD tl Vrede op aarde het is in onzen tijd een grimmig-ironische gedachte, die met de werke lijkheid niet veel meer uitstaande heeft. Vrede op aarde een aanfluiting, nu er oorlog is in Europa, en de niet-oorlogvoerenden ter handhaving hunner neutraliteit zwaar be wapend zijn. Dus dan maar geen Kerstmis vieren, dat zou van deze sombere gedachten de consequentie moeten zijn, geen kerstfeest vieren want de we reld bedrijft de vrede niet, zij bedrijft oorlog en dat past niet bij het Kerstfeest. Maar dat is toch een verkeerde gedachte, want al is er dan in de wereld oorlog, en al is er daar door geen plaats voor den vrede, in kleineren kring kan die plaats zeker worden ingeruimd, ja m o e t ze zelfs worden opengelaten om den vrede van 't Kerstfeestbinnen te laten.Want al is vrede een groot begrip en een machtige invloed, hij is ook te vinden op een heel klein plaatsje, al wil hij graag de wereld beheerschen, hij wil ook in kleine hoekjes wonen en zijn licht laten uit stralen over een klein kringetje. En al is hij dan ook niet alleen maar tevreden met 'n woning in de harten van enkele menschen om de kerstboom, toch wil hij daar graag zijn en 'zijn licht laten Stralen over alles wat er mee in aanraking komt. Vrede in onze eigen harten zelfs dat laat nog maar al te vaak en al te veel te wenschen over, en het Kerstfeest mag dan den vrede niet in de wereld kunnen vinden,, in ons eigen hart mag het daarop toch zeker aanspraak maken. Het is zelfs noodig dat de menschen indivi dueel van vrede vervuld zijn, om te kunnen komen tot een vrede in de wereld zooals wij die allen wenschen. Dat „van vrede vervuld zijn" is echter niet alleen maar een zich openstellen voor de sfeer van het Kerstfeest, voor de ontroerende schoon heid van het Kerstverhaal, voor den zang van de kinderen en voor het stralen van den Kerstboom, het is wel degelijk een actief beleven van de grootheid die het woord vrede omvat, maar niet minder de kleinheid van den invloed die het begrip vrede tot in al onze daden moet uitoefe nen En dit laatste is misschien nog het moei lijkste van alles, omdat het kleine opofferingen vraagt die niemand ziet en waar niemand ons om prijst, omdat het dagelijks terugkeert en dus maar al te gauw in die dagelijksche sleur wordt vergeten en omdat het niet aan den weg timmert als een groot en hoogverheven ideaal, maar in ons hart wil wonen op een heel klein bescheiden plaatsje, dat het even bescheiden weer verlaten gaat als wij er geen ruimte meer voor schijnen te hebben. Vrede in onze omgeving en vrede in ons hart, dat zijn twee idealen die wij bij 't Kerstfeest 1939, nu de wereld er donker en dreigend uitziet, ons best voor oogen kunnen stellen, zonder dat wij het gevoel hebben, dat het toch maar een matig-verheven Kerstgedachte is die ons be zielt..- Het zou zelfs wel kunnen zijn dat in de voorgaande jaren, toen er geen oorlog was, en wij dus werkelijk van vrede op aarde meenden te mogen spreken, dat toen de kleine, beschei den vrede in ons hart weggedrongen werd door den klink-klank van buiten af, die hem ver overstemde. Wij keeren ons naar binnen, wij beleven het Kerstfeest in den intiemen kring en wij be seffen het tekort dat er nog is in ons eigen hart voordat wij zouden kunnen spreken van vrede op aarde. Zoo kan het. Kerstfeest toch vrede brengen, zelfs een duurzame vrede, aan hen die „van goeden wille" .zijn, en die het licht daar door weer om zich heen kunnen verspreiden, op dat anderen zich eraan warmen en erbij leven. E. E. J.—P. SMAKELIJKE GERECHTEN VODR DE FEESTDAGEN Een praatje over wild en gevogelte. De winter is de tijd van het wild en gevogelte. Juist met de Kerstdagen of Oud- en Nieuwjaar komt in verschillende huisgezinnen kip, konijn, soms eend of haas op tafel. Bij het koopen moet men op letten of men een goed, malseh dier krijgt. Het vleesch van jonge dieren is smakelijker en mal- Bcher, dus vlugger gaar dan van oude. Daarom moet men behalve op de verschheid, ook op den leeftijd letten bij het inkoopen. Bij jonge hazen en konijnen zijn de oorj'tes nog ge- maückelijk in te scheuren, de kop is klein en de beenderen zijn nog niet zoo stevig en sterk ont wikkeld. Jong gevogelte heeft zachte schubben aan de pooten, deze worden later grof en hard. Het borst been is gemakkelijk in te driikken, daar het nog grootendeels uit kraakbeen bestaat. De beenderen zijn fijn. Het verschil tusschen tamme en wilde eenden (de laatste zijn nl. lekkerder) bestaat hierin, dat de wilde soort zwarte pooten heeft, de tamme meer gele. Ook is het vleesch van een wilde eend don kerder van kleur en minder vet dan van een tam me. Bij een eend moet de traanklier goed wegge sneden worden, daar dit vet en naren smaak aan de jus geeft. Wild en gevogelte moeten versch zijn, het mag niet te lang bewaard worden zoodat het adellijk wordt, wat echter door sommige menschen gepre fereerd wordt. Bij wild en gevogelte wordt heel veel appelmoes, soms andere compote gegeven. Het braden van wild en gevolgelte komt onge veer overeen met het braden van groot vleesch. Heeft men een groote wildpan, dan kan men haas en konijnen in zijn geheel braden, anders vraagt men den poelier het wild in stukken te veideelen. Op de gewone manier wordt het zout er in ge wreven, nadat het wild goed gewasschen is. Haas kan men marineeren, d.i. 24 uur in water en azijn zetten waaraan een paar laurierbladen, peperkor rels en kruidnagelen toegevoegd worden. De haas is hierdoor vlugger gaar, het vocht gebruikt men gedeeltelijk om de jus af te maken,. Men kan het wild in den oven of boven op het vuur klaar ma ken. In den oven legt men de deksel, op een bebo- terd papier op de pan, daar door de lange braad- tijd het vleesch van haas b.v. uit gaat drogen. Water voegt men toe als de boter wat donker wordt, maar nooit te veel tegelijk, daar de haas dan niet meer braadt, maar gaat koken. Het wild moet elke 10 minuten met de jus overgoten wor den. Is het mooi bruin en gaar, dan neemt men het uit de pan, laat de jus goed doorbraden en voegt water toe, zoodat het bezinksel oplost en men mooie bruine jus krijgt. Jus van haas kan afgemaakt worden met wat roode wijn, of melk, of room, en daarna met wat water. Maakt men hek vleesch bovenop het vuur klaar, dan braadt men het langzaam aan alle kanten bruin. Men zet de deksel op de pan als het gevo gelte goed bruin begint te worden, en laat het dan zachtjes verder gaar worden. Nu en dan wat water toevoegen. Haas en konijn zijn gaar als het vleesch bij de pootjes terug gaat trekken en men hei vleesch langs de wervelkolom met een lepel los kan ma ken. Braadtijd 2 A a Zy2 uur, afhankelijk van de xnalschheid en grootte. Voor 1 haas neemt men pijn. 250 gr. boter, voor 1 konijn 150 gr. Kip en eend zijn gaar als het vleesch by de pootjes los gaat en men met de vork tusschen de gewrichten gemakkelijk door kan steken. Voor 1 kip neemt men pl.m. 100 gr. boter, waar van men 1 lepel in de lichaamsholte doet. Voor 1 eend neemt men pLm. 75 gr. boter. Zelf maken wij de Kerstversieringen voor woning en disch DOE NIET IN ALLE OPZICHTEN CEWOON! Het Decembernummer van het Maandblad van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen opent dit keer met een beschouwing over de taak van de huis vrouw in mobilisatietijd. De strekking van dit artikel is, dat de vaak gebruikte slagzin „doe gewoon", nu toch niet geheel opgaat. Het is belangrijk, dat de huisvrouw meer dan ooit nadenkt bij het doen van inkoopen. Vooral kieze zij de seizoens-artïkelen, waaraan op een oogenblik groote overvloed is, vooral waar het iets betreft, dat niet bewaard kan worden. Dit geldt voor groente en fruit. Als in de stadsgezin- nen b.v. allerlei versnaperingen en veel suiker be vattende broodbelegsels voor de jeugd eens door appels worden vervangen, dan zou er, aldus het Maandblad, veel gewin te boeken zijn: 1. Winst aan voedingswaarde. 2. Bevordering van de belangen der kweekers. 3. Bevordering van het gemeenschapsbelang, im mers artikelen, die niet aan bederf onderhevig zijn, worden bewaard, 4. Een voorbeeld voor de jeugd, dat men zich bij de voedselkeuze niet alleen laat leiden door sleur, maar ook door meer logische overwegingen. Tot slot staan in het artikel nog enkele behar tigenswaardige wenken voor alle huisvrouwen: a. Als het niet bepaald noodig is, dan geen bui tenste bladeren van kool, sla, andijvie, enz. weg gooien. Ze hebben meer voedingswaarde dan de binnenste gebleekte. b. Aardappelen niet schillen. Dit beteekent winst aan voedingswaarde en aan voedsel hoeveelheid. c. We mogen aannemen, dat onze aardappel oogst ruim is, de graanvoorraad beperkt Dus wat meer aardappelen, wat minder brood eten. Mis schien voorkomen we dan de brooddistributie of vertragen we de invoering. d. Vóór alles zooveel mogelijk van de seizoens artikelen in onze dagelijksche rantsoenen opne men. Het heerlijke Kerstfeest zal weldra gekomen zijn! Er is geen feest te noemen, dat zoo intens wordt gevierd; rijke of arme, gevoelige of onver schillige menschen, er blijft er niet een achter. Ieder werkt mee om het thuis zoo gezellig moge lijk te maken. Sommigen schaffen zich een Kerst boom aan, anderen één of meer kransen of losse versieringen van hulst, mistletoe of dennetakken. En ook combinaties van al dat vroolijke rood en groen en wit. Het wordt ons allemaal al heel ge makkelijk gemaakt, want de winkeliers weten ons, ieder in zijn vak, een ware keurcollectie voor te leggen. Maar over al dit moois zullen wij het vandaag niet hebben, want wij gaan zelf onze krachten eens beproeven op de verschillende ver sieringen, hetzij ter aanvulling van het gekochte, hetzij, dat wij het hier alleen in willen houden. Welk een voldoening schenken zulke werkjes ons niet! Afgezien dan nog van de financieele voor- deelen. Heerlijk is het ook voor diegenen die zelf buiten wonen en het groen of de bessen uit eigen tuin of onmiddellijke omgeving kunnen betrek ken. Op allerlei manieren kunnen we versieren en ieder huis heeft zoo zijn speciale behoeften. De ééne vestibule doet het goed met aan de kroon of lantaarn slechts een enkel takje mistletoe of hulst, terwijl een andere a. h. w. behangen moet worden met dennegroen, om het entree gezelliger te maken, wat vooral van groot belang is, als er gasten op komst zijn. Een wandversiering van takken is zeer gemakkelijk te maken door deze samen te binden met een rood lint, waaraan het gehèel ook meteen opgehangen kan worden. Met lint en band moet liefst zoo royaal mogelijk om gesprongen worden; het staat bijv. heel mooi om lange uiteinden te maken aan een dergelijk groen bouquet. Deze wandversiering kan nog vroolijker worden, door van carton een grooten cirkel of ster te knippen, dit te beplakken met rood of zilver papier en dit achter het groen tegen den muur te hangen. Boven een schilderij een enkel takje geeft ook al meteen stemming, overdrijven wij dit echter, en dit is bij alle versieringen het geval, dan gaat het beoogde doel geheel verloren. Wij moeten dus ook weer niet al te kwistig zijn met deze kleine uitdeelingen. Vóór wij den Kerstboom gaan bespreken zullen wij eerst eens zien, hoe zoo'n gezellige krans of ring gemaakt wordt, die wij practisch overal neer kunnen hangen of zetten. Het is een zeer eenvou dig werkje, want wij kunnen ons daarvoor behel pen met een hoepel van een tonnetje of anders een gewonen kinderhoepel, welke gaarne voor het goede doel afgestaan zal worden. Deze wordt eerst omwoeld met een strook rood of groen crêpe papier dat met een punaise vastgestoken wordt. Met behulp van groen garen worden nu de tak ken hulst of dennegroen gelijkmatig en stevig langs den ring geregen. Van rood of wit lint wor den nu vier linten geknipt en tezamen genaaid aan één van hun uiteinden, terwijl hieraan met een een stevig haakje wordt bevestigd. Nu naaien wij er ook nog een kort zilveren bandje aan, dat aan het andere uiteinde twee prachtige zilveren bollen krijgt, die straks vroolijk het beweeglijke kaarslicht terug zullen kaatsen. Er bestaan spe ciale kaarsenhoudertjes, welke wij in den ring- helpen met de gewone, welke wij ook voor den rand kunnen prikken; kunnen wij deze niet be machtigen, wel, dan kunnen wij ons ook best be- Kerstboom plegen te gebruiken. Een beetje bui gen of een andere technische greep en wij zijn klaar. Het hangt natuurlijk geheel van de groot te van den ring af hoeveel kaarsen wij eraan zul len bevestigen. Ook als milieu op een Kersttafel en later als versiering van dressoir of buffet is een dergelijk ornament zeer geslaagd. Willen wij het heel mooi hebben, dan plaatsen wij het op een ronden spiegel, waarin het kaarslicht prach tig zal weerkaatsen en zoodoende ook nog: meer licht geven. Meer smalle roode linten laten wij nu in alle richtingen vanuit den ring over tafel loopen, welke wij daardoor meteen in gelijke af standen voor iedere plaats kunnen verdeelen. En nu wij toch zoo bij de eettafel zijn aange land, staat het niet aardig, menu's en plaats- kaarten te versieren met een geteekend en ge kleurd takje hulst, een sterretje of een Kerst klokje? En is het geen aardige attentie op de ge vouwen servetten een hulstcorsage te leggen, zoo dat de aanzittenden dit meteen op kunnen ste ken? Is de eettafel lang, dan kunnen nog enkele kaarsenmilieus worden gemaakt van kleinere ringen, of anders van gewone staafjes hout, waar door spijkers geslagen zijn, zooveel als het aantal benoodigde kaarsen. Het hout kan daarvoor eerst beschilderd of beplakt worden. Wij keeren weer terug naar onze kamerversie ring; kunt u zich vereenigen met het plannetje om gedurende de Kerstdagen de gewone aan kleeding van uw schoorsteen of dressoir te ver bannen en daarvoor in de plaats een aardig kaar- sen-plateautje te zetten, dat zeer gemakkelijk te maken is van een houten deksel of een niet te hoog kistje? Het wordt beplakt of geverfd in groen, rood of zilver en erdoor worden ook weer spijkers geslagen voor de drie kaarsen, welke er op komen te staan. Mooie kaarsen kiezen wij hiervoor en liefst moeten zij niet alle drie even lang zijn, doch afloopend van hoog naar laag of anders één lage kaare in het midden, geflan keerd door twee Jdeinere. Wij kunnen dit po diumpje vóór het gebruik eerst schilderen in groen, rood of zilver of beplakken met het aar dige decoratiepapier, dat omstreeks Kerstmis in den handel is. Wanneer wij het eindelijk plaatsen op de eereplaats, die het beslist toekomt, dan be vestigen wij tegen den achterkant nog wat losse dennetakken, waartegen het kaarslicht mooi af zal steken. Het is maar heel gelukkig, dat de kaarsenfa brieken zulke mooie en zooveel verschillende kaarsen leveren. Want hoe wonderlijk mooi is zoo'n kaars toch en wat is het toch jammer dat er menschen zijn, die hun kerstboom met electrische peertjes verlichten! Hoe levenloos is dit vergele ken bij het immer beweeglijke zacht gouden licht der kaarsen. Alleen reeds met kaarsen is een kerstboom al zoo prachtig versierd. Toch willen wij het doorgaans hier niet bij laten en koopen wij de mooiste oi'namentjes, wonderen van fijn, zeer breekbaar glas. En zilveren engelenhaar enz. enz. Maarover het koopen zouden wij het dit keer niet hebben! Wij gaan dus met „maken" verder. Wat wij voor den kerstboom kunnen ma ken? Van dun carton veïe groote en kleine ster ren, welke aan de eene zijde beplakt worden met rood- en aan de andere zijde met zilverpapier. En bent u handig met de blikschaar? Dan knipt u van dun blik, van een sigarettenblikje bijv., een smal reepje, dat aan één zijde recht is, terwijl het andere einde uitloopt in een puntje. Wij draaien dit in een gewonen krul en hebben er dan een grappige en zeer origineele versiering bij. Ook deze kunnen wij in verschillende grootten maken. Al deze ornamentjes worden aan een rooden of zilveren draad met een haakje tusschen het groen van den boom gehangen. Leggen wij pakjes onder den boom dan spreekt het vanzelf dat deze alle op dezelfde wijze ver pakt moeten worden, bijv. in wit of groen crêpe papier met een rood lint versierd. Opbouwend op deze kleine wenken, zult u zelf stellig nog tot ware wonderen der versierkunst komen. Wij wenschen u zeer veel succes en een vroolijk en gezellig Kerstfeest! NORA HANA. WIJ EN ONZE KLEEDINC. Vele dames worden, als ze zoo bij de étalages van groote confectiezaken staan te kijken of een modeshow bijwonen, weieens even wan hopig bij de gedachte, dat bepaalde fouten of foutjes in haar eigen figuur het haar onmogelijk zullen maken dit of dat japonnetje dat toch zóó schattig is! te dragen. Ze denken er dan echter niet zoo gauw aan. dat de Fransche modeontwerpen, die in de meeste gevallen den grondtoon ook voor ónze confectie hebben aangegeven, heusch wel heb ben gedacht aan die minder volmaakte figuren en hiermee geducht rekening hebben gehouden bij het scheppen van de diverse modellen. Zondag: Roastbeef Brusselsch lof Aardappelen Vruchtensla met slagroom Maandag le Kerstdag Halve grape-fruit Gebraden haas, Appelmoes, Aardappelen Warme broodpudding met vanillesaus. Dinsdag 2e Kerstdag: Hazepeper spruitjes, Aardappelen Vruchten en noten Woensdag: Gehakt, Roode kool. Aardappelen Beschuit met bessensap Donderdag: Andij viesla met biet Aardappelpuree, Rijstebrij. Vrijdag: Gekookte visch. Winterwortelen Aardappelen Peterseliesaus Gort met rozijnen Zaterdag Macaroni met gehakt balletjes en witte saus, Sla van Br. lof. Stoofperen. Maaltijd voor 4 personen bestaande uit: andij- viesla met bieten, aardappelpurée, rijstebrij, Benoodigdheden; 2 str. andijvie 2 bieten 1 ei olie en azijn IV2 K.G. aardappelen Vs L, melk Vz ons margarine. Peper, zout, enz. 1Vz L. melk. l'/s ons rijst. Vz ons suiker Bereiding: Op de gewone manier aardappel purée maken, deze in een vuurvasten schotel doen met paneermeel en boter en goed warm maken in den oven. De slasaus maken. De gesnipperde andijvie wasschen. uit laten lekken en vermengen met de in plakken gesne den bieten. De saus er minstens Vz uur van te vo ren mee vermengen. RECEPT. Hazepeper van gebraden haas. Benoodigdheden: 1 haas, 1 1. magere jus met wa ter, 3 laurierbladeren, 6 kruidnagels, 1 kleine ui, 120 gr. bloem, 80 gr. boter, roode wijn of soya, 2 dl. azijn, 20 gr. suiker. Bereiding: De gebraden haas in stukken snijden, water bij de jus doen, tot deze niet meer te zout is. De ui in de boter bruin bakken, de bloem even mee bakken en dan de jus er langzaam bijgieten. De kruiden, de azijn en de stukken haas in de saus doen en alles 1 uur zachtjes laten stoven. De krui den verwijderen, en de hazepeper afmaken met wat roode wijn, soya en suiker. De kunst van een goed modeontwerper bestaat niet alleen in het creëeren van leuke dingen in 't vage. maar bovenal in hei aanpassen van het ideaal aan de. meestal niet volmaakte, werkelijk heid. Hij mag nooit vergeten, dat zijn hoofd taak is, de vrouwen, die zijn modellen in het dagelijksch leven zulllen dragen, aantrekkelijker te maken. Uit de overgroote keuze van modellen, d:e leder seizoen haar aandacht vragen, moet echter iedere vrouw voor zich zelf de juiste weten te kiezen. Zij moet weten, wat haar flatteert en wat haar charme zou verminderen. En als ze dit eenmaal goed weet, dan moet ze zich ook aan die regels houden, hoe aantrekkelijk een japon netje of costuumpje, dat haór nu eenmaal niet staat, verder ook moge zijn. Wit u een paar gulden regels voor een goede kleedingkeuze, in verband met uw eigen figuur? Hier volgen ze dan: Als u lang en mager bent, draagt u bij voor keur: glimmende, niet te dunne stoffen, hori zontale lijnen aan kraag en ceintuur, lange, wijde mouwen. Mantelcostuums met blouses zijn zeer geschikt. U vermijdt zorgvuldig: verticale stree- pen. puntige halsuitsnijdingen, hooge taile. tè lange of tè korte rokken. Hebt u korte beenen dan kiest u: eenigszins langere rokken dan de huidige mode aangeeft, nauwsluitend om de heupen en van onderen uit springend. Taille van achteren op zijn plaats cn van voren iets hooger. Vermijd vooral alle hori zontale lijnen, volant aan den rok, te korte robken, te lage taille, breede schouders. Is uw buste iets te zwaar draag dan: wijde blouses met golvende lijnen, punthals. los ge dragen vesten. Kies bij voorkeur heele Japonnen óf donkere blouses. Neem nooit: strak zittende blouses of truien, jabots, het contrast van lichte blouse en don kere rok, tè sterk betoonde taille, waardoor het bovenlichaam nog forscher lijkt. Als u groot en dik bent draag dan liefst: don kere of gedekte kleuren, in de schuinte verwerkt. Voor 's avonds verdient een iets lager décolleté de voorkeur. Vermijd vooral schelle kleuren, dikke stoffen, volants en alle relief-effecten als borduurwerk, groote bloemen, sommige bedrukte stoffen cn steeds alle ruiten. Bent u daarentegen klein en dik draag dan: japonnen van één kleur met lange verticale lijnen, punthals, iets verhoogde taille en iets langere rokken. Draag echter geen horzontale effecten, geen japonnen in twee kleuren (rok en blouse) geen te lichte tinten, geen wijde mouwen. Hebt u smalle schouders en breede heupen? (Deze fout komt vaker voor. dan men denkt) draag dan: kapmouwen, rokken, die niet te strak zitten om de heupen en ronde halzen. Vermijd: alle raglanachtige modellen, punt- halzcn. lichte ceintuurtjes, die de taille min of meer inrijgen en daardoor de heupen nog ster ker doen uitkomen. Houdt u zich aan deze regels, dan zult u zeker goed kiezen! FELICITAS. voor de Een paar leuke dingen die weinig tijd en kosten vragen ■M' 1 J Meer en meer wordt het ook in ons land ge woonte elkander op het Kerstfeest een kleir. geschenk te geven, dat dan een versiering zal vormen van de Kersttafel en dus met zijn smaak vol uiterlijk iets zal moeten bijdragen. Kerstge schenken mogen echter gewoonlijk niet al te kost baar zijn, vooral wanneer men pas zijn tol aan den Goeden Sint heeft betaald! We gaan onze Kerstgeschenkjes zelf maken! We gaan dus welgemoed aan den slag om al die leuke groote en kleine voorwerpen op tijd klaar te hebben. Laat ons eens een greep doen uit dien overvloed en beginnen aan de hier afgebeelde voorwerpen. Alle voorwerpen zijn uitgevoerd in gewoon laken, dat in vele mooie kleuren als mantelstof verkrijgbaar is. En misschien heeft u zelf nog een restjes over, dat anders renteloos bleef liggen. De maten kunnen naar omstandigheden groot of klein genomen worden, maarmaakt u nooit een blocknote-omslag op de gis, want dat komt meestal fout uit! De blocnotes zult u n.l. steeds in bepaalde standaardmaten vinden, dus wanneer u eenmaal met de grootte gestruikeld bent, slaagt u heusch nergens. Bij den dassenhanger moet de breedte enkele centimeters meer zijn dan die van den grooten ring welke laatste u voor enkele cen ten koopen kunt in een winkel voor scheepsbe- noodigdheden. Zij worden n.l. gebruikt om touw werk door te halen. De ruwheid ervan wordt ge camoufleerd door lint of band, dat er met feston- neersteken omgewerkt wordt. Het handige boor- denknoopzakje van dezen dassenhanger zal zeker gewaardeerd worden door den toekomstigen eige naar. Voor de vulling van het naai-étuitje worden de naalden in verschillende grootten, wat spel den met leuke geklèurde glazen bolletjes, een paar cartonnetjes met zwart en wit garen en een vlechtje van verschillende kleuren stopzijde ge bruikt. Alle voorwerpen kunnen geborduurd worden met zijde of wol in een mooie afstekende kleur, terwijl de omtrekken, hetzij met lint of band om- geregen, of met een scherp schaartje tegen het rafelen uitgehoekt worden. Beide werkwijzen geven een aardig resultaat en vragen weinig moeite. De letters worden uitgevoerd in de platte steek; voelen wij ons niet heelemaal safe wat onze borduurkunde betreft, dan teekenen wij de let ter (s) eerst op grof linnen of jute, rijgen het lapje op de juiste plaats op het laken, waarna keurig op de draad van het grove weefsel de letter nageborduurd kan worden, daarbij worden de draden weggetrokken en nu staan de letters vol maakt op het laken weergegeven. BOEKOMSLAG. Nu neg een korte beschrijving van ieder werk stukje apart. Het boekomslag op de foto heef: een totaaloppervlakte van 24 x 50 cM. Eén zijde van de lap wordt 6 cM. teruggeslagen en meteen meegeregen door het zijden band, waarvan wij 2Vz cM. noodig hebben. Het staat mooi om deze rijgsteken alle even groot te maken en daarom wordt met krijt even dezelfde afstand van bijv. 1 of IV2 cM. aangestipt. De letters in een mooi forsch type voor een heer, mogen voor een dame wat sieriijker genomen worden. Voorbeel den hiervan zult u zeker in de bladen aantreffen. Ter verdere versiering kunnen dan nog enkele lijnen in den vorm van rechthoeken aangebracht worden zooals het voorbeeld laat zien. BLOCNOTE- OMSLAG De blocknote-omslag is zeer eenvoudig, slechts als versiering een letter in den hoek. Het be noodigde lapje is groot 21'2 x de eigenlijke grootte en hiervan wordt het teveel aan lengte terugge slagen voor het inschuiven van het carton. Het wordt tegen elkaar gestikt in dezelfde kleur als de stof, waarna deze steekjes omgeregen worden met een boruurdraad. De verdere afwerking van den omslag bestaat uit het knippen met de schaar, zooals reeds beschreven, en het aanbren gen van den letter. DASSENHANGER. Bij het lapje voor den dassenhanger worden nog 3 kleinere extra geknipt voor het knoopen- zakje c.p de foto niet erg duidelijk, den grooten ring en het ophangertje. Vóór het vastnaaien met garen in dezelfde kleur worden deze eerst alle: 1 uitgehoekt, terwijl het ophangertje bij het festonneeren van het gaatje meteen wordt ver sterkt met een oogje, dit tegen het inscheuren, want wie kan voorspellen, hoe zwaar de a.s. eige naar den hanger zal belasten? De aangeknipte franje moet natuurlijk mooi gelijk zijn. NAAI-ETUL Het naal-étuitje bestaat uit één lapje en twee kleinere, welke opgenaaid worden in dezelfde kleur. Het lapje, waarachter de cartonnetjes met garen komen, wordt gefestonneerd aan één kant en verder uitgehoekt. terwijl het lapje voor de naalden en spelden dit laatste lot geheel onder gaat. Ter verdere aanduiding wordt dit laatste ook nog verrijkt met de letters Z.O.Z., vanwege het stopvetertje eronder. De stiklijn gaat daarom niet langs den geheelen omtrek, doch slechts ge deeltelijk. Ter versiering wordt deze lijn doorge trokken naar die van de cartonnetjes, waarna aan beide kanten van het étuitje de stiksteken omgenaaid worden met een borduurdraad. Een letter komt nu nog aan den buitenkant te staan, terwijl verder de geheele omtrek weer uitge- haakt wordt. Het staat aardig om de carton netjes in de kleur van het borduursel te maken en ze dan zooveel mogelijk het model te geven als die van de groote stop-zijdecartonnetjes. foto- carton leent zich hieirvoor bij uitstek. NORA HANA,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13