v\otie—Wendefaar inzake verlaging der leerlingenschaal verworpen. Sterren des Hemels. Oude dame bij brand om het leven gekomen. NIEUWS IN 'T KORT. Korting spoorweg- jensioenen opgeheven Wintersche kwalen? Mijnhardtjes halen! JONDERDAG 21 DECEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER Sterren stralen in het duister met een louterend-en glans. Zweven vol van lichtend leven, in een hemelsche cadans, als in beven voortgedreven langs een ongeschreven baan. Waar zij nimmer aan ontkomen, maar voor immer veilig gaan. Sterren zwennen zonder zwaarte aan den hpogen hemeltrans. Badend in de koele klaarte van een reinen godenglans. In den vloed van diamanten, die de ledigheid vervult, is elkeen een droomenicereld, van geheimenis omhuld. 't Staat in dienst van hooger machten, heel dit flonkerend legioen. Verre sterren stralen krachten, die op aarde wond'ren doen. Van nature niet dan duister, zenden zij in 't Scheppingskoor, 't Eeuwig Lied 'van licht en luister in een eigen trilling door. Schoone zielen staan als sterren in den dienst van hooger Macht. Overbrengend licht en luister, in het duister van den Nacht. ANTONIE PONS. Deel van Concertgebouw te Assen in vlammen opgegaan In den afgcloopen nacht werd Assen opge schrikt door een feilen brand, welke omstreeks half een is uitgebroken in het voor muziek- en tooneeluilvoeringen dienende Concerthuis. ge legen aan de Vaart nabij de Markt. Bij dezen brand is een oude dame ora het leven gekomen. Het gebouw bestaat uit een gelijkvloersch ge deelte en een bovenverdieping, waarachter de groote schouwburg is gelegen. De brand werd door voorbijgangers ontdekt, die dadelijk alarm maakten. Het vuur is vermoedelijk in de bovenverdieping ontstaan bij de doorlaat van de kachelpijp, terwijl de kellners in de biljartzaal en het café nog aan het werk waren. Op de boven verdieping wonen de beheerder van het gebouw, de heer Dellebarre en zijn moeder, alsmede een bejaarde bloedverwante. De beide eerstgenoemden waren nog niet naar bed toen de brand begon, doch de oude vrouw had zich reeds geruimen tijd te voren ter ruste begeven. Een half uur na het uitbreken van den brand had men haar nog niet weten te bereiken, zoodat toen reeds aangenomen werd, dat zij in de vlammen was omgekomen, want in korten tijd stonden het bovengedeelte van het gebouw en de groote zaal in vollen gloed, welke tot ver in den omtrek te zien was. Zware rookwolken stegen uit de brandende massa omhoog. De Asser brandweer verscheen spoedig met twee motorspuiten en een babyspuit en taste het vuur met verscheidene stralen krachtig aan. Omstreeks twee uur was de brandweer den brand meester en het gevaar voor vedere uitbreiding ge weken. Toen men de ruïne kon binnendringen, vond men het lijk van de 74-jarige vrouw L. Diekman voor het bed liggen, met brandwonden overdekt. Vermoedelijk heeft het slachtoffer nog getracht het bed te verlaten, doch is door den rook gestikt. Dank zij het krachtig optreden van de brand weer kon de brand tot het voorgedeelte van het gebouw worden beperkt, zoodat de groote concert zaal, welk achter het gebouw ligt behouden is ge bleven. Het gebouw is eigendom van de N. V. Concert gebouw en is tegen brandschade verzekerd. Ongevallen door oorlogs- gewelddadigheden. Commissie benoemd, welke voorstellen moet doen. De minister van staat, minister van financiën, en de ministers van sociale zaken en van economi sche zaken hebben ingesteld een commissie, met de opdracht: a. op korten termijn voorstellen te doen omtrent de voorziening in geldelijke gevolgen van ongeval len. welke gevolg zijn van oorlogsgewelddadigheden, overkomen aan loonarbeiders, die hetzij door den aard der door hun werkgever opgedragen taak, het zij door den aard van het in de onderneming, waarin zij werkzaam zijn, uitgeoefende bedrijf, in het bijzonder zijn blootgesteld aan het gevaar van ongevallen, als vorenbedoeld. b. van advies te dienen over de vraag of en in hoeverre van overheidswege naast een regeling als onder a. bedoeld, algemeene voorzieningen zijn te treffen met betrekking tot geldelijke gevolgen van door oorlogsgewelddadigheden aan personen over komen ongevallen. Benoemd is tot lid en voorzitter der commissie: mr. dr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, en oud-minister van justitie, te 's Gra ven h age. TENTOONSTELLING „DE OUDE KERK" GEOPEND In de zalen van het Amsterdamsch Historisch Mu seum, gevestigd in het monumentale Waaggebouw op de Nieuwmarkt te Amsterdam, is Woensdag avond, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, de tentoonstelling „De Oude Kerk" geopend, welk e tot stand is gekomen onder auspiciën van het „Comité van vrienden der Oude Kerk". In den ouderdom van 72 jaar is te 's-Graven- hage overleden jhr. mr. J. C. Stoop, oud-directeur van de Twentsehc Bank te Dordrecht. De tentoonstelling „Hoe was het in de jaren '9141918?", die in het Nederlandsche Persmu seum (voormalig korenmetershuisje, Nieuwe Zijds- kolk 28 te Amsterdam) wordt gehouden, zal Za terdag a.s. worden geopend. Op de Gelderschekade te Rotterdam is Woens dagmiddag de 24-jarige vrouw W. Olie met haar fiets geslipt en onder het achterwiel van den aan hangwagen van een tractor terecht gekomen. Zij was op slag dood. B. en W. var. Rotterdam hebben den raad een voorstel doen toekomen tot vernieuwing van het bestaande openbare slachthuis. De bedoeling is, dat deze vernieuwing geleidelijk op net bestaande'ter rein zal geschieden, hetgeen ongeveer 6 jaar zal vorderen. De kosten zijn op ongeveer 5 millioen gulden begroot. In de vier te bouwen slachthallen zullen resp. 700, 3100, 2000 en 1000 slachtingen per dag kunnen worden verricht. Middelbaar en Hooger Onderwijs aan de orde. DEN HAAG Woensdag, de replieken toonde Mr. Wendelaar (lib.) jch door den Minister noch door Mr. Joekes (v.d.) andere afgevaardigden overtuigd te zijn, dat hij i motie tot verlaging van de leerlingenschaal iter achterwege zou laten. Zoowel de heeren llanus (c.h.), Dr. Mo 11 er (R.K.), Mr. Joe- (v.d.) als Minister Bolkestein noemden ;ze motie volkomen overbodig. Maar de heeren hyssen (s.d.), Wijnkoop (commun.) en v. ut en (chr. dem.) dachten er net zoo over als liberale woordvoerder, wiens motie slechts 22 de 70 uitgebrachte stemmen haalde, met de beralen stemden alleen de communisten, de socia- iten, de chr. democraten en de eenige aanwezige it. soc. d' Ansembourg voor. Toen kon men Hooger Onderwijs bespreken, aarbij mevr. De VriesBruins (s.d.) en Dr. os (lib.) opkwamen voor een goed plaatsje voor it onderwijs in de sociale hygiëne bij de universi- u-e studie, Dr. Mo lier (R.K.) herstel van den arstoel in de klinische bacteriologie te Leiden be- eitte, de heer Duymaer v. Twist (a.r.) als seds zijn homoeopathisch stokpaardje bereed, ter ijl zijn fractiegenoot Z ij 1 s t r a zich tegen ver laging der uitgaven van deze afdeeling uitsprak. De M i n i s t e r zette uiteen waarom hij de klacht, it er hier niet voldoende bezuinigd was, onge- ónd moest noemen. Wat het wetsontwerp inzake collegegelden aangaat punt nog besproken <or mevr. D e V ri e sB ruins hoopt minis- r Bolkestein het volgende jaar, tijdig voor den euwen cursus, met een gewijzigd ontwerp voor n dag te komen. Verder vernamen we dat de vestie van den leerstoel voor de klinische bacte- ilogie in overweging is. De afdeeling voorbereidend hooger- en middel- ar onderwijs leverde o.m. een pleidooi op van »vr. Mr. Bakker—Nort (v.d.) voor toeken- ng van de eindexamen-bevoegdheid aan het Mon- soriLyceum te Amsterdam, subsidieering van Lorentz-lyceiun te Eindhoven en beperking van aantal schoolsoorten, hetgeen ook Ds. F a b e r d.) toelachte. Dr. Vos (lib.) wil de jongelui op handelsscholen er toe brengen meer mathema- :h te denken, Mr. v. D ij k e n (a.r.) zag gaarne in 1938 door de Kamer genomen beslissing in- fce opheffing van de A-afdeeling van de Rijks B. S. te Leeuwarden geëerbiedigd. Voorts uitte eenige subsidie-verlangens, wat insgelijks Dr. o 11 er (R.K.) deed. De Minister deelde mee, it er t. a. v. het Montessori-lyceum te Amsterdam ig eenige onzekerheid bestaat in verband met het intal door de leerlingen te volgen lesuren. In de rstvolgende maanden zal de heer Bolkestein een ijziging van het salaris-systeem voorbereiden, aar in totaal mogen de uitgaven hiervoor niet joger worden. De opheffing der A-afdeeling van H. B. S. te Leeuwarden zou aan de belangen der erlingen te kort doen, doch de kwestie is nog in herweging. Wat de subsidies aangaat, het finan- eel belang van het Rijk moet den doorslag geven. Bij de replieken nam de heer Tilanus (c.h.) jg het woord om den staf te breken over wat Ministers voorganger in het Leeuwarden geval id gedaan. Tengevolge van een ten vorigen jare jor dé Kamer gedane uitspraak, toen zij tot ver- indering van den betreffenden begrootingspost et zegge en schrijve één, echter zeer principiee- gulden had besloten, zou de vermelde afdeeling der H. B. S. opgeheven moeten zijn. Maar Prof. chrieke, die slechts 10 dagen minister was geweest, ad op den tweeden dag van zijn bewind, toen hij ist, dat hij reeds in demissionairen staat verkeerde, in. principieele beslissing gegeven ingaande tegen at de Kamer destijds had voorgestaan. Hiertegen lotesteerde spreker, waarop Minister Bolke- tein toezegde de zaak in overweging te zullen Emen met volledige eerbiediging van de uitspraak i: Kamer. Mocht de heer v. SI een (s.d.) bij de afdeeling ijverheidsonderwijs het nog eens opgenomen heb- en voor herstel van den 3-jarigen thans 2-jari- H! cursus van de ambachtsscholen, de heer melink (a.r.) behoored tot hen, die de huidige iuatie o.m. ook in verband met de aansluiting bij bedrijfsleven bepaald beter vinden, wat insge- jks de zienswijze van den Minister bleek te zijn. De afdeeling Lager Onderwijs bracht weer een usdanig aantal sprekers in het parlementaire rijdperk, dat men Donderdag dit debat zal moeten lortzetten. Daarna is het de beste gelegenheid er n en ander over te vermelden. EERSTE KAMER. de minister van Sociale Zaken wel degelijk met de belangen van de jeugdige werkloozen rekening houdt, intusschen kan tevens in herinnering wor den gebracht, hoe in den laatsten tijd bepaald een daling van de jeugdwerkloosheid waarneembaar is. Nog een andere soc.-democraat voerde het woord, te weten de heer de la Bella, die vooral bezig was met de arbeidsvoorwaarden en het loon bij de uitvoering van cïviel-technische werken. In dat verband deed de minister van Sociale Zaken de toezegging van een nieuwe conferentie tusschen Regeering en de organisaties in de bouwbedrijven. Een deel van den middag bleef nog vrij voor ge- dachtenwisseling over het kinderbijslag-ontwerp. De heeren de la Bella (s.-d.) en Ter Haar (c.-h.) ontmoetten elkaar in hun droefheid over het feit, dat de kleine zelfstandigen er buiten val len, maar overigens liepn hun opvattingen uiteen, want de c.-h. senator blijkt te zullen tegenstem men, wat niet 't geval is met den s.-d. woordvoer der, die o.a. nog betreurde het ontbreken van een loongrens en zich bleek te verheugen over 't feit, dat de bedrijfsraden, welke z.i. immers een andere sociaal-economische taak hebben, hier voor- loopig niet zijn ingeschakeld. Prof. Diepenhorst (a.-r.) uitte zijn bedroefd heid over den ommekeer van den heer Ter Haar, van wien hij zich wist te herinneren dat deze c.-h. afgevaardigde twintig jaar geleden vóór het kin derbijslag-denkbeeld geporteerd was geweest. Met blijdsdhap gewaagde hij over de bekeering van minister v. d. Tempel. Was de heer Gelderman (lib.) niet geest driftig een zijner bezwaren gold de omstandig heid, dat de betaling van den kinderbijslag niet geschiedt door de bedrijven zelf waar de kinder rijke gezinnen zijn anders stond het met den heer de Bruyn (r.-k.) die alle heil ziet in ge boortebevordering en daarom dit wetsontwerp toe juicht. Overigens zal de heer Gelderman Vrijdag (dan gaat 't debat verder en krijgen we ook den minister te hooren) wel het voor laten hooren. Vermeld zij nog. dat ook het wetsonwerp inzake accinatie waarover o.m. mr. v. Rappard (lib.) de heer v. Asch v. Wijk (a.-r.) en mr. v. Ves- e m (nat.-soc.) het woord voerden zonder dat we nog iets nieuws te hooren kregen, z.h.st. werd aan genomen. E. v. R. De wettelijke vaccinatiedrang. Kinderbijslagwet. Twee nat.-soc. leden voerden het woord bij de egrooting van het bedrijf van de P.T.T. Mr. de tij lc e klaagde er over, dat de transormisten (de Dngelui die de sorteermachine bedienen) te Haar- i te weinig verdienen, waar tegenover Minister Boeyen opmerkte dat voor dergelijke jeugdige rerkrachten, welke slechts 18 jaar oud zijn, f 55 sr maand toch zeker wel voldoende te achten valt, •rwijl hij er bovendien op kon wijzen, dat ze na jaar reeds het recht krijgen in vast dienstverband ver te gaan, wat tengevolge heeft, dat ze dan een soger salaris krijgen. Nadat de Minister de klachten van mr. v. V es- em over het z.i. te lage peil der cultureele radio- itzendingen als ook over te groote eenzijdigheid er draadlooze politieke weekoverzichten onge- rond had verklaard nooit bereiken hem klach- aangaande ging de' P.T.T.-begrooting er z. ist. door, wat voor dien al geschied was met het uitwerp tot opheffing der korting op de spoorweg- ensioenen en later insgelijks gebeurde met het rediet van 30 millioen voor de werkverruiming, laar dit voorstel gaf nog tot eenige discussie aan- eiding. Zoo bleek Dr. Heldring (lib.) te be- tijfel en of de werkverruimingen wel blijvend zul- en zijn voor zoover ontginningen een dergelijk ijdelijk resultaat opleveren. Minister v. d. Tempel merkte op, dat juist in eze tijden blijkt, welk 'n behoefte er bestaat aan itoreiding van het eigen productie-vermogen. Hij rachtte den liberalen spreker verder gerust te tellen met er op te wijzen, dat het grootste ge- eelte der ontginningen dergelijke gronden betreft, erwijl de zandgronden hier sleahts een zeer klein mderdeel vormen. En dan dient men ook oog te lebben voor het belang van de cultuur-technische rerken in verband met 't feit, dat daar nu al 54000 irbeiders te werk gesteld zijn. In verband met de anbeveling om het toch vooral ook te zoeken m ndustrialisatie verzekerde minister v. d. Tempel, iat het heele Kabinet zulks gaarne wenscht te «vorderen: zie b.v. hetgeen geschiedt voor de na- ior.ale vliegtuig-industrie. Doch de tegenwoordige imstandigheden werken in dit opzicht belemme- end aangezien de internationale toestand o.a. den (xport allesbehalve bevordert. De heer Hiemstra (s.d.) kreeg te hooren, dat Duitsohlanrl laat houtscliepen vrij. Groot aantal op weg naar ons land. ZooaLs men weet worden sedert weken talrijke houtschepen uit Scandinavië, waaronder ook vele welke bestemd zijn voor Nederland en op welker komst men hier met smart wacht, aangehouden. Zulks in verband met de contrabandecontrole. Naar wij vernemen, is thans voor een aantal van deze schepen aan dit oponthoud, dat uiter aard zeer groote onkosten en kapitaalverlies met zich mede heeft gebracht, een einde gekomen. Verleden week reeds werd een aantal schepen door de Duitsche controle-autoriteiten vrijge geven, waarvan er negen voor Nederland bestemd waren, n.l. de Nedeiiandsche motorschepen Cas cade uit Delfzijl en Prins Bernhard uit Gronin gen en voorts de Zweedsche scheipen Hedda, Vega. Hcvding, Rubfred, Indus, Sigrid en Eriksborg. Voorts kregen o.a. ook enkele Finsche schepen met cellulose toestemming om hun reis voort te zetten. Gistermorgen kwam het bericht binnen, dat ook de Nederlandsche stoomschepen Schie, Vecht Zaan en Eem, alle van de N.V. „Houtvaart" te Rot terdam zijn vrijgelaten en naar ons land mogen doorstoomen. (Adv. Ingez. Med.) Geen extra toeslag aan producenten van zuivel- en melkproducten. Naar aanleiding van de door sommige Tweede Kamerleden gestelde vraag, of de minister van economische zaken bereid is alsnog een extra toe slag uit te keeren aan de producenten van zuivel- en melkproducten, in verhouding tot ieders pro ductie, onder aftrek van een factor voor direct of indirect ontvangen uitvoerconsenten, deelt deze mi nister in een nota naar aanleiding van het Tweede Kamerverslag over de wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1938 mede, dat hij deze vraag ontkennend moet beant woorden. Zooals hij reeds meermalen te kennen heeft gegeven, is hij bereid eeft wijziging van de thans bestaande exportregelingen ten aanzien van zuivelproducten onder oogen te zien, indien daar mede een bevredigende oplossing voor de in het verslag bedoelde fabrieken zou kunnen worden ver kregen. Een uitkeering van een bepaald bedrag in eens heeft naar zijn meening voor de oplossing van de beslaande moeilijkheden geen voldoende betee- kenis, terwijl zij bovendien het gevaar in zich draagt, dat nieuwe onbillijkheden worden ge schapen. Amsterdam verhoogt de haven- tarieven. Onderzoek naar een andere wijze van gronduitgifte. In de Woensdag gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad is een voorstel van B. en W. aangenomen tot het terugbrengen van de korting op de haventarieven tot 10 pCt. voor het jaar 1940, zulks in afwijking van de tot 1 Januari a.s. geldende korting voor 1939 van 28 pCt. Dit voorstel is gedaan in overleg met Rotterdam waar eveneens de korting tot 10 pCt. is terugge bracht in verband met de bespreking, die door een Nederlandsche commissie gevoerd wordt met Antwerpen en Gent, teneinde te komen tot uni forme haventarieven voor zeeschepen in de ge noemde havens. Het voorstel werd aangenomen met 30-7 stem men. De communisten stemden tegen. In de avondvergadering kwamen aan de orde twee voorstellen, betreffende de erfpachtskwestie. De heer Seegers (comm.) had een voorstel inge diend om de door het aftreden van enkele raads leden niet meer volledige erfpachtscommissie aan te vullen en opdracht te geven het verdere on derzoek naar de erfpachtskwestie voort te zetten ten einde het tweede deel van het rapport te doen verschijnen. Prof. Woltjer (A.R.) had een voorstel ingediend om B. en W. uit te noodigen te onderzoeken, of er wijziging diende te komen in de wijze van uit gifte van gronden in erfpacht te Amsterdam. Het laatste voorstel werd na een langdurig debat door den raad aangenomen met 30-11 stemmen. ZWARE STRAF AAN ONERVAREN CHAUFFEUR OPGELEGD. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde een onervaren chauffeur uit Ouder-Amstel, die op 5 September op het erf van een boerderij aldaar een vijfjarig meisje had aangereden, waardoor het kind onmiddellijk overleed, tot een hechtenisstraf van drie maanden en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Kerstfeestvicring ten paleize Noordeinde wordt per radio uitgezonden. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van Prinses Juliana en van Prins Bernhard. dat de Kerstfeestviering met het personeel ten paleize Noordeinde te 's Gravenhage op den Eersten Kerst dag om 4 uur n.m. door de radio wordt uitgezon den, in het bijzonder voor de gemobiliseerden te land en ter zee, die de Kerstdagen niet in huise- lijken kring kunnen doorbrengen. DE FUNCTIE VAN HOOFD EENER LUCHT BESCHERMINGSDIENST IS ONVEREENIG- BAAR MET HET RAADSLIDMAATSCHAP. Op grond, dat de heer J. P. te Buitenpost hoofd van den luchtbeschermingsdienst aldaar is, werd hij door Ged. Staten van Friesland niet toegela ten als lid van den raad der gemeente Achtkarspe- len, waaronder Buitenpost ressorteert. De heer P. kwam van dit besluit in beroep bij de Kroon. Bij Kon. besluit is thans dit beroep ongegrond v erklaard uit overweging, dat de heer P. onderge schikt is aan den burgemeester en moet worden aangemerkt als ambtenaar in den zin der wet AANKOOP VAN RUNDEREN IN DE WEEK VAN 20—30 DECEMBER. Ter aanvulling aan het bericht, dat in de week an 24 tot 30 December a.s. de aankoop van run deren van regeeringswege op de verschillende vee markten achterwege zal blijven zij er op gewezen, dat deze bepaling geen betrekking heeft op aan- koopen voor het leger. Het leger zal dus in de week van 24 tot 30 December a.s. wel runderen aankoopen Vervoer per autobus op de feestdagen. Desgevraagd verruiming van venloer- gelegenheid. Omtrent het passagiersvervoer met atuobussen op de a.s. Kerstdagen en Oud- en Nieuwjaarsdag deelt de regeeringspersdienst mede zulks in verband met een onjuist dagbladbericht dat voor zoover in verband met de bijzondere tijdsomstan digheden de Nederlandsche Spoorwegen of andere openbare vervoerdiensten, niet voldoende in de vervoerbehoefte kunnen voorzien, door het verlee- nen van toestemming voor ongeregeld vervoer krachtens de wet autovervoer pex-sonen desge vraagd de noodige verruiming van vervoergelegen. heid zal worden verschaft. Tuinbouw en sierteelt krijgen voorloopig niet meer steun. Minister voelt niets voor steunverhooging. Naar aanleiding van een door verschillende Tweede Kamerleden op den minister van Econo mische Zaken uitgeoefenden aandrang om, in dien de in 1939 en 1940 voor de steunverleening aan den tuinbouw en de sierteelt uitgetrokken bedragen onvoldoende mochten blijken, deze als nog te verhoogen, wijst de minister erop, dat de financieele positie van het landbouw-crisisfonds in de laatste maanden belangrijk ongunstiger is geworden. Eenerzijds vloeien tengevolge van de, in verband met de stijging der graanprijzen, la gere graanrechten minder inkomsten in het fonds, anderzijds diende reeds op uitgebreider terrein tot het verleenen van financieelen steun te worden overgegaan. Zoo heeft de minister bereids aan de sierteelt in verband met het wegvallen van een belangrijk deel van den export van bloembollen en boomkweekerijproducten financieelen steun tot een bedrag van tezamen 4 millioen gulden toegezegd. De minister meent, dat de huidige fi nancieele aspecten hem niet veroorloven, thans verder gaande toezeggingen te doen. Wel ver klaart hij zich gaarne bereid de positie van den tuinbouw en de sierteelt nauwkeurig te doen vol gen. opdat, wanneer zulks noodzakelijk mocht blijken, nadere steunmaatregelen in overweging kunnen worden genomen. 2 stuks 10 ct. 12 stuks 50 ct. Adv Ingez. Med.) IJS OP DE GOUWZEE. De verbinding tusschen Monnikendam en Marken wordt met booten door een opengebroken vaargeul in dienst gehouden. Een der vaartuigen met passagiers en post op weg naar het eiland.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5