W! Lord Chatfield over den oorlog ter zee. „Jiugyegeaat uutt de Duitsche duihbaatactie yefkohen". WEK UW LEVER-GALOP NIEUWS IN 'T KORT. Zweden blijft zijn neutraliteitspolitiek trouw AI» Jantje jaei«> is DONDERDAG 21 DECEMBER 1939 HA ARE EM'S DA'GBE'AD 5 De Britsche minister voor de coördinatie der i defensie, admiraal Lord Chatfield, heeft gister avond een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide: De verwachte Duitsche aanval te land heeft zich niet ontwikkeld. Duitschland heeft ons lang gedreigd met de veelgeprezen luchtmacht en haar meedoogenloos tegen Polen gebruikt. Velen hebben een grootscheepschen luchtaanval op deze eilanden verwacht. Ook dit is niet ge beurd. Ge kunt er zeker van zijn, dat, als Duitschland niet op één van deze beide wijzen begonnen is, dit alleen is, omdat het niet het vertrouwen heeft, dat het aldus zou kunnen slagen. Niet alleen is de oorlog thans in ernst begonnen, doch een van de vitale hoofdstukken wordt thans geschreven. Wat het ook moge zeggen, Duitschland heeft een korten oorlog noodig, derhalve koestert het de hoop zich uit den greep der Britsche marine op zijn voorraden te bevrijden en wil het trachten ons snel te verslaan, daar, waar wij inderdaad het kwetsbaarst, doe nochtans het sterkste zijn, n.l. ter zee. Het vertrouwt in hoofdzaak op. het onwettig gebruik van duikboot en mijn. Het voert zijn duik bootoorlog met zijn gewone brutaliteit. Schepen van alle landen worden in volle zee getorpedeerd en de bemanningen worden aan haar lot overgelaten. Nu de Britsche marine de ruggegraat van den duikbootoorlog heeft gebroken, is Duitschland be gonnen met het gebruik van een nieuw type mijn, dat niet overeenkomstig het internationale recht op bepaalde plaatsen gelegd wordt, doch willekeu- rip op de scheepvaartroutes gestrooid wordt om den koopvaarders van de wereld ervan te weerhouden, onze kusten te naderen. Alle eer aan de moedige neutralen, die nog steeds de zeeën blijven bevaren. Zijn laatste poging is onze visschersvaartuigen en hun bemanningen, die hun gewone dagelijasche werk doen, met machinegeweervuur te bestoken en te bombardeeren. Wij begrijpen thans dat Duitschland toen het zijn handteekening zette onder internatio nale conventies, een wettig gebruik te maken van duikbooten en mijnen, er geenszins aan dacht zijn woord te houden. Deze nieuwe mijnen, ontworpen met al het duivelsche vernuft, waarover Duitschland beschikt, zijn niet plotseling vervaardigd. Ze zijn lang in vooraad geweest. Doch het zal wederom falen, om twee redenen: Ten eerste, de uiterst dappere geest onzer koop vaarders, die weigeren door ruw geweld te worden geïntimideerd en ten tweede door de gevechtskracht van onze koninklijke marine. Het derde wapen is het bovenwater-oorlogsschip en de gewapende kaper. Het zoeken van een naald in een hooiberg is een gemakkelijke taak vergele ken bij het zoeken naar een enkelen kaper, die de wijde Oceanen onveilig maakt. Het geluk was commodore Harwood en zijn mannen gunstig. Zij mochten den reus al niet knock out kunnen slaan, zij hebben hem in elk geval in de touwen geslagen. En hij was niet in staat weder in den ring te komen. Hun optreden was klassiek en zal in de geschiede nis blijven voortleven. De actie door kleinere sche pen met lichtere kanonnen tegen een sterkeren vijand met zwaardere kanonen en zwaardere be wapening is een voorbeeld, niet alleen van moed, doch van die onmetelijke eigenschap, n.l. gevechts kracht. Het is ons zekerste en betrouwbaarste wa pen, dat ons nooit in den steek heeft gelaten. Door met de hulp van onzen grooten bondgenoot Frank rijk de plannen van den vijand om de wereldkoop- vaardij van de zeeën te verdrijven, te verijdelen, leggen wij de gróndslagen voor de overwinning en en n zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bjj apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Officieren van de „Graf Spee" worden in Buenos Aires geïnterneerd. De manschappen vermoedelijk in de centrale provincies. Naar uit Buenos Aires vernomen wordt heeft president Ortiz een hem door den Argentijnschen minister van buitenlandsche zaken voorgelegd decreet over de interneering van de leden der bemanning van de „Admiral Graf Spee" onder teekend. Op grond hiervan zullen de officieren van het oorlogsschip in de stad Buenos Aires geïnterneerd worden, doch zij moeten hun eerewoord geven, dat zij de hun toegewezen ver blijfplaats niet zonder schriftelijke toestem ming der politie zullen verlaten. De manschap pen van het schip wil men in de centrale pro vincies interneeren. In politieke kringen te Ber lijn wordt in dit verband vernomen dat hierte gen van Duitsche zijde dienovereenkomstig stappen zullen worden ondernomen. Britsche gevangenen hebben geen mosterdgas opgemerkt. MONTEVIDEO. 21 Dec. (Reuter)De Brit sche gevangenen van de „Admiral Graf Spee" hebben verklaard, ten aanzien van de bewering dat de Britsche oorlogsbodems met gasgranaten zouden hebben geschoten, dat verscheidene ka nonniers van de .Admiral Graf Spee" buiten ge vecht werden gesteld door de kruitdampen van de eigen kanonnen. De Britsche gevangenen hebben niets van mosterdgas gemerkt. verzekeren wij ons ervan dat alle toekomstige mili taire operaties veilig ten uitvoer gelegd kunnen worden. Na woorden van lof voor de Britsche vliegers, besloot Lord Chatfield: „Welk een bewondering koestert de geheele beschaafde wereld voor het moedige Finsche volk. Dit heeft werkelijk geen pro paganda noodig. Ofschoon het gering in aantal is en het zonder moderne wapens moet stellen, bezit het de onmetelijke kracht ,die hun gegeven is, die vecht in volkomen eensgezindheid ter verdedi ging van hun haardsteden en beschaving." De Crédit Anversois in de Belgische Kamer. Minister Marck spreekt beschuldiging tegen. In de Belgische Kamer is gisteren de débacle van de Crédit Anversois ter sprake gekomen. Een der liberale afgevaardigden heeft tijdens deze debatten verklaard dat na het besluit van de regeering niet deel te nemen aan het plan de Bank te helpen, een der ministers zijn persoonlijk bezit van 17.000 francs bij een der bijkantoren in de provincie heeft opge nomen. Hij was een der laatsten, die zonder verlies zijn deposito kon opnemen, voor de bank haar loketten sloot. Reeds hebben eenige bladen hiervan melding ge maakt en in de Kamer werd de mededeeling ont vangen met de kreet „aftreden". Het is niet onmogelijk dat de oppositie hiervan gebruik zal maken voor een actie tegen de regeering. Het Brusselsche blad Soir publiceert een verkla ring van minister Marck, waarin deze formeel de beschuldiging ontkent. De minister zet uiteen, dat zijn rekening bij genoemde bank sedert maanden niet de 1600 francs overschreed. Van dit bedrag heeft hij alleen 1350 francs opgenomen om zijn secretaris te betalen. Het gerucht gaat, dat over deze zaak binnenkort in het parlement een regeerings-verklaring zal wor den afgelegd, in afwachting hiervan heeft Pierlot, de minister-president, Woensdagochtend een lang durig onderhoud gehad met den in 't geding zijnden minister, met den minister van buitenlandsche zaken, Spaak, en den minister van gezondheid, Jaspar. Er zijn verschillende veronderstellingen ge uit om deze achtereenvolgende besprekingen te ver klaren. De meest verspreide is deze, dat Pierlot van de gelegenheid gebruik zou maken om over te gaan tot een beperking van. zijn kabinet. De leider der Duitsche geheime politie en der S. S., Himmler is in Rome aangekomen. Mussolini heeft hem in het Palazzo Venezia ont vangen en een langdurig onderhoud met hem gehad. - Een Ilaliaansch militair vliegtuig is tijdens een oefenvlucht in de buurt van Verona verongelukt. De piloot is om het leven gekomen. - In Oslo is een „Vrouwenhulpbond" opgericht, zoo wordt gemeld door „Ekstrabladet". Deze bond zal gevormd worden door samensmelting van ver schillende Noorsche vrouwenvereenigingen. De le den zullen achter het front de mannen moeten ver vangen in geval van oorlog. - In een kolenmijn tusschen Mansfield en Work sop (Engeland) zijn gisteren zes arbeiders bedol ven. Er is geen hoop meer hen levend te bergen. - In Noordwest Frankrijk is gistermiddag lucht alarm gegeven. Het alarm duurde van half zes tot zes uur. - In verband met den was van de rivier Cagayan ontstaan door een recente taifoen worden de pro vincies Isabella en Cagayan op de Philippijnen volgens de autoriteiten bedreigd met een ernstiger ramp dan die van 1936, tijdens welke verscheidene honderden personen verdronken. Reeds nu is ae aangerichte schade aanzienlijk. - Het Amerikaansche departement van marine heeft met een vliegtuigfabriek een contract afge sloten voor den bouw van vliegtuigen tot een be drag van 20 millioen dollar. Er wordt geen enkele inlichting verstrekt omtrent het aantal of het mo del dezer vliegtuigen. Aan het Italïaansche ministerie van oorlog is een crediet van een milliard Lire toegestaan „om tegemoet te komen aan de kosten, veroorzaakt dooi den tegenwoordigen internationalen toestand". - Chamberlain, die Dinsdag teruggekeerd is van zijn bezoek aan het Britsche leger in Frankrijk, waar hij tevens de bijeenkomst van den Oppersten Oorlogsraad heeft bijgewoond, is gisteren door den koning in audiëntie ontvangen. Admiraal Darlan in Engeland. Bespreking met Churchill. Admiraal Francois Darlan, bevelhebber van de Fransche vloot, is gisteren in een haven aan de Zuidkust van Engeland aangekomen. Hij is doorgereisd naar Londen. Darlan zal besprekingen voeren met Churchill en leden van de Admiraliteit. Hij is van Frank rijk overgestoken met een Flransch oorlogsschip en in Porthmouth aan land gegaan waar hij werd ontvangen door admiraal James. Een tweede Fransche torpedojager, die als escorte was opgetreden, voer de haven binnen, toen Darlan de Britsche eerewacht inspecteerde. Zweedscli scliip aan de Engelsclie kust op een mijn. Zes vermisten. Het Zweedsche stoomschip „Mars" (1449 ton) is Woensdag ter hoogte van de noordoostkust van Engeland gezonken, nadat het op een mijn was ge- loopen. Zes overlevenden zijn aan land gebracht. Men gelooft dat zes man worden vermist. Alleen de gezagvoerder is ongedeerd gebleven. Een opvarende moest in een ziekenhuis worden verzorgd. De „Mars" was binnen een paar minuten gezonken. Liftkabel brak. Negen dooden bij mijnongeluk ïn Essen. Het D. N. B. meldt dat in de Koningin Elisabeth- mijn gistermiddag bij het afdalen in de schacht de liftkabel gebroken is. Negen mijnwerkers kwamen daardoor om het leven. De dooden konden reeds geborgen worden. Commandant Langsdorff berooft zich van bet leven. Het opperbevel der Duitsche oorlogsmarine deelt mede: „De commandant van het pantserschip .Ad miral Graf Spee", kapitein ter zee Hans Langsdorff heeft den ondergang van zijn schip niet willen overleven. Getrouw der traditie en in den geest der opvoeding van het officierscorps, waartoe hij bijna drie decennia heeft behoord, heeft hij dit besluit genomen. Nadat hij de hem toevertrouwde bemanning in veiligheid had gebracht, heeft hij de hem gestelde taak als volbracht beschouwd en volgde hij zijn schip. De oorlogsmarine begrijpt en waardeert dezen stap. Kapitein ter zee Langsdorff heeft hiermede als strijder en held de verwachtingen vervuld, welke zijn Führer, het Duitsche 'volk en zijn marine in hem hadden gesteld". Commandant Langsdorff had volgens Reuter nog een brief gezonden aan den Duitschen am bassadeur te Buenos Aires, waarin hij zeide, dat hij, toen hij opdracht kreeg zijn schip tot zinken te brengen, van plan was. na zijn bemanning aan land te hebben gebracht, tijdens de ontploffing te sterven. Kapitein Dove, een der Britsche koopvaardij kapiteins, die door de „Graf Spee" aan boord werd vastgehouden, heeft den Reu tere orrespon dent te Montevideo medegedeeld, dat Langsdorff na den slag had verklaard: „Ik vaar niet weer uit. Ik weiger mijn schip of mijn mannen nutteloos op te offeren. In elk geval", zoo voegde hij er nog aan toe, „ben ik blij, dat mijn geweten niet be zwaard is door den dood van ook maar één Britschen non-combattant. Hans Langsdorff was op 20 Maart 18 beren te Bergen op het eiland Rügen en is dus 45 jaar oud geworden. Op 1 April 1912 nam hij dienst bij de marine als cadet en werd in Maart 1915 tot luitenant be vorderd. Hij nam aan boord van de „Grosser Kurfiirst" aan den slag bij Jutland deel en voerde gedurende de laatste twee jaren van den Wereld oorlog het commando over een torpedöboot- er mijnenvegerflottielje. De laatste jaren was hij chef van den staf van den opperbevelhebber der vloot. Argrntijnsche marine betrekt de doodenwacht. BUENOS AIRES. 21 December (Reuter). Het stoffelijk overschot van kapitein ter zee Langs dorff ligt niet in de Duitsche ambassade doch in het Argentijnsche marinestation. De Argentijn- sche marine heeft de doodenwacht betrokken Het stoffelijk overschot werd gevonden, liggend op een Duitsche vlag, welke voor het bed in de hotelkamer was uitgespreid. Langsdorff had zich een kogel door den slaap geschoten. President Ortiz heeft de bemanning van de ..Admiral Graaf Spee" verlof gegeven de begrafe nis van haar commandant bij te wonen. Achthonderd predikanten verzoeken invrijheidsstelling van ds. NiemöIIer. Soortgelijke petitie van officieren. BERLIJN, 21 December. Volgens betrouw bare berichten zou een verzoekschrift, dat 800 handteekeningen van evangelische predikan ten draagt en waarin om de in vrijheidstelling van ds. NiemöIIer wordt verzocht, aan de Duitsche regeering overhandigd zijn. Een dergelijk verzoek, dat door een groot aan tal officieren onderteekend is, is, zoo wordt gemeld, door een hooggeplaatst officier aan Hitlei overhandigd. (United Press). VRIJDAG 22 DECEMBER HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd dooi de KRO. Berichten ANP. 8.059.15 en 10.Gramo- foonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie 12.Berich ten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten ANP, gra mofoonmuziek 1.10 Bandi Balogh en zijn orkest I.25 Gramofoonmuziek 1.45 B'andi Balogh en zijn orkest 2.Orgelconcert en gramofoonmuziek 3. Rococo-octet. (3.203.40 Gramofoonmuziek) 4. Gramofoonmuziek 4.15 KRO-orkest (5.005.15 Gra mofoonmuziek) 6.Gramofoonmuziek 6.15 KRO- Melodisten en solist 7.Berichten 7.15 Sociale causerie 7.35 Gramofoonmuziek met toelichting 8. Berichten ANP 8.15 Rotlerdamsch Philharmonisch orkest en soliste 9.Gramofoonmuziek 9.15 KRO- New Style Artists 10.Gramofoonmuziek 10.10 Paul Godwin en zijn solisten-ensemble 10.30 Be richten ANP 10.40 KRO-Boys en solist 11.10—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM IL 301,5 IVL 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA 8.Berichten ANP Gramofoonmuziek. 10.Mor genwijding 10.20 Gramofoonmuziek 10.40 Decla matie 11.Orgelspel. Als intermezzo: Gramofoon muziek. 12.De PaUadians 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek 1.AVRO-Amusementsorkest 2.Voor de vrouw 2.10 Viool en piano 2.40 Cau serie „Het Germaansche Joelfeest en het Christ. Volkskerstfeest" 3.Gramofoonmuziek 3.30 AVRO- Dansorkest 4.Gramofoonmuziek met toelich ting 4.30 VARA-orkest 5.Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest 5.556.25 Rosian-orkest (opn.) Letterkundig overzicht 6.50 Zang met pianobege leiding 7.Vragenbeantwoording over Sociaal-de mocratie en eigendom. 7.18 Berichten ANP. 7.3C Toespraak „Weer kinderpostzegels". Hierna: Be richten en mededeelingen. 7.35 Cyclus „De boeken van den Bijbel". 8.Zang met pianobegeleiding 8.30 Cyclus „Het ontwaken van het platteland". 9.00 Radiotooneel. 9.20 VARA-orkest en -Operettekoor en solisten. 10.10 Gramofoonmuziek 10.15 De Ram blers 10.40 Avondwijding 11.Berichten ANP 11.10 Jazzmuziek (gr. pl.) 11.30 Orgelspel 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. 391 en 449 M. 12.00 Orgelspel. 12.20 Radiotooneel 12.50 Jack Payne's Band. 1.20 Berichten 1.30 Cello en zang 2.052.20 Radiotooneel 4.20 Berichten 4.35 Concert 5.20 Kinderhalfuur 5.50 Variété 6.20 Berichten 6.35 Actueele causerie 7.05 Variété 7.20 Mededeelingen 7.40 BBC-orkest 8.20 Causerie „Europe in travail" 8.35 Variété 9.20 Berichten 9.35 Radiotooneel 10.35 Count Basie en zijn dansorkest (gr. pl.) 11.05 Het Taylor-strijkkwartet en solist. 11.40 BBC-Theater- orkest. 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 12.05 Gramofoonmuziek 12.15 Lichte muziek 1.05 Het Bailly-orkest 2.Gramofoonmuziek 2.05 Zang 2.15 Vervolg concert 3.20 Orgelspel 3.50 Radiotoo neel 4,50 Zang 5.35 Kamermuziek. Hierna: Zang. 6.35 Fluit, fagot en zang 7.20 Pianovoordracht 7.50 Ra diotooneel 9.00 Gramofoonmuziek 9.05 Herdenking van Racine. 11.Gramofoonmuziek 11.2011.50 Het Rhené Baton-orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest 7.408.50 Gra mofoonmuziek 9.30 Pianovoordracht. 10.50 Gramo foonmuziek 11.20 Concert 12.20 Leo Eysoldt's klein- orkest. 1.35 Populair concert 2.59 Omroepkoor en -orkest en solisten 4.30 HJ-ensemble 4.50 Folkloris tisch programma. 5.45 Verzoekprogramma 6.20 en 7.35 Gramofoonmuziek 9.50 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 IVL 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Germaine Ego's orkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Pianovoordracht 5.50, 6.50, 7.20 en 7.45 Gramofoon muziek 8.20 Voor de soldaten 8.50 Radiotooneel 9.50 Zang 10.3011.20 Omroepdansorkest BRUSSEL 484 M. 12.20 en 1.302.20, 5.20, 6.50 en 7.05 Gramofoon muziek. 8.20 Voor de soldaten 8.50, 9.35 en 10.30 II.20 Het Belgische Nationale orkest m.m.v. so listen. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 Radiotooneel 8.35 Omroeporkest 9.20 Berich ten. 9.50 Emanuel Rambour's orkest. 10.20 Politiek overzicht. Hierna Omroeporkest 11.20 Berichten hierna tot 12.20 Nachtconcert. Verduisteringslampen tusschen de kerststerren. De leeeanacht niet betekend op miiUaice intecventie in JinCand. (Van onzen correspondent). STOCKHOLM, 14 December. EER is de binnenstad getooid met den nengroen en gouden sterren, weer spiegelen rcode kerstklokken zich in 't donker-glimmende asfalt, weer zijn de winkelstraten lanen van licht, waardoor heel den dag 't drukke beweeg is van kijkende, koopende, pakjes-dragende menschen. En als andere jaren staat ook nu op de kerstmarkt de kerstboom in zijn stralenden luister, hoog boven de kraampjes met kandelabers en gipsen kerkjes en rood-wit-gestreepte ouderwetsche lekstokken uit. En Lucia, met haar kroon van groen en brandende kaarsen op het blonde haar, is ook in deze donkere dagen als een symbool van 't eeuwige licht door de avontuurlijke straten van de groote stad gereden en de kersthammen lig gen weer vet en rosig In de slagers-étalages en er flakkeren kaarsen zelfs op de tafeltjes van heel gewone cafésen toch wil de kerststem ming niet echt komen. Want wie door al die attributen en al die gezellige drukte voor een oogenblik de ellende van dezen tijd zou vergeten die wordt er voor hij 't wil weer aan herinnerd door de verduiste ringslampen die als donkere plekken met een lichtend randje hier en daar midden-in de stralende kerstversiering van de straten zijn gehangen. Die ziet op^zoo'n marktkraampje met geurende wafels of strooien kerstbokken het gele plakaat zitten van .Fa-mob", waarvan iedereen weet dat dat gedeeltelijke mobilisatie beteekent. Die vindt in étalages slaapzakken en wollen truien en gebreide kinderpakjes en andere dingen die „met het oog op eventueele evacuatie aanbevolen worden als practische kerstgeschen ken. Die ontdekt, als hij zijn oogen laat- gaan over de nieuwe boeken van de kerstproductie, in den hoek van de étalage een fleschje merk- inkt met een kaartje erbij„Vergeet niet dat de evacuatie-kleeren van uw kinderen voluit ge merkt moeten worden!" Maar daarnaast wekken aanplakbiljetten op gewoon te doen en andere verkondigen dat we weer eens een echte, goede ouderwetsche Zweedsche kerstmis moeten vieren En men probeert gewoon te doen, men doet zijn best om in de goede stemming te komen, maar 's morgens en 's avonds zijn er telkens weer de kranten met hun dreigende-zwarte kop pen en him nieuws, dat zelden goed is. Men wil zich overgeven aan de genoegelijke sfeer van deze dagen voor Kerstmis, maar steeds is een vage onrust, een voortdurend knauwende onzekerheid, die maar moeilijk door nuchter redeneeren voor een tijdje is te onderdrukken. Want het gevoel van veiligheid, het eens zoo vaste vertrouwen, dat Zweden veilig ver weg lag van 't- rumoerige Europa en de verwachting, dat wij hier in het Noorden voor ons althans den vrede zouden kunnen bewaren. ook al woedde overal elders in Europa de oorlog, aan die gevoelens, die verwachtingen" is de bodem ingeslagen op den dag. dat de Russische bom menwerpers boven Helsingfors verschenen. Juist omdat men zich hier in Zweden zoo be trekkelijk veilig voelde heeft deze overal op het Finsche broedervolk, op een van de landen van het Noorden, een geweldigen indruk gemaakt- En in de eerste verbijstering waren er velen, die van 't vroegere optimisme oversloegen naar het diepste pessimisme, die er van overtuigd waren dat de enorme krijgsmacht van de Sovjet-Unie. nu die eenmaal haar opmarsch naar het Westen begonnen was. zich door niets zou laten stuiten en op zou rukken tot aan den Atlantischen Oceaan, waar aan de Noorsche kust de havens altijd vrij zijn van ijs. Het is mogelijk dat dit de bedoeling is, of liever gezegd: was, want, het moet ongetwijfeld een verrassing voor de initiatiefnemers in het Kremlin, geweest zijn. dat men in de Finsche wouden op een tegenstond stuitte, die het de numeriek zeer sterke Russi sche troepen niet mogelijk maakte, binnen veer tien dagen tot eenige plaats van beteekenis door te dringen, èn dat heel het Finsche volk zich achter de politieke leiders schaarde, zoodat de poging om met de emigranten-regeering van Terijoki een burgeroorlog te ontketenen op een mislukking uitliep. Maar eenige zekerheid dat Rusland werkelijk van plan is er alles op to zetten om over Finland, Zweden en Noorwegen heen een uitgang naar de open zee te krijgen heeft men niet. Het is mogelijk dat men te Mos kou meende zijn prestige to moeten redden door te toonen dat men van een kleinen buurstaat geen verzet duldde. Het is ook mogelijk dat de geruchten, volgens welke Duitschland en Rus land het Noorden in belangensferen verdeeld zouden hebben, juist zijn en dan is het zeer goed denkbaar dat Von Ribbentrop de grens tusschen die sferen zoo getrokken heeft dat de voor Duitschland belangrijke Zweedsche erts- mijnen waarvan de belangrijkste juist in het uiterste Noorden des lands liggen binnen de Duitsche belangensfeer komen. Een aanwij zing in die richting meenen sommigen te moe ten zien in het opmerkelijke feit, dat de Aalands- eilanden. die tot- Finland behooren. buiten de door Moskou afgekondigde blokkade van de Finsche kustwateren vallen. Het is onder de ge geven omstandigheden waarschijnlijker, dat Rusland de Aalandsche neutraliteit respecteert met het oog op Duitschland dan uit ontzag voor de in 1921 te Genève getoekende Aalands-con- ventie, waar Rusland trouwens zelf niet bij aangesloten is. En slechts zoolang Aaland neu traal blijft, behoeft Duitschland niet voor zijn ertstransporten over de Bothnische Golf en de Oostzee te vreezen. Wat de toekomst ook voor Zweden brengen zal weet niemand en kan niemand weten. Maar men beseft hier dat de situatie ernstiger dreigt te worden dan zij sinds zeer langen tijd geweest is, men beseft dat. realistisch geredeneerd, het wel onvermijdelijk wegvallen van de Finsche flank dekking in het Oosten. Zweden in onmiddellijk gevaar kan brengen, maar aan den anderen kant wil men thans, nu de eerste ontsteltenis voorbij is. de zaken bekijken zooals zij zijn. Men bereidt zich op alle eventualiteiten voor, de neu- üraliteitswacht in het Noorden des lands en langs de kusten van Oostzee en Botnische Golf is op volle mobi 1 isatiesterkte gebracht, de evacuatie van de steden wordt zoo voorbereid dat er zonder tijdverlies toe overgegaan kan worden. Maar men heeft de hoop nog niet op gegeven Zweden buiten den oorlog te kunnen houden, men wanhoopt nog niet aan de moge lijkheid zijn neutraliteit ook in dezen oorlog te kunnen bewaren, zooals dat in den vorigen oorlog mogelijk was. Daarom vooral verzet de overgroote meerderheid van de verantwoordelijke politici zich tegen maatregelen, waardoor Zwe den kans zou loopen direct in den oorlog betrok ken te worden. Wanneer Zweden troepen naar Finland zou sturen, zooals dit van verschillende kanten voorgesteld is, zou Rusland ongetwijfeld van zijn bases aan de Oostzee uit operaties tegen Zweden ondernemen, dat dan zijn eigen weer macht in het eigen land verzwakt had. Men diene niet te vergeten, dat tusschen de Noordelijke staten geen enkele afspraak, geen enkele stil zwijgende toezegging van militairen bijstond be staat en dat hun weermacht ook niet berekend is voor een andere taak dan de bescherming van het eigen grondgebied. Zweden is niet in staat tot een militaire interventie in Finland, Zweden kan Finland alleen helpen door het levensmiddelen en geld en kleeren te zenden voor de tienduizenden vluchtelingen, door het aan noodzakelijke waren en producten te helpen en door geen moeilijkheden in den weg te leggen aan de particuliere fabrieken, die oorlogsmateri aal kunnen leveren en aan hen. die naar Fin land willen reizen om zich daar bij de vrijwilli- gersbureaux aan te melden. Of anders gezegd: Zweden verleent al die hulp, die het verleenen kan zonder in strijd te komen met zijn neu traliteit. Want Zweden blijft, zoolang als het daar zelf iets aan kan doen, zijn al-ouden, beproefden en bij herhaling duidelijk gedeclareerden neutralen koers volgen. Het blijft den koers volgen, dien Sandler uitgezet heeft, ook nu hij zelf meende dat er eee ander, scherpere koers gelegd moest worden. Daarom beteekent het aftreden van Sandler geen verandering in de Zweedsche buitenlandsche politiek En bij de. door zijn af treden noodzakelijk geworden reconstructie van het kabinet is nu een nationaal kabinet ge vormd. waarin de leidende personen van alle vier de groote partijen zitting hebben, een kabinet, dat. ook al zijn er in elk dezer partijen minder heden, die Sandler hadden willen volgen, uiting geeft aan de eensgezindheid, die er bij de meer derheid van de volksvertegenwoordiging bestaat over de belangrijkste vraagstukken van binnen- en buitenlandsche politiek. Het doel der regee- xlng is, zooals het in de regeeringsverklaring heet: Zweden te behouden voor het kwaad van den oorlog en de vrijheid te handhaven. Daartoe zal voortgegaan worden met een versterking van de weermacht, want ook Zweden is bereid voor zijn eeuwenoude vrijheid te vechten als dat móét. C. G. B. dan kiest hij.... natuurlijk zuurkool met Stege man's worst, zegt Moeder lachend. En Vader vindt, dat Jan een echte smulpaap is, die nu al weet wat lekker is. Voor deze gelegenheid koopt Moeder een zware, echte Geldersche van Stegeman. Want eerlijk gezegd, de keus van Jan is de keus van de heele fan»"io. In winkels met ons raambiljet. 'l^bo&voWt (Adv. Ingez. Med.) Ilel lol van de „Arauea". Amerikaansche maatschappij eischt beslaglegging. De Imperial Sugar Company of Galveston (Texasi heeft een verzoekschrift ingediend tot beslaglegging op het Duitsche vrachtschip „Arauea", dat de haven van Everglades (Florida) is binnengevlucht- De maatschappij eischt een bedrag van 38.451 dollars. Aan boord van drie te Hamburg thuis- behoorende vrachtschepen, welke begin van den oorlog neutrale havens zijn binnengeloopen, be vonden zich groote hoeveelheden suiker, die niet werden afgeleverd. Indien tot beslaglegging wordt overgegaan, zal de „Arauea" niet kunnen uitvaren aleer de schadeloosstelling zal zijn betaald. Amerika en de oorlog. De Amerikaansche minister van oorlog. Wood>» ring. heeft een radiorede uitgesproken. Hij be toogde: De steeds grooter wordende kring van het conflict in Europa vertegenwoordigt de grootste potentieele bedreiging voor den vrede en de vei ligheid van Amerika. Het moet allen duidelijk zijn dat de veiligheid niet alleen berust op den omvang der bewapening van een natie, op haar economlschen rijkdom, haar aardrijkskundige ligging of moreele karcht, maar in de de com binatie van dit alles. Het is mijn eerste plicht er zorg voor te dragen, dat het leger der Vereenigde Staten erop is voorbereid om het hoofd te bieden aan iedere bedreging met agressie, die ons in ge vaar zou kunnen brengen. Tevens echter stel ik een vitaal belang in de economische structuur der natie en in de moreele kracht van ons volk. Voortgaande zeide Woodring: Het is waar. dat Imperia in het verleden grootendeels opgebouwd zijn door de kracht der wapenen. En dit histori sche feit moet onder oogen gezien worden, wan neer wij de politiek willen begrijpen en weer staan van die naties, wier wil tot expansie hedea ten dage tenslotte slechts het model der historie volgt. In Europa smelten de diplomatieke con tacten weg. Er is een toenemende behoefte aan een terrein, waarop de naties elkander kunnen ontmoeten, welke naties scherper verdeeld zijn dan ooit bij menschenheugenis het geval wax

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9