SPRINGBOK W' Automobiel Monteurs Een lekker stukje KAAS voor de a.s. Feestdagen? ,,'T KAASWINKELTJE" Zoo woont Amerika. GLOEILAMPEN H.J.van der Meer Het huis verandert met het menschenleven. DANSAVOND Dr. A. SCHOORL-v. SZENTE 2 Januari trekt tie groote Fransche loterij Credit National 1920 Gelukskantoor DE KANS Voor de betere Zon van k Kaap Het Hetstfeest uadetl! N.V. HEES Co. VILIJDAG 22 DECEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD (Van onzen Amerikaanschen correspondent). IE in de Vereenigde Staten is, wordt voortdurend herinnerd aan de jeugd van het land en van zijn volk. Er is geen verschijnsel en geen vraag stuk, dat niet de voordeelen en de tekortkomin gen van deze jonkheid demonstreert. En wanneer ge met ernstige, ontwikkelde Amerikanen over Amerikaansche verschijnselen of vraagstukken spreekt, zullen zij zelf deze jeugdigheid altijd in het geding brengen: ten opzichte van de voor- deelen als een argument om terecht prat op te gaan, ten aanzien van de tekortkomingen als een gerechtvaardigde verontschuldiging. Dit geldt voor alle verschijnselen en voor alle pro blemen, die tezamen het leven, het streven en het karakter van deze groote en grootsche ge meenschap vormen. Een dezer verschijnselen is: het wonen, de architectuur, de huisvesting. Ik ben geen archi tect en geen bevoegd beoordeelaar van de aesthe- tiek van het bouwen en ik zal mij er dus wel voor wachten deze bouw-verschijnselen hier aan te roeren. Maar ik denk dat weinige wei-bevoegden het met mij oneens zullen zijn wanner ik zeg dat die Amerikaansche dagelijksche architectuur van buiten weinig moois en veel leelijks tezien geeft, dat er geen Amerikaansche stad is, die in haar geheel een schoone eenheid vormt en dat, wanneer er sprake is van een mooie stad, deze schoonheid ontstaat uit haar sfeer van geweldig heid (New Ycirk, Chicago) of uit haar ligging in het land of aan de zee. (Salt Lake City, San Francisco). Doch van .Jbinnen" is het anders. Misschien zijn de nieuwe en nieuwste Amerikaan sche huizen van binnen niet zoo aesthetisch schoon als de oude Amsterda-msche grachten huizen, of als Venetiaansche paleizen, zij paren groot comfort aan gezellige charme en zij passen zich geheel aan aan de eischen van het leven, de levensomstandigheden en de financieele moge lijkheden der bewoners. Ik spreek hier niet over de villa's en de paleizen der zeer rijken en even min over de krotten en de .Alums" der zeer armen, doch ik spreek over de gemiddelde woning van den gemiddelden stadsmensch, een woning, die mestal een „apartement" is in een groot huis met vele zulke appartments. Ge moet eerst verschillende factoren in aanmerking nemen, die geheel anders zijn dan bijvoorbeeld in Nederland: de gemiddelde Amerikaan, dat is hij die behoort tot de inkomen groep, die ligt tusschen 1500 en 7000 dollar per jaar, mag tusschen de 25 en 35 procent van zijn inkomen aan huishuur besteden. Hij houdt meestal geen en bij uitzondering, één inwonende dienstbode; derhalve doet zijn vrouw veel van het werk, dat in Nederland de dienst bode doet, doch zijn vrouw heeft dikwijls ook haar werk buitenshuis. De Amerikaan is, wat zijn aantal vertrekken betreft, aan een geringer aan tal gewend dan de Nederlander. Deze kleine be huizing stelt den eïsch van het comfort op den voorgrond. Voeg hierbij dat een badkamer hier geen weelde is, evenmin als een ijskast en dat meer dan één badkamer in het geheel niet on gewoon is en ge begrijpt dat de Amerikaanschf stadswoning er geheel anders uitziet dan de Ne- derlandsche. IH) E eisch van grooter comfort gepaard aan JL^' de algemeene gewoonte om alles op af betaling te koopen, doet ons in een Amerikaan sche burgerwoning dingen zien, die wij in een soortgelijk Nederlandsch huis niet zouden ver wachten; de keuken is van allerlei gemakken, die meestal electrisch functionneeren voorzien op- klapbedden of bedden die 's avonds uit een kast in de muur van het woonvertrek komen en daar, 's ochtends weer in opgeborgen worden en de „dinette" het deel van de keuken waar een tafel met stoelen staat en waar de familie eet. Een kamer meer verhoogt de huur direct in niet- onaanzienlijke mate en zoo komt het dat vele gezinnen, welker sociale positie het in Neder land zou meebrengen dat zij niet „in de keuken eten", dit in Amerika wel doen. Bovendien is deze wijze van eten bijzonder gemakkelijk en is er voor een dienstbodeloos gezin geen enkele reden om dat niet te doen en alle redenen om het wel te doen. Bovendien kent men hier de vooroor- deelen van „standing" niet, die het leven in Europa onnoodig moeilijk kunnen maken. Het is hier, in het normale gezin, bijvoorbeeld dood gewoon dat na tafel de man en de kinderen de afwasch doen en wanneer men gasten heeft doen die even mee. Ik woon op het oogenblik in een behoorlijk appartment op goeden stand in San Francisco; een normale, moderne behoorlijke woning voor een kinderloos echtpaar. De huur bedraagt 45 dollar per maand (een bedrag dat wat zijn ruil waarde betreft, overeenkomt met 45 gulden per ma,and in Nederland), daarvoor hebben wij een groote woonkamer met tweepersoons bed, dat 's avonds uit de kast komt en er 's morgens weer netjes in gaat; een keuken met dinette, een moderne bad- en toiletkamer, alles behoorlijk gemeubileerd en geoutilleerd, natuurlijk een ijs kast, centrale verwarming, warm- en koud water, volledig servies en linnengoed. Alleen voor heit licht komt daar nog ongeveer twee-en-een-halve dollar bij. Eens in de maand wordt, kosteloos, vanwege het huis, het apparte ment goed schoongemaakt, de vloer gewast en geboend, het fornuis gereinigd' enz. Vele kasten geven ons gemak en onze groote bagage heeft een plaats in de kelderverdieping. Daar de „di nette" wanneer daar niet gegeten wordt, de functie van een kleine zitkamer kan vervullen, hebben wij, hoewel wij in Nederland aan eenige kamers meer gewend waren, geen oogenblik het gevoel van eng-behuisidheid of van behelpen. Integendeel: het is zoo veel gemakkelijker, ple zieriger en economischer. Wie kinderen hebben kunnen er een kamer meer bij gebruiken en misschien een negerhulp als dagmeisje of schoonmaakster. En bedenk ook dat parsoneele belasting hier niet bestaat, dat voor kinderlooze gezinnen de inkomsten belastinggrens pas bij 200 in de maand begint en dat deze voor ge zinnen met kinderen hooger ligt en dat het lager onderwijs in Amerika schoolboeken incluis, geheel kosteloos is. Er zijn meer factoren, die het woningvraagstuk hier anders maken dan ten uwent. Een belangrijke factor is bijvoorbeeld de voeding, die in Amerika minder gecompliceerd is dan bij ons. In de eerste plaats kunt ge hier bijna alles in gemakkelijke blikjes krijgen, ten tweede is het voor de huisvrouw een groot gemak dat zij al haar inkoopen op een plaats kan doen de „Markets" zijn eigenlijk voe- dingswarenhuizen, waar alles op eetgebied te krijgen is en ten slotte is de Amerikaan minder- eischend wat zijn eten betreft dan bijvoorbeeld de gemiddeld behoorlijk gesalarieerde Nederlan der. Dat alles is niet alleen interessant uit een Oogpunt van „andere landen en volken en hun gewoonten" doch ook omdat, naar mijn over tuiging, om vele redenen, dezelfde levensgewoon ten ook in Nederland zullen komen. Een van deze redenen is het steeds dringerder wordende dienst- bodenvraagstuk, een andere: het verplaatsen van de algemeene belangstelling naar de moge lijkheden van automobilisme, radio, toerisme, sport enz., die andere besteding van het in komen eischen. lp R worden nu in Amerika nieuwe huizen gebouwd, die een duidelijke afspiegeling zijn van het veranderde menschenleven in vele op zichten. Verreweg de meeste van deze huizen hebbèn drie kamers, keuken en badkamer en dit betrekkelijk geringe aantal vertrekken vindt zijn oorzaak alweer in de gewijzigde sociale toe standen. Er is bijvoorbeeld geen speelkamer meer noodig door de groote uitbreiding van het bewaar school-onderwijs. De vrouwen en meisjes kun nen overal terecht voor kleeren tegen prijzen „waarvoor je 't zelf niet kunt maken" en aldus wordt er ook geen kamertje meer verlangd voor de naaimachine, met toebehooren. Zoo zijn vergeet ook de ouderwetsche „salon" niet een aantal vroeger noodzakelijk-geachte vertrek ken in onbruik geraakt. De woonkamer is het ,alles-beheerschende" vertrek daarom beijve ren de architecten zich deze zoo groot en zoo licht en practisch mogelijk te maken. Ook de eetkamer raakt in onbruik zelfs bij die gezinnen, die niet in de dinette eten: zij geven de voor keur aan een eeithoek in de woonkamer. Zoo wordt op alle manieren aandacht besteed aan de huiskamer en wordt er alles aan gedaan om deze zoo ruim mogelijk te maken: de vensters zijn hoog en breed, de deuren of open ingan gen ook, er is een verwarmingsradiator, die niet grooter is dan een schoenendoos en die dus ge makkelijk ergens in of onder kan worden weg gestopt. Er is één offer aan de eischen des tijds dat betreurd wordt: Amerikanen zijn dol op open haarden, waarin een houtvuurtje 'kan branden, de meeste nieuwe appartments hebben die niet meer. Ze kosten te veel geld om te bouwen en hun warmte is niet meer noodig. Dit geeft dan nog wel eens aanleiding tot zoo'n onmogelijk ,kitsch-ding": een open haard met een kunst matig „vuur" van glas-en-electrische lampjes. De badkamer wordt steeds fraaier in allerlei pasteltinten maar de ramen worden er schaarscher ze nemen te veel plaats in en het ventilatie- probleem wordt nu opgelost door een rooster systeem in vloer of wand. Allerlei kleine gemakkelijke dingetjes vinden toepassing: strijkplanken die opklappen in den muur, „sleeën" voor gordijnen (u behoeft ze er zoo maar in te schuiven) radio door het geheele appartment, 'n kleine „garage" voor de kinderwagen. En wat voor een Amerikaansche stad iets heel bijzonders is: er wordt nu ook een plaats ingeruimd voor de natuur. Architecten verwachten dat de Amerikaansche metropool van de toekomst zal bestaan uit allemaal wol kenkrabbers, die vrij zullen staan in parken en tuinen. In sommige buitenwijken van New-York en Chicago kan men daar reeds wat van zien ont staan, doch voorloopig zoekt men het in binnen plaatsen met grasgazons en bloembedden en in daktuinen die dikwijls zoo fraai en zoo groot zijn, met heusche volwassen boomen en bloemen en zelfs vijvers, dat ge u niet een paar honderd meter boven de goede aarde zoudt wanen, wan neer ge daar een luchtje loopt te scheppen. Zoo is er in het nieuwe bouwen in Amerika vooruitgang op alle gebied te zien. Althans, wanneer ge dit vooruitgang noemen wilt. Schrijver dezes' is meestal niet zoo snel met de bewondering van wat modern heet en met het aanvaarden van het begrip vooruitgang. Voor hem is een flinke vaderlandsche dorps woning wellicht zonder opklapbare broodroos ter en uitschuifbare strijkplank maar mei eens begeerlijker dat de nuttige, comfortabele ieen- begeerlijker dat de nuttige, comfortabele partjes van een groote moderne blokkendoos. Om dan nog maar niet te gewagen van pro blemen van dieperen grondslag, die met hét woningvraagstuk samenhangen: bij den „mo dernen vooruitgang" is het kinderaantal dikwijls afhankelijk geworden van de beschikbare woon ruimte en niet andersom. MR. E. ELIAS. warm toegejuicht en Kreutzberg heeft dan ook vele dansen moeten' herhalen. De danser deed zijn begeleider en componist van vele zijner dansen Friedrich Wilikes in het- applaus deelen. Na dit overweldigend succes mogen wij ver wachten, dat Harald Kreutzberg tot onze ge regelde gasten zal gaan behooren, zooals eens Argentina. Want voor de werkelijk groote dans kunst 'bestaat ook te Haarlem wel degelijk be langstelling. J. B. SCHUIL SCHOOLSCHAAKWEDSTRIJDEN. Evenals vorige jaren zullen ook in deze Kerst- acantie weer schaakwedstrijden j^organiseerd worden voor de Middelbare en U.L,O.-scholen van Haarlem en omstreken op Dinsdag 2, YVoensdag 3 en Donderdag 4 Januari in de muziekzaal van café restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem. Het secretariaat is bij Jac. van Baar, Orionweg 127 te Haarlem. De leidinig is dit jaar opgedragen aan het R.-K. Lyceum. Verleden jaar hadden 92 deelnemers ingeschre ven; toen hadden de wedstrijden, dank zij de voor treffelijke leiding van het Gymnasium, een groot succes. EXAMENS. Op de te Rotterdam gehouden examens zijn ge slaagd voor coupeuse de dames H. Hemmen en L. Sala, beiden te Haarlem. Zij genoten hun op leiding aan de Modevakschool Groote Houtstraat 100 rood, directrice mej. A. Muntjewerf. Harald Kreutzberg. Of Harald Kreutzberg na Nyinski de grootste danser is, zou ik onmogelijk kunnen'zeggen, maar dat hij tot de uitzonderlijk grooten mag worden gerekend staat wel vast. Harald Kreutzberg is in de eerste plaats een dramatisch danser. Hij danst niet enkel zoöals de meeste danseressen om den dans, maar om er een dramatische gedachte mee tot uitdrukking te brengen: de man, die zich eenzaam voelt onder de sterren, Orpheus, die treurt om Eurydice, Pan, die verliefd wordt op een mensch, Tyl Uylenspiegel, die met zijn dolle streken ons allen uitlacht. Wanneer hij danst, is hij een koning, een beul, een Chineesch ceremo niemeester, een boschgod, een dronken visscher, een verliefde Spanjaard of Tyl, en dat maakt zijn dansen zoo afwisselend, zoo veelzijdig boeiend en fascineerend. En dan is dit dansen door en door mannelijk. Er is in Kreutzberg zelfs in zijn lichte dansen, zooals in het Spaansche straatliedje of de Bo- heemsche dansen niets verwijfds. Daarin vooral verschilt Kreutzberg van zoo vele o.a. de meeste Russische dansers. Hoe krachtig van beweging, hoe trotsch en fier fr-as bijvoorbeeld dadelijk die Koningsclans, waar- ee hij den avond inzette. In waarheid ko- -nklijk! En van welk een brute kracht was de cans van den beul! De om Eurydice treurende Orpheus werd een gedicht, zooals Kreutzberg dit danste. Zijn Tijl Uylenspiegel daarentegen was van een levens blijheid en een spotlust, zoo frisch en gezond en uitbundig, dat het heel de zaal monter en vroolijk stemde. Dit is wel een zeer persoonlijke danskunst. En volmaakt van ï-ythme én techniek. Alle bewegin gen zijn van een zekerheid en beheersching als men slechts zelden zal zien. En welk een prach tige vondsten heeft deze danser! Hoe geniaal bijvoorbeeld dat spel met dien doek in Orpheus, waarin hij zich wikkelt in zijn diepe smart. Was het niet verrassend hoe hij met die gele lap manipuleerde in Tijï Uylenspiegel? En hoe geestig de wijze, waarop hij zich zelf als de dronken vis scher verstrikte in dat net! Prachtig ook was zijn Pan: meer dier dan mensch in zijn driften en verlangens. In dezen dans bewonderden wij vooral den uitbeelder die Kreutzberg is. Het was grotesk, doordat het bijna niets menschelijks mer had. En hoe licht en speelsch kan toch deze zelfde danser ook zijn! Hij toonde dat in zijn Spaan sche dansen op muziek van Albeniz en in zijn Boheemsche dansen van Dvorak. Maar ook in deze dansen wordt hij nooit verwijfd, blijft hij altijd de an an. Al heeft hij niet het vederlichte en virtuoze van een Asaf Messerer, den Russi- schen danser, die in dit genre voor mij nog altijd onovertroffen blijft, het is toch steeds van een fijne, speelscbe geestigheid en een aristo cratische voornaamheid. Prachtig vloeien de be wegingen, die soms zooals in de Boheem sche dansen doen denken aan die van een marionet, in elkaar over. Onze Stadsschouwburg was goed bezet, maai de zaal had bij het optreden van een zoo veel zijdig, groot danser toch nog voller moeten zijn. Het publiek heeft den kunstenaar herhaaldelijk STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). AANWINSTEN. Algemeene Werken. Geerling. Vraagbaak; 19. dr. 1939. Van „Encyclopaed'ie" tot Winkler Prins". 1938 Godsdienst. Leo XIII (Paus)De encycliek Humanum. genus van 20 April 1884 over de vrijmetselarij. 1939. Regiem-ent, Algemeen, van den Nederlandschen Protestantenbond. 1938. Romualdus, Pater,' en Hölscher. De Katholieke jeugdbijbel 2 dln. 1. Oude Testament. 1939. 2. Nieuwe Testament. 1936. Timp. Bestaat God? 1939 Rechtswetenschap. Belinfante, Ons auteursrecht. 1934. Bromberg. De sociaal-geneeskundige uitvoering van de Nederlandsche sociale verzekeringswet geving. 1938. Lier, Van. De arbeidsbemiddelingswet 1930 en hare uitvoering 1932. Opstellen, Staatsrechtelijke; 2 dln. 1927. 1. Krabbe. Verspreide opstellen. 2. Bijdragen van oud-leerlingen. Toonkunst. Zweig. Georg Friedrich Handel's opstanding 1939. Aardrijks-, land- en Volkenkunde. Beelden van België; onder redactie van Maret. 1. Landschappen. 1938. Chambon. 100.000 zeemijl per onderzeeboot. 1939. Hettema Jr., De Nederlandsche wateren en plaatsen in den Romeinschen tijd. 1938 Mowrer. Mowrer in China. 1938. Nederl. en in het Nederlandsch vertaalde romans. Baum. De groote schuld. Josselin de Jong, De. De appel en de stam. 1939. Smith. Britt Marie Colstrup. 1916. WyheSmeding, Van. Een menschenhart. 1939. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken,geplaatst oj niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. De duurtetoeslag aan werkloozen. Bij Ministerieele beschikking is, omdat aange nomen werd, dat het levensonderhoud over het ge heel 5 pet. duurder is geworden ten gevolge van den oorlogstoestand, bepaald, dat de door het Rijk gesteunde werkloozen in de periode van 18 Decem ber 1939 tot en met Maart 1940, 5 pet. duurtetoe- toeslag op hun steun zullen ontvangen. Volgens de statistieken der verbruiksartikelen is dit besluit misschien juist, maar treffend is het liiervolgende staatje van artikelen die zelfs dooi de armsten niet ontbeerd kunnen worden. Het zijn de prijzen van de goedkoopste artikelen: Koffie van 36 op 48 ct. p. pond stijging 33 pet. Thee van 22 op 29 ct. per ons, 32 pet. Melk van 12 op 15 ct. per liter, 20 pet. Kaas van 28 op 35 ct. per pond, 25 pet. Vet van 35 op 60 ct. per pond, 71 pet. Br. boonen van 16 op 28 ct. per pond, 75 pet. Spliterwten van 16 op 18 ct. per pond 12 pet. Lucifers van 7 op 10 ct. per pak, 43 pet. Petroleum van 7 op 19 ct. per liter 43 pet. Zeep van 8 op 11 ct. per pond 37 pet. Soda van 3 op 4 ct. per pond 25 pet. Slaolie van 60 op 80 ct. per flesch 33 pet. Blikgroenten zijn over het geheel 20 pet. duurder. Het levensonderhoud voor de werkloozen is dan ook met meer dan 5 pet. gestegen. Het is daarom noodig dat door bevoegde instan ties, aan de hand van de hier genoemde feiten, een verhooging van den duui-tetoeslag wordt ingevoerd. Namens verschillende werkloozen P. G. KALSE. Ophalen Huisvuil Het huisvuil, dat normaal op a.s. MAANDAG zou worden op gehaald, zal, echter uitsluitend voor de perceelen MET UNI FORME EMMERS, voor ditmaal op morgen, Zaterdag, 23 Decem ber, des n.m. worden ingeza meld. Het overige huisvuil van Maandag en dat uit de wijken van Dinsdag wordt Woensdag opgehaald. DAMES I GEBRUIKT Hkaidflj OatvettingsUoptn Onfeilbaar, Onschadelijk. Onmisbaar, p. flacon F 0 90 Alleen verkrtjgb, bij: Drogisterij J oünso n Gr Markt 6 (bij hetstadhulO UUt. 11745 Verloofd: JO BERGMAN en PIET BAKKER Jr. Anthoniestraat 85 Anisterdamsche vrt. 132 Haarlem, 25 December 1939 Verloofd: R. TORCQUE en G. SAELMAN Regentesselaan 42 Tetterodestraat 96 le Kerstdag 1939 Ondertrouwd: E. J. A. DüSTERBECK en HENNY VAN OOSTEN Haarlem, Lorentzplein 5 Heemstede, Bronsteeweg 45 22 Dec. 1939 Getrouwd: ALFRED KRUYSHOOP en MARIA ANNA MARGARETIIA DIK De Heer en Mevrouw KRUYSHOOP—DIK zeggen, mede namens weder zijdsche familie hartelijk dank voor de zeer vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Haarlem, 21 December 1939 Paviljoenslaan 7 Getrouwd: F. H. BAANDERS en JACOBA VAN GULIK die mede namens wederzijdsche ouders hartelijk dank zeggen voor de zeer vele blijken van be langstelling bij hun huwelijk ondervonden. Haarlem, 22 December 1939 Toek. adres: v. Tuyl v. Seroos- kerkeweg 59 III, Amsterdam Kinderarts HEEMSTEEDSCHE DREEF 130, is van 23 tot en met 26 Dec. AFWEZIG. Voor spoedgevallen Dr. A. Dek ker-Jonker kinderarts, tel. 15472 TANDARTS W. F. VOS AFWEZIG TOT 2 JANUARI. Voor spoedgevallen de tand artsen: Cancrinus, Knetemann en Lamp. Thea Witkamp Pi^noleerares, Staatsdipl. Pieter Kiesstraat 44. Tel. 11615 Spreekuur Dinsdag 10-11 Donderdag 2—3. AUTORIJSCHOOL „DE ROMOLEN" Tevens verhuur LUXE AUTO'S. Kleine en groote, vanaf 50 cent per uur, 4.50 per dag. Romolenstraat 72, Telef. 18718 UW ZAAK VERKOOPEN? MAKELAAR H. SNOECK GROOTE HOUTSTRAAT 127 TELEFOON 18226 WETTIG GEOORLOOFD Hoofdprijs 1 millioen Franc. 2de prijs 1/2 Millioen Franc. Verder prijzen van fr. 200.000 fr, 100.000, fr. 50.000 en dui zenden andere prijzen. Uit betaling gewaarborgd dooi den Franschen Staat. Storting a 2— geeft recht op den vollen prijs, niet 1/20 doch het geheele bedrag. Trekkingslijsten worden franco toegezonden. Denkt U er om: Uitsluitend bij: Jansstraat 1 hk. N. Gracht. Telef. 21101 Giro 134408 Stort./ 2.- op Giro 134408 en U ontvangt het lot franco thuis. Een telefoontje en het wordt U thuis bezorgd. Geheimhouding verzekerd. WETTIG GEOORLOOFD Den Boer's Muziek- en Muziekinstru- mentenhandel, hoek Damstr. Tel. 14663 zeer goed vanaf 17.50 II. M. V. vanaf 32.50 Pick-up cassettes om dade lijk op uw Radio aan te sluiten f 30.— met onderzetkast 85.— RADIO: Philips, Erres De nieuwste Gramofoonpla- ten vanaf.1 Naalden vanaf f 0.15 Steeds nog oude prijzen. Reparaties aan alle Muziekinstrumenten, hoek Damstr. Tel. 14663 gerijpt en gestoofd door tot de fijnste Moscaifil wijn: fl. 1.20 per flesch EENIBE IMPORTEURS: 0UÜ Co - HAARLEM GEVRAAGD, voorzien van goede getuigschriften. Aan melden bij de AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. N.V. PLEIN 21 HAARLEM. EEN HALFWAS AUTO-MONTEUR en een LEERLING GEVRAAGD. SHELL SERVICE. STATION, Amsterdamsche Vaart 322. TOONEELVEREENIGINGEN Kamerdécors en volledig décor Hans en Grietje. Zeer billijk ter overname aangeboden NEERLANDIA SMALFILM Haarlem Wilhelminastraat 35. AUTOBUSDIENSTEN. de KERSTDAGEN naar EINDHOVEN - TILBURG - DEN BOSCH - LEEUWARDEN en GRONINGEN. Vertrek: ZATERDAG ZONDAG 23 DECEMBER 1.30 en 2.30 uur n.m. 24 DECEMBER 7.30 en 9.30 uur v.m. Inlichtingen bij JAC. HEEMSKERK'S Cebuto Autoreisbureau HOUTPLEIN 54 TELEF. 15448 PHILIPS vanaf 59 ct. SPLENDOR 46 ct. PEERLAMPEN 29 ct. KOCELLAMPJES 39 ct. Prima Gloeilampen 75, 100 en 200 kaars 49 ct. Compl. doozen eleclrische Kerstverlichting Zeer billijk. Groote voorraad electrische Kerstlampjes, kaarslampjes, snoer, fittingen, stekkers enz. SCHAGCHELSTRAAT 7 en HOEK CRONJéSTR. II.N. Per 1 Januari gezocht CHR. DIENSTBODE boven 25 j., v. g. g. v., zelfst. kunnende werken en koken. Hoog loon, goede behandeling. In 2 pers. huish. Telef. 27615. Madelievenlaan 12, Aerdenhout. Het is nu de beste gelegenheid om schoonheid en waarde aan het huiselijk leven te geven door een PIANO van HEES Co. Geef U zelf en Uw kinderen iets blijvends Uk Een Piano is een ge schenk voor het leven. NOG GEEN PRIJS- - VERHOOGING! - PRIJZEN VANAF 325.—. Vraagt nog heden catalogus no. 10 en prijslijst van onze honderden modellen. Bespeelde piano's reeds vanaf 65. KRUISSTRAAT 55 HAARLEM. Beslist GOEDE en LEKKERE KAAS, van Jong tot heel oud, vindt U in 'T KAASWINKELTJE. Uw smaak is zeker bij onze ruim gesorteerde KAASSOORTEN. U vindt hier alle soorten kaas voor het maken van kaasschotels. VERSCHE HOLL. ROOMBOTER 85 ct. per pond 10 VERSCHE EIEREN voor 44 cent enz. enz. Het best gesorteerd in BINNEN- en BUITENLANDSCHE KAASSOORTEN. KONINGSTRAAT 55 TELEFOON .17794

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3