RUSSISCHE OPMARSCH naar de Bothnische Golf gestuit De Engelsche Koninkli ke Familie in oorlogstijc. Mnsche tcoepen (kengen hun tegenstandecs in het geUed van SaCla oeciiezen toe. NIEUWS IN 'T KORT. VRIJDAG 22 DECEMBER 1939 HS'ARL'EM'S DA'GBEAD' Hernieuwde aan vallen op de Kareli- sche Landengte af geslagen. DEN STRIJD OM PC BOTNISCHE GOLF NOORDLEGER SOVJET 2 CENTRAAL LEGER\ 3 ZUID LEGER JRUSUND 4 ACTIE V D RUSSISCHE VLOOT c f RUSSISCHE BLOKKADE l VOORDEFINSCHE GOLF RUSSISCHE VLOOTSTEUN- PUNTEN AANVALSRICHTING DER RUSSEN DB ZG. FLESCHEN HALS -Lo MIJNENVELD DER FINNEN vmm FINSCHE VERDEDIGING. UNIES 0 SO TOO km Op het kaartje is de z.g. flesschenhals van Finland gearceerd. De Russen zouden ten Noorden hiervan bij hun opmarsch naar de Bothnische Golf gestuit zijn. Het Finsche legerbericht van Donderdag Jneldt:: „Op de Karelische landengte zijn de vijan delijke aanvallen voortgezet. Na een heftige artillerievoorbereiding viel de vijand aan bij Kaukjarvi en Muolaajarvi en op een aantal andere punten. In den loop van den slag, die den geheelen dag duurde, leed de vijand vele verliezen en maakte hij geen vorderingen. In den avond waren de Finsche stellingen onge wijzigd. Acht Russische tanks werden vernield. In één enkel dorp hebben de Russen 20 machine geweren verloren. In den nacht van Woensdag op Donderdag werden Sovjet Russische detachementen achter de linies gebombardeerd door de Finsche artillerie. Zij leden zware verliezen. Te Aglajarvi werd de slag voortgezet. De Finnen hebben hier negen zware tanks, twee stukken veldgeschut, eenige vrachtwagens, twintig machinegeweren en een hoeveelheid andere wapens en munitie buit gemaakt. Tusschen Lieltsa en Repola is een vijande lijk bataillon volkomen vernietigd. Twee stukken veldgeschut en 'n groote hoeveelheid wapens vielen in Finsche handen. In de richting van Salla hebben de Finsche troepen hun opmarsch voortgezet. Woensdag werd de vijand op twee verschillende plaatsen verslagen en op een van deze punten werd een Russisch bataljon vernietigd. De vijand liet lion derd dooden op het slagveld achter. De Finnen hebben tanks, een aantal machine geweren en andere wapens buitgemaakt. In een anderen slag leed de vijand groote verliezen en werden twee tanks en eenige machinegeweren buitgemaakt. In het gebied van Petsamo hebben de Finsche troepen een punt aan de Jordanrïvier be reikt. Verder geen bijzonders. De vloot: Een Russisch eskader, bestaande uit een groot schip en een torpedojager is ter hoogte van Kotka in actie geweest en de Finsche kustbat- terijen hebben het gedwongen, zich terug te trek ken. Op het Ladogameer heeft een Finsche kanon neerboot met succes den vleugel van het Russische leger beschoten." Havas meldt uit Helsinki dat de veldslag, die ge leverd werd in het gebied van Salla in het noorden des lands, den Russen belangrijke verliezen aan manschappen en materiaal bracht. De aan het front vertoevende correspondent van het dagblad „Uusi Suomi" heeft een heele Russische ravitaillee- ringscolonne gezien, die den Finschen troepen in handen was gevallen. Ruim dertig vrachtwagens stond in een rij langs den weg met gebroken ruiten en gesprongen banden. Een eind verder lag een vernielde tank in een sloot. Voorts zag hij 150 ge- doode paarden. De Finnen zijn er in dit gebied in geslaagd den vijand van zijn bases af te snijden, zoodat zij den Russischen opmarsch naar den spoor weg van Rovaniemi naar Oulu aan de Botni- sche Golf gestuit hebben. Het Finsche succes in het gebied van Salla wordt Devestigd door den Finschen generaal Wellenius, die het bevel voert over de troepen in het uiterste noorden. Tijdens een interview verklaarde de generaal aan een correspondent van het Zweedsche dagblad Aftonbladet dat de Russen teruggeworpen zijn tot in de omgeving van Hojhenjarvi en dat een heel bataljon Russen vernietigd is. De Finnen hebben Salla nog niet heroverd maar zij hebben goede hoop op den afloop der gevechten, die zij in die streek leveren. Reuter volgt hier nog aan toe dat de Russen in het gebied van Salla door den tegenaanval der Finnen volkomen verrast werden en zich thans door de dennebosschen terugtrekken naar Salla. Tijdens dezen terugtocht zouden verscheidene een heden van het Roode Leger uiteengedreven zijn en zelfs heeft een kleine Finsche afdeeling een heel Russisch bataljon van 800 man kunnen vernietigen. De operaties werden nog steeds belemmerd door de felle koude aan het noordelijke front. De Rus sische tanks zouden bijna alle bevroren zijn en de motoren kunnen niet op gang gebracht worden. Van de Noorsch-Finsche grens wordt gemeld, dat gisteren de Sovjet Russische troepen van Iliyenjarvi aan het Noordelijk front op Pet samo terug zijn getrokken. De Russen worden door de Finnen achtervolgd. Een Finsch stoomschip, is gisteren in een Zweed sche haven aan de Bothnische Golf aangekomen en heeft daar gerapporteerd in de Finsche wateren door Russische vliegtuigen te zijn aangevallen. Er waren 15 bommen geworpen, doch het schip werd niet geraakt. Het Russische legerbericht. MOSKOU 22 December (Tass). Het hoofd kwartier van het militaire district Leningrad deelt mede dat op 21 December de operaties vrijwel be perkt zijn gebleven tot patrouilles en schermutse lingen van verkenningsafdeelingen. Op de Kareli sche landengte is aan weerszijden de artillerie heftig in actie geweest. Sovjet Russische vliegtuigen hebben verkennings vluchten gemaakt en in een aantal luchtgevechten hebben de Sovjet Russische vliegtuigen tien vijan delijke toestellen omlaag gehaald. Poolsche geleerden naar een concentratiekamp Reuter meldt: In welingelichte kringen in Londen is bericht ontvangen over de arrestatie en deporta tie van alle hoogleeraren der oude Krakausche uni versiteit in Polen. Volgens dit bericht zou een Duitsche professor een uiteenzetting geven van de Duitsche houding je gens de Poolsche geleerden. De Duitscher begon de Poolsche geleerden en de Poolsche wetenschap te lasteren, waarop de Poolsche professoren veront waardigd de zaal verlieten. Voor de universiteit stond een aantal vrachtauto's te wachten. Alle professoren en privaat docenten, in totaal 160 personen, werden gearresteerd en ern stig mishandeld. Alle professoren, onder wie ver scheidene personen van 70 jaar, werden naar Duitschland gedeporteerd en geinterneerd in een concentratiekamp. De Poolsche ambassadeur in Londen heeft sympathie betuigingen ontvangen van de meeste besturen der universiteiten in Engeland. Reuter verneemt van gezaghebbende zijde dat de Siegfriedlinie in oostelijke richting wordt uitgebreid, nl. van het uiterste zuiden van de thans bestaande linie, langs den Rijn tot aan het Meer van Konstanz. Admiraal Darlan, de bevelhebber van de Fransdhe vlootstrijdkrachten, is Donderdag door den Engelschen koning op Buckingham Palace ontvangen. Donderdag is te Buenos Aires het stoffelijk overschot van kapitein Langsdorff ter aarde be steld. Het personeel der Duitsche legatie te Buenos Aires en de geheele bemanning van de „Graf Spee" waren aanwezig. Uit Londen wordt medegedeeld dat in Lon den een overeenkomst tot stand is gekomen tus schen de Engelsche en de Canadeesche autoriteiten betreffende den aankoop door het ministerie voor de voedselvoorzieniing in Canada van Canadee sche bacon en ham, waarbij een gemiddelde we- kelijksche hoeveelheid van 5.600.000 pond afgeno men zal worden. De Chef der Duitsche politie, Himmler, is gisteravond uit Rome naar Duitschland vertrok ken. Hem werd uitgeleide gedaan door den staats secretaris van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Buffarini-Guido, den chef van de Italiaan- sdhe politie, generaal Bocchini, en den Duitschen ambassadeur Von Mackensen. De Paus zal, naar in Vaticaansche kringen verluidt, nog voor einde van dit jaar een tegen bezoek aan het Italiaansche Koningspaar bren gen. Het zou de bedoeling zijn, dat het bezoek op 28 December plaats vindt Duitsch-sprekenden in Zuid-Tirol moeten kiezen tusschen Italië en Duitschland. Overeenkomst gesloten. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt dat tusschen de fascistische regeering en de regeering van. het Duitsche rijk een overeenkomst geteekend is betreffende de verhuizing van de Duitsch-spre- kende bewoners in de provincie Bolzano en de overeenkomstige gebieden van de provincies Udine, Trerato en Belluno. Krachtens deze overeenkomst staat het den Duitsch-sprekenden bewoners van deze gebieden vrij, of wel het Duitsche staatsbur gerschap te kiezen uit aanhankelijkheid aan hun land van oorsprong en naar Duitschland te verhui zen, of wel Italiaansch staatsburger te zijn en in deze provincies te blijven met behoud van alle rechten en plichten van den toestand waarin zij verkeeren. Elke Duitsch sprekende bewoner van beiderlei kunne kan zonder bezwaar bij de gemeentelijke autoriteiten of bij de Duitsche autoriteiten de be- noodigde biljetten aanvragen, invullen en overhan digen en wel een wit biljet (optie voor Italië) of een geel biljet (optie voor Duitschland). De bil jetten zullen in de Italiaansche en Duitsche bu reaux zonder eenige formaliteit wórden afgele verd. De overeenkomst is geteekend door den onder staatssecretaris van Binnenlandsche Zaken, Guidi en door den chef der Duitsche politie, Himmler. Duitsch scliip in de Oostzee vergaan? Alle opvarenden zouden omgekomen zijn. Volgens uit Riga te Kopenhagen ontvangen berichten zou het Duitsche emigrantenschip „Gneisenau" in de Oostzee gezonken zijn, het zij door een torpedo van een onbekenden on derzeeër, hetzij door een mijn. Visschers hebben medegedeeld dat het schip, dat 2 December uit Riga is vertrokken, binnen en kele minuten is gezonken en dat bijna alle opva renden, waaronder 900 man van den „Arbeits- dienst", zijn verdronken of bij de ontploffing het leven hebben verloren. Van andere zijde wordt bevestigd dat brand bommen zouden zijn geplaatst aan boord van een ander emigrantenschip, de „Siërra Coröosa". Ver schillende lezingen doen te Riga de ronde en het is niet mogelijk den juisten gang van zaken te we ten te komen. De autoriteiten van Letland nemen het grootste stilzwijgen in adht. Brieven met brandbommen. Ernstige ontploffingen te Londen en Birmingham. Te Londen en Birmingham zijn in totaal negentien brandbommen van het type. dat door het „Iersche Republikeinsclie Leger" wordt gebruikt, ontploft in brievenbussen en op de sorteertafels van de postkantoren. O.a. zijn brieven, welke een brandbare stof be vatten, in vlam geraakt in een mailzak op het sta tion van. de Great Western Railway en in de sor- teerzaal van het postkantoor van Wolverhampton. Er werd weinig schade aangericht. Twaalf arbei ders werden licht gewond. De ernstigste ontploffing is geschied te Bir mingham. Vijf bommen, welke even voor de laat ste lichting op de bus waren gedaan, zijn op de sor teertafels ontploft. In Londen zijn vier branden ontstaan, waarvan de ernstigste in het Paddington- postkan.toor. Te Londen zijn sommige brandver- welckende bommen ontploft, terwijl de enveloppen nog in de postzakken zaten. Minister Marck diende zijn ontslag in. Zijn aanblijven echter niet onwaarschijnlijk. In de Belgische Kamer heeft de minister van Verkeerswezen, Marck, Donderdag het woord ge voerd in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldigingen ten aanzien van de Crédit Anver- sois. Hij zette uiteen dat hij de vergadering van den ministerraad, waar de deconfiture ter sprake is gekomen, verlaten had vóór deze zaak te berde werd gebracht, zoodat hij, van niets wetende, nor maal den volgenden morgen over een betrekkelijk gering bedrag disponeerde om een bediende zijn salaris uit te betalen. Het voordeel, dat hij behaald zou hebben door deze inning, is niet grooter dan 337 francs. Teneinde af te kunnen rekenen met zijn lasteraars stelt minister Marck zijn portefeuille ter beschikking van den Koning. Na minister Marck nam de premier, Pierlot, het woord. Niemand zoo zeide hij zal aan de woorden van Marck twijfelen. Hij is slecht beloond voor zijn werk. De premier besloot met de sympa thie van de ministers met den heer Marck tot uit drukking te brengen. Volgens Havas acht men het mogelijk dat Marck op zijn besluit zal terug komen. De reohterzijde in de Kamer heeft trouwens een motie aangenomen, waarbij Marck verzocht wordt, niet af te treden. Ook de socialistische fractie heeft vergaderd en in denzelfden zin besloten. Aardschokken in Engeland. Donderdagavond werd in Groot-Brittannië een ernstige aardschok waargenomen. De eer ste trillingen deden zioh voor om 9 uur 10. Te middernacht waren ook nog schokken merk baar. Men veonderstelt, dat het epicentrum van de aardbeving ongevere 10.000 K.M. van Engeland lag. De beving moet zeer hevig zijn geweest. Vreemde vliegtuigen boven België en Luxemburg. Duitsch toestel schiet op Belgische jachtvliegtuigen. De Belgische minister van landsverdediging deelt mede: In den loop van Donderdag hebben verscheidene malen vreemde vliegtuigen boven Belgisch grond gebied gevlogen. Hun aanwezigheid is gesignaleerd in Luxemburg en in de provincie Luik, waar zij verdreven werden door jachtpatrouilles en het vuur van het luchtafweergeschut. Het luchtafweergeschut is eveneens op verschil lende plaatsen in het noorden des lands in werking getreden. Boven Brugge is een Duitsch vliegtuig, dat op 10.000 meter hoogte vloog, achtervolgd door een onzer patrouilles, die het met haar vuur heef) gedwongen het grondgebied te verlaten. Terwijl hei naar het noorden vluchtte, heeft het Duitsche toe stel op de Belgische jagers het vuur geopend, zon der hen te raken. De Belgische regeering heeft naar aanleiding, hiervan een protest gericht tot de Duitsche regee ring. Harde arbeid en opoffering ook voor Koning en Koningin. Londen, Dec. (Van onzen correspondent) E oorlog heeft de dagtaak en het alge meen bestaan van Koning George geheel veranderd zooals hij dat heeft gedaan met het leven van de meeste Britten, klein en groot, arm en rijk. Z.M. vertoeft minder dan vroeger in den boezem van zijn gezin omdat zijn oorlogsfuncties hem vaker dan voorheen te midden van de strijdkrachten van het land brengen. Zij, wier dagelijksche gang langs het paieis gaat, kunnen het beste weten hoe vaak de Ko ning daar niet is. Als de vlag van de Koningin op het dak waait, een vlag waarin het koninklijk wa pen is omgeven door leeuwen en lussen, blauw en zwart, in heraldische vormen, vraagt inen el kaar: Waar zou de Koning zijn? Want in hooge instanties vindt met het raadzaam niet aan te kondigen waar het staatshoofd zich bevindt. In de meeste gevallen hoort men het pas als de ko ninklijke vlag die van de Kóningin weer op het paleis heeft vervangen. Er was een halve uitzondering onlangs, toen de menschen hoorden dat Koning George naar het front in Frankrijk was gegaan. Z.M. was er al eenigen tijd voordat zijn onderdanen het wisten. En men heeft hooren verklaren dat zij het niet zouden hebben geweten, indien de Koning daar in Frankrijk zelf niet had uitgemaakt dat zijn volk er recht op had te weten waar hij heen was gegaan. Geheime tochten. MAAR in het algemeen hoort men eerst van de tochten, die de Koning herhaaldelijk onder neemt, als ze aan hun einde zijn gekomen. Dat was al het geval met den eersten, naar de noor delijke basis van de vloot voor de Engelsche wate ren. De Koning van Engeland is, zooals zijn vader was, meer zeeman dan soldaat. En zoodra hij en kele dagen uit Londen gemist kon worden, na de eerste weken van den oorlog, waarin de reeksen staatsbesluiten hem van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan zijn schrijftafel gekluisterd hiel den, reed hij in het nachtelijk duister van een Donderdag naar het Noord-Londensch station, waar een slaapcoupé in den trein was gereser veerd om hem naar Engeland's hoogste noorden te brengen. Alleen de Koningin, het Kabinet en enkele hooge ambtenaren, die de reis moesten re gelen, wisten er van. De Koning wilde de vloot zien gedurende haar oorlogswerk. Zijn hart gaat daarnaar uit, want hij heeft zelf dienst gedaan op een bodem en als officier den zeeslag van Jut land meegemaakt. Eerst drie dagen later, toen de vlag op het paleis vertelde dat de Koning weer thuis was, hoorde het publiek van dezen tocht en vernam men voorts dat de Hertog van Kent, die verbonden is aan den staf van de vloot in de Engelsche wateren, als zijn adjudant was opge treden en dat marinepersoneel voor knap werk in de Noordzee onderscheidingen had ontvangen. Spartaansch leven. jUf ET is algemeen bekend dat Koning George zeer zakelijk is m de wijze waarop hij zijn hooge taak vervult. Als zijn onderdanen en een voorbeeld stellend heeft hij terstond bij het uitbreken van den oorlog de huishouding inge steld op oorlogsvoet. Dat wil zeggen dat velerlei decoratieve en ceremonieele gebruiken inkrim ping ondergingen, terwijl evenzeer een Spar taansch element intrad aan tafel en in het alge meen in het persoonlijk leven der gansche Ko ninklijke Familie. De twee prinsessen hadden met honderdduizenden andere kinderen Londen als woonoord verwisseld voor een veiliger plaats, ver verwijderd van den Theems. Als elk ander Britsch gezin heeft het Koninklijk Gezin zijn vier rant soenboekjes ontvangen, die thans berusten bij den hofleverancier en bij een winkelier in de ver re plaats waar de kinderen zijn. Koning George zal misschien als velen eenige waarde hechten aan het gezegde dat het gemak den mensch dient. Maar zeker in dezen tijd leeft hij er niet naar. Een belangrijk deel van het pa leispersoneel is opgeroepen voor oorlogsdienst en het is niet vervangen door andere bedienden. Het effect er van is niet ongelijk aan dat in elk huis, waar bijv. de dienstbode den dienst heeft opge zegd en waar men geen opvolgster heeft kunnen krijgen. Een belangrijk deel van de kamers en zalen in Buckingham Palace is voor den duur van den oorlog gesloten. Een ander deel er van is ingericht voor werk ten behoeve van de matrozen en sol daten, de zieken en gewonden. Men zal wellicht de foto's hebben gezien van een naarstig tooneel in het paleis, waarop men een-groot vertrek af gezonderd ziet voor breien en naaien. Onder lei ding van Koningin Elizabeth zelf maakt daar het vrouwelijk dienstpersoneel van het paleis sokken en handschoenen, halsdoeken en andere fclee- dingstukken voor de troepen. Koninklijk leven te velde. P zijn tocht naar het front in Frankrijk heeft de Koning van Engeland veel van het onge mak doorstaan dat onafscheidelijk is van het leven te velde. Hij ging op en neer over het Ka naal in een torpedobootjager in nachten van ruw weer. Een torpedobootjager is maar weinig min der bewegelijk op de baren dan een notédop; en de kwartieren zijn er nauw. Het is onder alle om standigheden heel wat geriefelijker het Kanaal over te steken in een Zeeland-, een Batavierboot of een soortgelijk schip. Koning George heeft in een sector van de Maginot-linie, die thans door Britsche troepen is bezet, van nabij kennis ge maakt met het gehalte van de modder van het oorlogsterrein en er kunnen zien hoe die modder werd omgewoeld door Duitsch artillerievuur. Er waren geen burgers in het gezelschap van den vorst. Het waren allen militairen, zijn broer, de Hertog van Gloucester, die verbindingsofficier is tusschen de Engelsche en Fransche strijdkrach ten, en stafofficieren. Z.M. at met de Fransche officieren in een on- dergróndsch eetvertrek van de Maginotlinie, waar elke gedachte aan speciaal gerief, om van weelde niet te spreken, moest worden opgeofferd aan de eischen van de harde en strenge taak welke die verdedigingslinie moet vervullen. Het was in Frankrijk en de wijn emde spijzen zullen dus wel niets te wenschen hebben overgelaten; maar het was toch de alledaagsche tafel van de officieren van een compagnie. Een hooger peil van goed leven heeft de Koning gedurende zijn verblijf van zes dagen in Frankrijk niet gekend, wel een lager. Blijkbaar is strenge eenvoud het wachtwoord aan dat front. De Koning begon zijn tocht met een bezoek aan het hoofdkwartier van den Britschen opperbevelhebber Lord Gort. Dat hoofdkwartier bestaat, zooals foto's hebben doen zien, uit een kale kamer zonder vloerkleed. De Britsche opperbevelhebber zit aan een schrijfta fel, die treffende gelijkenis vertoont met een keukentafel van naakt vurenhout. Anders dan vroeger. [G1 NKELE eeuwen geleden, toen de oorlog een onderneming was van beroepssoldaten alleen, met den Koning als opperste soldaat, zou geen vorst er aan hebben gedacht zoo sober en eenvou dig onder zijn heerscharen te verkeeren als Ko ning George het heeft gedaan. Wij hebben juist in een omvangrijk geschiedboek gelezen dat de Engelsche Koning, die in het begin van de zes tiende eeuw den gang van zaken in een veldtocht in Frankrijk ging verkennen, een gevolg van 120 personen bij zich had, secretarissen, kleermakers, koks, paardenknechten, herauten, schildknapen en de hofmuzikant er in begrepen. En zijn opper bevelhebber, een graaf van Northumberland, had tot zijn beschikking, in plaats van een planken vloer en een keukentafel, een paviljoen met een veteren bed en zijden kussens en Perzische tapij ten, een zilveren tafelservies, opvouwbare'stoelen en tafels, koetsen vier in getal elk met zes of acht paarden, benevens een legertje personeel voor zijn huishoudelijken dienst. Het geschied boek vertelt daarenboven dat de Koningen en op perbevelhebbers van die eeuw en van laters eeuwen zich in de keuze van het slagveld, waar de vijand moest worden verslagen, niet zoo zeer heten leiden door strategische overwegingen als door de vraag in welk gebied men van het beste kalfsvleesch of de lekkerste kippetjes voor de ta fel verzekerd kon zijn. De totale oorlog van onzen tijd kent zulke luxe niet. Hij eischt opoffering en harden arbeid van elk lid van een natie dat kan helpen in de over winning. De Koningin van Engeland heeft in haar boodschap aan de vrouwen van het rijk uitdruk king gegeven aan deze gedachte door te zeggen: „Wij, niet minder dan de mannen, hebben hard en belangrijk werk te doen. Ook aan ons is het voorrecht gegeven ons land te dienen in de uren van zijn nood". En de Koning heeft gesproken van „wellicht het ernstigste uur in onze geschie denis", waarin „de uitdagiilg moest worden aan vaard van een beginsel dat, als het zou zegevieren, aan de beschaafde orde in de wereld noodlottig zou worden". Aller leven, dat van de Koninklijke Familie in de eerste plaats, moet in overeenstem ming zijn met den geest van deze koninklijke woorden. A. K. VAN R. Britsche gift aan Finland. Finland heeft volgens Reuter een Britscthe gift in den vorm van medische hospitaalvoorraden ter waarde van 10.000 pond sterling aanvaard. Het Roode Kruis heeft deze voorraden aangeboden door bemiddeling van mevrouw Griepenberg, de echt- genoote van den Finschen gezant te Londen. PROGRAMMA ZATERDAG 23 DECEMBER 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.05—9.15 en 10.00 Gramo- foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be richten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (12.451.10 Berichten A. N. P. en gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kin deruurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Rococo- octet. (4.455.00 Gramofoonmuziek). 5.15 Film praatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachte- gaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berich ten. 7.15 Logopaedische lezing. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelin- gen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Religieuze voordracht met muzikale omlijsting. 11.1012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek, (Om 12.45 Be richten A. N. P.). 2.00 Filmkwartiertje. 2.15 De Stem der Volks (afdeeling Leiden), het Utrechtsch Stedelijk Orkest en solisten (opn.). 2.452.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoon muziek. 4.15 Zang en piano. 4.30 Vragenbus. 4.50 Residentie-orkest. 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de Roode Jeugdbeweging. 6.45 Kinderlees- club. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de Kerk?" 8.00 Herhaling SOS-berichten; Berichten A. N. P. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 VARA-Har- monie-orkest. 9.00 Toespraak. 9.05 Radiotooneel. 9.25 VARA-Varia. 9.30 BBC-Kinderkoor en het meisjeskoor „De Krekels" (opn.). 10.00 En nu.... Oké! 11.00 Berichten A. N. P. 11.10 De Ramblers. 11.4012.00 Viool, en orgel. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.00 Concert. 12.45 Gevarieerd programma.. 1.20 Berichten. 1.30 Van Dam en zijn State-orkest. 2.20 Causerie. 2.35 Zang. 3.05 Het orkest van het Victo ria-Hotel. 3.35 Reportage. 4.20 Berichten. 4.35 Kinderuur. 5.50 Het Grinke-trio. 6.20 Berichten. 6.35 Causerie „Somewhere in Engeland". 7.05 Sport- praatje. 7.20 BBC-orkest en soliste. 8.05 Optreden van amateurs. 8.20 Vroolijke voordracht. 8.30 Ra diotooneel. 9.20 Berichten. 9.35 Causerie „American Commentary". 9.50 Radiotooneel. 10.35 Avondwij- ding. 10.50 Jack Payne's Band. 11.50 Pianovoor dracht. 12.2012.35 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.15 R. Legrand's orkest. 1.05 Het Ellis-orkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 Altvioolvoordracht. 2.15 Het Ellis-orkest. 3.20 Ka mermuziek. 4.50 Pianovoordracht. 5.45 Het Parijsche instrumentale kwintet en soliste. 6.35 Viool, harp en piano. 7.20 Zang. 7.50 Opera-uitzending. (Om 9.00 Gramofoonmuziek). 10.20 Solistenvoordracht. 11.01} Gramofoonmuziek. 11.2011.50 Radiotooneel. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.40 De „Drei Musikan- ten". 9.05 Gramofoonmuziek. 9.30 Solistenconcert. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroepklein-orkest. 1.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Bont porgramma. 5.20 Zang en piano. 5.45 Gewijd programma 6.20 Otto Dobrindt's orkest. 7.35 tot sluiting.: Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 en 1.30 Gramofoonmuziek. 2.25 Muzikal» cauaserie (met gramofoonmuziek). 3.25 Zang en ac cordeon. 4.05 Spreekkoor „Golvende galmen". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Spreekkoor „Golvende gal men". 4.50 Het Pro Arte-kwartet. 6.50 Omroep orkest en solist. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Omroepsymphonie-orkest en solis ten. 10.30 Zangplaten. 11.0012.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Radio-orkest ec scliste. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.55 Oscardy's Mu- sette-orkest. 5.35 Het Pro Artekwartet. 6.00 Gra mofoonmuziek. 6.35 Pianovoordracht (inet toelich ting). 7.10 Gramofoonmuziek. 8,20 Voor de soldaten. 8.50 Cabaret-programma. 9.35 Radio-orkest ea soliste. 10.30 Omroepdansorkest. 11.20—12.20 Gra mofoonmuziek,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9