Iets over de beteekenis van de ffi I 'i A AMICITIA JUNCTI. ZATERDAG 23 DECEMBER 1939 HAARDE M'S DAGBLAD Jltuk den dag) E moderne mensch zegt: „De krul Ls 1 een overbodig ding, een soort blinde darm voor elke letter, weg ermee! Wij willen in deze tijden zakelijk en duidelijk zijn, alles wat overbodig Is dient opzij gezet te worden, want het maakt 't leven maar verward. Daarom geen krullen meer. niet in de bouwkunst, niet bij het schilderen, niet bij het schrijven". De oude mensch zegt: „Er was eens een tijd. maar dat is heel lang geleden, dat de woorden die de menschen op papier schreven, letter voor letter gemakkelijk te lezen waren. Die letters zaten vol met krullen en andere tirelantijntje: enzij waren duidelijk. In den modernen tijd is het schrift zakelijk, ontdaan van krullen en wat dies meer zij, en in de meeste gevallen is het onleesbaar en in ieder geval onduidelijk. Daarom: leve de krul!" Naar wien moeten we luisteren, naar den ouden of den nieuwen mensch? Wanneer we eens beiden ons oor leenden, en van den één een beetje in ons opnamen en van den ander ook wat? Immers, in een ouden mensch zit altijd iets wat nieuw is, en in den nieuwen steeds iets, wat oud is. Die krul uit den ouden tijd was niet iets over bodigs. ja, natuurlijk wel voor degenen, die strikt zakelijk denken, maar dezulken hebben in de twintigste eeuw heel wat zenuwachtige „pootjes" het licht doen zien. Die krul beteekende dat men (plezier had in zijn werk. dat men tijd en aan dacht had om duidelijk te schrijven èn dat er zin overschoot om de lijntjes door te trekken en er sierlijke krullen van te maken, en daar nog wat omheen te teekenen. Eruxsc*Msx&3xaG$x3&< -v* f f 'n» -1 s S \S i v I «tar-i-jg -rwaï i g c-m j. j.w Cl 'Z d«*<jew*wni< -w.kvh De Inspecteur van politie de heer L. J. II. Schadee heeft den Haarlemschen Commissaris, den heer E. H. Tenckinck onlangs niet een oorkonde ver blijd, ter gelegenheid van het feit dat de heer Tenckinck 25 jaar bij de Haarlemschc politie werkzaam was. Dit is één van de vele resultaten van de liefhebberij van den heer Schadee het calligrafeeren. Wanneer iemand ervoor zou voelen om een club van liefhebbers, menschen die hun vrijen tijd ten nutte maken, te stichten, zouden ze de krul in hun wapen moeten nemen. Want die krul sym boliseert in den eenvoudigslen vorm de levens vreugde der menschen. 't. Plezier om nou eens wat te doen niet alleen omdat 't moet, maar om dat het mooi is en aardig en prettig en wat u maar wilt. Iets over de beteekenis van de krulik kwam zoo op deze gedachten toen ik den speurtocht naar liefhebberijen nog steeds voortzettend in een huiskamer in Haarlem-Noord zat te kijken naar het werk van den Inspecteur van politie L. J. H. Schadee. Sierlijke letters in allerlei kleuren en vormen verschenen op het papier en vulden het witte vlak zoodat het een lust werd voor het oog. Cal ligrafeeren (schoonschrijven) is de liefhebberij van den heer Schadee, en wanneer je hem aan den gang ziet krijg je lust om ook aan den slag te gaan. De inspecteur heeft dit schoonschrijven van den bekenden Haarlemschen Calligraaf, den heer G. A. Luilingh, koster van de Groote Kerk. ge leerd en die koster zet een eeuwenoude traditie voort; in vroeger eeuwen zijn het de geeestelijken geweest, die zich bezig hielden met het schrijven, dat toen natuurlijk schoonschrijven was. Inspecteur Schadee brengt een deel van den tijd dien hij na zijn inspannende diensturen vrij heeft, door aan de tafel in de huiskamer met een blad papier voor zich. allerlei soorten pennen en pennetjes in een doos, en fleschjes gekleurde inkt. „Je ziet het zoo aardig groeien" vertelt hij me, wanneer hij een stuk wit omtoovert in een kleurig veld van figuren. „Dat geeft voldoening, dat. je van niets iets ziet worden. Degenen, die je werk later zien. vinden het wel aardig, maar het meeste plezier ervan heb je toch zelf, als je het aan 't maken bent". De Inspecteur bekijkt het teekenpapier als een vredesgeneraal zijn landkaart. Hoe zal ik dat stuk vullen? Met stippeltjes of kleine kringetjes? En ginds die letter, welken kant moet de krul uit? En aan het eind van die andere letter moet nog ■wat bij. één of ander tirelantijntje, maar eerst op de letter aan den anderen kant letten, want anders wordt het evenwicht verloren Zóó wordt gewikt en gewogen, gepast en ge meten, alvorens de pen het papier kan bestrij ken. Voor zijn familie heeft Inspecteur Schadee veel oorkonden gecalligrafeerd. en ook de Politie Sportvereeniging heeft geen vergeefsche beroepen op hem gedaan en wellicht hebben eenigen on der de lezers, die een zwemdiploma van den Ne- derlandschen Zwembond in Haarlem gehaald hebben, zich wel eens afgevraagd wie of die din gen zoo mooi ingevuld en versierd heeft. Welnu, het wordt hierbij onthuld: Inspecteur Schadee heeft niet alleen in diensttijd wel eens uw naam genoteerd, maar gebruikte zijn vrijen tijd om uw naam en voornamen op een voor u aan genamer manier te vereeuwigen. Wie zich afvraagt waarom of de sierletter en de vlakvulling en krullen en tirelantijntjes. tegen woordig practisch uit de boeken en geschriften verdwenen zijn en zich hoofdzakelijk beperken tot de oorkonden, luistere naar de verklaring van den grappenmaker, die beweert dat oorkon den gelukkig ingemetseld worden en nooit meer te voorschijn komen. Maar hij luistere ook naar een ernstiger man, die opmerkt dat die boeken van de tegenwoordige menschen en alles wat ze op papier schrijven, over een eeuw wellicht niet meer gelezen wordt, maar die oorkonden, die worden tegen dien tijd wel weer eens te voorschijn gehaaid en die moeten daarom lèèsbaar zijn! 'k Heb een poos zitten kijken naar dat ge- calligrafeer van Inspecteur Schadee en toen is me de beteekenis van de krul eerst recht duidelijk geworden. Weet u wie ook zoo graag krullen maken, al zijn ze dan ook lang niet zoo mooi als die van mijnheer Schadee? De kinderen, die kunnen ook zoo ontzettend veel plezier in tire lantijntjes hebben. Overbodig? Ach. hoeveel men schen, die in hun leven nou letterlijk niets over- bcdigs hebben gedaan, loopen met lange ge zichten rond en hoevelen, die vaak deden wat nou niet bepaald noodzakelijk moest gebeuren, heb ben er blijheid door gekregen. Ik moet hierbij eigenlijk denken aan den Bntschen officier Frank Towshend. die een boek schreef nadat hij zijn sabel in de paraplustandaard zette, zooals in specteur Schadee calligrafeert wanneer hij z ij n sabel even afgespt. En dat boek heet „De aarde", en daarin staat: Kindergezichtjes, Gelukkige, lachende kinderen Opgroeiend tot volmaakte menschen. Geef hun uw onderricht, Geef hun het leven dat ge leidt; En zie dan eens naar de gelaatsuitdrukking der ouderen Verdrietige, ontevreden gezichten; Teleurgestelde, vermoeide gezichten; Angstige gezichten; Ziekelijk-ongezond. Maar sóms: Een edel, oud gelaat; Een belofte voor de toekomst; En een herinnering. Aan de kindergezichten. Leve de krul!! HET TOONEEL. SARA BURGERHART. De vlaggen hingen gisteren uit aan enzen Stads schouwburg en de zaal had een nog joyeuser aanzien 'dan op andere avonden van Amicitia Juncti. Hoe kon het ook anders, nu deze vereeni- ging het 550-jarig bestaan van het gymnasium vierde. Hel was te verwachten, dat Amicitia Juncti dezen keer goed voor den dag zou komen. Al was het dan niet met een Grieksch klassiek werk, het oorspronkelijke plan, zooals de praeses, de heer Kits van Heyningen ons in zijn vlot uitgesproken openingsspeech meedeelde, men kwam dan toch met een stuk Sara Burgerhart dat in ons land een klassieken klank heeft. Het is nu bijna 29 jaar geleden, dat ik de première van Sara Burgerhart te Amsterdam van de oude Koninklijke Veregniging „Het Neder - landsch Tooneel" in de bewerking van mejPabst zag. Het Ls eigenlijk jammer, dat de gymnasiasten een andere bewerking van C. P. T. Bigot, die veel minder vooral minder stijlvol is dan die van mej. Pabst, hadden gekozen, maar aan de vroolijke, opgewekte stemming in de zaal heeft dat toch geen schade gedaan. Zoo hebben wij Saartje gisteren dan weer eens terug gezien op haar „drommels van schoenen" in de huiskamer van tante Hofland, wij hebben de kennis met broeder Benjamin met zijn „palm houten pruikje" hernieuwd en de „van drank bezette" Brecht door Saar opnieuw in den kelder zien opsluiten. Wij zijn weer bij de vriendelijke juffrouw Buig zaam te gast geweest en wij hebben heele rijen van jonge meisjes zich „een dokter hooren lachen" gl hoorden wij deze typeerende uit drukkingen dan ook niet in Bigot's verwaterde bewerking om Brecht en oom Benjamin en den petit maitre. Cootje Bruinier, wij ouderen hebben met kloppend, beangst hart Saartje's eer zien belagen door den pikzwarten Ravenhorst de jeugd had er o. driedubbel schande! ple zier om en ons opgelucht gevoeld, toen wjj Saartje in het laatste bedrijf in de armen van den nobelen Edeling en vooral van oom Adriaan Blankaart zagen. Het was ons zoo bekend, ook was het 29 jaar geleden, dat wij het voor het eerst hebben gezien. Wij dachten bij dit alles aan den valschen Van der Hoogen en de brave juffrouw Norrit uit de Camera en moes ten wel de conclusie daaruit trekken, dat men in vroeger tijden niet veel variatie in de intrige wist te brengen. Maar hoe dan ook, aardig was het, vooral om dat het op zoo charmante wijze door deze jonge lui werd gespeeld. Wim Paauw heeft weer alle eer van zijn werk gehad. Want men denke niet gering over de moeilijkheden van een regisseur, die moet wer ken met jonge, ongeroutineerde spelers. Dat on geroutineerde geeft juist een zekere charme aan zoo'n opvoering. Do opvoering was reeds een lust voor het oog. Hoe flatteus waren toch de costuums en de prui ken van dien tijd! Vergelijk de jonge mannen van tegenwoordig in hun smoking en met hun uile- brillen eens met die van vroeger in hun fluwee- len. kleurige kleedij. En de meisjes! Waren zij allen niet „prentjes", met hun poederpruiken en hoepelrokken? Was er niet een zekere bekoring in die zwierige bewegingen en strijkages uit dien goeden ouden tijd? En wat deden zij het allen perfect. En met welk een merkbaar pleizier werd er ge speeld. Saartje mej. Erna van Ravenswaay was één en al lieftalligheid en ik kon mij begrij pen. dat Frits zei: „Voor haar zou ik mij dood willen vliegen!" Hij was waarachtig de eenige niet. vermoed ik. Zij speelde haar rol met gratie en wist ook van de groote scène met. Ravenhorst in UT iets te maken. Dat de jeugd daarbij lachte, was niet aai> haar te wijten, maar enkel aan den veranderden tijd, waarin zelfs jonge menschen dit soort romantiek niet meer accepteeren. Een bijzonder compliment verdient Nico Drost, die als Ravenhorst al was hij dan ook de slechtste mensch van de jongelui wel het beste spel gaf. En hij had nog wel de moeilijkste scène te spelen. Maar ook de andere rollen kwamen er heel aardig af. Daar was bijvoorbeeld de al maar pimpelende Brecht mej. Miep Spoelder de brave weduwe Buigzaam mej. Thiel de pre-" yot IS de Pki- °mPrfe "6i-Art,V door n °P Uw strel S "■'"3 da dela"pbedrc In ieder middenlicht 150 dekalumen! (Adv. Ingez. Med.) cieuse Cornelia Hartogh mej. Van den Berg de vriendinnen Aletta Bruinier en Lotje Rien dn Tout de dames Loeb van Zuylenberg en Hal- bertsma, de schijnheilige juffrouw Hofland mej. Van der Wall de trouwe Pietera el mej. Goeting de petit maitre Jacob Bruinier heel aardig en in stijl gespeeld dooi- Jan van den Bosch, de nobele Edeling Herman Beyen, Broeder Benjamin Hans Sluyter, monsieur Ever and Jacques Drielsma en Frits Nico de Groot van Embden. Dat oom Abraham Blankaart het van allen won, was niet te verwonderen, maar dat was dan ook een speler, die op de planken volkomen thuis is. De heer mr. M. C. Wijt oud-gym nasiast was bereid gevonden deze rol op zich te nemen en het was heel natuurlijk, dat hij van allen het meest het tooneel vulde. Het stuk eindigde natuurlijk, zouden wij kunnen zeggen, met een aardig menuet en zon der dat het op het programma vermeld stond, durf ik wel met zekerheid zeggen, dat mej. Janke Goeting hiervoor verantwoordelijk was. Na de opvoering die o.a. werd bijgewoond door den burgemeester Dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k en den president-curator, den heer A. G. Boes, kregen wij nog een epiloog, en dat was misschien het meest amusante deel van den avond. Want de speech, die de heer Spoelder tot de spelers hield, was zoo luimig en geestig, dat de zaal van den eenen lach in den anderen schoot. Terwijl ik dit verslag zat te schrijven, danste Amicitia Juncti in onze Gemeentelijke Concert zaal. De clou van het feest en het bewijs, dat het 550-jarig gymnasium eeuwig jong blijft. J. B. SCHUIL TOBI'S CABARET. In onze aankondiging van Tobi's Cabaret stond, dat dit cabaret op Zondag 24 December en op den Tweeden Kerstdag in den Stads schouwburg optreedt. Dit is een vergissing en moet zijn 24, 25 en 26 December. Personeel der N. Z. H. Een Kerstgratificatie. De directie der N.Z.H. heeft aan het personeel een kennisgeving uitgereikt van den volgertien inhoud: De bijzondere tijdsomstandigheden hebben zich in ons bedrijf op verschillende wijzen doen ken nen. Een daarvan is een verhoogd vervoer, zoowel gedurende de dagen, dat het spoorwegvervoer stop stond, als ook daarna. Hierdoor werden uiteraard niet alleen aan het materieel, doch vooral ook aan het personeel verhoogde eischen gesteld, waaraan door het personeel met toewijding werd voldaan. Het is mij in verband hiermede aangenaam, u te kunnen mededeelen, dat als waardeering der door het personeel betoonde verhoogde arbeidsprestatie een Kerstuitkeering zal worden gegeven aanpas sende aan de gemiddelde dagbezoldiging. De gratificatie is toegekend aan het geheele ook het gemobiliseerde personeel, dat reeds op 1 Juli 1939 bij de N.Z.H. werkzaam was. De bedragen varieeren tusschen f 10.en f 2.50. C. VINK. In den ouderdom van 87 jaar is overleden de heer Cornelis Vink, oud-deurwaarder bij de ge meentebelastingen te Haarlem. De begrafenis heeft Woensdag te 12 uur plaats op de begraafplaats aan de Kleverlaan. DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. De uitvoer van bloembollen uit ons land bedroeg in November van dit jaar 1.687.903 K.G. (f617.371) tegen vorig jaar November 1.973.576 Kilogram (f 1.068.116). Van Januari af tot November van dit jaar be droeg de uitvoer 40.342.535 K.G. (f 23.155.242). In het vorige jaar bedroeg de uitvoer over de zelfde periode 50.903.207 (f 30.643.842). Tussclien Marken en Monnikendam ijs nog niet betrouwbaar. Naar aanleiding van den tocht van een groepje bewoners van Marken naar Monniken dam, deelt de ijsbond Hollands Noorderkwartier mede, dat de baan van Monnikendam naar Mar ken nog niet voldoende betrouwbaar is. De lief hebbers van schaatsenrijden worden dus ge waarschuwd. Deze waarschuwing geldt ook voor een aantal Ijsbanen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 21 December is. met ingang van 1 Januari 1940.benoemd tot burgemeester der gemeente Kloe tinge: mr. H. N. baron Schimmel- penninck van der Oye en is met ingang van 1 Januari 1940, benoemd tot burgemeester der ge meente Bemmel: W. van Elk, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Westervoort. WATERPOLO DE WINTERCOMPETITIE. De Wintercompetitie van de Kringen Haarlem en N.H. boven het IJ loopt voor het jaar 1939 ten einde. In totaal zijn er al 36 wedstrijden gespeeld. In de eerste afdeeling heeft V.Z.V. met Haarlem de leiding genomen. De Velsenaren behaalden in den laatsten wedstrijd een 73 overwinning. H. P.C. heeft echter een protest ingediend, zoodat een verandering nog mogelijk is. gesp.gew.gel.verl. pnt. v.t. V.Z.V. 3 2 0 1 4 14—10 Haarlem 3 2 0 1 4 10— 7 H.V.G.B. 3 1113 7- Nereus 2 10 12 55 H.P.C. 2 3 0 1 2 1 6—12 Haarlem 2 heeft door een 51 overwinning op H.V.G.B. 2 thans den kop in afdeeling 2. D.W.R. 2 speelt door de vele gemobiliseerden zeer wisselvallig, maar kan een geduchte tegen stander zijn. Haarlem 2 3 3 0 0 6 15 D.W.R. 2 32014 7—7 V.Z.V. 2 2 1 0 1 2 4- H.V.G.B. 2 4 1 0 3 2 8—14 H.P.C. 3 2 0 0 2 0 4- H.V.G.B. 3, H.P.C. 4 en Haarlem 3 betwisten elkaar de bovenste plaats in de derde afdeelinj D.W.R. 3 en De Ham zijn hier de zwakkere broe ders. H.V.G.B. 3 4 3 0 1 6 20— 7 H.P.C. 4 2 2 0 0 4 8— Haarlem 3 3 2 0 1 4 10— D.W.R. 3 2 0 0 2 0 0—11 De Ham 3 0 0 3 0 315 In de vierde afdeeling gaat het niet naar wensch. Zandvoort en Velserend hebben zich gedwongen gezien, van verdere deelneming af te zien, waar door er slechts drie ploegen over zijn. Gelukkig heeft Haarlem 5 een van de plaatsen ingenomen. Haarlem 1 dames is nog ongeslagen. Het werk van de Velsensche dames valt ons iets tegen. Ach ter elkaar verloren zij met 32 en 42 van de D.W.R. 2-dames. Haarlem 1 3 2 1 0 5 7- Nereus 2 1 1 0 3 6- D.W.R. 2 3 2 0 1 4 7- H.P.C. 2 10 12 4—3 Haarlem 2 2 0 0 2 0 1- V.Z.V. 4 1 0 3 2 612 SCHAATSENRIJDEN WEDSTRIJDEN K. N. S. B. Het presidium van den K. N. S. B. heeft de volgende wedstrijden uitgeschreven: Voor Maan dag 25 December het kampioenschap voor de provincie Friesland in het hardrijden over 500, 1500 en 5000 Meter, uitgeschreven door de Kon. Ijsver. „Thialf" te Heerenveen. Voor Dinsdag 26 December het kampioen schap voor de provincie Zuid-Holland in het hardrijden over 500. 1500 en 5000 Meter ge organiseerd door de 's-Gravendeelsche IJs club. J. R. ROOS KAMPIOEN VAN GRONINGEN. Op de baan van de IJsclub „Fivelgo" te Ap- pingedam werden Vrijdag de provinciale kam pioenschappen van Groningen in het hardrijden gehouden. De Amsterdammer G. A. Roos werd kampioen; op alle afstanden werd hij No. 1. KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Oosterkwartier, die j.l. Zondag voor- en tegen stander verraste door Blauw Wit met een neder laag naar huis te zenden, speelde tevens haar laatsten competitie-wedstrijd van dit jaar. In haar afdeeling ontvangt Westerkwartier haar stadgenoote Swift, dat hoogstwaarschijn lijk een nederlaag tegemoet gaat. In de tweede klasse komt Z.K.V. bij S.V. op visite. Lettende op de laatste prestaties van de thuisclub houden we het op haar en blijft ze een hartig woordje meespreken voor de eerste plaats. Nieuwendammerham gaat naar Bl. Wit 3 en Amsterdam Zuid ontvangt Zuiderkwartier. In de derde klasse C bindt Victoria den strijd aan met K.Z.C. Een zeer belangrijke wedstrijd in 3 D is Indo Nieuw Flora, beide gegadigden voor de eerste plaats. Het wordt een heele strijd. D.V.D. 2 ont moet W.K. 3. Het Haarlemsche Aurora kan win nen van de hekkesluiters R. Tekca. Oosterpark- DJ5.D. 2 sluit de rij. HANDBAL SELECTIEWEDSTRIJDEN TE BLOEMENDAAL. Op tweeden Kerstdag zullen op het terrein van B. G. V. te Bloemendaal selectiewedstrijden ge speeld worden. De elftallen zijn als volgt samen gesteld: Dames: Doel: S. v. Koningsbruggen (OB.S.) Achter: F. Berendes (B.G.V.), W. Obdam (Concordia). Midden: R. Sjouwerman (Concordia), A. Weerda (B.G.V.t. Keur (O.S.S.) Vóór: R. WezelmanAkersloot (Concordia), M. Duyff (Concordia), R. v. Asselt (B.G.V., J. Cock (B.G.V.), J. Stuy (Concordia). Heeren Doel: C. Baars (Rap.) Achter: S. v. d. Bos (O.S.S.), J. Boer (Rap.) Midden: B. Fransen (Rap.), J. v. d. Bos (O.S.S.) F Kenniphaas (Rap.) Vóór: W. v. Gorcum (Rap.), Balledux (O.S.S.). J. Seegers (Rap.), J. Keur (O.S.S.), F. Hartendorp (Rap.) De dames spelen tegen het eerste elftal van Raplditas en de heeren tegen het eerste elftal van Concordia. Het begint half twee. Voor Zendag zijn de wedstrijden dames Sim- sonRepiditas te Amsterdam en de heeren Con cordiaRapiditas te Zaandam. De dames van Rapiditas zullen het wel tot een overwinning brengen. Aan de heeren geven we een kleine kans. ZOUTVOORZIENING IN OORLOGSTIJD De ouderen onder u zullen zich nog herinne- ren, hoeveel moeilijkheden gedurende den oorlo| van 1914-T8 de zoutvoorziening aan de Neder- landsche regeering gaf. Toen stonden er te Boekelo en Hengelo nog geen 10-tallen boortorens, om onze eigen rijke zoutvoorraden voor het Nederlandsche volk te ontginnen. Nu is dat gelukkig anders: de N.V. Kon. Ned, Zoutindustrie, Boekelo Hengelo, is in staat heel Nederland gedurende 2000 jaar van al het be- noodigde zout te voorzien. Wanneer U bedenkt, dat Nederland ongeveer 180.000.000 K.g. zout per jaar gebruikt, dan krijgt U een denkbeeld van deze zoutschat in eigen bodem! Ondanks deze groote voorraden, moet het raadzaam geacht worden, dat ieder gezin een reserve-voorraad zout aanlegt, zoolang onge stoorde verbindingen daartoe de gelegenheid bieden. Jozo en Nezo leenen zich daartoe bijzonder gunstig door de deugdelijke verpakking, die bovendien een goede bescherming geeft tegen oorlogsgassen. Een der tientallen boortorens Als men in de fabrieken de machtige en inge nieuze inpakmachines (met een capaciteit van 100 pak per minuut) hulzen ziet maken, deze met het sneeuwblanke zout ziet vullen en daarna de hulzen automatisch ziet dichtvouwen, dan begrijpt men nog beter hoe het komt dat de huis moeders aan het hygiënisch verpakte en be rende Jozo en Nezo steeds meer de voorkeur gaan geven. Gezien de groote voordeelen van Jozo en Nezo, zooals hygiënische verpakking en berei ding, hoogste zuiverheid (nl. 99.9 zout), af wezigheid van vocht, zekerheid van herkomst, mag men wel verwachten, dat onze kruideniers binnen afzienbaren tijd vreemd zullen opkijken, als U om een pond los zout vraagt. (Adv. Ingez. Med.) KRACHTSPORT. WEDSTRIJDEN VAN ACHILLES. De Haarlemsche Krachtsport Vereeniging „Achil les" organiseert 'Zondagmiddag 24 December café „Sportlust" aan de Kleine Houtstraat wed strijden in gewichtheffen en worstelen. Er komen tien Haagsche gewichtheffers, onder wie A. Charité, Caffa en Zalm. Voor Achilles komen uit A. Scheffcr, C. de Jong, J. H. Sonsent e. a. Ongeveer twintig krachtsport- menschen zullen mededingen. VOETBAL. HAARLEM—MILITAIR ELFTAL. Op Dinsdagmiddag 26 December (Tweede Kerst dag) speelt Haarlem een wedstrijd tegen een mi litair elftal. Dit is als volgt samengesteld: Doel: Blietz (T.O.G.) Achter: Leemhuis (Bellingwolde) en Pienter (Be Quick). Midden: Boltjes (Wageningen), Hogenibirk (Be Quick), en Taverne (H.B.S.) Vóór: Buntjes (Bellingwolde), Schipper (Mun tendam), Starke (Bato), Van Leeuwen (Merwede) en Tissinik (Noordwijk). Een gedeelte der opbrengst van dezen wedstrijd waarvoor populaire prijzen zijn vastgesteld is bestemd voor de Ontspanning en Ontwikkeling van Militairen. GEEN WEDSTRIJDEN IN HET IIEEMSTEEDSCHE SPORTPARK. Zondag 24 December zou in het Heemsteedsche Sportpark de voetbalwedstrijd R.C.H. 2Aalsmeer worden gespeeld. Die is echter afgelast. Ook het Juniorentournooi op tweeden Kerstdag gaat niet door. HAARL. VOETBALBOND. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 24 DECEMBER 1939. Groep A: 1. Kennemers 4VSV 4, 10 uur, S. Tulen. 2. Hillinen 2—RCH c, 10 u., J. M. P. Giebels. N.Vennep—Bloemend. 4, 2u„ R. Honijk. Heemst.—Haarlem 3a. 10 u.. O. J. Hunik. 3. Haarl. 3—Damiaten. 10 u„ H. Sikman Jr. 4. KenauETO, 10 uur, Joh. Hendriks. HFC 4RCH 4, 10 u„ P. Tiggeloven. 5. Brederode—VI. Vogels 2 3 u., S. Koning. Haarlem 4—WH, 10 uur, J. Sondorp. SpaaradamBloemendaal 2, 10 uur. A. van Dam. Groep B: 1. Beverwijk 3—VSV 5, 12 u., W. de Groot Jr. WB 3—Kemphaan 2, 10 uur, L. Bras. 2. RCH 6—Schoten 6, 10 uur, G. Winkelaar. Zandv. 4DSK 2. 10 u., H. H. Kraneveld. 3. DIO 2—Spaarnev. 3, 10 u„ J. Th. Jordan Jr ETO 2WH 3, 2 uur. G. Kerkman. 4. Swastika—RCH 8, 10 uur. J. C. Luiten. EHS 3Droste 2, 10 uur, K. Bergman. Schoten 5N.Vennep 2, 10 u., G. Wiedijk 5. Hillinen 4—Vl.Vog. 3, 10 u.. P. Broertjes HFC 5Bl'daal 5. 10 u., J. Schaap. Hillegom 3—VOG 2. 10 u., M. v. d. Stelt. Spaarnestad 2—Spaarndam 2, 10 uur, J. C. de Graaf. Junioren-competitie: A. VSV aKennemers a, 12 uur, J. A. G. Krouwels Jr. B. Schoten b—Zandvoort a. 10 uur, P. Kok. Haarlem b—EDO a. 10 uur. G. v Dijk. DCO aDOA, 10 uur, J. van Aalst. Hillegom—RCH c, 10 u., Th. v Kampen. l) RCH d—Ripperda, 10 uur, D. Schipper. E Haarlem e—HFC c, 10 u„ N. T. de Haan. (Gem. Speelterr. Mr. Jan Gerritszlaan). EHSN.Vennep. 10 uur, K. Kroon. Bl.daal c—RCH e 10 u. G J Tillemans. EDSTR1JDPROGRAMMA VOOR DINSDAG 26 DECEMBER 1939 (2en KERSTDAG). Groep B: 1 Hillinen 2DIO 3, 14 uur, H, Drupstee»,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10