Jemnaal aan de liïeek Daladier over de Fransche verliezen Finnen melden verdere verliezen van den vijand. Op 30 November telde het leger 1136, de vloot 256 en de luchtmacht 42 gesneuvelden Rein en Witter dan Wit IVOROL PUROL fiijrLfm,„MIJMHARDTJES" ZATERDAG 23 DECEMBER 1939 HÏXEEEM'S DS'GBE'AD' De Maginotlinie wordt uitgebreid en versterkt De Fransche Kamer heeft gisteren de de batten over de militaire credieten besloten. Met algemeene stemmen werd zooals gemeld het wetsontwerp aangenomen, waarbij een be drag van 255 milliard francs werd toege staan en een crediet van 55 milliard voor het eerste trimester van 1940 werd goedgekeurd. Tijdens de debatten heeft de minister-presi dent, Daladier het woord genomen. Hij begon met te antwoorden op een vraag van Léon Blum of de Kamer begin Januari in geheime zitting bijeen zon kunnen komen. Daladier zeide dat hij dit niet kon aanvaarden voor het bespreken van de militaire credieten, doch voor andere onder werpen leek hem een geheime zitting zeer nut tig. Vervolgens wees hij op het belang van de credieten, welke de regeering thans vraagt voor de landsverdediging. In de eerste maanden van den oorlog heeft de luchtmacht zich supérieur bewezen, doch dit wapen is zeer onderhevig aan een snelle ontwik keling, steeds moderner materieel verlaat de fabrieken en daarom zijn de gevraagde credieten van het grootste belang voor de luchtmacht. Hetzelfde is het geval voor de antitankwapens. Voortdurend wordt gezocht naar verbetering van de wapening ter verdediging van het land. Ook voor de marine worden credieten aangevraagd aangezien met haast wordt gewerkt aan het in dienst nemen van de slagschepen van 35.000 ton, welke de suprematie ter zee moeten verzekeren. Na de soldij van de manschappen te hebben behandeld, ging de minister over tot het be handelen van de yersterkingswerken. De Maginotlinie wordt uitgebreid met verster kingen naar het noorden en in de Jura. Deze zijn noodzakelijk en om dit te bewijzen, herinnerde de minister aan het lot van Polen en dat van Finland. Beide landen waren en zijn dapper, doch het resultaat was verschillend. Het eerste moest het hoofd bieden aan 'n bewegings oorlog met moderne materieel en werd niettegen staande den moed van denPoolschen soldaat bin nen enkele weken vernietigd. Het heldhaftige Finland heeft langs zijn grens een forten-linie gebouwd en blijft tegenstand bieden. De minister-president voegde hieraan toe dat niet voldoende is den heldenmoed te huldigen, Men moet ook helpen. Op den avond zelf, waar op Volkenbond den aanval veroordeelde, heeft Frankrijk in het raam van het handvest geheel zijn plicht gedaan en wel op een niet „krente rige" wijze. De regeering zal dit blijven doen. De minister-president verklaarde verder dat de versterkingen in Frankrijk nog moeten wor den uitgebreid gedurende den oorlog. Het volk is sterk genoeg om het hoofd te bieden aan den oorlog. 1.150.000 man hebben in de fabrieken ge werkt, op het oogenblik werken 900.000 man en nog enkele duizenden zouden te werk kunnen worden gesteld voor het vervaardigen van wa penen. Hierbij wees de minister-president erop, dat het materiaal bewezen heeft goed te zijn. De regèering is verantwoordelijk voor het voeren van den oorlog, de generale staf voor de leiding van de operaties. Daladier zeide, dat in Pecember 1914 450.000 gesneuvelden te betreuren waren; wel was de slag aan de Marne gewonnen, doch 10 departementen van het land waren door den vijand bezet. Op 30 November 1939 telde het leger 1136 gesneuvelden, de vloot 256 en de luchtmacht 42. Spreker verklaarde van meening te zijn, dat de toestand van December 1939 beter is dan die van December 1914. De regeering blijft gekant tegen voortij dige offensieven, men is in de eerste maan den van den oorlog en deze zal met verstand en methode worden gevoerd. De minister-president gaf een overzicht van het verloop van den strijd tot nu toe en ver klaarde dat het leger bestaat tot bescherming van het land, waarachter soldaten uit Engeland. Polen en Tsjechië zich kunnen verzamelen om naast de Franschen te strijden. Sedert verschei dene maanden, zoo zeide de minister-president verder, zijn alle legers aan het werk, wanneer zij niet strijden. Zij storten beton en bouwen een tweede en een derde verdedigingslinie. Wat ook van den oorlog zal worden, men is vastbesloten zich vast te wortelen in den Franschen bodem. De bezetting van het Rijnland en de remilitarisatie van Duitschland zijn voor Frankrijk aanleiding geweest een groot materieel programma op te zetten, zes maanden is op dit programma ge wonnen, doch er zijn nog enkele lacunes. Van den winter moet gebruik worden gemaakt om deze aan te vullen, door soldaten van het front terug te roepen. De werkman met zijn gereed schap en de soldaat met zijn geweer, beiden zijn noodzakelijk. De minister-president verklaarde vervolgens dat men niet door kon gaan Duitschland andere landen onder zijn macht te laten brengen. Zon der twijfel zou Frankrijk dan ook aan de beurt zijn gekomen. Onlangs is een aantal militairen ge vangen gemaakt door een groep Fransche ruiters. Onder de gevangenen waren eenige Oostenrijkers, waarbij twee officieren. Zoo blijkt, dat Oosten- rijiksche soldaten en officieren dienst doen aan het front en spreker is overtuigd dat bok sol daten uit de andere onderworpen landen zich aan het front zullen bevinden. „Wij strijden voor het heil van Frankrijk en dit is niet te scheiden van de meest edele men- schenwaarde. Deze rede van den minister-presi dent werd luide toegejuicht. worden Uw tanden als U poetst met (Adv. Ingez. Med.) De „Gneisenau" bereikte zijn bestemming. Alle passagiers ontscheept. Van welingelichte Duitsche zijde wordt het be richt van Havas, volgens hetwelk het Duitsche stoomschip „Gneisenau" met repatrieerenden aan boord in de Oostzee of door een duikboot van on bekende nationaliteit of door een mijn tot zinken zou zijn gebradht, een bewust onjuist bericht ge noemd. De „Gneisenau", aldus zegt men, heeft in tegen stelling tot het bericht van Havas haar Duitsche haven van bestemming ongehinderd bereikt en alle passagiers ontscheept. DE WEENSCHE VOORJAARSBEURS IN 1940. De Weensche Voorjaarsbeurs zal gedurende 1016 (de technische Jaarbeurs tot 17) Maart 1940 worden gehouden. Ook deze Voorjaarsbeurs zal wederom voor namelijk betrekking hebben op den export. Het streVen van het Jaarbeurs-bestuur om de ver scheidenheid der artikelen door een omvangrijke automobiel- en motorrijwielbeurs te vergrooten, heeft kans van slagen. IJsverm aak geeft ruwe huid verzacht - geneest (Adv. ingez Med.) „De tegenstanders zullen vallen." Goebbels spreekt de gerepatrieerden toe. De Duitsche minister voor de propaganda dr. Göbbels, heeft gisteren in het ministerie voor propaganda voor gerepatrieerden een rede voering uitgesproken.. Hij zeide dat de nationale solidariteit in Duitschland nog nooit zoo krachtig geweest is als juist dezen tijd, nu alles er op aan komt, dat de Duitsche natie eensgezind en vastberaden de komende gebeurtenissen tegemoet treedt. De vijand verheelt niet meer dat het zijn doel is Duitschland als natie te verbrokkelen en te vex-deelen en daarmede weerf te brengen tot poli tieke en economische onmacht. In dezen oorlog wordt de historische beslissing geveld over Duitschland's toekomstige nationale lot. Het is een dwaling aan te nemen dat de oor logsopruiers in Parijs Duitschland eerder willen ontzien dan de oorlogsopruiers in Londen, zeide Göbbels. Beiden zijn even brutaal en cynisch in hun bedoelingen. De plutocratische wereld heeft zich in haar geheel gekeerd tegen het Duitsche volk in zijn sociale gemeenschap en wil het neer slaan en vernietigen. In Duitschland heeft de oorlog echter niets uit te staan met 'n kapitalis tische leidende laag. Het is een volksoorlog in de meest ware beteekenis van het woord. Het Duit sche volk verweert zich derhalve ook in zijn ge heel tegen zijn nationale bedreiging en het ver dedigt niet alleen zijn eer, zijn geestelijke wereld, zijn sociale begrippen en verworvenheden of zijn sociale gemeenschap, neen, het verdedigt zijn leven. Duitschland onderschat de dragers van dezen strijd bij de tegenpartij niet. Het kent zeer nauw keurig hun hulpmiddelen en methoden. Omdat het ze kent, daarom onderschat het ze ook niet. Zij zullen vallen, wanneer het geheele volk met samengebalde kracht tegenover hen treedt. Zij stellen thans hun laatste hoop er op het na- tionaal-socialistische volk te scheiden van hun Führer of toch minstens er een scheuring In te weeg te brengen. Tenslotte verklaarde Göbbels, dat de overwin ning van Duitschland zeker is. Moscicki ernstig ziek. Ex-presidcnt Moscicki. BOEKAREST, 23 Dec. De ex-president van Polen, Moscicki, ligt te Craiova (Roemenië) ernstig ziek. In hooge officieele kringen zegt men dat zijn ge zondheidstoestand alarmeerend is, verdere bijzon derheden werden niet verstrekt. Moscicki was gedwongen om te Craiova te verblij ven. Deze stad ligt op ongeveer 150 km. ten westen van Boekarest. Hij leeft hier teruggetrokken met zijn gevolg, dat met hem naar Roemenië gevlucht is. (United Press). In het Vrijdag gepubliceerde Finsche legerberieht wordt gezegd: „Op de Karelische landengte werden vele vijan delijke aanvallen ondernomen tusschen Kaukjarvi en Muohvajarvi na krachtige voorbereiding door de artillerie. De aanvallen werden, afgeslagen. Een andere vijandelijke aanval, die eveneens werd af geslagen, werd ondernomen aan de Taipale rivier. Overal leed de vijand zware verliezen. Zeven vijan delijke tanks werden vernield. Aan het oostelijk front werd een vijandelijke aanval nabij Kitila af geslagen. Er is een verwoede strijd aan den gang om het bezit van het dorp Aglajarvi. Tusschen Laiksa en Repola werd een zwakkere Russische aanval afgeslagen en een Russische tank vernield. In den sector van Salla duren de Finsche successen voort. In den loop van den dag werd een Russische tank vernield. In het gebied van Petsamo wordt gevochten om Kaakma, het verste punt dat de Finsche troepen bereikt hebben. Er is een he vige ontploffing gehoord in de nikkelmijnen van Petsamo. Het communiqué maakt melding van een hevigen luchtaanval, dien de Russen tegen de kustbatterijen van Koivisto hebben ondernomen. Vele vreedzame steden en plattelandsgebieden werden Donderdag door Russische vliegtuigen gebombardeerd. Te Turku werd een Deensch schip gebombardeerd, Naar schatting hebben in den loop van dien dag in totaal 350 vliegtuigen boven Finland gevlogen. Volgens tot dusver ontvangen rapporten bedraagt het totaal aantal slachtoffers van de luchtbombarde menten in Finland 16 dooden en 43 gewonden, waaronder vrouwen en kinderen. Finsche vliegtuigen hebben vijandelijke troepen en haar achterhoede aangevallen en concentraties van manschappen aangevallen en münitïedepots vernield. Zij hebben eveneens een aantal door de Russen bezette eilanden en Terijoki gebombardeerd. Zeven vijandelijke vliegtuigen werden zeker cn vijf andere waarschijnlijk door Finsche vliegtuigen en luchtafweergeschut in den loop van den dag neer gehaald. Volgens het Italïaansche persbureau Stefani was het Finsche tegenoffensief in den noorde lijken sector zoo verpletterend, dat de Sovjet Russen in volkomen wanorde moesten terug trekken naar Petsamo en Salmijarvi moesten verlaten. Alle pogingen van de Roode lucht macht om den Finschen opmarsch te stuiten zijn tevergeefsch. De Russische verliezen tijdens dit Finsche tegen offensief beloopen tot op dit oogenblik 5000 dooden en krijgsgevangenen waarbij nog komt, dat de Fin nen een enorme hoeveelheid oorlogsmateriaal heb ben buit gemaakt. Ook in de streek van Kemijarvi heeft het Finsche tegenoffensief volledig succes behaald. De Sovjet Russische convooien in dezen sector zijn volkomen gedesorganiseerd, hetgeen let terlijk de bewegingen der Roode troepen verlamt. Russische deserteurs verklaren, dat talrijke Russi sche officieren op bevel van het oppercommando gefusilleerd zijn. Een kolonel van den Finschen staf zeide tegen den specialen correspondent van Reuter te Helsinki: „Het keerpunt is bereikt bij Salla, waar de Fin nen den vijand terugdreven, dien zij thans achter volgen. Een betrekkelijk gebrek aan sneeuw heeft de Russen begunstigd en onze skitroepen geremd. Tot dusverre heeft de Sovjet Russische - vloot nog geen groote gevechten geriskeerd met onze kust verdediging. Dank zij onze schitterende uitrusting onze batterijen en het succes van onze tactiek, heb ben wij veel betere resultaten verkregen dan de vijand, die zoo veel grootere strijdkrachten heeft. Een van de geheimen van ons succes is, dat alle manschappen, die de forten bezet houden, uit de streek zelf afkomstig zijn en iederen duim van de kust kennen, terwijl zij bovendien buitengewoon scherp zijn, aangezien ze hun vrouwen, hun gezin nen, hun huizen beschermen. De ervaring in de lucht van tot dusverre heeft aangetoond, dat de vijandelijke strijdkrachten niet bijzonder te vreezen zijn. Zij hebben nog geen enkel succes vap belang rijke militaire beteekgnis tot stand gebracht." Volgens te Moskou l"n omloop zijnde berichten uit vreemde bron heeft het Roode Leger in Finland 25.000 dooden, terwijl 35.000 man werden gewond, Lei op den hartvorm. 12 stuks 50 ct. 2 st 10 cL ziek zyn geworden, gevangen zijn genomen of zijn gedeserteerd. Wat Moskou meldt. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad, zoo wordt uit Moskou gemeld, heeft het volgende overzicht gepubliceerd over de vijande lijkheden in Finland, welke thans drie weken gaan de zijn. In een opsomming van de resultaten dezer drie weken moet worden toegegeven, dat de Russi sche troepen belangrijke successen hebben behaald, ix Noord Finland hadden zij op een December de haven van Petsamo bezet cn zijn zij 130 K.M. naar hei binnenland gelrokken van de kust van de Barentszee bij de Golf van Petsamo, hetgeen neer komt op gemiddeld 6 K.M. per dag. In het district Uieaborg zijn de Russische troepen 150 K.M. opge rukt, of gemiddeld 7y2 K.M. per dag. In het district Serdobol zijn de Russische troepen 80 K.M. opge rukt of gemiddeld 4 K.M. per dag. In het district Wiborg rukten zij 64 K.M. op van de staatsgrens of gemiddeld 3,2 K.M. per dag. In alle districten bij elkander hebben de Rus sische troepen 18 officieren, 105 reserve officieren, 1302 minderen gevangen genomen en 35 kanonnen, 300 machinegeweren, 3000 ge weren, 21 loopgraafmortieren, 220 granaat werpers en 7"pantserwagens buitgemaakt. Aan Russische zijde zijn 1823 man gedood en 7000 gewond. De verliezen van den vijand be dragen 2200 dooden, die op het door de Russen bezette gebied zijn aangetroffen, waarbij niet gerekend worden de gesneuvelden op het door het vuur der Russische artillerie en machine geweren bestreken gebied en de gedooden die zijn meegenomen achter de Finsche linies. Volgens de ter beschikking van het hoofd kwartier staande gegevens moet het aantal gewonde Finnen meer dan 10.000 bedragen. De buitenlandsche pers, zoo vervolgt het leger berieht, in het bijzonder de Fransche en de Brit- sche, beschouwt dezen opmarsch der Russen te langzaam en verklaren dezen met „geringe ge vechtscapaciteit" van het Roode leger. Sommige militaire waarnemers gaan zelfs nog verder en be- toogen, dat het offensief der Russische troepen „is gefaald" daar c-r geen vernietigenden slag is toegebracht en de Russische troepen er niet in zijn geslaagd de Finsche troepen in een week terzijde te stellen. Dergelijke laster over het Russische leger kan slechts verklaard worden of door openlijke be lastering van het Russische leger of door onwetend heid met militaire aangelegenheden, aldus consta teert men te Moskou. Dc luchtaanvallen. Over de luchtaanvallen van Vrijdag meldt Havas uit Helsinki dat zeven vliegtuigen hébben deelge nomen aan een aanval op Helsinki. Tusschen de 20 en 30 bommen werden uitgeworpen. Een vijan delijk vliegtuig werd boven zee omlaag gescho ten. Twee personen werden gewond. Russische vliegtuigen hebben een dertigtal bom men neergeworpen in de gebieden van Mahti, tien vielen in de meren, tien op de akkers en tien in het bosch. Naar de mate van hun middelen zoo zegt Ha vas trachten de Finnen de enorme massa's van het Russische volk, dat door zijn leiders in de meest volstrekte onwetenheid wordt gehouden omtrent den aard van het Finsch-Russische con flict, in te lichten. Zoo zijn door Finsche vliegtui gen boven het gebied van Leningrad vlugschriften uitgeworpen, een ervan is een geïllustreerd pam flet dat Russische vliegtuigen voorstelt, welke door de Finnen zijn genomen. De herkeniningsteekenen der toestellen zijn volkomen duidelijk te herken nen. Alle vlugschriften van dit soort hebben in het Russisch den volgenden tekst: „Weet, wat uw broeders is overkomen'.' Andere strooibiljetten bevatten berichten, die de Sovjet Russische leiders geheim willen houden, voorts op roepen tiot de Russische bevolking en de Russi sche troepen. VEREENIGDE STATEN KOOPEN TIN. Naar wij vernemen heeft de regeering der Ver. Staten 3.100 ton tin aangekocht waaronder ette lijke honderden ton uit Nedei-landsch-Ixxdië. Naar verluidt geschiedden deze aankoopen vool voorraad vorming. EEN TERUGBLIK ZONDAG 17 DECEMBER. Het vriest, de velden zijn hard en de voetbal en hockeywedstrijden gaan dus niet door. Dit is niet de soepele handhaving van de Zondagsrust, waarover minister Gerbraxxdy het heeft gehad, maar de harde die Koning Winter oplegt. Meteen geeft zij gelegenheid ons wat beter in te den ken in het lot der strijdende soldaten in Finland. Ik bedoel niet alleen de Finnen. Ik bedoel ook de Rxxssen, die blijkens velerlei bex-ichten onvol doende kleeding en schoeisel hebben om tegen temperaturen van minus vijftig of zestig graden Fahrenheit bestand te zijn. En die 's nachts niet eens tenten tot hun beschikking hebben en dus gelegerd zijn om kampvuren, die den Finschen vliegers gelegenheid geven hen te ontdekken. Waarop zij weer bestookt worden door artillerie en door die snelle scherpschutters-in-witte-jas sen, die onzichtbaar op ski's door de bosschen glijdenAls het doorzet, zal Rusland winnen door zijn overmacht. Maar hoeveel arme duivels zullen dan hieraan, nevens het Finsche volk, op geofferd zijn? De Finnen schijnen hun taaie uithoudingsver mogen voor een groot deel aan hun voortreffelijk stelsel van lichamelijke opvoeding te danken. Kom daar bij oxxs eens om! Veertig procent van onze schoolkinderen krijgt geen lichamelijke op voeding op school en zestig procent in onvoldoen de mate. Is dit een xxieuwe triomf van de tech niek? De machine schijnt veel belangrijker dan de mensch te zijn geworden, tenminste als het diens training exx de ontwikkeling van zijn lichaams kracht geldt. De machine in haar tallooze vor men krijgt hem er steeds meer onder. Ook de cassa-automaat, die de voetbalsport in ons land zoo leelijk in aanzien heeft doexx ver-liezen. Als nu maar een groot deel der jeugd geregeld aan sport deed! Maar dat deel schijnt te slinken in- plaats van te groeien. Gelukkig leeft II.F.C. nog en ik heb gisteravond haar jubileumsviering meegemaakt en mij wel bevonden in eeix sfeer, die de sport-om-de-sport. herbergt en de beste tradities in volle eere houdt. Het cabaret heeft nogal wat pijlen afgeschoten op den „handel in spelers" en ik weet zeker dat het cabaret gelijk heeft. Willem Muiier, van eerevoorzitter tot bescherm heer bevorderd en opgewekt en blozend als im mer al is hij flink onderweg in de zeventiger jaren, troont temidden van zijn feestvierende blauwwitten als levende getuigenis van een wel varenden hoogen ouderdom, met en door de ware sport bereikt. MAANDAG 18 DECEMBER. Ofschoon het nog maar pas vriest blijkt onze binnenscheepvaart al erg belemmerd te worden door het ijs. Vooral het IJselmeer is moeilijk be vaarbaar. En onderschat onze binnerxscheepvaart nietzij bezit een vloot van meer dan twaalf- duizeixd schepen, zooals ik onlangs uit een sta tistiek geleerd heb. De gemiddelde tonnage, zoo wat negentig per schip, is niet erg indrukwek kend. Maar de verscheidexiheid des te meer. Ex- zijn aken bij, de „rivierreuzen" van de binnen scheepvaart, maar ook klippers, boeiers, tjalken. En de motorschepen zijxx xxiet eexxs in de meer derheid. Als ik aan zoo'n prachtige tjalk denk, statig voortglijdexxd met den wind in haar groote brui ne zeilen op een stil-kabbelend Hollandsch ka naal, tusschen hooge rietwallen inzoo op een mooien zomerschen middagdan weet ik wat de schoonheid van den vrede is. En dan laat ik in gedachten mijn skiff loopen en groet dexx schipper met een armzwaai, die de zwijgexxde broederschap-van-het-water aanduidt. Hij neemt zijn pijp uit den fnond en heft de hand plechtig op, ixx aanvaarding en wedergroet tegelijk. Mijn saluut is breeder geweest, maar dat moest ook, want wij weten het allebei: het gold ook zijn schip. Maar er is vandaag geen belangstelling voor de binnenscheepvaart en haar ijs-zorgen, want de oox-logsscheepvaart op de hooge zeeën beleeft weer een treurspel. De tragedie van de Admiral Graf von Spee, het Duitsche slagschip dat als kaper voer op den Oceaan, is voltooid. Drie Engel- sche kruisers; één groote, de Exeter, en twee klei ne, de Ajax en de Achilles, hebben het belaagd. Alleen de Exeter heeft het met zijn vervaarlijk geschut tot zwijgen kunnen brengen. De lichtere kruisers, die de namen van helden der mythologie dragen, hebben het gedwongexx zijn toevlucht te zoeken in de neutrale haven van Montevideo, hoofdstad van Uruguay. Daar ligt de reus, blijk baar zwaar gewond, exx zijn vervolgers wachten buiten op zijn terugkeer. Zal hij naar buiten ko men en opnieuw slag leveren? Het antwoord komt spoedig. De Spee is Zondagavond uitgeva ren en door zijn eigen commandant tot zinken gebracht eer de Engelschen hem belagen konden. Waarom eigenlijk? Engeland zegt: omdat de Duitschers al weten dat zij den oorlog niet win nen kunnen. Daarom wilden zij de Spee niet laten interneeren door Uruguay; zij zouden hem toch nooit meer tex-uggezien hebben. Dit is de Britsche theorie. Intxxsschen protes teert Berlijn zeer boos te Montevideo, omdat het meent recht te hebben gehad op een langer ter- jmijn voor herstel van het schip dan de regeerixig vaxx Uruguay heeft toegestaan. Dit doet wonder lijk aaxx, want twee dagen geleden heeft Berlijn nog beweerd dat het vrijwel onbeschadigd was, hetgeen toen al niemand begreep. Waarom liep het daxx een neutrale haven binnen? De Duitsche vloot beleeft nu meer zware verlie zen. Twee Engelsche duikbooten, in hun haven teruggekeerd, melden dat zij haar hevig getroffen hebben. Een U-boot en twee kruisex-s, de Köln en de Leipzig (of de Blücher) zijn getorpedeerd. Ciano heeft een rede gehouden. Het aantal redevoeringen van staatslieden is, tusschen twee haakjes, in den laatsten tijd sterk afgexxomen. Ze worden schaarsch.' Niemaxxd schijnt het erg te betreuren. Wat graaf Ciano betreft: hij toont zich onzijdiger dan ooit en slaagt erin zoowel in Ber lijn als in Londen en Parijs een goede pers te krij gen. Achter hem ziet men des Duces vervaarlijken blik den Europeeschen mist doox-borenmaar er schijnt verwondering uit te spreken. Want weer maakt hij den indruk, met het palmtakje van de godin des Vredes te wuivenTrés étonnés de se trouver ensemble, zou een Franschman zeg gen. Ah, die andere godin, Fortuna, houdt van een grapje! De Nobelprijs voor den Vrede is dit jaar niet toegekend. Zal Mussolini hem mis schien nog eens in Stockholm mogen gaan halen, bij Koning Gustaaf, die op zijn éénentachtigste nog tennist? DINSDAG 19 DECEMBER. Er komt weer eens een genoegelijk bericht uit Spanje. De regeering heeft de meeste vliegvelden aan den landbouw teruggegeven. Onlangs was er al dat gezellige nieuws van die tanks, die als landbouwtractors dienst waren gaan doen. En nu dit. Het is duidelijk dat Spanje, in na-oorlog- schen staat en uitputting verkeerend, nog neu traler is dan Mussolini. Maar het zou Spanje niet wezen als het er al niet weer binnenlands rom melde. De Phalangisten zijn ontevreden en Duitschland voert propaganda onder hen. De monarchisten en naar men beweert zelfs som mige republikeinen willen het koningschap her stellenZullen we straks weer hooren van Al fonso en zijn zoon Juan? Er kan blijkbaar altijd nog Sheer onrust bij in Europa. In het Noorden van dit verdwaasde werelddeel blijven de Finnen op twee van hun drie gevechts terreinen Russen vermorzelen. Alleen in het hoog ste Noorden vox-deren de Sovjets. Dat is overigens hun minst-gevaarlijke aanvalspuxxt. Zij heetexx al 30 a 40.000 man en 250 tanks in dezen oorlog te hebben verloren. Maar hoeveel millioenen solda ten hebben ze wel? Er schijnen er nu een half millioenen in Finland te zijn, tegenover 350.000 Finnen. WOENSDAG 20 DECEMBER. H.M. de Koningin spreekt ons allen per radio toe. Haar korte adventsrede is die eener Moeder en zij ontroert ons allexi, vooral met haar eenvou dig slotwoord: ,Jk zal veel aan u denken". Zoo voelen wij weer onze eenheid en dat in een zoo sober woord, dat ons meer treft dan al het ver schrikkelijke rumoer in de dolle wereld om Neder land heen. Het groote Duitsche Oceaanschip Columbus is nu ook door zijn bemanning tot zinken gebracht. Het werd achtervolgd, maar was nog niet aange vallen. De Finsche kustbatterijen zouden de voorwaardelijke wijs doet tegenwoordig opgeid het Russische slagschip Oktiabrskaya Revolutia naar den zeebodem verwezen hebben. Het klixxkt een beetje raar dat een land, dat vrijwel vlootloos is, dat alleen wat nietige scheepjes bezit, een slag schip zou vernietigen. Maar bij de Finnen schijnt niets onmogelijk. Intusschen hebben de Russen de stad Abo. die van hout ls, met luchtbommen in brand gestoken. Dat is minder moeilijk. Hier dooit het wat en de Staatsleenixxg blijkt mislukt te zijn, hetgeen minister de Geer aan het zeer vaderlandsche woord „het kan vriezen en het kan dooien" herinnerd moet hebben. Hij had er juist zijn vlottende staatsschuld mee willen bevriezen. Op dezen dag geven wij een Kerstnummer uit. Ik heb het gevoel dat wij eigenlijk eiken dag een Kerstnummer moesten geven. Om de menschen te helpen. DONDERDAG 21 DECEMBER. Hitler wenscht Stalin geluk met zijn zestigsten verjaardag. Dat moest ons nu niet meer verwon deren, maar het verwondert toch nog, omdat hij zooveel jaren het tegendeel heeft gedaan. Enfin. Commandant Langsdorff van de Admiral Graf von Spee blijkt in het marine-arsenaal te Buenos Aires zelfmoord te hebben gepleegd, hetgeen ook nogal wat verbazing wekt. Een vriend zegt mij dat de tragedie van het slagschip een vertraagde film gelijk is. In elk geval zou de groote trexxr- speldichter Jean Racine zooiets nimmer ten too- neele hebben gebracht. Het is vandaag drie eexxwen geleden dat hij geboren werd. Maar daar om zeg ik dat niet. Ik zeg het omdat hij het sier lijke, hoofsche, galante van zijn zeventiende eeuw beminde. En de liefde. Weet u wel? De liefde. De Russen hebben Helsinki weer eens uit de lucht gebombardeerd, maar blijkbaar xxxet weinig uitwerking. En er komt een wonderlijk verhaal: de politie vaxx Helsinki heeft in een huxxxoristische bui bericht dat het resultaat van een Russischen luchtaanval bestond in den dood van twee kraaien. Een derde kraai viel verdoofd neer maar kwam weer bij in den Eerste Hxilp-post. Moedig is het volk, dat in zulk een toestand weet te blijven lachen! Hier vriest het opnieuw. De IJsbond Hollands Noorderkwartier waax-schuwt overigens; ijs rond om Haarlem gevaarlijk. Velerlei zijn de gevaren. ook zonder oorlog. Is de vrede zoo'n saai-veilige toestand als sommigen wel eens beweren? Neexx. Het verschil lijkt mij veeleer, dat de mensch ze ixx diexx toestand tenminste alle vijf bij elkaar heeft. VRIJDAG 22 DECEMBER. Minister de Geer wijst het niet-aanvaarde deel van zijn leening, dat honderd millioen beloopt, aaxx de Rijksfondsen toe en kondigt een „seml- gedwongen" leening aan. Ik bepeins deze uitdruk king en kom tot de slotsom dat zij op vele kleine gebeurtenissen in het dagelijksche leven toepas selijk is. Velen onzer komen in deze winterdagen al semi-gedwongen uit hun warme bed, toonen aan het ontbijt een semi-gedwongen goed hu meur. blijven semi-gedwongen beleefd als iemand hen opbelt en (liefst op hautainen toon) vraagt „Met wie spreek ik?", inplaats van zichzelf voor te stellen, hetgeen toch als beschaafd gebruik mag geldenenfin, enzoovoorts. Er is nogal wat semi-dwang, zooals de man zei toen hij „Hooggeachte Heer" zette in een brief aan den fiscus, die hem te hoog had aangeslagen. En hij voegde erbij: „Ik heb hem nu tenminste ook te hoog aangeslagen", hetgeen hij een nobele wraak vond. De Finnen blijven winnen. In de wespentaille, door sommigen voor de afwisseling als flesschen- hals aangeduid evexx breed als Nederland op zijn breedst, weet u wel? schijnen zij zelfs zwaar te winnen. Volgens den correspondent van Politiken hebben de Russen nu op éen dag der tigduizend man verloren. Maar die correspondent is een Deen: ik vermoed dat hij wat overdrijft. De Duitschers beleven hun zesde groote spoor wegongeluk sinds het begin van den oorlog en wonderlijk genoeg zijn het allemaal botsingen. Dit is de ergste van alle zes: het D.N.B. meldt 130 dooden en honderd gewonden. Met de vijf vorige spoorwegrampen geeft dat een totaal van 230 dooden en 260 gewonden en men vraagt zich af. omdat dc Duitsche spoor wegen altijd goed en betrouwbaar zijn geweest, of er misschien wat te veel ervaren spoorweg mannen voor militairen dienst zijn opgeroepen. Dat lijkt een aannemelijke verklaring. Maar als zij juist is zijn die vijfhonderd menschen ook al weer oorlogs-slachtoffers, zij het dan indirect. In de Fransche Kamer krijgt Daladier zijn oor- logscredieten voor de eerste drie maanden van 1940 met algemeene stemmen. Het getal francs doet astronomisch aan. Het is 55.000.000.000. Maar dat is nog maar het eerste partje, zoogezegd, van de 249.000.000.000 francs die de Kamer al in prin cipe heeft toegestaan. In de eerste drie oorlogsmaanden, zegt. Daladier, zijn 1438 Franschen gedood: 1136 bij het leger, 260 bij de vloot, 42 bij de luchtmacht. En hij kon digt voortzetting van den vesting-oorlog te land aan en merkt op dat als men dit een zonderlingen oorlog noemt, hij dien verkiest boven den toe stand in December 1914. Wie zich herinnert dat het toen de lijsten van dooden en gewonden der strijdende volken waren die astronomische getal len bereikten, zal hem gelijk geven. Overigens. Overigens zou ik willen weten hoe de wereld Kerstmis zal vieren. Misschien zullen wij na Kerstmis gevoelen hoe waarlijk zij het gedaan heeft. Ik hoop het R. P.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9