Uit de Om&tieken J Bewaar de zachtheid van Uw huid WOENSDAG 27 DECEMBER 1939 H A A R i; E M'S D S 'G B E A E 9 jjllll»» «UIII^ aamlillik HEEMSTEDE Bijslag op steunuitkeering. Van 5 der netto uitkeeringen. B. en W. schrijven o.a. aan den' Raad: Het is een bekend feit, dat de kosten der eerste levensbehoeften tengevolge van de bijzondere tijds omstandigheden een stijging van pijn. 5 pet. heb ben ondergaan. Deze stijging kan uiteraadd be zwaarlijk worden opgevangen door hen die zijn aangewezen op den steun. Op dezen grond achten wij dan ook noodig, dat wordt overgegaan tot het toekennen van een duurtebijslag van 5 pet. van de netto uitkeeringen met inbegrip van den brand- stoffenbijslag. Voorts achten wij het billijk, Üat, wanneer de netto-uitkeering is verkregen door af trek van inkomsten, niet met arbeid verkregen, van het bruto-uitkeeringsbpdrag, de bijslag ook wordt verleend over bedoelden aftrek. Wij voegen hieraan nog toe, dat de meerderheid van ons college van oordeel is, dat geen bijslag moet worden verleend, wanneer daardoor de in de „Steunregeling voor Werkloozen" gestelde maxima worden overschreden. De kleinste minderheid in ons college wenscht den bijslag toe te kennen zon der met deze 'grenzen rekening te houden. De kosten van dezen bijslag zullen, wanneer ook Maatschappelijk Hulpbetoon tot verhooging der uitkeeringen v.an de door dezen dienst gesteun- Iden, zou overgaan, een bedrag vorderen van rond f 12.000.per jaar, welke uitgaaf naar het oordeel van ons college zal leiden tot belastingverhooging. Wij bieden den Raad een ontwerp-besluit ter vaststelling aan, inhoudende een bijslag van 5 pet. der netto-uitkeeringen met inbegrip van den brand stoffenbijslag. ROOIEN VAN BOOMEN. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten tot het rooien van: a. een veertigtal op verschillende plaatsen in de gemeente staande zieke iepen: b. één zieken eik op het Raadhuisplein; c. 2 lindeboomen staande aan de Lucas van Ley- 'denlaan; d. een rij iepen staande aan de westzijde van de Clivialaan. BENOEMING BESTUURSLID MAATSCH. HULPBETOON. Volgens den rooster van aftreding zal mevr. J. T. Heuff-Schoonakker op 1 Januari 1940 periodiek aftreden als lid van het bestuur van den gemeen telijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. In venband hiermede hebben B. en W. voor de voorziening in bovenvermelde vacature de navol gende voordracht opgemaakt: 1. Mevr. J. T. Heuff-SchÖonakker (aftredend). 2. Mevr. E. Bus-Zwart. DE „TONNENACTIE" VAN „DE HEEMSTEEDSCHE TREKKERS". De „tonnenactie" van „De Heemsteedsche Trek kers" heeft als resultaat gehad, dat zij op 17 ver schillende plaatsen een Kerstgave hebben kunnen uitreiken. CABARETAVOND D. E. S. Dinsdag gaf de R.-K. Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" voor haar leden en donateurs -een cabaretavond in het R.-K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg, ter viering van haar 40-jarig bestaan. De voorzitter, de heer J. J. Schelvis, hield een openingsrede, waarin hij o.m. mededeelde, dat het bestuur van D.E.S. reeds vroegtijdig plannen had gevormd om het 40-jarig bestaan op grootsdhe wijze te vieren, nl. door het uitschrijven van een tooneelconcurs. Verschillende tooneelvereenigin- gen uit de. omgeving hadden reeds toezegging ge daan aan dit concours deel te nemen, toen plotse ling de mobilisatie deze plannen in duigen deed Vallen. Het bestuur meende echter het 40-jarig bestaan 'der vereeniging niet stilzwijgend te kunnen laten voorbijgaan. Vandaar deze cabaretavond. Spr. eindigde met den wensch, dat de aanwezi gen een prettigen avond zouden hebben. De zorg voor het verdere deel van den avond was opgedragen aan Jan Nibbering en zijn ensem ble, dat beschaafde cabaretkunst op de planken bracht, afwisselend ernst en luim, doch steeds boeiend door zeer goede voordracht. Gesteund door een uitstekend orkestje liet het vroolijke trio van Piet Dieben spoedig de geheele zaal schateren van het lachen; mej. L. Stappers, die over een mooi stemgeluid beschikt zong o.m. heel gevoelvol „Madonnakindje" van Catharina van Rennes en het bekende „Standchen" van Schubert. Ter afwisselling toonde Wil Boogaard zich een vitruoos op de accordeon. Het was een gezellige en kunstvolle avond, waarop het bestuur van D.E.S. met voldoening kan terugzien. BLOEMENDAAL HBTSPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal Vrijdag 29 December a.s. geen spreekuur houden. AERDENHOUT KERSTFEESTVIERING OP DE „HARTENLUSTSCHOOL'. De Hartenlustschool te Overveen heeft het eerste schoelkwartaal en tevens het jaar besloten met een Kerstfeestviering in de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen, alwaar de leer lingen het afgeloopen kwartaal moesten verblij ven. Ouders, leeraren en leerlingen kwamen in de aula bijeen. De feestelijke bijeenkomst werd geopend door het hoofd van de school, dr. T. Popma, die alle aanwezigen welkom heette en in het bijzonder den inspecteur van het L.O.-onderwijs den heer Verwey en den rector van het Kennemer Lyceum dr. de Vletter. Dr. Popma stipte eenige belangrijke punten uit het afgeloopen jaar aan. Mevrouw Popma, die over een prachtige stem beschikte, zong twee Kerstliederen. Mevrouw Daniëls begeleidde haar uitstekend op de piano. Beide dames werden met een welverdiend ap plaus beloond, terwijl hen door twee meisjes bloe men werden aangeboden. Na dit muzikale gedeelte vertelde dr. Popma een kerstverhaal. HAARLEMMERMEER GESLAAGD. Te Wageningen is geslaagd voor het examen tuinbouwkunde L.O., de heer F. W. Krüger te Vijfhuizen PERSONALIA. Tot leerkrachten aan de Chr. school te Nieuw Vennep zijn benoemd de dames A. Hooimeijer alhier en A. Siezenga te Aerdenhout. wanneer het weer koud en guur is met de huidvoedende en huidverfraaiende Purol. - Doos 30 ct. (Adv. Ingez. Med.) Belangrijk werkverschaffings object. Kosten ongeveer 107.000. Voor de in 1940 uit te voeren verdieping die in het groote werkprogram van het waterschap „De Haarlemmermeerpolder" als wenkverschaffings- object is opgenomen komen in aanmerking tie IJtocht tussdhen Lisser- en Vennepertocht; de Slotertodht tusschen Vijfhuizertodht en Kruisvaart; de Kagertocbt tusschen Vijfhuizertocht en Kruis vaart, tusschen Kruisvaart en Achterkanaal en Bennebroekertocht en Vennepertocht; Liedetocht tussdhen Spaarnwoudertocht en Ringdijk; Nieuwer- kerkertocht van Bennebroekertocht tot Venneper tocht; Slotertocht van Lissertocht tot Venneper tocht en Slotertocht van Spaarnwoudertocht tot Vijfhuizertócht. De kosten van deze werken zullen ongeveer f 80.000 bedragen, terwijl voor de verbetering van de ipl.m. 20 K.M. lange Hoofdvaart met bermen f 27.000 gevoteerd werd; tezamen al zoo ongeveer f 107.000. Hiertegenover staat echter een subsidie van het Rijk voor de uitvoering van een en ander, ten bedrage van f 78.000. Indien bovengenoemde werken niet in werkver schaffing zouden plaats vinden, zouden de kosten pl.m. f 42000 bedragen. HET ZIEKENHUIS VERLATEN. Naar wij vernemen, is mej. J. van Wijk te Hoofd dorp die eenige weken geleden door het op hol slaan van de paarden van een wagen viel dn ern stig gewond werd zoover hersteM, dat zij het ziekenhuis in Haarlem heeft mogen verlaten. SANTPOORT „STEUN IN NATURA". Dank zij veler medewerking was het comité „Steun in Natura" in staat aan 69 behoeftige ge zinnen een flink Kerstpakket te zenden. KERSTSPEL. Door de afdeeling Santpoort van den V.C.J.B. werd in de Ned. Herv. kerk een Kerstspel opge voerd, waarvoor een groote belangstelling be stond. Voor dat tot de opvoering werd overgegaan, sprak Ds. R. H. Oldeman, voorganger van de Vrijz. Hervormden te Haarlem, een kort wijdingswoord, hetwelk, hij aanving met het stellen van de vraag; „Mogen wij wel Kerstfeest vieren, het feest ter herdenking van de geboorte van den Vredevorst?" Voelt gij, zoo vervolgde spreker, de tegenstelling met wat in onze dagen geschiedt? Negentien eeuwen lang is het Christendom gepredikt en wat is het resultaat? Daar is in de landen, waar zij wonen, die wij plegen heidenen te noemen, gezegd: „Gij hebt ons gezegd een Vredevorst te brengen, maar wij ra den u aan terug te gaan en te blijven, waar gij zijt, want in werkelijkheid hebt gij ons niets an ders gebracht dan alcohol en strijd". Velen keerden het Christendom den rug toe, om dat ook zij de tegenstelling gevoelden. „Het Chris tendom heeft al zijn kracht en macht verloren", zeggen zij. Maar als wij hief te zamen komen, wil len wij getuigenis afleggen van het feit, dat wij den moed niet opgeven. In het geloot werkt ook God en Hij zegt ons te blijven getuigen. In de duistere tijden, welke wij thans beleven, is dat ge loof van groote waarde. We zijn blij, dat er jonge menschen zijn, die aan dat geloof willen blijven vasthouden en die heden willen toonen het met Christus te durven wagen in deze wereld. Mogen zij ons stemmen voor de juiste viering van het Kerstfeest. Hierna zongen de aanwezigen „Daar is uit 's we relds duistere wolken", waarna de V.C.J.B.'ers op aangrijpende wijze het Kerstverhaal uitbeeldden. De engel, die o.m. de blijde boodschap aan de her ders verkondigde, speelde hierbij een voorname rol, terwijl verder de zeggingskracht van den „derden herder" en den „derden koning" ons troffen. Ook de costumes droegen het hunne bij om de aanwe zigen in den juisten sfeer te brengen, doch de ver schillende sieraden aan de handen hadden beter een oogenblikje afgelegd kunnen worden. IJMUIDEN Kerstvergadering S. D. A. P. Spreker de heer 1. Bommer. In „Ons Huis" aan den IJmuider Straatweg hield de afdeeling Velsen der S. D. A. P. Tweeden Kerstdag haar jaarlijksche morgenbijeenkomst, waarin de heer J. Bommer. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. een kerstrede uit sprak. De afdeelingsvoorzitter, de heer van Nifterick. leidde den spreker met een korte speech bij de in groote getale aanwezige geestverwanten in. De voorzitter wees daarin o.m. op de traditie der kerstvergaderingen, een traditie, welke reeds meer dan 40 jaar oud is, maar welke de af dee lingen in den lande toch niet graag zouden wil len missen. De heer Bommer ving zijn rede aan met de vie ring van het kerstfeest in deze dagen te bespre ken. „Vrede op aarde" is welhaast tot een hoon geworden in 1939. „In de menschen een welbe hagen" wellicht nog meer. 70 pCt. van de wereld bevolking verkeert op voet van oorlog. Een ieder wendt het „Vrede op Aarde" aan tot camouflage van zijn eigen bedoelingen. Spr. wees op de ellen de overal in de wereld en kon zich begrijpen, dat velen zich de vraag stellen: moeten wij dit Kerst feest werkelijk vieren? Een antwoord op die vraag ziet men in Finland Ondanks het feit, dat er op den Eersten Kerst dag 100 vijandelijke bombardementsvliegtuigen boven het kleine Finland verschenen vierde men daar toch het feest des Lichts. Juist in deze donkere dagen heeft men de grootste behoefte en het sterkste verlangen naar een viering van het Kerstfeest, dat spr. ziet als een symbool van het verlangen naar een betere wereld, waar onze idealen verwezenlijkt zijn en waar vrede en rechtvaardigheid heerschen. De verschillende periodes der partij bespreken de kwam de heer Bommer via het Plan van den Arbeid tot de breuk der coalitie en het deel nemen van Sociaal-democratische ministers aan de regeering. Spr. zeide, dat men nu niet verwachten kan, dat deze 2 ministers in een raad van 9 de over hand hebben en wij dus een sociaal-democrati sche regeering hebben, maar wel is het nu zoo, dat men deze 2 ministers in hun eigen departe ment moet beoordeelen Ook voor de leden der partij staat critiek op hen vrij. In het tweede deel van zijn rede onderwierp spr. de buitenlandsche politiek aan een be schouwing. De arbeiders mandolineclub .Excelsior" onder leiding van Johan B. Kok bracht o.m. met eenige vlot uitgevoerde, fraai verklankte strijdliederen de juiste afwisseling. Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 27 December 1939. Tarbot 200180 cent per K.G. Tong 15593 cent per K.G. Heilbot 120102 cent per K.G. Griet f40—f21 per 50 K.G. Groote schol f 19f 18 per 50 K.G. Middel schol f 22—f 19.50 per 50 K.G. Zf tschol f 20.50—f 20 per 50 K.G. Kleinschol f 18,50—f 16 per 50 K.G. Bot f 11 per 50 K.G. Schar f 8,50 per 50 K.G. Poontjes f 9f 7,50 per 50 K.G. Groote schelvisch f 17f 15 per 50 K.G. Middel schelvisch f 18,50f 13 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 17 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 11,50f7,40 per 50 K.G. Groote gul f 16,50—f 11,50 per 50 K.G. Wijting f 8,60f 5 per 50 K.G. Makreel f 13—f 10,10 per 50 K.G. Versche haring f 9,30f 7,60 per 50 K.G. Kabeljauw f 66—f 26 per 125 K.G. Vleet f f 1,70 per stuk Leng f 1,70f 0,65 per stuk Koolvisch f 1,45f 0,56 per stuk Rog f 13 per koop BESOMMINGEN. Manden. Trawlers. 2400 Erin IJM 12 f 14.070 1310 .Gloria IJM 37 f 7. 710 Utrecht IJM 73 f 5.130 700 Libra IJM 98 f5. 590 Eveline IJM 115 f 3.940 480 Cornelis IJM 15 f 3.900 Kotter: O 245 f 1110. Loggers: KW 103 f 1100; KW 162 f 1240; KW 35 f1140. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuis stoomende voor de Donderdagmarkt: Maria van Hattem IJM 1, vangst: 400 manden haring, 100 manden diversen. Totaal 500 manden. ANIMO IN BLOK 19. Men schrijft ons: De bewoners van blok 19 waren dezer dagen in Kennemerhof bijeen. Zij waren bijeengeroepen door het actieve Blok-comité om de uitrusting in oogenschouw te nemen van den blokpost, welke gevestigd is in de Creutzbergschool. Het bord „Blokpost" aan den gevel van die school schonk ons eerder reeds de overtuiging, dat er in dit blok hard gewerkt wordt. Het blok-comité bezocht twee aan twee alle be woners van het blok om ze voor te lichten en om financieelen steun te vragen voor de blokpost- uitrusting. Elkeen droeg zijn steentje bij. Daarnaast verzorgde de één de propaganda, steunde de ander meer financieel, een derde bracht het blok in kaart, schaal 1 op 500, een vierde verzorgde het slangenmateriaal, een vijfde de verbandkist, elk naar zijn gaven en kennis van zaken, goed en goedkoop; we zagen er ook storm- lampen met blauw glas, verduisteringslampen, enz., kortom een uitrusting, welke er wezen mocht. Nog vloeien de bijdragen om de uitrusting ver der te volmaken. Een cursus van vijf lessen voor „Eerste Hulpverleening" wordt gegeven voor alle b'okbewoners. Uit een en ander blijkt, dat de leiding hier in vertrouwde handen is. Als alle blokken zoo slagen, dan is de georgani seerde zelfbescherming goed verzorgd, dan is de grondslag gelegd voor een luchtbeschermingsor ganisatie, waarop de bevolking zich met vertrou wen kan verlaten, omdat in het blok gelegd wordt de persoonlijke band waardoor rekening gehou den lean worden met ieders huiselijke omstandig heden, met ouden van dagen, met zieken enz. Zoo is de luchtbescherming een organisatie van allen voor allen. De achterblijvers hebben ongelijk! Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst sprak een woord van groote waardeering voor hetgeen hier werd tot stand gebracht. Te verwachten trawlers. De onderstaande trawlers bevonden zich Dins dagavond tien uur nog op zee. Vertrokken Vrijdag 15 Decenfber: Petten IJM 49, Maria van Hattem IJM 1. Vertrokken Zaterdag 16 December; Norma Ma ria IJM 6, Gerberdina Johanna IJM 38. Vertrokken Maandag 18 December: I. S. Groen IJM 130. Vertrokken Dinsdag 19 December: geen traw lers naar zee vertrokken. Vertrokken Woensdag 20 December: geen traw lers naar zee vertrokken. Vertrokken Donderdag 21 December: Haarlem IJM 9. Er bevonden zich Dinsdagavond tien uur nog 6 trawlers op zee; 6 waren er heden aan den af slag (n.l. de Libra IJM 38, Cornelis IJM 15, Erin IJM 12, Gloria IJM 37, Eveline IJM 115 en Utrecht IJM 73) en 12 waren er binnen (n.l. de Protinus IJM 35, Maria IJM 95. Viking'Bank IJM 183, Knikker IJM 4, Dirkje RO 53, Claesje RO 46, Ca roline IJM 26. Adelante IJM 19, Prinses Beatrix IJM 117, Uiver IJM 384, Bergen IJM 16 en Delft IJM 17), zoodat er in totaal 24 trawlers in bedrijf zouden kunnen zijn. VELSEN SOLDATEN HADDEN EEN PRETTIGEN AVOND. Op den tweeden Kerstdag vond 's avonds een feestelijke bijeenkomst plaats van officieren, on der-officieren en soldaten van 1-III-42 R. L met hunne dames in de gymnastiekzaal van de Chr. School aan de Van Langeveldtstraat; welke zich in een groote belangstelling mocht verheugen. „Een woordje vooraf" werd gesproken door luitenant J. Groen, die hierin allen hartelijk welkom heetfe en een gezelligen avond toewenschte. Het mannenkoor „Eendracht" verleende dezen avond onder leiding van zijn dirigent den heer Stephen Jansen medewerking. De volgende liede ren werden ten gehoor e gebracht en oogstten veel bijval en bovendien een hartelijk applaus, nl. Kerstlied (Bernard Diamant), Jesu dulcis (Kothe,) Wanderers Nachtgebet (C. M. von Weber), Omhoog (Jos. Beltjens), De Noordzee (Ed. Flipse). Het meer ernstige deel van den avond werd ver zorgd door den Aalmoezenier Van Engelen wiens toespraak met aandacht werd gevolgd. Verder werd de avond gevuld door een zeer in teressante filmvoorstelling, bevattende „Ons doen en laten", waarin het soldatenleven voortreffelijk werd weergegeven, welk programmanummer met het draaien van een teekenfilm werd besloten. Dit gedeelte werd verzorgd door den heer J. H. Bak ker en oogstte veel succes. De conferencier sergeant L. de Jong droeg veel tot het welslagen van den avond bij. Het optreden van den monaccordconist den heer D. Tang, even- als.dat van den harmonica-virtuoos den heer Brou wer, werd ook met een hartelijk applaus beloond. Als een bijzonderheid mag worden vermeld, dat deze avond door de soldaten zelf werd gefinancierd waarvoor ze geruimen tijd een deel van hun soldij hadden gespaard. Consumpties werden gedurende de pauze gratis geserveerd. Deze mooie en uitste kend geslaagde avond werd door kapitein A. D. E. Voerman met een hartelijk woord, waarin dank werd gebracht aan allen, die aan het welslagen hadden bijgedragen, gesloten. KENNEMER PLUEVTVEEVEREENIGING. De volgende successen werden door bovenge noemde vereeniging geboekt op de nationale ten toonstelling voor pluimvee en konijnen te Hillegom: J. Verzijlbergh met 5 inzendingen goud- en zil- verwyandotten 3 le prijzen. 1 2e prijs en 1 3e prijs met 2 eereprijzen. H .Groen met 4 inzendingen Buff-wyandotten 4e le prijzen met 12 eereprijzen, waaronder het mooiste hoen, het mooiste trio en de mooiste col lectie hoenders der geheele tentoonstelling. J. C. Vreeze met 2 inzendingen Ancona's 1 le pr., 1 2e pr. met eereprijs. B. H. Vink met 1 inzending Lotharinger-blauw 1 2e prijs met eereprijs. C. P. Noppen met 1 inzending Hollander konijn grijs 1 le prijs. B. van Dijk met 1 inzending Hollander Isabella 1 le prijs. H. van Riessen met 5 inzendingen Polen 2 2e prijzen en 1 3en prijs. BEVERWIJK Kerstconcert in de Ned. Herv. Kerk. Succes voor de Doopsgezinde koren. Het gecombineerde concert, dat het Doopsgezind Zangkoor georganiseerd had in samenwerking met dezelfde zangkoren uit de gemeenten van Am sterdam en Haarlem verheugde zich in een groote belangstelling. Velen waren den avond van den tweeden Kerstdag naar de oude Hervormde kerk getrokken om deze zanguitvoering, die veel schoons beloofde, bij te wonen. Nu, daarin zijn zij door de Doopsgezinde zangers en zangeressen niet teleurgesteld. Alvorens deze zich echter lieten hooren, opende de predikant Dr. Alb. Vis, voorganger der Doopsgezinde gemeente te Be verwijk, den avond. Hij was verheugd, dat deze zangers en zangeressen zoo veel tijd en toewijding hadden willen geven om dit concert te doen slagen, een concert dat toch ook bedoeld was als een wij ding van deze Kerstdagen. De gastvrouwe, het D. G. Z. uit Beverwijk on der leiding van den heer H. van Dijk, opende het programma met een schoon 15de eeuwsch lied „Im- manuel", dat, vlekkeloos gezongen, een indrukwek kende inzet was van dezen avond. Mevr. J. Suyck Schik zong er klankvol de solopassages in; homo genen zang en goed afgewogen registers noteer den we. Jammer, dat Sweelinck's waardevolle compositie „Hodie Christus" verviel en we er een wat „gewo ner" werk voor in de plaats kregen: Anton Aver- kamp's „^Engelen komt", dat beschaafd uitgevoerd werd met verzorgde nuanceeringen. Het mannen koor, met name het tenoren register, gaf goed partij, nergens geforceerd. Jac. Zwaan's Kerstlied vergde meer van de ca paciteiten van het D. G. Z.; vooral het „maatje" speelde bassen en tenoren wel eens partij. Dank zij het rhythmisch vaste vrouwenkoor was dit slechts van voorbijgaanden aard. De sopranen deden geforceerd aan in enkele, min der gunstig liggende (en minder gelukkig, gevon den) passages aan het slot. Niettemin was het knap uitgevoerd Het D. G. Z. uit Amsterdam stond onder leiding van Joh. G. de Jong. In dit ensemble was de jeugd sterk vertegenwoordigd. En wie denkt dan niet aan het: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst? Zoo was deze zang een belofte voor de toekomst van dit D. G. Z. Het was treffend, welk een aandacht 'de dirigent kreeg van zijn adepten, die hem strak volgden in zijn aanwijzingen. „Ave Verum", wat aan den tra gen kant, was voor Amsterdam nog een flinke op gave; er was een neiging tot zakken. De altjes en sopraantjes zongen als dameskoor „Wo wilist du hin" van J. P. Krieger met veel animo en met een goed opvolgen der crescendo- en de- crescendo-teekens. De altjes zijn door haar jonk heid nog niet zoo ver, dat haar stemmen het ver- eischte timbre hebben voor een dameskoor, dat in alle opzichten bevredigt: het was nu nog vrij ijl. We misten mooie donkere altstemmen, die het te gen de frissche jonge sopraantjes konden opnemen. Mej. Kalff verzorgde de piano-begeleiding. De zangers en zangeressen uit Haarlem werden aangevoerd door den heer Jac. Zwaan, die voor een heel wat rijper en ervarener koor stond. O, Kerst nacht, van Julius Röntgen liet al onmiddellijk hoo ren, dat hier een ensemble van groot formaat stond, een koor van een stralenden klank, dat Röntgen's compositie alle eer bewees. Dames- en heerenstem- men waren aan elkaar gewaagd; het was één van klank en in alle opzichten beschaafd. „Een stem in Rama", het vroeger veel gezon gen lied van Brands Buijs, zette voor het mannen koor gelukkig in. De moeilijkheden werden vlot overwonnen (zoo tusschentijds werd trouwens meermalen toon aangegeven. Dat is wel wat vrij). Prachtige ppp. werden er gemaakt. Ook rhyth misch zat het werk van Brands Buys, dat Zwaan met felle tegenstellingen liet zingen, er perfect in, zoodat het een uitvoering met vele kwaliteiten werd Tot slot van dezen vocalen avond zongen de drie koren onder directie van den heer Van Dijk geza menlijk Mendelssohn's Psalm 42 en Van Beethoven's „Die Himmel rühmen des Ewigen Ehre", dat tot een massale zang werda Wat een benijdenswaardige bezetting was dit voor den dirigent! Zulk een ff in „Die Ehre Gottes" was van een volume, dat het ons ademloos luisteren deed. En wat hebben we genoten van Mendelssohn's 42ste Psalm, een en al melodie met een slotkoor „waarin je je hart kunt uitzingen", zooals een on zer bekende paedagogen placht te zeggen. Mogen we verklappen, dat we er graag tien Rama-stemmen voor cadeau geven? Voor het koor is mevr. Suyck een onvervangbare kracht. Van haar taak als sopraansoliste heeft zij zich uitnemend gekweten. Voor een brillante vertolking der pianobegelei ding zorgde de heer Roelof Riphagen, wiens in- tens-muzikale spel wij reeds meermalen geroemd hebben. En zoo was deze Psalm het pakkende slf>t van een mooien avond. Kersttentoonstelling van Postduiven De postduivenvereniging „De Reisduif" heeft tijdens de Kerstdagen in het Veilingsgebouw „Centrum" een postduivententoonstelling gehou den. Ondanks den zeer korten tijd van voorbe reiding werd toch een zeer bezienswaardige col lectie vogels bijeengebracht, waaraan vele hou ders en liefhebbers op een van de beide feestda gen sportieve vreugde hebben beleefd. Dank zij den voortvarenden arbeid van de commissie van voorbereiding, gevormd door de heeren J. H. Hoefakker, J. Exalto, C. Weststra ten, C. Hoeks en A. Weeda, was alles tot in de puntjes verzorgd en op tijd gereed. De keurmeester, de heer H. J. Handgraaf uit Haarlem verrichtte Zondag het moeilijke en nauwgezette keuringswerk, daarbij op voortref felijke wijze door de leden van de commissie ter zijde gestaan. Zondagavond heeft de voorzitter van „De Reis duif", de heer G. v. d. Winden, de tentoonste1- ling met een enkel woord geopend. Hij bracht in dit openingswoord allereerst hulde aan de leden van de commissie, „het wak kere vijftal", zooals de heer v. d. Winden het uitdrukte, den keurmeester voor diens belange- looze medewerking en den heer J. Kee, con cierge van het gebouw, die in den vorm van raad en daad zijn hulp en bijstand verleende. Na dank te hebben gebracht aan de schenkers van de eereprijzen, „De Reisduif" en de firma Minne en Smit, opende de voorzitter de/ten toonstelling met den wensch, dat zij ietsjcer- zaams en goeds mocht brengen voor de sp^i o m het algemeen en voor „de Reisduif" In het bij zonder. Een nieuwe R.-K. Meisjesschool? De contactcommissie voor de R.K. scholen heeft bekend gemaakt, dat zij in verband met de groo te toeneming van het aantal leerlingen m het bijzonder aan de meisjesscholen pogingen doet om tot oprichting van een nieuwe school te ge raken. Er is aan gedacht die school eventueel te stichten in het Westelijk deel van Beverwijk ln verband met het ontworpen uitbreidingsplan en de vestiging van gezinnen aan die zijde van de gemeente. Noch over de vraag waar die school zou komen noch over de vraag of het een jongens- of meisjesschool zal worden is iets beslist. Een en ander is afhankelijk van de besprekingen die daartoe met Rijk en Gemeente moeten worden gehouden. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen). Tie Jiiutstetxen: wacht sig-aaleett: Een begaafd....» beeld houwster! Luise Rainer is "een der Weensche ontdekkingen van Max Reinhardt. Als actrice had zij grooten naam in Europa, alvorens zij naar Amerika ging, maar geen camera in ons werelddeel zag haar voor de lens. Op haar zestiende jaar was zij reeds een won derkind op het Europeesche tooneel. Zij speelde bij voorkeur de zwaarste rollen, Shakespeare, Ib sen en Pirandello. Toen zij in „Zes personen op zoek naar een auteur" optrad, zag een talent-scout van de Metro-Goldwyn-Mayer haar in Weenen. Haar eerslerol in het nieuwe werelddeel was de Amerikaansche verfilming van Escapade met William Powell. Beroemd werd zij eohter voor al len, die haar niet persoonlijk hadden zien optre den, door haar waarlijk uitstekende creatie met Anna Held in The great Ziegfeld, andermaal tegen over Powell. Zij won daarmee den hoogsten lof, dien Amerika zijn filmsterren te geven heeft: den prijs van de Academy of Motion Pictures als „beste actrice van het jaar". Maar een nog grooter wonder zou volgen: in het daarop volgende jaar speelde zij de rol van de nederige boerenvrouw O'Lan in De goede Aarde met een bijna mystieke overgave. En ten tweedea male, derhalve twee jaren achtereen, bekroonde de Academy of Motion Pictures haar werk! De rol van een eenvoudig, uitheemsch volksmeisje in New-York, Big City („Wereldstad"), met Spencer Tracy als taxi-chauffeur volgde. Nogmaals speelde zij met William Powell in de Amerikaansdie versie van Willy Reisdh' prachtig scenario Escapade en van de ook hier bekende film De kandelaars van den keizer. Toy Wife („Kind-vrouwtje") zog haar als Frou-Frou en zij was de ster van de gran dioze film over het leven der familie Strauss in Weenen: The great Waltz. Haar laatste film speelt ifc de tooneelkringen, waarin zij gewend was te verkeeren: Dramatic School met Chaplin's vrouw Paulette Goddard en Alan Marshal. Luise Rainer is voor alles actrice: tooneelspelen gaat haar boven alles in de wereld. Verder is zij zeer intelligent, vooruitstrevend (zij is getrouwd met den modernen Amerikaanschen tooneelschrij ver Clifford Odet), houdt van muziek en wel van alle soorten muziek, van Beethoven tot hot jazz. Bovendien is zij een begaafde beeldhouwster en spreekt altijd tegen, dat zij aan een roman be zig is. Builenlandschc bladen in de Duitschc taal in Duitscbland verboden. BERLIJN 23 December. Hitier en Göbbels heb ber. een verbod uitgevaardigd, waarbij alle buiten landsche dogbladen, die in de Duitsche taal gedrukt zijn in het geheele rijk verboden worden, zoowel de verkoop als de circulatie. Dit verbod is gebaseerd on de wet „voor de bescherming van volk en staat". Dit verbod betreft voornamelijk een aantal Zwit- sersche bladen als ook de „Pester Lloyd" uit Boe dapest. Tot nu toe mochten deze bladen in Duitsch- land eireuleeren. Vooral worden de „Pester Lloyd" en de „Neue Basler Zeitung" hierdoor getroffen. Deze couranten zagen hun oplagen door een groo- tere vraag uit Duitschland die voornamelijk sedert het uitbreken van den oorlog dateerde, aanzienlijk toegenomen. (United Press). Suikerbietenteelt wordt uitgebreid. 's-GRAVENHAGE, 23 December. Bevorderd zal worden, dat maar alleen voor het jaar 1940 een grootere hoeveelheid suikerbieten hier te lande wordt verbouwd Deze uitbreiding zal wor den bewerkstelligd doordat een nader vast te stel len garantieprijs door de suikerfabrieken wordt uitgekeerd over een hoeveelheid van 2000 mil- lioen k.g. suikerbieten. Dit beteekent, dat de op pervlakte, welke in 1940 kan worden bebouwd, on geveer 25 pCt. grooter kan zijn dan de laatste laren het geval was BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 23 December 1939. Bevallen: 21 Dec., G. C. A. Kuijpers—Plasmeijer, d.,M. J. Klooster—de Vos, z, 22 Dec. Th. M. Meijer —van Schaik, d.. J. H. van Os—de Jong. d.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7