WMK Weer onrust in de Belgische politiek. verlies ver De „krach" van de Crédit Anversois en de gevolgen. MAART 1940 NAAMKAARTJES DONDERDAG 28 DECEMBER 1929 HAAïLE M'S DAGBEAÖ 8 Naar een kabinetscrisis? Onze Brusselsche correspondent schrijft: SINDS de regeering van de „nationale" unie" door den heer Pierlot in Septem ber j.l. gevormd werd, ls er van werke lijke eensgezindheid in deze ploeg van 13 Katholieken, Liberalen en Socialisten maar weinig te bespeuren en nog minder in de achter haar staande partijen. Alleen over de buitenlandse he politiek van den heer Spaak blijkt men het steeds meer eens te worden. Maar het is vooral de economische en financieele politiek, die veel critiek onder vindt en dikwijls van het gebrek aan cohesie van dit ministerie getuigt. Alleen de vrees voor een kabinetscrisis In dezen gevaarlijken tijd heeft tot dusverre haar bestaan gered. In de laatste dagen is de politieke toestand echter dusdanig verscherpt, dat men weer ernstig met deze mogelijkheid rekening houdt. Eén der jongste gebeurtenissen werpt wel een schel licht op den huldigen toestand. Tot in den Op deze veilige** en aangename wijze. Nu kunt Uw overtollig vet kwijtraken. Zonder dieet zonder vermoeiende oefeningen... zonder schadelijke medicijnen. Mousseerend Wex, de veilige, aan gename. bruisende drank ver- mindert Uw dikte en vermeerdert tegelijkertijd Uw energie. Mej. A.W. verloor 30 pond overtollig vet zonder haar gewone levenswijze of voeding te veranderen. Alles wat zij nam. was Wex - twee theelepels in een half glas water, 's morgens «lirect bij het opstaan ..Mijn omvang van buste, taille en heupen verminderde", schrijft zij. „Mijn gezondheid is vooruitgegaan en mun teint is frisch er. gezond." Als U Uw slanke, aantrekkelijke fi guur wilt terugkrijgen, doe dan zooals zij. neem Wex. Wex is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten in handige, apart verpakte hoeveel heden. een doos van 6 stuks voor 40 cent. of een groote flesch voor F 1.20. MOUSSEEREND DRUIVENZOUT (Adv. Ingez. Med.) „Edelvalk" draagt de vlag der K.L.M. naar Lissabon. Aansluiting op Trans-Atlantischen dienst. Woensdag is de Douglas DC 2 „Edelvalk" van Schiphol naar Lissabon vertrokken waar het toe^ stel gestationneerd zal worden, in afwachting van de vergunning voor een regelmatige verbinding tusschen Lissabon, waar thans de Amerikaansche trans-atlantische luchtdienst zijn eindpunt heeft, en het nog in stand gehouden luchtnet van de K. L. M. met Schiphol als beginpunt. Onder commando van gezagvoerder H. Brink huis vertrok het toestel uitgeleid door tal van officials van de Kon. Luchtvaart Maatschappij en familieleden der bemanning, welke bestond uit tweede bestuurder J. Stroeve, radiotelegrafist J. F. Varekamp, en werktuigkundige Molenaar. Op het vliegveld bevonden zich de directeur van de K. L. M,. de heer A. Plesman, de heer De Vries, leider der afdeeling handel, de waarnemende havenmees ter Van Beek, de leiders van vliegdienst en tech- nischen dienst, de heeren Fuchs en Spit. Voorts waren er nog de gezagvoerders Geysendorfer, Hongdong, Scholte en Verhoeven. Nadat de „Edelvalk" was vertrokken, zette de heer Plesman uiteen, wat nu eigenlijk de beteeke- nis is van deze vlucht en welke verwachtingen de K. L. M. ervan heeft voor de toekomst. Reeds lang koesterde de K. L. M. plannen om een luchtlijn AmsterdamLissabon te openen. De Engelschen hadden in het voorjaar van 1939 con cessie verkregen voor een dagelij kschen dienst tus schen Engeland en Lissabon, doch zij kwamen met de K. L. M. overeen, dat de Nederlandsche lucht vaart maatschappij een passagiersdienst van twee maal per week zou exploiteeren, omdat de British Airways tweemaal per week de post voor Bathurst moesten meenemen. Deze plannen waren in een vergevorderd stadium van voorbereiding, toen de internationale spanningen hun hoogtepunt bereikten met het uitbreken van den oorlog. De K. L. M. heeft echter haar belangstelling voor de lijn LissabonAmsterdam behouden, temeer nu de Amerikaansche clipperdienst te Lissabon eindigt, en verschillende groote Nederlandsche scheepvaart maatschappijen haar passagiers aanraden niet verder dat tot Lissabon per boot te reizen. Het is duidelijk, dat de behoefte ontstaat aan een luchtverbinding tusschen Nederland en Portugal. Teneinde het con tact tusschen de Portugeesche regeering en de K. L. M. in stand te houden, heeft de Nederlandsche Luchtvaart Maatschapij den heer Steensma met het behartigen van haar belangen in Lissabon belast. Hoewel de Nederlanders in Lissabon op lucht vaartgebied zeer goed staan aangeschreven, gaf de heer Steensma herhaaldelijk als zijn meening te kennen, dat meer vlagvertoon van de maatschappij in Portugal wel gewenscht was. Zoodoende heeft men besloten het K. L. M.-vlieg- tuig „Edelvalk" naar het Zuiden te zenden, opdat men op deze wijze hoopt sneller een verbinding, tus schen Portugal en ons land tot stand te brengen. Voorts zal de „Edelvalk" ook voor andere doel einden gebruikt worden. Het kan wenschelijk zijn, met het oog op de plannen voor de opening van den luchtdienst naar Suriname, verkenningsvluchten naar de Kaap Verdische eilanden en naar het eiland Sal te maken. In verband hiermede noemde de heer Plesman de vlucht van de „Edelvalk" een zeer belangrijke gebeurtenis voor het Nederlandsche luchtverkeer. Toen de „Edelvalk" reeds eenigen tijd op weg was, bemerkte gezagvoerder Brinkhuis, een kleine motorstoring. Hij besloot geen enkel risico te ne men en keerde naar Schiphol terug. De storing was spoedig verholpen en een uur later vertrok de machine opnieuw naar Shoreham. Vandaar wordt naar Madrid gevlogen en de derde étappe is Madrid •—Lissabon, itrcure ls verklaard dat de steenkool voor het land thans hét kostbaarste ruilmiddel is en de produc tie a tout prix moet worden opgevoerd. Daarvoor moeten allereerst werkgevers en werknemers het eens worden. Onder leiding van den socialist! schcn minister van arbeid. Balthazar, wordt be sloten tot een salarisverhooging, overeenkomstig de stijging van het indexcijfer der kleinhandels prijzen waartegenover de werkgevers het recht krijgen de kolenprijzen met fr. 3 per ton te ver- hoogen. De salarissen gaan in de hoogte, maar toen eenige dagen geleden de patroons de steen- kolenprijzen wilden opslaan, kwam er een oekase van den Katholieken heer Sap. minister van eco nomische zaken, die deze prijsverhooging ver biedt. Dientengevolge onrust in de steenkolen- nijverheid en het uittreden der patroons uit de gemengde steenkolen com missie. De grootste geschillen bestaan echter op het gebied der financieele politiek. De regeering heeft een wetsontwerp Ingediend volgens het welk van de in deze tijden verdiende extra- winsten dus niet alleen speciale oorlogswinsten 70 pet. ten bate van de Schatkist moet ko men. Hiertegenover is van conservatieve Liberale en Katholieke zijde een geweldig verzet losgebro ken. Dank zij eenige amendementen, die de mi nister van Financien In de Kamercommissie toestond, heeft de Kamer dit ontwerp, uit vrees voor een ministerieele crisis, toch met meerder heid van stemmen goedgekeurd. Maar ondanks het feit, dat de heeren Gutt en Pierlot ver klaarden dat zij geen verdere amendementen zouden dulden, heeft de Senaatscommissie nieu we amendementen aangebracht, waardoor de belasting van 5070 pet-, kan varieeren en het enkele jaar 1933 o.a. als basisjaar kan dienen. Men is nu in afwachting van de stemming in den Senaat, die deze week moet plaats hebben en waar de conservatieve elementen zeer roerig zijn. Reeds heeft de Liberale Senaatsgroep ver klaard dat zij de amendementen handhaaft. De bovengenoemde gebeurtenissen zijn echter in de schaduw gesteld door de agi tatie rondom de zaak van de Crédit An versois, hoewel de heer Gutt, in antwoord op de van Katholieke zijde hierover tot hem gerichte interpellatie, zich afvroeg of men niet meer de regeering, die het nieuwe be lastingprogramma en de belasting op de buitengewone winsten opstelde, wil treffen dan de regeering, die niet voldoende tus- schenbeide kwam ten behoeve van de depo sitohouders van de Crédit Anversois. De krach van een groote Belgische bankinstel ling als de Crédit Anversois is in België, waar het crediet sinds de Septemberdagen toch reeds stokt, een zeer ernstige gebeurtenis. De bank heeft behalve de 1500 employés, die daardoor op straat komen, vooral haar slachtoffers ge maakt in den kleinen middenstand, die zij door haar dicht net van bijkantoren en agentschap pen over het heele land wist te bereiken. Bij deze déconfiture zijn zeker 120.000 depositohou ders betrokken, waarvan het leeuwendeel hand werkslieden en kleine kooplieden. Feitelijk kon deze bank zich nooit van de haar in de crisis jaren toegebrachte slagen herstellen, en de in gewijden hadden dan ook reeds lang hun tegoed teruggetrokken. Ten slotte bleven slechts 450 millioen over, een bedrag dat niet in verhouding stond tot de hooge onkosten. Men weet dat België sinds eenige jaren een nieuwe bankwetgeving kent. In 1934 besloot mi nister Sap dat de banken, die zich hier te veel hadden vastgewerkt in hun industrieele „hol dings", gesplitst moesten worden in deposito- banken, die geen industrieele deelnemingen en n holdings, die geen gelden van het publiek moch ten aannemen. Onder de regeering van Zeeland volgde een verdere saneering van het bankwezen dat tijdens de crisisjaren door zijn talrijke „krachs" veel van zijn prestige had ingeboet maar de hulp is niet voor niets, de regeering eischte instelling van een controle-commissie en bankaccountants. Tegen deze banken-splitsing en bankcontrole is hier sinds jaren van conser vatieve zijde geageerd en men heeft nu deze zaak van de Crédit Anversois aangegrepen om deze actie te hernieuwen. Merkwaardigerwijze richt zich de veront waardiging van publiek en politici minder tegen de gearresteerde bewindvoerders van de bank instelling, dan tegen de regeering, die door haar controlemaatregelen den indruk zou gewekt heb ben dat de deposito's door den Staat gegaran deerd werden. De regeering redeneert aldus: Wanneer ik thans met de belastinggelden in tijden dat het België de grootste moeite kost, rond te komen, depositio's garandeer, al bedragen deze slechts 3% van de totale bankdeposito's ad 13 milliard, op welken weg begeef ik mij dan? Ter wijl de tegenpartij zegt: Ge hebt het publiek te veel vertrouwen gegeven in uw onvoldoend ge bleken controle en het Belgisch crediet is reeds zoo zwaar getroffen dat ge niet het recht hebt het nog verder te desorganiseeren. En deze partij heeft nu den steun gekregen van den heer Van Zeeland, de oud-premier, die eveneens van oordeel is dat de regeering zoo spoedig mogelijk de deposito's moet mobiliseeren en deze schakel in den ketting van het Belgische crediet moet herstellen. Deze kwestie heeft tijdens de Kamerdebatten een onverwachte dramatische wending genomen, waai'van de gevolgen nog niet te overzien zijn. De heer Glabbeke, één der roerigste Kamerleden, heeft den heer Marck, minister van verkeers wezen, ervan beschuldigd op den dag van de krach als laatste depositohouder nog fr 17000 te hebben opgenomen, profiteerend van zijn inlichtingen als lid der regeering. Achteraf blijkt dat de heer Glabbeke zich vergist heeft en het slechts over fr. 1700 gaat, waarvan fr. 1350 voor betaling van een salaris aan de secretaresse van den heer Marck zijn teruggetrokken, terwijl de heer Marck niet aanwezig was in de kabinetszitting, die toe non-interventie ln de zaak van de Crédit An versois leidde. In de zitting van Donderdag heeft de Christen-democraat, de Vlaming Marck, zich gerechtvaardigd, maar tegelijkertijd zijn voor nemen te kennen gegeven zijn ontslag in te die nen, ten einde verdere agitatie tegen de regee ring te voorkomen en met zijn politieke tegen standers. waarmede hij het reeds lang aan den stok heeft, te kunnen afrekenen. Hoewel de heer Pierlot dit ontslag aanvaardde, greep de oude heer Hubin (de socialist die als vrijwilliger in Frankrijk wilde deelnemen) in en beweerde dat niet de heer Marck maar de Liberale heer Glabbeke, die zoo lichtvaardig met de eer van den heer Marck was omgesprongen, moest af treden Dat is weer het sein geweest vocxr één van die roerige zittingen, waarvoor het Belgische Parlement beroemd is. De heer Marck kreeg lof tuitingen van verschillende zijden en het slot was dat de Katholieke rechterzijde, na afloop der zitting, een motie aannam waarin zij, gezien de nietigheid der tegen den heer Marck ingebrachte beschuldigingen, dezen verzocht aan te blijven, De heer Pierlot verklaarde later dat de beslissing Zendt aan familie en vrienden, een bloemen groet bij de jaar wisseling. CARL. v. EMPELEN zorgt hiervoor op de bekende artistieke wijze en niet duur. Voor geheel Nederland per „Bloemenexpresse", voor Europa per „Fleurop". BLOEMENMAGAZIJN £fl v.Empelen Heemstede - Telef. 28080. (Adv. Ingez. Med.) eenmaal genomen is. Wat nu? Maar zelfs als deze zaak met de Katholieke rechterzijde kan geschikt worden, is er nog de oppositie van den Senaat tegen de belasting en de extra-winsten. En de „Nation beige" komt al met het voorstel om oen regeering Pierlot te doen opvolgen door een andere regeering Pierlot met de zes of zeven sterkste persoonlijkheden van de huidige ploei aangezien men buiten het ministerie niet zoo gemakkelijk persoonlijkheden zal vinden, die onder de huidige omstandigheden beter zouden werken. Evang. Luthersche Gemeente. Ds. Spliethoff aanvaardt het beroep. Naar wij vernemen heeft ds. W. Spliethoff, te Deventer, het beroep naar de Evang. Luthersche Gemeente te Haarlem, ter vervulling van de va cature. ontstaan door het vertrek van ds. G. J. Duyvendak naar Utrecht, aanvaard. Ds. Spliethoff. die in 1893 werd geboren, had zijn eerste standplaats bij de Herst. Luthersche Kerk te Gorinchem. waar hij werkzaam was van 1925 tot 1932. In laatstgenoemd jaar aanvaardde hij een beroep bij de Ev Luth. Gemeente te Pekela en in November 1935 het beroep bij de zelfde gemeente te Deventer, waar hij tot heden werkzaam bleef. KINDERVOEDING. Deur „Kindervoeding" te Haarlem werden in de week van 18 December tot 23 December 1939 verstrekt 5226 porties warm eten, n.l. in lokaal: Rijksstraatweg 1062, Weltevredenstraat 1220, Zoetestraat 1157, Buitenrustlaan 911, Haarlem- merliedestraat 716, Voorna. Spaarndam 160 (5 d.) BEGRAFENIS MR. R. A. FOCKEMA. Op de Algemeene Begraafplaats aan den Berg weg te Bloemendaal is Woensdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. R. A. Fockema. oud-president van het Gerechtshof te Leeuwarden. In de aula werd het woord gevoerd door dr J. Siegenbeek, van Heukelom, die den overledene prees als een kundig magistraat en een goed mensch. Ds. Hofstede, van Leusden, besloot de plechtig heid met gebed. I Sped m SpeC J Milium■ui■■■liininaiuiin# WIELRIJDEN EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging hield in haar clublokaal recordwedstrijden op de hometrainers. De uitslagen luiden als volgt: A- en B-kl. 1 K.M.: 1. J. Smit 38 2/5 sec., oud record 38 1/5 sec. van Boersma; 2. B. Boersma 40 1/5, 3. W. Fennis 41 4/5. 4. H. v. Dijk 44 sec., 5. Taverne 45 sec. Wooning eveneens 45 sec. 3 K.M. A- en B-kl.: 1. J. Smit 2 min. 17 4/5 sec., oud record 2 min. 9 sec,, 2. C. de Gier 2 min. 28 sec.. 3. M Taverne 2 min. 39 sec., 3. B. Fennis 2 min. 39 sec. C-kl. 750 M.: 1. Ch. Schelfhout 33 4/5, C. Boers ma 33 4 5. Junioren 500 M.: 1. C. Boersma 22 sec., J. Boude wijn 24 2/5 sec., Schipper 26 1. 5 sec. DAMMEN. WED STRIJDEN OM DEN DE GRAAF'S WISSELBEKER. Op 4 Januari zullen de door de damclub „Oos- terkwarlier" georganiseerde kwartetwedstrijden om den De Graaf's wisselbeker weer beginnen. Aan deze wedstrijden zullen dit jaar medespe len de kwartetten van de Haarlemsche Dam club, Damclub „Haarlem", Damclub „Ooster kwartier". Damvereeniging „D.O.S.", Damclub „Het Noorden" en Damclub „Kijk Uit". VOETBAL. Hel programma voor Zondag 31 December. Afdeeling I. Groep B: W.F.C.Zaandijk. Groep C: Z.V.V.Beverwijk. Bl.daalH. F. C. Zeeburgia—A. F. C. D. W. V.—R. C. H. K.mersQ. S. C. Groep G: Uitg.Alcm. V*- 3. Alkm. B 2—Bergen. Groep II: E. D. O. 2Haarlem 2. R. C. H. 2Hillinen. Groep I: E. H. S.—H. F. C. 2. V. S. V. 2—K.mers 2. Groep K: A. E. D.—Aalsmeer. D E. C.Germaan. Groep L: Oosterp.—S. D. S. Schinkelh.Swift. HalfwegZ.S.G.O. S.A.V.M.B-P.C. Afdeeling IT Groep A: R. F. C.—H. B. S. V. U. C.Hermes. C. V. V.—Sparta. Groep B: U. V. S.—Quick. S. V. V.—V. D. L. B. E. C.Martinit. H. V- V.—B. M. T. Groep C: Nept.Excelsior. EmmaOvermaas. Afdeeling III. Groep A: Ensch. B.-Tubantia. Wagen.—A.G.O.V.V. Afdeeling IV. Groep A: Eindh.—P. S. V. M. V. V.—Juliana. N. A. C.—Limburgia. B. V. V.—Longa. Willem II—Helm. NoadRoerm. Afdeeling V. Groep A: VeendamH.S.C. Be QuickVeloc. Leeuw.G.V.A.V. Sneek—W. V. V. Heerenv.Achilles. (Sportkr.) HET INTERNATIONALE PROGRAMMA. Het Internationale programma van den K. N. V. B. heeft eenige wijzigingen ondergaan, zoodat het ev nu als volgt uitziet: 3 Maart Antwerpen: België—Nederlam. 31 Maart waarschijnlijk Rotterdam: Nederland- Luxemburg. 28 April Amsterdam: NederlandBelgië. 12 Mei Luxemburg—Nederland. Onze reclame voor 5 ets. DOL-FIJN REEPEN 1 OP 5 GRATIS is VERLENGD tol 31 Maart 1940 Kwatta 5 ets. DOL FIJN reepen zijn verkrijgbaar in 6 smaken: 'Si Vollemelk Melkhazelnoot Echte toffee Vanille Extra Sec (pittig) Toffee aroma (Adv. Ingez. Med.) SCHAKEN. De tweekamp Dr. Euwe—Keres. Onze landgenoot neemt een voorsprong. In het N. V.-huis te Utrecht is Woensdagavond onder groote belangstelling de derde partij van den schaaktweekamp tusschen Dr. Euwe en Keres ge speeld. Reeds dadelijk, nadat de wethouder var Utrecht Mr. H. B. J. Waslander den openingszet had gedaan, bleek, dat ook in deze partij met groote verbittering zou worden gestreden. De partij had het volgende verloop: Wit: Dr. M. Euwe, Zwart: P. Keres. Spaansch. 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb 8c6 3. Lfl—b5 a7a6 4. Lb5a4 Pg8—f6 5. 0—0 d7d6 Hier werd afgeweken van de eerste twee par tijen. Deze variant, die veel overeenkomst heeft met de gewijzigde Steinitz-verdediging, wordt niet zoo vaak gespeeld. Keres brengt gaarne variatie ir zijn repertoire. 6. Tfl—el Lc8d7 7. c2c3 Met verwisseling van zetten is de Kecskemeth- opstelling ontstaan. 7Lf8e7 8. d2—-d4 0—0 De pion e5 is indirect gedekt, daar, indien Wit op c6 slaat, pion e4 twee maal aangevallen wordt. 9. Pbld2 e5xd4 Zwart geeft het centrum op; gewoonlijk geschiedt hier 9. Te8, want Zwart behoeft pionverlies niet te vreezen, b.v. 10. Lc6: Lc6: 11. De5: De5: 12. Pe5: Le4: 13. Pe4: Pe4: 14. Dd8: Td8: en Wit mag op e4 niet slaan wegens mat op de onderste lijn. 10. c3xd4 Pc6—b4 Een interessante manoeuvre. Zwart wil na ruil der loopers een aanval op het centrum ondernemen. 11. La4b3 Wit vermijdt vereenvoudiging door ruil. Deze looper kan nog zeer sterk worden, te meer, daar deze looper de witte velden in de vijandelijke stel ling beheerscht. 11c7c5 Dit is de pointe van het slaan op d4. Zwart onder mijnt het witte centrum en kan op een gunstig oogenblik met d6d5 zijn spel bevrijden. 12. Pd2fl Verhindert Pd3. 12. Ld7b5 Om d6—d5 mogelijk te maken; na a3 kan het paard naar d3 gaan. Het nadeel van dezen zet echter, dat het veld f5 prijs gegeven wordt. 13. Pfl—g3 d6d5 Deze zet moest nauwkeurig berekend worden, in verband met den hangenden pion op d5. 14. e4e5 De scherpste voortzetting. 14Pf6e4 Een kansrijk pionoffer. Door middel van c5 en d5 trachtte Keres het pionnencentrum op te lossen. Maar dit is niet gelukt, omdat Euwe zijn e-pion tot op de vijfde lijn schoof. Keres beantwoordt deze scherpe voortzetting met een pionoffer, in de hoop, dat het looperpaar vol doende tegenwicht biedt en dat hij gelegenheid zou krijgen, den geofferden pion terug te krijgen. 14. Pd7 zou foutief zijn en Zwart zou gevaar loopen den d-pion te verliezen. 15. Pg3xe4 d5xe4 16. Telxe4 Lb5—d3 17. Te4e3 c5—c4 18. a2a3 Dit voorkomt stukverlies. 18c4xb3 19. a3xb4 Ld3—c4 Misschien was 19. Lc2 beter, want niet alleen dat Zwart nu een pion minder heeft, maar zijn b-pion is zwak. De eenige compensatie is gelegen in het looperpaar. 20. Pf3d2! Dit is sterker dan Ld2 om b4 te dekken. Wit wil liever dezen pion in ruil geven voor pion b3. 20Lc4d5 Niet 20Dd4:? Wegens 21. Te4 met stuk winst. 21. Pd2xb3 Wit staat thans overwegend, b-pion weg is. 22. Te3g3 22 Er dreigde Lh6. 23. Lel—f4 Om met Lh6 geen rekening behoeven te houden en om Dg4 met Tg8 te kunnen beantwoorden. 24. Pb3—cl Het paard wordt naar betere velden gebracht. 24Lb4e7 25. Ddlg4 g7g6 Op 25Tf7 zou kunnen volgen 26 e6, f5, 27. Dd2 Tf8 28. Pd3 met sterken aanval; op 25. Tg8 zet Wit met 26. Th3 (dreiging Th7 -f enz.) voort. 26. e5xf6 Wit wil f6f5 vermijden. 2 6Le7xf6 27. Lf4—e5 Wit kiest de meest eenvoudige middelen, in plaats van verdere verwikkelingen te zoeken, welke met Pd3 mogelijk waren. 2 7Ta 8c8 Het slaan op e5 zou Wit een te groote pionnen- meerderheid op den koningsvleugel verschaffen. 28. Pel—d3 Tc8—c4 Belet Pf4. 29. h2—h4 Dd8b6 Bedreigt pion d4 30. Tal—dl Le7xb4 u zijn zwakke f7—f6 Kg8—h8 Een indirecte dekking van pion d4. Minder goed zou zijn geweest 30. Dg5 wegens het kansrijke kwa liteitsoffer Td4: 31. Ld4: Dd4: 30Tc4c2 Niet 30Le5: 31. Pe5: Db2: 32. Pg6: Hg6: 33. Dg6: Df2:-j- 34. Kh2 en mat is moeilijk te pareeren voor Zwart. 31. h4—h5 Lf6xe5 Deze zetten volgden in zeer snel tempo, daar beide spelers in nijpenden tijdnood verkeerden. Keres had nog drie minuten voor de resteerende zetten (8), Euwe had toen nog bijna tien minuten bedenktijd. 32. d4xe5 Ld5e6 33. Dg4—g5 Le6—f5 34. h5xg6 Lf5xg6 35. Dg5—h6 Tf8—g8' 36. Tdld2 Tc2xd2 37. Dh6xd2 Tg8—d8 38. Dd2—h6 Db6—c6 39. Dd2—h6 Db6—c6 39. Pb3—f4 Dc6—cl-f 40. Kgl—h2 Kh8g8 41. Tg3xg6-f h7xg6 42. Dh6xg6 -f- afgebroken. Vijf minuten later gaf Keres de partij op. Het initiatief ging in het laatste gedeelte van de partij geheel aan Euwe over, die met dame en toren op koningsaanval speelde, hetgeen Keres noodzaakte, den koningsvleugel meer te verzwakken. Een inte ressante phase volgde nu. Keres deed weliswaar een aardige poging om tegenspel te verkrijgen, maar Euwe vond in tijdnood steeds de beste voortzettin gen. Euwe offerde de kwaliteit voor twee pionnen en toen Keres inzag, dat de stelling hopeloos was, gaf hij na eenig beraad de partij op. De eindstand luidt Wit, Dr. Euwe. Kh2, Dg6, Pf4, pionnen b2, e5, f2 en g2. Zwart, P. Keres: Kg8, Del, Td8, pionnen a6, b7. De stand luidt thans: Dr. Euwe 2 p., Keres 1 p« Keuze uit 52 soorten. ANEGANGU TEL.11963 HAARLEM (Adv ingez. Med.) BILJARTEN COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Klasse D, afd. 1. Na spannenden strijd moest het drietal van Java (Amsterdam), dat bij B.C.H. op bezoek was, de punten aan de Haarlemmers laten. Houtkooper (B.C.H.) en Van Vlaanderen kampten tot het einde. De eerste won met 6 caram- boles, spelend met 7.gemiddeld. Alrich (Java) was iets sterker dan De Jager; hij sloeg den Haarlemmer met 17 punten, zoodat de gasten weer de leiding hadden. Dank zij De Zwart ging B.C.H. echter met de zege strijken, want deze liet Siemons op 69 van de 139 staan. Klasse D, afd. 3. De Java-reserves begonnen legen Insulinde hoopvol. De thuisclub kwam uit met een invaller voor Nuiskens, die door Budding werd geklopt. Hasselmeijer (Ins.) nam echter revanche door aan Beerlage 64 puntjes afhandig te maken. Door dat Monné (Java) nog 14 caramboles liet liggen, wonnen de Insulinde-menschen als volgt: Insulinde (513) .447Java II (423) 345. Klasse E, afd. 2. Insulinde II liet zich door het tweede van Plan Zuid niet van de bovenste plaats dringen; zij versloeg de Amsterdammers in eigen huis. Caleghem was tegen Dresden (PI. Zuid) niet op gewassen en moest 32 caramboles afstaan. Christoffels en Hugtenburg bleven daarentegen ver in de meerderheid; zij behaalden tezamen 90 punten winst. De bezoekers wonnen dus als volgt: Plan Zuid II (378) 288. Insulinde II (344) 300. Klasse F. afd. 1. Donderdag kreeg Insulinde het team van Rembrandt op bezoek. Jager (Ins.) liet weer een steek vallen en bracht het tegen Pappie Jr. tot 58 van de 75. De Rembrandt-man Heyman moest echter 26 punten aan Brouwer af staan; Oor (Ins.) liet zijn partner niet verder ko men dan 39 van de 82! De gastheeren zegevierden zoodoende nog met groot verschil. Deze week staat de competitie stil. IJSHOCKEY AMSTERDAM—ANTWERPEN (4—0). De Anisterdamsche IJshockeyploeg heeft Woensdagavond op het Antwerpsche team een 4—0-overwinning behaald. De resultaten der drie speeltijden waren: 2—0, 1—0, 1—0.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10