FRANKEN BAKT 25 CENT Parfumerie Anna van Gogh-Kaulbach. NIEUWJAARSKAARTEN AGENDA. „De Spaamestad" Herinneringen in 'n Haarlemsche smidse. TYPSST(E) STENO TYPISTE) TALEN INST.PONT Tip-Top POND HRDAG 28 DECEMBER TO39 HAARLEM'S DAGBLAD 2 IN/T IN IITTERISi LETTERKUNDE Bij haar zeventigsten verjaardag. Op Oudejaarsavond van het jaar '69 werd in het gezin van dokter Kaulbach in Velsen het meiske geboren, dat eens één der meest gelezen romancières van ons land zou zijn. Zeventig jaar te mogen worden in een leven vol gelukkigen arbeid, die wel eens tegenslag en teleurstelling zal hebben moeten verzachten, maar zonder dat ooit. de arbeidslust is gedoofdhet is de felicita tie waard die men der schrijfster ook bij het be reiken van den nieuwen mijlpaal gaarne brengen zal. De Salamander-lijst van haar werken, in Querido's boekje uit de dusgenaamde serie-uit gaaf opgenomen, vermeldt niet minder dan zes en zestig titels, romans, tooneelwerk. kinderboe ken, enz. die tusschen 1894 en 1937 het licht ge zien hebben. Een arbeidsprestatie die op zichzelve reeds eerbied vraagt en waard is. Daarbij bevinden zich ook eenige vertalingen, terwijl nog verschillende bezigheden op litterair en journalistiek terrein door haar werden ver richt. Zoo heeft zij gedurende de mobilisatieja ren van den vorigen oorlog het werk van onzen collega Schuil, als tooneelreferent, waargeno men en aan verschillende tijdschriften meege werkt. Gedurende dertien jaren woonde het ge zin Van Gogh in Haarlem, waardoor haar mede werking aan Haarlem's Dagblad als Schuil's plaatsvervangster vergemakkelijkt werd. In een vijf-en-veertig-jarige schrijfsters-car rière zijn uit den aard der zaak hoogtepunten, verslappingen en inzinkingen waar te nemen. Niet alles kan op even hoog peil staan, als het werk, waartoe men in zijn gelukkigste oogen- blikken geïnspireerd .wordt. Ook bij mevrouw Van Gogh is het echter opmerkelijk hoe zeer zij in haar tijd en met haar tijd heeft meegeleefd in de keuze van de door haar behandelde stof. Men zal misschien met ons van meening kun nen zijn, dat de meest typeerende momenten in deze uitgebreide romanproductie door een vijf tal* boeken worden aangegeven, in tijdsorde al dus gerangschikt: Rika (1905), Moeder (1909). Opgang (1914», Menschen van dezen tijd (1935), Spel van vier (1937). Rika ontstond na de eerste jaren van haar huwelijk met de Lisse'schen bollenkweeker Wil lem van Gogh, een verren neef van den schilder Vincent. Het realistisch naturalistische in kunst en litteratuur had den opbloei van het socialisme in de maatschappijleer vergezeld en was mis schien reeds over den hoogsten bloei heen. Heyermans' tooneelstukken en Querido's romans waren bij hun verschijnen evenementen en trokken toeschouwers en lezers, vooral onder de jongere intellectueelen. Querido's roman Men- schenwee, waarvoor de schrijver geruimen tijd In Beverwijk was gaan wonen, moet naar men zegt, een diepen indruk op Anna van Gogh ge maakt hebben. Zelf was zij in die jaren ook lid van de partij geworden, wat toentertijd voor den niet-arbeider nog iets aparts had. dat thans ver dwenen is. Komt er uit Rika, dat kind uit de bollenstreek, een boek dat men nog altijd onder NIEUWJAARS-WENSEN in verschillende talen. ANEGANG14 7EL.11963 HAARLEM (Adv. ingez. MedJ DONDERDAG 28 DECEMBER Frans Hals Theater: Annie van Ees in „Boefje", geprolongeerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: George Formby in „Kouwe drukte", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Shirley Temple in „Het jonge Opperhoofd", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: Stan Laurel en Oliver Hardy in „De kop van Jut". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Non stop programma met o.a.: „Onze soldaten in mobilisatietijd", 2.30 en van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Frans Halsmuseum: 3e Groepstentoonstelling 104 uur. VRIJDAG 29 DECEMBER Raadhuis: Openbare aanbesteding Havenwerken. 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Frans Halsmuseum: 3e Groepstentoonstelling 104 uur. de beste scheppingen der schrijfster mag reke nen, niet een.reflex van dat alles op den lezer af? Een enthousiasme voor een komenden nieu wen tijd kan alleen door de jeugd in een glo- rieuse daad worden omgezet, ook in de kunst productie. De rijpere leeftijd kan sympathiek toeschouwer, zelfs aanmoediger zijn, doch de bruisende kracht die de schepping voorafgaat zal vaal? moeten ontbreken. Zooals velen van hen die ouder werden is ook deze schrijfster geëvolueerd naar een rustige bezinning, naar een gekalmeerd inzicht, maar zij is sympathiek toeschouwster gebleven, vol goe den wil open te blijven voor al wat nu weer nieuw, weer anders wordt. Wij moeten een paar stadia overslaan en bla deren in ..Spel van vier" het boek van vóór ver leden jaar. Een echtpaar is gescheiden, de man trouwt met de zuster zijner vrouw, die op haar beurt ook hertrouwd is met een weduwnaar. Op initiatief der jongste zuster komt dit quartet na een paar jaar overeen, de conversatie te hervat ten en doodleuk als vrienden met elkaar om te gaan. De weduwnaar en de Man zijn immers vroeger ook al intieme vrienden geweest. Waar om dus niet? Maar ondanks dit gaan in dit spel de poppetjes toch aan het dansen en geven der schrijfster bovendien gelegenheid aan dien dans allerlei moderns betreffende onderbewustzijn en droomgezicht te verb inden. Volmaakt up to date en zeer handig in elkaar gezet, dochis de mo tor, die de schrijfster in beweging zette, even zuiver als toen Rika geboren werd? Mevr. Van Gogh kan van dit nieuwere en après tout vrij onzakelijke gedaas der zoogenaamde zakelijk heid in de verhoudingen niet anders dan wel willend toeschouwster zijn, ik geloof niet dat haar gansche hart er naar uitgaat. En het Spel van vier eindigt dan ook in zoete romantiek, die meer dan dertig jaar van Rika af staat. Doch boven al deze waardeering en bedenkin gen uit gaat iets anders van veel grooter be lang. Dat is de waarde dezer schrijfster als mensch, als gewone vrouw, die voor haar man en haar gezin gewerkt heeft zooals het slechts wei nigen gegeven is te werken. Zoo heeft er hun liefde en vereering voor terugontvangen en dat is bij Jupiter, nóg veel meer dan litteraire roem. Zich dat te herinneren zal haar op haar feestdag nog grooter geluk verschaffen dan het reeds vaak gezongen loflied op haar werk, dat zij nog vele jaren moge voortzetten. J. H. DE BOIS. Mevrouw Van Gogh—Kaulbach ontvangt op Zaterdagmiddag 30 December in haar woning te Amsterdam, Hemonylaan 19. HET TOONEEL. HET RESIDENTIE TOONEEL Roofvogels. Het is nauwelijks te begrijpen dat Onschuldige [Meisjes en Roofvogels door een vrouw geschreven zijn. Beide stukken zijn van een zoo meedoogenlooze hardheid en wreedheid, dat er niets vrouwelijks in te herkennen is. In Onschuldige Meisjes ging Lil lian Hellman tot het uiterste in de teekening van de perverse verdorvenheid van een jong meisje en in het gisteravond door Het Residentie Tooneel in onzen Stadsschouwburg gespeelde Roofvogels The little Foxes gaat zij in de dramatiseering van de egoistische, voor niets terug deinzende heb zucht van een familie eveneens tot de uiterste con sequentie. Een opwekkend gezelschap is het niet, deze familie Hubbard, die slechts één doel heeft: geld verdienen en daarbij niet vóór de gemeenste middelen terug schrikken. Regina, de zuster, is haar twee broers nog de baas. In haar bezetenheid voor de millioenen doodt zij bewust haar man en weet zij haar broer door haar cynische dreigementen te overwinnen en te beheerschen. En om in deze familie de eerste in slechtheid te zijn, is waarlijk geen kleinigheid, want de broers en de jonge neef schuwen al evenmin de ergste middelen om hun doel te bereiken. De teekening van dit familie-milieu het stuk speelt in de zuidelijke Staten van Amerika in het begin van deze eeuw, toen een horde van geld- haaien een in verval gerakende landbouwstreek tot een industriegebied maakte uitsluitend voor hun eigen profijt is wel zoo zwart mogelijk. De Hub- bards zijn de nakomelingen van de slavenhouders en hebben alle eigenschappen er van meegekregen en het stuk zou geheel troosteloos zijn, wanneer daar niet het jonge meisje Alexandra Giddens tegenover stond, dat ten slotte dit milieu ontvlucht om een eigen nieuw leven te beginnen. De schrijfster gaat in haar felle haat tegen deze geldhaaien zoo ver dat ik na de scène met Horace Giddens den echtgenoot van Regina, dien zij bewust den dood indrijft door hem het geneesmid del te onthouden, dat hij noodig heeft de op merking „drakerig" hoorde maken. Ons tooneel is aan zulke scènes niet meer ge wend, maar hoe ver ging Shakespeare niet, in zijn middelen om de hartstochten uit te beelden, al waren het zelden vrouwen, die hij in de misdaden der mannen betrok. Lady Macbeth was een der uitzonderingen. Het stuk van Lilian Hellman moge wel eenzijdig zijn, het is ontegenzeggelijk zeer knap gebouwd en daarbij heel sterk tooneel. De acteurs en actrices komen voor spel te staan, dat het tegenwoordige tooneel hen bijna niet meer biedt. Een figuur als Regina, die groot is in het slechte, zijn wij op de planken min of meer ontwend, evenals schurken als Benjamin en Oscar Hubbard, die de herinne ring opwekken aan den tijd van de romantiek, toen men hield van tegenstellingen zwart-wit. Het is een stuk waarin weer eens ouderwetsdh g e- s p e e 1 d kon worden en het was een verheugenis te zien, hoe sterk en markant het spel der leden van het Residentie-Tooneel was. Daar was allereerst Fie Carelsen, die als Regina Hubbard gisteren werkelijk groot spel gaf. Hoe be- heerscht was alles van haar, hoe prachtig van plastiek en mimiek! Zij was een ijzingwekkende, koude figuur, groot in het slechte. Toen wij Fie Carelsen gisteren zagen als Regina Hubbard, kwam in ons het verlangen boven haar nog eens als Lady Macbeth te mogen zien. Het tooneel met haar man, waarin zij hem bewust den dood indrijft, werd waarlijk huiveringwekkend, door het geconcen treerde en gespannene van haar spel. En Jan C. de Vos, die in de laatste jaren merk waardig sterk soms in zijn spel aan zijn vader her innert, deed als Benjamin Hubbard voor Fie Carel sen niet veel onder. Hij was de incarnatie van ploertigheid. Piet Bron completeert dit waardige familie-trio als Oscar, in wien hij vooral den bruut gaf. Tegen dit waardige trio contrasteerde heel mooi la Chapelle, die den doodzieken Horace zeer over tuigend en met fijne middelen speelde. In de groo- te scène voor den dood van Horace vooral heb ik La Chapelle gisteren bewonderd. Ook de andere rollen waren goed bezet. Mimi Boesnach gaf de zielige, zachte en wat onbeteeke- nende Birdia met vrouwelijke teerheid, Annie van Duyn speelde lief en later met temperament de op standige Alexandra, Maarten Kapteyn gaf niet on verdienstelijk teekening aan Leo, den zoon, wien het slechte der Hubbards ook al in het bloed zat, en Joekie Broedelet en Evert Burema brachten ondanks hun zwarte huidskleur als de negers wat licht in dit donker milieu. Een avond van werkelijk groot spel, een voorstel ling door Johan de Meester voortreffelijk ge leid die op het publiek een zeer sterken indruk maakte, zooals wel overtuigend bleek uit het ap- Iplaus aan het slot, dat den vorm van een ovatie aannam. J. B. SCHUIL. ichte (Belg. Anthxacietr Afm. 22'35 30/50 15/22 8/15 dus niet z g Belg. kwaliteit, per H.L. f 2.60 2.40 2.25 f 1.80 BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6-10 TEL 14164-13904 (Adv. ingez. Med Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Voor do kuststrook: Om het vriespunt, gedeeltelijk bewolkt, kans op eenige sneeuwbuien, zwakke tot matige naar west of noordwest omloopende wind. Voor hot binnenland: Lichte tot matige vorst, mistig of nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, geen neerslag van beteeke- nis, zwakke tot matige zuidelijke tot wes telijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 44 Laagste hedennacht F 30 Hoogste heden F 30 Het gebied van hoogen luchtdruk, dat zich gis teren over Zuid-Scandinavië begon te vormen, trok in beteekenis toenemend in zuidoostelijke richting, hedenmorgen ligt een kern van 1025 mbar over Hongarije. In dit gebied is de lucht overal onbewolkt, en de temperatuur daalde er zeer steak. In Joego Slavië kwam o.a. 21 graden vorst voor. De koude luchtstrooming dringt thans met groote krocht verder in zuidoostelijke rich ting door in het Balkan-gebied. Ook het noord oosten vam ons land bevond zich hedennacht on der invloed van dit gebied van hoogen luchtdruk. Bij heldere hemel daalde de temperatuur in Eelde tot 13 graden onder het vriespunt. In het zuidwesten van ons land viel hier en daar matige sneeuw, bij lichte vorst, terwijl in het noord westen en midden veel mist voorkwam bij lichte tot matige vorst. Het kleine depressiekerntje, dat gisteren voor de kust van Zuid-Noorwegen lag, trok over de Noorsche bergen naar het Skagerak, en bracht langs zijn baan nog zware sneeuwval, terwijl het hedenmorgen »de wind in Denemarken naar het zuidwesten deed omloopen, waarbij de tempe ratuur belangrijk steeg. Het maximum over Oost-Groenland begon gis termiddag snel in beteekenis af te nemen, thans hebben de luchtdrukdalingen zich over het ge- heele gebied rond de noordelijke IJszee uitge breid. Dit heeft ten gevolge, dat de koude arcti sche luchtstrooming tijdelijk in intensiteit af neemt. Over de Britsche eilanden blijft de lucht druk echter nog hoog. zooaat de winden over het vaste land van West-Europa noordelijk blijven. In Spanje en Portugal is over het algemeen fraai weer met lage ochtendtemperatuur. Langs de westzijde van het Britsche gebied van hoogen luchtdruk worden warme luchtmassa's in noor delijke richting getransporteerd. Op de zuidpunt vam Groenland heerscht reeds dagen achtereen een zuid-oosterstorm ajet temperaturen van om streeks 10 graden boven nul, terwijl het op 70 graden n.b. aan de westkust van Groenland nog 1 graad boven nul is. BAROMETERSTAND Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr Houtstraat 137 - Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer- 15333 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Vrijdag v.m. 4.35 uur; n.m. 16.58 uur. Strand berijdbaar van 9.3015.00 uur. VOOR DEN OUDEJAARSAVOND: KERSTKRANSEN KERSTBROODEN TULBANDEN SAUCIJZENBROODJES CROQUETTEN RAGOUTBROODJES PASTEITJES BERLINER BOLLEN APPELFLAPPEN BEIGNETS APPELBOLLEN SNEEUWBALLEN OLIEBOLLEN HAMCROISSANTS OUDEJAAKSTAARTEN EN NOG VELE ANDERE LEKKEKMJEN! (Adv. Ingez. Med.) C. C. LOCHNAAR DOKTER t Op 61-jarigen leeftijd is plotseling te 's-Gra- venhage overleden de heer C. C. Lochnaar Dok ter, commissaris van politie te Hoorn. De heer Lochnaar Dokter is hier vroeger bij de politie te Haarlem werkzaam geweest. In 1914 verliet hij de Haarlemsche politie (hij was toen adj.-hoofdinspecteur, in welke functie hij werd opgevolgd door den tegenwoordigen commis saris van politie te Haarlem, den heer E. H. Tenckinck) om de functie van commissaris van politie te Culemborg te aanvaarden. Later werd hij commissaris te Hoorn. AUTO GESLIPT, Woensdagmiddag 10 uur slipte een auto. be stuurd door den heer W. uit IJmuiden, op de Mar grietenlaan te Vogelenzang door de gladheid van den weg. De auto kwam tegen een boom terecht. De be stuurder werd licht gewond en per taxi naar huis vervoerd. De atuo was aan de voorzijde beschadigd en moest worden weggesleept. Anthony- Jokkec's kennismaking met de dcaaihank. 't Zal eind 1911 zijn geweest dat de jonge Fokker in een smidse aan de pittoreske Bake- nessergracht te Haarlem eigenlijk zijn eerste „technische opleiding" kreeg. Weliswaar was een smidse in dien tijd nog niet van vele moderne uitvindingen voorzien, maardaar was dan toch de draaibank! Anthony Fokker, die later een wereldberoemd vliegtuigbouwer werd, maakte aan deze draai bank kennis met één der grondslagen van de techniek. De smid J. de Boer, die thans een machine fabriek en constructiewerkplaats heeft in het perceel naast de plek, waar vroeger het geluid van den hamer op het aambeeld klonk, weet zich nog wel wat te herinneren uit dien ouden tijd, nog voor den wereldoorlog 1914'18. .Fokker kwam bij me met zijn vriend Frits Cremer om de auto van diens vader te reparee- ren. Nadat Cremer weg ging bleef Fokker nog een poos bij me om vakbekwaamheid op te doen. Ze hebben aan die auto van alles gedaan, o.a. hebben ze geprobeerd om lampen te construeeren, die wanneer de auto een bocht neemt, met de as meedraaien. 't Was me een waaghals die Fokker. Er waren zeilwedstrijden op het Noorder Buiten Spaarne, en de angst slaat me nog om het hart wanneer ik er aan denk hoe Fokker, op het uiterste ach terstuk van de boot staande, met 'n langen stok de vlaggetjes voor de wedstrijden in het water duwde, terwijl het stormde! Wanneer hij xxit zeilen ging moest altijd het meest wankele bootje worden uitgezocht, waarin de meeste risico zat. Het was een rare jongen, maar een kerel met hersens. Hij dacht alles zelf uit. Toen hij bij me in de smederij kwam leeren wist hij van de techniek niets af. Zonder de kunst van anderen af te kij ken ging hij voor de draaibank zitten en werkte er net zoo lang mee tot hij zelf had uitgevonden hoe alles ging. Het laatste werk, dat hij bij mij deed, was het smeden van een ankertje voor zijn zeilboot. Daarna vertrok hij naar Duitschland. Uit Rü- desheim kreeg ik nog een briefkaart van hem. Later heb ik hem op het Haarlemsche station nog eens gezien. Hij vroeg me of ik kwam kij ken naar zijn vlucht rond de Groote Kerk. En of ik heb gekeken! Fokker had nooit pretenties in de werkplaats, hij ging gewoon met me om als alle andere arbeiders in de smidse, en hij noch zijn vriend lieten zich ooit ergens op voorstaan. Fokker was een beste jongen. De twee snaken hebben me heel wat pret be zorgd wanneer ze onder het drinken van een kop koffie prachtige verhalen vertelden. Fokker róókte nooit, hij was al echt een jongen met op vattingen. Maareen waaghals! Toen de auto van zijn vriend klaar was gingen ze proef rijden. Een paar splinternieuwe banden waren om de wielen gelegd. In dien tijd konden de auto's gemiddeld nog geen groote vaart ontwik kelen, maar Fokker slaagde er toch in de snel trein naar Amsterdam bij te houden. De auto kwam met flarden aan de banden terug. Het tweetal had zoo hard moeten remmen om een on geluk te voorkomen, dat de splinternieuwe ban den in één ritje veranderden in afleggertjes". Zóó haalde de heer J. de Boer herinneringen op aan den jongenstijd van den grooten Neder lander Anthony Fokker. En de Haarlemsche smid mag in de geschiedenis der luchtvaart wel op- geteekend worden als de eerste leermeester van den beroemden vliegtuigbouwer. Ongelukken door de gladheid. Woensdagavond en hedenmorgen hadden te Haarlem weer vele personen last van de gladde wegen. De Gemeentereiniging was echter paraat; de directie liet Woensdagavond twaalf motor wagens uitrukken om zand en pekel te strooien en ook vanmorgen geschiedde dit weer met negen wagens, zoodat het gevaar van vallen en slippen tot een minimum beperkt werd. Toch zijn hier en daar ongelukken gebeurd. Woensdagmorgen kwart over elf had op den hoek van de Westerstraat en de De Clercqstraat te Haarlem een botsing plaats tusschen een vrachtauto van Van Gend en Loos en een vracht auto van een bierbrouwerij, doordat eerstge noemde wagen wegens de gladheid van den weg slipte. Deze auto werd licht beschadigd en van den anderen wagen braken tien bierflesschen. In de Spaarnwouderstraat te Haaaiem gleed Woensdag' een juffrouw op het trottoir uit en viel. Zij kreeg een bloeduitstorting in de rech terheup. Door leden van den Ongevallendienst werd zij behandeld. Woensdagavond half zes slipte op het Spaarne een motorwielrijder. Hij viel tegen een auto aan, waarbij hij zijn linker dijbeen brak. Na door leden van den Ongevallendienst voor- loopig te zijn verbonden, werd hij petr zieken auto naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd. De auto werd licht beschadigd. Uitspraken van de Rechtbank. Het mooie beeld. De officier eiscbte 14 dagen geleden 6 maan den gevangenisstraf tegen een man die een bron zen beeld uit een tuin aan den Bronsteeweg te Heemstede had gestolen. Tegen een ander, die het hem had helpen dragen einschte de Officier eveneens 6 maanden waarvan 4 maanden voor waardelijk. Deze laatste werd door de Rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De an dere verdachte werd tot 8 maanden gevangenis straf veroordeeld. Toch suiker verkocht. Op 13 October leverde een Haarlemsche krui denier suiker aan zijn cliëntèle terwijl dat toen verboden was in afwachting van de bekendmaking van 't nummer van den eersten suikerbon. Twee honderd gulden boete had de Officier geëischt. De Rechtbank verklaarde het ten laste gelegde bewezen doch ontsloeg den verdachte van rechts vervolging. Dood door schuld. Tot 2000 boete sub. 4 maanden gevangenis straf en 9 maanden ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen werd een 34-jarige automobiliste uit Aerdenhout veroordeeld, die op 21 October op de kruising TollenslaanSchulp weg te Bloemendaal in botsing was gekomen met een motorrijder, waardoor deze was overleden. De officier had 1000 boete en 1 jaair ontzegging geëischt. DE ONTSNAPPIN G UIT HET HUIS VAN BEWARING. Zooals men zich herinneren zal heeft de heer B die naar aanleiding van het gebeurde in het Huis van Bewaring te Haarlem, met ingang van 1 December met eervol ontslag den dienst ver laten. Intusschen heeft de heer B. stappen gedaan ten einde dit ontslag te doen behandelen voor het Scheidsgerecht voor Ambtenaren. Eerlang zal deze zaak behandeld worden. De datum daar voor is evenwel nog niet bepaald. Daar de heer B. meent, dat zijn gezondheids toestand in het afgeloopen jaar mede van in vloed had moeten zijn bij de genomen beslis sing, die tot zijn ontslag leidde, heeft hij keuring aangevraagd. Deze keuring heeft plaats gehad, doch een beslissing in dezen is dor den Pen sioenraad nog niet genomen. BRANDJE. In een der villa's aan de Vijverlaan te Haarlem was hedenmorgen assistentie van de brandweer noodig daar in de stookinrichting van de cen trale verwarming een bijgebouwtje terzijde van het huis een plank aan het smeulen was ge raakt en tenslotte vlam vatte. De bewoners heb ben getracht het vuur zelf te blusschen, doch spoedig nam de brandweer met één slang op de I waterleiding het werk over en voorkwam uit breiding. De schade is gering. Bij een horrel^uatz-Elixer! Denk eraan: oude of jonge Klare, Vermouth, of1 een Cocktail ze zijn niet compleet zonder echt Catz-Elixer! Dan heett U pas de volle pit, het volle aroma, den échten smaak! (Adv. Ingez. MedJ RECEPTIES COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD-HOLLAND. De Commisasris der Koningin en baronesse Röell zullen hun nieuwjaarsreceptie voor autoriteiten en particulieren houden op Woensdag 17 Januari 1940, des avonds ten 9 uur. Deze receptie zal, met het oog óp het ambtsjubi leum van den Commissaris, plaats vinden ten gou vernementshuize te Haarlem (Paviljoen aan de Dreef). Deputaties, die gelukwenschen willen komen aanbieden, zullen gaarne op Dinsdag 16 Januari in den loop van den dag, eveneens ten gouvernements huize, worden ontvangen. Over het juiste uur wordt verzocht overleg te plegen met den griffier der provinciale staten. Met uitzondei-ing van Woensdag 17 Januari, zal mevrouw Röell voorts weder, te beginnen met 3 Januari, eiken Woensdagmiddag na 3 uur bezoels afwachten, Nieuwe Gracht 7. De treinbotsing te Genthin. Doodencijfer tot 196 gestegen. BERLIJN, 27 Dec. (D.N.B.) Het aan tal dooden bij de treinramp te Genthin is door het overlijden van talrijke zwaargewon den tot 196 gestegen. Nog meer ernstig ge wonde slachtoffers verkeeren in levensge vaar. opleid, met behulp van Grammofoonplaten. Lesg. 10.— p. cursus. Aanvang 3 of 8 Jan. benevens beginselen Nederl. Hand. Corresp. dagcursus 4 maanden avondcursus 6 maanden BOE&H. C.A. Opleid, ex. Mere. e. d. clubles f 4.50 p. maand Aanvang 5 Januari. ENGELSCH, DUITSCH, FRANSCH, NEDERL. Opleid, ex. Mere. e. d. clubl. 4.50 per maand. Aanv. Jan. Prosp. op aanvr. Tel. 14517 Oude Gracht 71 V^l/.O M 10 stuks voor Paarlaarsteeg 3-5 Gr. Houtstraat 129

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2