Sjp&d ia 't !}(jwL Handelsbetrekkingen tusschen Italië en Nederland. lifMAN Kalenders 1940. DAMRUBRIEK. V R TT D A G 29 OECEMBEE T939 It A ARE EM'S DXGBEXB Jtatiaaasche ée£aagste££utg uooc de Tledec (aadsche scheep ixaactaec&inding.en. (Van onzen correspondent). ROME, December. ER was een tijd en hij ligt slechts en kele weken achter ons dat ons land de hoofdschotel vormde van de Italiaan - sche pers. ondanks of, als men wil, juist ter wille van het dreigende oorlogsgewoel. Deze dagen van intense spanning zijn geiukkig weer voorby en Nederland zou zijn doornroosje-slaap in de fascistische bladen weer kunnen hervatten ware het niet dat de activiteit van onzen gezant in de Itaiiaansche hoofdstad eensklaps weer de volle belangstelling der Apennijnenbewoners voor de „Paesi Bassi" heeft weten gaande te maken, zoodat niet enkel de dagbladpers, maar zelfs de ambtelijke Itaiiaansche radio-omroep het r.oodig vond het publiek op de hoogte te houden van de bewegmgen van H.M.'s gezant. Gelukkig had deze nieuw ontwaakte belang stelling een meer vreedzaam onderwerp en wel de uitbreidmg van het Italiaansch-Nederlandsche handelsverkeer, zij het dan ook dat de uitbreiding in dezen vorm eveneens een gevolg van den oor log is en voor ons land in menig opzicht een ernstig offer beteekent. De officieele Itaiiaansche radio-omroep had ge meld dat de gezant van de Koningin der Neder landen bij het Quirinaal zich naar Genua had begeven teneinde hier den havenaanlcg te be zichtigen met het oog op de ingebruikneming van deze grootste Itaiiaansche haven als nieuw •uitgangspunt voor de sedert het begin van den oorlog zieltogende scheepvaartverbindingen tus schen Insulinde en Nederland. Geheel juist was het bericht in dezen vorm weliswaar niet, want de Genueesche reis van den Nederlandschen diplomaat gold in feite een reeds vóór het uit breken van den oorlog vastgesteld doel: het uit reiken van hooge Nederlandsche onderscheidin gen aan een drietal Itaiiaansche functionarissen te Genua, die hun waren toegekend in verband met het voorgenomen eerste bezoek van het trotsche ms. ..Oranje". De inmiddels uitgebroken oorlog had dit bezoek evenwel verhinderd. Het bezoek van den Nederlandschen diplomaat was een ongezochte gelegenheid om het saam horigheidsgevoel der in Noord-Westelij k-Italië levende Nederlanders te versterken en tegelijk de aandacht te vestigen op de beteekenis van den Nederlandschen ondernemingsgeest voor het moderne Italië. De gezant ontving de voltallig bijeengekomen landgenooten ten huize van den consul-generaal en bracht daarna c.a. een be zoek aan de bedrijven van de N.V. Nafta, de Itaiiaansche dochteronderneming van de Konink lijke Shell, die hier te lande een zeer geziene positie inneemt. Andere Nederlandsche bedrijven, die in Italië een grootsch opgezette organisatie bezitten, zijn overigens de Lip's slotenfabrieke, de Philips Gloeilampen- en Radiowerken, de N.V. Organon-Oss en de Van Berkel's snelweger- en machinefabrieken. Na een bezoek aan het Pro- testantsch hospitaal, waar reeds tallooze Neder landsche zeelieden verpleging en hulp hebben gevonden, begaf de gezant zich aan boord van het m.s. „Christ-iaan Huygens", dat dien dag als het eerste Nederlandsche schip sedert het begin van den oorlog de haven- van Genua was komen binnenvallen en een dienst opent, die uit deze Itaiiaansche haven regelmatig naar de Oost zal gaan, aldu.s de gevaren vermijdende, welke op het oogenblik den vrijen toegang naar onze Ne derlandsche havens belemmeren. Ook in Napels woei denzelfden dag Nêerlands dundoek, want ook uit deze Zuidelijke haven werd een regel matige dienst naar Nederlandsch-Indië geopend, beginnende met het s.s. „Sibajak". Voor beide schepen werden de uit Nederland binnenkomende speciale boottreinen door de Itaiiaansche auto riteiten met bijzondere onderscheiding behan deld, want men is hier buitengewoon ingenomen met dezen gang van zaken en berekent druk de voordeeien, welke beide Itaiiaansche havens hier uit zullen trekken. Curieus is dat een zoo ernstig blad als de Romeinsche ..Tribuna" zich bij deze gelegenheid zelfs met de hoop meende te kunnen vleien, dat Nederland en ook België na afloop van den oor loop evenmin nog ooit hun scheepvaartverbin dingen zouden doortrekken naar hun eigen havens, maar er in hun „welbegrepen eigenbe lang" de voorkeur aan zouden geven, hun geheele uit het Suezkanaal komende passagiers- en han delsverkeer naar Genua te dirigeeren en dan via Zwitserland en Duitschland per as naar het moederland te vervoeren! Op het oogenblik zijn de brave zwarthemden inderdaad niet al te ver van dit schoone toe- komstideaal verwijderd, want zooals de lezers weten, heeft naast de zoojuist ingestelde scheep vaartlijnen tusschen onzen Oost en de Itaiiaan sche havens ook de K.L.M. haar route naar Indiè sedert eenige maanden moeten inkorten tot Napels om de luchtreizigers van'hieruit dan per trein naar het vaderland te brengen. Het is nu eenmaal voorloopig in de Middellandsche Zee veiliger dan in het Kanaal en de Noordzee, of schoon toch ook de Italianen zich de controle door de Geallieerde oorlogbodems moeten laten welgevallen, ondanks hun protesten en tot dus ver zelfs ondanks de geharnaste beslissing van den Grooten Fascistischto Raad. Zoo werd dezer dagen nog vlak vóór de aankomst in Genua van boord van een Itaiiaansche passagiersboot door een Franse hen kruiser een gezelschap Duitschei s gehaald, waarbij de Italianen zich slechts door hun spot konden troosten, omdat het een troep van de New-Yorksche wereldtentoonstelling te- rugkeerendelilliputters betrof! Mussolini's blad „Popoio d'Italia" betoogde, dat dus in Frankrijk blijkbaar lilliputters en dwergen heele- maal niet onder behoeven te doen voor een nor maal soldaat. N OPENS de Fransch-Britsche controle op den Duitschen uitvoer maakt men zich voorloo pig nog niet al te druk, want men vertrouwt nog steeds op de uitwerking van de Itaiiaansche protesten en vooral van de in den dagorder van den Grooten Fascistischen Raad vervatte dreige menten. Bovendien schijnt het dat de Britsche ambassadeur Sir Percy Loraine bepaalde toezeg gingen heeft medegebracht aangaande den voor Italië broodnoodigen invoer van Duitsche kolen, die immers onmogelijk in zijn geheel over do Alpen zou kunnen worden vervoerd. Nog op timistischer is men wat den warenruil met Nederland betreft. Het Itaiiaansche handelsverkeer met ons land en met onze koloniën was steeds zeer aanzienlijk en heeft zich tot in den allerlaatsten tijd vlak vóór het uitbreken van den oorlog in stijgende lijn bewogen. Nog in 1934 sloot de handelsbalans voor Italië met een nadeelig saldo van ruim 1 millioen lire, terwijl dit in 1937 was veranderd in een batig saldo van 10 Vz millioen lire. In de eerste zeven maanden van dit jaar heeft Italië uit ons land voor een bedrag van 8.717.200 in gevoerd en voor een bedrag van 11.380.700 naar ons land uitgevoerd, tegenover de bedragen van 6.250.500 invoer en 7.621.500 uitvoer over het gelijke tijdperk van het vorige jaar, '38. Het ba tige .saldo 1.371.000 over de eerste maanden van 1938 is in dit jaar aangegroeid tot 2.663.500 dus bijna verdubbeld. Volgens de Nederlandsch-Italiaansche clearing- overeenkomst kan ons land voor 1V2 millioen gulden steenkool en cokes naar Italië uitvoeren, voor 1 millioen gulden aardappelmeel, voor 3 ton lompen. Voorts hoofdzakelijk dextrine en stijfsel, oud ijzer en staal, ruwe huiden, machi nes én gereedschappen, caseïne, oliezaden, plan- tenvetten en vlas. Van den Italiaanschen uitvoer naar Nederland valt liefst 30 pCt. op onderdeelen van stoom- booten, sleepbooten en drijvende baggers, voor een totaalbedrag van ca. 3.100.000 gulden. Ver der voor 1.150.000 gedroogde zuidvruchten, 4 ton voor kunstvezels en bovendien voor eenige millioenen guldens wijn, vermouth, citroenen en sinaasappelen alsmede wol- en katoen-pro ducten. Wat den handel tusschen Italië en Neder landsch-Indië betreft, is er een aanmerkelijk verschil ten gunste van onzen Oost. Het zou in dit bestek te vèr voeren, ook hierop nog nader in te gaan; volstaan wij met te constateeren dat men in Italië niets liever wenscht dan de han delsbetrekkingen met ons land ook thans zoo volledig mogelijk te handhaven. (Nadruk verboden). TOONEELVEREENIGING ..JACOB VAN LENNEP" De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" gaf Donderdagavond in de tooneel- zaal van het gebouw „St.-Bavo" een tooneel- voorstelling voor militairen. Opgevoerd werd „Muggen om de kaars", een tragï-komische vérwikkeling in drie bedrijven van H. de Wilde. De opvoering had groot suc ces. Aan het slot dankte de heer Jonge Ros na mens het comité den werkenden kring voor haar goede spel, daarbij den wensch uitsprekende, dat Jacob van Lennep" nog menigmaal bereid zal worden gevonden tot de ontspanning der militairen bij de dragen. NACHTTREINEN OP OUDEJAARSAVOND Om het publiek zooveel mogelijk in de gelegen heid te stellen den Oudejaarsavond in den familie kring door te brengen zullen de Nederlandsche Spoorwegen in den nacht van 31 December op 1 Januari een drietal extra-treinen inleggen. Deze zullen loopen op de baanvakken AmsterdamRot terdam v.v. en AmsterdamHilversum. Zij vertrekken alle enkele uren na middernacht. We ontvingen nog de volgende kalenders voor 1940: Van de Papierwarenindustrie H. D. Burgers N.V. te Zutfen een zeer duidelijke maandkalender in twee kleuren. G. F. Callenbach N.V., uitgever te Nij kerk, zond ons den Camera Obscura-kalender met zes prachtige afbeeldingen van de bekende figuren uit het boek van Nicolaas Beets. Zij stellen voor: „Varen en rijden", „Het avondje bij de familie Stastok", „Een onaangenaam mensch in den Haarlemmerhout", „Hoe warm het was", „Teun de Jager" en „De Verguldpartij". Deze kalender, die ook typografisch uitstekend verzorgd is, mag een sieraad voor den salon genoemd worden. De N.V. Alg. Verzekering Maatschappij „Hol- landia" van 1880 te Delft biedt een kalender aan. die geschikt is om verjaardagen te noteeren Champagne Jos Perrier. Demi-sec 29 2 75 1936 Mêdoe een schitterende wijn 110 1934 St Estèphe Mèdoc1 20 1936 Chateau Chasse-Spleen 1 25 bij 12 llessehen 1.15 1936 Chateau du Cros. 1er Cru Hau» loupiac 1.35; bij 12 flesschen 125 1937 Chateau Pernaud. Sauternes 1 75 Grand Vin doux, bij 12 llesschen 1.65 Anjou sec I per llesch1.20 Vouvray moèlleu* bij 12 llesschen 1.10 1934 C6te de Beaune. Cóte d'Or 1.45 1934 Vosne Romanee, Cóte d'Or 1-75 1937 Meursault, M Jobard, Meursault, de fijnste witte Bourgogne 1.80 1937 Beaujolals1.30 J Sherry Fino, karaktervol, droog 1 90 Vermouth Isolabella. wit en rood, p. L. fl. 1 60 Bisschopwijn0,85 Cognac Special, no 33 05 i Cognac Pellisson—4.15 i Punch, rood etiket 3.20, Wauw 2.60 <Adv. Ingez MedJ Waarom geen Haarlemsch kampioenschap op de schaats voor scholieren Kerstvacanlie daarvoor zeer geschikt Engeische beroepsvoetballers werkten „op volle capaci teit" Arsenal ongeslagen aan den kopDe cricketers maken plannen voor den komenden zomer. Het ziet er, terwijl we dit schrijven, naar uit. dat de vorst zal doorzetten, zoodat de liefhebbers van de ijssport op de schaats het nieuwe jaar zullen kunnen binnenrijden. In Friesland maakt men van zulk een ijsperiode dadelijk gebruik om zoo spoedig en zooveel mogelijk wedstrijden in het hardrijden te organiseeren en hoewel ook in ons rayon dergelijke krachtmetingen plaats vin den, is hun aantal toch in verhouding zeer gering. Meestal bepaalt het zich zich tot onderlinge clubwedstrijden en een hardrijderij voor politie beambten, maar de jeugd in het algemeen komt. er weinig of niet aan te pas. Het wil ons voorkomen, dat in deze vacantie de gelegenheid gunstig is om op korten termijn een wedstrijd uit te schrijven, die open is voor scho lieren van het middelbaar onderwijs, ingedeeld naar leeftijd. De te rijden afstanden zouden in overleg met deskundigen moeten worden be paald, zoodat de groep van 1214 jaar bij voor beeld 150 Meter en de oudere jongelui 250 of 300 Meter zouden moeten afleggen. We meenen, dat dit plan overal instemming zou vinden en wanneer de sportleeraren of de bestuursleden der scholierenvereenigingen de handen ineen slaan, is het zeker te verwezen lijken. Men kan overtuigd zijn, dat de bestaande ifsclubs hun volle medewerking zullen verleenen. zoodat het mogelijk is om de wedstrijden dis- triotsgewijs over diverse banen te verdeelen. De winnaars zouden dan op een bij loting vast te stellen baan om het schoolkampioenschap van Haarlem en Omstreken kunnen strijden, waarvoor dan toch zeker wel een passende wisselprijs zou worden beschikbaar gesteld. Wil men ook de meisjes bij deze wedstrijden betrekken, dan geve men haar de gelegenheid, haar kunnen op het gebied van schoonrijden te toon en. Telken jare kon men omstreeks dezen tijd in de Engeische sportrubrieken beschouwingen lezen, waarin gewezen werd op den harden ar beid, die de beroepsvoetballers in de Kerstweek moesten verrichten. Zij vormden feitelijk de eenige categorie Engelschen, die verstoken bleef van de feestelijkheden en geneugten, die nu een maal onafscheidelijk met de laatste week van het jaar verbonden zijn. Drie wedstrijden in evenveel dagen op meestal zware terreinen, onvoldoende nachtrust ten gevolge van de honderden kilometers lange nachtelijke treinreizen, verwondingen door oververmoeidheid en gebrek aan weerstandsvermogen na de herhaal de inspanningen, dat was het lot van de door leeken dikwijls benijde professionals. Van tijd tot tijd gingen er stemmen op om het Kerstprogramma wat minder dicht te bezetten, maar in de praotijk bleek dit onmogelijk, wilde men de reeks van 42 League-, plus de noodigc bekermatches tijdig beëindigen. Men zou gedacht hebben, dat, nu de noodcom- petitie in werking is, een eenvoudiger regeling dien aangaande zou zijn getroffen, doch ook thans waren er voor de clubs drie wedstrijden vastgesteld. Weliswaar behoefden er door de districtsgewijze indeeling niet zulke groote reizen te worden gemaakt Arsenal had bijvoorbeeld drie matches in Londen, maar drie voorstellingen op achtereenvolgende dagen is nu juist niet be vorderlijk voor het spelpeil, zelfs niet. als het professionals betreft. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de heeren, die voor deze matches dertig shilling ontvingen in plaats van een weekloon van maximum acht pond sterling, om opslag hadden jevraagd. Weliswaar achtte men dit verzoek billijk, maai- de clubs opperden natuurlijk be zwaren, omdat hun inkomsten aan recettes in vele gevallen miniem zijn. Vele enthousiasten vinden het immers onaangenaam, om na afloop der wedstrijden in de verduisterde straten hun weg naar huis te moeten zoeken, vooral wanneer hun club een uitwedstrijd speelt in een deel van Londen, dat ver buiten het centrum ligt. Zoo waren er bij de ontmoeting tusschen Charl ton en Arsenal amper 3000 toeschouwers: de tocht naar het ver afgelegen en moeilijk te be reiken terrein van de Athletic in „the Valley" is dan ook onder normale omstandigheden al wei nig aanlokkelijk. In Zuid A, in welke afdeeling acht Londensche clubs zijn ingedeeld, wat Zaterdag j.l. de helft van het aantal wedstrijden achter den rug. Ar senal heeft een ruimen voorsprong, zooals uit de cijfers der vier hoogstgeplaatsten blijkt: Arsenal 9 7 2 0 36—12 16 Norwich 9 4 3 2 22—15 11 Crystal Palace 9 5 1 3 27—23 11 Charlton 9 4 1 4 37—27 9 In Zuid B heeft Bournemouth een voorsprong op Reading, gevolgd door Brentford, Chelsea. Portsmouth en Queens Park Rangers, die alle een gelijk aantal punten hebben. Het spannendst is de strijd in de sterkste sectie West, waar de beide Manchester clubs en Everton gedrieën met 12 punten uit 8 matches aan den kop gaan. Het is begrijpelijk, dat in een sportland als Engeland de cricketers niet van zins zijn om volgenden zomer bij de pakken neer te zitten, al is het duidelijk, dat van geregelde wedstrijden om het county-kampioenschap geen sprake kan zijn. Dat is op zichzelf voor sommige coun ties al voldoende om de toekomst donker in te zien, want in normale omstandigheden kunnen zij ternauwernood en dan nog slechts door do naties en verlotingen het hoofd boven water houden In navolging van de voor de voetbalclubs ge troffen regeling koestert men het plan, de coun ties districtsgewijs met de zoogenaamde „minor counties" in te deelen. Als men nu weet, dat deze minor counties niet zelden spelers in de gelede ren hebben, die in de meer bekende graafschaps teams een goed figuur zouden maken en dan ook vaak in M.C.C.-ploegen worden gekozen, dan zal men begrijpen, dat deze matches zeer aantrek kelijk cricket kunnen opleveren. Belangrijker is, dat de .minor counties", die nim mer kans hebben naar de topklasse te promo- veeren, thans de kans krijgen om te bewijzen, dat sommige van deze ploegen beter spelen dan de zwakke ploegen, die sinds jaren zonder succes om het county-kampioenschap mogen meestrij den, zooals Worcestershire en Northamptonshire. En tevens kunnen de jongere spelers van de bij de voorgestelde indeeling betrokken lagere graaf- scliaipteams hun spel ontwikkelen in matches tegen de erkend sterkste cricketers van Engeland Men denkt zich de indeeling- in vier groepen als volgt: Noord: Yorkshire, Lancashire, Notts, Derby shire, Leicestershire, Cheshire, Durham, Staf fordshire en Northumberland. Midlands: Warwick, Worcester. North amptonshire. Oxfordshire, Cambridgeshire, Bed fordshire, Lincolnshire, Norfolk en Suffolk. Zuid: Middlesex, Surrey, Essex, Kent, Sus sex, Berkshire. Buckinghamshire en Hertford shire. West: Gloucester, Somerset, Glamorgan, Hampshire, Wiltshire, Dorset, Cornwall en Devon. De Tooneelmeester N. B. van der Waals, f Het tooneel te Haarlem heeft een zeer groot verlies geleden met den dood van de* heer N. B. van der Waals, die sind de opening van den Stads schouwburg op het Wilsonsplein de tooneelmeester in dit theater is geweest. Ik heb in mijn tooneel- rubriek herhaaldelijk de gelegenheid gehad het werk van den heer Van der Waals te roemen, en het is wel zeker, dat een ieder, die met hem als tooneelmeester in contact kwam, getroffen werd door zijn groote activiteit, zijn vakkennis, zijn ambitie en zijn liefde voor zijn werk. Het was voor een zeer belangrijk deel aan on zen thans gestorven tooneelmeester te danken, dat het technisch personeel van den stadsschouw burg te Haarlem bij alle gezelschappen in ons land een zoo voortreffelijken naam had. De heer Willem Royaards heeft mij bij herha ling de verzekering gegeven, dat in geen enkelen provincie-schouwburg in Nederland de dienst „achter" zoo uitstekend geregeld was als in onzen Stadsschouwburg. Meneer Van der Waals is on overtrefbaar!" zeide hij mij eens. Nooit was Van der Waals iets te veel. Hij ging altijd bescheiden en stil zijn gang, enkel met de bedoeling om alles op het tooneel te doen klop pen. Hij had hart voor zijn werk en voor den schouwburg. Het zijn vooral ook de tooneeldilettanten, die hem zullen missen. Hij wist met de decors won deren te doen en zag er niet tegen op nieuwe decors te schilderen, wanneer dat voor een stuk noodig was. Dan vooral was Van der Waals in zijn element, want hij deed niets liever dan zelf schep pen. Hoeveel decors heeft onze Stadsschouwburg niet aan Van der Waals te danken! En daarbij zijn er. die van groote fantasie blijk gaven. Ik denk thans aan de decors, welke hij indertijd voor de Haarlemsche Tooneelclub maakte voor „De Twee Dassen" van George Kaiser. Met Van der Waals is dan ook een figuur van beteekenis in onze Haarlemsche tooneelwereld heengegaan, een persoonlijkheid, die de sympa thie van allen, die met hem in aanraking kwa men, heeft weten te verwerven. Wij zullen dezen bescheiden maar zeer knappen tooneelmeester, die zoo onnoemlijk veel voor onzen Stadsschouw burg heeft gedaan, heel erg missen. J. B. SCHUIL. „DOOR DE LANDEN VAN BRAHMA EN BOEDDHA". Zondagochtend a.s. brengt het Rembrandt Theater te Haarlem een filmwerk, dat den toe schouwer meeneemt op een culturéele reis door Syrië, over den Khyberpas naar Britsch-Indië en Ceylon, vervolgens via de zoo onbekende rijken Nepal, Siam, Birma enz. tot in het hart van het onmetelijke China. Dr. M. Hurlimann, industrieel en wijsgeer schrijver, gaat met zijn camera de oude wegen der volksverhuizingen en de legerroutes van Alexander den Groote nog eens na. Deze filoso fische handelsman, die verscheidene Groot- Aziatische reizen ondernam voert ons door de drie groote „werelden": die van den Islam, van het Brahmaïsme-Hindoeisme en van het Boeddhisme De causeur de heer De Josselin de Jong zal in een inleiding de werkingsfeer groei of verval dezer millioenen aanhangers tellende richtingen schet sen, een en ander met wetenswaardige bijzonder heden uit den levensloop der figuren Moham med en Boeddha. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 7.42 3/4 Berlijn 75.50 Parijs 4.211/4 Brussel 31.42 1/2 Zwitserland 42.21 1/4 New York 1.88 1/16 TENTOONSTELLING VAN KANARIES. De Vereeniging van Kanarievrienden „Ons Ge noegen" houdt op 30 en 31 December en 1 Januari een tentoonstelling van kanaries in het gebouw „De Nijverheid" aan de Jansstraat. Te vens zal een propaganda-stand van den Lucht beschermingsdienst aanwezig zijn. Deze tentoonstelling wordt Zaterdagavond half acht door den Commissaris van Politie, den heer E. H. Tenckinck, geopend. ZWEMMEN. R.K. ZWEMVEREENIGING V. O. Z. Zondagavond 7 Januari viert V.O.Z. haar jaar feest voor de senioren van haar vereeniging ip hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. Het wordt een soirée-dansant. Drie eerste klasse bands zullen de dansmuziek verzorgen. GYMNASTIEK VERGADERING K. T. K. Donderdagavond vergaderden het bestuur en de Technische Commissie van den Kennemer Turn kring gezamenlijk onder leiding van den heer J. Hop voornamelijk ter voorbereiding van de a.s. jaarvergadering. De voorzitter herinnerde o.a. aan het 15-jarig be staan van Gratia-Plato, die weer tot het K. N. G. V. wil toetreden. De heer F. G. J. van den Berg, kring-secretaris bracht mede namens den T. C. secretaris, den heer F. Biochot, het jaarverslag 1939 uit. Hieruit bleek een opgewekt technisch leven, dat alleen door de mobilisatie eenigszins kon worden verstoord. Het leden-totaal bedraagt nu 2889 tegen 2983 in 1937. Aangewezen wordt als kring-afgevaardigde naar de Bondsvergadering de heer F. van den Berg en naar de Technische Bondsvergadering de heer B. J. Wieland Los. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer F. J. Rikkerink, wees in eindbedrag een totaal aan van ongeveer f 680. Besloten werd, aan de jaarvergadering voor te stellen het 30-jarig jubileum in 1941 te vieren. Het bestuur ging accoord met 't door de T. C. voorgesteld technisch programma 1940. Alle correspondentie deze rubriek betref-» fende te zenden aan den damredacteur J. W, van Dartelen, Koediefslaan 42, Heemstede. Overneming zonder bronvermelding verboden, VOOR ONZE PROBLEEMVRIENDEN. Hieronder geven wij ter oplossing een zeer ver rassend vraagstuk van den Haarlemsehen proble mist A. P. de Zwart. Hoewel de positie aan het begin ons niet bevredi gen kan, bevat de afwikkeling vele fraaie momenten terwijl de slots tand rein economisch is. Alle stuk ken doen dienst; figuranten komen in de ontleding niet voor. Het geheel is een fraai staaltje probleem kunst! ROBLEEM No. 2647. Auteur: A. P. de Zwart, Haarlem. Eerste publicatie. Zwart: SB H m s pp m mp M jj m 8 M e u B H m Q m ms gif m m PI p? f§ Wit: Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op: 5, 10, 12, 16, 18/20, 22/24, 28. 29, 33, 45, dam op 6. Wit 15 schijven op: 26, 27, 32, 34, 35, 37, 38, 40/44, 47, 48 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen van probleem No. 2647 worden gaar ne ingewacht tot uiterlijk binnen veertien dagen na verschijning dezer rubriek. OPLOSSINGEN No. 2643. Auteur: G. O. Veenendaal, Ierseke (Z.) Wit: 26—21; 31—27; 34—30; 36—31; 33:11; 39 10 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Probleem No. 2641 werd correct opgelost door A. Walet te Haarlem; J. Piek en A. Russ, beiden te Heemstede; F. Akersloot te Aerdenhout en J. Fer- werda te Amsterdam. PARTIJ No. 2648. Gespeeld op Woensdagavond 29 November 1939 te Haarlem voor de hoofdklasse competitie van den Nederlandschen Dambond (district Noord. Holland) tusschen J. W. van Dartelen (Haarlemsche Dam club) met Wit en J. Hartel (Damclub „Haarlem") met Zwart. 1. 32—28 19—23 28. 40—35 19 :30 2. 28 19 14 23 29. 35:24 21—27 3. 37—32 10—14 30. 32:21 16 27 4. 41—37 13—19 31. 33—28 22:33 5. 33—28 8—13 32. 39:28 6—11 6. 34—30 20—24 33. 41—36 9—14 7. 39—33 2—8 34. 44—30 8—12 8. 44—39 17—22 35. 37—31 26 :37 9. 28 17 12 :21 36. 42 :22 18:27 10. 47—41 7—12 37. 38—33 14—19 11. 31—26 1—7 38. 40—35 19 :30 12. 26 17 12 21 39. 35 :24 11—17 13. 33—28 14—20 40. 28—23 3—8 14. 30—25 21—26 41. 45—40 17—21 15. 25 14 9 20 42. 40—34 12—17, it;. 36—31 16—21 43. 46—41 27—32 17. 39—34 11—16 44. 34—39 21—27 18. 49—44 4—9 45. 41—37 32 41' 19. 44—39 5—10 46. 36 47 27—31 20. 31—27 18—22 47. 48—42 17—22 21. 27 29 24 22 48. 42—37 31 42 22. 39—33 10—14 49. 47 :38 22—27 23. 43—39 20—25 50. 38—32 27 38 24. 50—44 7—12 51. 33 42 8—12 25. 34—29 12—18 52. 23—19 25—30 26. 29—24 19 :30 53. 19 17 30 :19 27. 35 :24 14—19 54. 17—12 DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Woensdagavond j.l. werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: H. van Lunenburg remise met P. Schrijnemakers; P. H. Meure remise met M. van Leeuwen; A. Miedema—Th. Tolenaars af gebroken. Eerste klasse: Chr. Gerritsen wint van A. Smit. Tweede 3d.: W. J. A. Matla rem. met H. W. C. van Rhoon; J. H. Spoor wint van W. H. J. v. d. Eijnde; D. Philippo wint van G. de la Rie; C. van Wageningen wint van W. J. A. Matla; O. T. Glaser remise met C. van Wageningen: C. Vro lijk wint van C. van Wageningen. Derde klasse: J. J. Zalm wint van J. Weiland; W. Jonkhof remise met F. Akersloot; G. van Es remise met H. L. Philippo. Zwart geeft op. MOBILISATIE-HERINNERINGEN. De bekende Haarlemsche hoofdklasse-speler en oud-kampioen van Haarlem en omstreken, J. B. Sluiter Jr., vervult momenteel „ergens in Neder land" als sergeant van een zoeklicht-afdeeling zijne militaire plichten. Onlangs speelde hij met een van zijn strijdmak kers een partij, waarin de volgende stand voor kwam: Zwart 8 schijven op: 7, 10, 13, 14, 15, 20, 26 en 28. Wit 8 schijven op: 25, 27, 29, 30, 35, 37, 40, en 48. Sluiter speelde met Wit 2722 (offer) Zwart 28 17 en vervolgens 2923 (met de dreiging 23—19). Om dit te pareeren speelde Zwart vrijwel ge dwongen 1319 (A), waarna Wit won door 3024 (20 18) 37—31 (26 37) 48—42 (37 48) 40—34 (43 30) en 35 2. (A). Inplaats van (1319) gaat ook 2631 (37 26) 13—19 (23—18) 20—24 (40—34) enz. voor Zwart verloren. Een zeer interessant partij-fragment! MINIATUREN. Concours 1935 ,,Le Grognard", Luik. No. 1. F. Denoel, Liège. Zwart: 4, 8, 9, 17, 27, 29, 36. Wit: 24, 33, 37, 40, 43, 46, '47. Oplossing: 47—41 (29:49) 37—32 (49:37) 41 14 en wint. No. 2. G. Moureau, Stembert. Zwart: 7, 10, 12. 19, 20, 24, 28. Wit: 18, 22, 29, 33, 34, 40, 43. Oplossing: 43—38 (28:30) 40—34 (24:42) 35 :5 (11 23) 22—18 (23 12) 5 48 en wint. No. 3. O. Baeke, Anvers. Zwart 8, 11, 15, 16, 18, 30, 37. Wit: 20, 21, 27, 29, 38. 46, 47. Oplossing: 27—22 (15 42) 22 2 (16 27) 2 25 (42—48) 47—42 (37—41) 46:37 en wint. No. 4. K. Verneirt, Anvers. Zwart: 8, 15. 16, 18, 19, 27, 36. Wit: 25, 29, 30, 33, 38. 41, 42. Oplossing: 38—32 (27:47) A. 29—24 (47:20) 25 3 (36 47) 3024 enz. en wint. A. Op (36 38) wint Wit door 33—42!, 29—24 en 25/3. HAARL VOETBALBOND. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZATERDAG 30 DECEMBER 1339. Adspiran ten-competitie: B. HalfwegHaarlem b, 2.30 uur. HFC aRipperda, 2,30 uur. C. VI. Vogels bDCO a, 2.30 uur. BloemendaalHaarlem c, 2.30 uur. THB aZSV, 2.30 uur. D. DSKEDO c, 2.30 uur. DOAHillegom, 2.30 uur. E. Haarlem eDCO b, 2.30 uur. EDO d—ETO, 2.30 uur. Noordelijke Adspiranten-Competitic: A. WaterlooKenn. a, 2.30 u., H. Drupsteen Kinheim aStormv. b, 2.30 u., L. de Boer Beverwijk a—VSV b, 2.30 uur, T. Post Kennemers b—VSV a, 2.30 u„ G. Jansen B. Kennemers cVSV d., 2.30 uur. Beverwijk bVSV e, 2.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10