Haarlem's Dagblad Vele duizenden slachtoffers in Anatolië. Domdetdaq deden <üch nieuwe aardschokken ooot. Meet wat Ueeta op Oudejaarsavond S M IT'S Nieuwe ramp bedreigt Turkije. De„Edelvalk"in Lissabon Olifantasie. K E IP Mussolini zal den Paus bezoeken. Finnen op Russisch gebied? Britsch slagschip tot zinken gebracht Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17340 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- 'dienst 38810. Drukkerij- Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 29 December 1939 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. ÏSTANBOEL, 29 December (Reuter) Officieele gegevens omtrent de verliezen aan menschenlevens tengevolge van de aard beving zijn nog niet verkrijgbaar, doch naar schatting zijn in totaal 25.000 menschen ge dood of gewond, de meeste zouden om het leven gekomen zijn. Het Turksche biad „Haber" komt met nog hoogere schattingen. Er zouden alleen reeds in het district Ersindjan, van de totale be volking van 60.000 zielen, 42.000 gedood of gewond zijn, de meesten evenwel gedood. Vijftien steden in de provincie en negen tien dorpen en gehuchten zijn geheel ver woest, honderdduizenden menschen zijn het veld in gevlucht en lijden thans honger en koude. De temperatuur is tot 30 graden be neden het vriespunt gedaald. Met groot ver langen zien deze slachtoffers uit naar hulp. Gisteren hebben zich in het geteisterde gebied opnieuw aardschokken voorgedaan. Zoute Krakelingen Zoute Amandelen Kaassoesjes Kaaspalmiers Tartines de Fromage Uilsluitend met Roomboter bereid Luxe Bakkerijen Tel. 10876 - 13714 - 11643 -12193 - 21521 De aardbeving heeft den, omvang van een ware nationale ramp aangenomen. Ersindjan, het epicentrum der beving, is volkomen verwoest, zoo meldt Havas uit Ankara. Belangrijke historische bouwwerken, zooals de moskee van Rayazit, zijn geheel vernietigd. Ondanks de bijna algeheele verbreking der telefonische en telegrafische ver bindingen in het getroffen gebied, worden toch bijzonderheden vernomen. Tallooze slachtoffers, die in hun slaap door de aardbeving werden verrast, liggen nog onder de puinhoopen, wachtend op redding. De hulp verleening geschiedt langzaam, in verband met den omvang van de ramp en de groote uitge strektheid van het geteisterde gebied. Door barstende gasbuizen en gebroken olie lampen zijn temidden der ruïnes honderden branden uitgebroken, die 't reddingswerk uiter mate moeilijk maken. De beving heeft zich uitgestrekt over een ge bied dat een elliptischen vorm heeft en zich uit strekt via Samsoenet, Ordoe aan de Zwarte Zee, vervolgens Westelijk via Tsjankiri, Katgheri en Malataya om weer Oostelijk naar Ersindjan om te buigen. In het stadje Tokat zijn 388 dooden gevallen* Men denkt niet dat de spoorlijn Er sindjanErzeroem, die kortgeleden geopend is, schade van belang heeft gekregen. De ramp heeft ook Dikili en Pergamon getroffen, waar de laat ste twee maanden herhaalde malen aardschok ken zijn voorgekomen. Het is nog niet bekend of de archeologische resten van Pergamon getroffen zijn. De Turksche Nationale Vergadering heeft een comité gevormd voor hulpverleening aan de overlevenden. Overal in het land gaan inteeken- lijsten rond. President Inönü heeft zijn rondreis door Zuid- Anatolië afgebroken en zich naar de getroffen gebieden gespoed. Ook de ministers van binnen- landsche zaken en van volksgezondheid hebben zich in allerijl derwaarts begeven. Twee Engelsche trawlers als verloren beschouwd. Deensch schip voor de Engelsche kust gezonken Reuter meldt dat het 875 ton groote Britsche s.s. „Moortoft" dat verscheidene dagen over tijd is, thans met de uit dertien koppen be staande bemanning verloren geacht wordt. De Britsche admiraliteit deelt voorts mede dat de marinetrawler „Lochdoon" over tijd is en met de 14 opvarenden verloren geacht moet worden. Het 1080 ton metende Deensche s.s. „Hanne" is bij de Noordoostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Een barkas en een reddingboot zijn naar zee gegaan om de bemanning van de „Hanne" bij te staan. De zee in de buurt van het schip was vol drijfhout. Aan boord van het schip had zich een bemanning van 16 koppen bevonden. Toen de booten ter plaatse aankwamen, zag men dat een der sloepen van de „Hanne" ondersteboven ronddreef. dat het Britsche s.s. „Deptford", welks verlies Reuter verneemt verder, dat thans bekend is. reeds bekend is gemaakt, op 13 December werd getorpedeerd, toen het schip zich binnen een halve mijl uit de Noorsche kust bevond. Het schip is in anderhalve minuut gezonken waarbij 32 van de 37 leden der bemanning, met inbegrip van twee Noorsche loodsen, zijn omgekomen. De geredden, en de gezagvoerder van het Noorsche motorschip „Faida" verklaren dat de „Deptford" zich zonder twijfel binnen de Noor sche wateren heeft bevonden. De gezagvoerder van de „Faida", verklaart dat hij den comman dotoren van een Duitsche duikboot heeft zien bovenkomen toen zij zich tusschen de „Deptford" en den wal bevond. De reederij C. K. Hansen in Kopenhagen deelt mede dat de „Jagersborg", die met een lading landbouwproducten van Kopenhagen op weg was naar een Schotsche haven, thans als defi- tief verloren wordt beschouwd. Het schip had een bemanning van 18 koppen aan boord. Het lijk van den assistent-machinist is gevonden en geïdentificeerd. Het Engelsche s.s. „Edenwood" (1067) is, naar United Press meldt, na aanvaring met een on bekend schip gezonken. De bemanning en de officieren werden gered. (Adv ingez. Medj Nieuwe Russische commandant aan het Finsche front Generaal Stern, beschermeling van Worosjilof. LONDEN, 29 December (Havas). De correspon dent van de „Daily Express" te Moskou bericht, dat generaal Grigori Stern, die den veldtocht in Mongolië tegen de Japanners heeft geleid, naar Finland is gezonden om generaal Mentzkof, commandant van het militaire district Lenin grad, die thans de operaties in Finland leidt, té vervangen. Generaal Stern is een beschermeling van maarschalk Worosjilof. Bezorgdheid over tal van schepen. Hevige sneeuwstorm op de Zwarte Zee. ÏSTANBOEL, 29 December (Havas) Op de Zwarte Zee woedt een hevige sneeuw storm, waardoor het scheepvaartverkeer practisch onmogelijk wordt gemaakt. Ih verscheidene havens koestert men groote bezorgdheid over het lot van tal van schepen, waarvan men niets meer vernomen heeft, en die, naar men vreest, in den storm ver loren zijn gegaan, hetgeen een nieuwe ramp voor Turkije zou beteekenen. Amerikaansche steun voor de Lotla Svard-beweging. Liefdadigheidsconcert bracht ruim 25000 dollars op. NEW-YORK. 23 December (Havas) Gister avond is te New-York een liefdadigheidsconcert ten bate van de Finsche Lotta Svard beweging gehouden. Het concert, dat werd bijgewoond door den Finschen gezant te Washington, Procope, heeft meer dan 25.000 dollar opgebracht. De Fin sche gezant sprak eenige bewogen woorden van dank en verzocht een minuut stilte in acht te nemen tot hulde aan de drie jonge Finsche vrouwen, leden van de Lotta Svard, die onder de Vijandelijke kogels zijn gevallen. Uit Chicago: Herbert Hoover, de voorzitter van de commissie tot hulp aan Finland, heeft medegedeeld, dat een derde cheque van 100.000 dollar door de commissie naar Finland is ge zonden, 's GRAVENHAGE 29 December. Het K. L. M.-vliegtuig de „Edelvalk" is vanochtend om 11.56 uur (Ned. tijd) te Lissabon geland. Het toestel was om 9.40 (Ned. tijd) vanochtend uit Madrid vertrokken. Duitsch schip na achtervolging vastgeloopen. Gezagvoerder poogt de lading te bergen. Het Spaansche blad „Arriba" meldde Donderdag dat het Duitsche vrachtschip „Glücksberg" (2.680 ton) dat nabij San Lucar de Barrameda aan den grond is ge loopen, achtervolgd werd door Britsche oor logsschepen, waarop de Spaansche kanon neerboot „Lauria" op het tooneel verscheen en het schip waarschuwde, dat het zich in de territoriale wateren bevond. Er schijnt eenige twijfel te bestaan omtrent de identiteit van het Duitsche schip, dat een lading suiker, koffie en metaalwaren aan boord heeft.. Een sleepboot volgens Havas een Neder- landsche heeft getracht het schip vlot te brengen. Nader verneemt Havas uit Cadiz dat het vaar tuig niet vlot gebracht kan worden. Den gehee- len nacht en een deel van den dag is gepoogd het schip vlot te krijgen, doch zonder succes Het schip zit vast en de manoeuvres worden ge hinderd door de nabijgelegen klippen, waarop de golven breken. De gezagvoerder van het Duitsche schip poogt thans de lading, welke voor een groot deel uit koper bestaat, te bergen. Tengevolge van de woelige zee konden evenwel geen lichters langszij gebracht worden. Gisteravond te zes uur be vond zich nog een deel van de bemanning aan boord om te pogen het schip lichter te maken en het zoo vlot te krijgen. Er werden reserves gemaakt omtrent den naam van het schip. Vermoedelijk is het niet de „Glücksberg", doch een dergelijk schip, metende 4500 ton, dat twee dagen geleden uit Cadiz is vertrokken met onbekende be stemming. (Geheel Nederland krijgt tot 17 Januari gelegenheid op bepaalde voorwaarden mede te raden naar den naam, te geven aan het on langs in een circus te Amster dam geboren olifantje.) In Amsterdam is kort tevoren Een zeer „gewichtig" kind geboren, Waarvan u eerder al mocht hooren, Het was een baby olifant; Het gaat het diertje naar den vleeze, U zult daarvoor wel dankbaar wezen, Want een gebeurtenis als deze Is zeer bijzonder in ons land. Vandaar ook dat men in het streven, De zuigeling een naam te geven, Waarmee hij lang gezond moog leven, Met overleg te werk wil gaan Om in die taak het best te slagen Is men ons allen komen vragen, Daartoe een poging bij te dragen, Hoe vreemd wij voor die taak ook staan. Hoe moet het olifantje heeten? Zoo rustig in uw stoel gezeten, Zult u niet daadlijk antwoord weten, Het vergt wat olifantasie; Ik wil niet met u concurreeren, Maar wel, met uw verlof, probeeren, U in uw taak te assisteeren, Zoover ik er de kans toe zie. Met hondennamen zooais Fikkie, Met muizennamen zcoals Mikkie, Met babynamen zooals Dickie, Bezwaart men niet zoo'n zeldzaam dier; Met menschennamen zooals Jantje, Of Grietje, Pietje of Constantje, Doet men een jeugdig olifantje Ook, zou ik denken, geen plezier. En Oli, Fanny zijn ook namen, Zelfs Olifa, de twee tezamen, Maar daarvoor zal het dier zich schamen, Als het tot wasdom is gerijpt; Van Snuit of Slurf wil 't vast niet hooren, En Jumbo kan niet meer bekoren. Dan Rimboe? Neen 't is hier geboren, Dat is iets, dat hij niet begrijpt. Maar hoe moet dan het diertje heeten? Ik heb tevoren niet geweten Dat ik nog zoo zou zitten zweeten, Toen 'k me dit vraagstuk heb gewijd; Nou, ongeacht verschil in smaken, Lijkt mij Muskiet nogal ter zake, Van muggen olifanten maken Is toch de leus van onzen tijd. P. GASUS Het woord is aan Een bril behoeft niet duur Ie 2ifn om goed !e zijn. Komt U eens bil ons kijken, hel loont. GR. HOUTSTRAAT naast Lu: (Adv. Ingez. Med.) Japanners bombardeeren Lantsjau. Honderd dooden onder de burgerbevolking. LANTSJAU 29 December. Een groot aantal Japansche vliegtuigen heeft Woensdag en Donder dag Lantsjau gebombardeerd. De schade is aan zienlijk en het aantal dooden wordt op honderd geschat. De autoriteiten evacueeren de burgers; de vreemdelingen blijven in de stad. Buitenlandsche eigendommen werden tot nu toe niet beschadigd en evenmin werden buitenlanders gewond. Woensdag werden tijdens hevige luchtgevechten vier Japan sche vliegtuigen naar beneden gehaald. (United Press) Suiker en vleesch worden in Engeland gerantsoeneerd. Officieel wordt uit Londen medegedeeld,dat het distributiestelsel zal worden uitgebreid tot suiker en vleesch. Met de distributie van suiker zal een aanvang worden gemaakt op 8 Januari. Van de vleeschdistribuitie zijn nog geen bij zonderheden bekend gemaakt, doch het publiek wordt aangeraden, zich niet later dan 8 Januari bij de slagers te laten inschrijven. Blijkens berichten uit Rome zal Mussolini op 4 Januari een bezoek brengen aan het Vaticaan. Dit bezoek wordt in verband ge bracht met een mogelijke nieuwe vredes poging van Italië. Mep zie voor verdere bijzonderheden pag. 5. Horatius: Ik heb het eerst mijn schreên gezet op nieuwe wegen. Ski-af deeling zou schade aan de Moermansklijn hebben toegebracht Volgens een Havas bericht uit Helsinki zijn Finsche ski-afdeelingen doorgedrongen tot den Russischen spoorweg naar Moermansk. Zij zouden de lijn beschadigd hebben, waar door het vervoer van levensmiddelen gestag neerd zou zijn. Te Moermansk zouden reeds ongeregeldheden zijn ontstaan. Te Helsinki is hiervan officieel echter niets bekend. De correspondent van de „Politiken" te Hel sinki heeft van een Finsch officier vernomen, dat aan het front bij Petsamo 150 Russische tanks in het, ongereede zijn geraakt. Zij zijn omringd door de bevroren lijken van de Russische bemanning. Ten noorden van het Ladogameer zijn de Finnen op twee plaatsen over de Russische grens getrok ken. Deze opmarsch is niet van groot strategisch belang, aangezien in dit gebied geen wegen of spoorlijnen loopen, doch er blijkt uit, dat de Finnen tot een tegenaanval zijn overgegaan en dat de Russische opmarsch tot staan is gebracht. De officier deelde verder mede dat de Fin sche luchtmacht aanvallen heeft gedaan op den spoorweg naar Moermansk en deZen op verscheidene plaatsen heeft vernield. (Men zie verder pag. 5). Sneeuw dikke, rulle, glanzende sneeuw, waarin de voetstappen wegzinken en waardoor de wereld als bij tooverslag veranderd is van zwart (letterlijk en figuurlijk) in wit (letterlijk, figuurlijk komt nog wel). Hoe het ook zij, als ge dezer dagen een sneeuwbal tegen Uw pas gesteven boordje aan voelt kletsen en ge ziet een lachend jongensgezicht om een hoek van een straat wegduiken, wordt dan niet boos, maar lach, lach lang en hartelijk, want het heeft gesneeuwd en de wereld is wit en blank en smetteloos en zoo'n wereld ziet ge niet te dikwijls Onze fotograaf maakte deze fraaie sneeuwfoto van de Nieuwe Gracht en de kazerne aan den Koudenhorn. Het Duitsche Opperbevel meldt: BERLIJN, 29 December. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede dat een Duitsche onderzeeër ten westen van Schotland een Britsch slagschip van de Queen Elisabeth-klasse tot zinken heeft gebracht. Ruim duizend Finsche vliegers wachten op buitenlandsche toestellen. Reeds tientallen Engelsche en Italiaansche vliegtuigen in gebruik. LONDEN, 28 December (Reuter) De cor respondent van de Daily Telegraph te Helsinki meldt vernomen te hebben dat meer dan veertig Britsche en twintig Italiaansche vliegtuigen thans bij de Finsche luchtmacht in gebruik zijn. Hij voegt hieraan toe: de Finnen hebben ver over de duizend geoefende vliegers, die wachten op de levering van vliegtuigen uit de Vereenigde Staten, Groot Brittannië en andere landen. VOOR DE STILLE ARMEN. Ten behoeve van het Comité voor men", werd bij de Twentsche Bank stort: Mr. H. E. P. G. Bl'daal 5—;, 5.— Stille Ar- nog ge- E. P. G. HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pas- Necrologie van Haarlem en omgeving. BINNENLAND Verordening van den opperbevelhebber voor burgerlijke diensten bij militaire werkzaam heden. 3 De regeering streeft niet naar een universeel productieplan. Necrologie van Nederland. 1 BUITENLAND Bij de ramp in Anatolië zijn vele duizenden menschen om het leven gekomen. 1 Mussolini zal op 4 Januari een bezoek aan het Vaticaan brengen. 5 De Finnen zouden reeds tot de Moermansklyn doorgedrongen zijn. 5 Nachtelijk bombardement op Helsinki. 5 Necrologie. 7 SPORT. Damrubriek. 6 Sport in 't Kort. 6 ARTIKELEN, enz. Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerikij. 3 H. D. Vertelling: Een opwelling van eerlijkheid 4 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 4 J. B. Schuil: Schimmenspel „De Slimheidskam pioen". 4 Van onzen Geneefschen correspondent: Uit Zwitscrland's economisch leven 5 Van onzen correspondent te Rome: Handelsbe trekkingen tusschen Italië en Nederland. 6 Voor de Jeugd. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1