11U de Omsttekeu j mmihiiiiiiiimiiir „LI DO", HAARLEM OUDEJAARSAVOND BURGERLIJKE STAND 'nLAATSTE TIP VAN TIPSY HOOIJ 'S BEKENDE ZAKEN DOOR DE GEHEELE STAD VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 HAARDEM'S DÏ'GBESD" Ji BLOEMENDAAL Een oud-gediende wordt 80 jaar. Het onderhoud, waarvan het hier volgende ver slag geeft, begon in den vooravond op een der Bloe mendaalsche buitenwegen, waar de heer M. Kok kelkoren, gepensioneerd beambte der posterijen, een kuiertje maakte. Nu zegt het in het algemeen niet zooveel, als men iemand op straat ontmoet. Maar als de aangesprokene over een week tach tig jaar wordt en dan nog frisch. en monter bij een temperatuur die om het vriespunt dartelt zijn wandelingetje maakt over nog al gladde buiten wegen, dan bewijst dat afdoend, dat de acht kruis jes den drager er van in 't minst niet hinderen. Zoo is het dan ook. De heer Kokkelkoren is gezond en levenslustig, zoo gezond, dat menigeen die veel jonger is, er jaloersch van kan zijn, en zoo levenslustig, dat hij gaarne een praatje maakt over den goeden ouden tijd. Het is toch maar een waar' woord, dat er geen beter medicijn is dan de buitenlucht. Nu, van deze medicijn heeft deze tachtigjarige gepro fiteerd. Ge zult dat toestemmen, want dagelijk- sche wandelingen zoo van Overveen tot den Zee- reep of van Overveen tot Santpoort of van Over veen tot diep in Bentveld en dat gedurende eeni- ge tientallen jaren heeft de heer Kokkelkoren gemaakt. „Twee bestellers had Overveen toen ik hier in 1882 kwam", vertelt de bijna tachtigjarige „Het postkantoor was in een gedeelte van het stations gebouw gevestigd. Daar zat de directeur, meneer Buys, die later werd opgevolgd door directeur van Twisk, die velen hier nog gekend hebben. Wij drieën stonden voor de geheele bestelling". „Hoe ver strekte toen de bestelkring?" „Dat begon al bij Spiegelenburg, dus tegen Santpoort aan en ging tot in Bentveld. Den kant naar Haarlem de geheele Houtvaart langs en de Duinstreek vrijwel tot aan zee". „Maar daar viel toch zeker niet veel te bestel len?" „Neen, maar de afstanden waren zooveel te grooter. Daar had je destijds zoowat tegen den Zeereep een gezin wonen in de allerergste een zaamheid. De man teelde wat aardappelen en deed misschien nog wel wat anders, maar boven dien was hij belast met het toezicht op de strand vonderij. Vandaar, dat hij zoo dicht bij zee woon de. In 't begin ging dat nogal gemoedelijk. Eens in de week ging de man of de vrouw naar de stad, loopend natuurlijk en dan lag de wekelijk- sche post klaar. Maar later bracht de verkeering van hun kinderen nogal eens een brief meer, de man kreeg af en toe wat correspondentie, kortom, toen moest de post er heen gebracht worden. Ze hadden er recht op. Maar 'k weet nog goed, dat ik den eersten keer een mannetje mee kreeg, om me den weg te-wijzen". „En konden drie bestellers die afstanden be- loopen?" „Het moest nu eenmaal. En dande opvat tingen waren wel een beetje gemoedelijker. Er was een besteller op Bloemendaal zijn klein kinderen wonen er nog die een stuk of vijf jon gens had, die de kaart van het land natuurlijk even goed kenden als hij zelf. Nu, elk van de vijf had om zoo te zeggen zijn eigen wijk, waar hij dagelijks de brieven bracht. Qch, het ging goed en niemand stootte zich er aan. Was een adres wat uit je buurt en had je er een bestelling, dan vond je allicht iemand, die dien kant toch uit, moest en de boel voor je meenam. Dat was nu wel niet precies vólgens voorschrift, maar ik Wil wel bekennen, dat ook in in dien tijd wel eens de voorschriften overtreden heb". „U praat zoo van Bloemendaal. „Wel zeker, dat hoorde tot Overveen. Wel zat er een kantoorhoudster, maar ik was hier denk ik al een jaar of twintig, voordat Bloemendaal een eigen kantoor kreeg. En van Aerdenhout was na tuurlijk heelemaal geen sprake, Dan had je ook je dagelijksche wandeling naar Haarlem, om de och tendpost te halen, 's Avonds kwam die met den trein, maar 's morgens kon toen blijkbaar niet. De omnibus, daarvan profiteerden we in die da gen nog al eens. Wel niet 's morgens, want zoo vroeg liet meneer Koolhoven niet rijden, maar als we later op den dag een dienst konden snap pen maakten we daar graag gebruik van, omdat we er gratis vervoer mee hadden". Dan worden er wat herinneringen aan het oude Overveen en het oude Bloemendaal opgehaald. Er Is zoo heel veel veranderd in zestig jaren! De mooie parken, de royale wegen, de gemakkelijke verbindingen met Haarlem, de kleine villa's, er was van dat alles nog zoo heelemaal niets en geen forens dacht er aan.... „Ze waren er niet", zegt de heer Kokkelko ren. „Wie hier als niet-Bloemendaler woonde had zijn woning in de stad en een villa, waar de fa milie des zomers verblijf hield. Behalve dan na tuurlijk de groote buitenverblijven waar de be kende families winter en zomer woonden. De mo gelijkheid, 's morgens en 's avonds gemakkelijk en vlug van Haarlem of Amsterdam, naar hier over te wippen, bestond eenvoudig niet. Dat kwam pas veel later, toen we hier de geweldige uitbreiding kregen, die nog altijd blijft aanhou den". „Ook uitbreiding van de posterijen natuurlijk?" „Wel zeker. De drie bestellers van 1882 waren er toen ik den dienst verliet tot negen man ge worden. Plus het noodige kantoorpersoneel. Trou wens, de laatste zeven jaar van mijn diensttijd verrichtte ik ook geen buitendienst meer". En dan komen weer de oude tafereelen op de proppen: Overveen met zijn tol, zijn dorpskermis in de buurt van den „Kuil", de omnibus met den hoornblazer, Bloemendaal met het „Pannekoe- kenhuis" en den „Leeuwenkuil", mitsgaders de ezeltjes van Böttger", de Kleverlaan als zandpad allemaal van die zaken, waar ieder jaar stukje bij beetje wat afging en waarvan alleen de herinnering bleef. En daarnaast de herinnering aan vele goede bekenden, verscheiden of nog in leven kent een dorpspostbode zijn omgeving niet als geen ander? en het doet goed, dezen tachtigjarige te hooren gewagen van de uitne mende verstandhouding met zijn klantjes, de vriendschap, die men hem van alle kanten toe droeg en de belangstelling, die. in weerwil van veel dat veranderde, ongewijzigd bleef, ook nu hij al jaren lang niet meer de menschen him kleine vreugden en verdrietelijkheden onder cou vert thuis bezorgt. 5 Januari is de heer Kokkelkoren 80 jaar. Het zal voor hem en zijn familie, maar niet minder voor iederen Bloemendaler, die den zin voor de Overveensche historie en traditie bewaard heeft, een goede dag zijn! SNEEUWVERMAAK. De laag sneeuw was niet dik maar de vorst had het spiegelglad gemaakt en zoo kwam het, dat de jeugd Donderdag weer in grooten getale met de sleden naar Kijkduin trok. Weer klonk het waarschuwend geroep, weer standden talrijke sleeërs in de befaamde bocht, maar pret had iedereen. Boven bij Kijkduin was de baan niet glad genoeg en daardoor leed de snelheid. Hierte genover stond, dat ook het gevaar voor ongeluk ken minder werd. Beneden waren de boomen omwoeld met stroo en politie hield toezicht. ffisl hebben we enkele geschaafde kinnen en wangen gezien, maar gelukkig bleven ernstige ongelukken "uit. Als gewoonlijk kwamen velen naar de sneeuw pret kijken. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. C. Lindeman—Oudhoff d. Ondertrouwd: J. van Giffen en M. van den Heuvel. Getrouwd: R. C. Boer en M. A. Paul. E. R. Pitlo en W. G. A. Beunders. B. van Oosterhout en E. A. M. van der Does. Overleden: A. J. van Balkom 30 j., overleden te Leiden. T. Nauta, echtg. van L. de Goede 44 j. M. Hooghuis., echtg. van W. Kiruize 65 j., wonende te Haarlem. C. J. van der Veldt 31 j. wonende te Haarlem. D. van Gelder 37 j., wonende te Haar lem. R. A. Fockema 86 j. t HAARLEMMERMEER VERBETERING VAN WEGEN Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om van gemeentewege over te gaan tot verbetering van de Dr. Heijelaan te Abbenes, het trottoir langs den Kruisweg te Hoofddorp, de Emmalaan, den Fortweg en de Kruislaan aldaar, alsmede van de Friedalaan te Zwanenburg. De kosten ^an een en ander zullen ongeveer 45000 bedragen. HET WOONWAGENKAMP IN HOOFDDORP. Sedert April 1926 is er op een perceel gemeente grond, gelegen langs het Modderpad, gelegenheid gegeven voor de plaatsing van woonwagens. Dit terrein is thans niet meer geschikt, omdat het provinciaal demonstratiebedrijf voor de fruitteelt vlak bij is gevestigd en het Modderpad een toegang geeft tot het gemeentelijk wandel- bosch. Daaatom is uitgezien naar een meer geschikte gelegenheid en de aandacht gevestigd op een ge deelte van de oude spoorbaan nabij de vroegere koolfabriek, waartoe de directie van den provin cialen Waterstaat te Haarlem haar medewerking heeft toegezegd. Het njeuwe woonwagenkamp zal nu komen te liggen ongeveer 200 meter van den Kruisweg in de nabijheid van de vroegere machineloods (re mise van den spoorweg; het terrein zal behoorlijk worden beplant, van een stevige afrastering wor den voorzien en zoo goed mogelijk worden inge richt voor het doel, waarvoor het is bestemd. LISSE GEMEENTERAAD. Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Lisse in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester F. C. J. M. van Rycke- vorsel. Aangaande de kweekerscredieten, wees de heer P. Romeyn op het- bezwaar van de oppervlakte van 1 H.A. voor een crediet van f 1000. De hoofdzaak- is dat de waarde ruimschoots vertegenwoordigd is. Besloten werd het voorstel van de kweekerscre dieten goed te keiuren, met de opmerking, dat in uitzonderingsgevallen een crediet kan worden ver strekt van ten hoogste f 1000 Loonen en wedden gemeentepersoneel. De heer A. Th. van Kesteren kon zich geheel vereenigen met het voorstel van B. en W., maar verzocht den kinderbijslag bij den 18-jarigen leef tijd te doen eindigen. De loonen en wedden werden goedgekeurd. Besloten werd om alleen de gratificatie aan de ambtenaren van de secretarie toe te kennen. Met algemeene stemmen, uitgezonderd die van den heer J. P. Segers 'werd besloten gasstraatver- lichting te gebruiken, behoudens een enkele uit zondering. Hierna werd de begrooting voor den school- artsendienst aangenomen, eveneens de voorloopige vaststelling van de bedrijfsrekeningen .over het jaar 1938, de begrootingen van het gas- en water bedrijf. Vastgesteld werd de begrooting van het Burger lijk Armbestuur, voor 1940, welke sloot met een be drag van f 39.208. De voorzitter maakte nog bekend, dat dr. Möller uit Heemstede als geneesheer voor het Burgerlijk Armbestuur is aangesteld. Voorts deelde hij mede, dat de heer P. J. Suyker- land eervol ontslag is verleend als brandmeester en dat hij vervangen is door den gemeente-opzichter den heer Th. van der Eerden. De gemeente-begrooting zal 6 Januari a.s. in druk verschijnen en aan de leden worden toegezonden. Het verheugde den voorzitter te kunnen melden, dat over het jaar 1938 een batig saldo is verkregen van f 16.267,55. ZANDVOORT O. EN O. Het comité voor O. en O. onder voorzitterschap van den heer Mieras, heeft besloten de alhier ge legerde militairen op Oudejaax-savond een verras sing te bereiden, waarvoor de medewerking werd verkregen van een vijftal groote firma's ter plaatse. ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING. Donderdagavond hield de Zandv. Handelsvere niging in Bodega Mustert een. algemeene vergade ring onder leiding van den heer E. H. Brokmeier. Bij de ingekomen stukken was een brief van de mond-accordeonvereeniging „Excelsior", waarin aan de Z. H. V. gevraagd werd voor een bepaald bedrag garant te willen blijven voor de onkosten van het concours, dat met de Paaschdagen in Zand- voort zal worden gehouden. Tevens werd gevraagd voor dit concours een prijs beschikbaar te willen stellen. Besloten werd niet deel te nemen aan het garan tiefonds, maar wel een prijs beschikbaar te stellen. Medegedeeld werd dat de winkels op 23 December en op 30 December tot 10 uur mogen openblijven. Met nadruk werden de aanwezigen er van be stuurszijde op attent gemaakt, dat bij het ontvangen van goederen niet voor ontvangst geteekend mag worden zonder kwitantiezegel te gebruiken als de vracht meer dan f 10 bedraagt. Is het bedrag van de vracht lager dan f 10 dan moet dit er uitdrukke lijk bij vermeld worden. Hetzelfde geldt ook als de goederen franco wer den verzonden. Nalatigheid kan oorzaak zijn van veroordeeling tot boeten van f 100 en hooger. Nog werd besproken de mogelijkheid, voor de leden een cursus te openen in lakschrijven. Daar de hieraan verbonden kosten vrij hoog zijn, werd besloten dit punt op een volgende vergadering nog maals te bespreken. In principe bestond er wel animo voor. VELSEN BRANDJE BIJ VAN LEER. Donderdagmorgen werd een begin van brand ont dekt in de reclame-afdeeling der N.V. Van Leer's Walsbedrijven, vermoedelijk ontstaan door kachel- hitte. Hoewel de brandweer was gealarmeerd be hoefde deze niet op te treden daar het brandje inmiddels door de eigen brandweerploeg was ge- bluscbi GRANDE FêTE DE NUIT MUZIEK DANS COTILLONS Verplicht souper1.50 Deelname alleen mogelijk na tafelreserveering. TELEF. 14046. Dir. R. H. DE HOOG, v.h. Dir. La Réserve, A'dam. Reserveert tijdig voor het NIEUWJAARSDINER. (Adv. ingez. Medj GOED AFGELOOPEN. De trawler Eveline IJM 115 is teruggekeerd om een zieken en een gewonden matroos aan land te brengen. De gewonde was beklemd geraakt bij het uitzetten van het net. Het was voor den man een geluk, dat de rem van de winch zoo goed werkte, anders was het voor den matroos niet met deze lichte verwonding afgeloopen. BEVERWIJK Gouden bruidspaar in de Dierluststraat. (Is reeds in een deel eener vorige opldge opgenomen). Thans de beste Russische troepen naar het front? Webb Miller, de correspondent van United (Press bij het Finsche leger bericht: Gisteren hebben de Russen wederom een drietal aanvallen op de Mannerheimlinie gedaan en daar mee is de strijd om het Finsch Verdun de vierde week ingegaan. Ik vernam dat meer dan 270.000 man uit Rusland naar Finland zullen worden vervoerd, troepen die behooren tot het beste deel van het Russische leger. Daaronder bevinden zich drie Siberische divisies uit de Poolstreken, die gewend zijn aan de koude en twaalf Kaukasisehe divisies die gewend zijn aan sneeuw en lage temperaturen. Maar gezien het ge brekkige transport zal het wel eenigen tijd duren voordat deze troepen in den strijd geworpen kunnen worden. Een dergelijke groote troepenverschuiving over zoo lange afstanden legt beslag op honderden treinen en zelfs na aankomst te Leningrad dat het centrum is van den oorlog tegen Finland zijn de transportmoeilijkheden nog niet opgelost. Er gaan immers van Leningrad naar het Kareiische front slechts twee lijnen en naar het noordelijk front al leen de Moermanskspoorweg. Lappen schenken zevenduizend rendierhuiden aan het Finsche leger. KOPENHAGEN, 28 Dec. - De „Politlken" meldt uit Rovaniemi in Noord Finland dat de Lappen zevenduizend rendierhuiden aan het Finsche le ger hebben geschonken, welke door de Lapland- sche vrouwen zullen worden gemaakt tot winter- deeding. Ook kreeg het leger vijftienduizend paar ski's. (United Press). Op Maandag 8 Januari zal het echtpaar J. Gra- pendaal en M. GrapendaalBourgonje zijn gouden echtvereeniging herdenken. De bruidegom, die 75 jaar oud is, werd te Bever wijk geboren, zijn echtgenoote aanschouwde 70 jaar geleden te Uitgeest het levenslicht. Uit het huwelijk sproten 13 kinderèn, waarvan er thans nog 8 in leven zijn. Zoowel ide bruidegom als de bruid, die in de Dierluststraat no. 2 wonen, genieten nog een goede gezondheid. Nagel's Automatiek door brand verwoest. Vuurzee in onze hoofdstraat. Een hevige brand heeft Donderdagavond Nagel's Automatenhal* gevestigd in het voormalige winkelpand. Breestraat 81. to taal in de asch gelegd. Het was tegen tien uur toen de eerste vuur- verschijnselen werden waargenomen en nauwe lijks vijf minütén later .taanden de vlammen zich door het dak een weg naar buiten. Met dof fe knallen sprongen de dikke ruiten van de in den voorgevel geplaatste automaten, zoodat het vuur ook aan deze zijde een uitweg vond. Het oude pand, dat destijds alleen aan den voorgevel verbouwd werd, vormde een gretige prooi voor het vuur, dat zich met razende snelheid van het ge heele perceel meester maakte. De brandweer liet langer op zich wachten dan men gewoon is. De spiegelgladde wegen maakten het onze verouder de brandweerauto, uitgerust met massieve ban den, wel bijzonder moeilijk. De belendende per- ceelen, de slagerij van den heer N. van Leeu wen en de Centraal Slagerij beleefden in den aanvang hachelijke momenten. De vrees was lang niet denkbeeldig, dat de vlammen op deze panden zouden overslaan. De brandweer ar riveerde evenwel juist op tijd om dit, zij het met inspanning van alle krachten, te verhinderen. Wat eens de Automatiek was vormde een laaiende vuurpoel toen de brandweer den eersten aanval inzette. Dit geschiedde met vijf krachtige stralen op de motorspuit. Aan den voorkant ope reerden drie spuitgasten, terwijl aan de achter zijde twee slangen waren uitgebracht. Deze laatste werden door de Centraal Slagerij gevoerd. Het vuur werd door dit sterke offensief als het ware ingesloten, tijdig genoeg, om de gevreesde uitbreiding van den brand te voorkomen. Tegen elf uur was de brandweer de situatie volkomen meester en kon zij zich met nablus- sching bezighouden. Bovendien bleek het noodig te zijn den voorgevel neer te halen, omdat deze door het instorten van het dak vooral aan den top vrij wankel was komen te staan en dus ge vaar opleverde. Ook van dit sloopingswerk kwe ten de brandweerlieden zich op lofwaardige wijze. De brand heeft het pand totaal verwoest. Met ongelooflijke felheid heeft het vuur gewoed in de achter de automaten gelegen keuken en maga zijn. Een enorm aantal nieuwsgierigen was komen opdagen om dezen brand in de Beverwijksche hoofdstraat gade "te slaan. De politie onder leiding van den waarnemen- den corpschef, majoor W. J. den Otter, bezorgde al deze kijkers een veilig en toch goed plaatsje aan de overzijde v.an de breede straat achter de gazons. Het verkeer werd gedurende ruim een uur omgelegd en geleid door de Koningstraat. Toen het vuur gebluscht was en de ruïne aan een onderzoek werd onderworpen vond men in een hoekje van den tuin de huiskat. Het arme dier was met brandwonden overdekt en het er barmelijk geschreeuw van de gemartelde poes was niet om aan te hooren. Brigadier-majoor den Otter, maakte met een revolverschot een einde aan het poesenlijden. Omtrent de oorzaak van den feilen brand kon gisteravond niets met zekerheid worden vastge steld. Naar wij vernamen was de inventaris van de automatenhal, die gedreven werd door den heer K. Nagel, wonende te Velsen-Noord, verzekerd, evenals het pand, dat eigendom was van mevr. J. de Swart. De twee belendende perceelen liepen slechts geringe waterschade op. De brandweer, die onder leiding van haar commandant den heer Herb. Blom kranig werk heeft verricht, kon kort na middernacht inruk ken. Omtrent de oorzaak van den brand vernamen wij hedenmorgen, dat deze moet worden toegeschre ven aan het feit, dat de vlam in een pan met vet sloeg, juist op het moment, dat de bediende zich naar buiten had begeven. Noodlottigerwijze was de deur achter hem in slot gevallen, zoodat hij eerst op den Alkmaarscheweg een sleutel moest halen om zich toegang tot het perceel te verschaffen. Toen hij terugkwam had het vuur zulk een omvang ge kregen, dat aan blussching niet meer viel te denken. Duitsche meening over het Finsch-Russische conflict. BERLIJN 28 December (D. N. B.) Over de rol van de Westelijke mogendheden in het conflict tus- schen Finland en Rusland schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz o.a. het volgende: Sinds het yast stond, dat Rusland niet voor de Westelijke mogendheden de kastanjes uit het vuur wilde halen, is het hun streven geweest in het noorden complicaties te doen ontstaan. Aan den eenen kant leek het hun gewenscht, dat Rusland daar met zijn militaire en materieele krachten werd bezig gehouden, en aan den anderen kant gold het Duitschland, dat in dit gebied niet geblokkeerd kan worden, door verwarring te brengen in zijn moge lijkheden van aanvoer, schade toe te brengen. Reeds toen Estland en Letland met Rusland een verdrag aangingen, was de activiteit in Engeland groot. Het cynische in dezen zorg voor Finland schuilt daarin, dat men Finland geen moderne wapenen levert. Andere volken den oorlog injagen en dan nog aan oud materiaal verdienen, dat is een opvat ting van eer, welke Duitschland graag aan zijn tegenstanders overlaat. De Paus op het Quirinaal. (Vervolg van ons bericht van Donderdag). ROME 28 December (Stefani). Troepen presenteeren het geweer en de kapel speelt het volkslied en het Pauslied als de stoet het bin nenplein van het Koninklijk paleis betreedt. Aan den voet van de groote eeretrap wacht de koning-keizer, met naast hem de Kroon prins, de andere prinsen van vorstelijken bloe de, de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, de ambassadeur van Italië bij den H. Stoel, en andere persoonlijkheden. De ont moeting tusschen Pius XII en den Koning- Keizer draagt een karakter van eerbied en hartelijkheid. De stoet bestijgt vervolgens de eeretrap, waarbij de Koning-Keizer links van den Paus loopt. De Koningin, die den Paus opwacht in de zaal der kurassiers, gaat Z. H. tegemoet, zoodra deze de trap heeft bestegen en de zaal binnentreedt. De Koningin is omringd door de Kroonprinses en de andere prinsessen van vorstelijken bloede. D< Koningin plaatst zich vervolgens aan de rechter zijde van den Paus. De stoet begeeft zich vervolgens naar de Paulijnsche kapel, waar de hofgeestelijke den Paus het wijwatervat overhandigt. De Paus be sprenkelt eerst de vorstelijke personen en daarna den geheelen stoet met wijwater. Met het. Pause lijke kruis voorop betreedt de stoet daarop de kapel, op welker altaar zich de relieken bevinden van vier gelukzaligen uit het Huis Savoye. Na gebeden te hebben bij het H. Sacrament, ver laat de Paus de kapel en schrijdt de stoet opnieuw door eenige schitterende zalen naar de z.g. gele zaal, die ten tijde dat het Quirinaal toebehoorde aan de pausen, dienst deed als troonzaal. Hier ont vangt de Paus het eerbetoon van het civiele en militaire huis van den koning, van den gouverneur van Rome, van de hofdames en van de prinsessen Vervolgens begeven de Paus en de Koning en Ko ningin zich naar de troonzaal. In dit schitterend aangekleede vertrek vindt het onderhoud plaats tusschen Pius XII en het Italiaansche koningspaar. In de zaal der kurassiers neemt de Koningin van den Paus afscheid, die daarna, door den Koning vergezeld, de eeretrap afdaalt en zich weer in zijn auto begeeft. De Koning neemt van den Paus af scheid, het regiment presenteert het geweer en weer klinken het volkslied en het Pauslied. Langs den zelfden weg keert de Pauselijke stoet, temidden der toejuichingen van de enorme menigte. ROME, 28 December. (Stefani). Geduren de zijn bezoek aan het Quirinaal heeft de Paus een zeer hartelijke en zeer belangrijke redevoe ring uitgesproken, waarop de Koning-Keizer onder dankbetuiging heeft geantwoord. „Zang en Vriendschap". De liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haar lem bestaat 20 Februari a.s. 110 jaar. Op zich zelf geen jubilé, maar wel is het een gedenkwaardig feit, dat de vereeniging op 20 Februari 1890, bij de viering van het 60-jarig bestaan, het praedi- caat „Koninklijke" ontving. „Zang en Vriendschap" zal dus weldra 50 jaar .Koninklijk" zijn. Of naar aanleiding van beide genoemde jubilea HAARLEM 28 December 1939 Ondertrouwd: 28 Dec., J. Veuger en A. E. Groot Huize; P. Meintema en E. van Essen. Gehuwd: 28 Dec., N. P. Buijs en C. van Slooten E. Ch. van Putten en J. Marsman; J. Schaap en S M. Verster; M. W. Willemse en J. de Laat; F. R. A Nolles en H. E. Elf ring. Bevallen: 23 Dec., W. C. van EmpelenMeiman, z.; 24 Dec., C. SlagterBakker, d.; 25 Dec., A. W de Koningvan As, d.; 26 Dec., G. Meunier— Schoonhoven, d.; P. E. Haarbosch—Brochhagen, z.: S. J. DekkerTinholt, d.; G. W. GlasAeilkema. z.; E. J. de Kruijfvan der Mijle, d.; P. J. Corsten— Groenendijk, d.; 27 Dec., A. C. BoeremaBrouwer Z.; J. van GulikSlobbe, d.: G. J. Schramavan Moorsel, d.; G, M. de VosHeemskerk, 1 z, en 1 d. H. C. G. FruitemaBeen. d. Overleden: 26 Dec., N. KampBruin, 69 j,, Reitzstraat; 27 Dec., D. Smijnga, 81 j., Jansstraat. IN 1939 Beslui! di! jaar mei een goede daad. Laai Hooij voor Uw dranken zorgen. Zondng 31 December winkels open van 121 uur Gratis bridgekaarlen voor iedere kooper (Adv. Ingez. Med.) een herdenking zal plaats hebben, staat nog niet vast, maar een en ander zal in een bestuursver gadering in het begin van Januari besproken wor- ARRONDRECHTBANK. Anderhalf jaar wegens oplichting geëisclit. Ook Haarlemscli notaris werd de dupe. HAARLEM r Donderdag Eind Mei was een 53-jarige koopman uit Am sterdam bij een Haarlemschen notaris gekomen met de mededeeling, dat hij een N. V. wilde op richten die het restaurant „Welgelegen" aan het Kerkplein te Zandvoort zou gaan exploiteeren. Eenige besprekingen, waarbij ook een com pagnon van den koopman aanwezig was, vonden plaats. Toen de compagnon op een morgen al leen bij den notaris was belde de koopman uit „Zandvoort" (een kroegje in de nabijheid) op en vroeg hem f 50 te leen omdat hij voordeelig een koelkast kon koopen maar het benoodigde be drag niet geheel bij zich had. Het trof al zeer ongelukkig dat de compagnon ook net geen geld had. maar de notaris was wel zoo vriendelijk de 50 gulden voor te schieten. Ook in Zandvoort was de koopman geweest en daar had hij f 7.50 van een bakker geleend, die hij de klandizie van het restaurant beloofd had. De drie rijksdaalders had hij namelijk noodig om een zending zilvergerei te betalen. Ten slotte was ook een 73-jarige agent van een bier brouwerij uit Zandvoort bezocht en die had den vlot pratenden koopman f 15 geleend en hem bo vendien nog een flesch jenever laten sturen. De koopman verdedigde zich ter terechtzitting door er op te wijzen dat het inderdaad de bedoe ling was geweest een N.V. op te richten. Het geld had hij hoofdzakelijk van zijn compagnon- geleend. Op het schuldbriefje van den agent van- de bierbrouwerij heb ik duidelijk den naam van mijn compagnon gezet Pres.: U kunt er wel den naam van Sinter klaas opzetten. U kreeg toch het geld? Verdachte: Ik heb het aan mijn compagnon gegeven. De compagnon getuigde echter dat hij geen geld had ontvangen. Wel had hij den notaris 25 terugbetaald terwijl de verdachte zelf de ieening van 15 van den koopman uit Zandvoort had vereffend. De Officier achtte de twee ten laste gelegde oplichtingen bewezen. Door den listigen opzet ls ook de notaris erin gevlogen. Ook in Amersfoort heeft verdachte een notaris bij den neus gehad. De andere medewerker was slechts een willoos werktuig in de handen van den koopman. Niet het bedrag maar de manier waarop verdachte is opgetreden maakt de oplichting zeer ernstig. Mede in verband met het feit dat de hoofd man al vier maal veroordeeld was eischte de offi cier iy2 jaar gevangenisstraf. Mr. Baron, de verdediger, zag de verdachte niet zoo slecht als de Officier hem voorstelt. De op lichting van den notaris ls eigenlijk door den compagnon en niet door den verdachte gebeurd. Bovendien vond pleiter een straf van V/2 jaar voor een totale schade van 32 te veel. Hij vroeg daarom vrijspraak suos. een mildere straf. De verdachte zelf hield hierna nog een uitvoerige ver dedigingsrede. Na afloop hiervan kreeg verdachte een zenuwtoeval en werd door vier veldwachters de zaal uitgedragen. Huisknecht stal cheque. „Waarom ze jou als huisknecht hebben genomen is me een raadsel" zei de Officier tegen een 24- jarigen jongeman, die ondanks zijn jeugdigen leef tijd reeds 12 vonnissen achter den rug heeft. Hij was als huisknecht in 'n pension werkzaam geweest en het behoorde o.a. tot zijn taak de brieven 's mor gens uit te deelen. Een der gasten kreeg echter maandelijks een brief met een cheque van f 225 en r.u had de huisknecht de verleiding niet kunnen weerstaan zich die chèque toe té eigenen. Een vriend had een poging gedaan de chèque te verzilveren, maar dat was mislukt. De Officier vond het misbruik van vertrouwen van den verdachte zeer erg en eischte 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Rueb vond het niet gemakkelijk voor den verdediger iets ten gunste van den verdachte naar voren te brengen. 1-Iet feit, dat hij zóó jeugdig reeds zooveel malen veroordeeld is, kan misschien aanleiding zijn hem eens door een psychiater te laten onderzoeken. Uitspraak 11 Januari. Groentenhandelaar van portenionnaie beroofd. Dader was reeds 24 maal veroordeeld. Op overrompelende manier had een 59-jarige stoker uit Haarlem een groentehandelaar van zijn portemonnaie met f 28 beroofd. Hij had op 13 No vember een praatje met den groentenhandelaar aangeknoopt en was met hem meegeloopen. Toen ze bij het pakhuis van den groentenhandelaar kwamen had de stoker aangeboden wel even met het uitladen van de groenten te helpen. Dat vrien delijke aanbod werd dankbaar aanvaard. Nauwe lijks was de deur van het pakhuis echter gesloten of de stoker ontfutselde den onthutsten groenten handelaar zijn portemonnaie en wist te ontsnap pen. Daar de stoker reeds 24 maal veroordeeld was en zijn 25ste veroordeeling een lustrum dus voor de deur stond eischte de Officier 2 jaar ge vangenisstraf. Mr. K. A. F. J. Pliester wees er op, dat de verdachte zich herhaaldelijk schuldig maakt aan misbruik van sterker, drank en daardoor tot zijn misdrijven komt. Spreker vroeg clementie Uitspraak 11 Januari.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7