OEFENINGEN VAN HET VELDLEGER. Echtpaar z.k. Mr. Kea Bossers Nadat van Duitsche zijde voor eenige maanden de Nieuwstraat te Nerkrade van een hooge atrastenng was voorzien, worden thans ook van Nederlandsche zijde maatregelen getroffen tot afzetting van dezen internationalen verkeersweg Contact met de strijd krachten in de lucht. Een verbindingsafdeeling seint met haar «U-lappen" naar vliegtuigen bij de oefenin gen van het Nederlandsche veldleger Kerstlammetjes. Op de boerderij van het landgoed van den heer van Beuningen te Vught hebben twee schapen ieder het leven geschonken aan een lammetje In de Waalhaven te Rotterdam wordt de laatste hand gelegd aan een aantal stukken van de in aanbouw zijnde verkeerstunnel onder de Maas De Nederlandsche weermacht paraat. Een ultra korte golf station neemt, gedekt achter een huizengroep, snel de verbinding op tusschen den af- deelingscommandant en de batterijen Vuur! Veldartillerie in actie tijdens de jongste oefeningen van het Nederland sche leger, welke dezer dagen «ergens op vaderlandsch grondgebied zijn ge houden Bij het eerste lustrum der «Stichting tot bevordering van het schaken onder de schooljeugd" wordt te Utrecht een individueele wedstrijd voor alle scholieren gehouden Regeering'sgraan ingevioren. Te Enkhuizen zijn vijf schepen, komende van Emden met bestemming Rotterdam, geladen met regeeringsgraan uit Hongarije, ingevroren m de buiten haven Een veldhouwitzer in stelling tijdens de groote oefeningen, welke het Nederlandsche veldleger dezer dagen hield door 30 De lage grijze auto stopte beneden voor het bordes. Jimmy sprong er uit „Ik kom op zieken bezoek. Hendrik" hoorden ze hem roepen. „De Jonker thuis? Zeg maar. dat ik hem dadelyk kom begroeten. Waar is het slachtoffer? Nee dank je ik vind het wel." „Zoo stomme ezel, dAt heb je hem geleverd, zeg. Van harte, hoor! Dat heb je hem geleverd!" Hij deed luidruchtig genoeg, Jimmy. „Zeg. ik heb zoo- Juist pas in de krant gelezen. Ik schrok me lam, zeg Lies, van harte, hoor." Hij stond maar dwaas handen te schudden. „Kerel, kerel, dat jou nu zooiets moest overkomen. Zoo'n akelig stuk voor zichtigheid! Als ik het nu nog geweest was..." Hij plofte in een stoel neer, sprong meteen weer op, daasde rond. „Ik kan er gewoon niet by. Vertel eens, is dat nou klets, wat er in de krant staat over die remmen?" „Wat er in de krant staat, weet ik niet" zei Frank kort, „maar de remmen werkten niet, dat heb ik zelf aan de politie verklaard." Jimmy floot tusschen zijn tanden. „Da's leelyk, zeg. Wat zegt de ouwe ervan?" Frank haalde zjjn schouders op: „Dat weet ik niet. Htf heeft me nog nergens over gesproken. Alleen gevraagd, of ik pijn had en zoo. En hjj is verschrikkelijk bezorgd, dat zie je wel aan de mise-en-scène hier." ..En hoe voel je je? Erg beroerd? Kun je velen, dat ik over boom?" „Natuurlijk" zei Frank, „Ik wil niets liever, dan er met jou over praten. Ik heb je raad hard ge noeg noodig. Ik kan het je in twee woorden zeg gen: De remmen deugden allahg niet meer. Ik had je oom al herhaaldelijk gewaarschuwd, dat er on gelukken van zouden komen, maar hij wilde nu eenmaal geen kwaad hooren van 't ouwe ding." „O-la-la" zei Jimmy. „Nu zie je, hoe ik er inzit" ging Frank door. „De andere wagen kwam van rechts, het uitzicht was goed genoeg. Ik reed niet harder dan dertig, dus als de remmen niet geweigerd hadden, was er niets gebeurd, al reed de ander ook nog zoo hard. Ik zou zeggen, driekwart van de schuld ligt zeker bij mij, tenminste bij mijn wagen. En daar draai ik in dit geval voor op, dat zie je zeker wel in." Jimmy dacht na, lang en diep. „Een taaie kluif voor Oom Aernout" zei hij ten slotte. „Moet hij daar voor de Rechtbank, want 't wordt natuurlijk een Rechtbankzaak gaan zeggen: Heeren, hij heeft gelijk, 't was mijn schuld?" „Zal ik niet van hem vergen" zei Frank. „Maar stel, dat ze mijn rijbewijs intrekken. Of nog erger, dat ik hechtenis krijg. Daar werken ze tegen woordig volop mee ,,'t Is een bedonderde geschiedenis" zei Jimmy hartgrondig. „Of Oom Aernout's „noblesse oblige" verder zal gaan. dan het betalen van de geldboete, die jy eventueel zult krijgen 't Zou een lam karwij voor hem zijn. Wat denk je? Zal ik hem eens polsen?" „Als je je mond maar houdt over wat ik je verteld heb." „Heb je dat dan niet aan de politie meege deeld?" „Ben je stapel? Ik kom daar uit mezelf niet mee aandragen. Ook niet voor de Rechtbank." „Maar dat iszei Jimmy, „dat Is nou je snapt het wel." Hij kneep Franks linkerhand. „Ik ga even naar heneden. Tot straks." „Ziezoo" zei Jimmv na een halfuur, „de zaak is In orde, hoor. De oude heer heeft een oplossing gevonden, die lang niet gek is. Het ei van Colum bus: Hy neemt een advocaat voor je, die aan de Rechtbank moet vertellen, wat een brave jongen en wat een onberispelijk chauffeur jy bent. Alleen als de Officier nou héél onvrindelijk doet, komt de aap uit de mouw, in casu een verklaring van Oom Aernout, dat hy de auctor intellectualis oftewel de eïgenlyke boosdoener is. Wat vind je ervan?" „Schitterend" zei Frank opgelucht. „Maar je hebt hem toch niet gezegd, dat je 't van my wist, van die remmen?" „Heeft hy me zelf onder tranen nou practisch dan onder tranen, hy keek belabberd genoeg, hoor gebiecht" zei Jimmy. „Ik heb mijn mond ge houden zooals altyd. JA" zei Jimmy plech tig, „zwijgzaamheid is een van mijn hoofddeugden. Rij mij vergeleken was wijlen Vader Willem maar een dilletant. Sal va omni reverentia. Hè Lies?" hij knipoogde haar toe. „Ik kom maar van de H.B.S." zei Lies. „En kijk me niet zoo veelbeteekenend aan. Van mij hoef je niets te verzwijgen." „O niet? haalde Jimmy uit. Frank schoof onrustig heen en weer. „Wat is er Frankie9 Heb je pijn?" vroeg Lies. ,,'t Schuldig geweten" zei Jimmy. „Nee Lies" weerde Frank af. „Ga door, Jimmy." ,,'t Lijkt wel chantage" zei Lies. „Kom maar op met je verschrikkelijk geheim." Jimmy greep haar pols bekeek ze om en om. „Ongelooflijk" mompelde hy. „Als ik het niet met myn eigen oogen gezien had „WAt dan, vervelende jongen?" snibde Lies, haar arm terugtrekkend. „Doe niet zoo interes sant, 't maakt toch geen indruk." „Drie weken geleden" vertelde Jimmy aan de staande schemerlamp „zag ik èrgens iémand in actie. Ik vraag mijn buurman: wie is die zus, die zich daar zoo weert? O, zegt hij, dat is „Mrs X". „O jawel" zeg Ik bij nadere beschouwing, dAAr heeft ze gelijk In." Mijn buurman begreep niet, wat ik bedoelde en ik heb hem niet ingelicht. Zie je nu wel, dat ik zwijgen kan?" „O" zei Lies onverschillig, „is 't anders niet?" Jimmy schaterde. „Nee, 't was ook eigenlijk doodgewoon. Je bent een koelbloedige jonge dame, zeg. Mijn discretie is aan jou niet besteed ge weest. Jammer, zeg. Ik had nog sensatie kunnen wekken met mijn onthulling." „Flauw ben je" zei Lies. „En hou er nu maar over op. Ik heb al spijt genoeg gehad van die zotte opwelling." „Sorry" zei Jimmy. „Maar tennissen kun je, dat moet ik je toch nog even zeggen." Lies durfde Fra<,;< niet aan te kijken. Lamme Jimmy, om die ellendige tennisgeschiedenis weer op te rakelen. Ze had er geen moment aan ge dacht, dat hij het daarover hebben zou. Ze praat ten nu weer gewoon door, gelukkig. Over het ongeluk. Lies herademde, voelde zich toch weer angstig, toen Jimmy afscheid nam en vertrok. Nerveus bladerde ze in een tijdschrift. „Kom eens hier, kampioen" kwam Franks stem uit den luien stoel. „Ik heb je nog altyd niet gefeliciteerd met je overwinning" Dien avond belde een Amsterdamsche medicus een collega in Bussum op. Terwijl hy op de aan sluiting wachtte, greep hy nog eens de krant, las nog eens: Gistermiddag omstreeks half vier had op den Bussumer Grindweg eene ernstige auto botsing plaats, waarby echter gelukkig geen menschenlevens te betreuren zyn. De auto van Jhr. d. G. t. L. te Hilversum, bestuurd door den chauffeur F. R., kwam op het kruispunt by Kilometerpaal 39 in botsing met een an dere luxe-auto, die den rechterzyweg kwam afrijden. Vermoedelijk door het weigeren der remmen, slaagde eerstgenoemde er niet in, de van rechts komende auto voorrang te verlee- nen. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De bestuurder van de luxe auto, de Heer D. uit Bussum werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis aldaar overgebracht. De chauffeur R. liep o.m. een sleutelbeen frac tuur op en werd door Dr. van Dam uit Bu#- sum ter plaatse verbonden. De auto van Jhr. de G. te L., een zespersoons Renault van zeer verouderd type, werd in beslag genomen. Te gen de bestuurder werd proces-verbaal opge maakt. 't Was eigenlyk een absurde veronderstelling, die bovendien op niets gebaseerd was. En tóch De telefoon belde: Ja, hy wilde graag even inlich tingen hebben over een patiënt. Hij had in de krant het bericht over het auto-ongeluk van gistermid dag gelezen wilde nu graag bijzonderheden we ten omtrent het door zijn collega behandeld* slachtoffer. „Voor jou niets aan te verdienen" zei de Bus- sumsche dokter. Gerard Scholten werd vertrouwelijk: Hy wilde liever niet bij de politie informeeren, maar hij ver moedde uit de initialen, dat het misschien een goeden vriend van hem betrof. „Bestaat niet" zei de ander, ,,'t Is een beroeps chauffeur. Hy is in dienst by Jonkheer de Goede- laer tot Laeckhuyse. Zijn eigen naam weet ik niet eens." „Hoe ziet hij eruit?" wilde Gerard toch nog weten. „Een jonge kerel nog. knap, donker, bruinver brand, 'n nette vent ook wel" beschreef de stem aan den anderen kant. „Hij maakt 't overigens uitstekend." „Hoe is 't mogelijk, als jy hem behandelt?" zei Gerard vriendelijk; dank je inmiddels wel voor de moeite, 't Spijt me, dat ik je voor niets heb lastig gevallen, Bonsolr." „Tot je dienst. Bonsolr." „En?" vroeg Tilly in spanning bij het toestel. Gerard schudde peinzend het hoofd, keek nog eens in de krant. „Ja" zei hij, „F. R. klopt. Ba collega Van Dam zegt: een jonge kerel, knap, bruin, fatsoenlijk. Dat klopt ook. Maar: beroeps chauffeur Frank Hoe kom ik eigenlijk op het idee? Wat denk je? Zou het Frank kunnen zijn?" xervolgdfc r

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8