Mussolini 4 Januari naar het Vaticaan. Finnen reeds doorgedrongen Uit Zwitserland's economisch leven. ÉÉr^Vk*^ Qecuchten auec ocedesBemiddeting Ut de JtaCiaansche hoofdstad. NIEUWS IN 'T KORT. tot Russische spoorlijn 5e 7Jloecmansk zou ai geBtek aan ieoensntiddeien zijn ontstaan. R IJ D A G 29 DECEMBER '1939 H'AXREEM'S BS'GBESD De aankondiging, dat Mussolini op 4 Ja nuari den Paus in het Vaticaan zal bezoe ken ziet men in bevoegde kringen te Rome, zoowel die van het Vaticaan als die der re geering, als een duidelijk accent op het be zoek, dat de Paus Donderdag aan den koning en de koningin heeft gebracht, zoo meldt United Press. Het nauwer aanhalen van de banden tus schen het Vaticaan en Italië zou er op wijzen dat de weg gebaand wordt voor een mogelijke vredespoging of van het Vaticaan of van de Italiaansche regeering. In sommige kringen zou men van meening zijn dat èn de Paus èn de Koning gedurende het 35 minuten lange parti culiere gesprek gistermorgen in het Paleis uit drukking gegeven hebben aan hun beider ver wachting dat het huidige 'conflict in Europa spoedig zou kunnen worden geëindigd. Gedu rende dit gesprek, zoo wordt uit zeer betrouw bare Vaticaansche bronnen vernomen, zou de Paus aan den Koning zijn wensch te kennen hebben gegeven Mussolini te ontvangen. De Paus ontving direct nadat hij van zijn be zoek aan het Quirinaal op het Vaticaan was teruggekeerd den Italiaanschen ambassadeur bij den H. Stoel Dino Alfieri. Het bezoek van Mussolini aan het Vaticaan zal vermoedelijk van minder ceremonieel verge zeld gaan dan dat, waardoor de plechtigheden van gisteren en verleden week gekenmerkt wa ren. Doch, zoo voegt men er hieraan toe, hoe wel het bezoek van 4 Januari niet gekenmerkt zal worden door Middeleeuwsche pracht, zal dit een nog grootere beteekenis hebben, ofschoon de directe onderhandelingen inzake den vrede of andere kwesties die de H. Stoel en Italië interes seeren in détails zal geschieden door den Ita liaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en de staatssecretaris van het Va ticaan mgr. Maglione, die naar wordt verwacht, spoedig met elkander in verbinding zullen treden na het bezoek van Mussolini aan den Paus. Mgr. Maglione zal echter nog denzelfden dag het be zoek vara Mussolini aan den Paus beantwoorden, zooals dat volgens het protocol is voorgeschreven. Of er zich bij dat bezoek een gelegenheid zal voordoen tot een particulier onderhoud staat nog te bezien. Dit zal de tweede maal zijn dat de hui dige Paus Mussolini ontmoet. De eerste maal geschiedde zulks toen de Paus nog staatssecre taris was en als zoodanig het bezoek beant woordde dat de Duce aan Paus Pius XI op 11 Februari 1932 bracht bij gelegenheid van den derden verjaardig van het teekenen van het ver drag van Lateranen. Volgens de tot nu toe vaststaande plannen zou het zeer waarschijnlijk zijn dat Mussolini graaf Ciano onder zijn gevolg zal rekenen. De pro cessie, waarmede Mussolini naar het Vaticaan zal gaan, zal bestaan uit minder dan de helft van het aantal automobielen, dat de Paus voor zijn bezoek aan het Quirinaal gebruikte. Direct na de audiëntie zal Mussolini, volgens het be staande gebruik zich naar de Sint Pieter be geven om op het graf van Petrus te bidden. Rede van den Paus. Stefani meldt dat de Paus gisteren na het particuliere onderhoud met den koning en de koningin, voor de leden van zijn gevolg en het hof van den Koning-Keizer een redevoering uitgesproken heeft, waarin hij o.a. zeide: „Na tien jaar wordt in dit Paleis wederom de' gelukkige overeenstemming tusschen kerk en staat bezegeld, een overeenstemming die in een zelfde roemrijke glans de vereerde namen ver licht van onzen voorganger Pius XI en Z.M. Victor Emmanuel III. Vaticaan en Quirinaal, gescheiden door den Tiber, worden vereenigd door banden van vrede in de herinneringen en de religie der vaderen en voorvaderen. De golven van den Tiber hebben de troebele wateren van het verleden verdreven en op zijn oevers opnieuw de olijftakken doen bloeien. Voor de eerste maal sedert tientallen jaren wordt in deze schitterende zaal vandaag de hand van een paus zegenend ten teeken van vrede opgeheven. Italië ziet toe en jubelt. De katholieke wereld ziet toe en jubelt eveneens, zooals ook de twee prinsen der Apostelen, wier standbeelden voor dit paileis staan, schijnen te jubelen, als waren zij er over voldaan dat zij eindelijk de dageraad zien rijzen van nieuwe tijden. En met nog grootere wijdschheid verheugt zich zekerlijk ook de zeer Heilige Maria der Annunciata, aan wie in dit gebouw een altaar gewijd is, omdat zij. de schat harer genade kan uitstorten over de Koninklijke Familie, wie af- Gisterochtend is in Apulië (Italië) een aard beving gevoeld. De schok was bijzonder hevig te Cerïgnola, Canossa en Minervino, waar schade zou zijn aangericht. De Britsche Admiraliteit heeft bekend gemaakt dat drie leden der bemanning van de „Exeter", een der Britsche kruisers, welke heeft deelgenomen aan den slag tegen de „Graf Spee", aan de opgeloopen wonden zijn overleden. Het totaal aantal dooden onder de bemanning van de „Exeter" bedraagt thans 64, op het totaal van 75. De Parijsche gemeenteraad heeft een voorstel om de asch van Adré Maginot, de oud-minister van oorlog, die het initiatief tot den bouw van de Maginotlinie nam, naar het Pantheon over te bren gen, aangenomen. Nadat Pierlot de kwestie van vertrouwen gesteld had tegenover een amendement der finan- cieele commissie, die de belasting op oorlogswinst een progressief karakter wilde geven, heeft de Bel gische senaat met 88 tegen 63 stemmen, bij een onthouding, een tweede amendement aangenomen, dat door de regeering was goedgekeurd en de andere amendementen deed vervallen. De Australische regeering heeft, naar Reuter meldt, twee lichtingen voor den verplichten mili tairen dienst opgeroepen. James Weeier Hill, de secretaris van de Ger man American Bund, is te New York gearresteerd, beschuldigd van meineed. De staking der mijnwerkers in België is overal vrijwel geëindigd. De adjunctstaatssecretaris der V. S., Berle, heeft den Ierschen gezant medegedeeld dat de regee ring der Vereenigde Staten geen gevolg aan het Iersche verzoek om uitgesloten te worden uit de oorlogszone, die door Roosevelt krachtens de neu- tealiteitswet zijn afgekondigd. stammelingen het zich een eer achten haar te vereeren als het hoogste symbool van hun rid- delijke cultus. Daarom smeeken wij God en de Maagd hun bescherming uit te strekken over de doorluchte Vorsten, de Koninklijke Prinsen en Prinsessen, het doorluchte hoofd en de leden der regeering evenals over alle aanwezigen, opdat de vrede, die, behouden door de wijsheid der regeerings- leiders, maakt dat Italië sterker en geëerbie- digder is in de geheele wereld, voor dé volken die thans als vijandelijke broeders te land, ter zee en in de lucht elkander bestrijden worde tot een aanmoediging en een aandrijven tot de toekomstige overeenstemmingen, die door hun inhoud en hun geest moeten worden tot een zekere belofte voor die nieuwe rustige en duur zame orde, die men tevergeefs zou zoeken buiten de souvereine wegen der rechtvaardigheid en Christelijke naastenliefde". Berlijn gereserveerd tegenover de Italiaansche gedragslijn. In Duitsche klingen te Bern toont men zich uiterst gereserveerd ten aanzien van de ge meenschappelijke houding, die 't Vaticaan en de Italiaansche regeering hebben aangenomen in den strijd tegen -loet communisme. „De strijd tegen het communisme", zegt men thans te Ber lijn, „is een zuiver binnenlandsche aangelegen heid en kan geen enkele buitenlandsch-politieke reactie teweegbrengen". Wat de benoeming van Taylor tot afgezant bij de H. Stoel betreft bracht de Duitsche pers de beteekenis hiervan te verkleinen door te ver klaren dat het hier eenvoudig gaat om een spe culatie van Roosevelt, die zou trachten, met het oog op een derde Candida tuur voor het presi dentschap der Vereenigde Staten katholieke stem men te winnen. Duitsche schepen willen terug naar het vaderland. De correspondent van de Daily Telegraph te Buenos Aires meldt: Mededeelingen uit een aantal Zuid-Amerikaan- sche havens behelzen dat ongeveer 60 Duitsche koopvaardijschepen, die bij het begin van den oor log in deze havens een toevlucht hebben gezocht, zich gereedmaken uit Berlijn ontvangen orders uit te voeren en zullen trachten naar het rijk terug te keeren. Volgens het blad bevinden zich in West- Indië 16, in Brazilië 15, in Mexico, Chili en Peru elk 6, in Argentinië, Uruguay elk 4, in Costa Rica en Ecuador 3 schepen en in Columbia een schip. Engelsche ministers bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk. Een speciale correspondent van Reuter bij de Koninklijke Luchtstrijdkrachten „ergens in Frank rijk" meldt dat Sir Samuel Hoare, de Lord Groot zegelbewaarder, en Lord Hanky, minister zonder portefeuille, het hoofdkwartier van de Koninklijke Luchtstrijdkrachten in Frankrijk hebben bezocht. Van Donderdagmiddag af heeft het gesneeuwd in de Britsche zone. Estlanders krijgen gebrek aan schoenen. STOCKHOLM, 29 December (Reuter.) De „Af- tonbladet" verneemt uit Tallin dat de Russische garnizoenen in Estland alle voorraden schoenen en laarzen opkoopen, zoodat voor de bevolking niets meer overblijft. Eveneens worden groote hoeveel heden kleeren opgekocht. Nachtelijk bombardement op Helsinki. Buitenwijken getroffen. HELSINKI 29 December (Reuter). In den afgeloopen nacht heeft Helsinki het eerste nachtelijke bombardement ondergaan. Het luchtalarm duurde van half twaalf tot vijf minuten over twaalf. De Sovjet Russische vlieg tuigen vlogen hoog boven de stad in het schit terende maanlicht. Twee bommen zijn op de buitenwijken van de stad geworpen. Vroeger in den avanod was Kotka gebombardeerd. Havas meldt uit Helsinki: De geruch ten, vogens welke te Moermansk ongeregeld heden zouden zijn uitgebroken, schijnen be vestigd te worden. Zij zouden hoofdzakelijk een gevolg zijn van de ontevredenheid, die gewekt is door het uitblijven van levens middelen, Finsche ski-afdeelingen zijn er nl. in ge slaagd den spoorweg naar Moermansk te bereiken en hem in die mate te beschadigen, dat het vervoer bemoeilijkt wordt. Namens het Finsche ministerie van buiten landsche zaken werd in dit verband tegenover United Press verklaard: ,De geruchten over Finsche aanvallen op den Moermansk-spoorweg ken ik, maar officieel is er in het geheel niets van bekend. Zoolang zij niet in het officieele legerbericht vermeld zijn, moet er sterk aan getwijfeld worden". Twee Russische compagnieën vernietigd. Het laatste Finsche legerbericht heeft den volgenden inhoud: „Te land: Op de Karelische landengte heeft de vijand zijn aanvallen op Kelja den geheelen nacht voortgezet. Donderdagochtend werden de aanvallen afgeslagen: de vijand werd terugge slagen deer een tegenaanval van de andere zijde van het meer, tot waar zekere troepen hadden kunnen doordringen. De gevechten waren zeer hevig en talrijke malen kwam het tot een strijd van man tegen man. De Finnen hebben twee Russische compag nieën vernietigd. De Russen hebben op het ijs van het Suvantomeer een groot aantal dooden achter gelaten. Tusschen Hatjalahtenjarvi en Summa is de vijand gedurende den Donderdag op vier punten tot den aanval overgegaan. Twee andere aanvallen, gesteund door tanks, werden tusschen Salla en Muolaajaervi ondernomen, Alle aanvallen zijn afgeslagen. La de andere sectoren was de artillerie vrij be drijvig. Ten Noorden van het Ladogamer aan het Oos telijk front levendige activiteit van patrouilles. Ten Oosten van Lieska in de nabijheid van Inari, duurde de strijd op Russischen grond voort. Noord-Oostelijk van Lieska, in de buurt van Kivivaara. is de vijand tot aan de grens terugge slagen. Ten Noorden van Suomussalmi duurde de strijd rondom Kiantajarvi den geheelen dag voort. Overigens is er niets van beteekenis te mel den. Ter zee: vijandelijke vliegtuigen hebben ge tracht kleine aanvallen op objecten langs de kust te ondernemen. De Finsche kustforten steunden de operaties van de landmacht op de Karelische landengte. La de lucht: Op 27 December was de Sovjet- Russische luchtmacht zeer actief, zocwel in het binnenland als boven het front. De volgende steden in het Zuid-Westen van Finland zijn door de Russische vliegtuigen gebombardeerd: Lahti, Tampere, Hameenlinna en Riihimaki. Eenige burgers werden gewond. De schade was van weinig beteekenis, behalve te Lahti, waar het stadhuis door brand beschadigd werd. Op ver scheidene plaatsen hebben de Russische vlieg tuigen getracht de burgerbevolking door machine- geweervuur te treffen. Aan 't front hebben de bcan bardementen door de Russische vliegtuigen on- 1 beteekenende schade veroorzaakt. De Finsche luchtmacht heeft verkenningsvluchten onder nomen: patrouilles hebben achter de vijandelijke linies aan weerszijden van de grens militaire objecten aangevallen. Gedurende den 27sten December zijn volgens vaststaande gegevens negen Russische vliegtuigen neergeschoten". Het laatste communiqué van het Russische hoofdkwartier van het militaire district Leningrad luidt als volgt: „Op 28 December is niets van be lang gebeurd aan het front." Het Italiaansche persbureau Stefani zegt dat het feit dat de Russen begonnen zijn met den aanleg van een strategischen weg van de Petsamofjord. naar het zuiden, veronderstellen doet dat het Roode Leger een nieuw, groot offensief voorbereidt. De Russische aanvallen ten oosten van Kajaani, waai de Russen aanzienlijke troepensterkten hebben saamgetrokken, na dei nederlaag bij Suomussalmi, wijzen er op, dat de Sovjets Oulu willen bereiken, aan de Bothnische Golf. Havas meldt dat Donderdagavond om half twaalf te Helsinki alarm gemaakt werd. Om 7 minuten na middernacht was alles weer veilig. Ook zou alarm zijn gemaakt langs den spoorweg in noordelijke richting. In het bijzonder te Hyvinje. Sovjet-Russische vliegtuigen hebben volgens het zelfde bureau een Finsch hospitaal ten noorden van het Ladogameer, dat zeer duidelijk met een rood kruis was gekenmerkt, gebombardeerd. Zij wier pen een dertigtal bommen, welke evenwel slechts geringe materieele schade aanrichtten. Ook heb ben de Russen in dit gebied met mitrailleurs op ambulance-auto's geschoten. In alle steden zijn de auto's en autobussen wit geschilderd, zoodat zij niet tegen de sneeuw af steken. De Finsche bladen publiceeren foto's van de huizen, welke door de bombardementen op Kerstdag werden beschadigd. Steeds is sprake van boerderijen en arbeiderswoningen, nooit van militaire objecten. De Finsche troepen, zoo vervolgt Havas, geven blijk van veel durf en ondernemingsgeest. Men wijst op het geval van een jeugdigen officier, die op 21 December opdracht kreeg, met eenige manschap pen en anti-tankkanonnen een hevigen aanval van Russische tanks af te slaan. De officier, die zich op een hoogte had opgesteld om het vuur van zijn -nannen te leiden, bemerkte dat zij, die het anti tank-geschut bedienden, buiten gevecht waren ge steld, waarop hij terstond afdaalde en de bediening van het kanon, dat reeds zes tanks had vernield, zelf ter hand nam. Hij slaagde er in met veertig schoten tien andere tanks buiten gevecht te stel len. Zelf werd hij door een ontploffenden granaat gedood. Krijgsgevangenen dooden hun commandant. Een correspondent van de „Svenska Dagbladet" heeft vernomen, dat een dertigtal Sovjet Russische krijgsgevangenen hun commandant hebben gedood. Zij verklaarden uit wraak te hebben gehandeld. Ook in België sneeuwval. Op sommige plaatsen laag van 20 c.M. BRUSSEL, 29 December (Havas) Ook in Brussel en op talrijke ande\-e plaatsen in België heeft het gesneeuwd. Te Sint Veith heeft de sneeuw een dikte van 15 cm. en te ELsenborn en Robertville een dikte van 20 om. Vermindering der werkloosheid. Belangrijke aankoopen in het buitenland van levensmiddelen en veevoeder. De stijging van het passief-saldo der Zwitsersche handels balans. Prijsstijgingen binnen redelijke grenzen. GENèVE, December. (Van onzen correspondent). ZWITS der vaar: S o v, V WITSERLAND, dat niet zooals de staten Oslo-groep een groot deel zijner wel vaart aan het handelsverkeer ter zee te danken heeft, heeft daardoor tot dus verre in economisch opzicht minder dan de an dere kleine neutrale staten van Europa onder de gevolgen van den oorlog te lijden, ook al zal voor Zwitserland de inkrimping van het vreem delingenverkeer een grooter schadepost dan voor deze andere landen zijn. Tegen de enorme na- deelen, die de oorlog ter zee aan Nederland, België en de Scandinavische staten berokkent, zal deze schade echter wel niet opwegen. Tot dusverre zijn de economische gevolgen van den oorlog voor Zwitserland dan ook nog niet al te ernstig geweest. Hetgeen natuurlijk niet zeggen wil dat menig gezin door de mobilisatie van zijn kostwinner niet zwaar getroffen is. De cijfers over den toestand van het land in zijn geheel zijn echter tot dusverre vrij bemoedigend, Zoo is bijv. de vrees van toeneming der werk loosheid niet vervuld. Men had gevreesd dat oia- danks de tijdelijke uitbreiding van arbeidsge legenheid, die ontstaan zou door de noodzake lijkheid tot tijdelijke vervanging van dui zenden gemobiliseerden in hun burger lijk beroep, de werkloosheid toch zou stijgen wegens de algemeene verslapping van het be drijfsleven en den terugkeer van duizenden Zwitsers uit de oorlogvoerende landen naar hun vaderland. De werkloosheid is echter in de maanden September en October met ongeveer 10 pet. achteruitgegaan en in de maand Novem ber, die steeds een belangrijke stijging der werk loosheid pleegt te brengen, gelijk gebleven. Het aantal werkloozen in geheel Zwitserland bedraagt thans nog slechts 21.000 tegenover 56.000 in No vember 1983, zoodat zij in één jaar met 62 pet. verminderd is. De vermindering zal in de naaste toekomst waarschijnlijk nog grooter worden door een nieuwe verordening, die de regeering krach tens de haar door het parlenoent einde Augus tus verleende buitengewone volmachten dezer dagen heeft uitgevaardigd. Volgens deze verorde ning zullen lichamelijke gezonde Zwitsersche werkloozen van 1960 jaar verplicht zijn hun arbeidskracht voor de ondernomen wordende werken ter versterking van de landsverdediging beschikbaar te stellen, ook wanneer zij niet tot militairen dienst verplicht zijn. De meeste werk loozen zullen voortaan dus tot bepaalde arbeids- verrichtingen gedwongen zijn. De Zwitsersche regeering heeft in deze maan den, nu het overzeesche handelsverkeer nog niet door duikbooten, mijnen, enz. tot volkomen stil stand is gebracht en ook in Europa nog een vrij normaal goederenverkeer mogelijk is, ervoor ge zorgd dat de toch reeds groote voorraden levens middelen en veevoeder nog belangrijk zijn ver groot uit hoofde van de volslagen onzekerheid over de toekomst. Zooals men weet kan Zwitser land in heel wat opzichten zelf voor voldoende levensmiddelen zorgen. Doch ten aanzien van enkele zijn toevoeren uit het buitenland toch noodig. Deze zijn in October en November op zeer bevredigende wijze binnengekomen. Zoo heeft de regeering zorg gedragen voor den invoer van niet minder dan 56.000 en 58.000 ton tarwe in resp. October en November, terwijl de normale maan delijksche invoer in vredestijd slechts 40.000 ton bedroeg. Aan suiker is in deze maanden resp. 24.000 en 28.000 ton ingevoerd tegenover een normalen maandelij-kschen suikerinvoer van 8000 ton; in November zijn 1500 ton cacaoboonen voor de Zwitsersche chocoladefabrieken inge voerd tegenover slechts 400 ton een jaar geleden. Ook de invoer van het zoo belangrijke veevoe der is belangrijk toegenomen: van 30.000 ton per maand in vredestijd tot 55.000 ton in de maan den October en November. Het is dan ook geen wonder dat de regeering besloten heeft dat de gerantsoeneerde levens middelen gedurende de feestmaand December in grootere hoeveelheden dan in November konden worden aangekocht en dat deze grootere portie ook voor de maand Januari zal blijven gelden. Voor hen, die vreesden dat wij hier dezen win ter zouden moeten koude lijden, is het een ge ruststelling dat ook de aanvoer van steenkolen in November zooveel ruimer is geweest dan in October. Er zijn 13.409 wagons van ieder tien ton, met steenkolen gevuld, méér binnengekomen dan in October. Het aangename gevolg is geweest dat de regeering besloten heeft dat iedereen, dit tot dusverre slechts 50 pCt. van zijn normale jaar- lijksche verbruik aan kolen mocht koopen, thans een vierde erbij mag koopen, zoodat wij in ieder geval reeds voor driekwart van de normale hoe veelheid verbruiken kunnen. En wie weet, wat in Februari nog bovendien zal worden toegestaan! Intusschen hebben deze sterk uitgebreide in voeren natuurlijk tengevolge dat de handels balans van Zwitserland, die steeds passief is ge weest, dit thans in heel sterke mate geworden is. De waarde der invoeren is bijv. in de maand No vember ruim 96 millioen Zwitsersche franken grooter geweest dan in November 1938 (221V2 millioen thans tegenover 131 millioen een jaar geleden!). Waar de uitvoeren daarentegen van een waarde van 126 millioen franken in Novem ber 1938 tot 104V2 millioen in November 1939 zijn gedaald, is het passief-saldo der Zwitsersche han delsbalans van slechts 5 millioen in November 1938 tot liefst 123 millioen franken in November van dit jaar gestegen! En dit overwicht van het geen Zwitserland aan het buitenland te betalen heeft boven de uit het buitenland te ontvangen inkomsten weegt thans des te erger, omdat door de inkrimping van het vreemdelingenverkeer slechts weinig buitenlanders hun geld in Zwitser land komen verteren en achterlaten. Desniettemin aanvaardt men deze toeneming van het passief-saldo der handelsbalans hier met gelatenheid, omdat zij vooral een gevolg is van de belangrijke x-egeeringsaankoopen van levens- middeleia en veevoeder (ook van industrieele grondstoffen), die voor de naaste toekomst van zoo ontzaglijk groot nut kunnen zijn en omdat boveiadien de troost bestaat dat de uitvoeren zich langzaam weder beginnen te herstellen. Terwijl Zwitserland in September slechts voor 55 millioen Zwitsersche franken kon uitvoeren is dit bedrag thans reeds weder tot ruim 104y2, dus met bijna 50 pCt., gestegen. Dit herstel van den uitvoer handel wekt de hoop, dat de voor Zwitserland zoo belangrijke export-industrieën (textiel, machi nes, horloges, chemische en pharmaceutische producten, enz.) ook tijdens den oorlog afzetge bieden zullen vinden eia dus aan duizenden ar beidskrachten werk zullen kunnen blijven ver schaffen. Ondanks alle bemoeiingen der Zwitsersche re geering en van haar bureau tot toezicht op de prijzen is het niet gelukt prijsstijgingen geheel te vermijden. Dit kon ook niemand verwachten. Zwitserland kan geen prijsverhoogingen op de wereldmarkt tegenhouden noch verhinderen dat de transportkosten tijdens den oorlog stijgen. Het was dus van den beginne af duidelijk dat deze factoren ook in Zwitserland zekere prijs verhoogingen als gevolg zouden hebben. Het strenge toezicht op de prijzen, waarbij ervoor ge zorgd wordt dat iedere niet strikt onvermijde lijke stijging achterwege blijft en dat de ver- koopers bij de prijsverhooging niet ook stilletjes ton koste van het publiek een winstje voor zich zelf binnen halen, heeft echter ten gevolge, dab de prijsstijgixagen binnen zeer redelijke grenzen bepei'kt zijn gebleven. Ofschoon voor sommige artikelen een prijsverhooging tot 10 pet. is toe gestaan, heeft de stijging der kosten van levens- oiaderhoud nog lang niet dit cijfer bereikt. Vele goederen zijn nog op dezelfde prijshoogte gebleven, evenals de woninghuren, de spoor-en- tram-kosten, de openbare vermakelijkheden, enz. Einde October waren de kosten van levens onderhoud nog met niet veel meer dan 2 pet sinds einde Augustus gestegen en al zal No vember, waarvan de index-cijfers nog niet be kend zijn, wel een verdere prijsstijging hebben gebracht, veel meer dan 4e pet zal dit wel niet zijn. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Zwitsersche regeering verbiedt twee bladen. Gevaarlijk voor de Zwitsersche onafhankelijkheid geaeht. Uit Bern: De te Bazel verschijnende kranten „Freiheit" en „Neue Basler Zeitung" zijn tot nader order verboden. In een officieel communiqué wordt gezegd dat de bladen de Zwitsersche onafhankelijk heid voortdurend door hun houding in gevaar brachten. Hiaraan wordt toegevoegd: De „Neue Basler Zeitung" is volkomen afhanke lijk van Duitschland. Huiszoekingen hebben bewij zen geleverd dat het steun van het Duitsche rijk ontvangt en dat de redactie van het blad geld uit Duitschland heeft ontvangen. PROGRAMMA ZATERDAG 30 DECEMBER 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.059.10 en 10.00 Gra- mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten, 12.15 Musquette. 12.45 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 1.10 KRO-orkest en solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Rococo- oclet. (4.4Ó4.55 Gramofoonmuziek). 5.15 Inter nationale sportrevue. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjés. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Oorlogshygiëne". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., me dedeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijs ting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd pro gramma .10.30 Berichten A. N. P. 10.4012.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Be richten A. N. P.). 2.00 Esperanto-uitzending. 2.20 Hammondorgelspel. 2.303.00 Muzikale causerie met illustraties door het VARA-orkest. 3.05 „Hoe ziet u 1939?" interviews. 3.30 Zang met pianobe geleiding. 3.45 Bont programma (opn.). 4.15 Piano duetten. 4.30 Vragenbus. 4.50 Groninger orkestver- eeniging en solisten (opn.). 5.30 Filmland. 5.50 Or gelspel en zang. 6.15 Groningsche uitzending. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicita ties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de Kerk?" 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A. N. P. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 VARA-orkest en solist. 9.10 Korte toespraak. 9.15 Vroolijke schets. 9.35 De Ramblers. 9.55 VARA- Varia. 10.0012.00 En nu.... Oké. (In de pauze: Berichten A. N. P.). ENGELAND, 391 en 449 M. 11.35 Orkestconcert. 12.20 „Vermin", dialoog. 12.35 Jack Hylton en zijn Band. 1.20 Berichten. 1.30 Mantovani en zijn orkest en solist. 2.00 Radiotooneel. 2.35 Orkestconcert. 3.20 Orgelspel. 3.50 Sport- reportage. 4.20 Berichten. 4.20 Berichten. 4.35 We tenschappelijke causerie. 4.50 Radiotooneel met muziek. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 Zang. 6.20 Be richten. 6.35 Gevarieerd programma. 7.05 Vragen- beantwoording. 7.20 BBC-orkest. 8.05 Amateurs- uitzending. 8.20 Vroolijke voordracht. 8.30 Variété. 9.20 Berichten. 9.35 Nieuws uit Amerika. 9.50 BBC- Theaterorkest en piano-duo. 10.35 Avondwijding. 10.50 Gevarieerd programma. 11.20 Vroolijk pro gramma. 11.50 Jack Hylton en zijn Band. 12.20—* 12.35 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 12.05 Solistenvoordracht. 12.20 Janzzmuziek. IJS Solistenvoordracht. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 èïl ~;.30 Solistenvoordracht. 2.50 Variété. 3.20 Solisten voordracht. 3.50 Variété. 4.50 Solistenvoordracht. 5.45 Kamermuziek. 6.20 Opera-uitzending. 9.50 Solistenvoordracht. 10.20 Lichte muziek. 11.05 Variété. 1.20 Radiotooneel. 12.0512.20 Gramo foonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest. 7.40 en 9.05 Gramofoonmuziek. 9.309.50 Zang, viool en piano. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroeporkest. 12.20 Omroeporkest en solist. 1.15 Muzikaal tusschenspeL 1.35 Gramofoonmuziek. 1.50 Voor de soldaten. 4.50 Flokloristisch programma. 5.20 Pianovoordracht. 5.45 Gevarieerd programma. 6.20 Populair concert. 7.35 tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Orgelspel: 3.20 Muzikale causerie (met gramofoonmuziek). 4.20 Pianovoordracht. 5.155.20 Gramofoonmuziek. 6.05 Omroeporkest, solist en gramofoonmuziek. C.a. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Cabaretprogramma. 9.30 Folkloristisch programma. 9.50 Vocaal concert, 10.30 Het Pro Artem-kwartet. 11.2012.20 Jazz muziek (gr.pl.) BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.502.15 Gramofoonmuziek. 2.55 Jan Steurs' Musette-ensemble. 3.20 Gramofoonmuziek. ",35 Zang. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.50 Harpvoor- dracht. 5.05 Zang. 5.35 en 5.55 Gramofoonmuziek, 6.35 Het Zimmer-kwartet. 7.05 Gramofoonmuziek, 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Radio-orkest en solist. 9.20 Radiotooneel. 9.40 Vervolg concert. 10.30 Dans muziek (gr.pl.) en zang. 11.20—12.20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M ,35 Gevarieerd winterprogramma. 9.20 Berich ten. 9.50 Populair concert. 10.05 Omroepkleinorkest. (Om 10.20 Politiek overzicht). 11.20 Berichten, Hierna tot 12.20 Nachtconcert

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9