Voorsfel tot verlaging opcenten pers. belasting verworpen. ZATERDAG 30 DECEMBER 1939 H/A ARDE M'S DA'GBE X D 27 Raad Heemstede. Duurtebijslag van 5 pCt. op de steunuitkeering. Vergadering van den Raad der gemeente Heem stede op Vrijdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heeren Rijkes en Voors. Tewerkstelling werkloozen. Ingekomen is een verzoek van vrouwen van on dersteunde werkloozen van 15 November 1939, om te bevorderen, dat een juiste rouleering zal plaats hebben bij de tewerkstelling in de zoogenaamde vierweeksche, met advies d.d. 21 December 1939 van de Commissie voor de Werkloozenzorg B. en W. stellen voor, dit verzoek, voor kennis geving aan te nemen. De heer Dissel koen (S.D.A.P.) meent, dat niet alle klachten onjuist waren. Wethouder Jonckbloedt (R.-K.) zegt, dat daar in de Commissie voor Openbare Werken aan dacht aan is geschonken. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aange nomen. Rooien van boomcn. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten tot het rooien van: a. een veertigtal op verschillende plaatsen in de gemeente staande zieke iepen; b. één zieken eik op het Raadhuisplein; c. 2 lindeboomen staande aan de Lucas van Ley- idenlaan; d. een rij iepen staande aan de westzijde van de Clivialaan. Goedgekeurd. Verlaging huur iisbaanterrcin. B. en W. stellen den Raad voor, de huur voor het ijsbaanterrein van de IJsvereeniging „De Vol harding" te brengen van f 500 op f 300 per jaar. Goedgekeurd. Opcenten pers. belasting. Aan de orde komt het voorstel-Disselkoen in zake de verlaging der opcenten (voor woningen tot f 300 huurwaaarde tot 50 en van f 301 tot i' 400 huurwaarde tot 80; de overige blijven 120), welk voorstel in de vergadering van 28 November we gens het late uur werd uitgesteld. - B. en W. ontraden aanneming van dit voorstel, daar het thans geen tijd voor belastingverlaging is. De heer Dissel koen (S.D.A.P.) zegt dat B. en W. een Raadsbesluit moeten uitvoeren en de verlaging is in Januari in principe aanvaard. De heer von Meyenfeldt (C.-H.) vraagt, wanneer die beslissing dan gevallen is. Wethouder v. d. Poll (C.-H.) Igest uit de no tulen van de bedoelde vergadering van Januari, dat toen alleen besloten is, de zaak aan te houden voor nader praeadvies van B. en W. De heer Kamerbeek (R.-K.) zegt dat zijn fractie het wel eens zou kunnen zijn met wat het voorstel van den heer Disselkoen beoogt. Maar het is toch beter, de geheele zaak uit te stellen tot de begrooting. Daarom zal de R.-K. fractie thans te genstemmen. De heer Bakhuizen v. d. Brink (Lib.) sluit zich namens zijn fractie bij den heer Ka merbeek aan. De omstandigheden zijn nu niet ge schikt voor verlaging al kan men er in het alge meen voor voelen. Bovendien vindt spr. dat het voorstel van den heer Disselkoen niet genoeg is gespecificeerd. Spr.'s fractie sluit zich bij B. en W. a3De heer v. d. Erf (R.-K.) wil ook thans het voorstel van de,n heer D., dat wat ontijdig ter tafel komt niet stemmen, maar wijst er op, dat toch wel velen in Heemstede nog de dupe zijn van te hooge huren. Wethouder v. d. Poll (C.-H.) zegt dat er toch ook wel lagere; huren zijn. Plet is lastig, élke soort arbeider te helden. Er moeten ook weer niet te veel arbeiders ziéh te Heemstede gaan vestigen. De heer Diss el koen (S.D.A.P.) zegt dat in derdaad geen fórmecle. beslissing is gevallen. Maai er is toch wel een toezegging geweest, dat blijkt uit de aanhouding voor praeadvies. Maar hoe dit zij laten B. en W. dan nu met een beter voorstel komen, maar dat doen zij niet. De tijdsomstandig heden moeten juist een p r i k k e 1 zijn, om den menschen in hun moeilijkheden tegemoet te komen. Bij de begrooting zal het moeilijk zijn, wijziging in de belasting aan te brengen. Spr. adviseert den Raad, zijn voorstel aan te nemen. Het voorstel-Disselkoen wordt verworpen met 11 tegen 2 stemmen (die vaii de heeren Disselkoen en De Tello). Bijslag op steunuitkeering. B en W. stellen voor, over te gaan tot een duurte- bij slag van 5 pet. op de steunuitkeeringen, met dien verstande dat geen bijslag zal worden verleend, wanneer daardoor de in de Steunregeling voor Werkloozen gestelde maxima zouden worden over schreden. De kleinste minderheid m B. en W. wenscht den bijslag toe te kennen zonder met deze grenzen rekening te houden. De heer v. d. Erf (R. K.) kan zich vereenigen met de meening van de minderheid van het college. Den heer Kamerbeek (R.K.) is bij onderzoek gebleken dat Pleemsteedsche werkloozen m het bloembollenbedrijf geen werk zullen kunnen vin den in Hillegom zooals wel gedacht wordt. Ook niet in andere plaatsen. Spr. meent dat in ieder geval het belang van de gesteunden het zwaarst moet we gen en meent dat in veel gevallen wel boven het maximum mag worden uitgegaan. Arbeidsschuw- heid zal dit niet in de hand werken. De heer Bakhuizen v. d. Brink meent dat het in het gemeentebelang is, dat er voor de werk loozen een prikkel blijft bestaan, om werk te blij ven zoeken. De steun mag niet gaan boven het in komen, dat men zou hebben als men werkte. De heer Disselkoen (S. D.) zegt dat slechts hoogstens enkele tientallen gezinnen aanspraak zouden kunnen maken op meer dan het maximum. Spr. sluit zich aan bij het voorstel van de minder heid van B, en W. De heer Stomps (V.D.) acht het niet verant woord voor dit laatste voorstel te stemmen, dit voorstel zou een onbillijkheid scheppen voor de werkenden. De heer von Meyenfeldt (A. R.) betoogt dat maatstaf moet zijn het loon dat in de bedrijven wordt betaald. Wethouder van Unen (lib.) namens de meei-- derheid van' B. en W. onderschrijft het door de heeren Bakhuizen van den Brink en Stomps ge sprokene. Wethouder Jonck bloedt (R.K.) de minder heid van B. en W., zegt dat boven het maximum moet worden uitgegaan voor de groote gezinnen. Dit zou de gemeente f 1100 af 1200 kosten en dit mag geen bezwaar zijn. Dr. Mulder (Vrijz.) zou toch de genoemde f 12.000 totaalkosten niet willen overschrijden. Een voorstel van den heer v. d. Erf (R.K.) de bepaling te laten vervallen dat de maxima niet mo gen worden overschreden, wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Het eerste deel van het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. st. aangenomen. Op verzoek van den heer de Tello gaat de Raad hierna over in geheime zitting. Na heropening van de zitting (na een uur) komt aan de orde: Benoeming bestuurslid Maatschappelijk Hulpbetoon Benoemd wordt mevr. J. T. Heuft-Schoonakker {aftr.) met 8 stemmen. Uitbreiding politiecorps. B. en W. stellen voor, bij de politie den rang van hoofdinspecteur in te stellen (het is de bedoeling van den burgemeester den tegenwoordigen inspec teur te benoemen tot hoofdinspecteur) en een nieuwen inspecteur van politie te benoemen, ter verlichting van de taak van den tegenwoordigen inspecteur. De voorzitter deelt mede dat in de rangorde nog wordt toegevoegd een klerk (f 1400f 1900) en gehandhaafd wordt de kantoorbediende. De heer Kamerbeek (R.K.) acht het salaris van den hoofdinspecteur (f 3400f 4100) te laag, maar misschien heeft bezuiniging hiertoe gedwon gen. In de naaste toekomst zal overwogen moeten worden of Heemstede niet voor een commissaris van politie in aanmerking komt. In den loop dei- tijden zijn de salarissen bij de Heemsteedsche po litie verlaagd. Dat moest, B. en W. en de Raad heb ben daaraan niets kunnen doen. De bezoldiging van agent van politie 2e en le klasse acht spr. te gering. Dit kan tot onaangename gevolgen leiden. Hierop mag wel eens de aandacht worden gevestigd. Het is dan ook te hopen dat de agenten wat vermeerde ring van inkomsten zullen krijgen door een grati ficatie of een duurtebijslag. De voorzitter is het volkomen met den heer Kamerbeek eens. Heemstede heeft in dit opzicht een bitterder pil moeten slikken dan andere ge meenten. De agenten verdienen te weinig, maar het zijn brave, plichtsgetrouwe menschen, al hebben zij het moeilijk. Het salaris van den hoofdinspec teur is vastgesteld in vergelijking met andere sa larissen. De heer Kamerbeek (R.K.) vraagt over weging van een snellere bevordering der agenten 2e klasse. De voorzitter zal dit in B. en W. ter sprake brengeri. Het voorstel van B. en W. werd z.h.st. aangenomen De voorzitter sluit de vergadering met een woord van dank aan de leden voor hun toewijding m het afgeloopen jaar betoond en wenscht hun veel goeds in 1940. BLOEMENDAAL DE SNEEUWPRET. De nieuwe sneeuwval heeft Bloemeradaal Vrij dag in een sprookjeswereld veranderd. Honderden hebben van den aanblik genoten. Publieke Werken had rijkelijk zand gestrooid op de hoofd wegen, zoodat het verkeer veilig voortgang kon vinden. Bij hetAerdenhoutsche Kopje heerschte een gezellige drukte. Ook bij Kijkduin was het zeer druk. met sleeërs en kijkers. Ongevallen zij het ook van niet emstigen aard konden dan ook niet uitblijven; ver scheidene jongelui liepen blessures op. Een vroolijke noot was er ook. Een dame aan den kant van den weg werd een oogenblik af geleid door een gesprek. Waarschuwende kreten weerklonken, maar het was reeds te laat; de dame werd „geschept" en kwam languit op den bestuurder van een slee terecht; met deze onverwachte duo-passagier werd de tocht voortgezet, tot groote hilariteit van de omstanders. Ook in de avonduren werd de pret. voortgezet; toen was de baan spiegelglad. Maar hedenmorgen was de dooi volkomen. ONGELUKKEN BIJ HET KOPJE. Vrijdagmiddag werd de 17-jarige G. E. W/te Heemstede bij het slederijdeii op het Kopje door een slede die achter hem aankwam, aange reden. Hij viel en" kreeg een diepe wond bo ven teh linker .oog. Door een lid van E H.B.O. werd hij voorloopig verbonden en per auto vervoerd naar het ziekenhuis St.-Joh. de Deo te Haar lem waar. de wond werd gehecht. Daarop werd hij naar zijn woning vervoerd. Een 14-jarige jongen F. B„ wonende te Haar lem, viel ook bij het slederijden waarbij hij niet ernstig werd gewond. Ook hij werd door een lid. van E.H.B.O. verbonden, waarna hij naar zijn woning werd vervoerd. HAARLEMMERMEER GEMEENTERAAD. Begrooting voor 1940 vastgesteld. - Uitge trokken voor Burgerl. Armbestuur 193000. Voor werkverschaffing en steunverleening 235000.met een fondssubsidie van 176955.—. De Raad van deze gemeente kwam Vrijdag in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester Mr. A. Slob. De heer van den Ban had bericht gezonden dat hij wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. Na de gebruikelijke opening zeide de voorzitter ongeveer het volgende: Het is wel een droevig be gin, dat ik u in deze vergadering moet mededee- len, dat het lid van uwen raad, de heer Joh. v. d. -Helder, plotseling is overleden. Sedert 3 September 1935 is de heer v. d. Helder raadslid geweest en heeft hij de vergaderingen van dit college zeer trouw bezocht; ook toonde hij steeds veel belang stelling voor de ontwikkeling van onze gemeente en in het bijzonder als lid van de gascommissie heeft hij veel belangstelling voor diverse pimten aan den dag gelegd. Hij heeft geen hoogen leeftijd bereikt (58 jaren). Besloten werd namens den raad een brief van rouwbeklag aan de familie te zenden. Aan mej. S.P. Haartsen werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Vijfhuizen, met ingang van 1 Februari 'aanstaande. De voorzitter deelde mede, dat tot commies redacteur ter-secretarie van deze gemeente met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd de heer Mr. Joh. Knape uit Beverwijk. Tot lid van de plaatselijke gezondheidscommissie werd herbenoemd de heer P, Bakker te Nieuw- Vennep en tot ambtenaar van den burgerlijken stand speciaal belast met het voltrekken van hu welijken (vacature wijlen D. Helder) werd be noemd de heer Dr. D. W. Zuijdam, dierenarts te Hoofddorp. Goedgekeurd werden een voorstel om eenige perceelen, behoorende tot het wandelbosch in Hoofddorp uit de administratie van het grondbe drijf uit te lichten, een aanvrage om een rijksvoor- schot krachtens de landarbeiderswet ten behoeve van K. Vermeulen, wonende aan den Lisserweg te Nieuw-Vennep en een voorstel tot onbewoonbaar verklaring van een drietal arbeiderswoningen, staande te Abbenes, NieuwVennep en Hoofddorp. Met de verplaatsing van het woonwagenkamp te Hoofddorp ging de Raad accoord. Goedgekeurd werd aan een 4-tal nieuwe wegen in Badhoevedorp een nadere aanduiding te geven en wel met namen, die met de vliegtuigen van de K.L.M. verband houden. Hierna kwam aan de orde de gemeente-begroo ting voor 1940 omtrent het ontwerp waarvan wc reeds een en ander mededeelden. Van de gelegen heid tot het houden van algemeene beschouwingen werd een zeer kort gebruik gemaakt, De heer Van Delden wenschte o.m. de instelling van een school- artsendienst en uitbreiding van de volkshuisves ting. Na eenige discussie, waarbij bleek, dat de Raad 2ijn goedkeuring hechtte aan het beleid van B. en W. werd tot artikelsgewijze behandeling van de begrooting overgegaan. De vergadering ging accoord met een voorstel van B. en W. om den heer T. Boll, commies le kl. chef van de afdeelïng financiën, te bevorderen tot hoofdcommies. Na de pauze werd de vergadering binnengeleid de heer M. J. van Nieuwenhuijzen, die door den voorzitter van het centraal stembureau benoemd werd verklaard tot lid van den Raad dezer ge meente in de plaats van den heer S. van Wijk, Bij de toespraak, die de voorzitter tot den heer van Nieuwenhuijzen hield, werd gememoreerd de groote brand, die er in den afgeloopen zomer in de gebouwen van de firma van Wijk-Catz te Vijf huizen heeft gewoed en deze brand er indirect toe geleid heeft, dat de heer van Wijk niet opnieuw kon worden toegelaten. Nadat de voorzitter nog enkele waardeerende woorden had gesproken jegens het verdienstelijk werk, dat de heer van Wijk steeds als raadslid in het belang van de gemeente heeft gedaan, sprak hij de hoop uit dat de heer van Nieuwenhuijzen ook met talent en liefde de belangen van deze ge meente zal weten te dienen. Hierna volgde beëediging. Bij de verdere behandeling der begrooting ga ven verschillende posten wel aanleiding tot het maken van opmerkingen doch niet tot het aan brengen van belangrijke wijzigingen De begrooting werd vastgesteld, alsmede die der bedrijven. Voor subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur werd uitgetrokken een bedrag van f 193.000 en op den post „werkverschaffing en steunv-erleening" f 235.000 met een bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds van f 176.955. RAADSLID v. cl. HELDER OVERLEDEN. In de Maria-stichting te Haarlem is op 58-jari- gen leeftijd plotseling overleden de heer J. v. d. Helder, wonende te Hoofddorp, die ruim 4 jaren lid is geweest van den Haarlemmermeérschen ge meenteraad. De heer v. d. Helder behoorde tot de R.-K. partij en heeft ook als bestuurslid van de R.-K. Parochie kerk te Hoofddorp vele goede diensten bewezen. Heden- (Zaterdag) morgen werd het stoffelijk overschot op de R.-K. begraafplaats aldaar ter- aardebesteld. HALFWEG Vergadering van den Gemeenteraad. Gisteren kwam de gemeente Halfweg in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. H. Simons. Het nadeelig saldo van het Burgerlijk Arm bestuur, groot f 1190 wordt ten laste der ge meente genomen. De rekening der gemeente wordt vastgesteld met een batig saldo van f 18.257,05, De heeren M, van der Laan en B. P. Vink worden opnieuw benoemd als lid van het Bur gerlijk Armbestuur. Bij de begrootingen voor 1940 dringt de heer Tabak aan op beschikbaarstelling van gas maskers volgens het systeem, dat in Voorburg wordt toegepast en een soort spaarsysteem is. De heer 3 u ij s bepleit het weder oprichten van een burgerwacht. De Voorzitter zal het idee van den heer Tabak betreffendè de gasmaskers aan het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst overbrengen. De heer Polderman dringt aan op bete geling van het grinttrottoir aan den Ringweg. Na. bespreking wordt het voorstel van den heer Polderman verworpen met 6 tegen 5 stem men: yoor stemden de heeren Polderman, Van der Bijl, J. G. Stokman, Tabak en Vink. Hierna worden de verschillende begrootingen voor het dienstjaar 1940 ongewijzigd vastge steld. Met de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten wordt een rekening-courant-overeenkomst aangegaan tot een maximum crediet van f 15.000. De kosten voor het openbaar lager onderwijs worden voor -1040 -vastgesteld op f 11.04 per leer- linig. Hierna komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot verhooging van de straatbelasting. Voorgesteld wordt het percentage voor de ge bouwde eigendommen te verhoogen van 2 op 3 en voor de ongebouwde van 1 op 2. De voorzitter acht deze belasting wel billijk, omdat deze voor meer dan 50 pet. wordt betaald door elders wonende eigenaren. Opcenten op andere belastingen brengen slechte weinig op. In vergelijking met andere gemeenten is de be lasting ook na de voorgestelde verhooging nog aan den lagen kant. Het voorstel wordt hierna aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren J. G. Stok man van Duijnhoven, Biesheuvel en Vink. Na enkele hamerpunten .wordt de vergadering gesloten. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Overleden: Teunis Cornelis Los, oud 48 jaar, wonende te Haarlemmermeer, verblijf houdende Stichting Vogelenzang. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: 1 knipportemonnaie met inhoud, 1 portemonnaie met gasmuntjes en eenig geld, 1 p. glacé heerenhandschoeneti IJMUIDEN Ondank is 's werelds loon. Hel minderwaardige van sneeuwballen gooien. De gemeentelijke Reinigingsdienst is in den wintertijd altijd zeer actief als het er op aan komt de gladde wegen veilig te maken voor het verkeer, ook in deze dagen beijveren de werk lieden zich in'zooveel mogelijk straten der ge meente zand te strooien. Dit geschiedt met den bekende groote zandstrooimachine. De tot ver over onze landsgrenzen beruchte Nederlandsche straatjeugd heeft de gelegenheid aangegrepen om, nu de natuur deze donkere wereld met kwistige hand met blanke sneeuw heeft bedekt, zich weer eens te bekwamen in de minderwaardige en verachtelijke „sport" van het sneeuwballen gooien naar ouderen en zelfs gebrekkigen. Op hun hoog met zand beladen auto staande hebben de werklieden die zich niet verdedigen konden, Vrijdagmorgen een sneeuballenoffen- sief moeten ondergaan, waarbij een hunner een ernstige hoofdwonde kreeg. De mannen waren natuurlijk niet bij machte, iets terug te doen. Zelf heeft de redactie uit eigen aanschouwing moeten ervaren hoe de lieve straatjeugd een ge brekkig meisje meende te moeten bekogelen. De politie is in deze dagen gelukkig alleszins actief, al kan zij niet op alle plaatsen tegelijk zijn. Het is prijzenswaardig, dat zij scherp tegen dergelijke minderwaardige praktijken optreedt. De omzet van den Rijksvischafslag. 1939 bleef 1.107.046 ten achter bij 1938. De omzet in den Rijksvischafslag bedroeg over de maand December f 506.481. In December 1938 was dit f 867.828. De totaalomzet over 1939 was f 6.356.026, Dit is f 1.107.046 minder dan 1938. In laatst genoemd jaar was dit cijfer f 7.463.072 en in 1937 i' 7.576.439. De daling heeft zich dus weer voortgezet. MARKTBERICHT IJMUIDEN. Versche visch, IJrnuiden, 30 Dec. 1939 (A.N.P.) Tarbot 220200 ct, per K.G. Tong 200104 ct. per K.G. Kleinschol f 2313.50 per 50 K.G. Bot f 17.5013.50 per 50 K.G. Schar f 7.206 per 50 K.G. Wijting f 7.504.90 per 50 K.G. Er zijn 15 kustvisschers binnengekomen. VERWACHTE VISCIIAANVOER. Thuisstooimende voor de Dinsdagmarkt: Haar lem IJM 9. Vangst: 700 manden haring, 300 m. di versen. Totaal 1000 m. Gerberdina Johanna IJM 38. Vangst: 140 m haring, 200 m. schelvisch, 100 m. gestripte braad- sehclvisch, 500 m. radio en dichte braadschel- visch, 100 m. koolvisch en kabeljauw. Totaal 1040 m. benevens 100 st. stijve kabeljauw. JAARVERGADERING DER V.Z.V. Maandag 15 Januari a.s. zal de Veleer Zwem Vereeniging haar jaarlijksche algemeene verga dering houden in hotel „Kennemerhof". Onder de agendapunten treffen we o.m. aan: jaarverslagen van den secretaris, van den pen ningmeester en van de zwem- en polo-commissie, bestuursverkiezing (aftredend zijn de 1ste pen ningmeester, de 2de voorzitter en 1 commissaris. De aftredende leden J. C. de Mayer en G. L. Vriend zijn onmiddellijk herkiesbaar; candidaat voor een nader aan te wijzen functie J. Wevers Sr.), mededeelingen inzake de V.Z.V.-zuil, verkie zing van een pers- en propagandacommissie. vaststellen der contributie over 1940 en verkie zing van een afgevaardigde en een plaatsvervan gend afgevaardigde voor den Kring Haarlem (candidaten P. Borst, J. Vex*woerd en A. Kwak) GESLAAGD. Bij- de te Amsterdam Woensdag j.l. gehouden Federatie-examens voor stenografie „Groote" slaagde als „steno-typiste" mej. G. E. van Popta alhier. Zij werd opgeleid door den heer F. de Vries te Driehuis. BEVERWIJK Burgerlijke Stand. Getrouwd: W. Maijer en J. H. Duijker; J. de Reus en C. A. de Ruiter; L. G. Pijpers en C. S Bras. Ondertrouwd: J. de Roos en G. C. M. Gelder mans, toek. adres: Zeestraat 46 boven; F. A. de Jong en H. Th. Bakker, toek. adres Peper straat 32. Bevallen: I. KiewietDragstra, z.; T. M. Schuchartv. 't Padje, z.; H. G. Meijerv. d. Werf, z.; W. C. Smitv, d. Kraan, d.; W. J. Smi- nia—Aardenburg, z.; A. H. M. Korsv. Kampen, z.; M. O-. Jacquemin—Durant, d. Overleden: H. Spoor, 66 j., geh. met A. de Wit, Narclssenweg 161; G. Arisz, l j., Patersweg 17. De omvang van de werkloosheid. Bij'den gemeentelijken Dienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling waren aan het einde "dèzêf weck in totaal 783 werkzoe kenden ingeschreven tegen 808 aan het einde dei- vorige week. Daarvan waron in Beverwijk 735 (vorige week 738) werkzoekenden woonachtig en in Heems kerk 130 (vorige week 148). De omzetten van de veilingen. De omzetten aan de Beverwijksche groente- en fruitveilingen hebben in het afgeloopen jaar in totaal f 61.569 minder bedragen dan in 1938. Aan de Vèreenigde Veilingen was de omzet aan groenten f518.372 en aardbeien f319.104, totaal f837.476, tegen f893.123 in 1938. Aan de B. E. T.-veiling waren de omzetten groenten: f 670.522, waarvan f 210.948 aan aard beien en f 459.574 aan groenten. In 1938 was de totale omzet aan deze veiling f 676.443. De bloemenveiling Centrum had een hoogeren omzet dan in 1938. In het nu afgeloopen jaar was het omzetcijfer n.l. f 286.794, tegen f254.054 in 1938. Er werd dus voor f 32.000 meer geveild. De totale omzetcijfers van de drie Beverwijksche veilingen waren: f 1.794.792 tegen f 1.823.621 in 1938. In 1939 werd dus voor f28.829 minder geveild dan in 1938. VELSEN De Postdienst bij de jaarwisseling. De directeur van het Pest- en Telegraaf kantoor te Umuiden maakt bekend, dat het hoofdkantoor aldaar alsmede de hulpkantoren IJmuiden-Oost en Velsen en de agentschappen (Zeeweg, Kennemerlaan en Driehuis) Zaterdag 30 December voor zegelverkoop tot 18 uur zul len zijn opengesteld. Belastingbetalingen kunnen slechts tot 15 uur plaats vinden. Zondag 31 December geldt de normale Zondags- openstelling. Nieuwjaarsdag is het kantoor IJrnuiden open als op Zondagen; de hulpkantoren IJmuiden- Oost en Velsen van 8—9 uur voorm. Gedurende de opénstellingsuren 'kunnen post wissels worden, aangeboden en uitbetaald. De .agentschappen zijn"! Januari gesloten. Op 1 Januari vindt een bestelling plaats van brieven- en Pakketpcst (ook aangeteekende stuk ken) Aangezien 31 December op een Zondag valt is 't- van veel belang dat met de ter postbezorging van Nieuwjaarscorrespondentie vroegtijdig be gonnen wordt. In dit opzicht wordt een beroep gedaan op de medewerking van het publiek. Tenslotte wordt het gebruiken van kinderzegels met warmte aanbevolen. Burgerlijke Stand. Gehuwd: F. A. G. Boermans en H. M. H. Ketelaar, de Genestetlaan 15, Velsen; L. W. A. Koelcenbier en J .C. Rens, Kortenaerstraat 34 rd., IJmuiden; C N. Schoen en B. Mieserijerus, Eikbosscherweg 62. Hilversum; J. A. v. d. Hijden en J. C. Schoen. Hoofdstraat 105, Santpoort; C. Vink en C. C. J. Meesters, Canisiussingel 27, Nijmegen; D. W. de Ronde en G. Mandemaker, Bik- en Arnoldkade 18. IJmuiden; J. Castricum en S. H. Schmidt, Duin- vlietstraat 20, Velsen (N.); A. Möcker en M. Siebe?. H Huisman en T. Korter, Hooge Rijndijk 109 a, Leiden; G. Groot en H. Ries, Rustenburgerstraa' 142 I, Amsterdam; A. v. d. Velde en J. Visser, Die- terderweg 29, Susteren; J. Niemeijer en C. W. Wa- gemans, K. Zegelstraat 23, Umuiden; E. Prins en N Schol, Pres. Krugerstraat 4, IJmuiden. Overleden: G. Dekker wedr. v. J. Stam, 74 j., J. v Heemskerkstraat 42, IJmuiden. Bevallen: J. DekkerMienes, z., Planciusstraat 75. Umuiden; C. Rasvan der Pijl, z., Dirk Hartogh- straat 64, IJmuiden; J. C. Dijkhuizen—Vlaanderen, z„ Tuindershofje 3, IJmuiden. (Is reeds in een deel eener vorige 'oplage opgenomen). Fransclie Senaat keurt de finaneiëelé wet goed. De Fransche Senaat heeft Donderdag de fi- nancieele wet behandeld. Hierbij heeft de minister van financiën, Paul Reynaud, het woord gevoerd. Hij toonde aan dat de productie is gestegen en dat de uitvoer met meer dan 20 pet. is toegenomen. Het werk- loozencijfer is lager dan het in zes jaar is ge weest en een bedrag van 60 milliard is in het land teruggekeerd. Deze feiten spreken voor zich zelf. De minister voegde hieraan toe, dat door den oorlog de staat een moloch is geworden, die al les verslindt, rijkdommen en menschen. De re geering dient thans een begrooting van 80 mil liard In, het dubbele van hetgeen in de afgeloo pen vier jaar is gevraagd. Deze begrooting is evenwel in evenwicht en omvat slechte de uit gaven van de burgerlijke ministeries. De mili taire uitgaven worden door een leening gedekt. De minister behandelde het vraagstuk van de deviezen, welke noodig zijn om in het buiten land te koopen. Een middel om deze deviezen te krijgen is arbeiden en aan het buitenland ver- koopc-n. Een ander middel is het goud van de Fransche Bank te gebruiken. Dit goud is even wel een vaderlijk erfdeel en wanneer het eenmaal uitgegeven is, dan is het weg. Het zal zeker noo dig zijn tijdens den oorlog van dit goud uit te geven, doch dit moet zoo weinig mogelijk zijn. De wereld is in twee deelen verdeeld. In het eene deel moet men koopen met goud doch in het andere kan men koopen met ponden sterling en dit laatste deel is opengesteld door de over eenkomst met .Engeland van 4 December j.l. Bij deze overeenkomst is ook een verdeeling van lasten vastgelegd, zooals bijv. de kosten van het poolsche leger, welke op drie en een half milliard per jaar komen, alsmede de noodzakelijke in terventie van de geallieerden ten gunste van Finland. Tenslotte werd overgegaan tot stemming en met algemeene stemmen werden de financieele voorstellen van de regeering door de 303 aanwe zige senatoren aangenomen Vele Denen willen voor Finland strijden. KOPENHAGEN 29 December (Havas). lederen dag melden zich in Denemarken meer vrijwilligers voor Finland. Alleen reeds in de stad Aarhus heeft de Finsche consul meer dan dertig aanvragen gekregen, waaronder van een man van 55 jaar. Slagschepen van 65000 ton? WASHINGTON, 29 December. (Reuter). De marine-commissie van het Huis van Afgevaardig den heeft het bouwen van slagschepen van 65.000 ton in overweging genomen en het schijnt, dat de Amerikaansche marine vier van dergelijke sche pen wil bouwen. BESCHIKBAARSTELLING SERINGEN. 's GRAVENHAGE 29 December. Door de sterke vermindering van den uitvoer van seringen, komt het, naar wij vernemen, herhaaldelijk voor, dat groote hoeveelheden seringen op de veiling geen afzet kunnen vinden. Om aan een deel van deze bloemen, die anders vernietigd zouden zijn, toch een passende bestemming te geven, heeft de minister van economische zaken ter gelegenheid.yjm het Kerstfeest seringen doen zenden aan verschillende ziekenhuizen, oudemannen- en vrouwenhuizen, armen en verzorgingshuizen enz. met de bedoeling dat deze in het bijzonder aan de verpleegden, die weinig of geen bezoek plegen te ontvangen, zouden worden geschonken. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. Uitgeversmij. W. E. J. Tjeenk Wil link te Zwolle is verschenen dr. Staring's Neder landsche Landbouw Almanak voor 1940, de 93ste jaargang, onder redactie van ir. H. G. A. Leignea Bakhoven, W. H. Blink, E. J. Lankwaarden (tevens secretaris) en ir. J. A. van Riel. Een Sovjet-officier verbaasde zich. KOPENHAGEN, 29 December (Reuter). De correspondent van de „Berlingske Tidende" heeft aan zijn blad een uittreksel gezonden uit het dagboek van een officier van het Roode Leger, die in Finland is gesneuveld. Op 3 December gaf deze officier zijn verbazing te kennen dat de Finnen bij het binnenrukken van de Russische troepen hun huizen verbrandden en tegen het Roode Leger vochten. Men had de officieren en. manschappen van het Roode Leger gezegd, dat zij als bevrijders zouden worden ontvangen. Op 5 en 7 December schreef de officier dat zijn mannen geen moed hadden en dat de koude te groot was, zoodat het ongemak steeds erger werd. De meeste mannen wilden niet vechten. De officier heeft ock geschreven dat het een kwaad teeken is dat de officieren van het Roode Leger niet beter zijn opgeleid en niet moediger zijn dan de manschappen. Britscli slagschip Omtrent de mededeeling van Duitsche zijde, dat een Engelsch slagschip van de „Queen Elisabeth"- klasse tot zinken is gebracht, kunnen wij mee- deelen, dat de Queen Elisabeth-klasse van de Brit- sehe marine vijf slagschepen telt, „Queen Eli sabeth", „Warspite", „Valiant", „Barham" en „Ma laya". Deze slagschepen dateeren van 19131915. Hun waterverplaatsing bedraagt 31.100 ton. Zij voeren een bemanning van 11241184 koppen. Hun lengte bedraagt 600 voet. Zij zijn bewapend met o.m. 8 stukken van 15 inch en 12 van 6 inch en vele stuk ken kleiner geschut. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 29 December 1939. Bevallen: 23 Dec., A. C. S. Walster Smitten, z.j W. KaiserKettenis, d.; 25 Dec., A. M. Celievan der Bijl, d.; 27 Dec., J. van BeaumontSieval, z.; H. M. AssendelftJoosten, d.; 28 Dec., A. C. E. KornelissenStolle, z.; J. de Vries-Molleman, z.\ 29 Dec., M. A. DraijerBoots, d. Overleden: 27 December: J. G. van Andel, 33 Jansstraat; G. WesseLs-Bosma, Nijlstraat: N. Bou- dewijn-Cardol, 84 j., Zomerkade; Ch, G. 2 d„ z. v. C. Oostenrijk, Thomsonlaan. J. van der Helder, 58 ,aar, Kamperlaan; J. F. Castien, 64 jaar, Kamper- aan. 28 December: N. B. van der Waals, 60 jaar, Schoterweg; J. van Boheemen, 62 jaar, H. v. Al- phenstraat; A. M„ 12 m., d. v. M. M. van Putten, Oranjeboomstraat. J., 1 m., z. v. J. Post, Bakker straat; A. Wassink-Bouwmeester. 64 Jaar, Duin- vliedspad; J. J. Leuven, 19 jaar, Kamperlaan: A. Colijn, 75 jaar, Hazepaterslaan; A„ d. v. c. Offi cier, Graafschapstraat; W. J. v. d. Wel, 8 jaar, ■Wouwermanstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 17