JiCntscfiauw êmi Ssmfft-öfau I iNeM laak „Stoiet du Tlacd N.V. „City Tax" Een belangrijke schepping: George Formby heeft succes. Schitterend Schouwspel De caricaturist ziet Zeer lage PRIJZEN Dinsdag 2 Januari R' ONS KNIPPATROON ZATERDAG 30 DECEMBER 1939 HAARLE M'S DAGBLAD 2T Frans Hals Louis Jouvet teekent zich in de cinematogra fie af als een belangrijke persoonlijkheid. Door zijn uiterlijke beheersching heen vibreert een in nerlijke kracht, die ons niet loslaat. Ook in deze film. Arletty als volksvrouw is treffend met haar humor, haar steeds even cynische lachje, gewa pend tegen de ellende van haar bestaan. Annabella is het meisje, dat gedreven door haar gevoel voor ideale liefde, dit menschelijke onvolmaakte leven wil ontvluchten, maar door het lot tot zichzelf wordt gebracht en tot het besef dat het geluk niet op de vlucht wordt ge grepen, maar midden in den dagelijkschen le vensstrijd wordt geopenbaard. De jongen wordt ook op overtuigende wijze tot leven gebracht. Maar ziet eens welke andere naar het leven ge- teekende, warmbloedige wezens deze film ons nog toont: de baas en de bazin van het hotel, en de°gasten, zij zijn allen zóó tot in de kleinste fijnste trekjes raak weergegeven dat men be grijpt dat er achter deze film één centrale figuur staat, die filmleven schiep: Marcel Carné. Carné spint om de gebeurtenissen in deze film een sfeer, die het leven van alledag, zonder het ook maar eenigszins ten onrechte te romantisee- ren, verheft op een niet-alledaagsch peil. Inderdaad, deze film bevestigt zooals ik reeds in de krant van 16 September schreef het woord van een wijs man: ,Er zijn geen groote en geen kleine menschen, er'zijn alleen menschen. De waarde van ons le ven wordt bepaald door zijn inhoud, niet door de omgeving. In het leven van wat wij dan noe men groote menschen zijn vaak kleine proble men, die niet opgelost worden, maar ontvlucht of verwaarloosd, in het leven van kleine men schen werpen zich groote vraagstukken op, die met den moed der wanhoop soms ook met het inzicht der hoop aangedurfd worden. Het een houdt het ander in evenwicht, en wat uit de wor steling der wereld te voorschijn komt heet: ^DiMs'een door-en-door menschelijke en daar om belangrijke film. Het is alleszins begrijpelijk dat deze dwaze film, waarin de filmkomiek George Formby de hoofdrol vervult nog een week in Haarlem draait, want de lachsalvo's zijn niet van .de lucht en in dezen tijd is niets beter dan eens hartelijk te kunnen lachen. In het voorprogram ma kunt u ook weer het Hollandsche muziek- en zangfilmpje „Mobili- satieklanken" zien, hoofdzakelijk voor de genpbiliseerden vervaardigd, waarin de Vocal Kings populaire liedjes zingen en Adolf Engers den tekst verzorgt. Voorts is er in het voorprogramma een kaleidos- coop 1939 opgenomen, met tekst van Alex de Haas, waarin de belangrijke gebeurtenissen in binnen- en buitenland zijn vastgelegd. Op het tooneel: Conrad Will met een vrouwelijke partner, twee virtuooze xylophonisten en Conrad Wil! is bovendien nog zeer komisch ook. Eenige nummers,.die vooral insloegen, waren de Hongaar- sche rhapsodie van Liszt en Tiger-Rag. Fijnzinnig gegeven, menschelijke figuren, in een sfeer gesponnen, die het leven van alledag verheft. „Groote films werpen haar schaduw vooruit", ln de rubriek met dezen titel heb ik een poos ge leden „Hotel du Nord", de schepping van Marcel Carné op het thema van Eugene Dabit's boek, aangekondigd, in de hoop ook daarmee dit cine matografisch werk uit den stroom der massa productie te hebben gelicht. Dit is nu weer één van die Fransche films, die de film als kunstuiting doen kennen. Schrikt niet! Deze film liep vele, vele weken voor volle zalen in Amsterdam. Gelukkig begint men in te zien dat kunst ook in het filmwezen niet syno niem is met iets wat niet boeit en vervelend is en onbegrijpelijk. Mag ik even een stukje citeeren uit het geen hier reeds over deze belangrijke film werd geschreven? Marcel Carné ziet door zijn bewogen ge moed, zijn begrip voor alles en allen, een hotel verrijzen in een Parijsche achterbuurt: „Hotel du Nord". Geen hotel, zooals Vicky Baum het in dertijd opende, met een draaideur en allerhand rare gasten, doch een hotel met een politie agent op nummer 12, een jongen, die in een bakkerij werkt, een mislukte, die achter zijn wreed masker een ontstellende menschelijkheid verbergt, een goedzak, die geld verdient met zijn bloed te laten aftappen voor transfusie, en wiens meisjs meer gesteld is op den chauffeur van een vrachtwagen. Deze menschen leven te zamen en hun levensdraden spinnen zich door elkaar. In deze rag verschijnt een jong paartje, dat zwervensmoe, de honger naar geluk in de groote oogen, alleen nog het ideaal bezit, dat on- vertrapt bleef: hun liefde voor elkaar. Om dit eenige wat hun blijft, te behouden, besluiten ze de levensdraad af te snijden, doch het leven is vaak mild jegens hen, die werkelijk gelooven. De draden worden verder gesponnen. Door de heele film heen leidt één gedachte: er zijn slechts twee menschen die voor elkaar geboren zijn. Ach, als je tegenwoordig zoo denkt, dan wordt alras gezegd: ouderwetsch. Of meer psy chologisch georiënteerde menshen meenen dat zoo'n ideale liefde in je gedachte bestaat als een reactie op je minderwaardigheidscomplex. En als je er een boek over schrijft, vertellen ze van je: Moet je 'm thuis eens zien, dan is ie precies het tegengestelde van wat ie schrijft. Het zij zoo Er zijn kleine menschen en groote menschen, een ieder denke het zijne. Maar velen zullen den ken als Marcel Carné en Eugène Dabit, naar wiens roman deze bijzondere film gemaakt werd. Hun beveel ik deze film „Hotel du Nord" aan. Het zien van deze film is een belevenis, 't Is of een goede vriend je zijn kijk op het leven ont hult. Wie van goede vrienden houdt, stelt prijs op een eerlijke, boeiende film als deze. CLAUDE RAINS: „JA den geen misdadige Niemand, die de film ,,'n Reuzen type" ziet, zal kunnen ontkennen, dat Daniele Darrieux inderdaad een zeer bijzonder type is. Maar het zal het manne lijk deel van het publiek, dat mogelijk menschen- reddersneigingen heeft, wel eenigszins huiverig maken om bij voorkomende gelegenheden die nei gingen te volgen, als het zich dan tenminste nog deze film herinnert en zich spiegelt aan de onder vinding van Albert Prejean, die Daniele in een onbewaakt oogenblik uit de Seine opvischte. Daniele is secretaresse bij een baas, op wien zij dol verliefd is. Alles wat die stijve Hannes doet, vindt ze even prachtig. Ze is onder den invloed van dat ideaal een lief. zacht, ingetogen meisje. Deze knaap is ook verliefd op haar, maar daar het niet met z'n opvattingen strookte om verliefd te zijn op een ondergeschikte heeft hij een mooie oplossing gevonden. Hij ontslaat haar en als dan het dienst verband geëindigd is, zal hij haar gelukkig maken, door haar te vragen zijn vrouw te worden. Het loopt anders dan hij het in zijn hooge wijsheid geregeld heeft. Daniele wil zich verdrinken. Ze springt in de Seine, maar wordt zeer tegen haar zin gered door Albert Pre- 1 jean. Dat fuifnummer CuDldlia I heeft in het begin maar heel weinig plezier van zijn edelmoedigen daad. Zij bekt hem af en vraagt hem waarmee hij zich in 's hemelsnaam bemoeit. Het gaat hem geen cent aan, wanneer zij een eind "aan haar leven wil ma ken en zoodra hij weg is, springt ze weer in 't water, zegt ze. Om dat te voorkomen neemt hij haar resoluut op, stopt haar in z'n auto en rijdt met haar naar zijn huis, waar juist een groot feest is. Maar Daniele's temperament, dat op een uitzon dering na, in haar secretaressetijd rustig gedommeld heeft breekt nu in alle hevigheid los. Het lijkt wel of het Seinewater als champagne op haar gewerkt heeft. Ze is een kleine furie geworden. Door haar toedoen ontaardt het geanimeerde feest in een vol ledige knokpartij. De jonge dame beschikt over een woordenrijkdom, die er met de bekende Fransche radheid uitgeworpen wordt, die je doet duizelen. Toegegeven, dat het een film vol dwaasheid is, heeft -zij niettemin zeer groote waarde, vooral in dezen tijd, omdat zij een heerlijke ontspanning geeft en ongedwongen vroolijkheid. Daniele en Albert Prejean en niet te vergeten de butler met hun sprankelend," geestig spel zijn de drie, die voortdurend onze geheele aandacht hebben en die ons kostelijk amuseeren. In „Ik ben geen misdadiger" is Claude Rains een bokser, die ten onrechte van moord beschuldigd wordt. Als zijn auto bij een achtervolging door de politie in brand vliegt en de verkoolde lijken wor den geïdentificeerd, wordt aangenomen, dat Claude rongelukt. Claude moet nu stil verdwijnen. Hij belandt op een ranch, gedreven door twee vrouwen, waar jongens die op het slechte pad waren, een kans wordt gegeven zich te verbeteren. Het zijn de bekende „Dead end kids". Claude is na eenige moei lijkheden toch betrekkelijk gauw de held van de kids en van grootma en de verloofde van de klein dochter. Er zijn spannende momenten in deze film, die van het begin tot het einde boeit, het zijn men schen, levende menschen, die hier voor u spelen. Een programma, dat aanbeveling verdient. DE „RAMBLERS" IN HAARLEM. Het bekende dansorkest van de „Ramblers" zal, op Nieuwjaarsdag een uitvoering geven in het Gem. Concertgebouw te Haarlem. De amusementsvereeni- ging „American Club" is erin geslaagd de volledige 11 man's bezetting van de „Ramblers" te engagee- ren.. Als tweede dansorkest zal de negerband van John Lewis optreden. De dansleiding berust bij den heer Joh. van Duin. In beeld, geluid en... kleur I Zij, die in een bioscoop houden van uiterlijk vertoon, van „show", balletten, zang en dans, kunnen met hooggespannen verwachtingen naai de film „Sweethearts" gaan, en zij zullen niet teleurgesteld worden. Dit is een prachtig schouw spel in schitterende kleuren weergegeven. Nelson Eddy en Jeanette MacDonald vormen het love team in de operette en ook in de pau zes en na de voorstelling in de film, want zij zijn Mrs. en Mr. Lane, worden voor de radio, de gramofoon gepresenteerd als ideale tortelduifjes, en voorts op liefdadigheidsfeesten en wat voor uitvoeringen al niet meer geïnviteerd om een lied te zingen. Ze hebben derhalve geen minuut voor zichzelf over! Hollywood lokt de tooneelsterren want hun wordt voorgespiegeld dat het maken van één film eigenlijk hetzelfde is als het geven van honderden voorstellin gen; in Hollywood zullen ze dus tijd voor zich zelf kunnen hebben! Maar de theaterdirecteur (Frank Morgan) wil zijn sten-en niet kwijt en dank zij de listen van den tooneelschrijver (Mischa Auier) slaagt hij erin de „sweethearts" voor zijn .onderneming te behouden. De inhoud is voorwaar niet het bijzondere van deze film. Veeleer maakt het feit dat Nelson en Jeanette er ondanks hun krachtdadige pogingen niet in slagen een oogenblik vrijen tijd te krijgen deze film zoo aantrekkelijk, althans voor hen, die van de sonore krachtige frissche stem van Eddy en het lieflijke geluid van Jeanette houden, want het tweetal valt van het eene lied in het andere. Een alleraardigste, en vooral voor Haarlem Een alleraardigste, en vooral voor Haarlem en omstreken van bebeekenis zijnde ouverture wordt gevormd door de Hollandsche boerendans temidden van de bloembollenvelden. Het zal de bewonderaars van Jeanette MacDonald verheu gen haar in een Hollandsch boerinnecostuumpje te zien verschijnen! Overigens, dit is niet haar eenige costuum in deze film. Zij slaat in dit opzicht werkelijk een record, onder de bedrijven door demonstreert ze voor ons een overvloedige modeshow. Voor de dames dus iets aantrekkelijks, temeer daar de film dus ook de costuums in kleuren zijn weergegeven, ongetwijfeld zeer bijzondere kleuren, die het geheel maken tot een schitterend schouwspel. Het is een te loven daad van de directie van het Luxor Theater dat ze juist voor deze film „Sweethearts" die zulke groote eischen aan de geluidsweergave stelt, de nieuwe Zeiss Ikon geluidsinstallatie in werking heeft gesteld, welke tezamen met de door den geluidsingenieur van de Metro Goldwyn Mayer, Douglas Shearer (de broer van de be faamde Norma!) samengestelde loudspeaker zoo wel aan de hooge als aan de lage tonen en aan alle spelingen van het geluid, die ons oor kun nen streelen, recht laat wedervaren (De Jilmsiemen- laacht signaleert Jean Hersholt is in 1886 te Kopenhagen geboren en haalde zijn einddiploma aan de academie voor beeldende kunsten te Kopenhagen. Louter uit geld verlegenheid aanvaardde hij een engagement bij het Kopenhagensch tooneel. In hetzelfde jaar, 1906, maakte hij zijn filmdebuut voor de Nordisk, toen gevestigd in de Deensche hoofdstad. Zoo sterk werd zijn drang naar het tooneel, dat hij de schilderkunst voortaan alleen nog uit liefhebberij beoefende. In 1913 arriveerde Hersholt in Hollywood met niet meer dan een rondreis-biljet en 50 dollar op zak. De voormalige Balboa Film Company bood hem werk aan slechts om ervaring op te doen. Hij sloeg dit af. Thomas. Ince evenwel gaf hem een contract voor twee jaar en liet hem belangrijke rollen spelen. Hersholt was toen in staat om te trouwen. Vervol gens kwam hij bij Carl Laemmle, nog vóór er een Universal Studio bestond en bleef tot 1917 bij hem. Ter afwisseling stemde de ambitieuze jonge Deen er in toe eenige films te regisseeren voor de vroe gere Triangle Film Company, gevolgd door tal van andere voor B. B. Hampton. Daarop wijdde Hersholt zich weer aan het acteeren. Hij acff* „Greed", onder regie van Eric von Stroheim, zijn beste rol,, alhoe wel hij een zwak heeft voor „Country Doctor", een film met de Canadeesche vijfling. Onlangs vierde hij zijn zilveren bruiloft en trad zijn 24-jarige zoon Allan, in het huwelijk. In 1937 wijdde Jean Hersholt voor de radio een serie hoorspelen in, ge titeld „Dr. Christian of River's End", die RKO Radio Pictures inspireerde tot het maken van een serie „Dr. Christian" films. KAY FRANCIS CARY GRANT BARTELJORISSTRAAT 26-28 (Adv. Ingez. Med.) Nieuwjaarswensch die in 1783 aan de inwoners der stad Naarden werd aangeboden. Van het Oude in het Nieuwe. Een en ander over Oude- en Nieuwjarsgebruiken. EEDS in de grijze oudheid werd er op Nieuwjaarsdag feest gevierd. Duizend jaar voor onze Christelijke jaartelling gaven de oude Egyptenaren elkaar al een klein fleschje, waarop een heilwensch was ge schreven. De Germanen richtten groote smul partijen en drinkgelagen aan en waren erg luid ruchtig. ook al weer om evenals in den Kerst tijd de booze geesten af te weren. Zoo vindt het ..uitluiden" van het Oude Jaar zijn oorsprong in dit bijgeloof en als de booze geesten dan ver jaagd waren, bracht men een heildronk uit op het Nieuwe Jaar. De Romeinen brachtén op Nieuwjaarsdag ge woonlijk offeranden aan Janus en maakten dan gaarne een aanvang met belangrijke zaken, om dat zij hem voor een gelukaanbrengenden dag (dies faustus) hielden. Ook kwamen toen reeds de Nieuwjaarswenschen en Nieuwjaarsgeschen ken in zwang. Nadat de geboortedag van Jezus op 25 December was vastgesteld, verplaatste de Christelijke kerk het feest der besnijdenis op 1 Januari en nog steeds wordt door alle Christe lijke volken Nieuwjaar op dien dag gevierd. In Londen kwamen bijv. op Oudejaarsavond honderden Schotten bijeen voor de kathedraal van St. Paul en als het twaalf uur had gesla gen, gaven zij elkaar de hand en vormden zij een grooten kring- terwijl zij het lied zongen ,Auld lang Syne". Te Parijs bestaat nog (tenminste eenige ja ren geleden) een typisch gebruik bij de opera- artisten. De vrouwelijke artiste die namelijk het eerst, wanneer het twaalf-uur heeft geslagen, er in slaagt den brandweerman een zoen te geven, kan ervan verzekerd zijn een gelukkig jaar tege moet te gaan! De laatste avond des jaars pleegt men ook wel Sylvesteravond te noemen. Volgens sommigen omdat Paus Sylvester I op den laatsten dag van 335 overleed; volgens anderen ter eere van St- Sylvester, den bisschop, die keizerin Helena en haar zoon Constantijn den Grooten, tot het Christendom zou hebben bekeerd. De nacht van Oud op Nieuw was de Moedernacht, de moeder van de komende 365 dagen. Met veel lawaai, zoo viert men nog steeds in Nederland en bijna in geheel Europa Oude jaarsavond en natuurlijk is dit nog een over blijfsel van de oude heidensche gebruiken. Voor al in de dorpen zijn nog veel van die oude tra dities in eere gebleven. We denken daarbij in ons land aan het loeien der sirenes, het afsteken van vuurwerk en aan het schieten. Dit schie ten werd later hier en daar verboden en daar voor in de plaats kwam het aanbieden van Nieuwjaarsprenten met een wensch op rijm. Ook deze prenten zijn later weer verdwenen en ver vangen door Nieuwjaarskaarten, waarop bijv. een hoefijzer -stond afgebeeld; dus dit zijn de kaarten die we tegenwoordig nog kennen. In de Middeleeuwen was het gewoonte zich potsierlijk toe te takelen en zoo zingend en dan send door de straten te trekken. Ook in lateren tijd vindt men dit gebruik nog terug, kenne lijk met de bedoeling om te bedelen. In een groot gedeelte des lands werd dit gebruik later verboden, maar in Zeeland en Noord-Brabant vinden we het nog wel terug. In Groningen heeft het klokluiden zich nog gehandhaafd: van acht uur 's avonds tot acht uur 's morgens worden daar door de boerenknechts de klokken geluid. Een typisch oud gebruik is ook het bakken van Nieuwjaarskoeken; op Oudejaarsavond Zondagochtendvoorstellingen. REMBRANDT-THEATER: Populair weten schappelijke film: „Door het land van Boeddha en Brahma" met een inleiding van G. de Josselin dc Jong. PALACE: Teekenfilm: „Sneeuwwitje" van Walt Disney. LUXOR: Speelfilm „Dc wereld in wording" met Raymond Massey (naar het boek van H. G. Wells ..Shapes of things to come"). oliebollen en op Nieuwjaarsdag oblieën (een soort wafels, van welke het eigenaardige is, dat zij als ze uit het bak-ijzer komen, opgerold wor den)-. in die ijzers waren vaak inschriften of voorstellingen gesmeed, welke dan natuurlijk in de oblieën als het ware afgedrukt werden. In het aanbieden van verrassingen op Nieuw jaarsdag in den ouden tijd wortelt het fooien stelsel. Die geschenken heeten bij de Fran- schen „Etrennes" genoemd naar een oud-hei- densche godin van het geluk). Elders is het ge woonte dat de jongelui zelf die geschenken gaan halen, terwijl zij hun komst aankondigen door met hamertjes op de deuren en vensters te klop pen. Volgens sommigen dankt dit zijn oor sprong aan het aankloppen van Jozef en Maria aan vex-schlllende logementen, toen zij in Bethle hem geen onderdak konden vinden. Het bovenstaande is natuurlijk slechts een greep uit de tallooze oude gebruiken, <^jc heden ten dage nog geheel of gedeeltelijk in eere wor den gehouden, zij het dan ook in gewijzigden vorm. Een VOORSPOEDIG NIEUWJAAR wenscht U de 16172 TELEFOON 15300 DAG EN NACHT GEOPEND. R O Z E N S T R A A T 49, bij het station. (Adv. Ingez. Med.) JURK VOOR GROOTERE MEISJES. De uitgeslagen patroongedeelten geven aan, hoa eenvoudig deze jurk te maken is. De plooitjes geven eer. mooie, aansluitende lijn, die slank kleedt; zH worden aan den binnenkant gewerkt, evenals de schoudernaden. Lange, aansluitende mouwen en een kraag, die hoog dicht gaat. Benoodigde stof voor maat 40 2»/, M. van 130 cM breed. Het patroon kost 26 cents en is van Dinsdag af gedurende een week verkrijgbaar btf het bureau gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 25