Ux» „%)e oayeCuksuGQel" AGENDA. ...zoo zult ge U weer voelen! TLD.«>Vertellimf GROENTJE Centrale Verwarming Hatoet' TEL. 15597 I A r K R DAG 30 OECE MRE R 19;<9 HAAREEM'S D A" G B E A'D 3 Steunt den BIoedtran„fiiMedieiist vail Kel Ronde Kruis. Begint het nieuwe jaar met een goede daad. li: 1932 besloot het- bestuur van de afdeeling Haarlem en omstreken van het Nederlandsche Hoede Kruis tot de stichting van een Bloedtrans fusiedienst. Daarvóór waren reeds dergelijke diensten ongericht in Rotterdam en Utrecht Wat beoogt nu een Bloedtransfusiedienst? Bij bepaalde ziektegevallen en bij groote ver- bloedingen is het noodig, dat aan den patient levend menschelijk bloed wordt toegediend door inspuiting in een ader. In den loop der jaren zijn de aanwijzingen voor deze, dikwijls levens reddende operatie belangrijk uitgebreid. Dooi de onderzoekingen van Professor Landsteiner te Weenen weten wij, dat het bloed van ieder mensch, bedoeld wordt gezonde menschen, niet geschikt is om bij een medemensch te worden ingespoten; evenmin is het organisme van een patient geschikt om bloed van ieder gezond medemensch te ontvangen. Zonder voorafgaand onderzoek zou deze behandeling in plaats van levensreddend, levensgevaarlijk kunnen zijn. Volgens de geaardheid van hun bloed kunnen de menschen worden onderscheiden in vier groe pen; zij behooren tot een van vier bloedgroe pen en nu zijn er zekere regelen, volgens welke men bloed van gezonden van de eene groeo al dan niet mag toedienen aan patiënten, behoo- rende tot een der drie andere groepen. Naast ont vangers, bij wie men bloed van alie groepen mag Inspuiten, zijn er gevers wier bloed men aan alle groepen mag toedienen; daartusschen be staan verschillende beperkingen. Aan iedere bloedtransfusie moet dus voorafgaan een on derzoek van het bloed van den ontvanger en van den gever. Terwijl het dikwijls mogelijk blijkt onder de naaste familieleden en omgeving van den pa tient een geschikten gever te vinden, komt het toch herhaaldelijk voor, dat dit niet in korten tijd gelukt en dan kan de medicus van den patient zich wenden tot den Bloedtransfusiedienst na zich op de hoogte gesteld te hebben van de groep, waartoe het bloed van den patient behoort. In de Centrale van den Bloedtransfusiedienst, in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, is een register van vrouwelijke zoowel als mannelijke personen, die onderzocht zijn en wier bloedgiroep is bepaald, aanwezig. Zooals alle Bloedtrans fusiediensten was ook de Haarlemsche tot nog toe ingesteld op vredestijd; een getal van on geveer 100 geregistreerde donors was voldoende- om aan de vraag ie voldoen. Thans moet de dienst op oorlog worden inge steld om aan de dan zonder twijfel zeer sterk vermeerderde aanvragen om bloedgevers te kun nen voldoen; maar behalve dit moeten er voor raden van bloed in flessehen worden gereed ge maakt om zoo noodig naar het oorlogsgebied te worden gebracht. Dit laatste is tijdens den oorlog in Spanje herhaaldelijk en met succes uitgevoerd. Op eenige plaatsen in ons land zullen dergelijke voorraadkamers van geconserveerd bloed worden ingericht. Op verzoek van den Militairen Geneeskundigen Dienst heeft het Ne derlandsche Roode Kruis de hervorming en de uitbreiding van den dienst op zich genomen Daartoe is ingesteld een Centrale Bloedtrans fusie-Commissie, waarvan de oud-Hoofdinspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, Dr. N. R. M. Eykel, de voorzitter is. Deze Com missie heeft Nederland verdeeld in 56 rayons, waaronder Haarlem. Tot het rayon Haarlem behooren de gemeenten Aalsmeer, Bennebroek, Bloemendaal. Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer. Heemstede, Mijdrecht, Uithoorn en Zandvoort. De medische leiding van het rayon zorgt voor de keuring en de registratie. Het komt er thans op aan een krachtige propaganda te voeren ten einde de 100.000 bloedgevers, die in oorlogstijd noodig zullen zijn, bijeen te krijgen. Voor Haarlem betee- ücent dit een aantal van 1500. waarvan reeds enkele honderden ingeschreven zijn. Ondergeteekenden hebben zich, op uitnoodiging van den Burgemeester en onder zijn voorzitter schap, tot een werfcommissie geconstitueerd en verzoeken met aandrang, dat elke Haarlemsche man of vrouw, die zich gezond voelt en binnen de voorgeschreven leeftijdsgrenzen (2160 j.> valt, zich ernstig zal afvragen, of het niet zijn burgerplicht is zich hiervoor op te geven. Leiders van bedrijven, kantoren enz. kunnen, door zelf het voorbeeld te geven, hun personeel aansporen dit te volgen. Men kan zich van 2 Januari af aanmelden aan de volgende adressen: Schriftelijk: ten stadhuize. Persoonlijk- bij den gemeentelijken genees kundigen dienst Nieuwe Gracht 124 (Rolhuizcn) aan het politiebureau in de Smedestraat (afd. luchtbescherming), aan het politiebureau Rijks straatweg, aan de 4 Haarlemsche ziekenhuizen Hoewel de financiën hier niet de voornaamste rol spelen, brengt deze propaganda kosten mee. waarom onze commissie over eenige geldmid delen dient te beschikken. Wie om een of andere reden niet bereid of in staat is als bloedgever op te treden, steune dit werk door een gift in geld (gironummer penningmeester 270896; bij de overschrijving den naam van den penning meester en het woord bloedtransfusie dienst vermelden). De werfcommissie: Dr. J. E. baron DE VOS VAN STEENWIJK. voorzitter. B. SCHNITGER (vertegenw. afd. Haarl. van het Witte Kruis), secretaris penningmeester. J. H. VAN BEERS, arts (vertegenw. afd. Haarlem van het Wit-Gele Kruis). Dr. A. A. G. LAND, (vertegenw. afd. Haarlem van het Roode Kruis) E. H. TENCKINCK, hoofd luchtbescher mingsdienst. VOOR DEN POLITIERECHTER. De waarheid is voordeeliger Op Zondag 22 October reed een radiomonteur met zijn auto op den Rijksstraatweg in de Haar lemmermeer. De politie hield hem aan want men zal 't zich nog best herinneren op dien Zondag mocht niet worden auto gereden. De chauffeur zei aan de politie dat hij geen benzine in de tank had maar cellulose verdund met brandspiritus. En met die brandstof mocht wel gereden worden. De politie liet een monster trekken en de scheikundigen kwamen tot de con clusie: onvervalschte benzine! Vrijdagmorgen verscheen deze autobestuurder voor den politierechter te Haarlem en ook toen nog probeerde hij zich eruit te redden door om de vaststaande feiten heen te draaien. De of ficier noemde den man een saboteur en eischte f 40 subs 24 dagen. De rechter sprak een overeenkomstig vonnis uit en vertelde erbij dat wanneer de verdachte niet had geprobeerd om de politie met een kluitje in het riet te sturen en niet nog voor den rechter was blijven draaien ook de boete veel lager ge weest zou zijn ja, misschien zou de officier zelfs termen hebben kunnen vinden om heelemaal geen vervolging in te stellen. Met een variatie op een bekend gezegde zou gedicht kunnen worden: „Al groeit de leugen nog zoo welig, de waarheid is toch meer voor- deelig". ZATERDAG 30 DECEMBER Stadsschouwburg: Nederlandsch Opera Ensemble en H. O. V. „Fidelio", 8.15 uur. Luxor Theater: Jeannette MacDonald en Nelson Eddy in „Sweethearts", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik ben geen misdadiger" en M'n Reuzentype", 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Hotel du Nord" met o.a. Annabella. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: George Formby in „Kouwe Drukte", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Frans Halsmuseum: 3e Groepstentoonstelling, 104 uur. ZONDAG 31 DECEMBER Luxor Theater: De wereld in wording. 11.30 urn-, Rembrandt Theater: Door het land van Boeddha en Brahma. 11.30 uur. Cinema Palace: Sneeuwwitje. 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. MAANDAG 1 JANUARI Luxor Theater: De wereld in wording. 11.30 uur. Gem. Concertgebouw: The Ramblers. 8 uur. La Gaité: Nieuwjaarssoïrée. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Frans Halsmuseum: 3e Groepstentoonstelling, 104 uur. DINSDAG 2 JANUARI Stadsschouwburg: Hei Residentie Tooneel met „Een kalme Bruiloft". 8.15 uur. Kamer van Koophandel, gebouw Nassauplein. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der V olksgezondheid Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten is door den Inspecteur der Volksgezondheid een slultingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 30 December 8 uur tot en Zondag avond 31 Dec. 8 uur zijn de volgende apotheken geopend: Apotheek van Rijn N.V., KI. Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, Tel. 12495. Schotei'bosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. Van Zaterdag 30 Dec. 8 uur tot en met Zondag- Van Zondagavond 31 Dec. 8 uur tot en met Vrij dag 5 Jan. zijn de volgende apotheken ook des Bosch en Vaart-Apotheek. Bosch- en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181. Tel. 23821 „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2d. Gij allen, die nog arbeid hebt Een dagtaak die u wacht, Bedenkt, hoe gij bevoorrecht zijt, En daarom niet gewacht. Maar zendt ons heden nog met spoed, Een gave die u eer aan doet. Telefoon 12255. Postgiro 212793. „GELOOF EN WETENSCHAP". Op jie negende bijeenkomst van „Geloof en We tenschap" Zondag 7 Januari geeft het Marionetten theater Bert Brugman uit Blaricum een kinder- matinée in den Stadsschouwburg te Haarlem. Op gevoerd zal worden „De Tooverviool", een sprook jesachtige geschiedenis in 9 tafereelen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 31 DECEMBER 1939. ,Progr. I. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III. Danmarks Radio 8.30; Fransch Brus sel 9.20: Ned. Brussel 12.20; Danmarks Radio 2.20: Keulen (van 5.355.50 Deutschlandsender) 4.20; Ned. Brussel 6.50: Keulen 7.20; Deutschlandsender 10.20; Ned. pl.m. 11.50; Danmarks Radio.pl.m. 12.20; Deutschlandsender 1.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.30; Keulen 11.20; Enge land 1.05; Parijs Radio 1.50; Engeland 2.05; Ned. Brussel 2.35; Fransch Brussel 3.35; Engeland 4.20; Parijs Radio 4.35; Engeland 4.50; Fransch Brussel 5.20; Parijs Radio 5.50; Boedapest 7.35; Ned. Brus sel 7.50; Engeland pl.m. 8.15; Boedapest 9.00; Engeland 9.20; Ned. Brussel pl.m. 9.35; Boedapest 11.20; Engeland 12.05; Boedapest pl.m. 12.25. Progr. V. 8.30—1.00 Diversen. 1.00—1.09 Sche ningen, Ber. Dep. v. Justitie. 1.092.00 Diversen. Heerlijk en heilzaam is dat Badzo- bad... koolzuurhoudend, naardfennen geurend: een weldadig, heilzaam zoutwaterbad, dat zorgt voor "n betere huidfunctie, 'n beteren bloedsomloop. Een weldaad voor wintervoeten, verkoudheden en Rheumathiek! Vraagt onze brochure! Baadt met 1 K.G. pakken voor voetbaden 20 ets. Voordeeliger en tevens voor kuipbaden: 3 K.G. pakken 45 ets. Verkrijgbaar bij Apothekers en erkende Drogisten. N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag I Januari 1940. Progr. III 8.30 Keulen, pl.m. 9.10 Fransch Brus sel, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Fransch Brussel; 2.35 Ned. Brussel, 3.20 Fransch Brussel, 4.20 Keulen, 4.30 Pauze, 4.35 Ned. Brussel, pl.m. 6.05 Boeda pest, 6.35 Parijs Radio, 7.05 Fransch Brussel, 7.20 Keulen, pl.m. 8.35 Deutschlandsender, 9.20 Keu len, pl.m. 9.35 Ned. Brussel. Progr. IV 8.30 Ned. Brussel, 11.20 Keulen, pl.m. I.05 Fransch Brussel, 1.20 Engeland, 1,50 Parijs Radio, 2.20 Danmarks Radio, 4.20 Engeland, 5.20 Fransch Brussel, 5:50 Engeland. 6.35 Fransch Brussel,'6.50 Ned. Brussel, 8.20 Fransch Brussel, 9.20 Engeland, 9.35 Boedapest, pl.m. 1010 Enge land, 11.20 Deutschlandsender. Progr. V 8.301.00 Diversen. 1.001.09 Scheveningen-Ber. Dep. v. Justitie. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 2 JANUARI 1940. Progr. m Keulen 8.—, Engeland 8.20, Keulen 9.20, Deutschlandsender 9.50, Pauze of Diversen 10.10, Keulen 11.20, Ned. Brussel 12.20, Deutsch landsender 2.20, Keulen 3.20, Boedapest of Diver sen 4.50, Parijs Radic 5.05, Neü. Brussel 5.20, Parijs Radio 7.05, Fransch Brussel 8.50, Boeda pest pl.m. 9.40, Parijs Radio 10.20, Fr. Brussel, 10.35, Deutschlandsender 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.—, Engeland 9.20, Danmarks Radio 11.20, Engeland pi.m. 12. Fransch Brussel 1.30, Parijs Radio 1.50, Dan marks Radio 2.20, Engeland 3.20, Fr. Brussel 5.20 Keulen pl.m. 7.20, Ned. 3russel pl.m. 7.30, Enge land 9.20, Ned. Brussel 9.35, Parijs Radio pl.m. II.05. Progr. V: 8.005.00 Diversen. 5005.09 Scheveningen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verdi-programma 1. Troubadour, verk. uitvoering, Soli, koor en orkest. 2. Fantasie uit La Traviata, Simph. Orkest. 3. Rigoletto „Teurer Name", Erna Berger. 4. Aitia, Koor der S'taatsopera. 5. Rigoletto „La donna a mobile", Jussi Björling 6. Ave Maria uit Othello, Hildeg.arde Ranczack. 7. Ein Maakemball, Heinrich Schlussnuss. Oliebollen door F. VAN AMSTEL. GOEIEN avond", zei Leeuwtje, terwijl hij de laatste sporen van de sneeuw uit zijn haren wreef. „Waar is Vic- kie?" „Naar de kerk", zei Hannes, de tweede van. de drie kostgangers van mejuffrouw Victoria Fijnvan- draat. „Veel stichting", wensöhte Leeuwtje, „maar 't is frisoh aan 't sneeuwen geslagen". „Dat 's poëtisch, op Oudejaarsavond", merkte ik op. „Vooral als je er niet doorheen moet", zeurde Hannes. Ik keek eens naar Leeuwtje, die 't air had, van avond nogal met zichzelf ingenomen te zijn. „Heb je ze?" „Wat moet ik hebben?" „De oliebollen". Leeuwtje greep met zijn linkerhand in zijn natte haren en beukte met zijn rechtervuist op 't pluche tafelkleed. „Ik os., ik ezel.... ik stommerdEn laat ik nou vanmiddag nog denken „Is 't werkelijk?" vroeg Hannes, nogal scherp. „Nou ja. ik moet zeker op weg hierheen zes koekebakkers voorbij, maar ik heb loopen suffen over die opening van Euwe en toen „Dus", zeide ik, verwijtend naar Leeuwtje kij kend, „vanavond een kopje thee met een biskwie- tje. Geen oliebollen. Geen herinnering aan onze zorgelooze jeugd, aan ons ouderlijk huis, aan en dat alleen omdat jij met die malle schakerij in je zotte hersens liep". „Het spijt me, jongens", zei Leeuwtje deemoe dig. „Ik heb nog een tikkie cognac. Als ik jullie daarmee. „Ontaarde kerel! Heb je geen beter voorstel?'1 „Ik zou niet weten wat. En je moet me niet kwalijk nemen, maar ik ga er liever niet wéér door". „Ik had er óók op gerekend", zei Hannes en ik zou zeggen.... „Nou?" „We kunnen ze zelf best maken voordat Vickie terug is. Dat loopt nog wel vijf kwartier aan". „Kan jij dat dan?" „Ik heb het mijn moeder wel eens doen", Hannes met verkwikkend zelfvertrouwen. „Meen je het?" vroeg Leeuwtje. „Zeker". Hannes is een bezadigd man en er klonk een wereld van initiatief in dat woord. „Maar hoe kom je aan de spullen?" „Die zal Vickie wel in de keuken hebben. Het lijkt me werkelijk een aardige verrassing!" „Mij ook", zei ik flauwtjes. Vickies keuken lag er netjes bij. Onze vijftig jarige hospita zorgde naar den eisch voor ons. Dat wérd ons te meer duidelijk, toen we in het propere vertrekje, waar we overigens nooit een voet zetten, rondneusden. „Wat heb je nu noodig, Hannes?" ..Belachelijke onwetendheid! Melk, meel, een ei, suiker, krenten. „En olie", hielp Leeuwtje. „Vanzelf". Hannes plantte zich voor het rek met de potjes en Iaadjes, die met de namen van de usantieele keuken-ingrediënten prijkten. Laat eens kijken. Foelie, nootmuskaat, kruidnagelen... dat 's allemaal niks. Juist, bloem. Kip ik heb je. Zout, asjeblieft. Krenten, een heele pot vol Geef me die schaal eens aan, Frederik, Nee, han dige jongen, dat is voor melk voor de poes. Die' witte bedoei ik. Hij keerde de meelpot om. De witte stroom flakkerde in de schaal. „Melk. Een ei. Suiker". Hannes commandeerde formeel. Maar wij, die zijn prestaties met stomme aandacht volgden, lieten hem zonder een woord tegen te spreken, ons koejeneeren. „Ei klutsen, vlug. Hier, een bakje. De klopper hangt daar". Met ongelooflijke energie begon ik te klutsen. Dat de helft van het ei naast het bakje terecht kwam en vieze kleefplekken op mijn vest ver oorzaakte schreef ik op rekening van mijn geringe ervaring. „Kan ikvroeg Leeuwtje, bereidwillig „Krenten wasschen". snauwde Hannes. „Ligt voor de hand" Leeuwtje zette zich naarstig tot deze bezigheid en wierp de krenten in een dekschaal. Hannes plensde een scheut melk op het meel en roerde tot er geen klontje meer te zien was. „M'n moeder had voor die dingen zoo'n zwarte pan", lichtte Hannes ons in. „Juist, daar hebben we al zoo'n dingsigheidje". „Is dat geen hazenslee?" vroeg ik. (Adv. Ingez. Mea.j poes weo plp-ATS IÏEM N.V. Mij. Automatische Stookinrichtingen «IA. 9» A15** STOOPLAAN 35 (Adv Ingez. Med.) Dinges werd plotseling in zyn werk ge stoord. Een ruwe hand greep hem bij zijn kraag en een baxsche stem zei, vlak aan zijn oor: „Dat kost Je een proces-verbaal, mannetje! Mijn portret op een muur kladden Is een beleediging van een man der wet. Vooruit, mee naar 't bureau. En gauw!" Mijnheer Dinges protesteerde, zei dat hy de teekening niet gemaakt had. 't Gaf echter niets Tot overmaat van ramp ging de school net uit en de joelende school jeugd, die een man zag opbrengen, sloot zich spoedig achter het tweetal aan. Bij het bureau gekomen, werd Dinges naar binnen geduwd. Voor de balie bleef mijnheer Dinges be dremmeld staan. Achter een bureau zat de commissaris van politie, die hem zeer streng opnam. Nummer 18 deed zyn beklag en bij 't hooren van de wandaad zei dc politiechef barsch: „Dat wordt streng gestraft. Ik zal proces-verbaal opmaken!" „Dat kan wel. Oliebollen met een wildsmaak, daar heb ik altijd op gevlastHebben jullie nu werkelijk nog geen van beiden naar olie om gekeken?" „Hier is ze al, suste ik. Zou een halve flesch voldoende zijn?" „Natuurlijk, 't Wordt geen orgie!'» Hannes loos de de olie in de pan, „Hm, in zoo'n plat ding gaat nog heel wat, Enfin, 't zal wel losloopen". De pan ging op 't gas. Hoe krijg je die dingen nu rond?" informeerde Leeuwtje, die met de krenten kwam aanzetten". „Dat gaat vanzelf. Gooi ze er maar bij". Hannes pakte den laatsten lepel uit het rekje 'en het was een trotsch en verheffend gezicht, te observeeren, hoe hij met de hem eigen bedacht zaamheid een hoeveelheid van den witten stroom in de olie liet glijden. Het siste loom. Wat een oliebol had moeten worden nam den. vorm van een pannekoekje aan, dat een beetje in de hazenslee lag te dreinen en volstandig wei gerde, bruin te worden. „Zou 't lukken?" vroeg Leeuwtje, die zijn handen gewasschen had. „Niet als jij me zoo op m'n handen kijkt. „Han nes snauwde als een grijze keukenmeid. „De schuimspaan! Ik moet de schuimspaan hebben". Ik reikte hem het ding aan, en kon nog juist een tweede dekschaal grijpen toen hij het pan- nekoekje, dat een oliebol had moeten worden, op- vischte en het er in wierp. De rest van de olie ging in de pan. Een tweede lepel beslag volgde. De witte stroom bedekte nu de helft van den bodem van de hazenslee. „Mankeert er wat aan?" vroeg ik, toen het tweede product in de dekschaal lag. „Beslag te dun", mompelde Hannes, die al be zig was, nieuwen voorraad meel toe te voeren. Juist, dat ging beter. Bij de derde proeve wérd het tenminste een bolvormig voorwerp.'Nogal on evenredig, maar we werkten niet met pdsser en gradenboog. Hannes herkreeg zichtbaar zijn zelf vertrouwen. Twee, drie, zes, zeven oliebollen sudderden nu in de olie, die ter hoogte van eeft centimeter in de pan stond, maar Hannes keerde en wentelde zijn gebak en met de hand op het hart kan ik verklaren, dat de nieuwe oogst er verleidelijk uitzag, toen hij op den schuimspaan rustte en op een, voor dit doel versdh aangeruk te platte schaal werd gedeponeerd. „Zouden we er eentje...." verleidde Leeuwtje; We pakten elk zoo'n gloeiend ding en hapten voorzichtig, Maar toch kreeg ik den mond vol rauwe meel, juist toen Hannes zijn gebak van schrik op den grond liet vallen, waar het ding uit elkaar spatte en de cocosmat van Vickie zwaar bezoedelde. „Verklaar je nader!" zeiden we tot Hannes. Hij lachte schaapachtig. „Ik herinner het me nu duidelijk, jongens", lis pelde hij. „Ze moeten zeven minuten bakken. Dan moet je er met een breinaald in prikken *en dan zijn ze gaar". „Door dien prik'" „Dat weet ik niet, maar ze doen het alijd". Wij hadden geen breinaald, maar de zeven mi nuten telden we uit. Toen kwam de volgende zen ding uit de slee. Weer proefden we. Ik zei, dat het me denken deed aan een leemkogel. Leeuwtje vond, dat het meer van stopverf met een baklucht had. Hannes peinsde en keek ons toen met een zachten glim lach aan. „Weet je, wat er nu aan mankeert?" „Wel zeker. Zoowat alles". „Als je denkt, dat jij het beter kuntbegon hij venijnig. „Nee, nee" haastten wij ons. ,.'t Zal zeker een kleinigheid zijn...." „Natuurlijk. Ik had er gist in moeten doen". „Die zal hier wel niet zijn". i „Never mind! Dan nemen we bier!" „Deed je moeder dat ook7'' „Neen, maar 't moet wel kunnen. Frederik, in 't gangkastje staan de fleschjes". De helft van het bier ging in het beslag. De rest dronk Leeuwtje achter onzen rug uit. „Nu heb ik nog wat", zeide ik moedig. „Jij draait die dingen al maar om, maar een oliebol is geen biefstuk, groote man! Je moet er veel meer olie bij gieten. Weet je niet, dat ze op de kermis van die geweldige pannen vol kokende olie hebben?" Daar kon Hannes wel inkomen Dus ging ik voor de zooveelste maal op recher che en ontdekte, een beetje achteraf een nog ge heel gevulde flesch, die ik zonder dralen in de hazenslee omkeerde. Volle tien minuten lieten we de olie op het vuur staan. Hannes formeerde een nieuwe lading oliebollen, die zeven minuten sistpn en spetterden. Leeuwtje kwam met den vischschotel aandragen, omdat er geen ander vaatwerk meer voorhanden was en tien goud bruine exemplaren deden Hannes zachtzinnig op merken, dat men al doende leert. En hij reikte mij mijn derde recensie-exemplaar toe. Ik hapte en had veel zelfbeheerschlng noodig, het fragment naar binnen te werken. Leeuwtje bracht het zoover niet, maar ging even in den tuin. „Je haalt toch geen streken uit?" vroeg hij méér dan wantrouwig, toen hij terug kwam. Toen kreeg ik de flesch, die ik op de aanrecht had gezet in het oog en ik ontwaarde, dat er „Lijnolie" op stond Er werd een sleutel in het slot gestoken. Vickie kwam thuis. „Jij hebt het gedaan, Hannes", zeiden Leeuwtje en ik gelijktijdig. Hannes ging met loome schreden naar de vesti bule. „Dag meneer Pieterse", hoorden we Vickie ka kelen, „wat een weer, wat een weer.... En ik" zou nog wel eerder thuis gekomen zijn, maar ik moest uit de kerk eerst mijn verrassing nog ha len. kijk een heele doos oliebollen...." - (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou-, den).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6