opruimÏng 3#wutaal de lüeek Daladier over het „nieuwe Europa". Hevdt's Twee aanvallen op de Karelische landengte afgeslagen. NIEUWS IN 'T KORT. Slapend wordt Uw huid zacht en mooi „Federatieve banden tusscheri de staten zullen well,icht dienen te worden overwogen". Engelsch slagschip beschadigd, SATERDAG 30 DECEMBER 1939 H A' A R E E M'S D A"G B E A D Het Finsche legerbericht: Groote Finsche buit bijKelja. Het Finsche legerbericht van Vrijdag luidt: „Te land: op de Karelische landengte heeft de vijand op 28 December opnieuw aangevallen in het noorden bij Hatlahatenjarvi en ten oosten van Sum ma. Beide aanvallen werden afgeslagen. De Finnen hebben vijf tanks vernield en twee buitgemaakt. Ook tegen Kelja heeft de vijand nieuwe aanvallen gedaan, doch hij werd afgeslagen. Op andere pun ten van de Karelische landengte bedrijvigheid van artillerie en patrouilles. Bij het gevecht, dat van 26 December te 20 uur tot den middag van den 27sten bij Kelja heeft gewoed, hebben de Russen meer dan 600 mail aan dooden verloren. Tot de Finsche buit behoorden talrijke automatische wapenen en mu nitie. Aan het oostelijk front viel de vijand ten noord-oosten van het Ladoga-meer in de richting van Ruokojarvi aan, doch hij kwam voor de Fin sche verdedigingslinies tot staan: Bij den aanval, die op 27 December tegen Syskyjarvi gedaan werd, hebben de Finsche troepen machinegeweren en ge weren buitgemaakt. De Russen lieten 300 dooden op het terrein. In den sector Kuhma hebben onze troepen een tank en een pantserwagen genomen en een kolonne van veertig trekpaarden vernietigd. Ten noorden van Suomusalmi, rondom Kiantajarvi, duurde de strijd den geheelen dag voort. De Fin sche troepen verbraken de gesloten formaties van den vijand, vernietigden een tank en maakten zich meester van drie tanks en twee kanonnen. Aan de andere deelen van het front plaatselijke activiteit van patrouilles en artillerie zonder veel schade* voor de Finnen. Ter zee: Niets te vermelden. In de lucht: Op 28 December des daags vermin derde bedrijvigheid in de lucht. De activiteit van den vijand herleefde echter in den nacht van 28 op 29 December. Russische vliegtuigen trachtten de linies op de Karelische Landengte en eenige ste den in Midden-Finland te bombardeeren. In den loop van den dag heeft de Finsche luchtmacht ver schillende aanvallen ondernomen. Er zijn geen luchtgevechten geleverd." Nieuwe sneeuwval verwacht. Hedenmorgen meldde Havas1 uit Helsinki: De zware Russische artillerie, welke Wiborg on der vuur heeft genomen, heeft thans 24 uur gezwe gen. Van de landengte van Karelië valt niets te melden. De Russen hebben veel munitie verspild, de Finnen liggen goed verschanst. Blijkbaar hoopten de Russen de Finnen te verlokken eveneens hun munitie te verspillen.* De Finsche soldaten, die op weg zijn naar het front, en zij die hier reeds liggen, bevinden zich in uitstekende conditie. In de stad Wiborg is het kalm. De temperatuur is iets gestegen en men verwacht nieuwen sneeuwval. Volgens een Havasbericht uit Kirkenes houden de Sovjet Russische troepen nog dezelfde stellingen nabij Höjenjarvi bezet als een week geleden. Alleen hebben zich bij Jordanfoss op 28 December scher mutselingen -tusschen patrouilles voorgedaan. De berichten volgens welke twee bataljons Russen de wapens zouden .hebben neergelegd, worden niet be vestigd, evenmin de geruchten over een gedwon gen landing van zeven Sovjet Russische vliegtuigen op het ijs bij Inari. Een Reuterbericht uit Helsinki meldt in tegen stelling met het bovenstaande, dat, naar in de hoofdstad verluidt, de Russen zich in wanorde te rugtrekken uit het gebied van Höjenjarvi in het hooge noorden, hoofdzakelijk in verband met het tekort aan levensmiddelen, waarbij nog komt de felle koude. Ook Vrijdag, zoo vervolgt dit bericht, was de Russische luchtmacht actief. Er werden bommen geworden op het spoorwegknooppunt Karis, doch de aangerichte schade was gering. Het feit dat Helsinki de laatste dagen niet het doelwit is geweest van een weloverwogen aanval uit de lucht, doet de meening postvat ten, dat de Russen wellicht niet voornemens zijn, de stad te verwoesten, uit vrees, dat re presaillemaatregelen zullen worden genomen tegen Leningrad, dat, naar men zegt, vrijwel niet tegen luchtaanvallen is verdedigd. Volgens Finsche mededeelingen uit goede bron zijn sedert het begin van den oorlog 25.000 Russen gesneuveld en 5000 gevangen genomen. Verder zijn volgens deze mededeelingen 270 Russische tanks vernield en 125 vliegtuigen neergeschoten. Eigen manschappen beschoten. Havas meldt nog dat Russische vliegtuigen bij vergissing een Sovjet-colonne hebben aangevallen, die zij met bommen bestookten en onder mitrail- leurvuur namen. Men gelooft, dat zich muiterijen hebben voorge daan bij de Russische troepen, aangezien groot ru moer en talrijke geweerschoten van achter het front gehoord zijn. Finland heeft nog gebrek aan materiaal. Finsche kringen te Londen wijzen er op, dat Finland's menschenmateriaal met de verster kingen, gevormd door de vrijwilligers uit an dere Scandinavische landen, toereikend blijkt te zijn, dodh dat de toestand, wat het oorlogs materiaal betreft, „hoogst ernstig" is. Als de Russen alle bestaande reserves tegen de Mannerheim-linie en ten noorden van het Lado- gameer in het veld brengen, is het de vraag, of de Finsche wapens en munitie den tegenstand kunnen handhaven. De Russen gebruiken tegen Wiborg zeer zware artillerie, die over een afstand van 40 K.M. schiet. Finland ontbreekt het aan de midde len om op dit wapen te antwoorden. De Finnen ge bruiken thans een aanzienlijke hoeveelheid mate riaal, dat op de Russen veroverd is, o.a. zware en lichte machinegeweren, en geweren van hetzelfde kaliber, als waarmede de Finnen gewend zijn om te gaan. Het Russische legerbericht. MOSKOU, 29 Dec, (Tass). Het communiqué van den staf van het militaire district Leningrad luidt: „Op 29 December geen gebeurtenissen van beteekenis aan het front. In een aantal districten heeft de Sovjet-Russische luchtmacht geslaagde bombardementen ondernomen". - If O- Snel en goed \3PIOPf emOUj «rijn. helpen hierbij altijd een poeder oï cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cc. Cachets,genaamd„Mijnhardtjes"2st. lOct Doos50ct (Adv Mgez. MecLj Aanslag op dagbladbureau te Belfast. Vrijdagavond is een bom ontploft in het bijkan toor te Belfast van de Irish Press te Dublin. Er werd veel schade aangericht, doch niemand werd gedeerd. Een deel van den inventaris van het ge bouw was met benzine besprenkeld. Bij den aanslag zijn 6 of 7 mannen betrokken. De eenige bediende, die op kantoor was, werd in een auto eenige uren rondgereden. Een verslaggever, die later op het bureau kwam, heeft geconstateerd dat de bom tot ontploffing was gekomen. Engelsche kruiser maakt Duitsch schip buit. De „Bahia Blanca" had koffie en mineralen aan boord. Volgens berichten in de Brazïliaansche bladen is het Duitsohe stoomschip „Bahia Blanca" (8558 ton) dat einde der vorige week met een lading koffie en mineralen bestemd voor Duitschland uit Rio de Janeiro was vertrokken, door een Britschen kruiser buit gemaakt, tijdens zijn poging de Britsche blok kade te doorbreken. De Britsche kruiser en een ander schip zijn Don derdag te Rio de Janeiro aangekomen om provisie en brandstof in te nemen. Het dagblad „O Globo" meldt dat een ander Britsch oorlogsschip zich bij de „Bahia Blanca" bevindt ter hoogte van Rio de Janeiro om te voor komen dat het zal ontsnappen. Britscli-Fransche besprekingen over de voorraden. Minister voor de munitie naar Londen. Burgin, de Britsche minister voor de voor raden heeft medegedeeld, dat de Fransche mi nister voor de munitie de volgende maand naar Londen zal komen om met hem bespre kingen te voeren over kwesties betreffende de voorraden, waarbij de beide landen betrok ken zijn. Burgin zeide nog, dat bij het uitbreken van den oorlog de productie aan granaten verdubbeld was en dat thans tienmaal zooveel werd vervaardigd als in de overeenkomstige periode in den vorigen oorlog. De productie aan kanonnen was sedert het begin van den oorlog in sommige gevallen veracht voudigd. Vijfliug Dionne krijgt een eigen school. Dr. Dafoe trekt zich terug. CALLANDER, 30 Dec. De geneesheer van de Canadeesche vijfling, dr. Dafoe, heeft zich terugge trokken als voogd over de vijf kleine meisjes Dionne. Tusschen den vader en den dokter is een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij voorzien wordt in den bouw van een groot huis, waar het geheele gezin Dionne zal wonen. Tevens zal er een speciale school voor de vijfling gebouwd worden. Dat dr. Dafoe zich als voogd teruggetrokken heeft, beteekent intusschen nog niet dat hij ook als dok ter niet meer in den huize Dionne zal verschijnen. Hij blijft de particulier geneesheer van de vijf meisjes. (United Press). Uit Boedapest: De scheepvaart op den Donau die thans met een dun ijslaagje is bedekt, is se dert stilgelegd. De schepen hebben de winterha-vens moeten opzoeken. De Zwitsersche Bondsraad heeft een wets ontwerp aangenomen inzake de invoering van een verplichte para-militaire opleiding voor alle jongelieden van 16 tot 20 jaar. De eerste zendingen kleedingstukken uit Engeland voor de Poolsche vluchtelingen in Hongarije en Roemenië ,..zijn thans ter be stemder plaatse aangekomen. Meer dan 100.000 kleedingstukken zijn onderweg. Tot 28 December waren in de kampen bij Lodz, waarin de Duitschers uit het voormalige Oost-Polen tijdelijk worden ondergebracht, rond 12.000 personen aangekomen. indien U 's avonds Uw huid voedt met de huidzui verende en huldverfraaiende Purol. - Doos 30 ct. (Adv. Ingez. Med.) Havas meldt: In den Franschen Senaat heeft Daladier Vrijdag, nadat de rapporteur het rap port van de financieele commissie voorgelezen had, het woord gevoerd. Hij zeide o.a. dat de on dernomen krachtsinspanning zonder weerga is in de geschiedenis des lands. Een geweldige op stapeling van krachten is noodzakelijk. Bij de gevraagde credieten neemt de luchtmacht de eerste plaats in, ook de fabricatie van tanks bekleedt een belangrijke plaats, evenals van alle materialen die voor de troepen noodlg zijn, o.a artillerie. Voorts zijn voorzieningen getroffen voor de voortzetting van den bouw van drie pantserkruisers van 35.000 ton, aangezien de heerschappij ter zee een kapitale factor is voor de overwinning. Kortom, het program is een voort zetting van dat, hetwelk drie maanden ge leden werd ondernomen. Voortgaande wees spreker op hetgeen door Engeland verricht is, die invoering van den dienstplicht, de aanvaarding van eenheid in het commando, de aankomst van Canadeesche troe pen en Australische vliegers, terwijl hij tevens het belang in het licht stelde van hetgeen dooi de Fransche marine tot stand is gebracht, die negen Duitsche duikbooten vernield heeft en 360.000 ton goederen heeft aangehouden. Voort gaande zeide hij: wij willen thans tot het uiterst de bouw van mechanische strijdmiddelen op voeren, want In den modernen oorlog is de ma chine meesteres. De gemeenschappelijkheid van actie met En geland is vastgesteld door een accoord, welks consequenties onberekenbaar zijn voor het voeren van den oorlog. Deze Fransch-Britsche eenheid staat voor allen open. Maar ik verklaar formeel, dat zonder materieele en positieve waarborgen Frankrijk de wapens niet zal neerleggen. Evenzeer als ik groote theoretische con cepties wantrouw, evenzeer ben ik voorstan der van materieele waarborgen tegen een terugkeer van gebeurtenissen als die, waar onder wij thans lijden, evenzeer begrijp ik, dat een nieuw Europa een breedere organi satie zal moeten krijgen dan die, welke tot dusverre bestond. De uitwisselingen zullen moeten worden verveelvuldigd en wellicht zal men federatieve banden tusschen de verschillende staten van Europa moeten overwegen. Wat ons betreft, wij zijn bereid tot samen werking met allen, die hetzelfde doel nastreven als wij. Ik voeg hieraan toe dat alle pogingen om verdeeldheid te zaaien, alle leugens der Duitsche propaganda, geen enkel effect zullen hebben op de Fransch-Britsche solidariteit. Onze mannelijke vastberadenheid om den strijd tot het einde door te zetten eischt harde offers van Laat ons slechts één ziel, één wil hebben om allen. de overwinning te organiseer en. Om in staat te stellen haar te organlseeren, vragen wij u de goedkeuring der credieten". ANE GANG ***4 De speciaalzaak in broeken Na deze rede van Daladier werden de alge- meene debatten gesloten. Het ontwerp werd met alle 301 stemmen vóór aangenomen. Mussolini's bezoek aan den Paus officieel nog niet bevestigd. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt dat de berichten, volgens, welke Mussolini in den loop van de eerste week van Januari een bezoek aan den Paus zou brengen, officieel niet bevestigd worden. meldt Londen. Het schip set sijn reis voort. Drie man gedood. •Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat een Duitsche onderzeeër een Britsch slag schip met een torpedo heeft aangevallen. Eenige schade werd aangericht, drie man zün gedood. Uit een door de Britsche Admiraliteit inge steld onderzoek is gebleken dat het slagschip, waarvan hier sprake is hetzelfde is als dat, waarover Vrijdag gesproken werd door het Duitsche opperbevel. Het schip is veilig en zet zijn reis voort. Het Duitsche opperbevel had gisteren, zooals wij reeds in het grootste deel onzer vorige oplaag me dedeelden, gemeld dat het slagschip door een duik boot tot zinken was gebracht. In de officieele Engelsche verklaring wordt de naam van het getroffen schip niet vermeld, even min als de plaats van den aanval. Niet-officieel wordt er aan herinnerd, dat de Britsche marine elf slagschepen heeft, verdeeld in drie klassen, resp. genaamd „Nelson", „Royal So vereign" en „Queen Elizabeth". Hieronder zijn niet begrepen de slagkruisers „Hood", „Repulse" en „Renown", die ook lot de kapitale schepen moeten worden gerekend. Een vermiste. De Britsche admiraliteit meldt nader dat het slagschip op eigen kracht een haven is binnenge komen. De oorlogsbodem is niet ernstig beschadigd, doch gemeld wordt dat nog een man wordt vermist, die, naar men gelooft, overleden is, terwijl een man ernstig gewond is. Er worden in het geheel vier man vermist, die vermoedelijk dood zijn en een man is ernstig gewond. Prinselijke gift voor „Bio-Vacantieoord". De directeur van den Nederlandschen Bioscoop bond heeft van Prinses Julian en Prins Bernhard een brief ontvangen, waarin zij uiting gaven aan hun sympathie voor de stichting „Bio-Vacantie- oord". Deze brief was vergezeld van een belang rijke gift voor deze stichting. ZONDAG 24 DECEMBER Wij beleven een Kerstvacantie van drie-en- een-halven-dag. Met „wij" bedoel ik dan allen die geen onderwijs geven, van de professoren tot de jongste kweekelingen met acte, of het ont vangen via.n de oudstejaars der Universi teiten tot de bevolking der kleuterscholen toe. Want die zouden drieënhalven dag niet eens een vacantie noemen. In hun geval is het er slechts een fragment van. Niet dait ik het hun misgun. Wij overigen weten niet wat ons nou overkomt, zoo midden in den winter. Zooiets gebeurt dan ook maar eenmaal in de zeven jaar. En het won derlijke gevoel wekt natuurlijk jeugdherinne ringen op, die trouwens versterkt zijn door het bericht uit New-York, dat Tonny Fokker is ge storven. Zoo noemden wij hem op de H.BJ3. en op de roeivereeniging en „op zwem", waar hij zich overal kenmerkte door ongewone daden, door velerlei initiatief en wonderlijke behen digheid. En door een soort leergierigheid, dat geenszins overeenkwam met het leerprogramma, voor Middelbare of andere scholen ontworpen. Aan die dingen is al zoo uitvoerig herinnerd; ik zal er niet meer op terugkomen. Maar het is waar dat wij pas in 1911, toen hij in zijn eigen- gebouwde „Spin" boven Haarlem vloog, begre pen dat hij meer in zijn kersepit had dan de jongens met de mooiste eindexamens, en meer ondernemingsgeest en volharding bovendien. Er zijn andere wegen om wat bijzonders te berei ken in de wereld dan via eindexamens. Maar zij staan slechts voor een minderheid open, al telt die heusch meer leden dan alleen de technische genieën van het type-Fokker. Was hij overigens een benijdbaar mensch? Ik weet het niet. Verdriet en zorgen zijn ook hem allerminst bespaard gebleven. En hij stormde voort, altijd werkend en reizend, gelijk de vliegtuigen die hij ontworpen en ge bouwd had. Een gejaagd bestaan, zich aanslui tend bij een gejaagd vervoermiddel Zijn levensdraad is plotseling afgeknapt. Op een lichte operatie is een infectie gevolgd, die hem deed sterven op pas 49-jarigen leeftijd. Ik heb hem niet in al zijn arbeid kunnen bewonde ren. Maar ik heb zijn gaven en zijn moed en energie wel bewonderd. Ik hoop dat den genia- len schoolkameraad rust en vrede deelachtig zijn geworden. MAANDAG 25 DECEMBER: Nu is het Kerstmis, zonder Vrede op aarde, maar toch geloof ik dat er vandaag meer men- schen dan ooit tevoren zijn die de Boodschap tan Kerstmis beseffen en voelen dat zij naar EEN TERUGBLIK dien vrede streven moeten. Dat poog ik ook en ik mag blij wezen dat een dagblad te mijner be schikking staat om het te kunnen doen, al is het maar op een klein gebied. Maar op dezen uit verkoren dag des Vredes spreekt de zelfcritiek luid en zegt dat het beter en beleidvoller had kunnen wezen. Een rustig inzicht erkent, dat de omvang van het terrein er niet veel toe doet. En de hoop, die ook zoozeer van dezen dag is, doet veronderstellen dat er misschien op dat be perkte gebied wel eens een uitmiddelpuntige schooljongen geweest is, of nu rondloopt, in wien al dat pogen een sluimerend streven heeft doen ontwaken en die de groote gaven bezit om een betere wereld te helpen bouwen. Dat zou geweldig zijn. En als ik bedenk dat elke vrije journalist de kans heeft, door zijn arbeid zooiets te bereiken dan vind ik het onze een prachtig beroep. Dus kan het ook nooit vergeefsch zijn. telkens maar weer te beproeven er je geestdrift en diepste overtuiging in te uiten. Vandaag wordt de wereld niet gekweld met he vig oorlogsnieuws. Pas later zal blijken dat er op Kerstmis toch nog „wel wat gebeurd" is. Een Engelsch vrachtschip werd getorpedeerd op de Noordzee en bijna de heele bemanning, aan haar Kerstmaal vereend, is omgekomen. Maar verder is er in het Westen werkelijk geen nieuws. Wel in het Noorden. De Russen doen niet aan Kerst mis en hebben erop los gebombardeerd en ge schoten als immer. Natuurlijk niet zonder ant woord, dat nog steeds te vinnig voor hen is. Overigens zou het nog maar weinig baten als er alleen op Kerstmis niet geschotenen ge moord werd. De Kerstboodschap vergt dat op alle dagen des jaars. Door den ether gonzen velerlei redevoeringen van ministers van oorlogvoerende landen. Maar de Paus spreekt van vrede en doet het in een taal die volstrekt niet alleen Roomsch-Katholieken verstaan. Zijn opsomming van alge me ene grond slagen voor vrede idiuidt een nieuwe wereld aan. die alle volken wenschen. Alle volken. Er zijn er een aantal in oorlog. Maar dien hebben zij niet gewenscht. Zij zijn in oorlog tegen him verlan gen en hun overtuiging in. Vandaag spreken ook Prins Bernhard en Prin ses Juliana tot ons en kleine Beatrix babbelt er tusschendoor en nog kleiner Irene slaakt haar kreetjes. De stem van het Leven, de stem van het gelukkige gezin. Die verstaan wij allemaal zoo goed en zoo graag. En ik zou haast wenschen dat dit in vele talen uitgezonden had kunnen worden. Het zou zelfs oorlogvoerende staatslieden met wereldvermaardheden en onwrikbare vast beradenheden ontroerd hebben. Gelukkig bran den er toch in al hun landen lichtjes aan Kerst- 'ooomen en worden er Kerstliederen gezongen. Misschien zelfs hier en daar in Rusland wel. DINSDAG 26 DECEMBER Sommige kranten komen nu uit, ofschoon het Tweede Kerstdag is. De meeste doen het niet. Ik betwijfel of de lezers der wei-verschijnende er dankbaar voor zijn. Dit is een tijd waarin die drie dagen krantenrust wonderwel passen. Wij komen allemaal even op adem. Ook wij „niet-verschij- nende" krantenmannen zelf. En we voelen onge twijfeld allemaal dat het niet overbodig is. Geen weelde. Dus schrijven wij geen letter. De meesten onzer lezen waarschijnlijk ook geen letter, want hoe wonderlijk dat ook moge klinken: in ons be roep lees je nog veel meer dan je schrijft, vooral als hoofdredacteur. Er is maar één bezigheid die er nog meer aan te pas komt. En die is, heel een voudig: luisteren, in den ruimsten zin des woords. Op dezen dag lees ik toch nog., Het is een be koorlijke oude historische roman, over het leven van den Koning-Stadhouder Willem III. Ik geloof niet dat die roman historisch heelemaal „verant woord" is, zooals dat heet. Maar er leven warmte en menschenkennis in en vergoeden die niet wat dartelheid omtrent de droge feiten? Wat betee- kenen die eigenlijk zonder warmte en menschen kennis? WOENSDAG 27 DECEMBER Er moet weer een krant gemaakt worden. Wij zijn dus allemaal terug op het appèl en aanvaar den de feiten maar weer: de oorlogsrekening van de voorbije dagen, maar gelukkig ook gunstiger tijdingen. Die gelden vooral de samenwerking voor den vrede van den Paus en de Italiaansche regeering, min of meer aansluitend op de tijding, dat president Roosevelt een ambassadeur bij het Vaticaan heeft benoemd. En de speurende opti mist ontwaart dat Roosevelts andere ambassa deur in Rome, die bij het Quirinaal, naar Parijs vertrokken is om daar met zijn ambtgenoot Wil liam Bullitt te praten en ziet deze werkzaamheid der diplomaten hoopvol aan. Amerikaansche di plomaten maken altijd een ietwat hoopvoller in druk dan andere, al is hun kennis van aardrijks kunde niet steeds even goed. Zij zijn democrati scher in alle opzichten, staan veel minder ver van het leven der gewone stervelingen, zitten niet op gesloten in de kaste-afzondering van „la car rière" en moeten dus wel beter aanvoelen wat in de volksmassaas leeft. Uit het Noorden komen vandaag zeer sterke verhalen tot ons. De Finnen berichten dat zii zoo'n succes met hun papieren propaganda bij de Russen hebben, dat die hun al tien Sovjet-vlieg tuigen en een heel bataljon tanks, met bijbehoo- rende bemanningen, heeft opgeleverd. Zij zijn respectievelijk komen overvliegen en overrollen. En de commandant van de tanks heeft hun de behandeling van zijn apparaten geleerd boven dien. „Nou moe!" zeggen de meeste Hollanders als zij zooiets lezen. Nog sterker lijkt het verhaal dat de kapitein van een Finsche houtboot, "de Anne H., die erin geslaagd is de hem belagende tegenstanders te ontvax-en en Nederland te bereiken, aan een Am- sterdamsch blad doet. Volgens hem hebben de Russen dagenlang met hun oorlogsschepen het eiland Hogland beschoten, dat al heelemaal ont volkt was op vier visschers na, die met succes dek king zochten. Tenslotte landden twee Russische detachementen in het holst van den nacht, ieder op een einde van het eiland, maar zonder dat van elkaar te weten. Zoodat zij, na langdurig behoed zaam voortsluipen, met elkaar slaags raakten in het donker. De vier visschers stapten inmiddels in een schuitje en voeren heen. Als het niet waar is, is het goed gevonden en heeft deze Finsche zeeman ook een handig stukje propaganda volbracht. Want de Russische mili taire macht maakt zoo'n vreemd figuur dat „de wereld" in de stemming is geraakt om er alles van te gelooven. Vooral natuurlijk als het sterke ver halen zijn. Ik heb trouwens geen er lei bewijs dat ze onwaar zijn en er komen vaak rare misver standen in oorlogen voor. Vertrok in 1915 of 1916 de Engelsche vloot niet uit de Dardanellen op het oogenblik, dat de Turken hun forten ontruim den en Konstantinopel wilden prijsgeven? De Turken wisten niet wat hun overkwam. Dit geluk leek hun te groot. En de eenige oorzaken waren, dat de Engelschen te weinig luchtverkenning hadden toegepast én net één schip meer verloren hadden, dan zij volgens hun plannen zouden op offeren. Nuen zooiets gebeurde bij de be- faamdste aller oorlogsvloten, zich beroemend op een traditie van wat-ben-je-me! Op overwinnings-tradities kunnen daarentegen noch het Russische leger, noch de Russische vloot zich beroemen. En toen de Russische Oostzee- vloot in 1905, tijdens den oorlog tegen Japan, on der bevel van admiraal Rodzjestvensky op reis ging naar haar ondergang, sloeg zij in het begin van die reis al een vreeselijk figuur door 's nachts op de Noordzee Engelsche visschers te gaan be schieten, die voor vijanden werden aangezien. De vorige president Roosevelt, Theodore, moest zich nog uitsloven om een Engelsch-Russischen oorlog te voorkomen' Als ik mij dat herinner lijkt de historie van het eiland Hogland niet zoo onwaarschijnlijk meer. Te minder omdat alle mogendheden, hoe zeer veranderd van régime zij ook mogen zijn, haar militaire zoowel als haar diplomatieke re putaties door alles'heen schijnen te handhaven. Blijkbaar vallen die niet onder de afschuwelijke term „ideologieën". In Nederland is het vandaag extra-vredig. Euwe en Keres zijn een schaakmatch aan het spelen in even ongestoorde gedachtenconcentra- tie als vroeger. En de Staat, die toch al geen uit komst uit zijn schulden meer ziet, toont plotse ling of misschien juist daardoor een ver rassend gevoel van verwantschap met de beel-, dende kunstenaars. Hij koopt drie-en-vijf tig wer ken op de tentoonstelling „De Kunst van Heden" in het Rijksmuseum. Dat is nou cultuurbewape ning. DONDERDAG 28 DECEMBER Het zijn niet alleen oorlogen die de menschen gewelddadig treffen. Sinds de strijd in het Wes ten begon zijn meer dan vierhonderd Duitschers bij zeven spoorwegongelukken omgekomen en daar kan men nog verband met den oorlog in bespeuren. Maar niet in het geval van de ruim zevenhonderd Amerikanen, die tijdens de Kerst dagen in het verkeer zijn gesneuveld. En evenmin in het verschrikkelijk geval van de Turken, dat vandaag bekend wordt. Daar staan menschelijke uitvindingen totaal buiten. Het is de Natuur die getoornd heeft in Anatolië en door een reeks van zeven aardbevingen geheele districten verwoest heeft en duizenden menschenlevens opgeëischt. En dat in een winter, die de Finsche evenaart, zoodat ettelijke dakloozen van koude en honger omkomen. Het eerste bericht meldt zesduizend dooden. Latere doen dit aantal steeds stijgen; morgen zal het in de tienduizenden klimmen. Het is te hopen dat de uitstekende organisatie van het moderne Turkije nog velen zal weten te red den, maar de vernieling geldt ook verkeersmid delen en telegraaf- en telefoon-verbindingen. Het nieuwe wegennet en de moderne „efficiency" der hulpdiensten moeten hier hun waarde be wijzen. VRIJDAG 29 DECEMBER Het einde van een stormachtig jaar is nabij en ons Oudejaarsnummer in voorbereiding. 1939 voelt zich kennelijk niet tot een rustig afscheid in staat. Tijdingen over een ontzettenden sneeuw storm, die op de Zwarte Zee gewoed heeft, duiden aan dat de Turken een nieuwe ramp getroffen moet hebben door verliezen bij hun koopvaardij vloot. In Finland wordt weer hevig gevochten. De Russen hebben er een anderen opperbevelhebber heen gestuurd, die generaal Stern heet. En zij schijnen er nu 270.000 man van hun beste troe pen naar toe te zenden. Maar dat zal niet zoo vlot gaan, want zoo'n vervoer vergt, met al het materiaal dat mee moet, misschien wel duizend treinen en de Finnen hebben de eene spoorlijn naar Moermansk weer op verscheidene plaatsen vernield. Toch moet men blijven vreezen voor het lot van Finland, tenzij misschienmen weet het nooithet Russische régime minder weer stand zou hebben dan het Finsche zoo krachtig bewijst te bezitten. Veel kan soms veranderen in. korten tijd, vooral met regeeringsstelsels die het van hun succes moeten hebben en in een reeks tegenslagen belanden. Maar niets is moeilijker voor den West-Europeaan dan de hechtheid van Russische stelsels op de juiste waarde te taxee- ren en ik zal er mij dan ook niet aan wagen. De berichten omtrent onrust, ontevredenheid en. zelfs verzet in eenige Russische steden zijn tot dusver trouwens veel te vaag en te onsamen hangend om er veel beteekenis aan te hechten. Zondagavond zullen wij allen afscheid nemeri van 1939. Het heeft, wat het ergste aangaat. Ne derland gespaard en wij mogen in de huidige we reld wel bijzonder dankbaar wezen dat dit ona bespaard is. Des te hoopvoller kunnen wij vooc R. R

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9