Mr. Cuépin pleit voor een wereldomroep. Badf&i 1940 Aspirin Ik ontdek Amerika. DINSDAG 2 JANUARI 194Ö HAAREEM'S DSGBESD „De tijd dringt". Namens de directie van de Phohi heeft in de Nieuwjaarsuitzending voor de overeesche gewes ten Maandagmiddag mr. A. J. Guépin, voor de Phohi-microfoon een Nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij de Nederlandsche luisteraars in verre landen veel heil en zegen toewenschte in een we reld, waarin het Europa van 1940 zal afsteken als een indrukwekkend voorbeeld van herwonnen le venskracht en gezonde levensopvattingen. Mr. Guépin zeide verder o.m.: „Wij zien onze taak aldus, dat wij u dagelijks in contact moeten houden met hetgeen men in Nederland denkt en doet, niet met het doel u te beleeren of bepaalde gedachten op te dringen, doch opdat naast pers, litteratuur en buitenlandsche radiopropaganda u de beschikking behoudt over goed en deugdelijk ma teriaal ter vorming van eigen opvattingen". Spr. gelooft, dat men den Nederlandschen korte- golf-omroep afbreuk doet, indien men zich te zeer blind staart op wat het buitenlnad in deze ten beste gaf. Het kan ook anders, het kan ook beter. Het kan goed worden, indien men in Nederland bereid is het statuut van den ultra-kortegolf om roep opnieuw vast te stellen. Eind 1935, reeds vier jaar geleden, heeft de Phohi op de wenschelijkheid er van gewezen en de totstandkoming van een Ne derlandschen wereldomroep betoogd. Talloos wa ren en zijn nog steeds de publicaties in de Neder landsche en Nederlandsch-Indische pers, doch ook in die van b.v. Zuid-Afrika, waarin gewezen wordt op den aanmerkelijken achterstand, dien Nederland ten deze heeft in te halen. Inderdaad, de tijd dringt. Niets voor niets heeft de Phohi vier jaar geleden op de wenschelijkheid van een wereldomroep ge wezen. Met den dag stijgt het aantal dergenen, die de aether beschouwen als het gebied, waarin de leus „vrijheid blijheid" wordt uitgeleefd, nu te land en ter zee de afpaling en de afsluiting hand over hand toenemen. In 1927 hebben wij voorzien, dat de ultra-kortegolf omroep een rol van beteekenis zou spelen in de verbinding tusschen Nederland en Overzeesche Gewesten. Wij waren de eersten, anderen zijn ons gevolgd. In 1935 hebben wij voorzien, dat de ultra-kortegolf omroep een factor van beteekenis zou worden in het verkeer tusschen de landen onderling. Wij wa ren onder de eersten, doch konden niet starten. Thans zijn anderen ons ver vooruit. Nu is het onze plicht er op te wijzen, dat de dga niet ver meer is, of de verwezenlijking van een Nederlandschen Wereldomroep, die een hem waardige plaats zal innemen temidden van die der andere landen, be hoort tot de onmogelijkheden en zal in de practijk niet meer uitvoerbaar blijken. Men bergt niet on gestraft de talenten, die men ontvangen heeft, on der de aarde. Men behoudt niet door niets te doen de beschikking over golflengten, die mede be stemd zijn voor een wereldomroep. „Onzerzijds" zoo eindigde spr. hebben wij onzen plicht gedaan. Ondanks de onzekerheid om trent de toekomst, ondanks de onzekerheid om trent inkomsten ter dekking der uitgaven, on danks tallooze moeilijkheden hebben wij gestadig gewerkt aan de verbetering der technische appa ratuur, en de gestadige verbetering van de ont vangst van het gesproken woord. Duizenden uren zijn wij in de lucht geweest, tonnen gouds werden uitgegeven. Thans is het woord echter aan onze regeering". Mr. Guépin sprak tenslotte de hoop uit, dat deze beschouwing goed zou mogen worden verstaan, op dat thans binnen afzienbaren tijd het statuut voor den Nederlandschen wereldomroep worde vast gesteld. Internationale Vrouwenbond voor Vred^ en Vrijheid. Bestuursvergadering te Genève gehouden. De Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, die. midden in den wereldoorlog, in 1915, onder voorzitterschap van de Amerikaan- sche Jane Addams werd gesticht, bevestigde in haar te Genève gehouden internationale be stuursvergadering opnieuw, dat zij ondanks den tegenwoordigen chaos, voortgaat aan de waardig heid en het verstand van de menschheid te gelooven. en er van overtuigd is. dat slechts rede lijke middelen de politieke, economische en so ciale conflicten kunnen oplossen en de men- schenrechten kunnen redden. Her bestuur wendde zich tot de neutrale sta ten, met het verzoek, steeds weer met geduld en volharding bemiddelingspogingen te willen on dernemen. Het verzocht president Roosevelt en de regeeringen van aile neutrale staten, den oor logvoerenden voorstellen te doen tot beëindiging van het conflict, op zoodanige grondslagen, dat een rechtvaardige en duurzame vrede zekerheid wordt. De bereidwilligheid der regeeringen om een deel van haar souvereiniteitsrechten op te geven en in het algemeen belang concessies te doen zelfs wanneer dit schijnbaar nationale belangen in den weg staat wordt beschouwd als voor waarde tot het ontstaan van een ware volkeren gemeenschap. Scherp protest werd aangeteekend tegen de gedwongen deportaties en verhuizingen van volksgroepen voor politieke doeleinden. En de hoop werd uitgesproken dat de regeering van Groot-Brittannië. overeenkomstig de door Brit- sche staatslieden erkende grondbeginselen van rechtvaardigheid en vrijheid. Indië spoedig als gelijkberechtigde in de volkerengemeenschap zal opnemen. RECHERCHE!'R BIJ ONTSNAPPINGSPOGING VAN ARRESTANT DOODELIJK GEWOND. Vrijdag 1.1. werd op last van den commissaris van politie van Nijmegen in een der logementen van Oud-Nijmegen aangehouden een zekeren Van Sch. uit Capelle aan den IJsel. De man werd door de politie gezocht, verdacht van brand stichting en diefstal. Toen de rechercheur Schraven hem in het logement had aangehouden en hem langs de Priemstraat naar het hoofd bureau wilde brengen, trachtte Van Sch. te ontsnappen. Dat gelukte hem. De rechercheur kwam bij de achtervolging van v. Sch. te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij inwendige kneuzingen opliep en denzelfden dag nog aan de gevolgen overleed. De verdachte heeft slechts kort van zijn vrij heid genoten en is Zaterdag door twee recher cheurs0gepakt en in verzekerde bewaring ge steld. J J. DE ROODE BENOEMD TOT OFFICIER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU. Te zijnen huize te Amsterdam heeft de heer J. J. de Roode Maandag het feit herdacht, dat hij voor 1 vijftig jaar zijn intrede in de journalistiek deed. De jubilaris werd toegesproken door den heer G. Polak Daniëls, voorzitter van den Ned. Journalis tenkring, die den heer de Roode mededeelde, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem te benoe men tot officier in de orde van Oranje Nassau. De heer IJ. G. van der Veen, directeur van de Arbeiderspers, overhandigde den geridderde de ver sierselen aan deze orde verbonden. Bedrijfsleven last in het duister. De Nieuwjaarsrede van den heer Gottfr. H. Crone. In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, heeft de voorzitter, de heer Gottfr. H. Crone. zijn gebruikelijke nieuwjaarsrede uit gesproken. Spr. zeide o.m.: Het is voor het Nederlandsche bedrijfsleven noodzaak, dat zoo spoedig mogelijk een regeling wordt bereikt, waardoor komt vast te staan, op welke wijze de overzeesche handel kan worden voortgezet. Dat daarbij als in 1914 een compro mis zal moeten worden gevonden, kan geen be letsel vormen. Naast de nadeelen voor handel en scheepvaart staan de gevaren der zee. Moge het bedrijfsleven eendrachtig en na drukkelijk opkomen voor zijn belangen, opdat overzeesche handel en scheepvaart zoo goed mo gelijk door dezen ernstigen tijd heenkomen en Nederland de rol blijft vervullen, die ons land gedurende zoovele jaren reeds is toebedeeld. Wat sommige omstandigheden aangaat, heeft 1939 zich merkwaardig gunstig van 1914 onder scheiden. al vormen de toestand van onze over heidsfinanciën en de werkloosheid thans veel moeilijker problemen dan weleer. Van belangrijker beteekenis voor het behoud van de rust binnen onze samenleving is echter het feit, dat de bestuurlijke organisatie van Ne derland zooveel beter dan in 1914 op de buiten gewone omstandigheden was voorbereid. Al se dert jaren Ingericht op het beheerschen van het economische leven op velerlei gebied, was de door ae politieke spanningen der laatste jaren noodig geworden oorlogsvoorbereiding daar van een logisch en mogelijk complement. Wij tasten geheel in het duister aangaande de voorwaarden, waaronder naar wij hopen, het Nederlandsche bedrijfsleven zich weer op de buitenlandsche markten kan doen gelden, als deze oorlog zal zijn geëindigd. Maar het lijkt spr. wel zeker, dat een laag kostenpeil en een door groote bewegingsvrijheid bevorderd con currentievermogen daarbij onafwijsbare eischen zullen zijn. Vreemde vliegtuigen boven ons land De regeeringspersdienst meldt: In den avond van 31 December hebben verscheidene vliegtui gen van onbekende nationaliteit zich bewogen over Noord-Friesland en de Waddeneilanden. Zij zijn door aldaar opgestelde luchtdoelartil lerie beschoten. BROEDERSCHAP VAN VAKDIRIGENTEN. Prof. dr. Willem Mengelberg eere-voorzitter. Te Utrecht hield de Broederschap van Vakdiri genten haar 3e vergadering. De aftredende bestuursleden werden bij accla matie herkozen, zoodat dit college aldus bleef sa mengesteld: Prof. dr. Willem Mengelberg, Amsterdam, eere voorzitter, Piet Versloot, Nijmegen, voorzitter, Nico Hoogerwerf, Haarlem, secretaris; Willem Zon derland, Leeuwarden, penningmeester, Hendrik Altink, Utrecht, Nico van der Linden, Amsterdam, Theo Al. Smit, Utrecht, Toon Verhey, Haarlem, leden. F. van de Walle neemt afscheid van het N. V. V. In een drukbezochte bijeenkomst in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam, heeft Za terdagmiddag de moderne vakbeweging afscheid genomen van den heer F. van de Walle, die wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd aftreedt als lid van het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, waarin hij verschillende functies heeft bekleed. De heer Van de Walle werd allereerst toege sproken door den voorzitter van het N.V.V. de heer E. Kupers, lid van de Tweede Kamer, die namens de leden van het verbondsbestuur een aantal boekwerken aanbood, terwijl hij eindigde met eenige vriendelijke woorden aan het adres van mevr. Van de Walle, wie hij bloemen aan bood. De minister van sociale zaken, dr. J. van den Tempel, die als oud-secretaris van het N.V.V den heer van de Walle kent van het eerste oogen- blik, dat deze in de vakbeweging werkzaam was, herinnerde nog eens in 't bijzonder aan de ver diensten van den scheidenden bestuurder op alle gebieden van werkloosheidszorg, doch in het bij zonder op het terrein van werkverschaffing en werkverruiming. Hierna hebben nog vele andere sprekers het woord gevoerd. ij Spr. deelde mede, dat de heer Van de Walle benoemd was tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. wenscht U een alles zins gelukkig en voorspoedig Neemt voor het jaar onderstaanden wenle ter harte I P. T. T. krijgt een dag extra bezoldiging. Bij gelegenheid van de jaarwisseling, welke dit jaar voor P.T.T. een bijzondere beteekenis heeft, omdat het op 1 Januari 25 jaren geleden was, dat aan den P.T.T.dienst den vorm van staatsbedrijf werd gegeven, heeft de regeering den directeur-ge neraal der P.T.T. gemachtigd aan het personeel, dat zich in al zijn geledingen zoozeer beijvert om het bedrijf aan zijn doel te doen beantwoorden, een dag bezoldiging of loon extra uit te keeren. De uitkeering zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. (Adv. lngez. Med.) De tweede Afrika-vlucht van de „Reiger". Bemanning van het toestel aangewezen. De bemanning van het K.L.M.-vliegtuig „Reiger", dat over veertien dagen een tweede vlucht gaat maken naar Zuid-Afrika, is thans definitief samen gesteld. De reeds aangewezen gezagvoerder Blaak zal worden geassisteerd door zijn collega, gezag voerder Hulsebos, die de vlucht als tweede bestuur der meemaakt. Radio-telegrafist is Sïemer, terwijl de bemanning wordt gecompleteerd door Buitenhuis boordwerktuigkundige en de Visser, steward. We vernemen, dat reeds negen passagiers voor de vlucht zijn geboekt. De passagiers vertrekken 11 Januari per trein via Frankrijk naar Napels, waar de vlucht 15 Januari begint. 19 Januari zal het toe stel in Johannesburg aankomen. Tot het gezelschap, dat deze tweede Afrika-vlucht meemaakt, behoort een in Indië wonende Neder lander, die met verlof naar Europa komt en en pas sant een uitstapje naar Johannesburg maakt. Deze passagier vliegt eerst met een thuisvliegend Indië- toestel van Batavia naar Alexandrië, stapt dan in Cairo over in de „Reiger" en is op deze wijze in rond acht dagen van Batavia in Johannesburg. 3 Februari zal de „Reiger" weer uit Johannesburg naar Napels vertrekken. De route wijkt op het tra ject over Tanganyika in Z. O. Afrika iets af van die op de eerste vlucht. De redenen hiervan zijn van technischen aard. De totale lengte van het vliegtraject is 9000 K.M. A. W. Groote tachtig jaar. Op een uitermate druk bezochte receptie in hotel American te Amsterdam heeft de uitvinder van den momenteel meest gebruikten vorm van steno grafie, de heer A. W. Groote, Zaterdagmiddag zijn tachtigsten verjaardag herdacht. Ter receptie waren aanwezig zeer veel deputaties van vereenigingen, welke zich met het onderwijs van stenografie bezig houden; voorts vele leeraren in het kortschrift, oud-leerlmgen van den tachtig jarige en familieleden. Tijdens de ontvangst voer den verschillende sprekers het woord, teneinde de capaciteiten en de groote verdiensten van den ju bilaris te schetsen. Belangengemeenschap tusschen de „Holland"" en de „Groninger" tot stand gekomen. Met ingang van 1 Januari j.l. is tusschen de N.V. Brandverzekering Maatschappij „Holland van 1859" te Dordrecht en de Groninger Brand waarborg Maatschappij, opgericht anno 1890, met kantoren te Groningen en Zeist, een belan gengemeenschap tot stand gekomen. Zoowel het bestuur als het personeel der Groninger Brandwaarborg Maatschappij zal geheel opge- wijzigd blijven. Haar zaken zullen geheel zelfstandig en op denzelfden voet als voorheen worden voortgezet. Ruwe Huid j DIIDHI Ruwe Handen' ïj D j V üoos 30 cent. KllWe Lippen 1 Bij Anoth. en Drogist (Adv. lngez. Med.) Traditiegetrouw had op Nieuwjaarsdag in den Stadsschouwburg te Amsterdam de opvoering plaats van „Gysbrecht van Aemstel". Een scène uit Vondel's bekend drama, waarin de hoofdrollen vervuld werden door Albert van Dalsum en Charlotte Kohier. CENTRALE RAAD VAN BEROEP Bij K. B. is aan mr. dr. Ch. M. A. Bijleveld, op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1940 eervol ontslag verleend als voorzitter van den Ccntralen Raad van Beroep te Utrecht, onder dankbetuiging oor de door hem aan de administratieve recht spraak bewezen diensten. Bij K. B. benoemd tot voorzitter van den Cen- tralen Raad van Beroep te Utrecht mr. dr. E. J. Beumer, thans ondervoorzitter van dezen Raad. Conflict hij de „Alkmaar Packet'1 dreigt. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van transportarbeiders deelt ons mede; De N.V. Maatschappij „Alkmaar Packet" die binnenbeurtvaartbedrijven uitoefent en niet is aangesloten bij de vereeniging van werkgevers in het binnenbeurtvaart- en autobeurtdienstbedrijf, heeft voor de daarbij in dienst zijnde arbeiders een regeling van loon- en arbeidsvoorwaarden, die zeer ongunstig afsteekt bij die der landelijke regeling, afgesloten tusschen de transport- arbeidersbonden en de genoemde vereeniging In een zeer druk bezochte personeelvergadering waarbij de arbeiders uit Den Helder. IJmuiden Alkmaar en Amsterdam aanwezig waren, is be sloten niet te berusten in n afwijzing van door de arbeiders naar voren gebrachte verlangens, doch een referendum te houden onder het geheele per soneel over de vraag of een ultimatum moet worden gezonden. De uitslag van dit referendum is thans zoodanig, dat met vrijwel algemeene stemmen het hoofdbestuur van den Centralen Bond van transportarbeiders machtiging is ge geven tot het stellen van een ultimatum en thans is aan de directie van de „Alkmaar Packet" bericht, dat de volgende eischen door het per soneel worden gesteld: a. Toepassing van de loonregeling, zooals deze is overeengekomen met de vereeniging van werk gevers in het binnenbeurtvaart- en autobeurt dienstbedrijf; b. Voor de chauffeurs het loon te stellen op het bedrag, dat geldt voor de vaste walwerkers; c. Toepassing van de jeugdregeling, zooals deze is overeengekomen met de vereeniging van werk gevers in het binnenbeurtvaart- en autobeurt dienstbedrijf; d. Opheffing van het verschil in loon tusschen het zgn. losse en vaste personeel op de booten en motoren. Voorts is nadrukkelijk medegedeeld, dat. in dien vóór 13 Januari 1940 geen overeenstemming is bereikt, niet kan worden ingestaan, dat de rust in het bedrijf gehandhaafd blijft. Nieuwjaarsrede van dr. H. Colijn. Geen reden voor defaitisme. De minister van staat dr. H. Colijn, heeft gister avond voor de Ned. Chr. Radio Ver. een rede ge houden: Dr. Colijn zeide o.m. Er was de laatste 5 jaren een groeiende vrees voor een weer naderenden oorlog, een vrees die vier maanden geleden tot werkelijkheid werd, zoo dat we, staande op den toegangsdrempel van het jaar 1940, andermaal weer een oorlogs-nieuwjaars- feest beleven, we andermaal vragen of dit jaar ons den vrede brengen zal en, indien zulks het ge val mocht zijn, welk soort van vrede we dan zullen aanschouwen. Zal men er thans in slagen een duur- zamen vrede in het leven te roepen of zal ook nu weer, als in 1919, hartstocht zegevieren over het verstand? Dat is wel de eerste vraag, die het meerendeel van de menschheid op dezen dag bezighoudt. En de tweede, die er dadelijk op volgt en er nauw ver band mee houdt is deze: zal men, méér dan in 1919, bij de vredessluiting rekening houden met de fac toren die in zoo sterke mate de welvaart der vol keren beinvloeden. Als men op alles let is er metterdaad oorzaak om, op dezen Nieuwjaarsdag, den toestand met be zorgdheid in te zien. En toch mag dit het laatste woord op dezen dag niet zijn. Allereerst mogen we bij deze dingen niet uitslui tend met ons zelf rekenen, met den tijd waarin wij zelf leven. Al geef ik toe, dat dit moeilijk is omdat we den terugslag van een kwaden tijd eiken dag al: het ware aan den lijve voelen, voor ons volksbe staan ligt de zaak'toch iets anders, omdat dit be staan een veel ruimeren tijd omvat dan het leven van den enkelen mensch. Mag ik u eens herinneren aan enkele episoden uit onze historie. Aan onzen tachtigjarigen strijd te gen Spanje en aan de daarop gevolgde oorlogen met Engeland en Frankrijk. In de jaren tusschen 1568 en 1713, d.i. bijna 159 jaar, hebben we slechts ongeveer een vierde van dien tijd vrede gekend Drie vierde van die anderhalve eeuw was ons land in oorlog gewikkeld. Denk ook aan de binnenland sche verwikkelingen in de tweede helft der 18c eeuw, waarvan we thans onder het koningschap der Oranjes gelukkig bevrijd zijn. Denk aan den Franschen tijd en de gevolgen daarvan op de staats- en volkshuishouding. In het begin der vorige eeuw is er een jaar aan te wijzen waarin het totaal der gewone staatsinkom sten slechts 30 millioen gulden bedroeg, terwijl al leen de rente van de staatsschuld reeds 34 millioen vorderde. In Amsterdam werd destijds de helft dei- bevolking bedeeld. In den Haag en Haarlem, die toen zeer veel kleiner waren dan thans, werden resp. 650 en 500 groote huizen en lusthoven ge sloopt, wijl er geen bewoners meer voor te vin den waren. En let er dan eens op, hoe Nederland, onder Gods zegen, al die moeilijkheden te boven kwam en ten slotte Engeland, waarschijnlijk het rijkste land dei- aarde, in welvaart zeer nabij kwam. Neen, als men de historie laat spreken, dan is er, hoe donker het uitzicht momenteel ook is, geen reden om te wanhopen aan de toekomst van ons volk, geen oorzaak tot defaitisme. En zoo moet een volk dat leeft steeds den toestand van het oogen blik bezien. Maar, om dat te kunnen doen is geestelijke kracht noodig. Als dc werkelijkheidszin in deze onheilvolle da gen niet gepaard gaat met zelfverloochening, met verantwoordelijkheidsgevoel, met opofferingsge zindheid, met berusting in wat God over ons laat gebeuren, dan zijn we nog lang niet waar we we zen moeten. Dan blijven we een negatieve factor in ons volksleven. Willen we meer zijn of meer worden dan dat, dan zullen we, met het oog op God gewend alle vezelen van onze kracht moeten spannen om te doen wat onze hand vindt om te doen, om na te laten wat niet past bij den ernst van dezen tijd. Dank en kalkoenen. P Thanksgiving-day dankt de Amerikaan ervoor dat hij Amerikaan is. Het is een dag van patriottische beteekenis en zijn eetbare symbool is de kalkoen. Alle winkels lagen vol met kalkoenen en alle kranten staan dan vol met woorden van dankbaarheid. Thanksgiving is, voor Amerika, een stokoude traditie: ongeveer honderdvijftig jaar. En Amerikanen met al hun modernisme, al hun wonderen der techniek, al hun gcstroomlijn zijn zóó dol op traditie als alleen maar iemand zonder traditie kan zijn. Daarom praten en schrijven, weken vóór den grooten dag, alle Amerikanen en alle tweeduizend Amerikaansche kranten en alle twintigduizend Amerikaansche tijdschriften, voortdurend over: hoe in 't ouderlijkhuis deze dag gevierd werd en over hoe Oma den kalkoen bereidde en hoe Opa den kalkoen sneed en hoe Oma de bruine jus maakte en hoe Opa den kalkoen eerlijk ver deelde en hoe Oma's cranberry-saus, die bij kalkoen behoort als onze gebakken aardappeltjes bij onze biefstuk, de beste, lekkerste, dikste en roodste cranberry-saus van de heele wereld as. Trouwens bij al die dank voor het voorrecht Amerikaan te zijn doet het begrip „ste" weer al het opgeld dat het in Amerika a 11 d doet Als niet-Amerikaan wordt ge dan weer ge plaatst tegenover, tusschen en middenin het meest irriteerende Amerikanisme dat er bestaat: de eeredienst aan den allesovertreffenden trap, de beste, de dikste, de lekkerste superlatieven- saus. De leest honderd van de honderddui zend Thanksgiving-artikelen en ge leest honderdmaal: „Amerikanen laten wij dankbaar zijn dan wij Amerikanen zijn, want Amerika is het mooiste, het grootste, het rijkste, het liefste, het modernste, het knapste, het vredigste, het prettigste, het vrijste, het meest democratische land van de wereld". Ge leest al die superlatieven, ge slikt die dikke, gesuikerde zoete saus van de burgerlijkste zelf genoegzaamheid en ge denkt: Zeker, Amerika is heel mooi. maar het mooisteZeker, Amerika is schatrijkmaardie twaalf millioen werkloozen? en die verschrikkelijke, mensch- onteerende achterbuurten en negerwijken? Zeker, zekerer zijn heel wat knappe men- schen in Amerikamaar om nu zoo maar weer met dat ste aan te komen zettenEn wat die democratie betrefto, ja, natüürijk Amerika is heel democratisch, maar de democra tie is er heel kapitalistisch en dat negervraaestuk? Ennede macht van de groote rijke mannen? Ennehet Unionisme? Ennede benoeming van het opperste rechtsprekende college door den President, diepartijdig is? Kom. kom, col lega's van al die dankbaarheidsaxtikelen slaat u niet een beetje dóór? Is uw superlatieven- saus niet een beetje te dik en te zoet? Ge leest al die artikelen en als niet-Amerikaan, die een werkelijk diepe en groote bewondering heeft voor dit groote land en dit groote volk en zijn groote instituten, voor den vrede, die hier hèerscht en de vrijheid en de menschlievendheid, voor alles wat hier wetenschappelijk en industri eel en letterkundig en op industrieel, op staat kundig en op artistiek gebied bereikt is en wordt als niet-Amerikaan wordt ge dan toch een beet je kriebelig over al die zoete kleinburgerlijkheid en al die dikke zelfvoldaanheid en al die druipende eigenlof, waarin deze gerechtvaardigde dank baarheid ontaardt. Ge denkt: iedere Amerikaan heeft zijn kal koen met cranberry-saus op tafel en dit heele groote volk. dat zooveel goeds en groots heeft gewrocht, denkt met dankbaarheid aan dc voor vaderen en de vrouwen van de voorvaderen, die voor dit alles, voor dit in ieder opzicht indruk wekkende gemeenebest den grondslag hebben gelegd en dat is op zich zelf al heel indrukwek kend en mooi, maar, blanke broeder van het westelijk halfrond, overdrijft u niet een beetje? En. brave nazaat van Oma, die den lekkersten kalkoen van de heele wereld braadde, slaat a niet een beetje dóór? Een Amerikaansche professor, die dol op Ame rika en trotsch op zijnAmerikaansch burger schap is. heeft mij onlangs gezegd: „Dit is een groot volk en dit is een prachtige staat. maar.we zijn nog zoo jong en die jeugd doet ons dóór draven en zoo komt het ook dat wij zoo vatbaar zijn voor propaganda en dat het zelfgenoegzame Amerikaansch overdreven lokaal-patrottlsme het grootste propaganda-apparaat van de wereld Is en dat wij daarom al die superlatieven over ons zelf ook écht gelooven en wilt u dat dan niet, bij als het werkelijk goede en mooie van Ame rika, op den koop toenemen?" Ja, dat wil ik graag, professor. Maar bij al die begrijpelijke dankbaarheid en bij al die voor mij wat irriteerende zelfgenoeg zaamheid, bij al die millioenen kalkoenen en die stroomen van cranberry-saus, heb ik met dankbaarheid aan Nederland gedacht en dien avond hebben we biefstuk en gebakken aard appelen gegeten. Zooals grootmoeder die bakte. De lekkerste van de hééle wereld. MR. E. ELÏAS. Burgemeester Lambooy nam afscheid van Hilversum. In een plechtige zitting van den gemeenteraad heeft de Hilversumsche burgemeester, de heer J. M. J. H. Lambooy, Zaterdagmiddag wegens het bereiken van den 65-jarigen lefiijd zijn ambt neergelegd. Raadszaal en tribunes waren dicht bezet. De loco-burgemeester, wethouder B. H. Bakker, heeft den scheidenden burgemeester toegesproken In dc geschiedenis van Hilversum, aldus de heer Bakker, zal de naam van burgemeester Lambooy met eere blijven genoemd. Op 13 December heeft de raad besloten tot in- stelline eener groote gouden medaille ter uitrei king a~an personen van bijzondere verdienste jegens de gemeente. Zij zal als eerste aan den heer Lambooy worden toegekend. Spreker overhandigde den heer Lambooy de medaille in étui en eindigde met burgemeester en mevrouw Lambooy een gelukkigen levensavond toe te wenschen. De heer van Dillewijn sprak hierop als nestor van den raad. Namens een huldeblijk-commissie in geheime zitting ingesteld, sprak hierop het raadslid, de heer T. van der Heeg. Namens den raad bocd spreker een sigarendoos aan. wenschte hem verder een goede gezondheid en uitte de hoop. dat de burgemeester met even veel waardeering aan den raad zou blijven den ken, als de raad aan hem. GIFTEN VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE AARDBEVING IN TURKIJE. De consul-generaal van Turkije te Amsterdam heeft in de laatste dagen van verschillende zijden bedragen ontvangen, welke bestemd zijn ter leni ging van den nood der slachtoffers van de aardbe vingsramp in Turkije.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5