Haarlem's Dagblad Ieder heeft een taak van redding Groote slag bij Salla verwacht. Finland's Lot. Op vele plaatsen kan gereden worden. Jhr. de Geer: Opruiming. Weer een luchtgevecht boven de Noordzee. Heden aftreden van het Belgische kabinet? Overstroomingen in Anatolië breiden zich uit. Drijvende bok voorover geslagen. Hef Belangrijksfi 57e Jaargang No. 17343 Uitgave Löurens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 3 Januari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels /1.^>, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. De sympathie die Finland's hardnekkig en tot dusver wel geslaagd verzet tegen den Russischen overweldiger in de geheele wereld wekt en niet het minst in ons land doet velen zich af vragen wat het uiteindelijk lot van dit kranige kleine volk zal zijn. Het is kranig niet alleen omdat het zich nu zoo moedig verdedigt, maar ook omdat het in de een en twintig jaren van zijn onafhankelijk volksbestaan in republikein- schen vorm zich op bewonderenswaardige wijze ontwikkeld en georganiseerd had. Met de wel vaartsbronnen van zijn land had het gewoekerd, zijn industrie had het tot grooten bloei gebracht en buitendien was het zoowel ten opzichte van geestelijke als van lichamelijke ontwikkeling een centrum van Europeesche cultuur geworden. Zijn kunstenaars en zijn geleerden hebben de mensch- heid veel geschonken. Finsche architectuur en stedenbouw hebben alom bewondering gewekt. Finsche ondernemingsgeest heeft grooten indruk gemaakt. Dit krachtige en gezonde volk, welks athletische prestaties anderen volken den weg wezen naar een juiste algemeene ontwikkeling der lichaamscultuur, dat daarom ook met vol komen vertrouwen was uitverkoren om de Olym pische Spelen van 1940 te organiseeren, had niet alleen al veel verwezenlijkt maar beloofde ook nog zooveel voor de toekomst en is al sinds jaren erkend als een prachtig voorbeeld van het geen een klein volk met durf en energie tot stand kan brengen. De Russische overval heeft dit alles in gevaar gebracht en van al het internationale onrecht dat de wereld kent heeft wel niets zulk een diepen, grievenden indruk gemaakt als dit. En dat zegt heel wat. Dit voelt men overal als een schreeu wende onrechtvaardigheid. Moskou meende kennelijk, het kleine volkje van 3y2 millioen gemakkelijk onder den voet te kun nen loopen. Het is Moskou deerlijk tegengevallen. Het heeft ondervonden dat de vrijheidszin en de bekwaamheid van de Finnen een stalen bolwerk vormden en tienduizenden Russen zijn al tegen dien weerstand bezweken. Niet zonder medelijden kan men denken aan het lot van deze stakkers, wien wijs gemaakt was dat Finland hen „over vallen" wilde nota bene! en die in den bar ren winter omkwamen. Maar nu heeft Moskou weer nieuwe legioenen in het veld gebracht tegen de Mannerheim-linie en wie denkt aan de schier - onuitputtelijke reserves, waarover Stalin beschikt, huivert voor de toekomst van de Finnen met hun leger van 300.000 man. Zij moeten onder de zwaai-ste omstandigheden op hun post blijven, kunnen nauwelijks rust krijgen, terwijl de tegen stander steeds maar weer in staat is versche legers en nieuwe geweldmiddelen toe te passen. Op den duur moet dit onvermijdelijk leiden tot uitputting der Finnen. En op den duur, als het late voorjaar in hun land komt, zullen sneeuw en ijs en barre koude hun ook als bondgenooten bij hun verdediging ontvallen. Men huivert bij de gedachte wat hun lot zal zijn als de Aziatische overmacht hen tenslotte overmeestert. Laat ons ronduit zeggen dat het een schande voor de groote mogendheden van West-Europa zou zijn als het zoover moet komen. En het zal zoover komen als men de Finnen, behalve dan met geld en materiaal, alleen maar helpt met mooie woorden. Wat blijft er dan over van al de prachtige phrasen over bescherming van kleine naties? Wij vormen ook een kleine natie. Wij hebben uit het Finsche verzet kunnen leeren, dat de kleine volken niet zoo weerloos zijn temidden der groote vechtjassen als het wel eens geleken heeft. En de groote vechtjassen hebben dat zelf nu ook beseft. Het is een heilzame ontdekking. Maar tevens kan men uit het Finsche lot weer eens af leiden dat ieder klein volk voor zichzelf moet op komen in de eerste plaats, dat het alleen daad werkelijke hulp krijgt als dat toevallig met het belang van de een of andere grootmacht strookt en dan nog pas op het oogenblik waarop die grootmacht meent dat dit belang nu te veel be dreigd wordt. Laat men dat wel beseffen. Laat men werkelijkheidszin hebben en zich niet op allerlei phrasen verlaten. De Spaansche dictator Franco heeft gepleit voor vrede in het Westen. Alleen zulk een vrede, of een ineenstorting van het Russische regime, zou op den duur Finland kunnen redden. „De strijd in het Westen dreigt ook andere staten te zullen vernietigen", heeft Franco gezegd, daarbij doelend op Finland. En dat gevaar dreigt inder daad... terwijl men in het Westen elkaar be legert en het kleine volk zich laat doodvechten. R. P. Door het bestuur der IJsvereeniging Haar lem en omstreken, afdeeling Ijsbond Hollands Noorderkwartier, wordt ons medegedeeld, dat men voornemens is, op het ijs in den Klopper singel een baan uit te zetten. Hel ijs om Spaarndam en Mooien Hel is zeer gevaarlijk. Het ijs in de Leidschevaart is kapot gevaren. Het ijs in den Westeinderpias te Aalsmeer is betrouwbaar. Per autobus te bereiken. Het ijs tusschen Monnikendam en Marken is mooi. Men moet per tram naar Monnikendam gaan. Tot zoover de mededeelingen van bovenge noemd bestuur. Men neme echter de grootste voorzichtigheid in acht, want, hedenmiddag twaalf uur wees de thermometer nog slechts twee graden (Celsius) vorst aan. Elders in dit nummer kan men de waarschuwing van het Meteorologisch Instituut te De Bilt lezen, dat plaatselijk lichte regen of motregen verwacht wordt. Radiotoespraak tot het Nederlandsche volk De minister-president, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft hedenmiddag ter gelegenheid van de jaars wisseling de volgende rede voor de radio ge houden: Waarde luisteraars in Nederland en in de over- zeesche gebiedsdeelen! Laat mij beginnen met u namens de regeering veel goeds toe te wenschen in het nieuwe jaar. Zoowel voor uw persoon als voor uw gezin en werk. En zoowel in stoffelijk als in geestelijk opzicht. Bovenal in het laatste. Want zonder geestelijken horizon brengt stoffelijk welvaren geen blijvende bevrediging. Jhr. De Geer. De jaarswisseling bestormt ons ditmaal meer dan ooit met vragen, waarop wij gaarne een ant woord zouden hebben, doch het niet ontvangen. Zal de duisternis, die over de wereld gevallen is, zich verdichten en straks ondraaglijk worden? Wij rekenen met de mogelijkheid daarvan. Maar tegelijk klemmen wij ons vast aan ieder symp toom dat van betere dingen spreekt en houden brandende de hoop op een nabijzijnde redding. Wij weten, dat vele millioenen in alle landen hunkeren naar het oogenblik, waarop de naties, die God in deze wereld tezamen gebracht heeft en die nu in bitteren strijd gewikkeld zijn, elkaar weer zullen begrijpen en vertrouwen. Zij allen strijden voor een betere toekomst en verwachten die van een voorspoedige oorlogvoe ring. Gezien de lessen der ervaring, moet gevreesd worden, dat die verwachting niet in vervulling zal gaan. De oorlog is een zichzelf voorttelend kwaad. Hij laat ruïnes achter, ook in de gezindheid der menschen, die geen vruchtbaren bodem vormen voor het opbloeien van een waarachtigen vrede. Een vrede, als alle belligerenten opx-echtelijk en vurig nastreven, kaxx niet een kind zijn van den oorlog, maar slechts de vrucht van goeden wil en begrijpend ovei'leg. Laat ons hopen dat, voordat het te laat is, dit zal worden ingezien. Wanneer de volken, die thans in oorlog zijn, morgen zouden aankondigen: wij hebben elkan der nu eenigen tijd goed in de oogen gezien, vol haat en vijandschap, maar toch ook met het slui merend besef van één te zijn in het verlangen naar een welvarend en vx-eedzaam Europa, een Europa, dat de groote mogelijkheden, die God ons in dezen tijd biedt, wil benutten tot verbetering der levensvoorwaarden van allen: laat ons nu vóórdat iets onherstelbaars gebeurd is, ons aan de conferentietafel zetten, met het vaste besluit dat wij elkaar moeten vinden, dan zou een zucht van verlichting over de geheele wereld op gaan. Dan zouden de dooden, die reeds te betreu ren zijn, niet tevergeefs zijn gevallen, en dan zou er een veel grootere kans bestaan op een duur- zarnen vrede dan wanneer straks een zieltogende overwinnaar, bloedend uit duizend wonden, zijn zoogenaamden „vrede" aan den overwonnene op legt. Als het intredende jaar ons binnenkort dat oogenblik van bevrijding brengt, dan zal 1940 het begin kunnen worden van een vernieuwd Europa. Wat in het tegenovergestelde geval zou gebeu ren, kan ons niet anders dan met zeer sombere gedachten vervullen. Stel u voor twee sterke worstelaars, die op een smal pad aan den rand van een afgrond elkaar omklemd houden, in de volstrekte verzekerdheid bij elk van beiden, dat het gelukken zal den ander naar beneden te werpen. Voor den objectieven toeschouwer staat het vast. niet alleen, dat elk van beiden 50 pet. kans loopt zich te vergissen, maar ook dat de grootste van alle kansen is, dat beiden zich vergissen en gemeenschappelijk het lot zullen ondergaan, hetwelk de een aan den ander had toegedacht. Aldus zie ik het beeld van wat dreigt, indien de huidige oorlog met de thans beschikbare vexmie- lingsmiddelen tot het bittere einde wox-dt door gezet. Het is daarom verheugend, dat verschillende stemmen, zoowel uit Europa als uit Amerika, op gaan die tot bezinning roepen. Wij mogen onder stellen. dat die sternen ook in de belligerente lan den niet zonder weerklank blijven, al moet men daar, om een indruk van zwakte te vermijden, zich ervoor hoeden hiervan ontijdig te doen blij ken. Ook in die landen moet wel het besef leven dig zijn, dat het beter is, onder erkenning van de wederzijds sinds 1918 begane fouten, de handen ineen te slaan, dan een algemeene uitputting en verarming te risqueeren, die ons werelddeel tot een speelbal zouden maken van duistere machten, welke de beschaving van geen enkel land onaan getast zouden laten. Wat ons land aangaat, wij mogen met dank- baax-heid gedenken, dat het tot dusver voor de oorlogsramp bewaard is gebleven en dat het van de omliggende belligerente mogendheden de verzekering heeft ontvangen, dat ook verder onze neutraliteit zal worden ontzien, indien wij haar zelf zullen handhaven. Dat omtrent dit laatste alle twijfel uitgesloten is, daarvoor staat de onwrikbare wil van regeering en volk borg. Zwaar drukken niettemin ook op ons de ge volgen van den oorlog. Er wordt stoffelijk geleden en geestelijk door velen een harde strijd door gemaakt. Een vriendelijke groet moge ik hier brengen aan onze gemobiliseerden en hun ge zinnen. Het offer, dat zij brengen, kan ons hel pen .de zooveel lichtere lasten ,die ons vaak zoo moeilijk te dragen schijnen, met blijmoedigheid te aanvaarden. De algemeene houding, die aan ons neutrale volk te midden van de heerschende onzekerheden past, is in twee woorden samen te vatten: waakzaamheid en ver trouw,en. Wij moeten, zoowel economisch als politiek, van dag tot dag op alle eventualiteiten vooi-bereid zijn, maar tegelijk een kalrnen en opgewekten geest bewaren. Een tegenstelling bestaat hier- tusschen niet. Dezelfde Schrift, die ons maant: „Weest in geen ding bezorgd" en de vraag stelt. „Wie uwer kan met bezorgd te zijn, één el tot zijn lengte toedoen?" leert ons óók „Voorzich- tiglijk te wandelen niet als onwijzen maar als wijzen, den tijd uitkoopende. dewijl de dagen boos zijn" Wij willen zijn paraat en rustig. Zorgend en niet bezorgd. Als in Jozefs dagen het koren opleggend vc-or den kwaden dag, maar tegelijk gehoor zamend het woord: „Zijt niet bezorgd voor den dag van morgen", onze weermacht stevigend, maar in het diepe besef, dat niet aan „de paar den en wagenen" ook niet in hun modernen vorm het laatste woord is. De bedrijvigheid van een Martha willen wij paren aan de stille overgave van een Maria. Deze paraatheid en gemoedsrust zijn zóó weinig antipoden, dat zij integendeel elkander stutten. De ervaring immers leert, dat wie in bange uren tot de zwaarste taak geroepen is, het g.makke lijkst zijn evenwicht pleegt te bewaren. Indien een schip in nood is, zijn het niet de kapitein en het scheepsvolk gespannen op het reddingswerk - die het meest vatbaar zijn voor een paniekstem ming. In den nood van deze dagen hebben wij allen een taak van redding. In kleinen of in grooten kring. Tegenover eigen omgeving of tegenover het volksgeheel. Wie zich het. Ijverigst daaraan wijdt, za] het minst gevaar loopen zijn kalmte te ver liezen. Ik wensch u allen toe. den zegen hiervan te er varen. De beste weg daartoe is, u te stellen onder de hoede van onzen Hemelschen Vader, die op wondere wijze beproevingen tot zegeningen maakt en die hetzij het dan oorlog is of vrede ook in dit jaar bex-eid is ons te schenken Z ij n vrede, die, naar het Paulinische woord, alle verstand te boven gaat. Sovjets leden op het meer van Tolva zware verliezen. LONDEN, 3 Januari (Reuter). Telegrammen uit Stockholm en Kopenhagen stemmen daar in overeen, dat te Salla, aan de oostgrens van Finland, een groote slag op komst is. Volgens een bericht uit Kopenhagen zou de strijd reeds begonnen zijn. Het Roode Leger zou wan hopige pogingen ondernemen door de Finsche linies te breken, doch tot dusver zonder resul taat. Het Finsche leger opereert aan dit front in kleine groepen, waarvan elk de Russische eenheden ten getale van duizenden bestrijdt Officieele personen te Helsinki zouden ver klaard hebben: „Hier zullen de Russen een nieuw Suomussalmi vinden". Russische soldaten die op de Karelische Land engte gevangen genomen zijn, zeggen dat een deel van de aangevoerde reserves reeds in den strijd geworpen is. De omroeper van Radio Roma heeft vanmorgen een telegram uit Stockholm weergegeven, volgens hetwelk het Kremlin bevel zou gegeven hebben, manschapen noch materiaal te sparen bij de po ging om de Finnen te vernietigen. Reuter's bijzondere correspondent verneemt uit Russen zouden manschappen noch materiaal mogen sparen. gezaghebbende bron, dat sedert het begin der vijandelijkheden minstens 400 Russische tanks door de Finnen zijn buitgemaakt en minstens 150 vlieg, tnigen neergehaald. Het zware Russische geschut, dat Wiborg heeft beschoten, zwijgt sinds 31 December en is wellicht door de Finsche artillerie getroffen. 't Heeft mij weleexis vreemd geleken, Maar het jaar vangt weder aan Met, in de paar eerste weken Van zijn nog wat aarzlend gaan, Maar weer lustig in het teeken Van de opruiming te staan. Zoo van buitenaf bekeken. Lijkt dat wel wat vlug gedaan. Maar het blijkt vanzelf te spreken. Als je denkt waar 't op moet slaan. Advertenties en biljetten. In de winkels, in de krant, Dat je er maar op zult letten. Roepen 't uit aan allen kant: Kom. wij maken korte metten Met het oudejaars-restant. Goede waar en vrij van smetten. Maar toch moet het van de hand Allen samen (naar 's lands wetten) Aanbevelend: Winkelstand. En, als trouwens telkenmale, Als die leuze opgeld doet. Zijn er voordeeltjes te halen. Die de vrouw met vreugd begroet. Hoe de vorst ook 't kwik doet dalen, Dat ontneemt haar niet den moed. En er schieten warmtestralen Door het winkeliersche bloed Hem. met halen en betalen. Doet die „kouwe dx*ukte" goed. Duitsche Messerschmidts tegen Britsche Vickers-Wellington toestellen. Een mededeeling van het Britsche ministerie van luchtvaart meldt: „Dinsdag is er een Intensieve bedrijvigheid in de lucht geweest boven de Noordzee en in de ha- bijheid van de Duitsche kust. Des middags ont moetten drie bombardementstoestellen der Royal Air Force eskaders van twaalf Messerschmidt langeafstands-gevechtstoestellen ver boven zee. Ofschoon onze formatie verre in de minderheid was, leverde zij slag met den vijand. Een Mes serschmidt werd neergeschoten en twee ande re werden omlaaggedx-even. Zij zijn waarschijn lijk verloren. Een der drie bombardementstoe stellen keerde veilig terug, de tweede werd neer geschoten tijdens den strijd en de derde wordt vermist." Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Drie Britsche gevechtsvliegtuigen van het mo dernste type Vickei-s Wellington toestellen, heb ben Maandagmiddag gepoogd de Duitsche Bocht te naderen. Zij wei-den door een gi-oep Duitsche Messerschmidtvliegtuigen aangevallen en na een kort luchtgevecht neergeschoten. Aan Duit sche zijde kwamen geen verliezen voor. Duitsch legerbericht. BERLIJN 3 Januari (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan het Westelijk front geringe actie van artil lerie en verkenningsafdeelingen, grenscontrole- en verkenningsvluchten. Bij een poging de Duitsche Bocht binnen te vlie gen, werden drie Britsche Vickers-Wellington bom- bai-dementsvliegtuigen van het modex-nste type door Duitsche Messerschmidt-vliegtuigen neergeschoten Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden." Het woord is aan Captain B. Liddell Hart: Al$ 9ij den vrede wilt, begrijp dan den oorlog. UNITY IMITFORD OP WEG NAAR ENGELAND. CALAIS, 3 Januari (Havas) Miss Unity MïLford, die tot den kring van intieme bekenden van Adolf Hitier behoort., is gisteravond te Calais aangekomen en heeft den nacht doorgebracht in een hotel. Vermoedelijk zal zij vandaag naar Engeland vertrekken. Miss Mitford heeft een ernstige wonde aan het hoofd, zoo voegt Reuter hieaan toe. Zij loopt moeilijk. (Zooals reeds in een groot deel van ons blad is vermeld, zou onlangs te München een schot op haar gelost zijn. Red.) Een nader bericht van United Press zegt, dat miss Mitford in tegenstelling met het boven staande den nacht in Oostende heeft doorge bracht. Zij zou in hotel Osborne vertoefd hebben. Miss Mitford is volgens dit bericht reeds naar Folkestone overgestoken. De bijzondere correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de Finsche overwin ning in den slag op het meer van Tolva voor de Russen een ware ramp beleekent. De cor respondent raamt, dat een geheele Russische divisie ten getale van 15.000 tot 18.000 man practisch vernietigd is. De Russen verloren ook een enorme hoeveelheid materiaal. Doch een feit was van nog veel grooter belang, nl. dat de Russen niet de slecht gekleede en slecht geoefende proletariërs waren, welke Mos kou als kanonnenvleesch op de Karelische land engte gebruikt had. De honderden Russische lij ken welke by Tolva liggen, toonen aan. dat deze Russen tot de goed gekleede en goed uitgeruste stoottroepen behooren Versche troepen zullen waarschijnlijk noodig zUn om de door de zware verliezen ontstane gapingen aan te vullen. (Voor verdere berichten over Finland zie men pag. 5). Nieuw kabinet Pierlot verwacht BRUSSEL 3 Januari. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat het kabinet Pierlot vermoedelijk hedenavond zijn ontslag zal aan bieden. Men verwacht dat de Koning Pierlot opnieuw zal belasten met de vorming van een kabinet. De nieuwe regcering zou eveneens een bewind van „nationale concentratie" zijn en bestaan uit Katholieken, Socialisten en Libe ralen. (United Press). In een stad 5000 dooden. Officieel wordt thans uit Istanboel aan United Press medegedeeld dat van de zestien duizend inwoners van Kcmal Pasja er vijfdui zend bij de overstrooming om liet leven zün gekomen. Verreweg liet grootste deel van de stad staat onder water. De overstroomingen op de vlakten van Broesa ten oosten van de zee van Marmora houden met toenemende ernst aan. De beroemde stoeterijen van Karadjabay zijn overstroomd. All kostbare renpaarden, stamboekdekhengsten en stieren zijn verdronken. De toestand in de gebieden van Smyrna, Amassia en Adrianopel is ongewijzigd. Het weer is er iets verbeterd, zoodat men een ge leidelijk tei-ugtrekken van de watermassa's ver wacht. Weer aardschokken. Dinsdagmiddag om 2.45 uur heeft zich een nieuwe aardschok voorgedaan in Yozgat en in de streek ten westen van Ersindjan. In negen dorpen zijn 97 huizen Ingestort en 67 beschadigd, doch er zijn geen slachtoffers. Om 4.20 uur werd ook een aardschok geregis treerd te Tchankcre. Hoewel bijzonderheden ontbi-eken, gelooft men, dat er geen slacht offers zijn. De eerste trein met honderd gewonden is, naar United Press meldt, uit Ersindjan te Ankara aangekomen. De gewonden deden aangrijpende verhalen. Een kolonel van het garnizoen uit Er sindjan verklaarde dat naar schatting negentig procent van de bevolking van deze stad omgeko men is. De meeste officieren en manschappen van het garnizoen in Ersindjan kwamen om. slechte zij. die ten tijde van de aardbeving op schild wacht stonden, bi-achten er het leven af. Ik zag onbeschrijfelijke tooneelen, zoo vertelde hij. Een groot aantal menschen, dat hun bloedverwan ten voor hun oogen had zien sterven, beging zelfmoox-d." De overlevenden verblijven nog steeds op straat. Een jongeman die naar zijn familie kwam zoeken, zakte ineen toen hij hoorde, dat alle ne gen waren omgekomen. Velen begraven hun bloedvei-wanten zelf. Men vreest echter voor het uitbreken van epidemieën, daar nog overal lij ken liggen. Men gelooft dat er zich onder de ruines nog steeds overlevenden bevinden, daar gisteren nog vier menschen werden bevrijd, die zich in leven hadden weten te houden. £en arbeider gedood, twee andere gewond. Nabij den Zeeburgerdijk te Amsterdam is Dinsdagmiddag om ongeveer kwart voor vier een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een drijvende bok is voorover gevallen en heeft 'n arbeider, die op den wal werkzaam was, vermorzeld. Twee an dere arbeiders werden gewond. Het ongeluk geschiedde bij het venvijderen van een afdamming, welk werk door eenige ar beiders werd verricht, waarbij gebruik gemaakt werd van een drijvenden bok. welke de ijzeren balken door middel van een lier aan den wal bracht. Als gevolg van de minder goede wer king van de rem van de lier stortte op een gege ven moment de geheele stellage naar voren om laag. Een 35-jarige arbeider uit Ridderkerk, die op de nlaats stond, waar het gevaarte neerkwam, werd vermorzeld. Twee in de nabijheid staande werklieden van 46 en 51 jarigen leeftijd, beiden uit Rotterdam, werden door onderdeelen van de machine getroffen. Een van hen klaagde over pijn aan het been en de ander was in den rug geraakt. Zij werden per G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis ver voerd, doch na een geneeskundig onderzoek kon den zij huiswaarts keeren. Ernstige treinbotsing in de Japansche Saitama. TOKIO. 3 Januari (D.N.B.) In de provincie Saitama ten Westen van Tokio bfj Tokox-ozawa is een personentrein tegen een goederentrein ge botst. Tot nu toe werden elf dooden en twaalf zwaar gewonden geborgen, doch vermoedelijk zal het aantal slachtoffers nog hooger zyn. HEDEN: 10 PAGINA'S. BINNENLAND pag. De radiorede van Jhr. de Geer. 1 P. T. T. 25 jaar staatsbedrijf. 3 Minister de Man bestudeert het O. en O.- werk hier te lande. 3 BUITENLAND Bij Salla (Finland) wordt een groote slag ver wacht. "j De overstroomingen in Anatolië breiden zich uit. 2 Amerika protesteert te Londen tegen confis- kecring van Amerikaansche post voor Duitschland. 5 Engeland Iaat via de Amerikaansche ambas sade te Berlijn naar Best cn Stevens infor- meeren. g ARTIKELEN, enz. R. P.: Finlands lot. j Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 H. D. Vertelling: Afscheid. 4 Van onzen Parijschen correspondent: Het Fransche Imperium in den oorlogstijd. 5 Van onzen Gencefschen correspondent: Nieuws uit Zwitserland. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 7 LAATSTE BERICHTEN I

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1