Jwg-en&ciflkoekies AGENDA. Twee distilleertoestellen in beslag genomen. Ochtendbeurs Amsterdam WEERBERICHT DONDERDAG 4 JANUARI 1940 HAARLEM'S D A G B U A D 2 Ernstig ongeluk op den Jansweg. Wielrijder bij aanrijding zwaar gewond. Door een nog niet opgehelderde oorzaak is Woensdagavond ongeveer half zeven op den Jansweg bij de Parklaan te Haarlem een ernstig ongeluk gebeurd Daar werd namelijk de 27- jarige kantoorbediende F. K„ wonende te Bloe- mendaal, aangereden door een taxi, bestuurd door den chauffeur J. H.t die in de richting van het station reed. De wielrijder viel en kreeg een wond aan het achterhoofd en een hersenschud ding. Na dooi- leden van den Ongevallen- dienst voorloopig behandeld te zijn, werd hij per ziekenauto naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Het rijwiel werd totaal vernield. Het tramver keer ondervond twintig minuten vertraging. Hoewel de patiënt het bewustzijn verloren had, waardoor hij nog niet door de politie kon worden gehoord, werd zijn toestand toch niet levensge vaarlijk geacht. De politie verzoekt aan voorbijgangers, die de aanrijding hebben gezien, zich voor het ver strekken van inlichtingen aan het Politiebureau Smcdestraat te willen aanmelden. Hedenmorgen was de toestand van den heer K. niet ongunstig. Uitspraken van de Rechtbank. Overtreding van autorijverbod. Op Zondag 22 October, toen particulieren niet met auto's mochten rijden, werd om half zes in de gemeente Velsen een auto aangehouden, waar in een Inwoner van Bergen zat, vergezeld van zijn echtgenoote. De Officier eischte 14 dagen geleden f 50 boete en tegen een anderen autobestuurder, die op Zon dag 1 October in Velsen had gereden f 30 boete. De bewoner uit Bergen werd heden veroordeeld tot een geldboete van f 20 subs. 12 dagen hech tenis, en de ander tot een boete van f 20 Subs. 12 dagen hechtenis. Zoo uit de gevangenis weer aan het inbreken. Drie jaar eischte de Officier tegen een inbre ker, die nauwelijks uit de gevangenis ontslagen in een kantoor van een fabriek te Koog a.'d Zaan inbrak. De Rechtbank stelde deze zaak in handen van een psychiater, zoodat behandeling der kwestié voor onbepaalden tijd uitgesteld wordt. HAARLEMSCHE JONGEMANNEN- VEREENIGING. In het gebouw van de Haarlemshe Jongeman nen Vereeniging, Lange Margarethastraat 13, te Haarlem, wordt een vergadering gehouden op Zaterdag 6 Januari. Dr. J. J. Wallien, houdt een causerie over het onderwerp „De verhouding van de sexen vóór het huwelijk. SCHAATSENRIJDEN WEDSTRIJDEN VOOR MILITAIREN. Vrijdag 5 Januari, des morgens half twaalf, hebben op de banen van de IJsclub „Nova Zem- bla" nabij den Slaperdijk te Haarlem schaats wedstrijden om het kantonnements-kampioen- schap Santpoort plaats. Er wordt gereden op de korte baan (140 M.). De prijzen bestaan uit kunstvoorwerpen. DORPENTOCHT IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Een commissie, bestaande uit de heeren J Boot te Purmrend, J. Trouw te Abcoude en J. Werkman, heeft voor Zondag 7 Januari den volgenden dorpentocht samengesteld: Purmerenö (start.), Ilpendam, Monnikendam. Marken, Volendam, Edam. Oosthuizen. Hoorn, Avenhorn. Oudendijk. Beets. Oosthuizen, Pur- merend (finish) De afstand is ruim 70 K.M. Er zijn twee starttijden vastgesteld, t.w. voor wedstrijdrijders te 8.30 uur en voor toeristen te 9 uur. Start en finish zijn te Purmerend, hotel De Doelen aan de Koemarkt, waar de uitgifte van startkaarten te 7.30 uur begint. Elke deel nemer, de den tocht volbrengt, zal een herinne ringsmedaille ontvangen; voor clubs en militaire detachementen zijn extra prijzen beschikbaar. Aangifte kan tot en met Zaterdagavond 24 uur schriftelijk of telefonisch geschieden bij voren genoemde commissieleden en by den A.N.W.B te Amsterdam; tot Zondagmorgen 8 uur kunnen toeristen zich alsnog laten inschrijven. Een sterke en warme dracht in den winter PAARLAARSTE.£<i 17EU2M2 H4ARICH (Adv. ingez MedJ Heden: DONDERDAG 4 JANUARI Sociëteit Vereeniging: Nederl. Vereen, van Spi ritisten „Harmonia", 8.15 uur. Luxor Theater: Jeannette MacDonald en Nelson Eddy in „Sweethearts", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik ben geen misdadiger" en ,,'n Reuzentype", 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Hotel du Nord" met o.a. Annabella. 2.30, 7 en 9.15 uur. - Rembrandt Theater: George Formby in „Kouwe Drukte", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 35 en van 79 uur. VRIJDAG 5 JANUARI Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V. Solist: Louis van Maanen. 8.15 uur. Bovenzaal v. d. Ned. Protestantenbond: Psycho metrische séance. Bioscoopvoorstellingen 's middags en s avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. Goede vangst te Amsterdam. Gefabriceerde product was van goede kwaliteit. In den loop van Woensdagavond heeft de recherche van den dienst der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam twee clandestiene distilleerderijen in beslag genomen. Reeds eenige weken geleden hadden ambtena ren van genoemden dienst op straat een man aangehouden, die, op een rüwiel gezeten, een koffertje vervoerde. De uiterst voorzichtige wijze, waarop hy met dit koffertje reed, had hun be vreemding gewekt. Bij onderzoek bleek, dat het koffertje een blikken bus bevatte, welke de reuk van gedistilleerd verspreidde. De ambtenaren be grepen wat hun te doen stond en lieten den man zyn weegs gaan, waarbij zij hem in de gaten hielden. Gedurende eenige wéken werd hij op zyn tochten door de stad geschaduwd, waardoor men een overzicht kreeg van de adressen, waar hij vermoedelijk sterken drank afleverde. Zaterdag kon eindelijk worden ontdekt, waar hem het verboden artikel werd verstrekt. Dit was in een woning aan den Ringweg in den IJpolder en in een perceel aan de Jasper Lynsenstraat in Am sterdam West. De ambtenaren deden gisteravond om zes uur een inval in het huis aan den Ringweg, waar zij in de keuken een zich in volle werking bevindend distilleertoestel aantroffen. De installatie en de vloeistof werden in beslag genomen en de bewo ner werd voor het afnemen van een verhoor medegenomen. Later op den avond werd een inval gedaan in het andere perceel, waar even eens een goede slag werd geslagen. In een bad- cel trof men een volledige brandery aan, welke evenwel niet in werking was. Deze apparatuur werd eveneens in beslag genomen en ook de be woner van dit huis moest de ambtenaren naar hun bureau volgen voor het afleggen van een verklaring. In beide gevallen bleek men te doen te hebben met lieden, die van steun leefden en die zich, door het op wedërrechtelyke wyze vervaardigen van gedistilleerd, een byverdienste trachtten te verschaffen. Beiden waren in dit opzicht als vaklieden te beschouwen, die over eerste klas distillatie- inrichtingen beschikten. De spiritus, welke zij produceerden, had een gehalte van 96 pet. en reeds eerder in het bezit van de douane-recherche gekomen monsters, bleken by laboratorium onderzoek niet te onderscheiden van het fa- brieksproduct. Het concert der H. O. V. op Vrijdag. Solist Louis van 3Iaanen. Het eerste concert in dit nieuwe jaar in de Vrijdag-serie, dat onder leiding van Marinus Adam staat, brengt de zoo populaire vijfde Symphonie in e kleine terts van Tschaikowsky De solo-cellist van de H.O.V. speelt het con cert van Haydn, dat al eveneens tot de belang rijkste werken van het cello-repertoire gerekend wordt. Het concert begint met de Sinfonia in F gr. terts van Johan Sebastian Bach; eenklassiek begin en een. romantisch einde van dezen avond. VOORBEURSOVERZICHT. Het zakenverkeer op de wisselmarkt te Amster dam droeg hedenmorgen het gebruikelijke kabne karakter. Ook thans waren de koersen van de toonaangevende ruilmiddelen niet veel veranderd. De gulden was echter aan den vasten kant en over het algemeen viel voor de vreemde deviezen een kleine verzwakking waar le nemen. Het pond sterling, dat bij de opening werd ge adviseerd tegen 7.41 1/4 a 7.41 3/4, werd reeds spoedig daarna verhandeld tegen 7.40'/. a 7.41. Fransche francs waren 4.19. 3/4 a 4.20 3/4 en wa ren in overeenstemming met het pond sterling dus een kleinigheid ingezakt. De Amerikaansche dollars waren 1.87 5/8 a 1.87 3/4. Belga's werden aanvan kelijk vernomen tegen 31.60, doch konden toen hei er op aankwam, dien prijs niet bedingen en wer den later in den ochtend afgedaan tegen 31.50 a 31.55, Zwitsersche francs waren 42.09 a 42.13, Duitsche marken 75.30 a 75.35. Registermarken waren, vergeleken met de prijzen, welke gister middag golden, iets lager en ongeveer 17 a 17 1/4. Ook Duitsch zilvergeld en Duïtsch bankpapier had een kleine prijsverlaging ondergaan en werd ver handeld tegen resp. circa 23 en circa 21 3/8. Voor de Scandinavische deviezen werden de noteerin gen als volgt genoemd: Oslo 42.6642.6754, Ko penhagen 36.22'/, Stockholm 44.70. Op de termijnmarkt was het disagio voor de Engelsche ponden iets ingekrompen en dit bedroeg thans omstreeks 2'/ cents voor 1 maand en 7 3/4 cents voor 3 maanden. Ook het disagio voor Bel ga's was kleiner geworden en beliep 15 cents en 45 cents voor resp. de een- en driemaands termijnen. De niet-officieele effectenhandel op de ochtend- beurs was van zeer geringen omvang. Voor de lo kale fondsen moest in hoofdzaak worden afgegaan op advieskoersen, welke vrijwel geen veranderin gen te zien gaven. De Amerikaansche waarden waren prijshoudend, maar niet veel gewijzigd. ONGELUK BIJ HET SCHAATSENRIJDEN. Woensdagavond tien uur had een 18-jarige typograaf by het schaatsenrijden op het ys in den Kloppersingel te Haarlem het ongeluk te vallen. Hy kreeg vermoedelijk een. lichte her senschudding. Door leden van den Ongevallen- dienst werd hij in de Dr. Kuypei-school behan deld, waarna hy per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis werd vervoerd, waar hyter observatie is opgenomen. Koersen van de Ochtendbeurs te- Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 265—266. H. V. A. 405. U. S. Steel 50'/ï. Republic Steel 18 9/16—5/8 Anaconda 2414. Shell 10 5/16—3/8. Tidewater Ass. Oil 9. Interc. rubber 4 5/1611/32. ALLE-DAG-KERK. Op 9, 10 en 11 Januari wordt de AJle-Dag-Kerk te Haarlem niet gehouden wegens de „Week der gebeden". Daarna worden deze avonddiensten weder als gewoonlijk voortgezet. De dienst wordt gehouden in de Kerkeraadskamer van de Groote Kerk, in gang Oude Groenmarkt, naast de kosterij, eiken avond (behalve Zaterdag en Zondag). Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur Voor het noorden en midden: Matige tot lichte vorst, des nachts plaat selijk strenge vorst, nevelig tot helder of lichtbewolkt. droog weer, zwakke tot ma tige oostelijke wind. Voor het zuiden: Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt halfbewolkt tot betrokken, geen neerslag van beteekenis, meest matige oostelyke wind. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gisteren by de Faroër gelegen was, heeft zich in zuid- oostelyke richting verplaatst, en vormt thans een uitlooper van den hoogen druk over 't Balkan schiereiland. De as van deze uitlooper ligt juist ten noordoosten van ons land, zoodat de oosten wind hier bleef aanhouden. De gisteren genoemde depressie over de Finsche Golf is naar het oos ten weggetrokken. Het storingsfront hiervan pas seerde gisteren en vannacht ons land, waarby het in het noorden plaatselyk lichte regen en mot regen veroorzaakte, gepaard met een tydelyke dooi. In Groningen bedroeg de minimumtempera tuur 1 graad boven nul, te den Helder 3 graden. In het midden en zuiden bracht dit front alleen toenemende bewolking, die juist in den nacht op trad waardoor de vorst in beteekenis afnam. Na het passceren van het front klaarde de lucht weer snel op, ten gevolge waarvan de temperatuur te Eelde in Groningen weer tot 11 graden onder het vriespunt daalde, waarby mist optrad. In de randstaten is weer wat sneeuw gevallen, en de vorst nam er weer tot 5 en 10 graden toe. In Hongarije en op het Balkanschiereiland blijft de vorst zeer streng. Op den Oceaan is by de zuidpunt van Groen land een diepe depressie verschenen, die zich in noordoostelijke richting schynt te bewegen. De luchtdruk was daar in den afgeloopen nacht tot 975 mbar gedaald, terwyl aan de noordoostkust van Groenland de hooge druk zich weer her stelde. Tusschen Jan Mayen en de Noorsche kust be vindt zich een depressie kern van omstreeks 990 mbar. Het storingsfront hiervan veroorzaak te langs de Noorsche kust matige neerslag in den vorm van regen en natte sneeuw. BAROMETERSTAND: Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 761mM. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer' 15333 Spit.rheumafiek seen Akkertje jX (Adv. Ingez. Med.) Twee jaar in het Poolgebied. De Russische ijsbreker „Sedof" op den terugweg. MOSKOU, 4 Jan. (D.N.B.) De expeditie van den Russischen ijsbreker „Sedof", die zich sinds ruim twee jaar op de noordelykste breedten van de Poolzee bevindt, nadertchaar einde. De reis van de „Sedof" voerde,van de kust van Noord- Siberië in Westelijke richting dwars door het noo-delyke Poolbekken naar de noordkust van Groenland en betrad daarmede een streek, waar in nog nooit tevoren een schip of een vliegtuig was doorgedrongen. De „Sedof" heeft noordelyker gevaren dan de „Fram" van Fridtjof Nansen. De tocht van dezen ijsbreker belooft een ryke buit aan wetenschappelijke gegevens. Half December 1939 is de sterkste ysbreker der Sovjet Unie, de „Josef Stalin" uit Moermansk vertrokken, om de „Sedof" uit het gevaarlyke pakys te halen ten noordwesten van Spitsbergen. De „Josef Stalin" is de „Sedof" de beide laatste dagen zoo dichtby gekomen, dat het licht van de schijnwerpers reeds door de bemanning van de „Sedof" gezien wordt. De ontmoeting der beide schepen is nog slechts een kwestie van uren. Oude meesterwerken bij brand vernield. O.a. een doek van Ferdinand Bol. TORONTO. 4 Januari (Havas). In het museum .Metropolitan Galery" is brand uitgebro ken, waardoor een gedeelte van de werken van oude schilders, welke by het begin van de vijan delijkheden uit Europa hierheen waren gezon den, zijn vernield. Onder de verloren gegane meesterwerken zyn „Christus aan het bruiloftsmaal" van Bassano waarvan de waarde wordt geraamd op 15.000 dollar en „Het schrift op den wand" van Ferdi nand Bol. HEEMSTEDE TERAARDEBESTELLING J. R. v. d. MOER Lzn. Hedenmiddag had op de Alg. Begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van wylen den heer J. R. v. d. Moer, Majoor der Inf. b. d. en Officier van het Kapittel der Loge van Vrijmetse laars. Onder de •talrijke vrienden waren o.m. de Voor zitter Meester en de Secretaris der Loge Vicit vim Virtus te Haarlem de heeren M. Oostenburg en P. Jongbloed en de heer J. C. Dirks, Voorzitter van het Kapittel'van Vicit vim Virlus; de heer J. Jon- gepier, vertegenwoordigde de Loge Ultrajtina uit Utrecht. Voorts werden vele leden van bovengenoemde Loge en Kapittel benevens de gep. generaal ma joor b. d. de heer P. G. van Drunen opgemerkt. Terwijl op het orgel het Largo van Handel ge speeld werd, werd het stoffelijk overschot in de aula geplaatst, waarna het woord werd gevoerd door den heer M. Oostenburg, die den overledene schetste als een gaaf man met een rijk zieleleven, een officier in de volle beteekenis van man van eer. Na enkele woorden van troost gericht te heb ben tot de weduwe en overie familieleden legde spr. de gebruikelijke bloemen op de baar. Namens de Utrechtsche loge sprak de heer J. Jongepier, woorden van dank voor wat de over ledene voor de Utrechtsche loge heeft gedaan. Na mens het Kapittel voerde het woord de heer J. C. Dirks, die herdacht, hoe de overledene acht jaar geleden lid van het Kapittel werd en steeds was eenvoudig van zeden en een stoere werker, daarbij toonend, een rechte afstammeling van het Zeeuw- sche land te zijn. Ten slotte sprak de gep. generaal majoor W. G. van Drunen woorden van afscheid tot den vroegeren vriend en schetste, hoeveel hy heeft medegewerkt aan de opvoeding van jonge offi cieren. Nadat op het orgel „Ruhe in Frieden" van Schu bert was gespeeld werd het stoffelijk overschot aan de aarde toevertrouwd, waarna een zoon dankte voor de betoonde belangstelling. Heemstede en de evacuatie. Belangrijke mededeelingen over de uitwerking der plannen. Indertijd hebben wij reeds uitvoerige mede deelingen gedaan over de uitwerking der plan nen inzake de evacuatie voorzoover het de ge meente Bloemendaal betrof, terwijl wy nog slechts vage inlichtingen konden geven over de gemeente Heemstede. Dit vond zyn oorzaak in het feit, dat Bloemendaal de voorloopige organi satie reeds ter hand genomen had voor de aanschrijving uit Den Haag gekomen was. Maar na de ontvangst van de mededeeling der regeering op 11 November j.l. is ook te Heem stede energiek de zaak ter hand genomen. De leiding berustte by een der ambtenaren ter secretarie, den heer A. van Wingerde. Er was veel werk te verzetten, maar nu is men ook te Heemstede zoover, dat, mochten de auto riteiten evacuatie noodig achten, alles zonder eenig bezwaar kan worden uitgevoerd. Dat wil nog niet zeggen dat alles tot in de kleinste onderdeelen geregeld is, maar de tijd die nu komt zal gebruikt worden om ook die details in orde te maken. Voor een goede regeling was het noodig dat alle huizen te Heemstede bekeken werden om te beoordeelen hoeveel gasten daarin ondergebracht kunnen worden. In de eerste week werden er 10 huisbezoekers op uit gestuurd, maar in de tweede week werd dit aantal tot 15 opgevoerd. Voor Kerstmis waren alle huizen geïnspecteerd. Er bestaat bij enkele ingezetenen misver stand over de opdracht die de huisbezoekers had den. Er zijn er eenigen geweest die aan de be woners hebben gezegd, dat hun indruk was dat zy zooveel menschen zouden kunnen herbergen, soms nog nader aangegeven als een gezin met een, twee of meer kinderen. In enkele gevallen werd van meer dan één gezin gesproken. Ons werd evenwel pertinent verzekerd, dat het niet de bedoeling is geweest zulke beslissingen aan den huisbezoeker over te laten. Die moesten slechts' de grootte van 't huis, het aantal kamers en de omstandigheden van het gezin dat het huis bewoonde in oogenschouw nemen. Die ad viezen werden op het raadhuis nader bekeken, waarna pas een beslissing werd genomen over het aantal gasten dat in zoo'n huis kan worden ondergebracht. Daarby is men van de meening uitgegaan, dat de gelykvloersche kamers en keuken, als ook de badkamer buiten beschouwing moesten bhj- ven. Alleen de kamers op de verdieping en zolder moeten zoo goed mogelyk worden ingedeeld voor het slapen van eigen bewoners en de gasten. De behuizing in Heemstede is in het algemeen zóó ruim, dat men overtuigd is de geëvacueerden zoo onder te brengen dat aan de eigen bewoners geen onaangename lasten worden opgelegd. Met alle omstandigheden wordt rekening ge houden om de kans op onaangenaamheden te voorkomen. De regeering die weet dat Heemstede voor het overgroote deel een forensengemeente is heeft toegezegd een bevolking te sturen die daarmee overeenkomt. By de verdeeling zal ook zooveel mogelijk rekening gehouden worden met den maatschappelyken welstand van de bewo ners en de gasten. Er zal naar gestreefd worden zooveel het mogelijk is gelijkgezinden, ook wat de godsdienst betreft bij elkaar te brengen. De moeilijkheid is intusschen dat nog niet met zekerheid te zeggen is hoeveel gasten er eventueel naar Heemstede zullen komen. Wel is op dit oogenblik door den Haag een cyfer aan het ge meentebestuur opgegeven, maar het is zeer goed mogelijk (de ervaring heeft het geleerd, dat ook de cijfers die aanvankelijk voor Bloemendaal werden opgegeven later weer gewijzigd zijn) dat daarin nog een verandering komt. Maar toch be staat wel de zekerheid, dat Heemstede niet voor een overbevolking zal behoeven te Vreezen. Alles wordt zoo geregeld dat het gewone leven zooveel mogelijk in stand gehouden kan worden. Daar om wordt rekening gehouden met menschen die bedrijven hebben of andere werkzaamheden in het eisen huis verrichten. Voor de hygiëne en volksgezondheid worden alle mogelijke maatregelen genomen. Er komt te Heemstede een nood-ziekenhuis, omdat men in die dagen vermoedelijk niet kan rekenen op opne ming van patiënten in de Haarlemsche ziekenhui zen. Alle maatregelen daarvoor zyn genomen. Als, by wyze van spreken, morgen de geëvacueer den naar Heemstede zouden komen, kan het noodziekenhuis ook meteen in gebruik genomen worden. Het gemeentebestuur van Heemstede doet alle mogelijke moeite om van de regeering te weten te komen welke geëvacueerden naar Heemstede zullen komen, maar dit biykt nog niet vast te staan. Zoo gauw Heemstede een opgaaf ontvan gen heeft, zal het gemeentebestuur zich in ver binding stellen met het bestuur der betrokken ge meente om maatregelen te nemen voor 't afzon derlijk onderbrengen van zieken, lyders aan tu berculose enz. Zoo wordt in alle opzichten gezorgd voor de belangen van de Heemsteedsche inwoners en van de geëvacueerden. Voorloopig is vastgesteld dat de gasten als zy daartoe in staat zyn zelf de kosten van de huisvesting moeten betalen. Alleen voor hen die daartoe niet in staat zijn zal een vergoeding ge geven worden die gebaseerd is op de Inkwartie- ringswet. Er wordt evenwel door de regeering gewerkt aan de voorbereiding van een andere en billijker basis voor het vaststellen van de ver goedingen. Ter voorkoming van misverstand wijzen wij er nog eens op, dat dit allemaal maatregelen zyn die slechts tot uitvoering zullen komen als de autoriteiten reden vinden om tot ontruiming van bepaalde gebieden in ons land over te gaan. Ou dit oogenblik is geen enkele reden aanwezig om aan de noodzakelykheid daartoe te denken. Het zyn dus uitsluitend voorzorgen. Schietpartij te Cork. Rechercheur ernstig gewond. Woensdagavond werd in een der hoofdstraten van Cork (Ierland) een rechercheur, Roche ge naamd, door een schot juist onder het hart ge troffen. Enkele cogenblikken te voren hadden Roche en een colléga een man aangehouden, die in gezelschap was van een vriend. Roche was vergezeld van twee colléga's. Toen zyn collega's hun revolvers trokken, snelde de menigte toe om hulp te bieden en er ontstond een vechtparty. Later werden twee mannen naar de kazerne overgebracht. Het verluidt, dat een hunner wordt vastgehouden. Roche werd naar een ziekenhuis overgebracht waar een spoedoperatie noodig bleek. Terwyl de Dail beraadslaagde over een wets ontwerp tot versterking van volmachten, werd de minister van justitie uit de vergadering weg geroepen. Hy werd van het incident in kennis gesteld. EXTRA COLLECTE VOOR ROODE KRUIS IN FINLAND. De Groote Kerkeraad der Evang. Luthersche Gemeente besloot in zyn vergadering van 29 December een extra-collecte ten bate van het Roode Kruis in Finland te houden in de Luthersche kerk te Haarlem in de diensten van 7 en 14 Januari, waarin zullen voorgaan prof. dr. J. A. Cramer van Bilthoven en ds. C. H. Brandt. NOODLOTTIGE HOTELBRAND TE MINNEAPOLIS. Tweehonderd personen werden geblokkeerd TWINTIG DOODEN. MINNEAPOLIS, 4 Januari. In het Marlbo rough Apartment hotel is een zware brand uit gebroken waardoor velen van de 200 inwonenden in een val geraakten, daar het vuur alle trappen huizen blokkeerde. Er zijn 20 slachtoffers te betreuren, hetzij doordat zij levend verbrand werden of aan de verwondingen tengevolge van mislukte sprongen omkwamen. Officieele personen verklaarden dat dit de rampspoedigste brand is in de geschiedenis van de stad. Vrouwen en kinderen sprongen gillend uit de ramen op straat in een ijzige koude. Velen werden in bed verrast, renden de door het vuur ingesloten gangen op, waar de brandweer lieden later hun verkoolde lichamen vonden. Omwonenden verklaarden dat zy 's morgen zes uur door de kreten van stervenden en gewon den gewekt werden. Er werden ministens 40 personen gewond, waaronder twee brandweerlieden. Men gelooft dat de brand veroorzaakt werd door de gloed van een haard. (United Press) Duitscliland en de Zweedsche hulp aan Finland. Geen officiëele reactie. LONDEN, 4 Januari (Reuter). De di plomatieke correspondent van Reuter zegt, dat te Londen geen bevestiging is ontvan gen van de geruchten, dat Duitschland een scheipe nota zou hebben gezonden aan de regeering van Zweden om te protesteeren tegen het zenden van vrijwilligers, wapens en munitie naar Finland met he* dreigement, dat dit onplezierige gevolgen zou kunnen hebben. Weliswaar blykt uit de Duitsche pers en radid dat de Zweedsche hulp aan Finland in Duitsch land wordt opgemerkt, doch een officieele reactie heeft dit niet verwekt. Aan de andere zijde is het begrijpelyk, dat nu Frankrijk en Engeland zelf in oorlog zijn, hun, macht om te helpen eenigszins beperkt is. Een aantal omvangrijke bestellingen, welke Finland voor het uitbreken van de vijandelijkheden in Engeland heeft gedaan, en welke tengevolge van den oorlog nog niet waren uitgevoerd, worden thans voor levering gereed gemaakt. Ook Frankrijk verstrekt zoowel munitie als geld en de politiek van de Fransche en de Britsche regee ring is erop gericht hulp te blyven bieden, on geacht welken indruk dit zal maken te Moskou of Berlijn. In sommige kringen wordt gezegd, dat do houding van Duitschland niet zoo duidelyk is, als uit de bovengenoemde geruchten zou biy- ken. Britsche arbeiders vragen loonsverhooging. Wegens verhoogde kosten van levensonderhoud. LONDEN, 3 Januari (Reuter) 2.350.000 arbeiders dringen aan op hoogere loonen, teneinde tegemoet te komen aan de ver hoogde kosten van levensonderhoud, hoewel minister van financiën Simon de vakvereeni- gingen met nadruk had verzocht dat gedu rende den oorlog niet op verhoogingen zou worden aangedrongen. Vertegenwoordigers van vakvereenigingen heb ben gisteren, naar men gelooft, in de op het mi nisterie van arbeid met de vertegenwoordigers der werkgevers gehouden vergadering gezegd, dat) zij tegen het plan van Simon zyn. De volgende week Woensdag zal gesproken worden over loonsverhooging voor 1.250.000 me taalarbeiders. In vandaag te houden conferenties zal gesproken worden over eischen inzake sala ris- en loonsverhooging van mynwerkers, per soneel van verkeersmaatschappyen en. burger ambtenaren. Het Duitsche legerbericht. Verkenningsvluchten boven Frankrijk en de Noordzee. BERLIJN, 4 Januari (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In het westen tusschen Moezel en Pfalzer- wald iets sterker storingsvuur van de artillerie dan de vorige dagen. Ook de activiteit van ver- keningsafdeelingen was iets levendiger. Het luchtwapen maakte verkenningsvluchten naar Frankrijk en boven de Noordzee. Een Britsch gevechtsvliegtuig werd in de omgeving van Aken na over Luxemburgsch territoriaal ge bied te zyn gevlogen, door een Duitschen jager na een korte achtervolging neergeschoten, voor dat het over de Duitsch-Belgische grens kon ontkomen. Het vernielde toestel ligt nabij de grens op Belgisch gebied.". (Men zie voor dez® laatste mededeeling ook pag. 5.) Twee Hollandsclie scheepjes in beslag genomen. Naar Engeland opgebracht. Engelsche oorlogsschepen hebben, naar eerst thans bekend wordt, ongeveer een maand gele den twee Nederlandsche kustvaarders Martini" en „Njord" aangehouden en naar een Engel* *.hë haven opgebracht, omdat zij Duitsche goederen vervoerden. De .Martini" en de „Njord", beide Groningschö kustvaarders van ongeveer 400 ton, hadden goe deren aan boord van het in de haven van Vigo liggende Duitsche stoomschip „Rio de Janeiro", dat in begin September genoemde haven was binnengeloopen en. als gewoonlijk, een aanzlen- lyke hoeveelheid goederen voor Nederlandsche! ondernemingen aan boord had. Op aandringen van deze Hollandsche ondernemingen waren dö „Martini" en de „Njord" naar Vigo vertrokken: om de voor ons land bestemde lading op te halen. Beide scheepjes werden op den dag. dat de export blokkade in werking trad. door Engelsche schepen juist buiten de Spaansche territoriale wateren aangehouden en naar Engeland opgebracht. Men is over deze handelwijze zeer verwonderd. De bevrachting werd geconditioneerd vóór het in werking treden van de export-blokkade, die. naar de meening van de scheepsagenten niets met dit transport te maken heeft Dientengevolge heeft men zich tot de Engelsche autoriteiten gewend om een nadere verklaring van het geval te ver krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2